Закон за изменение и допълнение на закона за устройство на територията



страница1/4
Дата05.11.2017
Размер0.49 Mb.
#33932
ТипЗакон
  1   2   3   4
ПРОЕКТ

ЗАКОН

ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА

ЗАКОНА ЗА УСТРОЙСТВО НА ТЕРИТОРИЯТА
Обн,. ДВ, бр. 1 от 2001г., изм., бр. 41 и 111 от 2001г., бр. 43 от 2002г., бр. 20, 65 и 107 от 2003г., бр. 36 и 65 от 2004г., бр. 28, 76, 77, 88, 94, 95, 103 и 105 от 2005г., бр. 29, 30, 34, 37, 65, 76, 79, 82, 106, 108 от 2006г., бр. 41 и 61 от 2007г., бр. 33, 43, 54, 69, 98 и 102 от 2008г., бр. 6, 17 и 19 от 2009 г.
§ 1. В чл. 6 се създава ал. 5:

„(5) В експертните съвети по устройство на територията се включват и представители на Министерството на извънредните ситуации.”.



§ 2. В чл. 7 след думите „горски територии” се добавя „територии на транспорта, територии заети от води и водни площи,”.

§ 3. В чл. 8 се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 4 думите „водоизточници със санитарно-охранителните им зони, водни площи” се заличават;

2. създават се т. 6 и 7:

„6. в територии на техническата инфраструктура – за пътища (републикански и местни), железопътна инфраструктура, пристанища, летища и летищни площадки, въжени линии за превоз на хора или товари, енергоснабдителни мрежи и съоръжения, мрежи и съоръжения за газоснабдяване, канализационни и водоснабдителни системи, с прилежащите им площи и сервитути, водоизточници за питейно-битово водоснабдяване и на минерални води, с техните санитарно-охранителни зони;

7. в територии, заети от води и водни площи – за реки, езера, язовири, за вътрешните морски води и териториалното море.”

§ 4. В чл. 12, ал. 2 след думите „подробен устройствен план” се добавя „придружен задължително с планове и схеми по чл. 108, ал. 2 и ал. 3”.

§ 5. В чл. 13 се правят следните изменения и допълнения:

1. Ал. 3 се изменя така:

„(3) Специфичните правила и нормативи по ал. 2 се приемат от Националния експертен съвет по предложение на общинския съвет (общинските съвети) и се одобряват заедно с устройствения план от компетентния орган.”

2. Създава се ал. 7:

„(7) С цел предотвратяване или намаляване на вредните последици от бедствия и улесняване на защитата и провеждането на спасителните операции, при устройството на територията, строителството и експлоатацията на съоръженията и инфраструктурата се прилагат мерки, определени с наредба на Министерския съвет по чл. 10, ал. 2 от Закона за защита при бедствия.”.

§ 6. В чл. 14 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 5 се изменя така:

„(5) Регулационните линии по ал. 3 стават граници на поземлените имоти, когато подробният устройствен план се приложи по отношение на регулацията.”

2. Създава се ал. 6:

„(6) Урегулираните поземлени имоти запазват идентификатора на поземления имот по кадастралната карта или получават нов при условията и по реда на Закона за кадастъра и имотния регистър.”

§ 7. В чл. 15 ал. 7 след думите „ал. 3, 4 или 5” се поставя запетая и се добавя „и нанасяне на промените в кадастъра”.

§ 8. В чл. 16 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1, изречение второ след думата „прехвърлят” се добавя „безвъзмездно”, а след думите „определена с плана” се добавя „еднаква за всички имоти”;

2. Ал. 2 се изменя така:

„(2) Когато процентната част по ал. 1 е различна за отделните имоти, се определя средна процентна част за всички имоти. За площта, съответстваща на разликата между процентната част от площта на поземления имот и средната процентна част за всички имоти, се заплаща от общината на собственика на поземления имот, когато процентната част за имота му е по-голяма от средната, съответно собственикът на поземления имот заплаща на общината, когато процентната част е по-малка от средната. Дължимото обезщетение се определя с решение на комисията по чл. 210 и се вписва в заповедта по ал. 5.”

3. В ал. 4, изречение първо, думите „В случаите по ал. 1 на всеки собственик на поземлен имот общината определя” се заменят със „С плана по ал. 1 на всеки собственик на поземлен имот се определя”, а изречение трето се заличава;

4. В ал. 5, изречение трето се заличава.

5. Създава се нова ал. 6:

„(6) Заповедта по ал. 5 заедно с решението по ал. 2 се съобщава на заинтересуваните лица по реда на Административнопроцесуалния кодекс и може да се обжалва по реда на чл. 215. Заповедта влиза в сила след изплащане на дължимите обезщетения по ал. 2. Влязлата в сила заповед, придружена със скица, удостоверява правото на собственост и има силата на констативен нотариален акт за собственост върху новообразувания урегулиран поземлен имот.”.

6. Съществуващата ал. 6 става ал. 7 и в нея думата „Ипотеките” се заменя с Вещните тежести”

7. Съществуващата ал. 7 става ал. 8 и се изменя така:

„(8) В 7-дневен срок от влизане в сила на заповедта по ал. 5 и 6 копие от нея се изпраща на службата по вписванията, а копие от одобрения план по ал. 1 - на Агенцията по геодезия, картография и кадастър - за служебно вписване в имотния регистър и нанасяне в кадастъра. С нанасянето в кадастъра планът се счита за приложен.”



§ 9. В чл. 24 се правят следните изменения и допълнения:

1. Ал. 3 се отменя.

2. Създава се ал. 4:

„(4) При наклонени терени сградите могат да бъдат с различни височини по отделните фасади, определени с влязъл в сила подробен устройствен план и в съответствие с плановете за вертикално планиране и план-схеми за комуникационно–транспортната мрежа, без да се нарушава установения за устройствената зона характер на застрояване, за всяка фасада.”



§ 10. В чл. 27, ал. 2 след думите „най-малко на 2 м” се поставя запетая и се добавя „когато ъгълът на пресичане е равен или по-малък от 90 градуса”.

§ 11. В чл. 31, ал. 5 се изменя така:

„(5) Нормативите за разстояния до страничните граници на урегулираните поземлени имоти по ал. 1 и 2 се прилагат за сгради с дълбочина до 14м. За частта от сградата с по-голяма дълбочина към разстоянията до страничните граници на урегулираните поземлени имоти по ал. 1 и 2 се добавя 30 на сто от увеличената дълбочина. В урегулиран имот с лице към две улици (ъглов урегулиран имот) разстоянията за дълбочината над 14м се увеличават, докато достигнат стойност с 2м по-голяма от норматива за разстояние до странична граница по ал. 1 и 2.”.



§ 12. В чл. 32 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думите „височината на жилищните сгради” се заменят с „височината на сградата, разположена откъм по-благоприятната посока за ослънчаване.”

2. В ал. 2 изречение второ се заличава.

3. Ал. 3 се изменя така:

„(3) При наклонен терен разстоянието по ал. 1 и 2 се увеличава или намалява с разликата между средните нива на прилежащия терен при двете сгради, в зависимост от посоката на наклона спрямо по-благоприятната посока за ослънчаване.”

4. Създава се ал. 4:

„(4) Височината на жилищна сграда, разположена откъм по-благоприятната посока за ослънчаване, може да се завиши с височината на първия и следващите нежилищни етажи на засенчената сграда, при спазване на установените с подробния устройствен план показатели по чл. 18.”

§ 13. В чл. 35 се създава ал. 3:

„(3) Сградите за обществено обслужване в центровете на много големите, големите и средните градове, нямат ограничения по отношение на височината, но при спазване на изискуемите отстояния от жилищни сгради, детски заведения, учебни заведения и лечебни заведения за болнична помощ, на противопожарните изисквания и на изискванията на наредбата по чл. 13, ал. 7. В тези случаи, при сгради с височина над 45 м, виза за инвестиционно проектиране се издава въз основа на работен устройствен план, одобрен от съответния общински съвет.”



§ 14. В чл. 36, ал. 4 думите „в централните части на градовете” се заличават.

§ 15. В чл. 38 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 5 след думите „жилищна сграда” се добавят думите „с изключение на обектите по ал. 9”;

2. Създава се ал. 9:

„(9) Предназначението на подземни и надземни паркинги и гаражи в съществуващи сгради не може да се променя.”



§ 16. В чл. 41, ал. 2 накрая на изречение второ се поставя запетая и се добавя „която се съобщава на собствениците на съседните поземлени имоти, по границите на които се разполагат постройките”.

§ 17. В чл. 42 се създават ал. 5 и 6:

„(5) Подземни постройки, с превишение до 0,30 м над прилежащия терен, могат да се разполагат до границите на урегулирания поземлен имот, но без да се допуска намаляване на минимално изискуемия процент озеленена площ.”

(6) Когато постройките по ал. 5 не са предвидени с действащия подробен устройствен план, те се допускат от главния архитект на общината при спазване на правилата и нормативите за съответната устройствена зона с виза за проучване и проектиране по чл. 140 от ЗУТ, която се съобщава на собствениците на съседните поземлени имоти, по границите на които се разполагат постройките.”

§ 18. В чл. 48, ал. 4 думите „при спазване изискванията на ал. 3, изречение второ” се заменят с „без писмено съгласие на собствениците на засегнатите имоти, ако разстоянието от оградата до жилище в първия етаж на сграда в съседния урегулиран поземлен имот е по-голямо или равно на височината на плътната част на оградата”.

§ 19. В чл. 49 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2 думите „или е наложена строителна забрана, с изключение на свлачищни райони” се заличават.

2. В ал. 3 след думите „ал. 1” се добавя „и 2”, след думите „при условие, че” се добавя „не е наложена строителна забрана или”.



§ 20. В чл. 53а, изречение второ, думите „началника на Дирекцията за национален строителен контрол или на упълномощено от него длъжностно лице по реда на наредбата по чл. 225, ал. 4” се заменят с „кмета на общината”.

§ 21. В чл. 56, ал. 1, след думите „павилиони, кабини, маси” се поставя зяпетая и се добавя „които не са трайно свързани с терена и могат без разглобяване да се демонтират и преместват”, думата „други” пред думите „елементи на градското обзавеждане” се заличава.

§ 22. В чл. 59, ал. 1, накрая се добавя „при спазване разпоредбите на чл. 12, ал. 2 и чл. 109, ал. 2, 3 и 4”.

§ 23. В чл. 69, второ изречение, накрая се поставя запетая и се добавя „и при спазване на нормативните изисквания, определени в специален закон”.

§ 24. В чл. 79 се правят следните изменения и допълнения:

1. Съществуващият текст става ал. 1.

2. Създава се ал. 2:

„(2) Строителството на нови сгради се разрешава само ако с инвестиционните проекти се осигуряват необходимите места за паркиране и гариране в границите на урегулирания поземлен имот, съгласно наредбата по чл. 75, ал. 4, изречение първо.”.

§ 25. В чл. 90, ал. 4, след думата „сгради” се поставя запетая, а думите „по реда на Закона за енергетиката и енергийната ефективност” се заменят с „като присъединяването се извършва по реда на Закона за енергетиката”.

§ 26. В чл. 98, ал. 3, думите „Закона за ограничаване на вредното въздействие на отпадъците върху околната среда” се заменят със „Закона за управление на отпадъците”.

§ 27. В чл. 98б, ал. 1, думите „Закона за енергетиката и енергийната ефективност” се заменят със „Закона за енергетиката”.

§ 28. В чл. 103, ал. 6 накрая се добавя „При необходимост се извършва и експертиза на територията по Закона за защита при бедствия за изследване, анализ, оценка и прогнозиране на рисковете от бедствия”.



§ 29. В чл. 106, т. 5 се изменя така:

„5. териториите с вероятно разпространение на бедствия и необходимите мерки за предотвратяване или намаляване на вредните последици от бедствия и улесняване на защитата и провеждането на спасителните операции, определени с наредбата по чл. 13, ал. 7.”



§ 30. В чл. 107 се създава т. 6:

„6. териториите с вероятно разпространение на бедствия и необходимите мерки за предотвратяване или намаляване на вредните последици от бедствия и улесняване на защитата и провеждането на спасителните операции, определени с наредбата по чл. 13, ал. 7.”



§ 31. В чл. 108, ал. 2, изречение трето, думите „в обем, достатъчен за издаване на виза по чл. 140” се заменят с „необходими за нормалната експлоатация на строежите”.

§ 32. В чл. 109 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2 накрая се поставя запетая и се добавя „в съответствие с действащ общ устройствен план”;

2.Създават се ал. 3 и 4:

„(3) Когато няма действащ общ устройствен план, извън границите на урбанизираните територии подробен устройствен план за един поземлен имот или за група поземлени имоти може да се разработва за:

1. обекти с национално значение;

2. национални инфраструктурни обекти по смисъла на Закона за държавната собственост;

3. обекти с регионално значение;

4. обекти - публична собственост;

5. обекти със сертификат за клас инвестиция по Закона за насърчаване на инвестициите;

6. обекти на техническата инфраструктура;

7. специални обекти, свързани с отбраната и сигурността на страната;

8. обекти в райони за целенасочена подкрепа от държавата, определени по реда на Закона за регионалното развитие.

(4) Планът по ал. 3 се разработва в обем и съдържание, съгласно чл. 108, ал. 2 и наредбата по чл. 117, и при спазване на изискванията на чл. 59 и 60.”

§ 33. В чл. 112, ал. 2 се създава т. 12:

„12. кварталите и поземлените имоти с вероятно разпространение на бедствия и необходимите мерки за предотвратяване или намаляване на вредните последици от бедствия и улесняване на защитата и провеждането на спасителните операции, определени с наредбата по чл. 13, ал. 7.”



§ 34. В чл. 113 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2 след думите „при условията на” се добавя „чл. 35, ал. 3 и/или”;

2. В ал. 3 думите „чл. 17” се заменят с „чл. 15”;

3. Създават се нови ал. 5 и 6:

„(5) Работният устройствен план се съобразява с действуващия план за регулация и застрояване и одобрения технически план за вертикално планиране.

(6) При липса на одобрен технически нивелетен проект работният устройствен план се съобразява с идейния проект за вертикално планиране, а при липса на такъв - със съществуващите теренни коти на изградените улици.”

4. Досегашните ал. 5 и 6 стават ал. 7 и 8.

§ 35. В чл. 114, ал. 1, т. 2 след думите „чл. 140” се добавя „ал. 4”.

§ 36. В чл. 115 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 5 думите „с допълнителни кадастрални данни по чл. 32, ал. 1” се заменят със „със специализирани данни по чл. 32, ал. 1 и набирането на допълнителни кадастрални данни по чл. 34”.

2. В ал. 6 след думите „общинска администрация” се добавя „или други лица имащи право да възлагат устройствени планове по чл. 124”.

§ 37. В чл. 121 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2 накрая се добавя „Съгласуването с Националния институт за опазване на недвижимите културни ценности за защитени територии за опазване на културното наследство се извършва при условията и по реда на чл. 125, ал. 5.”.

2. Ал. 5 се изменя така:

„(5) Проектите за устройствени схеми, обхващащи територията на една област или определящи варианти за избор на трасета на линейни обекти на техническата инфраструктура с регионално значение и/или с обхват и значение за повече от една община, се разглеждат от областния експертен съвет, а проектите за устройствени схеми, обхващащи територията на повече от една област или определящи варианти на трасета на линейни обекти на техническата инфраструктура с национално значение и/или с обхват и значение за повече от една област – от националния експертен съвет, в двумесечен срок от внасянето им в съответния експертен съвет.”



§ 38. В чл. 125 се създава нова ал. 7:

„(7) Заданието по ал. 1 се внася в Министерството на извънредните ситуации или в негова териториална структура за оценяване на необходимостта от извършване на експертиза по чл. 103, ал. 6, изречение второ, по реда на Закона за защита при бедствия.”.



§ 39. В чл. 127, ал. 10 след думите „селищни образувания с национално значение” се добавя „и за обекти с национално значение”, а след думите „общинския съвет” се добавя „и приемане от Националния експертен съвет”.

§ 40. В чл. 128 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 12 след думите „една община” се добавя „и за обекти с регионално значение”, след думите „една област” се поставя запетая и се добавя „за обекти с национално значение”.

2. Създава се ал. 14:

„(14) Заповедите за одобряване на подробни устройствени планове за поземлени имоти извън границите на урбанизирани територии за обекти за възобновяеми енергийни източници, губят правно действие, когато в продължение на 2 години от влизането им в сила не е започнало строителството.”



§ 41. В чл. 129 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2 след думите „в обхват до три квартала” се поставя запетая и се добавя „както и за поземлени имоти извън границите на населени места и селищни образувания,”.

2. В ал. 3 след думите „повече от една община” се добавя „или предвиждащ изграждане на обект с регионално значение”.

§ 42. В чл. 130 накрая се добавя „Заповедта по чл. 129, ал. 2 за одобряване на подробен устройствен план в обхват два или три квартала в Столичната община и в градовете с районно деление се изпраща в 7-дневен срок за обнародване в „Държавен вестник”.

§ 43. В чл. 131 се правят следните изменения и допълнения:

1. Ал. 1 се изменя така:

„(1) Заинтересувани лица при съобщаването на подробните устройствени планове и техните изменения и на актовете за одобряването им са собствениците и носителите на ограничени вещни права според данните от имотния регистър, и лицата, на които е предоставена концесия, чиито недвижими имоти са непосредствено засегнати от предвижданията на плана.”

2. В ал. 2 се правят следните изменения и допълнения:

а) т. 5 се изменя така:

„5. имотите, които попадат в сервитути или в охранителни или защитни зони, включително такива с обекти, свързани със сигурността на страната, за които с нормативен акт са въведени ограничения в режима на застрояване и ползване на поземления имот.”.



§ 44. В чл. 132, ал. 1, т. 3 се изменя така:

„3. от датата на потвърждаването им от съда.”.



§ 45. В чл. 135, ал. 3 думите „допуска с мотивирано предписание” се заменят с „издава заповед, с която мотивирано допуска”.

§ 46. В чл. 137 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) в т. 1:

- в буква „г” след думите „въздействие върху” се добавя „здравето на гражданите и/или”;

- в буква „д” думите „с обем над 50 млн.куб.м или с височина на язовирната стена над 80м” се заменят с „и прилежащите им съоръжения и временно строителство”;

- буква „к” се изменя така:

„к) производствени предприятия на металургичната и химическата промишленост;

- буква „н” се изменя така:

н) реконструкция, основно обновяване и основен ремонт на строежите от тази категория.”

б) в т. 2:

- буква „в” и „г” се изменят така:

„в) съоръжения и инсталации за третиране на отпадъци;

г) сгради с високо застрояване над 30 м;”;

- буква „з” се изменя така:

„з) реконструкция, основно обновяване и основен ремонт на строежите от тази категория с изключение на тези по буква „г”, „д” и „е”;”;

- буква „и” се отменя.

в) в т. 3:

- в буква „в” думите „жилищни и смесени сгради с високо застрояване” се заменят със „сгради с високо застрояване до 30 м”;

- букви „ж” и „з” се изменят така:

„ж) сгради и съоръжения на мини, рудници и кариери, в т.ч. и за ликвидацията им, както и строежи, свързани с отстраняване на екологични щети в района на въздействието им;

з) електронни съобщителни мрежи и съоръжения, изграждани извън или в урбанизирани територии – на национално ниво или свързващи общински и областни центрове;

- създава се буква „и”:

„и) реконструкция, основно обновяване и основен ремонт на строежите от тази категория с изключение на тези по буква „в”, „г” и „е”;”;

г) в т. 4:

- в буква „б” думите „жилищни и смесени” се заличават;

- букви „д”, „е” и „ж” се изменят така:

„д) електронни съобщителни мрежи и съоръжения, изграждани извън урбанизирани територии или в урбанизирани територии с високо и средно застрояване, с изключение на мрежите и съоръженията по т. 3, буква „з”;

е) недвижими културни ценности с категория „местно значение” и „ансамблово значение”;

ж) реконструкция, основно обновяване и основен ремонт на строежите от тази категория, на строежите от втора категория букви „г”, „д” и „е” и на строежите от трета категория букви „в”, „г” и „е”.

д) в т. 5:

- в буква „а” думите „жилищни и смесени” се заличават, след думите „ниско застрояване” запетаята и думите „вилни сгради” се заменят с „и”;

- буква „г” се изменя така:

„г) реконструкция, основно обновяване и основен ремонт на строежите от тази категория.”.

2. Ал. 3 и 4 се изменят така:

„(3) При промяна на предназначението строежът или частта от него се категоризира по критериите по ал. 1, съобразно новото си предназначение.

(4) Строеж, който по един от критериите по ал. 1 попада в една категория, а по друг – в по-висока, се категоризира в по-високата категория.”



§ 47. В чл. 138 се правят следните изменения и допълнения:

1. Съществуващият текст става ал. 1.

2. Създава се ал. 2:

„(2) Възложителят възлага дейностите по ал. 1, както и изработването на инвестиционните проекти чрез обществена поръчка, в случаите когато това се изисква по Закона за обществените поръчки.”



§ 48. В чл. 139, ал. 2 и ал. 3 се изменят така:

„(2) Възложителят, в зависимост от спецификата на обекта, задължително възлага всички части на инвестиционния проект, въз основа на които може да се направи оценка за съответствие с изискванията по чл. 169, ал. 1, 2 и 3 и да се изпълни строежът.

(3) Всички документи (графични и текстови) по всички части на инвестиционния проект се подписват и подпечатват от проектанта на съответната част и се съгласуват с подпис от проектантите на останалите части и от възложителя.”

§ 49. В чл. 140 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2 накрая се добавя ново изречение: „Когато кадастралната карта е одобрена след одобряването на действащия подробен устройствен план, визата се издава върху комбинирана скица за пълна или частична идентичност, съгласно Закона за кадастъра и имотния регистър.”

2. В ал. 3 след думите „чл. 41, ал. 2” се добавя „чл. 42, ал. 6”, а накрая се добавя ново изречение: „За тези строежи визата за проектиране се съобщава на заинтересуваните лица по чл. 131.”

§ 50. В наименованието на Раздел ІІ от глава осма думите „одобряване на инвестиционните проекти” се заменят с „оценка за съответствие на инвестиционните проекти със съществените изисквания към строежите”.

§ 51. Чл. 141 се изменя така:

„Чл. 141. (1) Идейните инвестиционни проекти за строежи, финансирани изцяло или частично със средства от републиканския бюджет, се разглеждат от:

1. Областен експертен съвет - за обекти с местно или регионално значение и/или с обхват повече от една община;

2. Националния експертен съвет - за обекти с национално значение и/или с обхват повече от една област.

(2) Идейните инвестиционни проекти за специални обекти, свързани с отбраната и сигурността на страната, се разглеждат от специализирания експертен съвет по чл. 3, ал. 3.

(3) Идейните инвестиционни проекти за недвижими културни ценности и за строежи в техните граници и охранителните им зони се съгласуват с Националния институт за опазване на недвижимите културни ценности при условията и по реда на чл. 125, ал. 5.

(4) Съгласуването на идейните проекти се извършва в едномесечен срок от постъпване на писмено искане.”




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница