Вяра регионален месечник



Дата17.09.2017
Размер118.01 Kb.
#30402

ВЯРА



РЕГИОНАЛЕН МЕСЕЧНИК





ЗА ЖИВОТА И ПРОБЛЕМИТЕ НА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ година VII ПЛЕВЕН юни 2011

Организирано начало

Тази година Съюзът на слепите в България отбелязва своята 90-годишнина и цялата 2011 ще премине под знака на юбилея.

90 години е твърде внушителна възраст както за един човешки живот, така и за живота на една организация, за чието създаване, развитие и разцвет са влагали и продължават да влагат своята енергия поколения невиждащи хора.

Трудно е в една-единствена публикация да бъде обхванат всеки момент от историята на организираното движение на слепите, както и всеки аспект от многообразните дейности, които през годините развива Съюзът на слепите в България.

Връщайки се назад във времето и проследявайки дългия и не винаги лек път, изминат от организацията, ние можем да оценим огромните усилия и неуморния труд на десетките ентусиасти, поставили си голямата и благородна цел да подобрят живота на слепите хора в България.

В протокола на учредителна сбирка на възпитаниците на Държавния институт за слепи от 14 октомври 1920 г. е отбелязано:

"Днес 14 октомври 1920 г. подписаните: Н. Диклич, Ст. Орозов, Ст. Ненков, Ф. Методиев, П. Манев и В. Ангелов - събрани на съвещание в салона на бирария "Малкия Батенберг" - София, разгледахме положението и условията за живот, при които са поставени да живеят и се развиват всички слепи в България. Намерихме, че за слепите не се полагат абсолютно никакви грижи, особено след завършване курсовете на Института, което се оказва пагубно върху самостоятелната проява на техния труд и ги оставя в мъчително положение да бъдат в тежест на близките си. От друга страна българското общество не познава делото на слепите и се отнася с недоверие към производителността им."

Това заседание е важна стъпка за основаване на втората (в много отношения години наред водеща) организация на слепите у нас.

На 28 март 1921 г. в малкия салон на "Градското казино" в присъствието на Н. Диклич, Ст. Орозов, Ст. Ненков, Ф. Методиев, П. Манев и В. Ангелов се провежда ново заседание, което се смята за учредително. В протокола се отбелязва:

"Учредява се Дружество на българските слепи. За временно настоятелство се избраха - председател Никола Диклич, секретар-касиер Стоян Орозов, съветник Петър Манев, а контролна комисия Стефан Ненков, Филип Методиев и Вълко Ангелов. От днес настоятелството встъпва в длъжност и е отговорно за редовната функция на дружеството, съгласно устава."

Уставът на новоучреденото дружество е утвърден на 25 август 1921 г. от тогавашното министерство на вътрешните работи и народното здраве.

Председателят Никола Диклич (Никица Драгутин Диклич е кръщелното му име) е сърбин от Загреб, музикант със солидно образование, добър пианист, човек със западноевропейска култура. Той е назначен за учител по музика в Софийското девическо педагогическо училище и е командирован също да преподава пиано в Държавния институт за слепи.

ДБС започва дейността си с летящ старт да реализира всички свои приоритетни задачи, съдържащи се в неговия Устав. Още през септември 1921 г. неговото настоятелство решава да създаде библиотека.

ДБС замисля и на 20 февруари 1922 г. създава Дружество за покровителстване на слепите в България, организация за благотворителна дейност и за връзка с широката българска общественост. Най-главната задача на това новоучредено сдружение е да разкрие Дом-работилници за слепи мъже. Тази институция е със задача да подпомага и слепите извън обсега на Държавния институт за слепи, сиреч ослепелите над 14 години и ония, които по различни причини не са могли да минат през този институт.

Настоятелството на дружеството организира различни благотворителни акции за набиране на парични средства, най-вече в Деня на слепия. Отначало този ден се е отбелязвал на Томина неделя, първата неделя след Великден, а след 1929 г. на Димитровден - 8 ноември по стар стил. Приходите на Дружеството идват най-вече от дарения на банки, търговски фирми и частни лица. Издават се няколко вида календари, които също носят известна печалба. Организират се лотарии и томболи. През 1933 г. с печалбата от специално проведена лотария е купен един от апартаментите на пл. "Славейков" 1, който и досега е собственост на Съюза на слепите в България.

В състава на Дружеството на българските слепи е имало пет категории членове: активни, почетни, благотворителни, спомагателни и пасивни.

Дълъг и трънлив е пътят на организацията ни – от учредяването на ДБС през 1921, през годините на нейния подем през годините на социализма, до днес, когато Съюзът на слепите се е превърнал в модерна национално представителна организация, обединяваща над 19 000 невиждащи хора от България.

И нека днес, когато всяка придобивка се отстоява с цената на неимоверни усилия, си пожелаем едно по-добро бъдеще за Съюза на слепите и всички невиждащи негови членове, а на неговото ръководство – мъдрост и далновидност във всяко вземано решение, защото нашето днес е градено вчера, а днес ние градим своето утре.

ССБ, Плевен
Отчетната кампания на районните организации на глухите завърши. Като цяло всички приеха добрата оценка на извършеното. Криза бе, Но организационният живот не спря и даде своите хубави резултати. Хората от съюза пак са заедно, в добро и в лошо. Тепърва предстои осмислянето на отчетите, на положителните и отрицателните тенденции в дейността. Сега започва и най -важното, изпълнението на приетите програми за работа.

Преживяхме зимата, радваме се на красива пролет, идва лятото, щастливият сезон за почивка, щастливите дни за отдих и слънчева ваканция!



В Районната организация на глухите ПЛЕВЕН

Районната организация в Плевен е една от големите по територия и брой на членовете. Тя обхваща областите - Видин, Лом, Монтана, Враца, Ловеч, Свищов. И обединява в своите редици над 1050 члена. Тези райони в днешни дни са за съжаление с голям относителен дял на безработица. За това и отчетното събрание, което се проведе на 5 април 2011 г.в клуба на РО гр. Плевен, се очакваше с нетърпение от ръководството на районната организация. Какви проблеми и въпроси ще бъдат поставени от ръководствата на териториалните организации? Ще може ли да откликнат РО и СГБ за тяхното решаване? В определения ден и час 26 от делегатите на организацията се събраха в клуба.

Гост на събранието беше г-н Васил Панев – председател на СГБ. Присъстваха и г-жа Мая Георгиева, главен счетоводител на СГБ, г-н Атанас Шатров, председател на Централната контролно-ревизионна комисия на СГБ, г-жа Ренета Велчовска, член на УС на СГБ, г-н Георги Йотов, управител на „Тих труд” ЕООД Плевен и г-н Георги Карталев, управител на „Тих труд” ЕООД Лом.

На 24, 25 и 26 юни ще се проведе Национален палатков туристически събор и състезание по риболов. Тази година, съобразявайки се с желанието на членовете да опознават различни места на страната, ръководството на СГБ реши съборът да се състои на язовир „Пчелина” (”Лобош”) в близост до с. Ковачевци. Много ще бъдат за първи път там. Забележителностите на този „райски кът” на България, посещаван от все повече туристи от цял свят са много.Историята на този край е изключително богата. Българската ни чест и достойнство са запаметени тук в многобройните манастири, в паметниците и в малките параклиси и светилища на българщината, „осеяли” цялата тази прекрасна местност. Но нека да разкажем:

Язовир „Пчелина” („Лобош”) е построен през 70-те години. Преди това на неговото място е било село Пчелинци, от където произлиза името му. По онова време язовирът е бил направен, за да служи като утайник на река Струма. Тогава Перник е бил промишлен град и водите от неговите въгледобивни кариери са замърсявали дори Гърция.

Днес обаче „Пчелина” е един от най-чистите български язовири. Перник отдавна не е промишлен град, а други води тук не се вливат.

За това и туризмът тук се възражда неимоверно. А риболовът . Всички въдичари знаят, че тук се лови най-чистата риба.

вестник Тишина


Специални цени за пенсионери обявиха хотелиери по Южното Черноморие, за да запълнят леглата си в началото на лятото и есента.

Хората над 55-годишна възраст могат да почиват срещу 15 лв. на ден с включена храна на база ол инклузив в тризвезден хотел. Ако не желаят да ядат в хотела, предложението пък е 8 лв. за нощувка. Пакетите са наречени “Сребърен” и “Златен”. Тези цени са за легло в двойна стая, за единична се доплащат 5 лв.

Условието за ползване на специалните цени е почивката на хората в златната възраст да продължи поне 7 нощувки и да е в периода до средата на юни или след 10 септември.

Според туристически агенции, които предлагат тези почивки, интересът бил голям. Почти всички места за втората седмица на юни дори вече били разпродадени.

В промоционалните за пенсионери периоди на морския сезон туристите, които още не са прехвърлили 55 г., ще плащат по 30 лв. на човек за нощувка и закуска.

Подобни предложения има за почти всички курорти на юг от Бургас. Причината е, че там хотелите стоят празни до средата на юни, докато в големите курорти на север от Бургас вече посрещат пенсионери от чужбина, обясниха експерти от бранша.

Морето за възрастни стана популярно сред българските хотелиери в края на миналото лято, когато се появиха първите есенни оферти от типа "Баба и внуче". Те обаче бяха на двойно по-високи цени от сегашните. От 2009 г. пък хората над 55-годишна възраст получават специални оферти за почивка в ниския сезон в почти цяла Европа.

Комбинирани пакети за море и планина е другото ново предложение за това лято, което правят хотелиери и туроператори. Тук седемдневен пакет е на цени от 200 до 300 лв., като условието е 4 нощувки да са на морето, а другите 3 - в ски курортите Банско, Пампорово и Боровец. Няма обаче изискване пакетът да се ползва наведнъж.


През лятото и есента се развихрят най-силно инфекциозните отравяния от храни. Стига се до нещо като епидемии от стомашно-чревни инфекции, предизвикани от ентеровируси и други причинители. И тази година в Европа и особено в южната и източната й части според експерти от Европейския център за контрол и профилактика на заболяванията (ECDC) и на Европейската организация за безопасност на храните (EFSA) ще има пик на тези болести. По-долу ви запознаваме с някои по-важни изводи от тези центрове, а също и с препоръките на специалисти-фитотерапевти от центрове за природолечение в Италия и Гърция във връзка с тази напаст.

Чревните инфекции - вирусни и бактериални, могат да засегнат централната нервна система или черния дроб. Причиняват се главно от замърсена храна или вода. Повече от 400 бактерии нормално живеят в червата ни.

Ентеровирусите са най-често срещаните вирусни инфекции през лятото и началото на есента. Така нареченият летен грип се причинява именно от тях. От ентеровирусите най-често боледуват децата, хората с отслабена имунна защита и хората в напреднала възраст. Инфекцията се предава чрез замърсени ръце и чрез замърсени хранителни продукти.

Горещините и събирането на много хора на едно място позволяват тези инфекции да се разпространяват и понякога много бързо и масово. Затова редовно и внимателно мийте ръцете си. И се пазете най-вече от вирусен хепатит А, който напоследък е станал все по-активен. Причината за него са замърсените води и хранителни продукти. Най-вече тези отравяния са бактериални. Тяхната своеобразна кулминация са салмонелите, които зачестяват през това време на годината.

Може да развиете конюнктивити, фарингит-конюнктивиална треска, мезаденит, предизвикани от аденовирусни инфекции. Аденовирусите могат да съществуват и в латентно състояние. След това при определена провокация - например при простуда или намаляване на защитните сили на организма, се проявяват. На пазара е пълно с различни неща за бърза храна. Ако например си купувате печено пиле, крем или друг продукт за бърза консумация, изяжте тези храни същия ден, до 12 часа след купуването им! Повечето хора не спазват това важно правило. Обичайно остатъците от тази храна се поставят в хладилника и се използват на следващия ден и по-нататък. При високите температури при наличието на определена доза микроорганизми те се размножават и достигат т.нар. инфектираща доза. Тя обикновено е голяма и може да предизвика заболяване.

Дали в случая е нужен антибиотик и какъв, може да прецени само общопрактикуващият лекар. Погрешно е да се самолекувате с такива лекарства. Обикновено организмът се справя сам с по-леките чревни инфекции. Но все пак е нужен преглед от лекар. Водните загуби водят до електролитни загуби. А компенсацията на електролитите трябва да бъде коригирана от лекар. Не трябва да се смята, че диарията е леко заболяване. Установено е, че когато се губят вода и електролити, е застрашен сърдечният мускул. Това е особено важно за хората с хронични болести и особено сърдечносъдови, включително хипертония. В такива случаи при ненавременни мерки има опасност от фатален край.

Необходима е хранителна диета, трябва да се пие билков чай, съставен от лайка, ким, маточина, мента и резене. Лайката има противовъзпалително, антисептично, болкоуспокоя-ващо,спазмолитично, ранозаздравяващо, успокоява-що, потогонно и други действия. Приложението й е насочено към възпалението на храносмилателната система и по-специално към ентероколита. Плодовете от ким действат антисептично, спазмолитично, болкоуспокояващо и стимулиращо секрецията и моториката на стомаха и червата. Имат газогонно действие при стомашно-чревни колики и възпаления при лошо храносмилане. Плодовете от резене премахват коликите и действат газогонно.

Силно противодействие при такива случаи оказва билков чай от джоджен - стиска сушен джоджен се пуска в половин литър кипяща вода. Получената отвара се пие неколкократно през целия ден. Добре действа и чай от черни боровинки - изсушената черна боровинка съдържа дъбилно вещество, което е подходящо при разстройство. 2 супени лъжици изсушени боровинки се заливат с половин литър студена вода, нагряват се до кипване, оставят се да врат 15 минути и се прецеждат. При нужда се пие умерено топъл и неподсладен по четвърт чаена чаша няколко пъти дневно.

Трябва да се внимава с яденето на месо, което най-лесно се разваля при високи температури. Когато например си поръчате пържола в ресторант, гледайте тя да е добре опечена, избягвайте аланглето. Същото важи и за свареното месо. Другият голям враг на стомаха са ястията, приготвени с яйца. С право привържениците на здравословния начин на хранене ги избягват по това време на годината. За да сте сигурни, че яйцата са добре сварени и няма риск от салмонелоза (хранително отравяне), те трябва да се оставят да врят не по-малко от 13 минути. Унищожаването на бактериите в тестото с яйца не е сигурно при пържене, затова избягвайте поничките. Когато си купувате плодове през лятото, винаги ги измивайте много добре преди консумация. В противен случай има опасност от бактериална дизентерия. Доматите може да се накисват в студена вода и после да ги изплакнете, за да сте сигурни, че няма да останат пестициди по тях. Приборите за хранене също носят риск от дизентерия, ако са били пипани от заразен човек с мръсни ръце.

Най-ефикасният начин да се предпазим от развалена храна е, като следим дали продуктите, които консумираме, са пресни, както и годността им. Много е важно да се яде предимно храна, която е минала през термична обработка. Развалената храна се познава лесно по лошия вкус и след като се хапне малко, може да се върне, ако е в ресторант, или да се изхвърли, ако сте у дома. Проблемът идва обаче, когато той е притъпен от множество пикантни подправки. В такива случаи е възможно човекът, който похапва разваленото ястие, дори и да не разбере това. Затова ограничете прекалено пикантните и екзотични ястия.


Вълнуваща програма за честване дните на Плевен

Седмицата преди официалния празничен ден на Плевен, 15 май бе изпълнена с културни събития. Те респектираха като цялостна програма на Община Плевен. Не случайно върху програмата бе записано: Празници на Плевен. Още в понеделник, 9 май Ден на победата и Ден на Европа, в зала “Катя Попова” започнаха “Детски театрални празници Плевен 2011” с “Вълшебната стая”, Арт-работилница “Театрални пилигрими” на Фондация “Артист” - София, както и “Соло за двама” - танцов театър, на Нов български университет, Департамент “Театър” - София. Същата вечер в Драматичен театър “Иван Радоев” се състоя голям концерт на Плевенска филхармония, посветен на 70-а годишнина от рождението на голямата прима Гена Димитрова. Вторник впечатли с изложбата на Групата на плевенските художници - “Пролетен салон”. Експозицията е подредена в Общинската художествена галерия на ул. “Иван Вазов” 5. В същия ден бе и общоградското веселие, което създадоха професионални и любителски фолклорни ансамбли от Плевен и общината, под наслов “Цветя и ритми”. В четвъртък, 12 май, Общинският хор “Гена Димитрова” поднесе на плевенчани “Шедьоври на модерната музика”. Също имаше две интересни събития: от 16 часа в Центъра за работа с деца откриха изложба на детски художествени творби и фотографии, под наслов “Защо обичам Плевен”. Видяхме в Пристигащо кино - “Лов на дребни хищници”. В програмата имаше предвидено изложение на цветя, открито на площад “Възраждане”. В Общинската художествена галерия - Къща на художниците, бе открита фотоизложба, посветена на първата българска хималайска експедиция. Автор е известният Румен Воденичаров. А вечерта повториха Пристигащо кино в зала “Катя Попова”. Предложеният филм е “Стъпки в пясъка”.



В съботния ден ни очакваха най-интересните събития от програмата, посветена на Празника на Плевен. От 9 часа сутринта в Градската градина се състоя Детски празник, а по-късно започна Авиошоу на летището в с. Бохот. Във вечерните часове отвориха врати два от големите културни институти на общината: от 17 до полунощ “Нощ в галерията” - в ХГ “Илия Бешков, а от 19 часа, “Нощ в музея” в Регионален исторически музей - Плевен. Тогава в цял свят отварят врати за посещение музеите. На самият Празник на Плевен имаше официална церемония пред общината, за издигане знамената на Плевен, България и Европейския съюз. Отслужен бе и Молебен за благоденствие на града. Кметът на Общината г-н Найден Зеленогорски поздрави съгражданите ни. Заключителното събитие от тази невероятно богата програма бе в Панорама “Плевенска епопея 1877”, където се състоя традиционната “Нощ в Панорамата”.

Съставители: инж. Румен Петков За контакти: тел. 064/835852

Разпространява се БЕЗПЛАТНО
Каталог: attachments -> article
article -> Решение за отказ за заплащане на правна помощ служебно или по предложение на адвокатския съвет
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица март 2016 година
article -> Национален календарен план за 2014 година I. Национални инициативи
article -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
article -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
article -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
article -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
article -> Отчет за изпълнение бюджета на община Годеч за 2012 година
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица февруари 2016 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница