Военна академия „георги стойков раковски”



Дата11.06.2018
Размер114.51 Kb.
#73829

ВОЕННА АКАДЕМИЯ ГЕОРГИ СТОЙКОВ РАКОВСКИ”


Р Е Ц Е Н З И Я
от професор доктор на техническите науки Боян Миланов Петков
гр. София, ВФ 48960, бул. “Цариградско шосе” 111


на дисертационния труд на Иван Райчев ДИМИТРОВ
на темаНасоки за усъвършенстване на мениджмънта в обектите за съхранение на отбранителни продукти


представен за придобиване на образователната и научна степен „доктор”


Област на висшето образование 9 Сигурност и отбрана”
Професионално направление 9.1. “Национална сигурност”
по докторска програма „Организация и управление извън сферата на материалното производство” (отрасъл „Логистика на сигурността и отбраната”)
София

2017


  1. Актуалност и значимост на разработвания научен проблем

Динамиката в обществено-икономическите процеси в национален, регионален и световен мащаб сама по себе си е сериозно изпитание пред отбранителните системи на страните-членки на НАТО и пред необходимостта от развитие на адекватни военни способности. Нараства необходимостта от поддържането и развитието на съществуващите отбранителни способности, изграждането и развитието на нови такива, базирани на ефективен мениджмънт и на развитието на интегрирана система за ефективно управление на отбраната на страната. Необходими са нови концепции за усъвършенстването на логистичните процеси и дейности в обектите за съхранение на отбранителни продукти, както и формулирането и прилагането на редица организационни, технически и управленски насоки за усъвършенстване на мениджмънта в обектите за съхранение на отбранителни продукти.

От тази гледна точка обект на изследването в дисертационния труд е съществуващата складова система, в която се съхраняват отбранителните продукти, а предмет на изследването е мениджмънтът на протичащите в складовете с отбранителни продукти логистични процеси и свързаните с тях дейности по съхранението, прилежащата инфраструктура и охраната на обектите. Направен е опит за цялостен научен и практико-приложен анализ на състоянието и тенденциите в развитието на складовото стопанство и на обектите за съхранение на отбранителни продукти, като е акцентирано върху логистичните процеси и дейности в обектите за съхранение на отбранителни продукти в Българската армия.

Отчитайки всичко това, авторът на дисертационния труд Иван Райчев, правилно е формулирал следната цел: посредством научните инструментариуми на военната логистика да се анализират логистичните процеси и дейности при съхранението на отбранителните продукти като част от базовата логистична функция снабдяване и да се разработят и предложат организационни, технически и управленски насоки за усъвършенстване на мениджмънта в обектите за съхранение на отбранителни продукти на Българската армия.

За постигане на поставената цел правилно са определени и задачите, които трябва да се изпълнят:


  1. Разкриване на състоянието и тенденциите в развитието на складовото стопанство и на обектите за съхранение на отбранителни продукти;

  2. Анализ на същността и съдържанието на логистичния процес в обектите за съхранение на отбранителни продукти в Българската армия;

  3. Очертаване на направления за усъвършенстване на логистичния процес в обектите за съхранение на отбранителни продукти в Българската армия, както и на организационни, технически и управленски насоки за усъвършенстване на мениджмънта в обектите за съхранение на отбранителни продукти.

Така формулираната тема е извънредно актуална с важно теоретично и практико-приложно значение за БА. Така правилно поставените цел и задачи, които трябва да се решават за нейното постигане, показва, че дисертантът познава отлично състоянието на проблема, като оценява творчески литературния материал, представен в книгописа и използван в разделите на дисертационния труд.


  1. Обща характеристика и структура на дисертационния труд

За методологична основа на изследванията са използвани общо - известните методи като: анализ, синтез, системният подход, структурно-функционалният анализ и някои статистически методи. За удобство при използването и нагледното илюстриране, получените крайни резултати (схеми, графики, статистическа и графична интерпретации на изследванията), са посочени в завършен вид.

Избраната методика на изследване може да даде отговор на поставените цел и задачи на дисертацията.

Дисертационният труд е разработен в обем от 176 страници, от които 135 страници основен текст: увод, три глави, заключение, списък на използваната литература, 4 таблици, 13 фигури и 7 приложения. Структуриран е в съответствие с поставените цел, научноизследователски задачи, работна хипотеза, обект и предмет на изследване и отразява възприетия от автора подход към темата.

В ГЛАВА ПЪРВА е извършен задълбочен анализ на складовите процеси и на влиянието на отбранителните продукти, като обект на съхранение в складовата дейност, анализ на предназначението, функциите и задачите на складовете с отбранителни продукти и разкриване на тенденциите в развитието на информационните системи и технологии и възможностите за използването им в складовите процеси и дейности.

В резултат на анализа в дисертацията са разкрити същността, понятийният апарат и състоянието на обектите за съхранение на отбранителни продукти. Проследени са складовите процеси и е извършен анализ на влиянието на отбранителните продукти, като обект на съхранение в складовата дейност. Достатъчно внимание е отделено и на анализа на предназначението, функциите и задачите на складовете с отбранителни продукти.

Докторантът разкрива тенденциите в развитието на информационните системи и технологии и възможностите за използването им в складовите процеси и дейности. За осъществяване на ефективно логистично осигуряване и управление на складовите процеси и дейности са разгледани възможностите на информационната система “Логистика на БА”.

Направени са целесъобразни изводи, свързани с това, че съвременните складове са сложни технически съоръжения, състоящи се от многобройни взаимно свързани елементи, имат определена структура и изпълняват редица функции по преобразуването на материалните потоци, също и по натрупването, преработката и разпределението на товарите между потребителите. Важно влияние върху избора на складиране оказват следните фактори: складовата площ, височината на склада, използваните товароносители, обемът на доставените партиди, особеностите на отбранителните продукти, свободният достъп до товарите и други.

Отбранителните продукти, като обекти на снабдяването, трябва да се отчитат при реализацията на всички логистични функции в процеса на снабдяването на войските с тях и най-вече при организирането и изпълнението на работите по съхранението, транспортирането и извършването на товаро-разтоварни работи. Целесъобразно е използването на подходящи информационни системи и технологии с възможности за идентификация и проследимост на отбранителните продукти, управление на наличностите, осигуряване на прозрачност на процесите, съпътстващи складовата дейност и намаляване на разходите и грешките.

В ГЛАВА ВТОРА изследванията са съсредоточени върху разкриване на същността и съдържанието на логистичния процес в обектите за съхранение на отбранителни продукти в Българската армия.

За тази цел е извършен задълбочен анализ на развитието и състоянието на обектите за съхранение на отбранителни продукти, които са важна част от изпълнителната подсистема на логистичната система на Българската армия.Анализирани са три периода от развитието и състоянието на складовете за съхранение на отбранителни продукти в Българската армия и логистичните функции, изпълнявани от тях.

Докторантът посочва, че същността на логистичния процес в обектите за съхранение на отбранителни продукти се обуславя от характера на решаваните от тях задачи. Проследени са и някои специфични изисквания към местата и хранилищата за съхранение на отбранителните продукти, произтичащи от особеностите им като обект за съхранение. Например, към бойните припаси, взривните вещества и пиротехническите изделия има изисквания да се съхраняват в специално определени складове и бази и към тях има специални изисквания за взривна и пожарна безопасност.

В ТРЕТАТА ГЛАВА на дисертацията докторантът е направил успешен опит да начертае насоките и да даде целесъобразни предложения за усъвършенстване на мениджмънта в обектите за съхранение на отбранителни продукти на базата на извъшения анализ в първа и втора глава и на резултатите от военно-експертно изследване на тема „Усъвършенстване на мениджмънта в обектите за съхранение на отбранителни продукти“.

Проведеното от докторанта военно-експертно изследване през месеците юни - юли 2016 година в логистичните структури на стратегическо, оперативно и тактическо ниво на управление на БА му дава възможност да провери състоянието на мениджмънта в обектите за съхранение на отбранителни продукти. Чрез изследването са разкрити проблемните области, в които следва да се насочат усилията за усъвършенстване на мениджмънта на протичащите в складовете с отбранителни продукти логистични процеси и свързаните с тях дейности по съхранението, прилежащата инфраструктура и охраната на обектите.

Изследването показва, че от съществено значение за подобряването на мениджмънта е преодоляването на проблемите, свързани с охраната на складовете с отбранителни продукти, където редица въпроси очакват своето решение и развитие, най-вече свързаните с рационалната организация на охраната на обектите, използването на съвременните технологии и начините за тяхното усъвършенстване.

Целесъобразни са предложенията на дисертанта относно възможностите за модернизирането на складовото стопанство, от които можем да откроим по-съществените както следва: изграждането на нов тип помещения, осигуряващи в максимална степен качественото на съхранение; използването на нов тип подови настилки в местата за съхранение; климатизирането на помещенията; принудителното вентилиране на помещенията; внедряването на складова и обслужваща техника, която не променя или влошава атмосферната среда чрез внасянето на агресивни газове в нея; системата за автоматично следене и контрол на температурата; системата за автоматично следене и контрол на относителната влажност и други.

Целесъобразни са също така предложените за използване информационни технологии, които спомагат за ефективното управление на логистичните процеси и дават възможност тези процеси да бъдат оптимизирани, спестявайки на потребителите значителни средства. Интерес представляват и предложенията, свързани с възможностите за използване на различни съвременни технологии в единна интегрирана система за охрана, която на практика не може да бъде преодоляна.

Перспективите за използване на обектите за съхранение на отбранителни ресурси в сегашните икономически условия и за в бъдеще ще са насочени към намаляването на стойността на разходите за съхранение на запасите, усъвършенстване на структурите и оптимизиране на логистичните процеси и дейности.




  1. Характеристика на научните и научно-приложните приноси в дисертационния труд. Достоверност на материала

Дисертационният труд се отличава със своята завършеност и постигане на целта на изследването. Изложението е в логическа последователност, задълбочено, аналитично, подкрепено с необходим илюстративен материал и математически апарат. Проучена е в достатъчна степен специализирана литература и нормативна база на изследваната проблематика. В резултат на извършените изследвания са дадени целесъобразни предложения за усъвършенстване на мениджмънта в обектите за съхранение на отбранителни продукти.

По важните НАУЧНИ И НАУЧНО-ПРИЛОЖНИ РЕЗУЛТАТИ в дисертационния труд могат да се сведат до:
А. НАУЧНИ РЕЗУЛТАТИ
Доразвита е теорията в областта на военната логистика, чрез използване на разкритите при изследването теоретични постановки, ориентирани към усъвършенстване на складовите процеси и дейности с отбранителни продукти в Българската армия.
Б. НАУЧНО-ПРИЛОЖНИ РЕЗУЛТАТИ


  1. Извършено е Военно-експертно изследване относно възможностите за усъвършенстване на мениджмънта в обектите за съхранение на отбранителни продукти и са предложени насоки за подобряването му .

  2. Предложени са подходи за усъвършенстване на обектите за съхранение на отбранителните продукти в Българската армия.

  3. Разработени са предложения за приложението на съвременни технологии за управление на складовото стопанство за отбранителни продукти.




  1. Оценка на научните резултати и приносите на дисертационния труд

Основните научни и научно-приложни резултати от извършените изследвания в дисертационния труд са важни и значими. Обогатената от автора теория по усъвършенстване на складовите процеси и дейности с отбранителни продукти в Българската армия запълва една недостатъчно изследвана към днешния момент ниша в областта на военната логистика.

Научно – приложните резултати дават възможност за прилагането на разработените подходи за усъвършенстване на обектите за съхранение на отбранителните продукти в Българската армия, както и да се използват и по време на учебния процес във военно-учебните заведения.

Основните научни и научно-приложни резултати считам, че са лично дело на автора.



  1. Оценка на публикациите по дисертацията и авторството

По дисертационния труд са направени 3 публикации, две от които са самостоятелни. Те са в направлението на научните изследвания на автора и показват задълбоченост в хода на научноизследователския процес при един продължителен период от време.

Не ми е известно резултати от изследването в дисертационния труд да са цитирани от други автори.

Нямам съвместни публикации с докторанта.
6. Литературна осведоменост и компетентност на докторанта

Авторът е обработил значителна по обем литература, което е видно от представената библиографска справка. Научно-литературната му осведоменост и компетентност не търпи възражения, а заслужава похвала за стремежа да бъдат компилирани досегашни научни мнения и изследвания в процеса на тяхното многообразие и противоречиво развитие. Посочените в книгописа литературни източници са използвани коректно.

Смятам, че докторантът притежава значителен информационен потенциал, което ще му помогне и в бъдещата му творческа работа.

На този етап нямам данни някои от резултатите да са цитирани в други разработки от други автори.


7. Оценка на автореферата


Авторефератът е разработен съгласно изискванията за това в размер от тридесет и две страници. В него коректно са отразени в съответстващ на дисертационния труд вид основните проблеми и пътищата за тяхното решаване. Представени са изводите по всяка една глава и научните и научно-приложни резултати. В този си вид той дава възможност да се разбере в каква степен са постигнати целите на дисертацията и какви са приносите на автора.
8. Критични бележки

Независимо от положителната ми оценка на дисертационния труд могат да бъдат отправени и някои критични бележки като:

- би могло да се извърши по-задълбочен анализ на нормативната уредба за управление на жизнения цикъл на отбранителните продукти, в частност на бойните припаси, съгласно регламентиращите документи на НАТО, и на тази база да се дадат целесъобразни предложения за изменението и в БА;


    • някои от изводите след всяка глава и общите изводи би могло да се прецизират като бъдат по-кратки и ясни;

    • налице е описателен характер на част от изложението.

Отправените критични бележки, според рецензента, не се отразяват отрицателно върху разработения дисертационен труд и не намаляват неговите приноси.

9. Лични впечатления и други въпроси, по които рецензентът счита, че следва да вземе отношение.
До настоящия момент съм нямал контакти с докторанта. Разработените от него материали създават впечатление за човек, познаващ теорията и практиката на управлението на жизнения цикъл на отбранителните продукти, което е демонстрирано и в самия дисертационен труд.

10. Заключение.
Дисертационният труд, разработен от докторанта Иван Райчев ДИМИТРОВ, е задълбочен и добре оформен научено-изследователски труд в областта на актуален проблем. Постигнати са значими научни и научно-приложни приноси, доказващи способността на докторанта самостоятелно да разработва важни за теорията и практиката въпроси. Разработен е в съответствие с изискванията на Закона за развитието на академичния състав в Република България за придобиване на образователна и научна степен “Доктор”, Правилника за неговото приложение и Правилника за развитието на академичния състав във Военна академия.

11. Оценка на дисертационния труд.
Като имам предвид обема и качеството на дисертационния труд, посочените научни и научно-приложни резултати и възможностите на кандидата за последваща работа давам своята положителна оценка и си позволявам с убеденост да препоръчам на избраното жури да присъди образователната и научна степен „доктор” в Област на висшето образование 9„Сигурност и отбрана“, професионално направление 9.1„Национална сигурност”, по докторска програма „Организация и управление извън сферата на материалното производство” (отрасъл „Логистика на сигурността и отбраната”) на Иван Райчев ДИМИТРОВ.

РЕЦЕНЗЕНТ:
проф. д.т.н. БОЯН ПЕТКОВ

02.02.2017 г.



С о ф и я



/8

Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> 4 дни/3 нощувки 14. 04. 2017 17. 04. 2017
2017 -> Бисер Иванов Райнов “подобряване на корпоративното управление чрез изграждане на базисен модел за вътрешен контрол”
2017 -> Синхрон медия” оод
2017 -> за нашият клас. Пътуването ще се проведе от (10. 07) до
2017 -> Средно училище „антон попов”-петрич изпитни програми за определяне на годишна оценка на ученици
2017 -> До (Бенефициент- наименование)
2017 -> Четвърто основно училище “ иван вазов”
2017 -> Айфоны-москва рф +7(967)199-80-08 +7 (903) 558-01-95 (Москва)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница