Вх. №: кп-211-00-12/30. 07. 2012 г



Дата19.10.2018
Размер37.92 Kb.
#91567
Вх. №: КП-211-00-12/30.07.2012 г.

ДО

НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА



РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ

ВЪПРОСИ

К О Н Ц Е П Ц И Я
от Владислав Петров Славов – кандидат за член на

Висшия съдебен съвет от квотата на Народното събрание,

предложен от Мартин Димитров и Димо Гяуров-народни

представители в 41-то Народно събрание

УВАЖАЕМИ НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,

В изпълнение изискванията на чл. 19а, ал. 1 от ЗСВ и раздел ІІ, т. 3 от Процедурните правила за издигане на кандидатури за членове на Висшия съдебен съвет от квотата на Народното събрание, приети с решение на парламента от 11.07.2012 г., развивам вижданията си, изведени като приоритети за дейността си, като член на съвета. Разбира се при цялата условност за осъществяването им в дейността на един колективен орган с двадесет и пет членен състав.

1. Висшият съдебен съвет е висш административен орган за ръководство на органите на съдебната власт с правомощия посочени в чл. 130, ал. от Конституцията. Основно задължение за всеки член на съвета е осъществяване на действия за осигуряване на нейната независимост прогласена конституционно с чл. 117, ал. 2 от основния закон и изведена на челно място в глава втора на Закона за съдебната власт/ЗСВ/.

2. Водещо начало в работата ми като член на Висшия съдебен съвет ще бъде създаване на условия за подобряване дейността на органите на съдебната власт, за повишаване доверието в системата, гарантиране правовия ред в страната и за постигане съществената цел на всяко правораздаване - утвърждаване върховенството на закона. За постигане на тези задачи членовете на съвета трябва съвместно с други държавни органи да работим активно за изпълнение на стратегията за продължаване на реформата на съдебната система в условията на пълноправно членство на Република България в Европейския съюз, одобрена от Министерския съвет на 23.06.2010 г.

3. Ще настоявам активно да продължи работата за утвърждаване отговорността, отчетността и ефективността на Висшия съдебен съвет. Прозрачност в работата на съвета на всяка една дейност, в това число и на фаза предварително обсъждане и публикуване на изчерпателна информация за това, вкл. за работата на комисиите. Въвеждане на периодична оценка на органите на съвета, с оглед развитието на практиката и капацитета им.

4. Особено актуалния въпрос за натовареността на магистратите налага бързо довършване и въвеждане в действие на разработваната в последните години Единна система за оценка натовареността на магистратите.

5. Въпросът за натовареността на магистратите извежда на преден план потребност и от оптимизиране на системата и структурата на съдебните органи. Разбира се това следва да се извърши след анализ не само на натовареността, но и след отчитане на ресурсите и инфраструктурата на системата, и при спазване принципа за гарантиран и реален достъп на гражданите до правосъдие.

6. Усъвършенстването на ефективността и структурата на съдебните органи създава механизми за по-добро обезпечаване и разпределяне на финансови и човешки ресурси, за оптимизиране на работата им и за повишаване качеството на правораздаването.

7. Необходимо е да се отчетат препоръките в докладите на ЕК относно прокуратурата с цел укрепване ефективността и отчетността на същата и подобряване на контрола й върху органите на досъдебното производство.

8. Съществен елемент в противодействието на престъпността ще бъде довършването и внедряване в действие на Единната система за противодействие на престъпността. Висшият съдебен съвет пряко и чрез прокуратурата има значимо участие в тази дейност.

9. ВСС трябва да ускори въвеждането във всички органи за съдебната власт на кореспондиращи си автоматизирани системи за управление на делата, особено в органите на досъдебното производство. Необходимо е след въвеждане и на нормативно основание за това, всички видове дела да се образуват и движат и на електронен носител, като предпоставка за цялостно въвеждане на електронно правосъдие.Проектът на концепция за въвеждане на електронното правосъдие възлага основната тежест за изпълнението й на Висшия съдебен съвет.

10. Ще предложа Висшия съдебен съвет с широко участие да проведе сериозна дискусия за статута на магистратите, след извършване на подробен анализ на въпросите свързани с атестирането, конкурсното начало и критериите за назначаване, повишаване и т.н. в съдебната система. На отделен ред трябва да се оценява качеството и срочността в работата на магистратите.

11. Висшият съдебен съвет трябва да промени отношението си към проблемите свързани с обучението и повишаването на квалификацията на всички магистрати. Дейността на Националния институт на правосъдието не може да обхване всички магистрати. Затова както Министерството на правосъдието, така и правните неправителствени организации, които имат готовност, възможности и капацитет трябва да се привлекат и участват в тази необходима за магистратите квалификационна дейност. Участието в обучителни и квалификационни програми да се отразява при атестирането на магистратите.

12. Изпълнението на изложените в предходните точки приоритети изискват активно участие и подобряване работата на ВСС във всички части на бюджетния механизъм на съдебната власт- планиране, изпълнение, контрол и отчитане. При съобразяване с икономическата конюнктура трябва да се осигурят чрез бюджета или разкрият резерви, за финансиране на всички необходими и неотложни промени свързани със съдебната реформа в т.ч. и за електронното правораздаване, и за подобряване условията на работа и заплащане на магистратите.


С уважение:

/Вл. Славов/


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница