Заседание софия, петък, 7 октомври 2005 г. Открито в 9,02 ч



Дата16.09.2017
Размер68.32 Kb.
#30352
ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

_____________________________________________________

ТРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО ЗАСЕДАНИЕ

София, петък, 7 октомври 2005 г.

Открито в 9,02 ч.

 

Председателствали: председателят Георги Пирински и заместник-председателите Любен Корнезов и Петър Берон



Секретари: Кристиан Вигенин и Мирослав Мурджов

.........................................................................................

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Преминаваме към следващия, последен, въпрос към министъра на вътрешните работи господин Румен Петков. Той е зададен от народния представител Димитър Дъбов.

Господин Дъбов, моля в рамките на две минути да развиете Вашия актуален въпрос.

ДИМИТЪР ДЪБОВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър, дами и господа народни представители! През м. юни 1999 г. 75% от акциите на Авиокомпания “Балкан” станаха собственост или се продадоха на израелски консорциум “Зееви Холдинг Груп – Кнафаим Аркия Холдинг”. Според информация, изтекла в медиите, авиокомпанията е продадена за 150 хил. щ.д. И досега на българската общественост не е известно по какъв механизъм е определен купувачът и дали неговата оферта е била най-изгодна за държавата.

Предвид обстоятелството, че България вече повече от пет години няма национален авиопревозвач и нанесените огромни щети на държавата и българското общество, имам следните въпроси:

Първо, службите на МВР подготвили ли са становища по тази сделка и предоставяли ли са ги на Министерския съвет?

Второ, осигурени ли са били прозрачност при воденето на преговорите и следприватизационен контрол на сделката?

Трето, информирани ли са официално държавните институции – Президентство, Народно събрание, министър-председател, за проблемите, съпътстващи сделката?

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Господин министър, моля да отговорите на актуалния въпрос на народния представител Димитър Дъбов.

МИНИСТЪР РУМЕН ПЕТКОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми господин Дъбов! Приватизацията на Авиокомпания “Балкан” е в обсега на общественото внимание веднага след осъществяване на сделката от 30 юни 1999 г. в Агенцията за приватизация. Вие вече казахте някои от детайлите на тази сделка. Аз бих добавил и ангажимента за инвестиции от 100 млн. щ.д. в срок от пет години и ангажимента за изплащането на всички задължения на компанията.

От явилите се пет кандидат-купувачи е предпочетен този консорциум, въпреки че не е представил стратегия за развитието на компанията и предлаганата от него оферта не е финансово най-изгодната!

Това е показател за манталитет на работа на едно правителство срещу интересите на държавата и обществото!

Според придобитата тогава оперативна информация Агенцията за приватизация не е извършила предварителното проучване за възможностите на израелските фирми и не е взела под внимание негативния международен имидж и липсата на опит на “Зееви Холдинг Груп” в авиационния бранш.

Не е обърнато внимание на предупрежденията на западни и арабски дипломати, че продажбата на Авиокомпания “Балкан” на “Зееви Холдинг Груп” ще влоши българо-арабските взаимоотношения, което води до загуба на позиции на “Балкан” като транзитна компания, свързваща Европа и САЩ със страните от Близкия Изток и Африка.

Преговорите са водени при пълна секретност. Въпреки неколкократните искания от Министерството на вътрешните работи до Агенцията за приватизация да получи актуално копие на приватизационния договор с всички приложения и допълнения до средата на 2000 г. такова копие не е предоставено. Три месеца след подписването на приватизационния договор собственик на 75% от акциите на Авиокомпания “Балкан” става “Зееви Холдинг Груп”. След влизането си във владение представителите на мажоритарния собственик демонстрират неумения да ръководят авиокомпанията и липса на желание за развиване и оздравяване на националния ни превозвач. Загубите на авиокомпанията се увеличават, трупат се дългове, продават се материални и нематериални активи, като постъпленията от тези продажби не се използват за погасяване на дългове на авиокомпанията или за инвестиции, а се прехвърлят в сметките на мажоритарния собственик.

С тези действия представителите на “Зееви Холдинг Груп” демонстрират липса на каквото и да е намерение да изпълняват поетите в приватизационния договор задължения, не правят никакви инвестиции, а почти всички налични средства са прехвърлени в чужбина.

Самият министър-председател - Иван Костов тогава, министърът на финансите и изпълнителният директор на Агенцията за приватизация са информирани лично от Гад Зееви и от адвокатите на холдинга за състоянието на авиокомпанията, като е искано провеждането на преговори за подписване на споразумение за оздравяването на “Балкан”. Пасивността на правителството води до предявяване на финансов иск от Зееви пред Парижкия арбитраж на стойност 230 млн. долара.

Министерството на вътрешните работи два пъти след приватизация на Авиокомпания “Балкан” предоставя данни за действията на “Зееви Холдинг Груп”, насочени към ликвидация, несъстоятелност или продажба. В края на 2000 г. в Дирекцията на Национална служба “Полиция” е извършена проверка за финансовите затруднения и загуба на пазарни позиции от “Балкан”. Резултатите от проверката потвърждават информацията. Министерството на вътрешните работи изпраща периодично информационни материали относно проблеми и възможни негативни варианти за развитие на Авиокомпания “Балкан” на тогавашните президент, председател на Народното събрание и министър-председател.

Независимо от политическата конюнктура държа да подчертая, че органите на Министерството на вътрешните работи са били достатъчно честни, коректни и почтени към държавата, но министър-председателят и правителството не са се съобразили с техните становища, позиции и предупреждения, които са отправени.

Това е един стил на работа, който е достатъчно показателен и когато говорим за организирана престъпна група трябва да бъдем много внимателни! Когато говорим за борба с организираната престъпност трябва да бъдем много внимателни! Когато говорим за работа на службите, господин Атанасов, също трябва да бъдем много внимателни!

АТАНАС АТАНАСОВ (ДСБ): Службите работеха.

МИНИСТЪР РУМЕН ПЕТКОВ: Именно, вижте – като казвате, че службите работеха, вчера питахте госпожа Дончева “значи ли, че полицията ще влезе у Вас”? Ами, Вие у нас сте влизали, господин Атанасов! И Вие знаете кога?! (Реплика от народния представител Атанас Атанасов.) Да, по онзи, специфичния начин! Но да не отваряме тази тема. Аз когато преценя ще я отворя и тогава ще Ви успокоя окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Да останем в рамките на въпроса!

МИНИСТЪР РУМЕН ПЕТКОВ: Това е въпрос, който трябва да бъде разгледан от държавата с целия й ресурс, ако искаме да покаже, че не искаме да имаме мафиотски правителства, че не искаме да имаме такъв тип управление, което поставя под съмнение интересите на общество, и че не искаме да създаваме впечатлението в България и в нашите партньори за корупционни практики. Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Господин Дъбов, имате право на реплика.

ДИМИТЪР ДЪБОВ (КБ): Уважаеми господин министър, аз искам да благодаря на първо място, за подробния отговор. Все пак откъслечната информация, която досега се получаваше основно чрез медиите - какво е ставало по време на приватизацията на БГА “Балкан”, кои са носителите на конкретна вина за тази приватизация, днес бяха назовани.

Заедно с това обаче ми се струва, че Министерството на вътрешните работи трябва да предприеме мерки за цялостно изясняване на действията на държавните институции и на конкретните лица, осъществили тази позорна ликвидация на националния авиопревозвач.

В този смисъл в състояние ли е МВР да огласи публично резултатите от проверката, разбира се,  в рамките на спазването на Закона за класифицираната информация и Закона за личните данни?

Добре би било след като вече пет години не се намери достойна национална институция, която категорично да защити интересите на българската държава, смятате ли Вие, господин министър, да стигнете докрай, за да бъде потърсена съответната отговорност на виновните при констатиране на нарушенията, още повече - ще се отиде ли на съд? Освен това през изминалите дни Вие обявихте съвместни мерки със съда и прокуратурата. Мисля, че това би било едно подходящо начало за приложението на тези мерки. Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Господин министър, имате право на дуплика.

МИНИСТЪР РУМЕН ПЕТКОВ: Уважаеми господин Дъбов, искам да уверя и Вас, и народното представителство, че Министерството на вътрешните работи има категорична позиция за нулева толерантност към престъпността и корупцията. Ние разполагаме с информация за процедурата по сключването на приватизационния договор и следприватизационния контрол, която ще предоставя на Вашето внимание. Само 5 от 11-те члена на специалната Експертна комисия за оценка на договора за приватизация, създадена от Агенцията за приватизация, са подписали решението за продажба на Авиокомпания “Балкан” на “Зееви холдинг”.

Министърът на финансите е ангажирал държавата да покрие различни задължения на Авиокомпания “Балкан” на стойност около 13 млн. щ. долара. Разпродадено е огромно по стойност имущество и акции на авиокомпанията в международната организация за информационно обслужване на авиокомпаниите. Едновременно с материалните активи са приватизирани и дейностите. Регистрирана е нова фирма, която поема чартърните полети, като най-печеливша дейност на компанията. Друга новорегистрирана фирма поема кетиринга, който обслужва всички компании, използващи нашите летища. Закрити са полетите до Казабланка, Бейрут, Дубай, Дамаск, Хараре, Йоханесбург, САЩ.

В деня на подписването на Договора за приватизация е подписано споразумение за неговата промяна. След 15 дни следва ново споразумение за промяна на договора и след още 6 дни – трето споразумение за промяна на договора. Министерският съвет одобрява тези изменения след 30 дни.

Тази истина трябва да се знае от обществото, защото това е подход не за смазване на Авиокомпания “Балкан” и за отваряне на други пазари, това е отношение на държавата към обществото. По този въпрос няма да имам никакво колебание да Ви запозная като народен представител с целия обем информация и да се прецени кое от тази информация трябва да бъде предоставено на прокуратурата, за да покажем на нашите европейски партньори, че ние имаме волята да се борим с престъпността и корупцията – такива, каквито са днес, такива, каквито са били преди 4-5 години. Благодаря ви. (Ръкопляскания от КБ.)



ПРЕДСЕДАЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Да благодарим на министър Петков за днешното му участие в парламентарния контрол.

 

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница