Заседание по отношение на хижата в Реселец



Дата14.10.2018
Размер85.37 Kb.
#87350
ТипЗаседание



Редовен брифинг на кмета на Община Червен бряг
Инж. Данаил Вълов: Добър ден на всички. Днес съм си позволил да ви предоставя два документа. Единият е окончателното решение, което взе Общински съвет на миналото заседание по отношение на хижата в Реселец.

Второто е, да се похвалим, че сградата на Община Червен бряг получи най-висок клас Сертификат за енергийна ефективност, който ще даде възможност Общината да кандидатства за възстановяване на суми по ЕСКО договора. Това, като перспектива, е добре. Ако успеем да възстановим и част от сумата, която сме инвестирали в ремонта, ще бъде още по-добре. Но първата крачка към такова кандидатстване е да получим сертификата. Това показва, че сме си свършили добре работата. Така че с тези два документа и с подканата да задавате въпроси по всичко, което ви интересува, можем да смятаме, че започваме.



Тук, след зададен въпрос, кметът уточни, че е възможно и е съгласен материалите за брифингите да се дават предварително.

Петя Кирчева, предаването „Акценти” по КТ „ЕТА”: Състоя ли се заседанието на Държавната приемателна комисия за свлачището и какво е решението?

Инж. Данаил Вълов: Да, състоя се. На 28-ми март комисията прие Първи етап на свлачището. Това е решението на комисията. Не ви нося документа, тъй като още не съм го получил – самия протокол. Но решението на Комисията е, че приема Първия етап за свлачището. Надявам се, че за следващия брифинг ще мога да Ви предоставя самия протокол.

Петя Кирчева, предаването „Акценти” по КТ „ЕТА”: Тоест, имаме вече Акт 16?

Инж. Данаил Вълов: Имаме дотолкова, доколкото комисията е взела решението. Предстои самият акт да бъде издаден. Ще ви го дам на следващ брифинг. Разбира се, оттук нататък специалистите ще кажат какво правим с евентуален втори етап и какъв да бъде той. Тъй като проектът, аз съм го казвал и преди, предвижда свлачището да бъде укрепвано на етапи. Ние сега приключваме Първи етап, който се и приема. А в какъв обем да бъде втори етап ще кажат проектантите и специалистите, които правят мониторинга. Аз лично се надявам това да стане в близките един-два месеца и да стане ясно дали отиваме към втори етап. Ако е да – в какъв обем, говоря за финансов такъв. Разбира се, за да се каже, какъв е финансовият обем, специалистите трябва да кажат и техническия обем от така направения проект. Като уточнят техническата страна, ще е ясна и финансовата, за да можем ние да кандидатстваме, ако може още тази година, за средства към МРРБ. Така че това е последователността, хубаво е, че комисията прие обекта и се надявам в следващите два месеща съответните длъжностни лица да кажат каква е следващата стъпка. При всички случаи свлачището ще бъде укрепено. Надявам се по-бързо да стане и с толкова средства, колкото е необходимо.

Сашо Александров, вестник „Червенобрежка трибуна”: Аз искам да попитам новите стопани на хижата в Кметство с. Реселец, след решение №947, какво е нейното бъдеще? Ясно ли е ?

Инж. Данаил Вълов: Тъй като предложението не е подготвено от общинска администрация, решението е по инициатива и подписка, която направиха жителите, респективно кметът на село Реселец. Всичко е внесено в Общински съвет и самото решение е подготвено от него. Така че аз ще си позволя да кажа моето мнение, но пак казвам, то не кореспондира с точността на изказа в решението. На срещата, когато ми внесоха подписката, аз зададох няколко въпроса, които според мен са важни, но не получих отговор. Значи, една хижа може да се стопанисва от юридическо лице или сдружение, било то със стопанска, или нестопанска цел. Тя не може да се стопанисва, общо казано, от хората в село Реселец. Няма такава схема. Така че на този въпрос трябва да отговори Инициативният комитет и хората, които искат хижата да бъде върната на Кметство с. Реселец.

Сашо Александров, вестник „Червенобрежка трибуна”: И кога очакваме да има такъв отговор?

Инж. Данаил Вълов: Въпросът не е към мен. Въпросът е към Инициативния комитет.

Аз, разбира се, си позволих да задам и следващ въпрос – приемаме, че се регистрира някакво сдружение или някакво юридическо лице, доколко е гарантирано, че средствата, необходими за ремонтите и възстановяване на хижата, ще се намерят. Въпреки всички разговори, които водим - има покрив, няма покрив, мисля, че той е най-малкия проблем. Покривът на хижата струва примерно едни 5-6 хил. лв., или колкото лева излязат. Въпросът е по-нататък - същинският ремонт на хижата – пускането на водата, възстановяване на канализацията, ел. захранване. Това всичко го нямаше и когато съдът възстанови хижата, това всичко отдавна беше престанало да съществува. Вътрешният ремонт, новите изисквания, които ще имат съответните контролиращи органи… Все пак, от къде ще дойдат средствата? Такъв въпрос беше поставен и на заседанието на Общински съвет. Да, приемаме, че дружеството ще я възстанови във вида, в който беше, преди ние да я апортираме. Оттам насетне средствата за ремонт, възстановяване и пускането й в нормална експлоатация откъде ще дойдат?



Сашо Александров, вестник „Червенобрежка трибуна”: Това означава ли, че са дадени правата на 100%, а пък те да правят каквото си искат нататък?

Инж. Данаил Вълов: Не, ние в момента не сме им дали никакви права. В решението е видно, че след като разтрогнем дружеството – публично-частното партньорство, хижата ще бъде предоставена на кметството, но не е указано по какъв юридически начин ще бъде предоставена. Това, което аз казвам, тъй като в решението не се визира юридическия начин, по които хижата да бъде предоставена на Кметство с. Реселец. Пак казвам, предложението не е внесено от администрацията, въпросите са към Инициативния комитет, респективно към Общински съвет и комисиите, които са гледали решението. За мен тук има ниша - трябва да се укаже юридическия начин. Един от вариантите е сдружение, без значение с каква цел, или юридическо лице. Да, възможно е. Но това трябва да се направи от тях. След това Общински съвет ще каже конкретно на кое юридическо лице се предоставя. И оттам-насетне ще дойде и въпросът за парите.

Александров, вестник „Червенобрежка трибуна”: Това пак ли с решение на Общински съвет ще стане?

Инж. Данаил Вълов: Мисля, че след като има едно решение вече, следващото решение не е проблем. То само ще конкретизира решение №947, кое е юридическото лице, което ще стопанисва хижата. Така предполагам може да стане. Разбира се, за мен, пак казвам, основния въпрос е, средствата и начина, по който те ще се съберат. Тъй като, аз съм го казвал и преди, средствата, които бяха планирани да се инвестират за ремонт и възстановяване, бяха сериозни. Говоря за проекта, който дружеството направи за възстановяване. Така или иначе става въпрос за сериозни суми.

Александров, вестник „Червенобрежка трибуна”: Аз по никакъв начин не искам да обвързвам това с изборите, но предвид настоящата изборна година – някои хора могат да разчитат на чудеса.

Инж. Данаил Вълов: На чудеса, даже и по време на изборна година трудно се разчита. На някаква инвестиция и някакви допълнителни средства може би – да. Дано да е така. Макар че аз веднага ще кажа, имайки предвид обещанията, които се дадоха за спортната зала в Койнаре и техните неизпълнения, ние сега я ремонтираме с общински средства. Въпреки че и там имаше сериозни обещания как ще се направи спортната зала. Сега се оказва, че въпреки всичко ремонта го правим с общински средства. Така че обещанията са едно, средствата са друго, а да се свърши и работата, е съвсем друго. Така че се надявам да се отвори възможност за финансиране ремонта на хижата.

Петя Кирчева, предаването „Акценти” по КТ „ЕТА”: Относно четиридесетте декара общинска земя, която е предоставена на фирма „Тера” за инвестиционните намерения за построяване на керамичния завод и последвалата декларация от Иван Иванов като управител на „Терра 2000” – в случай, че не се реализират инвестиционните намерения, фирмата ще си върне обратно земята на Общината.

Инж. Данаил Вълов: Понеже аз съм заинтересовано лице по въпроса, който се отправи - ще кажа нещо, което е извън моите ангажименти като кмет. Разбира се, мисля, че и от самата фирма няма да ви откажат информация по въпроса. По този казус, за който се пита, имаше прокурорска проверка. На прокуратурата бяха предоставени всички материали, както договорът, всички инвестиции, направени до момента, така и обясненията от фирмата – какво е направено, докъде е стигнато и какви са намеренията оттук-нататък. Пак казвам, аз съм заинтересовано лице и затова не коментирам въпроса. Ако Общински съвет смята, че е необходимо да се разглежда въпроса, в конкретика, за възстановяване на земята – това е негово право. Фирмата така или иначе е обяснила какви са проблемите, затрудненията, обяснила е и е дала документи какви инвестиции е реализирала до момента по отношение на предпроектни - проектни проучвания и всичко свързано с преурегулиране на терена. Оттук-нататък Общинският съвет решава. Мисля, че най-малкият проблем на Общински съвет е да възстанови имота. Проблемът е, дали ще има нов керамичен завод в Червен бряг. И ако е да - кой ще го направи и къде, и дали Общински съвет и Общината искат да помагат или искат да пречат. Това са въпросите. Но пак казвам, аз съм заинтересовано лице, затова не коментирам този въпрос. Фирмата е налице. Питайте нея. Прокурорите също. Нямам окончателен отговор докъде е стигнала проверката, дали е приключила. Но може да се пита и прокуратурата. Не е проблем да се възстанови земята. Както виждате всички, в момента нито е оградена, нито някой я ползва. Ползва се за пасище. Така че на този етап реално Общината не е ощетена. Ако трябва да се върне, Общински съвет решава. Право е и на г-н Макавеев, като общински съветник, самият той да внесе такова предложение.

Сашо Александров, вестник „Червенобрежка трибуна”: Относно този сертификат за енергийна ефективност на сградата – дали не бихме могли да разполагаме и с такива на съседни общини. Все пак, да направим едно сравнение.

Инж. Данаил Вълов: Не мога да кажа. Това, което мога да кажа е, че нормативно законът изисква всяка една сграда, която е енергийно санирана без значение дали е по ЕСКО договор, както е при нас или с пари по европейски програми, е оказано – до третата година, но след като минат няколко отоплителни сезона, задължително трябва да се издаде такъв енергиен сертификат. А дали ще бъде клас А, или по-нисък, решава фирмата, която прави обследването. Не знам в съседните общини как е, знам, че при нас предстои догодина да се правят такива сертификати за всички сгради, които са санирани. Това е задължително. Изисква го законът, а вече резултатите могат да позволяват да се кандидатства за данъчни облекчения или за възстановяване на суми. Примерно, ние санирахме сградата със собствени средства и имаме възможност да кандидатстваме за възстановяване на сумата. Но когато се прави енергийно саниране, както на училищата и детските градини – там не може да се иска възстановяване на сумата, защото средствата са по европейски фондове. Но така или иначе, сертификатът за постигнатите параметри е задължителен. И той ще бъде направен за абсолютно всички сгради, които се санират. В конкретния случай за Община Червен бряг, аз смятам, че това е добър повод да кореспондираме с Агенцията за енергийна ефективност за възстановяване на част от средствата. А в съседните общини, да, в Община Луковит също се правеше енергийно саниране по европейски проекти. Така че е нормално и при тях тези процеси да вървят. Законът е еднакъв за всичките.

Сашо Александров, вестник „Червенобрежка трибуна”: Доколко бихме могли да възстановим тези средства? Какво означава това в процентно отношение?

Инж. Данаил Вълов: Ще се опитаме максимално.

Все пак не искам да избързвам и да коментирам неща, които зависят изцяло от Агенцията за енергийна ефективност и възможностите, които тя има. Ние ще кандидатстваме за цялата остатъчна сума. Каква част от нея ще ни бъде възстановена – все пак, нека да не изземвам функциите на държавните агенции.



Сашо Александров, вестник „Червенобрежка трибуна”: За решението излязло от съда, което е в полза на Галя Борисова – ако стигне до последна инстанция и съдът присъди в нейна полза – това ще натовари ли по някакъв начин общината.

Инж. Данаил Вълов: При всички случаи – да. Ако се стигне дотам ,че да бъде изплатено обезщетението, Общината ще бъде натоварена. Сега, аз никога не си позволявам да коментирам съдебни решения преди те да са окончателни. Това е мое правило и мисля, че такова трябва да бъде отношение на всеки един. Предстои да се разглежда на следваща инстанция. Аз лично, четейки решението на първа инстанция се озадачавам. Там, буквално е написано, че Галя Борисова трябва да се възстанови на длъжността Директор на „Зора”, а в същото време тя никога не е била такава. Не знам, как може да се възстановява човек на длъжност, която не е заемал. Така че аз се надявам на следваща инстанция да се поясни това. Надявам се да получа отговор на въпроса все пак възстановяване на нещо, което човек вече го е заемал, а там пише да се възстанови на длъжност, която тя никога не е била. Що се касае до обещетението, последната инстанция решава, а след това ние ще преценим каква част от обещетението да се поеме от бюджета на градината и от Общината. Предполагам, че ако има обещетение, да, товари се допълнително бюджета при всички случаи. Но нека да изчакаме окончателно решение, тъй като има и други неща, които са смущаващи. Позволявам си това по-сериозно да го коментирам - за мен по-важното е дали градината в момента се развива по-добре, или по-зле от времето, когато Галя Борисова управляваше. Това не смятам, че е проблем за вас – можете да се поинтересувате, да посетите градината. Вижте как стоят нещата. Все пак, с едно такова решение, което е оспорено в съда - той е в правото си да реши. Ние ще изпълним това решение. Но въпроса е дали решението е довело до положителен, или до негативен резултат. Мисля, че вие можете да видите нещата накъде вървят, аз си запазвам правото да коментирам след окончателно решение на съответната инстанция на съда.

Ако няма други въпроси – ви благодаря. Приятна събота и неделя на всички.
Каталог: bg2 -> wp-content -> uploads -> 2011
2011 -> Към Заповед № рд-09-401 / 17. 08. 2011 г. Административно-териториално деление по избирателни секции
bg2 -> Опазване на биологичното разнообразие в българия национална Стратегия за Опазване на Биологичното Разнообразие
uploads -> 2011 – 2015 Предложение за формат
2011 -> Секция 15 37 00 001 – с. Бресте Място за обявяване на списъците: магазин на рпк
uploads -> Д о к у м е н т а ц и я за възлагане на обществена поръчка с предмет
uploads -> I. общи положения


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница