Република българия заместник-министър на земеделието и храните



Дата25.10.2018
Размер82.33 Kb.
#98472

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Заместник-министър на земеделието и храните



Изх. № 0201-103

……… 2013 г.



ДО

Г-ЖА СВЕТЛА БЪЧВАРОВА

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕ И ХРАНИ

КЪМ 42-то НАРОДНО СЪБРАНИЕ

На Ваш № 353-07-17 от 04.07.2013 г.


ОТНОСНО: Докладване за състоянието и проблемите на селскостопанската наука пред Комисията по земеделието и храните на 42-то Народно събрание


УВАЖАЕМА ГОСПОЖО БЪЧВАРОВА,
Във връзка с постъпило в Министерство на земеделието и храните писмо от Комисията по земеделие и храни към Народното събрание относно състоянието и проблемите на селскостопанската наука, Министерство на земеделието и храните Ви изпраща необходимата обобщена информация, както следва:
І. Финасиране на Селскостопанската академия (ССА)

1. Данни от бюджета на ССА за предходни години (2011 г. и 2012 г.):

  • Средствата по §§ 01, 02 и 05 (заплати и възнаграждения за персонала, нает по трудови и служебни правоотношения; други възнаграждения и плащания за персонала; задължителни осигурителни вноски от работодатели) от бюджета на ССА за 2011 г. са в размер на 22 690 230 (двадесет и два милиона, шестстотин деветдесет хиляди, двеста и тридесет) лв.;

  • Средствата по §§ 01, 02 и 05 от бюджета на ССА за 2012 г. са в размер на 17 526 373 (седемнадесет милиона, петстотин двадесет и шест, триста седемдесет и три) лв.;

  • През 2011 г. бяха предложени структурни промени, които не се осъществиха, тъй като не беше приет проектът за изменение на Закона за Селскостопанската академия. Независимо от това средствата за персонал през 2012 г. бяха намалени с 5 163 857 (пет милиона сто шестдесет и три хиляди, осемстотин петдесет и седем) лв. спрямо бюджета за 2011 г.


2. Данни от бюджета на ССА за 2013 г.:

  • Средствата по §§ 01, 02 и 05 от бюджета на ССА за 2013 г. са в размер на 17 526 373 (седемнадесет милиона, петстотин двадесет и шест, триста седемдесет и три) лв.


3. Необходими средства на ССА за 2013 г. по §§ 01, 02 и 05.

  • Необходимите средства за заплати по § 01 за общата численост на персонала на ССА, който съгласно Устройствения правилник на ССА е 2 540 щатни бройки, възлизат на 18 446 222 (осемнадесет милиона, четиристотин четиридесет и шест хиляди, двеста двадесет и два) лв.;

  • Социално – осигурителните плащания за тях в размер на 17,9 % са 3 301 874 (три милиона, триста и една хиляди, осемстотин седемдесет и четири) лв.;

  • През м. януари 2013 г. бяха изплатени декемврийските заплати на част от персонала на ССА в размер на 1 400 000 (един милион, четиристотин хиляди) лв., в т.ч. осигурителните плащания съгласно писмо № 91-00-50 от 30.01.2013 г. на министъра на финансите;

  • Още 1 150 000 (един милион, сто петдесет хиляди) лв. са необходими за други възнаграждения и плащания за персонала, от които:

Неизплатени обезщетения при прекратяване на трудовото правоотношение без предизвестие по чл. 222 и чл. 224 от Кодекса на труда към 31.12.2012 г. в размер на 450 000 (четиристотин и петдесет хиляди) лв., като при евентуално намаляване числеността на персонала на ССА (поради липса на средства за работни заплати) сумите ще нараснат сериозно;

Приблизително още 700 000 (седемстотин хиляди) лв. ще са необходими както за обезщетения, така и за останалите подпараграфи на § 02.



Т.е общо необходимите средства по §§ 01, 02 и 05 през 2013 г. са в размер на 24 298 096 (двадесет и четири милиона, двеста деветдесет и осем хиляди, деветдесет и шест) лв.

4. Очакван недостиг за 2013 г. по §§ 01, 02 и 05.

  • Видно от гореизложените факти очакваният недостиг ще бъде в размер на 6 771 723 (шест милиона седемстотин седемдесет и една хиляди, седемстотин и двадесет и три) лв.

  • Към 31 май 2013 г. изплатените средства за персонал са в размер на 8 687 810 (осем милиона, шестстотин осемдесет и седем хиляди, осемстотин и десет) лв., в която сума не са включени заплатите за месец май 2013 г., а само социално осигурително плащане и данък върху доходите на физически лица. Така на практика за четири месеца от началото на годината ССА е изразходвала 49,57 % от лимита за персонал в бюджет 2013 г., или иначе казано средствата за заплати ще стигнат до края на месец август.



5. Очакван недостиг за 2013 г. по § 10 по данни на ССА от Единната бюджетна класификация - 2 785 398 (два милиона седемстотин осемдесет и пет хиляди, триста деветдесет и осем) лв. представлява средства за храна на животни, горива, препарати и торове и външни услуги. По-голямата част от тези пари представляват стари, неразплатени задължения от 2012 г.
ІІ. Поддържане на генетичния фонд на страната

Основна дейност на Селскостопанска академия е поддържането на адаптиран към местните условия и подходящ за развитието на устойчиви продуктивни системи растителен и животински генофонд. Този ресурс е неоценим национален капитал, като източник на ценни за селекцията признаци и свойства. В областта на растениевъдството в структурите на Селскостопанска академия в in-situ, ex-situ, in vivo и on farm колекции се съхранява изключително богато разнообразие от растителни форми – 126 551 броя образци. В областта на животновъдството се отглеждат 33 601 броя животни. Част от тях са аборигенни породи, застрашени от изчезване (Местно сиво говедо, Каракачанска порода овце, Източно-балканска свиня, Черна шуменска кокошка и др.). Поддържането на този богат растителен и животински генофонд изисква значителни финансови средства, които общо възлизат в размер на 2 715 698 (два милиона, седемстотин и петнадесет хиляди, шестстотин деветдесет и осем) лв.

От 2009 г. нееднократно сме се обръщали за съдействие към Министерството на земеделието и храните (МЗХ) за отпускане на нужните средства. Отчитайки важността на дейността по поддържането на националния генофонд, Министерството на земеделието и храните ще проведе консултации с Министерството на финансите с оглед от следващата година да бъде предоставен цялостен финансов пакет за ССА с допълнителен финансов ресурс в това число и средства за дейностите по поддръжка на растителния и животински генофонд.

Ако незабавно не се намери решение на проблема и не бъдат осигурени средства по посочената издръжка за генофонд, ще настъпи пълно разпадане на същия с унищожителни за българското растениевъдство и животновъдство последствия. Страхуваме се, че решение чак догодина за генофонда ще бъде много закъсняло и с фатални последици.


ІІІ. Работни заплати в ССА

Сериозен проблем за институтите на ССА представлява слабия интерес на младите хора да кандидатстват за асистенти и докторанти, поради ниското заплащане.

Основната заплата на академичния състав в ССА е както следва:


  • асистенти от 430 до 480 лв.;

  • главни асистенти от 500 до 570 лв.;

  • доценти от 630 до 700 лв.;

  • професори от 730 до 800 лв.;

  • за образователна и научна степен доктор 120 лв.;

  • за научна степен доктор на науките 180 лв.

Много ниско е заплащането и на специалистите. Началните заплати са:



  • младши специалист 320 лв.;

  • старши специалист 320 лв.;

  • младши експерт 340 лв.;

  • старши експерт 350 лв.


ІV. Остаряла инфраструктура за научни изследвания

Използваната апаратура в институтите и опитните станции е морално и технически остаряла, което води до неконкурентноспособност при разработване на проекти.


V. Поддържане и използване на интелектуалната собственост на ССА

Една от основните задачи на Селскостопанска академия е създаването на сортове растения и породи животни. ССА като второстепенен разпоредител с бюджетни кредити изпитва сериозни затруднения от финансов характер. Институтите и Опитните станции - Държавни предприятия сключват договори с Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол (ИАСАС) за:



  • Сортоизпитване за различимост, хомогенност и стабилност (РХС) и биологични и стопански качества (БСК);

  • Полски инспекции на семепроизводствените посеви от всички селскостопнаска култури;

  • Лабораторни анализи на проби от семена и последващ контрол на семената;

  • Сертификация на посевения и посадъчен материал на българските сортове от зърнени, маслодайни, фуражни, зеленчукови, овощни, лозя, картофи и хибриди копринени пеперуди;

  • Вписване на сортовете в сортовата листа.

За тези услуги се заплащат такси, съгласно Тарифите за такси, които се събират от ИАСАС по Закона за посевния и посадъчен материал.

Поради ограничените финансови средства ССА не е в състояние да се издължава навременно на ИАСАС. Това води до задлъжняване и принуждаване на ИАСАС да не извършва определени услуги, което спира производствения процес. За 2012 г. ССА имаше задължения около 300 000 (триста хиляди) лв., които бяха изплатени в последствие.

Липсата на финансови средства забавя заплащането на таксите за поддържане действието на сертификатите, съгласно Закона за закрила на сортовете растения и породи животни към Патентното ведомство. Това води до прекъсване действието на сертификатите или двойно заплащане, което е още по непосилно.

ССА поддържа към момента 405 сертификата. За 2012 г. са сключени 32 лицензионни договора. Въпреки, че Селскостопанска академия има законодателна база за упражняване на права, произтичащи от правната закрила на сорта със сертификат (могат да събират възнаграждение – роялти от ползвателите на създадения от тях сорт), резултатът показва следните по-съществени проблеми:



  • Практиката показва, че поради високите изисквания при семепроизводството, частните фирми и фермери предпочитат за закупят готовото базово семе, а не да го произведат. Това е причина да се сключват малко на брой лицензионни договори. В същото време основна задача на институтите като научноизследователски центрове е да създават нови сортове растения и да ги сортоподдържат. Скъсването на веригата между института и фермера е причината за малкото количество сертифицирани семена. На практика няма кой да разпространява новите сортове. В този смисъл това не е усилие само на институтите, а трябва да бъде държавна политика.

  • Опитът на институтите показва, че редица фермери и кооперации закупуват базови семена за собствени нужди (Законът за посевния и посадъчен материал го разрешава), без да регистрират семепроизводните си посеви в ИАСАС. По този начин спестяват средства за сертифициране на посевния материал, а от тук и не заплащане на роялти.

  • Липсват подзаконови нормативни актове, които да регламентират по-конкретно приложението на Закона за новите сортове растения и породи животни (ЗНСРПЖ) и особено контролната функция.

Чл. 28 от Закона за посевния и посадъчен материал (ЗППМ) гласи, че „производството, заготовката и търговията на посевен и посадъчен материал могат да извършват физически и юридически лица получили разрешение от изпълнителния директор на ИАСАС (тук ИАСАС се справя отлично) и сключили договор с притежателя на сертификат, когато сортът е защитен”. На практика няма кой да контролира сключен ли е лицензионен договор, защото лицензионните договори са вид търговски взаимоотношения между лицензодател и лицензополучател. В резултат, на което масово се използват сортовете без съгласието на сортодържателя.

  • „Фермерските семена”, които не могат да бъдат проследени като площи и количества, поради това, че не подлежат на контрол от страна на ИАСАС. По силата на Европейското право, Регламент 2100/1994/94/ЕС предвижда освобождаване от заплащане на роялти от дребни фермери, които произвеждат до 92 тона семена от житни култури в тяхното собствено стопанство или за българските условия това биха били стопанства с площ около 250 дка.

В периода 2009 г. – 2013 г. бюджетът на Министерството на земеделието и храните е драстично намален. Общият размер на намалението възлиза на 41 % от разходите спрямо 2009 г. През този период ( 2009-2013 г.) средствата по бюджета на МЗХ са редуцирани ежегодно по всички разходни позиции: средства за персонал, текуща издръжка и капиталови разходи. Намалени са бюджетите на всички второстепенни разпоредители с бюджетни кредити към министъра на земеделието и храните и в частност на ССА.



Практически при сериозни разходни ограничения работят всички структури от системата на МЗХ, като недостигът на средства за персонал е проблем, който стои не само пред ССА, а и пред другите ВРБК.

С уважение,
Д-р инж. ВАЛЕНТИНА МАРИНОВА

Заместник-министър на земеделието и храните





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница