16. Стратегии за подкрепа на дсоп в условията на приобщаващото образование. Нарушен слух



страница1/7
Дата06.01.2024
Размер26.81 Kb.
#119830
  1   2   3   4   5   6   7
16. Стратегии на подкрепа на ДСОП.

16.Стратегии за подкрепа на ДСОП в условията на приобщаващото образование.


Нарушен слух (слухови разстройства и глухота)- невросензорно нарушение, породено от лезия в слуховия нерв. При тези ученици е налице пречка във възприемането и обработването на постъпващата по този канал информация. Проблемите произтичат до голяма степен от това, че училищната среда не е съобразена със специалните потребности на децата с увреден слух, които в рамките на своето обучение в общообразователното училище трябва да овладеят вербалния език като първи, а не жестовия( Балканска, Н., Трошева-Асенова, А., 2014). Слуховото протезиране не може да компенсира в сто процента липсващия слух. Възприемането на информация чрез отчитане е изключително трудна, особено в началния етап на обучение и води до трудности в усвояването на учебния материал- страда звуковия анализ и синтез, класификацията, обобщенията, свързаната реч, семантичната употреба на понятията и пр. Често пъти слуховото увреждане оказва негативно отражение и върху взаимоотношенията на детето с околните. Налице са потребности в образователната, емоционалната и социалната сфера. Децата с увреден слух в повечето случаи нямат изоставане в интелекта.
Стратегии на подкрепа в класната стая:

  1. Постоянно използване на слуховите апарати и кохлеарните импланти.

  2. Разработване и прилагане на индивидуален учебен план с включен раздел Г- обучение по специални учебни програми.

  3. Прилагане на алтернативни средства за комуникация и обучение (като заместители на вербалния език, подпомагащи устната комуникация, като помощни средства в терапията): жестов език, дактилна азбука, писмената форма на речта, отчитане по устни.

  4. Използване на помощно-технически средства в подкрепа на обучението: ФМ- система, която подобрява възприемането на речта, дори и при наличие на шум в класната стая; компютърни игри, които по оптически път ориентират детето по отношение на силата на гласа; субтитри; мултимедия; водене на бележки и др.

  5. Осигуряване на подходящи акустични условия- намален фонов шум в класната стая за по- лесно възприемане на информацията по слухов път.

  6. Избор на подходящо място на ученика с увреден слух в класната стая. Разполагане на чиновете в полукръг, за добра видимост на ученика със слухов проблем, спрямо другите деца и учителите.

  7. Осигуряване на педагогически специалисти за ДПЛР: рехабилитатор на слуха и говора; жестов преводач (ако първият език на детето е жестовият или то се нуждае от общуване чрез жестове); вербален преводач (при трудности в комуникацията); ресурсен учител; помощник на учителя, който може да води бележки (записва съществената информация от съдържанието на урока, която ученикът ще използва по- късно); психолог и др., при необходимост. 

  8. Последователно прилагане на стандартните етапи на развитие на речта и при тези ученици; богата нагледност за опора на зрението; използване на картинки, схеми и изображения; задължителен зрителен контакт преди да се започне разговор с детето; привличане на вниманието му чрез докосване, помахване с ръка или чрез светлинен сигнал, за да има възможност за отчитане по устни; предоставяне на основна информация от говоренето в писмен вид; използване на всяко ново преживяване като повод за разширяване на речника; нова дума винаги да се показва в писмен вид; многократно повторение на глас на новите думи, в различен контекст; допълнителни обяснения на въпроси, ако ученикът не може да отговори веднага; използване на прости изречения при формулиране на въпросите, ясни инструкции, постоянна подкрепа, мотивация и изграждане на добри взаимоотношения между учителя и ученика и пр. 



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница