За засилване на работата на бмчк по посока на борба с дискримианцията и насърчаването на толерантността сред младите хора в българия



Дата13.09.2017
Размер63.37 Kb.
#30136
КОНЦЕПИЯ

ЗА ЗАСИЛВАНЕ НА РАБОТАТА НА БМЧК ПО ПОСОКА НА

БОРБА С ДИСКРИМИАНЦИЯТА И НАСЪРЧАВАНЕТО НА ТОЛЕРАНТНОСТТА

СРЕД МЛАДИТЕ ХОРА В БЪЛГАРИЯ


I. АНТИ-ДИСКРИМИНАЦИЯ И МФКЧ/ЧП


  1. Стратегии и кампании

Стратегия 2010 на МФЧК/ЧП полага четири глобални цели за изпълнение за десетилетието, като една от тях е „Насърчаване на уважение към различието и към човешкото достойнство, ограничаване на нетолерантността, дискриминацията и социалното изключване”.


След така ясното открояване на борбата с дискриминацията и насърчаването на толерантността като глобална цел, самата администрацията на Федерацията усилено работи за изпълнението на тази цел като оказва методическа подкрепа на Националните дружества. Изобилства от примери за осъществени проекти и положени усилия в тази насока на множество Национални дружества.
Същата цел под формулировката „Насърчаване на социалното включване и допринасяне за мира” заляга и в Стратегия 2020 на МФЧК/ЧП, която подчертава необходимостта да продължат се адресират проблемите, свързани с дискриминацията и с нуждата да се предприемат целенасочени действия за повишаване на толерантността в обществото.
Като една от дейностите за изпълнение на анти-дискриминационната цел по Стратегия 2010 европейските Национални дружества започват кампания за културно многообразие и борба с дискриминацията, в рамките на която те поемат редица ангажименти и декларират намерението си за анти-дискриминаионна работа. БЧК също участва в тази кампания.


  1. Департамент „Принципи и ценности” и Солферино 2009

Административното звено, служещо като координационен и ресурсен център за анти-дискриминационната дейност на Федерацията и отговарящо за напредъка по тази глобална цел е Департамента „Принципи и ценности” в секретариата на Федерацията. Този департамент събира добри практики и цели да улесни обмена на информация между различните Национални дружества в сферата на борбата с дискриминацията и разработва нови методологии за насърчаване на толерантността и разпространяване на хуманитарните ценности.


През 2008 г. департаментът организира среща с над 30 младежки представители на Национални дружества, които имат опит в дейност в сферата на анти-дискриминацията, за да създадат обучително помагало озаглавено “Младежите като агенти на поведенческа промяна” целящо насърчаване на толерантността и социалното включване на базата на седемте червенокръстки принципа. Като методика помагалото се базира на похватите на неформалното образование и съдържа игри, целящи да увеличат уменията и повишат чувствителността, необходими на човек за да съблюдава във всяка ситуация седемте принципа, да бъде толерантен и да не дискриминира.


  1. Обучения за обучители

Помагалото “Младежите като агенти на поведенческа промяна” беше представено в през юни 2009 г. в Солферино на честванията по случай годишнините на МДЧК/ЧП. То все още е във фаза на изпробване. То ще бъде завършено и официално лансирано през 2010, когато и БЧК най-вероятно ще може да го ползва. През 2010 година предстои авторите на помагалото да предприемат обучителна кампания по различни страни, като навсякъде водят обучение за обучители по разпространение на принципите и анти-дискиминация. Това ще бъде една конкретна мярка от страна на Федерацията с цел да изгради капацитет в Националните дружества и да осигури ползването на това помагало, разпространението на принципите и изпълняването на целта, заложена в Стратегия 2020.



II. НУЖДАТА В БЪЛГАРИЯ
В България все повече се налага необходимостта от работа в тази посока, тъй като проявите на нетолерантност в нашето общество нарастват заедно със задълбочаващото се социално изключване на ромската общност и на тенденциите за увеличаване на броя на икономическите имигранти и бежанци у нас.
Във връзка с трайния ангажимент на МДЧК/ЧП за борба с дискриминацията и със засилващата се нужда от работа по този проблем в България, БМЧК може да задълбочи своята работа с младите хора у нас с цел да допринесе за изграждането на едно по-интегрирано общество.

III. БМЧК – ЧЕТИРИ МЕРКИ ЗА АНТИ-ДИСКРИМИНАЦИОННА РАБОТА


  1. Мярка 1 – Представяне на анти-дискриминационен аспект на националните събития


Същност
Първата мярка за една по-задълбочена работа за борба с дискриминацията и негативните нагласи към различните – етнически малцинства, хора с увреждания и др. е да се въведат сесии по анти-дискриминация във всяко национално събитие на БМЧК, като лагери, семинари и срещи на доброволци и/или на щатния апарат.
Ниво на работа и препоръки
Първата мярка очевидно е отговорност и следва да се планира и изпълнява на национално ниво. Оперативното бюро на БМЧК и Дирекция „БМЧК” към Секретариата на НС на БЧК, като основни организатори на всички национални събития на БМЧК, следва да планират в тях необходимите сесии по тематиката. В това число влизат НСОК, Срещата на щатните специалисти по младежка дейност и Академията за доброволци, както и други национални събития – по преценка на Оперативното бюро и Дирекция “БМЧК”. На тези национални събития ще се състоят сесии на теми, свързани с анти-дискиминационните дейности към хора с увреждания и етнически/религиозни малцинства, както и планиране на следващите три мерки.



  1. Мярка 2 – Работа по проекти


Същност
Втората мярка е да се започне активно разработване и работа по проекти, в които доброволци на БМЧК да разпространяват сред младите хора и децата в България хуманитарните ценности и да се борят с предразсъдъците и стереотипите по отношение на „различните” от мнозинството, в това число етнически малцинства, хора със специални нужди и др.
Ниво на работа и препоръки
Втората мярка може да се планира както на национално, така и на областно ниво. Планирането, писането и осъществяването на проекти може да се прави и от Областните съвети, и от Националния съвет. В този смисъл е в отговорностите и на областното, и на националното ниво да следят за възможности за финансиране на проекти в областта на борбата с дискиминацията или смислово свързани с това области.


  1. Мярка 3 – Участие на дискриминирани групи в дейностите на БМЧК


Същност
Третата мярка е да се увеличи участието на често дискриминирани категории хора в дейностите на организацията. Това включва целенасочено усилие за това традиционните дейности и текущите проекти на БМЧК на областно и местно равнище да бъдат направени привлекателни за младежи, принадлежащи на дискриминирани общности. Целта на тази мярка е, че самото включване на хора, които са обект на дискриминация, т.е. превръщането им от бенефициенти в участници в дейностите на БМЧК е само по себе си действие, насърчаващо тяхната интеграция.
Ниво на работа и препоръки
Третата мярка е в компетенциите на областното ниво. Би трябвало всяка областна струкура сама да оцени какви са социалните условия на нейната територия и да планира по какъв начин да привлече младежи от категории или общности, които са обект на дискриминация. За целата е добре да има поне един член на организацията на областно ниво, който да следи именно за този аспект на всички инициативи и проекти и да се старае да включва в тях млади хора, които са жертва или потенциална жертва на дискиминация.


  1. Мярка 4 – Представителност на БМЧК за българското общество


Същност
Четвъртата мярка предвижда обогатяване на членския състав на БМЧК с младежи от дискиминирани групи, като за тази цел се създават клубове в тяхните общности и се извършват целенасочени действия за популяризирането на организацията сред тях. Целта е БМЧК да има такъв членски състав, че да отразява обществото в България в цялата му палитра.
Ниво на работа и препоръки
Четвъртата мярка също е компенциите на областните организации. Следа те да разработят стратегия за популяризиране на БМЧК сред различни групи от хроа и да положат целенасочени усилия за тяхното включване и установяване на клубове сред различни общности. Би трябвало всяка областна младежка организация да направи оценка на членския си състав от гледна точка на това каква част от членовете и доброволците принадлежат (по самоопределение) на етнически и/или религиозни малцинства и колко от тях са със специални нужди, хора с алтернативна сексуална ориентация (по самоопределение) и да си даде сметка доколко организацията с членския си състав отразява българското общество. Освен това е в компетенциите на областната организацията да планира действия, които да насърчат младежи от уязвими за дискриминация групи да се присъединят към организацията.


Приемането и изпълнението на тази концепция би било изключително ползотворно за БМЧК в два аспекта. От една страна, изпълненеито на концепцията, която е опит да се придаде мултикултуен и не-дискриминационене елемнт във всики дейности на БМЧК е изцяло в съотвтствие и ще допринесе за изпълнението на мисията на организацията. От друга страна, работата по темата анти-дискирмианция и усилията да се насърчи толерантността в нашето общество и по-специално сред младите хора ще очертае един по-добър и съвременен профил на БМЧК сред други младежки червенокръстки структури.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница