Становище на „асоциация на българските агроаптеки”



Дата21.08.2018
Размер57.34 Kb.
#82455
На вниманието на:
Г-жа Светла Бъчварова - Пиралкова

Председател на Комисията

по земеделието и храните

42-во Народно Събрание

На Република България


СТАНОВИЩЕ НА „АСОЦИАЦИЯ НА БЪЛГАРСКИТЕ АГРОАПТЕКИ”
Седалище – Гр. Пловдив, ул. „ Антон Папазов” № 30 А

Председател на Управителния съвет – Адвокат Валерий Илиев

Тел. 088 855 39 40

Относно: Законопроект за защита на растенията

Уважаема Г-жо Председател,


Този проектозакон е в по-голямата си част рестриктивен към нас – българските фирми. Толерират се напълно една шепа мултинационални компании.

В този смисъл, проектът би трябвало да се нарече „Закон за защита на мултинационалните компании в земеделието”.

Ако закона остане в този си вид, това ще ликвидира над 80 % от българските фирми.

За всички е видно желанието на мултинационалите да контролират изцяло пазарните отношения в бранша. Ние сме част от Европейската общост и свободните пазарни отношения са един от стъбовете на съюза „Свободно движение на хора, стоки и услуги”.

Изобщо, показателен е фактът, че нито една от останалите обществени организации и асоциации, предтавляващи над 99 % от агробизнеса, не сме поискали каквото и да е ограничаване правото на търгуване и производство на мултинационалите.

Ние сме за равни права и равни отговорности на всички фирми на пазара!!!

Не може да има „по-важни” и „по-висши” правни субекти, каквито явно някои чиновници от Агенцията по безопасност на храните се опитват да направят.



Настояваме и да се преразгледат размера на глобите и имуществените санкции заложени в законопроекта. Видно е, че те са непосилни и не кореспондират с тежестта на нарушенията.

Настояваме заповедите, наказателните постановления и другите индивидуални актове да не подлежат на предварително изпълнение, освен в случаите когато са застрашени здравето или живота на хората.

Не е нормално за абсолютно дребни нарушения като пропуски в „Дневника” или други да могат да се санционират с отнемане на „Удостоверения за търговия” и това да подлежи на предварително изпълнение!!!


Нашата Асоциация, като най-голямата браншова организация в България (564 члена) в областта на търговията с продукти за растителна защита, изразяваме следното становище по законопроекта:
- Приет на първо четене член от Законопроекта:
Чл. 174. Продуктите за растителна защита се преопаковат в опаковки, еднакви по материал с оригиналните опаковки на продуктите.

Нашето становище е да се промени на:
Чл. 174. Продуктите за растителна защита се преопаковат в опаковки, които да отговарят на изискванията за съхранение и транспорт на съответния вид продукт.

- Нашите мотиви за промяната:
Неправилно и лишено от здрава логика е изискването .....еднакви по материал с оригиналните опаковки на продуктите …”
Пример: ПРЗ съдържащи Глифозат се продават в големи опаковки – метални варели или полиетилен!!! Защо да не могат да се разфасоват в малки опаковки изработени от „КОЕКС” – един материал създаден специално за подукти за РЗ и на космично растояние като технология и издръжливост от полиетилена. Защо фирмата преопаковаща съответния продукт, да не може да го направи в много по-модерна и сигурна опаковка.

Още повече, че подобно изискване е ПРАКТИЧЕСКИ НЕИЗПЪЛНИМО!!!. Дори на един и същ производител, един и същ вид опаковки, но от различна партида, пак не са еднакви (идентични) по материал. Само да се промени с 1 градус температурата на екструдиране или шприцоване и състава се променя. Чиста химия. Това отваря врати за много ненужни спорове между Агенцията и фирмите, както и между самите фирми. Няма две идентични неща!!!!

Този член е задкулисен опит на мултинационалите да контролират и притискат определени „неудобни” за тях фирми. Винаги могат да кажат – „Опаковката не е същата като оригиналната – да се спре продажбата...”

Самото изискване за „еднаквост” е безсмислено и глупаво. Няма го в Регламента и никъде другаде. АМИ КАКВО ЩЕ СТАНЕ, АКО ПРОДУКТА СЕ ВНАСЯ В 3-4 ВИДА ОПАКОВКИ– 200 л МЕТАЛЕН ВАРЕЛ, 20 л ПОЛИЕТИЛЕН, 5 л ПОЛИПРОПИЛЕН И 1 л „ПЕТ” – ТОГАВА МАЛКИТЕ ОПАКОВКИ ОТ 20 мл, В КАКВА ОПАКОВКА ЩЕ СЕ ПРЕОПАКОВАТ!!!!

Освен това, кой ще каже дали определена опаковка е „ЕДНАКВА” или „ИДЕНТИЧНА” – дали, ако е с отклонение от 5 %, може да мине за такава, кои въглеводороди в нея може да се различават и т.н. !!!!!!!!!!
- Приет на първо четене член от Законопроекта:

Чл. 170. (1) Лицата, които преопаковат ПРЗ, трябва да са осигурили управител с висше образование в областта на аграрните науки, със сертификат по чл. 154, което да контролира дейността в обекта.

(2) Задълженията на управителя по ал. 1 се определят с наредбата по чл. 67.

(3) Лицата, които преопаковат ПРЗ, трябва да имат сключен договор за това с притежателите на разрешенията за пускане на пазара и употреба на продуктите за растителна защита.
Нашето становище е да се промени на:

(3) Лицата, които преопаковат продукти за растителна защита, трябва да имат сключен договор за това с притежателите на разрешенията за пускане на пазара и употреба, съответно с притежателите на удостоверенията за паралелна търговия на продуктите или да притежават документ за придобиване.

- Нашите мотиви за промяната:
През 1996 г. беше въведено изискване, фирмите преопаковчици, независимо, че имат издаден Лиценз от Министерството на земеделието за тази дейност, да ходят да се молят на местните представити на мултинационалите за писмено „разрешение” !!!

Това създаде порочната практика, да се дават разрешения на онзи, който даде най-голям „рушвет”. Погазени бяха добрите търговски практики. Някои от местните предствители стигнаха до там, че обявяваха „тайно” „ наддаване” за това кой ще плати най-много. Това разбира се, не беше известно на западните фирми.

Този черен пазар доведе до пълна липса на конкуренция между фирмите с дейност преопаковане. Стигна се до там, че от 31 действащи фирми, в момента са останали само 4.

Тази груба корупционна практика стана възможна с активното участие на тогавашната Национална служба за растителна защита. Инспекторите бяха изпращани по обектите за търговия и складовете да следят основно за личните „корпоративни” интереси на шепа местни представители на мултинационали.

Получаваше се така, че държавата ставаше арбитър на отношения между изключително частни правни субекти. Нещо, което е в прерогативите само и единствено на съда!!! Държавните органи не могат да извършват проверки и да се произнасят с административни актове за нещо, за което държавата не е разписала правилата.
Във времето, това изискване беше атакувано в съда и отменяно от 5-членен състав на Върховния административен съд. При всяка нова промяна на закон или наредба, това се прокарваше отново.

Сигнализирани бяха Европейската комисия, както и Европейския и Български омбудсмани. Те излязоха с категоричн становище, че държавата не може да бъде „арбитър” при частните отношения между правните субекти.


Практиката през последните 20 години при преопаковането на препаратите за растителна защита е следната:


  1. Фирмата – пропаковчик сключва „договор услуга” - .... да извърши преопаковане на следните продукти .... в следните опаковки ... – 1 л., 100 мл, 50 мл, 20 мл ....... 1 грам, 10 грама ... и т.н., след което продуктите се реализират от Възложителя.

  2. Фирмата – преопаковчик притежава освен „Разрешение за преопаковане” и „Разрешение за търговия”. Така тя закупува продуктите, преопакова и ги реализира чрез своите търговски складове или агромагазини.

Това е нормална пазарна практика не само за продуктите за растителна защита, но и за всички останали стоки и е уредена в „Закона за задължениета и договорите”.


Поради тези причини, нашето предложение е точка (3) от Чл. 170 да бъде допълнен следния текст „... или да притежават документ за придобиване.”
Госпожо председател, вярваме, че тези наши предложения ще бъдат взети под внимание!
14 септември, 2013 г.


С УВАЖЕНИЕ: /п/
Адвокат Валерий Илиев

Председате на Управителния съвет на

Асоциация на Българските Агроаптеки


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница