Семейно възпитание



страница1/3
Дата15.02.2024
Размер89.54 Kb.
#120326
ТипПлан-конспект
  1   2   3
София Колева Теория на възпитанието

Б УРГАСКИ СВОБОДЕН УНИВЕРСИТЕТ
ЦЕНТЪР ПО ХУМАНИТАРНИ НАУКИ

БАКАЛАВАРСКА ОБРАЗОВАТЕЛНА ПРОГРАМА
ПРЕДУЧИЛИЩНА И НАЧАЛНА УЧИЛИЩНА ПЕДАГОГИКА”

ПЛАН КОНСПЕКТ
ПО ТЕОРИЯ НА ВЪЗПИТАНИЕТО
ТЕМА: СЕМЕЙНО ВЪЗПИТАНИЕ
1.Семейството като социализираща среда и възпитетелен фактор - сложно стуктурно образование; социално-битова основа на обществото; лична и социална ценност; важна социокултурна общност, функлионираща като първична социализираща среда и първостепенен възпитателен фактор.
1.2. Съвременни педагогически изследвания - семейството - първо социално обкръжение на детето, първи модел на големия свят, микросреда за първична социализация, важна социокултурна възпитателна среда, основен възпитателен фактор
1.3. Морална и педагогическа отговорност на семейството - родителят - възпитателна традиция: взискателност, строгост, обич към своите деца, вяра в доброто, възпитава у тях трудолюбие и ученолюбие.
1.4. Ранна, първична и най-интенцивна социализация - най-силно влияние през детската и юношеската възраст.
1.5. Семейството - микрообщество, институт за първична социализация
- първите носители на социален опит /лично пространсво и възможности за опознаване на социалната среда/;
- най-ранен опит за социално взаимодействие;
- усвояване на първите ценностни представи и норми;
- усвояване на необходимите ролеви модели на поведение;
1.5. Семейството - социална общност с биологическа връзка - общи имена; общ дом и бит; интимна атмосфера и привързаност между поколенията.
1.6. Статус и квалификации на семейните форми за формиране на личността на детето: позиция на семейството в социалната структура; сътрудничество; характер на семейните взаимоотношения; нравствен микроклимат; възпитателен стил; образователното равнище на родителите; професията; социалната, етническата и религиозната принадлежност; материалното състояние; духовните интереси; ценностите; начина на живот;
1.7. Възпитателен потенциал на семейството
- условия от психологически характер - вътрешно-семейни отношения, статус и авторитет на родителите
- гражданско съзнание, отношение на семейството към общестото и труда
- култура на семейството - в бита, взаимоотношенията, духовната сфера
- стутура на семейството - брой на членовете, образованост, професия, материална обезпеченост, стадий в развитието му
1.8. Конституционно задължение на родителите
2.Процесът на възпитание в семейството - разглеждаме го в два аспекта:
- система на организация за провеждане на възпитателните дейности;
- процес, който протича в самата личност под влияние на специално организирана възпитателна дейност;
2.1. Същност на семейното възпитание - процес на съзнателна социализация на личността на детето, целенасочен процес на въздействие на родителите върху децата, сложно взаимодействие между възпитатели и възпитаници /родители и деца/.
2.2. Особености и специфика на възпитетелният процес в семейството: - протича свободно и непринудено, интуитивно и емпатийно, относително самостоятелно във функциониращия социум, сложност, продължителност, неравномерност, противоречивост, персонализираност, потомствен характер, уникалност, емоционалност,
2.3. Принципи на възпитание: - целенасоченост, научност, хуманизъм и уважение към личността на детето, планомерност, последователност, непрекъснатост, комплексност и системност, съгласуваност.
2.4. Етапи в процес на възпитение: - информационен етап, емоционално оценъчен етап, действено-практически етап.
2.5. Физическо и психическо здраве на детето: рационално хранене; създаване на правилен режим на учене, труд и отдих; спазване на хигиенни норми; предпазване от травми и заболявания; предпазване от тютюнопушене, алкохол и наркотици; предпазване от стрес; екологическото замърсяване на околната среда; и други рискови за здравето фактори;
2.6. Формиране на нравствена позиция на детето
- усвояване на сложните социални отношения, регулирани от морала, законите и религията - представи за добро и зло, за честност и справедливост, за отговорност, милосърдие, коректност, лоялност, толерантност, уважение, солидарност и сътрудничество.
- първи уроци по родолюбие - род, народ, родина
- формиране на правилно отношение у съвременните деца към парите - инициативност и предпириемчивост, честност и трудолюбие, лоялна конкурантност, удовлетварение от положения труд, реализирания инелектуален и физически потенциал.
2.7. Емоционално-социално развитие на детето: родителите трябва да бъдат обективни и справедливи; похвали и наказания; безусловна любов; закрила и подкрепа; преодоляване на страховете у детето; съпричастност към детските тревоги и проблеми; осъзнаване на идентичността и значимостта; формиране на чувсто за гордост и достойнство; възпитание в трудолюбие;
2.8. Повишаване на интелектуалното равнище на детето - разширява своите представи и понятия за заобикалящия го свят, удовлетверява учебно-познавателната си активност, познавателни функции на изкуството
2.9. Основни средства и механизми за възпитаване на детето в семейството:
- дейността - игри, учене, труд, отдих и самостоятелна активност за развиванеи изразяване на неговите заложби, способности и интереси.
- общуване - придава опит и знания, формира личността в процеса на взаимна размяна на информация за явления, състояния, мотиви, начини на поведение, потребности и интереси.
2.10. Семейна атмосфера, семейните взаимоотношения и бит: условия и организиция на живота; дейността, общуването и отдиха;- характерът на отношенията за изграждане на нормално физическо и духовно изграждане на личността; искреност, честност, сърдечност, любов, уважение, разбиране и взаимопомощ, хармония, уравновесеност, сигурност, чувство на защитеност и увереност;
2.11. Семейни традиции, празници, ритуали и символи
2.12. Личният пример на родителите
2.13. Методи на възпитание в семейството:
- Методи за въздействие върху съзнанието, чувствата и волята на личността - разказ, обяснения, упътване, убеждаване, указание, внушаване, етикиране, пример , наблюдаване, беседа, обсъждане, диалог, дискутиране.
- Методи за организиране на дейността и формиране на опит за поведение - изискване, разпореждане, принуждаване, поръчение, показване, упражнение, приучване, подражаване, идентификация, игра, възпитаващи ситуации, трениране на социално желани модели на поведение.
- Методи за ругулиране, коригиране, стимулиране на поведението и дейността - одобрение, насърчение, поощрение, похвала, съревнование, награда, подкрепа, ограничаване, забрана, предупреждаване, порицание, наказание.
2.14. Тактики на семейно възпитание: - диктат, опека, конфпронтация, мирно съвместно същестуване, сътрудничество.


  1. Пътища и средства за оптимизиране на семейното възпитание - укрепване на семейството: - Конституцията на държавата; Семейния кодекс; Закон за закрла на детето;

    1. Основни функции - икономическа, възпроизводствена, възпитателно-социализираща

    2. Структурно усъвършенстване на семейната общност

- обществото, медиите, изкуствата, църквата, неправителствените структури, християнски добродетели, семейни и родови традиции.
- програми за социална помощ на семейството - семейни консултации, курсове по фамилна терапия, психотерапия, сдружения за защита на сомотни родители, деца в риск, центрове за подкрепа, социално-психологически тренинги.

    1. Подготовка на младите хора за семеен живот и родителство - осъществява се с демографската и социално-икономическа политика на държавата, с практическия опит, придобит в собственото семейство, с педагогическата и психологическа нагласа, инфорираност от училището, извънучилищни звена, културни институти, неправителствени организации, медии, църквата.

    2. Повишавене на социално-нравствената и педагогическа култура - знания за целите, задачите, принцитите, методите и формите на семейно възпитание; умения и компетентности за ефективно възпитателно взаимодействие; чувства за обич, взискателности и отговорност; нравствен облик, култура на труда, на бита, на отношенията, на отдиха.

    3. Хуманизиране на възпитателните взаимодействия в семейството- индивидуален и личностно-хуманен подход; оптимистичен подход; възпитавене в сътрудничество; усъвършенстване на семейната демокрация.

    4. Зачитане на правата и задълженията на партньорите



  1. Възпитателно взаимодействие “семейство-училище” в съвременните условия - сложен процес на взаимно влияние на участващите в него субекти, в кой се влючват:

- Организиране на целенасочена и разнообразна съвместна дейност между родители, учители и деца.
- Реализиране на взаимната отговорност на педагогическия и семейния колектив
- Осигуряване на научно-обосновано управление на цялостната съвместна дейност между двете социални общности

    1. Основни направления

- опознаване на семействата на децата - стуктура, образованост, професия, социалеен статус, материално състояние, бит, култура, духовни потребности, ценностни ориентации, етническа и верска принадлежност и особености, психологическа атмосфера, семейни зваимоотношения, отношение към децата.
- ориентиране на родителите към същността и задачите на образованието, съвременните форми, методи и технологии на обучение
- отношението на родителите към знанията, училището и учителите.
- да формират заедно образоваността, като трайна общочовешка ценност
- да стимулират стремежа към знания и умения
- да изграждат нравствено-значими мотиви за учене

    1. Семейството, училището и извънучилищните педагогически институции: - откриване, развиване и изява на творческите заложби и способности; разумно организиране на свободното време; извън училищни педаготически институции;

    2. Форми на взаимодействие “семейство-училище” - родитело-учителски срещи и събрания, клубове, дискусии, школи, училища за родители, родителски университети, кражоци, консултации, беседи, училищни настоятелства, и др.

  1. Семейството и бъдещето: факториално-възпитателен аспект



Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница