Пътуване в слънчевата система



Дата18.05.2023
Размер0.65 Mb.
#117747
ТипУчебник
IKTORDS 2206487138
Свързани:
детска.литер. Нина С

ПЛАН-КОНСПЕКТ
НА УРОК
ПО ПРЕДМЕТА „ЧОВЕКЪТ И ПРИРОДАТА“ ЗА IV КЛАС
РАЗДЕЛ: НАШАТА ПЛАНЕТА ЗЕМЯ
ТЕМА: ПЪТУВАНЕ В СЛЪНЧЕВАТА СИСТЕМА
ВИД НА УРОКА: ОБОБЩЕНИЕ И УПРАЖНЕНИЕ
ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ: 45 МИНУТИ

  1. ЦЕЛИ:

  • Обобщение и упражнение за небесните тела

  • Обобщение и упражнение за планетите и Слънчевата система

  • Обобщение и упражнение за Земята, Слънцето и Луната

  1. ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ – ЗНАНИЯ, УМЕНИЯ И ОТНОШЕНИЯ:

  • Назовава по схема планетите от Слънчевата система

  • Разграничава планета, спътник и звезда

  • Описва Слънцето като звезда

  • Описва формата и движението на Земята и Луната

  1. ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ:

  • Звезда, Земя, година, орбита, денонощие, планета, спътник, земна ос

  1. ОСНОВНИ ДЕЙНОСТИ, МЕТОДИ И ПОХВАТИ:

  • Беседа

  • Наблюдение

  • Упражнение

  • Проект

  1. МЕЖДУПРЕДМЕТНИ ВРЪЗКИ:

  • Учебник по „Човекът и природата“ за 4 клас на издателство Просвета плюс

  • Учебна тетрадка „Човекът и природата“ за 4 клас на издателство Просвета плюс

  • Използване на допълнителни материали – https://www.youtube.com/

  1. ДЕЙНОСТИ ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА КЛЮЧОВИ МОМЕНТИ:

  • Посещение на Природонаучен музей, експозиция Планетариум

  • Посещение на Национална астрономическа обсерватория

  • Изработване на модел и схема „Слънчева система“


ХОД НА УРОКА
Организация на класа и подготовка за преговор.
На учениците е зададен проект за изработване на модел на Слънчевата система. Те представят своите проекти като се използват за обобщение и упражнение към учебника (Урок 31 задача 2) и учебната тетрадка (Урок 31 задача 1).
Урокът започва с формиране на обобщена представа за небесните тела, като учителя казва на учениците да назоват небесните тела, които се виждат на Изображение 1.

  • Учителят поставя въпроса Как се нарича тази част от денонощието?


ИЗОБРАЖЕНИЕ 1
В началото на урока, също се актуализират знанията за светлина. Учениците си припомнят, че има тела, които излъчват светлина, и такива, които се виждат заради отразената от тях светлина. Учителят поставя следните въпроси за дискусия:

  • Защо виждаме звездите? Излъчват ли светлина или я отразяват? Какво представляват звездите? Защо изглеждат като точки?

Учителят показва Изображение 2


ИЗОБРАЖЕНИЕ 2


ИЗОБРАЖЕНИЕ 4
Въвеждане в темата за Слънчевата система. На учениците се показва Изображение 3 и 4, които съдържат изображения на Слънчевата система. Задачата е да познаят какво виждат на изображението.

ИЗОБРАЖЕНИЕ 3

Учителят пояснява, че на изображение 3 е показано Слънцето и планетите. Споменават се имената на планетите по реда на тяхната отдалеченост от Слънцето. За тази цел се използва и изображение 4. Следва представяне на кратка характеристика за всяка планета като се използва илюстративният материал и видеото за Слънчева система, Слънцето и планетите https://www.youtube.com/watch?v=6W_es80QbDc


На изображение 5 са показани небесните тела - луна, Земя и Слънце. Учителят проверява знанията на учениците като отговарят на въпросите от учебника (Урок 29, задача 1, 2 и 3) и дават кратко описание за тях.

Следва проверка на знанията чрез беседа. Учениците отговарят на въпроси зададени от учителя и назовете последователно имената на планетите от Слънчевата система според тяхната отдалеченост от Слънцето

  • По какво планетите се различават от звездите? Какво представлява Луната? Излъчва ли собствена светлина? Опишете със свои думи Слънцето. На какво е източник то? Какво би се случило с живота ни на Земята ако Слънцето угасне? Защо денят и нощта се редуват? Къде са звездите през деня? Слънцето свети, а Луната? Какво небесно тяло е Земята? Кое е „семейството“ на Земята? Всички планети ли са като нея?

Учителят поставя задача на учениците за затвърдяване на знания като попълват игрословицата от учебната тетрадка (Урок 31 задача 1).
Въпроси към игрословицата:




Под небето свети то
И прилича на кълбо.
Светло и красиво е
Огрява цялото небе.
Виждаме го като зрънце
И наричаме го …….
Работата продължава с играта „ОТГАТНИ“

Следва проверка на домашна работа от учебната тетрадка, Урок 32- въпроси и задачи от рубриката Проверете знанията си, (задача 1 – 10)



Учителят казва на учениците, че са се справили много добре и им дава поощрителна награда заедно да посетят Астрономическа Обсерватория.

За домашна работа учителят възлага задача след посещение на обсерваторията да опишат това, което им е направило силно впечатление.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница