Закон за местните избори глава първа общи положения



страница1/4
Дата24.07.2016
Размер0.74 Mb.
#4402
ТипЗакон
  1   2   3   4
Проект-05-03-07
ЗАКОН ЗА МЕСТНИТЕ ИЗБОРИ
Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Този закон определя условията и реда за:

1. избиране на органи за местно самоуправление: общински съветници, кметове на общини, кметове на райони и кметове на кметства;

2. попълване на овакантени мандати за общински съветници.
Чл. 2. Изборите се произвеждат на основата на общо, равно и пряко избирателно право при тайно гласуване.
Чл. 3. (1) Право да избират органи за местно самоуправление имат българските граждани, навършили 18 години към изборния ден включително, с изключение на поставените под запрещение и изтърпяващите наказание „лишаване от свобода”, които са пребивавали на територията на Република България или на друга страна-членка на Европейския съюз през последните шест месеца преди датата на изборите.

(2) За да гласуват за даден вид избор лицата по ал. 1 трябва да имат постоянен адрес на територията на съответния избирателен район преди:

1. датата на насрочване на общи избори; тази дата се прилага и в случаите на насрочени избори поради обявяване на изборния резултат за недействителен;

2. датата на обнародване на решението за създаване на нова община, район или кметство при насрочване на избор в новосъздадените административно-териториални единици;

3. датата на насрочване на частичен избор при предсрочно прекратяване на пълномощия на кмет или при предсрочно прекратяване на пълномощията на общински съветници, при което общинският съвет остава с не повече от половината от първоначалните си членове.

(3) Обстоятелствата по ал. 1 се удостоверяват в деня на изборите със саморъчно подписана официална декларация по образец, в която изрично е посочено, че за даване на неверни данни по смисъла на този закон се носи наказателна отговорност.

(4) Променилите постоянния си адрес след датата по ал. 1, т. 1 имат право да гласуват по предишния си постоянен адрес, където са включени в избирателните списъци.

(5) Гражданите, които се намират в болници, санаториуми, домове за стари хора и други социални заведения, имат право да гласуват там, ако съответното заведение се намира в избирателния район, в който е постоянният им адрес.

(6) Наборните военнослужещи имат право да гласуват само в избирателната секция по постоянния си адрес, ако по време на изборите се намират там.

(7) Избирателите, които са ученици или студенти, се освобождават от учебни занятия един ден преди изборния ден, в изборния ден и един ден след изборния ден.


Чл. 4. (1) Право да избират имат и гражданите на страните-членки на Европейския съюз, които имат статут на постоянно или временно пребиваващи в Република България и отговарят на изискванията по чл. 3, ал. 1 и 2, като в условията на ал. 2 под постоянен адрес се разбира адресът на пребиваване в Република България.

(2) За да бъде вписан в избирателния списък, гражданинът по ал. 1 и 2 подава официална декларация по образец в общинската администрация по адреса си на пребиваване в Република България не по-късно от 40 дни преди изборния ден.

(3) В декларацията по ал. 2 гражданинът посочва намерението си да гласува само по адреса си на пребиваване в Република България, притежаваното от него гражданство на страна-членка на Европейския съюз, адреса си на пребиваване, датата, от която е придобил статут на постоянно или продължително пребиваващ в Република България и данните от българския си документ за самоличност.

(4) Лицата по ал. 1 и 2 попълват в изборния ден официална декларация по чл. 3, ал. 3.


Чл. 5. (1) Право да бъдат избирани за общински съветници имат българските граждани, които нямат друго освен европейско гражданство и отговарят на условията по чл. 3, ал. 1 и 2.

(2) Право да бъдат избирани за съветници имат и гражданите на страните-членки на Европейския съюз, които отговарят на условията по чл. 3, ал. 1 и 2, не са поставени под запрещение в страната-членка на Европейския съюз по произход, и които са пребивавали на територията на Република България или на друга страна-членка на Европейския съюз през последните дванадесет месеца преди датата на изборите.

(3) Право да бъдат избирани за кметове имат гражданите, които са навършили 21 години към изборния ден и отговарят на изискванията по ал. 1 и 2. Кандидатите за кмет на община и кмет на район трябва да имат поне образователната степен “бакалавър”. Кандидатите за кмет на кметство трябва да имат поне средно образование.

(4) Обстоятелствата по ал. 1, 2 и 3 се удостоверяват със саморъчно подписана официална декларация по образец, в която изрично е посочено, че за даване на неверни данни по смисъла на този закон се носи наказателна отговорност.


Чл. 6. Гражданите имат право на:

а) един глас за общински съветници и един глас за кмет на община;

б) един глас за кмет на район и един глас за кмет на кметство, когато постоянният им адрес се намира в съответния избирателен район.
Чл. 7. (1) Изборите за общински съветници се произвеждат по пропорционална система с използване на метода на най-големия остатък (метод на Хеър-Нимайер) с преференциални листи на партии и коалиции и индивидуални листи на независими кандидати.

(2) Изборите за кметове се произвеждат по мажоритарна система в два тура.

(3) Общи избори за местни органи на самоуправление се произвеждат в един неработен ден за цялата страна.

(4) Частични и нови избори се произвеждат в един неработен ден в съответния избирателен район.


Чл. 8. (1) Президентът на Републиката насрочва общи избори за общински съветници и за кметове не по-късно от 60 дни преди изборния ден.

(2) Изборните книжа се утвърждават с указ на президента на Републиката по предложение на Централната избирателна комисия за местни избори не по-късно от 53 дни преди изборния ден.


Чл. 9. (1) Организационно-техническата подготовка на общите избори за местни органи на самоуправление се осъществява от Министерския съвет, областните и общинските администрации и кметовете на общини, райони и кметства със съдействието на Централната избирателна комисия за местни избори и на общинските избирателни комисии.

(2) Разходите по ал. 1 са за сметка на държавния бюджет и се извършват по план-сметка, одобрена от Министерския съвет и съгласувана с Централната избирателна комисия за местни избори.

(3) Всички книжа и документи по този закон се освобождават от такси.
Глава втора

ИЗБИРАТЕЛНИ СПИСЪЦИ
Чл. 10. (1) Избирателните списъци се съставят от общинските администрации по населени места, в които се води регистър на населението, и се подписват от кмета на общината, съответно от кмета на кметството или кметския наместник, и от секретаря на общината. В градовете с районно деление списъците се подписват от кмета и секретаря на района.

(2) Списъците се съставят по постоянен адрес на избирателите и се отпечатват централизирано въз основа на регистъра на населението от Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване” към Министерството на регионалното развитие и благоустройството.


Чл. 11. (1) Избирателните списъци се съставят поотделно за всяка избирателна секция.

(2) В списъка се вписват по азбучен ред имената на избирателя, единният граждански номер за гражданите на Република България, постоянният адрес и номерът на документа за самоличност на избирателя и се оформя графа „Забележки”.

(3) В края на списъка се вписват по азбучен ред имената на лицата, които са подали декларация по чл. 4, ал. 2 и 3.

(3) Когато в предходните шест месеца до деня на изборите бъде променено наименованието на някой от атрибутите на постоянния адрес на избирателя, в списъка се вписва и старото наименование.

(4) Всеки избирател се вписва само в един списък.
Чл. 12. (1) От избирателните списъци се заличават имената на гражданите, които до изборния ден са загубили правото си да избират или са починали.

(2) Заличават се също имената на българските граждани, които са заминали за чужбина не по-малко от три месеца преди изборния ден и не са се завърнали до предаването на списъците на секционните избирателни комисии.

(3) Заличаването по ал. 2 става по заявление на напусналите страната или служебно по данни, предоставени от Министерството на вътрешните работи за движението на българските граждани през държавната граница на Република България.

(4) Главна дирекция “Изтърпяване на наказанията” към Министерството на правосъдието предоставя на Главна дирекция “Гражданска администрация и административно обслужване” към Министерството на регионалното развитие и благоустройството данни за лицата, изтърпяващи наказание “лишаване от свобода” за автоматизирано заличаване на имената им от избирателните списъци. Информацията се предоставя най-късно 15 дни преди изборния ден.

(5) При провеждане на втори тур на изборите за кметове в списъците се вписват имената на гражданите, които в периода между двата тура са придобили право да избират.

(6) В списъците се дописват имената на гражданите по чл. 3 и 4, които имат право да гласуват в съответната секция, но са пропуснати.

(7) Дописването по ал. 6 се извършва от органите по чл. 10, ал.1 до предаването на списъците на секционните избирателни комисии по писмено искане на избирателя или в изборния ден - от секционната избирателна комисия по искане на избирателя и след представяне на документ за самоличност.

(8) Когато лицата по ал. 2 се завърнат в страната след предаване на избирателните списъци на секционните избирателни комисии, те се вписват отново в списъците по реда на ал. 7, ако отговарят на изискванията на чл. 3 и 4.

(9) Лицата, които са изтърпели наказанието “лишаване от свобода” или не са вече под запрещение, или е отпаднало основанието, поради което са били лишени от правото да избират в страна-членка на Европейския съюз, се вписват в избирателните списъци след представяне на съответен документ пред органите по чл. 10, ал. 1.

(10) Отказът за заличаване или дописване се съобщава на заявителя незабавно и може да се обжалва пред административния съд, съответно пред Административния съд – град София, в двудневен срок от съобщаването. Съдът разглежда жалбата в открито заседание в двудневен срок от постъпването и постановява решение, което се обявява незабавно и е окончателно.

(11) Отказът на секционната избирателна комисия да извърши дописване по ал. 7 може да се обжалва пред общинската избирателна комисия, която се произнася по жалбата незабавно.

(12) Заличаването от избирателните списъци става преди отпечатването им автоматизирано, а след отпечатването им – с хоризонтална черта така, че заличеното име да се чете.

(13) Промените в избирателните списъци се съобщават незабавно.
Чл. 13. (1) Избирателните списъци се обявяват от кмета на общината, района или кметството, или от кметския наместник, не по-късно от 30 дни преди деня на изборите чрез излагането им на подходящи места в района на съответните избирателни секции.

(2) В списъците по ал. 1 се отпечатват само първите шест цифри на единния граждански номер на избирателите, граждани на Република България.

(3) В срока по ал. 1 сайтът на Главна дирекция „Гражданска администрация и обслужване на населението” към Министерството на регионалното развитие и благоустройството поддържа опция за проверка на номера и адреса на избирателната секция при въвеждане на номера на документа за самоличност на избирателя, или на единния граждански номер на избирателя, гражданин на Република България.
Чл. 14. (1) Всеки избирател може да поиска отстраняване на допуснати непълноти и грешки в избирателния списък с писмено заявление до кмета на общината.

(2) Заявленията по ал. 1 се приемат от общинската администрация най-късно до 7 дни преди изборния ден.

(3) Кметът на общината разглежда заявлението в двудневен срок от приемането и се произнася по него с мотивирано решение, което съобщава незабавно на заявителя и го обявява на публично място.

(4) В двудневен срок от обявяване на решението всеки заинтересуван може да го обжалва пред административния съд, съответно пред Административния съд – град София.

(5) Съдът разглежда жалбата в открито заседание най-късно в двудневен срок и постановява решение, което се обявява незабавно и е окончателно.
Чл. 15. Оригиналите на избирателните списъци и останалите изборни книжа се съхраняват до следващите общи избори от общинската администрация, след което се предават в архив.
Глава трета

ИЗБИРАТЕЛНИ РАЙОНИ И ИЗБИРАТЕЛНИ СЕКЦИИ
Чл. 16. (1) За избиране на общински съветници територията на общината представлява един многомандатен избирателен район.

(2) За избиране на кмет на община, район или кметство територията на общината, района или кметството представлява един едномандатен избирателен район.


Чл. 17. (1) Кметът на общината образува общи избирателни секции за произвеждане на избори за общински съветници и за кметове не по-късно от 40 дни преди изборния ден. Заповедта на кмета се обявява публично и може да бъде обжалвана от общинската избирателна комисия пред административния съд, съответно пред Административния съд – град София, в тридневен срок от обявяването й. Съдът се произнася в двудневен срок с решение, което е окончателно.

(2) При създаване на нова община избирателните секции се образуват по реда на ал. 1 със заповед на назначения от областния управител временен кмет съгласно чл. 4, ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация.

(3) Общинската избирателна комисия определя номерата на избирателните секции в общината не по-късно от 32 дни преди датата на изборите съобразно с единната схема за номерация на секциите, одобрена с решение на Централната избирателна комисия за местни избори.
Чл. 18. (1) Една избирателна секция включва от 30 до 1000 избиратели. В населените места с повече от 1000 избиратели броят на секциите е равен на броя на избирателите, разделен на 1000. Когато полученото число не е цяло, броят на секциите се закръгля към най-близкото по-голямо цяло число. Когато остатъкът е по-малък от 30 избиратели не се образува нова секция, а избирателите се разпределят между съседните секции.

(2) В лечебни и здравни заведения, домове за стари хора и други социални заведения за постоянно пребиваване се образуват избирателни секции при наличие на не по-малко от 30 избиратели с постоянен адрес в общината, на територията на която е съответното заведение.

(3) Избирателните секции по ал. 2 се образуват от ръководителите на съответните заведения.
Глава четвърта

ИЗБИРАТЕЛНИ КОМИСИИ
Чл. 19. (1) За произвеждане на изборите се образуват следните избирателни комисии:

1. Централна избирателна комисия за местни избори – за цялата страна;

2. общински избирателни комисии – по една за всяка община;

3. секционни избирателни комисии – по една за всяка секция.


Чл. 20. (1) Централната избирателна комисия за местни избори се назначава от президента на Републиката след консултации с парламентарно представените политически сили не по-късно от 60 дни преди датата на изборите.

(2) Централната избирателна комисия за местни избори е в състав от 25 членове и включва председател, заместник-председатели и секретар.

(3) При определяне на състава и ръководството на Централната избирателна комисия за местни избори се отчита съотношението между парламентарно представените политически сили към момента на назначаване на комисията, като не се допуска мнозинство от представители на една политическа сила.

(4) Членовете на Централната избирателна комисия за местни избори са лица, притежаващи образователната степен “магистър”, които имат само българско гражданство, отговарят на изискванията на чл. 3, ал. 1 и в мнозинството си са юристи.

(5) Членовете на Централната избирателна комисия за местни избори избират от своя състав председател, до четирима заместник-председатели и секретар с явно гласуване и обикновено мнозинство от списъчния състав. Председателят, заместник-председателите и секретарят трябва да бъдат представители на различни политически сили.

(6) Член на Централната избирателна комисия за местни избори, докато заема длъжността си, не може да бъде министър и негов заместник, секретар на министерство, областен управител и негов заместник, кмет и негов заместник, секретар на община или район, общински съветник, кандидат за кмет и за общински съветник, съдия в административен съд, прокурор във Върховната административна прокуратура, военнослужещ във въоръжените сили, служител на Министерството на отбраната и служител на Министерството на вътрешните работи.

(7) Членовете на Централната избирателна комисия за местни избори попълват официална декларация по образец, че удовлетворяват изискванията по ал. 4.
Чл. 21. (1) Централната избирателна комисия за местни избори и общинските избирателни комисии се назначават за срока до следващите общи местни избори.

(2) Членовете на Централната избирателна комисия за местни избори получават месечно възнаграждение за периода от 60 дни преди изборния ден до 45 дни след датата на изборите включително.

(3) Възнаграждението на председателя е както на председател на парламентарна комисия. Възнаграждението на заместник-председателите и секретаря е както на заместник-председател на парламентарна комисия. Възнаграждението на останалите членове е равно на това на член на парламентарна комисия.

(4) Възнагражденията на членовете на общинските и секционните избирателни комисии се определят от Централната избирателна комисия за местни избори в зависимост от броя на секциите и от наличието на административни райони в общината.

(5) На членовете на Централната избирателна комисия за местни избори и на общинските избирателни комисии след приключване на изборите се заплаща за участието им в заседания и целодневни дежурства.

(6) Възнаграждението на член на Централната избирателна комисия за местни избори по ал. 5 е както следва:

1. за участие в заседание – 40 на сто от минималната работна заплата;

2. за участие в целодневно дежурство – 60 на сто от минималната работна заплата.

(7) Възнаграждението на член на общинска избирателна комисия по ал. 5 е както следва:

1. за участие в заседание – 20 на сто от минималната работна заплата;

2. за участие в целодневно дежурство – 30 на сто от минималната работна заплата.

(8) Членовете на Централната избирателна комисия за местни избори, които не са жители на град София, получават командировъчни за участие в заседания и дежурства в размера на командировъчните на народните представители.


Чл. 22. (1) Централната избирателна комисия за местни избори:

1. назначава членовете и ръководствата на общинските избирателни комисии и утвърждава списъка на лицата, които ще заместват членовете на тези комисии по реда на чл. 35, ал. 3;

2. освобождава от длъжност членове на общински избирателни комисии, които не изпълняват задълженията си или по друг начин нарушават този закон;

3. сключва договори, съвместно с Министерския съвет, с фирми, специалисти и обслужващ персонал за подпомагане на техническата работа на комисията в рамките на средствата, определени за произвеждане на изборите;

4. утвърждава предложения на общинските избирателни комисии за сключване на договори със специалисти за подпомагане на техническата работа на комисиите в рамките на средствата, определени за произвеждане на изборите;

5. предлага на президента на Републиката макет на изборните книжа, включително на интегралните бюлетини за гласуване за общински съветници и за кметове, не по-късно от 55 дни преди изборния ден.

6. следи за изпълнението на този закон на територията на страната и осъществява методическо ръководство и контрол върху работата на останалите избирателни комисии;

7. организира обучение на ръководствата на общинските избирателни комисии на територията на областните центрове не по-късно от 15 дни преди изборния ден;

8. в срок най-късно 40 дни преди датата на изборите регистрира и обявява партии и национални коалиции за участие в изборите и им издава удостоверения за това;

9. не допуска регистрация на национални коалиции, чието наименование, включително и съкратено или с прибавени думи, числа или знаци, повтаря наименованието на съдебно регистрирана политическа партия;

10. изпраща на общинските избирателни комисии списък на регистрираните по т. 8 партии и национални коалиции не по-късно от 38 дни преди датата на изборите;

11. разглежда жалби срещу решения и действия на общинските избирателни комисии и се произнася по тях в тридневен срок с окончателно решение, което обявява незабавно;

12. в периода от 45 дни преди изборния ден до три години след датата на изборите поддържа сайт, в който публикува решения, документи и предварителни и окончателни резултати от изборите;

13. публикува резултатите от гласуването по избирателни секции на общите и частични местни избори за цялата страна в специален бюлетин; бюлетинът за общите избори се публикува не по-късно от 40 дни след датата на изборите; бюлетинът за частичните избори се публикува не по-късно от 9 месеца преди изтичане на мандата на органите за местно самоуправление;

14. осъществява контрол върху регистрацията на партиите, коалициите и независимите кандидати в общинските избирателни комисии;

15. определя условията и реда за участие на социологически агенции и други юридически лица в социологически проучвания в изборния ден по технологията “екзит-пол” не по-късно от 30 дни преди датата на изборите;

16. изпраща на общинските избирателни комисии списък с агенциите и юридическите лица по т. 15, одобрени за извършване на проучванията, не по-късно от 28 дни преди датата на изборите;

17. определя условията и реда за участие на наблюдатели на изборите от страната и чужбина и ги снабдява със съответни документи, не по-късно от 14 дни преди датата на изборите;

18. изпраща на общинските избирателни комисии списък с организациите, които имат право да изпращат наблюдатели по т. 16, не по-късно от 12 дни преди датата на изборите;

19. публикува в “Държавен вестник” и в сайта на комисията методика за приложение на метода на най-големия остатък (метод на Хеър-Нимайер) за изчисляване на резултатите от гласуването за общински съветници и за определяне на избраните съветници въз основа на подадените за тях преференции, не по-късно от 50 дни преди датата на изборите;

20. възлага чрез конкурс на колектив от експерти компютърната обработка в общинските избирателни комисии и в Централната избирателна комисия за местни избори на резултатите от изборите, както и издаването на бюлетина по т. 13;

21. определя условията и тарифите за предоставяне на копия от общинските и секционните протоколи на заинтересуваните лица;

22. предлага на президента на Републиката да насрочи в 14-дневен срок от получаване на предложението избори за съветници и/или кметове при създаване на нова община или кметство, както и когато изборът за съветници и/или кметове е обявен за недействителен;

23. възлага на колектив от експерти към Главна дирекция “Гражданска администрация и обслужване на населението” към Минстерството на териториалното развитие и благоустройството да извърши проверка за двойно гласуване и предава на прокуратурата информация за случаите, в които има данни за нарушения.

(2) Решенията на Централната избирателна комисия за местни избори се обнародват в бюлетин на Българската телеграфна агенция, и в сайта на комисията.

(3) Решенията на Централната избирателна комисия за местни избори по т. 1, 2, 7, 10, 15, 17, 20 и 21 могат да бъдат обжалвани в тридневен срок след съобщаването им пред Върховния административен съд. Съдът се произнася в тридневен срок с решение, което е окончателно и се обявява незабавно.


Чл. 23. (1) Общинските избирателни комисии се назначават най-късно 45 дни преди изборния ден с решение на Централната избирателна комисия за местни избори по предложение на кмета на общината след консултации с местните ръководства на парламентарно представените политически сили. В консултациите могат да участват представители на други политически партии, както и други поканени от кмета лица. При създаване на нова община предложението се прави от временния кмет по чл. 4, ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация.

(2) Към предложението кметът прилага протоколите от консултациите, както и писмените предложения на партиите и коалициите за членове и резервни членове на общинската избирателна комисия.

(3) Когато кметът не е направил предложение в срока по ал. 1, предложението се прави незабавно от областния управител по същия ред. Към него се прилагат материалите по ал. 2. В този случай Централната избирателна комисия за местни избори назначава общинската избирателна комисия най-късно 40 дни преди изборния ден.
Чл. 24. (1) Общинската избирателна комисия има до 21 члена, включително председател, двама заместник-председатели и секретар, както следва:

1. за общини с до 10 секции – 7 члена;

2. за общини с 11 до 50 секции – 9 члена;

3. за общини с 51 до 100 секции – 11 члена;

4. за общини със 101 до 250 секции – 13 члена;

5. за общини с над 250 секции, с изключение на тези по т. 6 и 7 – 15 члена;

6. за общини, включващи градове с районно деление, с изключение на Столична община – 17 члена;

7. за Столична община – 21 члена.

(2) Парламентарно представените политически сили имат право на свои представители в общинските избирателни комисии.

(3) При определяне на състава и ръководството на общинските избирателни комисии се отчита съотношението между парламентарно представените политически сили към момента на назначаване на комисиите. Когато това съотношение не се изпълнява точно по отношение на дадена комисия, то следва да се съблюдава на областно ниво.

(4) Представителите на една политическа сила не могат да имат мнозинство в общинската избирателна комисия. Председателят, заместник-председателите и секретарят са представители на различни политически сили.

(5) Към общинските избирателни комисии по ал. 1, т. 5, 6 и 7 могат да се създават работни групи от специалисти.


Чл. 25. (1) Общинската избирателна комисия:

1. обявява на видно място в общината, района или кметството и чрез местните средства за масово осведомяване датата на насрочения от президента на Републиката избор;

2. поддържа страница в сайта на общината, когато има такъв, в който публикува решения и други материали, както и предварителни и окончателни резултати от изборите;

3. назначава членовете и ръководствата на секционните избирателни комисии и утвърждава списъка на лицата, които ще заместват членовете на тези комисии по реда на чл. 35, ал. 3, не по-късно от 35 дни преди изборния ден;

4. освобождава от длъжност членове на секционните избирателни комисии, които не изпълняват задълженията си или по друг начин нарушават този закон;

5. следи за своевременното и правилно образуване и номериране на избирателните секции;

6. следи за изпълнението на този закон и осъществява методическо ръководство и контрол върху дейността на секционните избирателни комисии;

7. организира обучение на ръководствата на секционните избирателни комисии не по-късно от 7 дни преди датата на изборите;

8. следи за своевременното изготвяне и обявяване на избирателните списъци, като при необходимост търси съдействие от кмета на общината и от областния управител;

9. съхранява бюлетините, списъците, печатите и протоколите в предоставените й помещения в сградата на общината;

10. снабдява секционните избирателни комисии с избирателни кутии, бюлетини, избирателни списъци, печати, протоколи и други книжа, необходими за произвеждане на изборите;

11. осъществява контрол по производството, съхранението и разпределението на изборните книжа и материали по т. 10;

12. разглежда жалби срещу решения и действия на секционните избирателни комисии и взема решение по тях незабавно;

13. регистрира и обявява регистрациите на партии, местни коалиции и инициативни комитети за издигане на независими кандидати за участие в изборите за общински съветници и кметове;

14. не допуска регистриране на местни коалиции, чието наименование, включително съкратено или с прибавени думи, числа или знаци, повтаря наименованието на регистрирана политическа партия;

15. регистрира кандидатски листи за общински съветници и кметове на общини, райони и кметства и ги обявява публично в срок от 30 дни преди изборния ден;

16. организира теглене на жребий за подреждане на листите с кандидатите за общински съветници и за кметове в интегралните бюлетини в срок до 29 дни преди изборния ден;

17. регистрира застъпници на кандидатите за общински съветници и кметове и им издава удостоверения в срок най-късно 15 дни преди изборния ден;

18. установява и обявява в срок до 48 часа след получаване на последния секционен протокол резултатите от изборите в общината и издава удостоверения на избраните общински съветници и кметове;

19. насрочва втори тур на избор за кмет, когато няма избран кандидат, в срока по т. 18;

20. организира теглене на жребий в присъствие на заинтересованите лица за избиране на кмет, когато двама или повече кандидати са получили най-много, но равен брой гласове на втори тур;

21. предава на Централната избирателна комисия за местни избори копия от общинските и секционните протоколи и други изборни книжа и материали;

22. когато изборът за общински съветници и/или кмет е обявен за недействителен, уведомява в 7-дневен срок Централната избирателна комисия за местни избори за да предложи тя на президента на Републиката да насрочи нов избор.

(2) Решенията на общинската избирателна комисия по ал. 1, т. 3, 4, 5, 12, 13, 14, 15, 16 и 17 могат да се обжалват в тридневен срок пред Централната избирателна комисия за местни избори, която разглежда жалбата в тридневен срок и се произнася веднага с решение, което е окончателно. Решенията по т. 12 могат да се обжалват в изборния ден пред Централната избирателна комисия за местни избори, която разглежда жалбата и незабавно се произнася по нея с окончателно решение.


Чл. 26. (1) Секционните избирателни комисии се назначават с решение на общинската избирателна комисия не по-късно от 35 дни преди изборния ден по предложение на кмета на общината след консултации с местните ръководства на парламентарно представените политически сили. В консултациите могат да участват представители на други политически партии, както и други поканени от кмета лица. При създаване на нова община предложението се прави от временния кмет по чл. 4, ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация.

(2) Към предложението кметът прилага протоколите от консултациите, както и писмените предложения на партиите и коалициите за членове и резервни членове на секционните избирателни комисии.

(3) Когато кметът не е направил предложение в срока по ал. 1, предложението се прави незабавно от областния управител по същия ред. Към него се прилагат материалите по ал. 2. В този случай общинската избирателна комисия назначава секционните избирателни комисии най-късно 30 дни преди изборния ден.

(4) Когато общинската избирателна комисия не е назначила секционните избирателни комисии в срока по ал. 3, тя изпраща цялата документация в Централната избирателна комисия за местни избори. Последната назначава секционните избирателни комисии най-късно 25 дни преди изборния ден.


Чл. 27. (1) Секционната избирателна комисия е в състав до 9 члена, включително председател, заместник-председател и секретар, както следва:

1. за секции с до 200 избиратели – 5 члена;

2. за секции от 201 до 500 избиратели – 7 члена;

3. за секции с 501 и повече избиратели – 9 члена.

(2) Когато към секцията е създадена подвижна избирателна кутия, броят на членовете на комисията се увеличава с до трима души.

(3) При определяне на състава на секционните избирателни комисии се отчита съотношението между парламентарно представените политически сили към момента на назначаване на комисиите. Когато това съотношение не се изпълнява точно по отношение на дадена комисия, то следва да се съблюдава на общинско ниво.

(4) Председателят, заместник-председателят и секретарят на секционната избирателна комисия са представители на различни политически сили.
Чл. 28. (1) Секционната избирателна комисия:

1. следи за спазване на този закон в изборното помещение и в района на секцията;

2. осигурява подреждането на изборното помещение в съотвтствие с изискванията на закона, както и с оглед на осигуряване на гласуването на лица със специфични физически потребности;

3. осигурява свободното и спокойно протичане на гласуването в избирателната секция;

4. преброява гласовете за партиите, коалициите и независимите кандидати за всеки вид избор, както и преференциите за кандидатите за съветници на партиите и коалициите;

5. предава протоколите за резултатите от гласуването на общинската избирателна комисия в срок от 24 часа след приключване на гласуването;

6. предава останалите изборни книжа и материали на общинската администрация в срока по т. 5;

7. разглежда жалби, по които се произнася незабавно;

8. обявява на достъпно място пред помещението на секцията резултатите от гласуването за всеки вид избор.

(2) В изборния ден указанията на председателя на секционната избирателна комисия са задължителни за всички граждани в изборното помещение. Тези указания могат да бъдат отменяни с решение на секционната избирателна комисия.


Чл. 29. Не могат да бъдат включвани в състава на общинските и секционните избирателни комисии лицата по чл. 20, ал. 6.
Чл. 30. Решенията на общинските и секционните комисии се обявяват незабавно.
Чл. 31. (1) Членовете на избирателните комисии имат право да ползват неплатен служебен или платен годишен отпуск по избор за времето, необходимо за работата им в комисията. Отпускът се зачита за трудов или служебен и осигурителен стаж.

(2) Членовете на Централната избирателна комисия и на общинските избирателни комисии се осигуряват от работодателите им по смисъла на Кодекса за задължително обществено осигуряване, Закона за здравното осигуряване и Закона за насърчаване на заетостта от момента на назначаване в съответната комисия до приключване на работата в нея.

(3) Членовете на общинските избирателни комисии, регистрирани като безработни, получават и обезщетения по Кодекса за задължително обществено осигуряване от момента на назначаване в съответната комисия до приключване на работата в нея.

(4) Възнагражденията на членовете на общинските и секционните избирателни комисии се определят от Централната избирателна комисия за местни избори съобразно средствата, определени за произвеждане на изборите.

(5) Възнагражденията по ал. 4, както и възнагражденията по чл. 20, ал. 6 и 7, не се облагат с данъци по Закона за данъците върху доходите на физическите лица и върху тях не се дължат осигурителни вноски по Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване.
Чл. 32. (1) При изпълнение на своите функции членовете на избирателните комисии са длъжностни лица по смисъла на Наказателния кодекс.

(2) По време на изпълнение на функциите си членовете на избирателните комисии не могат да носят отличителни знаци на партия, коалиция или независим кандидат, както и да провеждат или участват в предизборна агитация.


Чл. 33. (1) Заседанията на избирателните комисии са законни, ако на тях присъстват повече от половината на членовете им. Решенията на комисиите се вземат с мнозинство от две трети от присъстващите членове.

(2) Писмените решения и протоколите се подписват от председателя и секретаря. Когато един от тях отсъства, документът се подписва от заместник-председател.

(3) Членовете на комисиите могат да подписват протоколи и решения с особено мнение, като изрично отбелязват в какво се изразява то.

(4) На заседанията на общинските избирателни комисии могат да присъстват застъпници на кандидатите. Изказаните от тях становища се вписват в протокола на заседанието.


Чл. 34. Избирателните комисии имат печат.
Чл. 35. (1) Парламентарно представените политически сили представят писмени предложения за своите представители за членове на избирателните комисии.

(2) Към предложенията се представя списък на резервните членове, които ще заместят представителите по ал. 1, когато последните са в трайна невъзможност да изпълняват функциите си, освободени са от длъжност или са подали оставка.

(3) Заместването се извършва както следва: за Централната избирателна комисия - с указ на президента на Републиката, за общинските избирателни комисии - с решение на Централната избирателна комисия за местни избори и за секционните избирателни комисии - с решение на общинската избирателна комисия.


Каталог: abgr -> docs
docs -> Лекция подготвена от: Желез Съботинов, абгр айрин Ибрямова, абгр с благодарност към
docs -> Данъчната децентрализация: решения за България
docs -> Програма 9: 30 10: 00 Регистрация 10: 00 10: 10 Откриване на форума: Найден Зеленогорски
docs -> Опазване на околната среда – рационални идеи и реализация доц д-р Петър Ст. Петров – ниггг – бан, басет
docs -> Екологията и инфраструктурата приоритет на общинското развитие
docs -> Доклад този доклад се изготвя и подписва от Ръководителя на проекта
docs -> В качеството си на управител на Глобус България еоод гр
docs -> Развитие на човешки ресурси
docs -> Уважаеми гости, дами и господа!


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница