1. Географско положение



Дата09.04.2018
Размер150.55 Kb.
#64737





План
1. Географско положение

2. Релеф


3. Климат и води

4. Държавно устройство

5. Административно делене

6. Население






7. Етнически групи

8. Религиозни групи

9. Природни ресурси

10. Икономика

11. Транспорт и комуникации

12. Туризъм

13. История

14. Култура







ФЕДЕРАТИВНА РЕПУБЛИКА НИГЕРИЯ



Девиз: Unity and Faith, Peace and Progress
(Единство и вяра, мир и прогрес)




Официален език

английски

Столица

Абуджа

Най-голям град

Лагос

президент

Гудлък Джонатан







Площ
- oбщо

на 31-во място
923 768 км2

Население
- oбщо (2008)
- гъстота

на 8-то място
146 255 312
145 д/км2

БВП
- общо (2008)
- на човек

на 37-мо място
328,1 млрд $
2200 $

Валута

найра (NGN)

Часова зона

CAT (UTC+1)

Независимост

 -обявена



от Великобритания
13 октомври 1960

Национален химн

Arise O Compatriots

Интернет домейн

.ng

Телефонен код

+234

През 1960 г. в Африка се появи нова независима негърска държава - Федеративна република Нигерия. Тази страна е преживяла много тежко продължително колониално робство. Цялото крайбрежие било опустошено, голяма част от населението било отвлечено в робство, а брегът получил печалното име "робски бряг".



Федеративна република Нигерия е държава в Западна Африка. Граничи с Бенин на запад, Чад и Камерун на изток, Нигер на север и Гвинейския залив на юг. С население от близо 146 млн. души Нигерия е най-многолюдната африканска страна и е на осмо място в света по население. Богата е на природни ресурси и е сред 10-те най-големи износители на нефт в света. След дълъг период на политическа нестабилност, днес Нигерия е една от най-големите икономики на Африка и е сред най-бързо развиващите се страни в света. Тя е регионална икономическа и военна сила, но все още широко разпространената корупция и откъслечното насилие в някои региони продължават да бъдат проблем за страната.

С
траната се простира на площ от 923 770 кв. км., което я прави една от най-големите африкански държави. Сумарната възможна област за отглеждане на земеделски култури се оценява на 61 милиона хектара, което се явява 66% от общата територия. Реално обработваемата земя е с обща площ от 22,6 млн хектара, което е 37% от подходящата за земеделие територия и 24% от цялата територия на страната. Блатистата и пустинна земя заемат съответно 2,6% и 8,5% от територията на държавата.

Крайбрежието, представляващо обширен, блатист пояс с лагуни, е прорязано от широката делта на р. Нигер. Зад него се простира хълмиста ивица с ширина 80—100 км и надморска височина 500—600 м. Покрита е с тропически гори. Северно от горския пояс се простират обширни степни равнини и низини, които постепенно преминават в плата. Централната, най-голямата част от Нигерия, е обширна савана. На юг платото се извисява и стига 2
Река Нигер
000 м в исочина. Чад образува суха равнина с пясъчни могили. На северозапад платото постепенно се слива с равнината Сокото, а на североизток — с равнината Борну. Пограничната с Камерун територия на изток е планинска. Някои върхове тук са високи над 2000 м. Реките Нигер и нейният приток Бенуе разделят страната на три части: северна, западна и източна. Нигер е п
Река Нигер
лавателна 8 месеца годишно на дължина 950 км от морето, а Бенуе — 4 месеца в протежение на 1480 км от морето. От платото Джос водят началото си големите реки: Кадуна, ляв приток на Нигер; Гонго-ла, десен приток на Бенуе; Комадугу-Йобе, вливаща се в езерото Чад. Самото езеро не е оттичащо се и мени своята дълбочина и повърхност според сезоните.

В
Река Бенуе


северната част на страната климатът е полусух, докато в южните части се характеризира с висока влажност. С изключение на земите разположени на Атлантическото крайбрежие, където дъждовете са равномерни през цялата година, количеството на валежите в останалата част на страната има ярко изразен сезонен характер с отчетливи влажни и сухи периоди. Най-сериозните валежи са концентриране през месеците юни – септември, като в южните райони това са 50-60% от цялото количество валежи, а в северните райони достига 90%. Средногодишното количество на валежите варира от 500 мм на североизток до над 3 000 мм в земите в крайбрежната част.

Повърхностните водни ресурси, които изтичат към океана се оценяват на около 236 куб. км. / годишно. Има четири основни речни системи: Нигер-Бенуе, басейна на Чад, Югозападна крайбрежна и Югоизточна крайбрежна, както и трансграничната речна система, ползвана съвместно с Камерун.

Д
Река Нигер
ебитът на Нигер се оценява на 30 куб. км., а на Бенуе и притоците му е в размер на 29 куб. км. Подпочвените възобновяеми водни ресурси на Нигерия се оценяват на 87 куб. км. / годишно. Общият капацитет на язовирната мрежа на страната е в размер на 30 куб. км. Изграждането на язовири в Нигерия в по-голямата си част започва след средата на седемдесетте години. Към настоящия момент са построени 60 големи и 100 по-малки язовира.

Федералната република е управлявана от президент с широки правомощия, който се избира пряко от населението. Много сериозно влияние върху политиката на страната имат военните, които често са извършвали преврати до недалечното минало. Сериозни проблеми на страната създават и дълбоките политически и културни различия между мюсюлманския Юг и християнския Север.

Територията на Нигерия е поделена на 36 щата и 1 федерална столична територия, която включва района около столицата на страната Абуджа. Щатите са разделени на общо 774 локални правителствени зони.

  1. Абия

  2. Адамауа

  3. Аква Ибом

  4. Анамбра

  5. Баучи

  6. Байелса

  7. Бенуе

  8. Борно

  9. Крос Ривър

  10. Делта

  11. Ебони

  12. Едо

  13. Екити

  14. Енугу

  15. Гомбе

  16. Имо

  17. Джигава

  18. Кадуна

  1. Кано

  2. Катсина

  3. Кебби

  4. Коги

  5. Квара

  6. Лагос

  7. Насарауа

  8. Нигер

  9. Огун

  10. Ондо

  11. Осун

  12. Ойо

  13. Плато

  14. Ривърс

  15. Сокото

  16. Тараба

  17. Йобе

  18. Замфара



Населението на Нигерия е 160,8 милиона души по данни от 2007 г., от които 45% живеят в градовете, а 55% в селските райони. Тенденцията от демографска гледна точка показва бързо нарастване на населението, съчетано с намаляване на процента на градските жители, т.е. налице е ясно изразена миграция към селските райони, където хората намират препитание, за да оцелеят. За сравнение през 1987 г., населението на Нигерия е било 109 млн души, от които 57% градско и 43% в селските райони. За период от четиринадесет години градските жители са намалели с 21% или имаме процес на деурбанизация. Средната гъстота на населението е 117 жители/кв.км., което нарежда страната сред сравнително гъстонаселените държави в света. Ежегодният темп на прираст на населението е един от най-високите в световен мащаб – 2,94%. Около 50% от населението на страната е неграмотно. Детската смъртност в Нигерия се оценява на 18,7%.

В Нигерия живеят около 250 различни етнически групи. Най-големите са народите хауса и фулани в северната част на страната, народът юруба в Югозападна Нигерия и народът ибо в югоизточния край на страната. Всеки от тези народи имат собствен език и собствена култура. Официалният език е английският. Около 45% от населението са последователи на исляма, които живеят главно в северната част на страната. На юг преобладава християнството, като ¼ от цялото население са протестанти, а около 12% са католици. Конфликтът между християнския юг и мюсюлманския север има вековна история, която е съпътствана с множество кръвопролития. Съотношението между хората, изповядващи ислям, и онези, които изповядват християнство е приблизително еднакво. Допълнителни трудности създава значителната нехомогенност на нигерийската нация – в страната има над 100 различни етнически и племенни общности. Това налага използването на обединяващ език, за какъвто е приет местен опростен вариант на английския език. Нигерия изпитва трудностите, характерни за развиващите се държави – недостатъчно добре развито медицинско обслужване, нисък процент на грамотност и образование, недохранване, съществуване на потресаваща бедност и мизерия сред значителна част от населението, съчетана с наличие на малък процент свръхбогати хора.

Средната продължителност на живота в Нигерия е една от най-ниските в света – едва 46,8 години (данни от 2000 г.). Налице е ясно изразена неблагоприятна тенденция, доколкото през 1997 г. средната продължителност на живота е била 50,1 години, т.е. имаме влошаване на ситуацията с бързи темпове само за три години.

Нигерия е богата на полезни изкопаеми, от които с най-голямо икономическо значение е нефтът. Общите запаси (в скоби доказани) от основните минерални суровини са определени: нефт — 7000 (2350) млн. т, природен газ — 2124 (1455) млрд. куб. м, желязна руда — 5610 (410) млн. т, каменни въглища — 1500 (230) млн. т, каситерит — 144 (92,3) хил. т, колумбнт — 45,5 (39,5) хил. т. Открити са също находища от олово, цинк, волфрам, танталит, уран и др. Нигерия има значителни запаси от калай, желязна руда, манган, боксити и др. Основа на икономиката е добивът на с
сорго
уров нефт.

Нигерия е аграрна страна с голям промишлен потенциал. Основни селскостопански култури са просо, сорго, царевица, маниока, бобови, захарна тръстика, ориз и др. Главни експортни култури са маслена палма (1-во място в света), какао (2-ро място в света), фъстъци (2-ро място в света), каучук (7-мо място в света). Животновъдството има екстензивен характер. Отглежда се едър рогат добитък, овце, кози.

Селското стопанство е основният извор на прехрана за повече от 60 милиона души, населяващи селските области на Нигерия. През 1960 г. селското стопанство е било водещата сила в развитието на националната икономика, създавайки 61% от БВП. Откриването на сериозни нефтени залежи и развитието на петролната индустрия, съчетано с високите цени на петрола отнемат лидерската роля на аграрния сектор. Приносът на селското стопанство към БВП се засилва единствено в случаите на резки понижения на световните цени на горивата. Брутният вътрешен продукт на страната за 2001 г. е в размер на 41,2 милиарда долара. Страната се радва на добри темпове на икономически растеж около 4% годишно през последните няколко години. Инфлацията през 2001 г. е в размер на 5,9%, което е прилично ниво, но само година по-рано е в размер на 25,4%.

Индустрията участва с 46% във формирането на БВП, аграрният сектор с 29,5%, а секторът на услугите с 24,5% (по данни от 2000 г.). През последните години се наблюдава тенденция за намаляване ролята на аграрния сектор за сметка най-вече на услугите и в по-малка степен на промишлеността в създаването на БВП. През 1997 г. земеделието дава 33,6%, а през 2001 г. – 29,5%.

Цялостният износ на Нигерия на стоки и услуги през 1997 г. е в размер на 45 милиарда долара срещу внос от 37,8 милиарда долара. Липсата на достоверни данни за състоянието на експорт – импортът на страната през последните години не позволява да се прецени дали положителният търговски баланс се запазва.

Голямото население и нарастващите приходи от износа на нефт превръщат Нигерия във важен политически фактор от континентална и световна величина. При неотдавнашните дискусии за реформа на ООН Нигерия беше една от кандидатките за нов постоянен член на Съвета за сигурност.

Страната има добре развита мрежа от речни пътища.  Развива се автотранспортът. Железниците, които свързват пристанищата с вътрешните райони, са недостатъчни за голямата територия. В Северна Нигерия все още се използва камилският транспорт.

Инфраструктурата на Нигерия е слабо развита, нещо което е типично за африканските държави, на 1000 човека се падат едва 4,6 фиксирани и мобилни телефонни линии, при персоналните компютри на 1000 човека се падат едва 6,6 (по данни от 2000 г.). Равнището на преките чуждестранни инвестиции е 1,1 милиарда долара през 2000 г., което е незадоволително за държава с мащабите на Нигерия. Тенденцията при инвестициите е неблагоприятна – през 1997 г. са привлечени 1,5 милиарда долара. Причините са във високото ниво на корупцията и често нестабилната политическа ситуация.

Комуникационната мрежа е сравнително слабо развита. При население от около 150 милиона души, в наличност са едва 1,6 милиона стационарни телефона и 40,4 милиона мобилни телефона (по данни от 2007 г.). Интернет-потребители са едва 10 милиона.

Н


Скалата Зума
игерия предлага голямо разнобразие от туристически атракции, като широки речни и океански плажове, идеални за плуване и други водни спортове, уникална дива природа, големи територии от незасегната флора и фауна – тропически гори, великолепни водопади, няколко бързо развиващи се градове и климат, напълно подходящ за екскурзия и почивка. Други атракции са традиционният начин на живот, съхранен в местните обичаи, богати и разнообразни занаяти и други продукти, илюстриращи родното изкуство и живот, а също така и автентичното приятелско отношение на по-голямата част от местното население.

Най-ранните сведения за заселници по територията на Нигерия датират от 9000 г. пр. Хр. Има свидетелства за пастири и земеделци, както и грънчарска дейност около 4000 г. пр. Хр. В Таруга са открити пещи за топене на метали, датиращи от 4 век пр. Хр. - вероятно най-старите, намирани някога. Тези земи са били в сърцето на голяма търговска мрежа в древна Африка. До 16 век сл. Хр. са се образували десетки царства, най-голямото от които е царство Нри, основано през 9 век. То съществува около 1000 години, и въпреки малката си територия оказва огромно културно и политическо влияние върху югоизточна Нигерия. С времето се появяват и по-мощни държави, като Йоруба, Ифе, Ойо и Бенинската империя, царство Калабар, многобройни градове-държави, увеличава се влиянието и на царство Сонгхай и Борнуанското царство. В края на 19 век, през 1885, англичаните слагат ръка върху Западна Африка, и Нигерия става протекторат на Британската империя на 1 януари 1901. През 1914 е образувана т.нар. Колония и протекторат Нигерия, формално разделена на северни и южни територии, и колонията Лагос. След края на Втората световна война се забелязва появата на множество националистически движения и Великобритания предприема стъпки към увеличаване на самоуправлението на Нигерия. Пълната си независимост страната получава през октомври 1960, устроена като парламентарна федеративна република. Държавен глава е монарх, но законодателната власт е дадена на двукамарния парламент. През октомври 1963 Нигерия е провъзгласена официално за федеративна република, а генерал-губернатор Ннамди Азикиве става първи президент. Това е т.нар. Първа нигерийска република. Този период се характеризира с напрежение и етнически сблъсъци, породени от разнообразието на народи и вероизповедания от една страна, и н


Генерал-губернатор__Ннамди_Азикиве'>Генерал-губернатор

Ннамди Азикиве
еравното икономическо развитие на северната и южната част от друга. Това довежда до свалянето на президента от власт и убийството на министър-председателя Абубакар Тафава Балева по време на военен преврат на 15 януари 1966. Следва период на военно управление, което обаче не успява да се справи с икономическите проблеми и вътрешното напрежение. Четирите региона са заменени от 12 щата, но източните региони отхвърлят това деление, искайки автономия. На 29 май 1967 г. лейтенант-полковник Емека Оджукву обявява независимостта на източния регион под името Република Биафра. Това събитие маркира началото на гражданска война, довела до смъртта на над 1 милион души и победа над Биафра. Военното управление бива свалено чрез преврат на ген. Муртала Мохамед през 1975, но самият той е свален чрез преврат само година по-късно, от ген. Олусегун Обасанджо. В Нигерия започва преход към гражданско управление и създаване на нова к онституция — това е Втората република. На 31 декември 1983 г. републиката е свалена от власт и отново е установено военно управление от страна на Върховния военен съвет (ВВС), този път само за 2 години. През 1985 генерал Ибрахим Бабангида сваля от власт ръководителите на ВВС и ги обвинява в нарушения на човешките права и неспособност за справяне с икономическата криза, и обещава възстановяване на гражданското управление най-късно до 1993 година. Бабангида възстановява свободата на словото, освобождава в
Генерал

Ибрахим Бабангида
сички политически затворници и предприема мерки за възстановяване на икономиката. Това е т.нар. Трета република. При опитите за създаване на изцяло цивилно правителство обаче възникват проблеми. В края на 1992 се провеждат президентски избори, които са спечелени от Мошуд Абиола. Бабангида обаче анулира изборите, което довежда до протести и сблъсъци. Властта е предадена на Ърнест Шонекан, който управлява временно и насрочва нови избори за 1994. В настъпилия хаос на 17 октомври 1993 министърът на отбраната Сани Абача поставя под натиск Шонекан, който подава оставка. Абача установява ново военно управление, което продължава до 1998, когато той умира от инфаркт. Властта е поета от Абдулсалами Абубакар и след това от Олусегун Обасанджо. Установена е Четвърта република.

Нигерия има уникална, богата и разнообразна култура, представляваща амалгама от традициите на стотиците народности, и в същото време, носеща много белези на английското влияние. В световен мащаб Нигерия често е възприемана като символ на англоезична Африка.

Нигерийската филмова индустрия, наричана понякога "Ноливуд", е най-мощната киноиндустрия в света след индийската. Според CNN, нигерийската киноиндустрия е на стойност $250 милиона, произвеждайки близо 200 филма ежемесечно.

Нигерийската литература също е значима в световен мащаб. През 1986 Уоле Шоинка става първият африканец, получил Нобелова награда за литература, и първият нигерийски нобелов лауреат.



Приложение:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B8%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
http://www.scribd.com/doc/7209851/Нигерия

http://нигерия.net/ (Забележка: различно от http://nigeria.net/)

http://www.kakvo.org/federativna-republika-nigeriya/geografia/statia

http://okolosveta.com/index.php?p=dest&c=ng

Google Изображения
Каталог: 2010
2010 -> Ноември, 2010 Г. Зад Кое е неизвестното число в равенството: (420 Х): 3=310 а) 55 б) 66 в) 85 г) 504 За
2010 -> Регионален инспекторат по образованието – бургас съюз на математиците в българия – секция бургас дванадесето състезание по математика
2010 -> Януари – 2010 тест зад Резултатът от пресмятане на израза А. В, където
2010 -> Библиографски опис на публикациите, свързани със славянските литератури в списание „Панорама” /1980 – 2011
2010 -> Специалисти от отдел кнос, Дирекция „Здравен Контрол при риокоз русе, извършиха проверки в обектите за съхранение и продажба на лекарствени продукти за хуманната медицина на територията на град Русе
2010 -> 7 клас отговори на теста
2010 -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
2010 -> Код на училище Име на училище


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница