С. Прилеп, 21. 09. 2010 Г. Как сте тази година?



Дата24.07.2016
Размер271.01 Kb.
#4388
ИНТЕРВЮ НА КРЕМЕНА ЙОРДАНОВА И ИВЕТ ФАНДЪКОВА С РАЕВА1, С. ПРИЛЕП, 21.09.2010 Г.
Как сте тази година?
Ако ви кажа, че сега дори не мога да си позволя да ида в града, дори не мога да си позволя да ида на доктор. Толкова трудно живеем. В смисъл задоволяваме елементарните си нужди. Особено последните две години. И даже честно живеем, много скромно, не живея в охолство. Значи, неговата пенсия е 246 лв., 223 лв.чисто взема. И аз така. И с тези 400 лв. като семейство имаме сметките, ток, вода, телефон, мобилен телефон поддържам, защото ми е необходим. Не можеш без телевизор. Само за сметките даваме около 150 лв. Имаме няколко животни, които изкарваме на паша. И тях плащаме. Значи, в рамките на тези пари имаме само битови разходи. И оттам нататък с останалите се храним. Зимата, от тези пари заделяме, за да си закупим дърва. 340 лв. сме заделили, за да купим дърва. Ние не можем нито да сечем, нито да режем, даваме допълнително на наемни хора, на по-млади хора, да ни ги нацепят, да ни ги нарежат и там около 60 лв. и 400 лв. ни костват дървата годишно. Трудно е. И казвам, че пак добре живеем. Ако не сме в градината да си произвеждаме, домати, чушки, картофи, боб и имаме животинки. Доходи от тях нямаме, но задоволяваме семейството си с месо. 20 кокошки ги заколвам, като настъпи зимата и ги пъхам във фризера. Налага се човек да ходи да си купи някои неща – саламче, масълце, олио. А брашното е един лев. Добре, че ни дават малко жито от арендата (пускат телевизор).
А какви предавания гледаш?
Мъжът й: Всякакви. Гледам, което си пожелая. Тя гледа турските сериали, а аз в другата стая. Най-редовно следим новините. По първа програма, обикновенно „Европа“-та. След това музикалните програми. СКАТ най-редовно и на Галя Асенова предаването. Аз също я гледам. За българищината. Народни песни. Стари неща. Велизар Енчев също го гледахме като беше. Гледаме всякакви предавания.
А какво хубаво стана за една година?

Нищо хубаво няма. Населението застарява. Все в отрицателна линия нещата вървят. Положителни няма. Няма нещо, което да те стимулира, което да те радва. Щом като и една сватба нямахме тази година. Една малка статистика. За периода от януари до септември са починали двайсет и няколко човека. И нито една сватба. Няма и нито едно бебе, родено. За какво говорим?


А младите бягат ли от селото?

Ами, то има едно положение, че на възраст те всички са почти наши ученици. Тези хора, които са се застояли тук по стечение на обстоятелствата, нещо ги е задържало тук. Ако имат начин и те ще излязат от селото. Няма работа. Имаме доста дори и от туркините, които ходят в чужбина, в Гърция, в Португалия има хора. Мигрират заради препитание. Тук няма никаква работа в селото. Пет-шест учителя. Детската градина е с една групичка.



Моята прогноза е, че в близките пет-шест години много от населението ще се загуби, защото са стари хората и много от селото. Има само две семейства руснаци, които си закупиха тука къщи, а другите са си тук постоянно в Прилеп. Но нямаме други хора които да идват. Цигани идват понякога.
А преди десет години, така ли си представяше нещата? Така ли ги виждаше?
По, по друг начин мислех, че ще стане. Че нещо по-добро ще дойде. Преди всичко, за да има живот в едно населено място трябва да има поминък. Предприятие някакво, нещо което да задържи младите хора. Като имат работа и те са тук. Това е лошото, че не знам дали съм права, но предходното правителство и сегашнното в момента правителство по този въпрос за хората, които са в пенсионна възраст, получават и пенсия и заплата. Продължават да работят. Значи на тези работни места се заемат още от пенсионери. Те са ръководни кадри и получават добра пенсия, получава и заплата. А на техните места..... Трябваше тези правителства, дойде ли времето за пенсия, излизаш си в пенсия, оставяш си работното място, за да има младите да работят и да се хванят от някъде. Ами, така вие кога ще натрупате този голям стаж, който се изисква. Вие сте на 25 години. Аз съм започнала работа на 20 години. И все по-късно и по-късно трябва да се пенсионирам. И кога ще го натрупам аз този стаж?!
А като ги сравняваш преди и след 89-та, кога беше по-хубаво?
Преди 89-та беше по-хубаво. Защото имаше много хора, имаше поминък, имаше селско стопанство, голяма част от хората работеха в селското стопанство. Имаше цехове, имаше лимонаден цех, за метална мрежа, стругари, шивашки цех. Имаше 4-5 цеха. Имаше цех за керамика. Работеше се язовир Камчия, причиствателна станция. Населението имаше къде да работи.
А нямаше ли отрицателни черти?
Сега с демокрацията единственото, което харесвам е това, че се даде право на хората да изказват по-свободно мнение и становище. Иначе нищо друго не се е променило. Корупцията продължава, и тогава е имало, а сега е още по-голяма. Тогава нямаше да крадат, ей сега ще споделя преди няколко дена влязаха в магазина и ми откраднаха чантата. Смятайте в какъв стрес съм още. А тогава нямаше такива кражби. Лягахме си без да заключваме пътните врати.
Сега обаче има повече неща дето преди ги е нямало?
Никога ги не е нямало.
Имаше повече неща?
Сега да, ама пари нямаш.
Кое предпочиташ евтини неща, ама малко или много, ама скъпи?
Сега въпроса ви е двояк. Затова, защото може да има на витрината, като братчетата на Гаврош, но като не можеш да ги купиш. Тогава всичко, което ми е необходимо, можех да си го купя. Определено като средношколка в Айтос, някога ми оставяха пет лева. Отивах на Халите купувах агнешко месо, купувам масло, един огромен резан масло, сиренето беше за стотинчици, захарта също. С тези пет лева цялото ми семейство изкарваше цяла седмица. Преимуществата на сегашното време също не ги отричам.

На битово равнище сте били по-добре, но не ви ли притесняваше нещо? Имаше ли репресии някакви?

Не. Пресен случай. Той винаги е безпартиен (сочи мъжа си). Аз винаги съм си клоняла към лявото. По принцип съм с леви убеждения. Аз самата бях кмет на селото. Мен лично са ме наказвали, че първият демократично издигнат кандидат е моят съпруг. Той беше николапетковист. И разликата между него и колежката му от БСП, на събрание бяхме на партията, където той е кандидат кмет. И мен ме слагат в една комисия предварителна работа по агитацията, председател на комисията. Аз да агитирам не за моя съпруг, а за госпожата по партийна линия. И аз ставам и казвам така: „Господа, аз си давам отвод за това, защото моят съпруг е кандидат за кмет. Каквото и да е, аз ще агитирам да гласуват за моя съпруг. В името на семейството, в името на децата и в името на всичко мисля, че ще ме разберете и няма да правите така.“ Това е 91-ва година. Тогавашният кмет, герой на социалистическия труд, Янев стана и каза: „Как така?“ и аз „Ами така“. Мина се време, минаха се изборите и започнаха масирани проверки от страна на Центъра за работа с децата, ние давахме допълнителни часове и аз се побирам в рамките на работното време осем часа. И започват проверка – един ден, втори ден, друг ден проверка. Личи си, че ми правят проверки. Но нищо не могат да ми направят. И същата година стана така, че организацията я закриха и нямаше вече такива организации. Очаквах да ми предложат да започна работа като възпитател. Не ви го пожелавам, да го изпитате. На 15 септември бие звънецът. Години наред аз съм в училище. Дори покана за първия учебен ден нямах! И кагато се върна моят съпруг го питах „Имаше ли човек, там, на моето място“, понеже съм си подала документите. И той каза „да“. И това всичко, защото тогава не ги подкрепих. И когато той се обаждаше нещо, че това не е редно в селото и т.н все казват „той не е партиен член“, викат го в партийното бюро. От какъв зор отчет ще даваш пред партийното бюро. Че бил казал, че в потребителската организация нямало боза! Една елементарна нуждичка на възрастните хора. Защо бил критикувал председателя на организацията, той бил член на бюрото. Дай да го извикаме да го сплашим! Това е преди 91-ва, а моят случай беше след.


Позволявахте си значи преди 89-та да критикувате?
Винаги сме критикували. Аз смятам, че нека да отворят всички протоколи на партийната организация на събранията и да прочетат има ли протокол, в който моето име да не съществува и какво е отношението ми. Аз съм била винаги критична.
А ти от кога си член на партията?
От 75-та година.
Заради убежденията на социалнизма ли стана член на партията?

Ами, майка ми, тя е била във Ваклиново. Там са действали една група от партизани на Народен юмрук. И тя като девойка дори им е носила храна на тези хора. И просто от разказите й...обичах да чета антифашистка литература.


А под фашизъм какво разбираш?

Нещо, как да кажа, нещо лошо. Отрицателно.


А демокрация и социализъм, ако можеш да ги определиш с няколко думи?
Социализмът не е всъщност свободно общество. То винаги е имало вила. Едновременно и свобода, и отгоре има някой, който да ти казва какво да правиш. Сега няма съществена разлика, единствено с това, че изразяваш отношението си свободно. Това е демокрация. Мнението си, становището си, това можеш да го кажеш. Докато някога кажеш нещо, веднага върху теб.
Имаше ли хора тогава, които да забогатеят много, както има сега?
Основата на днешните богати хора е от времето на социализма. Не можем да говорим за обикновен председател на потребителна организация, герой на социалистическия труд, да има пари в швейцарски банки. Това е по време на социализма. И на днешно време децата му също. Зет му е бизнесмен, синът му е по същия начин. Защо моят син не е бизнесмен?!? Те не са преуспели. Зетът има едно средно образование. Хората, които са преуспяли по време на социализма, и са крали предостатъчно, сега утрояват. Защотое било е натрупано. А за обикновения човек няма. Аз бях кмет като независим кандидат. Дори част от социалистите не ме подкрепиха. И така успях. Правя сравнение с тогавашната заплата. Един кмет, 1000 жители бяха тогава, един кмет да получава 300-400, а един председателна кооперация да получава 700 лв. И сега си е така. А ние не можем нищо да направим. Човек се страхува за работното си място. Ако ме махнат от тук, къде ще отида.
За или против си частната собственост?
Те сега много частници станаха. Арендаторите, които ни взеха земята, се замогват и забогатяват на наш гръб. Сключват договори с хората по села, понеже и да имаш частна собственост, как ще я работиш частната собственост? С рало? Или с конче или магаре? Не може. Тук трябва да има техника. И тоа се базира върху това, че хората не могат да я обработват и я вземат под аренда, субсидиите от европейския съюз също. От тези субсидии би трябвало част да се дават на собствениците на земята. Той не дава. Закупува техника, а тя става негова собственост. И така е на наш гръб. Кака да съм съгласна на такава частна собственост?!
А как трябва да бъде?
Не бива хората да се лишават от всичко. Но ако е държавна, би трябвало, всичко да стане държавно. Един такъв преходен – ни частно, ни държавно, и частно да има и държавно, е най-добре. Да се конкурира.

За мен трябва да има в едно населено място производство и един затворен кръг. Имаме земя, сеем, орем, имаме стопанство. Житото го получаваме тук. Би трябвало тук да се обработва, тук да се мели брашното, тук да се прави хляба. Всичко на място. А така държавата дърпа към себе си, частникът дърпа към себе си и какво остана. Предприятията да са на местно ниво. Да са затворени. Аз съм на този принцип там, където са нашите българи бесарабските. При тях са така, затворени кооперации. Те произвеждат вино и тогава ще има и работно място за хората и няма да има такава миграция. Така се осигурява работа на хората.

Сега за това могат да се ползват някакви фондове. Тази общност, която го организира това нещо, тя да си връща това, от което е взела, за да се подпомогне. Така ще изнесе нещо.
Всички ли ще искат да си дадат земята в кооперация?
Ами, няма млади хора вече на село. Но ако са с по-такива разбирания, няма да се организират така нещата. Вече няма такива хора.
Ами, както каза другите страни, коя страна на тебе най ти харесва за живеене? Къде би отишла, ако можеш?
Ами, аз не съм ходила много. Освен в Съюза и в Словакия не съм била навънка. През 1984 г. бях в Словакия, бях на международен лагер с деца. Тогава в Словакия взимаха два пъти по-големи заплати. Тя беше в соцлагера. При тях тогава имаше и държавно и частно земеделие. Говоря за 84-та. Когато има конкуренция, е друго. Ако видиш, че държавното е по-добре естествено е, че ще го предпочетеш. Може да изпадна в неволя, мога да я дам под аренда, но за това не бива да се взема собствеността от хората. И нещо друго, което Иван Костов го направи, но той раздребни земята на парченца. Тук нивичка, там нивичка, върна ги, както на времето си бяха, въпреки че имаше някаква комасация. Но колкото и да комасираха, по-голям масив от 20 дк. няма. Свекър ми е имал 100 дк. земя. значи разделено на трите деца по 33 дк. и няколко си ара има той (сочи съпруга си). Ако ми го дадат в един масив, аз ще си намеря техника, да ми работи земята. Пример ще ви дам. Значи тук имаме една нива от 3 дк. Двамата с брат ми. Плащаме си оран, сеитба, жътвата, всичко. Арендатора ни дава 40 кг.на декар, а ние изкарваме по 300-400-500 в годината. По 500 кг.на декар. Каква огромна разлика е!
И нямате възможност да сменяте арентатора?

Сега дойде някакъв от Лазарово, който дава по-добре – 60 на декар, ама като му погледнеш трудовия договор на другия, като погледнеш, всеки гледа да печели на гърба на обикновения човек. Просто ги заблуждават. Хорта са наивни, прости са на село, хора, които са склеротични. Ето го (мъжа й) с три - четири инсулта. Масата са такива.


А като говорихме за страната, според теб, накъде трябва да се ориентираме – към Америка или към Русия?

Ами, аз... не съм твърдо... Не можем да отречем това, което Русия е направила за България.


Какво?
Решили са да участват в Руско-турската освободителна война, да ни освобождават. За мен поне е така. Решили и са тръгнали. Но въпреки всичко ние ги смятаме за освободители. По същия начин и за 9-ти септември говорим. Свекърва ми беше много възрастна и казваше така „Като мине, булка, германецът, всичко мирно и тихо, нищо не се открадна. Всичко идеално беше. Нямаше ни врява ни крясък. Дойдоха руснаците къде, вика, кон откраднали, къде, вика, кокошка откраднали. На тейко ти вика и бутушите откраднаха.“. Аз казах, че нямала съм..... 9- ти клас бях, когато в Русия, в Одеса съм ходила, че нямам друг поглед така към другите страни. Но като чувам, ето в Гърция са на същото дередже като нас. А за румънците не ме питайте. Минаваме през целите Алпи нагоре. Те са майко мила! Цигани и половина. (става)
А твоето отношение към партията какво беше?(към мъжа й)

Аз обикновенно съм защитавал тези идеи на партията....но само голи идеи не става. Не съм бил никога партиен. Харесваха ми идеите, но после видях, че има извращения в цялата тази работа.


Кога?
В процеса на живота. Аз обикновенно математика и физика завърших. С полувисше съм в Бургас. Почнах работа, там учител, там учител. Тука в училището.
А като дойде 89-та искаше ли промяната да се случи, да се махне тая власт?
Те станаха едни събития – гладни години, ток нямаше. Ние очаквахме да стане по-хубаво, ама не стана.
А като дойдоха многото партии, ти избра ли си някоя?

Не съм си избирал. Аз не съм никакъв. Тогава за кмет, те ме предложиха от самата партия. Аз не съм от никаква партия. Изобщо безпартиен.


А сега някоя партия харесва ли ти?
Ами, тези големи обещания! Аз първоначално гласувах за „Атака“, обаче Боленчо той е болен, болна работа и нищо не направи.
А защо гласува за него?

Ами, да става българщината. Ти не виждаш ли, че се опитват да ни завладеят турците.


Раева : А вие дето ме питахте, в коя държава ми харесва. Харесвам България.

Защо я харесваш като е толкова трудно?
В България съм се родила, в България искам да си умра. Даже казвам, че не искам да ме погребват в земята. Искам да съм изгорена и пепелта ми да бъде пръсната в морето. Обичам морето. България харесвам. С никой не бих я сменила. Но ако стандартът на живота е такъв какъвто го представят в Америка и в България...
А като казаха, че ще влизаме в ЕС ти беше ли съгласна?
Да, съгласна съм. За НАТО – не.
Имаше ли представа какво значи да сме членове?

Ами, значи, някога от блока, който беше имаше Варшавски съюз, само за соцлагерите в Европа. Членки бяха България, Чехия... военен блок. За защита на социалистическите страни на континента. В това число влизаше и бившият Съветски съюз. Сега за НАТО трябва да ви кажа, че не съм съгласна единствено с това, че моят син е инженер, военен. Той е завършил в Шумен противовъздушна охрана. Много съкратиха нашата армия, но докато НАТО ни защити от нещо да стане, ние... не могат да ни защитят. След като армията събирахме, ние ликвидирахме такива важни пунктове в страната. Тук Равнец беше военнно летище.


А сега не е ли по-важно разузнаването, отколкото тези бойни единици? Трябва ли да има служби?

Винаги е имало и продължава да има. И в България.


А за ДС какво мислиш?

На Държавна сигурност сега някакво ново наименование дават.


Имаше ли преди 89-та страх от ДС?
Да!
В какво се изразяваше?
Значи следят те и непрекъснато досието ти може да стане ей такова.
Знаеш ли за хора които са пострадали?
Специално тук в Прилеп – не. Слухове се носеха. Не знам. Специално за хората, които бяха в тези трудово-възпитателни лагери и училища... не знам. Може би хората или за елементарни провинения са ги вкарвали или понеже не е удобен на власттта.

Това го отчиташ като отрицателна черта?

Да, отрицателна е.


А за смяната на имената на турците?

Не съм съгласна. Аз го отричам възродителния процес като историческо събитие. Не можеш да казваш до вчера си Хасан, от другия ден Кубан. Това е първо обидно за самия човек. Ама и те ги надъхаха. По този начин те ги накараха повече да се озлобят към държавата ни. И то от това преселение, то беше държавнически въпрос. То беше между Тодор Живков и тогавашния президент на Турция. Защото изселване имаше 75-та година, голямото преселение беше не се сещам точно, когато им смениха имената и ги принудиха хората да си продадат покъщнини и всичко. По-голямата част от нашите турци, които отидоха после се върнаха. 90 процента се върнаха.


И ти въпреки всичко продължи да подкрепяш идеите на партията? Кои бяха тези идеи, които те впечатлиха толкова, че ти винаги и до сега да си останеш в пъртията?
Аз съм била винаги... не подкрепям... искам доброто на хората. От части БКП даваше това на хората.
А промяната след 89-та в партията? Идеите й?
Сега моето отношение към партията е, че я няма. Дори от партийни членове станахме повече симпатизанти, въпреки че имам карта, че съм член на партията. От тогава не съществуват първични партийни организации по населените места (от 90-те). Знаете ли какво значи това, какъв живот беше, и събрания и заседания. Сега няма. Че господин Станишев от време на време се тупа в гърдите това било, онова било.

Мъжът й: Разбирам да си партиец заради идеите, ама аз съм партиец и да грабя!
Аз съм на същият принцип прямо да бъдат сложени нещата а идеите на партията да нямат покритие в действителност.
Ти покрепяше ли предното правителство (на тройната коалиция), в което участваше и БСП?
Не. Единствено, защото там вече бяха в комбина. Там ДПС, там царя, какво да ги подкрепям. Нито в единия виждах, нито в другия, нито в третия. Имах някаква надежда, някаква надежда, че Бойко Борисов ще направи нещо.
Заради него като личност или заради партията му?
Не. Партията му е съвсем нова. Не можем да кажем, че той има някаква партия. То беше едно движение, което после прерасна в партия за много кратък период от време. Пет-шест месеца. Кой как какво и изведнъж, какво харесват в Борисов като управник? Ще прозвучи малко лошо, но както и да е. Той води поликата на Тодор Живков!
Това не е ли хубаво?
Не. Не може лидер на партията, министър-председател, там където отива, каквото каже, такова да става. Той трябва да се вслушва в хората, които са около него. То той тоталитарният начин на живот и на управление се връща отново. Ами, да не крием нещата! Той беше един от охранителите на Живков.
Той се е научил от Живков как да ръководи?
Да. И такава му е политиката. Въпреки че, ще кажете майка с леви убеждения, но синът ми е привърженик на Бойко Борисов. Иди го убеждавай в нещо друго.
Според теб той какво харесва в него?
Е, не знам! Това са лични мнения и становища. Не може да знам какво мисли. Но взе да става полицейска работа, толкова полицейска държава. Полицейска е държавата. Ама не е и полицейска държавата! Тук един човек командва, а не трябва да бъде така. Борисов, така, каквото каже той. Каквото каже, такова става. Според мен е слаб политик. Може да кажете, че много философствам, ама 40 години, казвам на 20 години, започнах работа и съм била и в средното образование и отряден, и дружинен председател съм била, винаги съм се занимавала с организаторска работа и съм следяла нещата от близо. Четиресет и няколко години и мога да дам някаква оценка за политическия живот в страната.

Мъжът й: На мен ми омръзна – все убийства. Да ми оправи пенсията, ама нищо не можа да оправи. Все си стоим без пари. Ние трябва да се оправяме сами, българите. Никой няма да ни оправи. Като че ли капиталистическа държава, ама извратен капитализъм. Колкото грабил, още иска. Туй е страхотия.
Това от капитализма ли идва или от нещо друго?

Туй идва от комунизма! Там че някои, които бяха комунисти, усетиха на къде отива работата и после започнаха да грабят.


Ти кое предпочиташ преди или сега?
Де да знам.
Как виждаш бъдещето на държавата?
Не можем да се оправим. Да се премахнат тези партии, кой за коя си е, да си я защитава, да си защитава интересите й, ама държавата да върви. Не искам да има партии. Държавата да върви и да живеем добри.
А кой да управлява? Цар?

А, цар! Симеончо дойде, той ми е набор. Какво ни оправи? Нищо.


Той като дойде ти за него ли гласува?

Гласувахме. Ще ни оправи. Минаха дните и нищо не се оправи. И защо му върнаха на него тези богатства, а?


А по Борисово време не е ли било хубаво, на теб са ти разказвали майка ти и баща ти?
Тогава, какво да е било хубаво. Тогава се ореше с рало земята. Никаква техника не е имало.
А кой политик на тебе най ти харесва?
Не мога да ти кажа.
А Доган?
Не. Той е една хитра лисица, дето хората...
Ами, тук разбрах, че по региона оправил разни работи?

Какво напарвил?! Божей! Нищо. Първоначално тук като създаваха тяхната организация единственият българин аз бях там на събранието. Не да ги подкрепям, те си създаваха организация, а да видя. Само аз един българин, а вие сте тук всички турци. И какво стана?!?!? Мани ги тия?


А Костов?
Костов обърка работите. Ами, национализации това...
А Виденов?
Ами, той умно момче беше, ама объркаха работата. Партията, такива години бяха, ама го сринаха. Като личност беше умен.
А Тодор Живков?
Бай Тошо, те го лъгаха много. Наша партия уж!
А Вълко Червенков?
Аз малко закачих от него.
Какво си спомняш от него?
Ами, те бяха първите години при него. ТКЗС-то като образуваха.
Ти беше ли за ТКЗС-то?
Ами, аз съм бил малък, то 51-ва, бил съм на 20 години, луда глава. От тогава са ме гонили още. Още от младежките ми години. Що съм бил с дънки, що съм пускал коса дълга. Пу, да им се невиди!
А ти сваляше ли ги дънките?
А-а-а! Какви ли не ни изкарваха! Младежки години значи! Що не съм се подчинавял?! Няма да се подчинявам, ами!
Е, не ти ли напарвиха нещо като не се подчинавяш?
Винаги щуротии съм правил, ама съм бил упорит. Нищо сериозно.
После нямаше ли проблем за работата, да са ти го писали това някъде?
Аз се мъчих, някъде да постъпя и те „ай, не може тука“. След казармата се хванах на работа в Карнобат и вечерно завърших. Четири години работих общ работник в пощата. Завърших вечерна гимназия. Две години кандидатстватх в София и в Бургас. В София при първите теливизионни техници. В Бургас ме приеха на две места и реших да стана учител. Три години учене. И цял живот имаше хора с предимства. Някои ги набутаха във висши учебни заведения, а аз не можах да се наредя. Не те представят добре. Ръководството не те удобрява. И кандидатствах в Шумен, скъсаха ме на политическия заради някъв конгрес. Ха-ха-ха! И аз се отказах. Повече не се занимавах. Казах си, предавай си математика и толкоз. Ако съм преподавал някой друг предмет, досега да ме бяха махнали сто пъти. Но понеже нито на физиката, нито на математиката можеха да ме хванат на политическа тема, да ме прекара и за това. Много простаци има. Местните комунисти... отиваме на бригада да работим. Качвам се, правим коптор, ударен ден! Отивам си, качвам се, работим. Председателят, който е на ТКЗС-то, един партиец, го вика да си карат банкета, а ние ще работим! Викам: „Е-е-е. Е, такъв комунизъм не го разбирам аз“.
А как трябва да е, всички да работят?

Ами, като сме решили да работим, ще работим!


Кога се работеше повече – по социализма или сега? Сега не са ли по-мързеливи хората?
Май има една такава работа, ама те експлоатират и сега. Продължаваш да работиш 10-12 часа.
Къде по добре се работи – в държавно предприятие или в частно?

В държавно според мене. Защото частното те лъже. Не ти дава необходимото, което трябва да е.


А държавата не те лъже?
Ха-ха, ама там си осигурен. Трябва да има повече държавни предприятия.

А вестници купувате ли, четеш ли?
Чета, ама няма пари сега!
А за кой иначе беше абониран?
„Новинар“ получавах.
Пътувал ли си някъде по света?
Не. В България ходехме с децата на екскурзии. Бедно дете, баща ми почина. Цял живот съм за единия хляб! С една учителска заплата до никъде. С тези ниски заплати не става.
То си е червено село тук, нали?
Не чак толкова. Навремето, по времето на Костов, бяха половина сини, половина червени. После на Воленчо Сидеров дойдоха. Болни мозъци много. Но по-големият процент е ДПС.

В Прилеп, специално, откак време оно е съществувало като партии. 23-та година започват комунистите. И са били пет-шест зрънца в селото. След това започват селските движения – земеделски, николапетковисти. Моят мъж беше издигнат 91-ва година от партията на Никола Петков за кмет. Но той не е член на партията, Александър Стамболийски, която беше доста популярна. И ДПС като най-нова партия.



Веднага ли набъбна идеята на ДПС тук?
Да. Даже искаха да въвлекат и съпруга ми. Той категорично каза не.
А какво е мнението на другите от селото за привържениците на ДПС?
Те не знаят кого подкрепят. Всеки може да членува там, където иска.
Българи има ли, които членуват?
Не, няма.
Имат ли си клуб?
Не, те ползват читалището. Навремето беше клуб на партията, долу. Всички го ползват този клуб. А когато се появи „Атака“ се наостриха много. А за Ред, Законност и Справедливост дали имаше и един, който да е гласувал за тях на последните избори, не знам. Един или двама. След като „Атака“ се провали имат по един двама привърженици.
Сега ще ти изброим известни личности от България и чужбина и ще те помолим да ни кажеш по две думи за тях? Георги Димитров?
Вожд и учител на българския народ! Положително ми е мнението за него. Организацията, която съм ръководила, е Димитровска младежка организация.

Роналд Рейган?

Това е един от президентите на Съединениете американски щати.



Ленин?
Първоучителят на революцията.
Цар Борис ІІІ?

Не го познавам, но съм чувала от дядо ми, че е бил много добър човек.


Добре ли са живяли по това време хората?
Сравнително добре. Бил много добър. Само това съм чувала. Между другото съм чувала за войната в Германия. Че германците го отравят. Така се е говорило още тогава.
Маргарет Тачер?

Кралицата на Англия!


Карл Маркс?
Е, „Капиталът“. Учихме го едно време.
А чела ли си го?
Да. Не ме е заинтригува. Политикономия съм учила, това е по задължение съм го чела, не е че е приятно.
Никола Петков?
Един от ръководителите на БЗНС. Изгонен от България, отива в САЩ. Неговата дъщеря, как й беше името, Анастасия Мозер му е дъщеря. Нямам обаче общо с тях и нямам отношение. Просто от историческа гледна точка знам кой е бил. Борел се е за хората.
Тодор Живков?
Дядо Тошко всички го знаеме. Ръководител, вожд и т.н. Аз не го удобрявам.
Не удобряваш него или едноличната власт?

За мен, като личност и човек не е лош, но за мен беше много ограничен човек, интелектуално ограничен, та чак Георги Джагаров му пишеше всичките томове и доклади.


Е, може ли тогава в такъв ограничен човек да е цялата власт?
Ами, за това, защото на него му дърпаха конците.
Откъде му ги дърпаха?
От различни места. И от Съюза го дърпаха яко, ако му натискаха вилата на врата. Един Брежнев, те се целуваха на времето. Той също е един от ръководителите на Съветския съюз.
Андрей Луканов? Какво си спомняш за управлението на Луканов, ние сме по-малки и не помним много.

Той съвсем малко беше на престола.


Как се отрази Лукановата зима в селото?
Зле, много зле! Като навсякъде. Иначе, беше член на Политбюро.

Барак Обама?
Това е днешният президент на САЩ. Познавам го дотолкова, доколкото от пресата видях. Иначе, в сравнение с Буш, като че ли още не е ясен, по-замъглен ми е. Той отказва борбата с исляма!
Това не е ли положително?
Отрицателно е! Аз не съм настроена положително към тях. При политиката, която водят. То от исляма идват всичките им терористи. Изобщо, те може би не са всички хора. Аз нямам лошо мнение към хората.
А към религията им?

Лично аз вкъщи имам Корана. Книгата е нещо свещенно. Дали е Библията или Корана. Чела съм техния Коран на български. Като кмет искаха да ми я предоставят, беше на руски и на български. И ми я донесе ходжата и аз я прочетох, като художествено произведение. Няма съществени разлики между Коран и нашата Библия. Само героите са с различни имена.


А отношението ти за влизането на Турция в Европейския съюз?
Не съм съгласна. За това, защото по-малката и териториална част е в Европа, а по-голямата и е в Азия. Няма място за тях тук.
Само териториално или, защото е различна?
Само за територия.
А ако един ден Русия поиска да е част от ЕС?
Сега имам и нещо друго впредвид. След като тази Европа има такова негативно отношение към турците, които населяват и Франция, и Германия, Холандия. Всички недоволстват. Те целят да влязат не само в България, а и в Европа, и да са център на Европа. Помнете ми думата. Тяхната политика е такава. По начало на турците политиката им е такава. Значи и приятелството им, казват хората, е под коляното. Докато имат интерес. За това е поговорката „Интересът клати феса“. Това е моето мнение. Аз не удобрявам влизането на Турция. Първо, защото изповядват исляма и другото е че по-малката им териоториална част е на континента, отколкото е в Анадола, в Мала Азия. Да си отиват там, където са били. По начало европейската част на Турция не е била турска, тя е била византийска, била е българска.

Жозе Барозо?
Френски президент, но съвсем малко за него знам.
Сталин?

Изнесъл войната. Но той е водил една по-специална политика. И много строг човек е бил, много е наказвал.


Положително или отрицателно ти е мнението за него?
За мене той е един герой. По това, което чета, е герой, защото е изнесъл войната на плещите си. Но от друга страна тези сталинистки лагери, заточения в Сибир, хората, които е наказвал... и положитело, и отрицателно.
Вълко Червенков?

Култът към личноста. Тук ще кажете, лелята малко е превъртяла. Иначе не го знам. Аз съм се родила по негово време.


Жан Видонов?

Известен беше с аферата Орион и най-лошият политик на БСП. Той не беше за там. Те го набутаха момчето там. Не е той виновен. Що го оплюват, той не беше виновен. Той не беше узрял да вземе властта. Измиха си ръцете с него. И тук има вина и предходния Луканов.


Симеон Сакскуборготски?
Оф-ф-ф, не искам да коментирам!
Разочарова те?
Изобщо е един елементарен човек, прекалено елементарен, пък го богославяха, че завършил не знам си какво си, ама възпитанието е отделно. Сега за умствен потенциал не мога да говоря. Не ме карайте да говоря, не искам да говоря за него.
Бил Клинтън?

Бивш президент на САЩ. Той по -така искаше да изпъква, да се набива в очите. С Афганистан това направи и нещата се усложниха. Човек на войната.


Путин?

Държавник. Твърдо го харесвам.


А в сравнение с Елцин?
Искат да имат последователна политика. Но този е по-твърд. Като президент се справи добре, сега и като министър-председател. Играят някаква роля двамата.
Кой кого води в същност?
Путин води! Но се вслушват един в друг. Докато при нас е едноличен…
Харесва ти този вид управничество?
Да, харесвам го. И президентът и министър-председателят не бива да имат различия и търкания. Това е политика. Трябва да се водят ръка за ръка. Докато при нас не е така.
Ами, тези скандали, които стават при нас между президента и премиера?
Отразяват се на държавата. Много неща минават изобщо в политиката си. Последният закон за какво беше. Върнаха го за... пенсионната реформа, Първанов казва едно, министърът казва друго. И не само тук. Ами, и в Министерството на отбраната. Той е и главнокомандващ, Ананиев и президентът са непрекъснато в конфликт. За какво говорим тогава. Значи нямаме държава! Трябва да има разбирателство. Може да имат търкания, но да сте чули в Русия така на яве един друг да се плюят! Не! Пък тук открито!
Иван Костов?
Нямам положително отношение към Иван Костов.
Защо?
Не само заради земята. Той така направи, че разпокъса земеделието в страната. Реституциите. Ето, пак пример, защото тук в Прилеп, говоря на времето секретарката и бившата кметица, която кандидатства с моя съпруг, бащиния си имот на времето го продадоха на общината и го направиха хотел. Общината изразходи не знам колко хиляди левове, за да го подобри, за да има някакъв вид. Да има от първа необходимост възли. Първо беше Клуб на пенсионера, беше барче. Дойде времето на господин Костов, госпожата се възползва и си го реституира, продаде го, накупиха си със сестрите си холови гарнитури, перални и после си го реституираха и си го върнаха. И сега живеят в този имот. Е, за какво говориме! Значи политиката е много въртиопашка Иван Костов. Аз не го харесвам.

Илия Павлов?
Мафията.
Слободан Милошевич?
Той е бивш югославски лидер. Изби толкова много хора. Имаше смъртна присъда.
Иван Славков?
Батето! Какво да му кажем. Обича жените, обича живота!
Роля имаше ли в политиката той?
Не, пионка! Местеха го оттук оттам. Къде в ДС, къде в не знам си какво.
Кадафи?
И той е от арабския свят и той е президент.
Божидар Димитров?
Той е от партията все пак. По-добре да си е там в Историческия музей. Рови се, за всичко е вещ, обаче как са му дали титлата професорската не знам. Не го харесвам.
Ахмет Доган като политик?
Добър политик. Знае как да подхожда, със средства, с приказки, с всичко, върти хората.
Как излезе той на политическата сцена?

Държавна сигурност го издигна, за да е на днешно време политик. Той е бил дълги години във Варна. Но е добър политик, умее да си води хората.



А отрицателното кое е?
Не го харесвам като визия, като поведение. Нагъл е!
Кеворк Кеворкян?
Той изпадна от сцената. И той е бил агент. Дългогодишен в БНТ. Водеше, кое предаване, вече го забравих. Не съм го харесвала много и тогава.
Любен Гоцев?

Тоз не е ли... президента ни!? Не мога да кажа нищо.


Волен Сидеров?
Той си е националист, преди всичко националист.
За тебе това положително ли е?
Не, отрицателно е. В такива крайности. Краен е, във всяка нещо е краен и такава политика води. Това е един човек, който все още няма образование. Ходи в Шумен, не се е дипломирал. Добре говори, дълги години е бил литературен критик и журналист. Дори на „Демокрация“ беше главен редактор. Добре му върви словото, ама само словото.


1 бивш кмет на с. Прилеп

Каталог: sites -> default -> files
files -> Образец №3 справка-декларация
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Отчет за разкопките на праисторическото селище в района на вуз до Стара Загора. Аор през 1981 г. ХХVІІ нац конф по археология в Михайловград, 1982
files -> Медии и преход възникване и развитие на централните всекидневници в българия след 1989 година
files -> Окръжен съд – смолян помагало на съдебния заседател
files -> Семинар на тема „Техники за управление на делата" 18 19 юни 2010 г. Хисар, Хотел „Аугуста спа" Приложение
files -> Чинция Бруно Елица Ненчева Директор Изпълнителен директор иче софия бкдмп приложения: програма
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница