Семинарни упражнения Изг: Аксиния Бисерова Спец: нупс фак. Номер: 2121011110



Дата14.05.2023
Размер16.13 Kb.
#117693
ТипСеминар
ЕЛЕНА КОСТОВА
Свързани:
Семейството, inbound313483348584881405

Методика на обучението по физкултурно възпитание в НУ.
Семинарни упражнения

Изг: Аксиния Бисерова


Спец: НУПС
Фак. Номер:2121011110

1т. Базисни понятия в методиката на физическото възпитание и спорта.



  • Физическа култура- сферата на социалната дейност, насочена към

поддържане и укрепване на здравето, развитие на психофизическите способности на човек в процеса на съзнателна
физическа активност, и формира здравословен начин на живот.


  • Физическо възпитание- като педагогически процес дава възможност и знания за най- рационалното използване на физическите упражнения за придобиване на двигателни умения и навици, които са необходими за ежедневната физическа активност на подрастващите. Физкултурното възпитание подобрява също аналитичният, емоционалния и логичния интелект.




  • Физическо развитие- се преценява въз основа на показателите - растеж, ръст, телесна маса , обиколки, скорост на растежа, съзряване- костна възраст, физическото развитие се разбира като комплекс от морфо- функционални свойства. Които определят запаса от физическата сила на тяло.



  • Физическо упражнение- физическите упражнения контролират наднорменото тегло. То е средство за физическо възпитание на децата в предучилищна възраст, и са двигателни действия (включително техните комбинации), които са насочени към изпълнение на задачи физическо възпитание, формирана и организирана по своите образци.



  • Физическа сила- различни видове сила в физическото са, статични , динамични , максимални, експлозивни, съпротивителни, относителни и абсолютни. Тази класификация се фокусира върху четири основни аспекта: неговата проява, класа на свиване на мускулите, генерираното ускорение и съпротива да се преодолее с определена скорост. Подобно тези категории са опростени, за да включват понятия които имат напречно присъствие във всяка от дефинициите . Силата е необходима за да могат хората да изпълняват различни задачи, свързани с околната среда, започвайки с развитието и адаптацията.



  • Физическо състояние- е контрол който се извършва обикновено в началото на обучението . Той е предназначен за изучаване състава за учениците(здравословно състояние, физическа подготовка, спорт квалификации) и определяне на готовността на учениците за предстоящите класове.



  • Физически качества- са анализирани психолого- педагогически аспекти на проблема за развиване на двигателните качества на личността – сила, гъвкавост, и ловкост. Описани средства , способи и форми за възпитаване на тези качества . В теорията на физическото възпитание е прието отделните проявления на двигателната способност на човека условно да се определя, като физически качества.

2т. АНКЕТА


АНКЕТА ЗА ДЕЦА ПО ФВС В НАЧАЛНО УЧИЛИЩЕ.


1в.Какво изучавате в часовете по физическо възпитание?…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

2в. Какво обичате да спортувате?.............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................


3в . Къде бихте искали да се проведат часовете по ФВС? ............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

4в.Смятате ли че физическото възпитание влияе добре върху здравето и работоспособността на учениците?................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

3т.Класификация на физическите упражнения

3.1 Статични упражнения-статичните упражнения служат за мускулите да работят постоянно, поддържайки тялото в определено неподвижно поведение, да развиват различен набор от мускули , които са включени при различни движения и могат да бъдат само целенасочени, непрекъснати товари в статичен стационарен режим, като могат да се изпълняват навсякъде защото не се нуждаят от оборудване и много място. Укрепват ставите , развиват баланса и координацията , подобряват стойката, увеличават силата и издръжливостта.
Тези вид упражнения се прилагат и в йогата, в рехабилитационно обучение и други.

3.2 динамични упражнения- са тези упражнения при които се проявява скоростна сила. Те включват движения в ставата и мускулна контракция и релаксация. То е вид натоварване, при което мускулните клетки се свиват и движението става в ставата. В зависимост от естеството, интензивността и големината на натоварването, динамичните упражнения се разделят на :


- ауксотонични или изотонични;
-изометрични;
-изокинетичен;
-цикличен;
Динамичното упражнение е вид физическа активност, насочена не само към увеличаване на мускулния обем и маса, но и към развиване на издръжливостта на сърдечносъдовата система.
За целта спортистите многократно повтарят еднакви движения с ниско или високо ниво на интензивност.
Като например ;

  • Бягане;

  • Разходка;

  • Колоездене;

  • Гребане;

  • Бързо пързаляне и каране на ски;

Основната задача на такива обучения е да се увеличи общата издръжливост на спортиста. В хода на спортните дейности се развиват следните качества на тялото; мощност, ловкост, и издръжливост.

3.3 Циклични упражнения-са тези упражнения с непрекъснато редуване на едни и същи движения на тялото.


Пример; гребане, ходене, бягане, плуване, колоездене и др.
4 т.

Урок по ФВС ЗА 2 КЛАС:


ТЕМА НА УРОК
ПОДВИЖНИ ИГРИ


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница