17 март 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали,архитектура



страница1/9
Дата11.04.2017
Размер1.29 Mb.
#18973
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
17 март 2008 г.

ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ,АРХИТЕКТУРА

Съдържание:


В. Труд 1

В. Дневник 5

В. Българска армия 13

В. Дума 13

В. Новинар 14

В. Пари 14

В. Телеграф 18

В. Стандарт 27

В. Стандарт 40

В. Стандарт 41

В. Земя 41

В.24 часа 43

В.Монитор 59

В.Сега 64




16.03.2008 г., с. 5
1700 опасни постройки поп тепетата
От днес в. „Труд" ще публикува всеки ден по една снимка на опас­на сграда, която може всеки мо­мент да се превърне в „убиец". Призоваваме общините, държа­вата и собствениците им да ги укрепят или разрушат. За да не се повтори трагедията от 2006 г. на ул. „Алабин" в София, при която сграда се срути и погреба две мо­мичета. Или случаят с козирката на банкови офиси във Варна, под която също загина момиче.

Днес ви показваме опасна сгра­да в центъра на Пловдив, която всеки момент може да падне. Тя е частна собственост и се намира на ул. „6 септември" точно до Съдеб­ната палата. В Града под тепетата има 1700 подобни опасни построй­ки. Кметството обещава, че част от тях ще бъдат обезопасени по пи­лотна програма „ремонт срещу реклама".





16.03.2008 г., с. 8
Снимка на 3 колони - В няколко големи български града вчера имаше екопротести срещу продължаващото строителство на лифт в националния парк „Рила". Според природозащитници от петък в Паничище с хеликоптер са започнали поставянето на пилоните за лифт, което било незаконно. По време на акциите вчера продължиха да се събират подписи по петиция, която вече е подкрепена от 100 000 души. До края на март тя трябва да бъде връчена в комисията по петиции в ЕП.


17.03.2008 г., с. 2-3
Смет задръства реките, виновни няма!
Сигурно се чудите с какво са пъл­ни коритата на реките в столицата. С вода? Не. С растителност? Пак не. Верният отговор е... камари боклу­ци. Още пролет не е пукнала, а по-голямата част от потоците в София са затлачени от мръсотия, а брего­вете им са „отрупани" с всъвъзможни отпадъци - от консервени кутии и бутилки, до дюшеци и развалени до­макински уреди.

От Столичната община дий обещаха, че утре ще почистят коритата на три реки - Суходолска, Владайска и Дормуз дере. За което общината е отпуснала 280 000 лв., а със задачата ще се заемат фирмите „ВиК", „Прима Билд", „Главболгарстрой" и „Валмекс", които спечелили обществената поръчка.

Точно 1800 м от р. Владайска между ул. „Житница" и бул. „Акад. Гешов" трябва да блеснат, според обещанията от кметството. „Този участък не е виждал почистване от поне 3-4 години. Само м.г. разринаха малко боклуците под моста", разказа Атанас Ленков, който продава дърва за огрев край реката. И разказва как от за­тлачените боклуци изскачали плъхове, които гонели котките. Толкова големи били.

Заради задръстеното с боклуци корито „чорбаджията"

му трябвало да издигне стена до ре­ката, за да не прелива водата.

Коритото на Дормуз дере в кв. „Горна баня" също се нуждае от спешно почистване, увери се еки­път ни.

Местните хора отричаха да хвърл­ят боклуци там. По техни думи отпа­дъците „доплавали" от друго място. Точно 1600 м е участъкът от Дормуз дере, който трябва да се изрие от мръсотиите.

Река Суходолска, и по - точно разстоянието между бул. „Ломско шосе" и жп линията София - Варна, е може би от малкото водоеми, които не са замърсени от хора. Огромни наноси от пръст и камъни си стоят още от предните наводнения. Зато­ва 2400 м от потока ще бъдат изринати.

Почистването на тези места би трябвало да започне във вторник, но какво става с другите корита на ре­ки, които изглеждат много по-тре­вожно?

Районът около Лъвов мост, къде­то само преди два месеца по сигнал на „Труд" бе изчистен основно, сега отново е скрит под камари отпадъ­ци. Търговците от Женския пазар бяха единодушни, че всички боклу­ци идват от... един-единствен човек.

Автомобилните гуми, кашоните и клавиатурата от компютър може би са негови, но за торбичките с храна и щайгите с изгнили зеленчуци е доста съмнително. Представата, че боклукът трябва да се изхвърля в реката и тя ще го отнесе далеч, е водещият принцип и за живеещите на бул. „Христо и Евлоги Георгиеви", фактът, че Перловската река им е по-близо, отколкото контейнерът, е причината в коритото да има от во­лейболна топка и дрехи до панел и рамка на прозорец. Има и стар ку­фар, но боклукът така и не „отпътува" с него. Съседите от блоковете се обвиняват един друг, че замърся­ват, но никой не си признава вина. „Забелязвал съм чистачките на ули­ците да хвърлят изметеното в кори­тото", казва друга версия Божидар Стойков, който минавал всеки ден покрай реката. Без капка притеснение обаче роми от столичния кв. „Възраждане" си изхвърлят сметта директно в кори­тото на Владайската река. Обясне­нието им е, че от общината не са им предоставили кофи за смет. Екипът ни обаче видя контейнери само на стотина метра от порутените им жилища в столичния район „Възра­ждане" си изхвърлят сметта ди­ректно в коритото на Владай­ската река, защото ня­мали кофи за смет. Контейне­ри обаче има на сто­тина метра от домове­те им.
Снимка на 3 колони - Коритото на Дормуз дере в столичния кв. „Горна баня" (сним­ката горе) е затлачено от боклуци. Местните хо­ра отрекоха да хвърлят отпадъци, въпреки че в реката имаше и добре опаковани боклуци (на малката снимка).

Снимка на 4 колони - Суходолската река в района на бул. „Ломско шосе" се нуждае от почистване. Но не заради боклуци от хората, а заради наносите от пръст и камъни, останали от предишните наводнения.




17.03.2008 г., с. 4
В Шумен няма пари за реките
„Не помня в някой от предишните бюджети да сме заделяли пари спе­циално за почистване на речни корита и дерета. То­ва е въпрос на финансови възможности", съобщи зам.-кметът на Шумен инж. Иван Йонков. Той припом­ни, че преди 2 години, кога­то р. Камчия заля с. Салманово, общината разработи­ла проект за 1 млн. лв. отводняване на селото. Той бил представен пред ве­домството по бедствията,

но не е финансиран.

Миналата седмица в об­щината е получено поред­ното писмо от министър Емел Етем, в което се на­помня да бъдат проверени и почистени деретата. От общината възнамеряват още днес заедно със сел­ските кметове да се напра­ви преглед на състоянието на обектите.

През последните 3 г. в областта са отпуснати над 7,5 млн. лв. за ликвидиране на щети от наводнения.

Най-много поразии нанесе бедствието от 2005 г., след което се наложи строеж на 10 къщи в областта. Държа­вата отпусна по 13 000 лв. за дом, които обаче отишли за строителството на пъти­ща, хидросъоръжения и укрепване на диги.

От областната управа за­явиха, че сега трябва да се почисти дерето край с. Белокопитово и да се укрепят дигите на р. Камчия в райо­на на селата Салманово, Суха река и Бял бряг.




17.03.2008 г., с. 7
Ремонтираната стая щяла да стигне 40 лева
Студеше на бунт срещу високи наеми
Илина БИСЕРОВА

Студентите скочиха сре­щу по-високите наеми за луксозно ремонтираните от държавата общежития в Студентския град в столица­та. „С новите дограми напри­мер ще се пести от режийни­те, не разбирам къде ще оти­дат икономисаните сред­ства и защо ще ни искат па­ри отгоре", заяви вчера ше­фът на представителството на студентските съвети Даниел Йорданов.

Новият наем в обновения бл. 12 на Техническия уни­верситет е 40 лева, а досега бе между 18 и 30 лв., според вида стая. Помещенията обаче вече са с под от ламинат, нови мебели и дограма. Живеещите в ремонтирани­те общежития ще се радват на удобството да се къпят в баня с теракота, а не както е. в момента - мокрите поме­щения да са „облицовани" с мухъл. Според програмата на просветното ведомство всичките 126 блока в стра­ната ще бъдат ремонтирани. Младежите настояват и да се регламентира по-добре почасовата заетост в университетите. Сега тези, които искали да работят във вуза, не можели, тъй ка­то се изисквала цяла щатна бройка за назначаването им. Но това означава зае­тост на пълен работен ден и няма да имат време за лек­ции. Предлагаме един щат да се раздели на 2 или 3, каза Йорданов. Студентите ще изпратят писма с иска­нията си на премиера Сер­гей Станишев и просветния министър Даниел Вълчев.


17.03.2008 г., с. 7
150 постройки дебнат за жертви
Точно 150 опасни сгради, потенциал­ни убийци, са регистрирани във Велико­търновско. За всяка от постройките об­щините са дали предписания на соб­ствениците да ги съборят или да ги укрепят. Само в областния град полусрутените къщи са деветнадесет.

Става дума за необитаеми жилища, които са почти рухнали и се намират предимно в старата част на града. За три къщи - на улиците „Стефан Стамболов" и „Читалищна", общината е разпоредила да бъдат съборени. Единствено собствениците на стара постройка на „Читалищна" 20 са започнали разрушаването й.

По живописните улици на болярския град, които водят към хълма Царевец, могат да се видят вековни сгради, които са с пропукани стени и олющена мазилка, но пък с монтирани алуминиеви дограми на прозорците. „За съжаление това не ги прави по-устойчиви и безо­пасни", категорични са експертите.

Снимка на 3 колони - Тази сграда на ул. „Стефан Стамболов" е една от 150-те порутени постройки във Великотърнов­ско, които всеки ден застрашават живота и здравето на преминаващите хора.




17.03.2008 г., с. 11
Гръцки магнат купи мол на „Карфур"
„Карфур България" офи­циално обяви продажбата на огромния тьрговско-развлекателен център, който се строи на бул. „Цариградско шосе" срещу Окръжна бол­ница в София.

Купувач е гръцкият фонд за инвестиции в имоти „Асос кепитъл", финансиран от корабостроителния магнат Виктор Рестис. Магнатът има интереси и в телекомуникациите, собственик е на списания и радиа, основал е инвестиционна банка в Чер­на гора. При наддаването за мола гръкът е преборил фонд на австралийската гру­па „Макуери", научи „Труд".

Стойността на сделката не се съобщава, но според неофициални източници е около 180-185 млн. евро. Това нарежда продажбата в Топ 3 на българския пазар на имоти. От подобен ма­щаб бяха сделката за инве­стиционната компания „Лендмарк" (210 млн. евро за портфолио от 23 имота), където един от продавачите бе исландският милиардер Тор Бьорголфсон, и продаж­бата на бизнес парка в жк „Младост" за 180 млн. евро.

„Карфур България" е съ­вместно дружество на френ­ския гигант в областта на търговията „Карфур" и гръц­ката компания „Маринопулос".

Обект на продажба са 51 500 кв. м чиста търговска площ (GLA), в които има над 200 магазина, заведения за хранене, кино „мултиплекс" и зала за боулинг.
Снимка на 3 колони - Когато бъде завършен в края на 2009 г., молът на бул. „Цариградско шосе" ще бъде най-голе­мият в столицата


17.03.2008 г., с. 11
Започват „Черно море" след 2 години
Строителството на маги­страла „Черно море" ще за­почне през следващия ман­дат, съобщи вчера във Вар­на министърът на икономи­ката и енергетиката Петър Димитров. 24 месеца били необходими за изработване на технически проект и зато­ва градежът не можел да за­почне по-рано. Друг серио­зен инвестиционен проект -водопроводът „Камчийски пясъци", е пред финал и през май ще бъде открит. „Арселор Митал" иска да купи „Кремиковци", стана ясно още вчера. Най-големият производител на стомана в света иска да стане собстве­ник на частта, притежавана от по-малкия брат на Лакшми Митал – Прамод.


17.03.2008 г., с. 48
Спипаха строител с взрив

и фалшиви пари в Стара Загора. Мъжът е 33-годишен, от Раднево, съобщиха от местната полиция. При спецоперация в четвъртък и петък полицаите открили в дома на Валентин Г. на 361 капсул-детонатора, 2 фалшиви 100-доларови банкноти, 10 патрона. Намерени са също 10 стека цигари без бандерол и около 1 грам амфетамин. Радневецът работел в пътно-строителна фирма. От дома му е иззета и крадена помпа за фадрома.





17.03.2008 г., с. 5
Строителството в Слънчев бряг ще продължи напук на закона
Едва сега започват да се прокарват пътища
Строителството в Слънчев бряг, Несебър и околните туристически селища и вилни зони не може и няма да спре по-рано от средата на май, заяви кметът на Несебър Николай Димитров. Той смята, че нищо не налага строежите да се "замразят" още в началото на месеца. "Хотелиерите искат строителството да спре по-рано, но да не забравят, че и те навремето строяха", коментира кметът.
Според Димитров "Слънчев бряг-изток" е почти напълно застроен и няма опасност шумът да попречи на първите туристи, които идват през април и май. "Законът за черноморското крайбрежие предвижда строителството да спре на 1 май, но има много започнати обекти и спирането им ще бъде голяма загуба за инвеститорите", смята главният архитект на Несебър Валентин Димов.
Много общински съветници смятат, че спирането на строителството трябва да бъде отложено за по-късна дата, тъй като едва сега започва изграждането на пътната инфраструктура. През тази седмица предстои среща със зам.-министъра на регионалното развитие Савин Ковачев, който ще бъде убеждаван да се удължи срокът.
Изпълнителният директор на "Слънчев бряг" АД Малина Стратиева също е на мнение, че строителството няма да създава проблеми. Нови хотели се издигат бързо в зона "Запад", която вече е застроена на 60%, както и в "тила" на курорта и в съседните селища. Сезонът обаче не може да протече нормално, ако не бъде изградена инфраструктурата.
Всеки момент ще започне строителството на пътната отсечка от Равда до разклона за Несебър, за която има осигурено финансиране. Пътят ще е с две ленти в двете посоки и едно кръгово кръстовище. През лятото преминаващите превозни средства са над 24 хил. за денонощие. Изпълнителят на проекта "Бургаспътстрой" обещава да се справи в максимално кратки срокове, но това ще е след началото на сезона.
Изместени и отложени от строежите други инфраструктурни проекти в района на "Слънчев бряг" са за: възлова електростанция, осигуряване на вода за напояване на зелените площи и миене, депо за отпадъци, пречиствателна станция.


17.03.2008 г., с. 12
В Слънчев бряг ще строят напук на закона

Новият кмет на Несебър Николай Димитров обяви, че строежите в Слънчев бряг няма да спрат на 1 май въпреки разпоредбите на Закона за черноморското крайбрежие и настояванията на хотелиерите, чиито първи чуждестранни клиенти ще дойдат още през април. По негово мнение това нито е възможно да стане, нито е необходимо.


Аргументът, който кметът изтъква, е потресаващ - навремето същите тези хотелиери, които сега се оплакват от шума и праха на строежите, също били строили по време на сезона, без да се съобразяват с конкурентите си. Затова сега било редно и те да изтърпят новото строителство.
Удивителното в случая е и това, че повечето общинари са на същото мнение като Димитров. Те нямали притеснения, тъй като източната част и първата линия на курорта били напълно застроени ("чудесна" новина!), така че нямало опасност от оплаквания оттам. За капак от общината информираха, че изграждането на пътната инфраструктура щяло да започне едва сега, а както е известно, пътят до Слънчев бряг е плачевен. Въобще пък нямало да започне изграждането на електростанция, пречиствателна станция и депо за отпадъци.

Очевидно е, че изливането на бетон в някога приятния курорт няма да спре, докато не надмине по застроеност градските жилищни комплекси тип "Люлин" и "Младост". На всички е ясно и това, че общинските власти по Черноморието бяха избрани именно от инвеститорите, за да могат безнаказано да строят. Точно затова главният архитект се притеснява не за курортистите, а за строителите, които щели да понесат големи загуби, ако замразят започнатите обекти. Като се знае как действа строителният контрол по морето, можем да се обзаложим, че общината няма да позволи инвеститорите да страдат.




17.03.2008 г., с. 14
Пародия на ремонт за 1 милион лева
В това писмо става въпрос за ремонта на блок 12 на Тех­ническия университет - София. Аз съм студент там и бях адски възмутен от материала, представен във ве­черните новини на „Канал l" на 7 март 2008 г. За стаите, показани в новините, бяха положени специални уси­лия. Но това са само 2-з стаи, а останалите? Студентите живеели в лукс. Може да го каже само човек, който не е живял в такова общежитие.

В тази пародия на ремонт не бяха ремонтирани основ­ните инсталации в блока противно на показаното по БНТ, а именно водоснабдителната инсталация (много малка част от нея беше подменена). Канализационната инсталация изобщо не бе пипната, а електрическата инсталация си е старата със старите предпазители, в ко­ято от 5-6 контакта в стая бяха оставени само 2-3 Преди около седмица имаше авария в „новата" водоснабди­телна инсталация, заради която блокът беше ден без вода. Съвсем не всяка стая има отделен електромер. Преди около 2 седмици блокът стоя над 36 часа без ток. Асансьорите в 80% от времето не работят. Махнаха междинните врати, разделящи стаята от малкото коридорче, в резултат на което сега жителите и етажният ко­ридор ги дели една картонена врата с един секретен ключ. В така наречения ремонт бяха изхвърлени всич­ки стари мебели и част от тях бяха заменени с умалени подобия от талашит, половината от мебелировката и до днес не е доставена. Лукс!

Няма шкафчета, няма маси, няма етажерки в банята, няма дори къде да си сложиш тоалетната хартия. На трима наематели се падат 2 бюра. Стените и таваните са некадърно измазани, паркетът скърца и се цепи, баните не са фугирани както трябва. Вследствие на този ре­монт пострадаха градинките и дърветата около блока. Кой ще ги почисти? За 1200 000 лв. можеше да се спра­вят доста по-добре. В блока има около 200 стаи, излиза по около 6000 лв. на стая. Всеки, дори неинтелигентен човек, би забелязал, че този измислен ремонт на една стая не струва и половината от тези пари. Това несъмне­но е неправомерно източване на средства. Моля, вземе­те някакви мерки.

Светослав Василев, студент в ТУ - София




17.03.2008 г., с. ІІ
Строежът на магистрала "Черно море" отново е отложен
Най-мащабният проект по Черноморието - водопроводът "Камчийски пясъци", ще бъде завършен през май, съобщи министър Петър Димитров. Строителството му се финансира с кредит от "Комуналкредит Аустрия АГ" - Виена, с 15 млн. евро. Водопроводът ще осигури водоснабдяването на около 200 хил. домакинства в десетки селища по Северното Черноморие в общините Бяла, Долни чифлик и Обзор. Остава изграждането на най-критичния участък е от село Пчелник до Шкорпиловци. Екипите на ВиК работят едновременно от двете села и по план трябва да съединят водопровода в района на Старо Оряхово. Дължината на тръбите на практика обаче е 44 км, тъй като водопроводът се дублира, за да осигури надеждност на водоснабдяването. Дебитът на водопровода ще бъде 700 л/с.
До края на мандата си правителството няма да даде начало на строителството на автомагистрала "Черно море". Това съобщи във Варна министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. По думите му минимум 24 месеца ще отнеме разработването само на техническия проект на магистралата. В момента текат преговори с Европейската инвестиционна банка за отдаването на проекта на концесия, уточни Димитров. Според него най-оптимистичните прогнози са те да дадат резултат не по-рано от края на септември.
Засега не се налага промяна в избрания вариант за трасето на аутобана, който е част от европейския коридор №8 (Дурас - Тирана - Скопие - София - Бургас - Варна), каза министърът. По предварителни данни трасето между Варна и Бургас ще е дълго около 105 км, от които в момента са изградени само 11 км от Варна до с. Приселци. В маршрута между бургаските села Свети Влас и Баня ще бъде изграден тунел с дължина 1 км, предвижда предварителният проект. "Това е икономически най-изгодният вариант според консултанта, който сме избрали - KPMG, каза Димитров. Вече е готов и докладът за оценка на въздействието върху околната среда и предстои публичното му обсъждане."
По предварителни изчисления стойността на останалата част от магистралата в участъка й, преминаващ по черноморското крайбрежие, ще струва близо 320 млн. евро. "Черно море" ще преминава през Бургас, с. Каблешково, с. Свети Влас, Обзор, с. Приселци и Белослав, откъдето с втори мост над Варненското езеро ще се включва автомагистрала "Хемус". За този т.нар. зелен вариант настоява и варненската община. Подобно настояване беше формулирано още през м.г. още миналата година. Аргументите в полза на това решение са, че транзитният трафик към границата ни с Румъния не трябва да преминава по Аспарухов мост, за да не натоварва централната част на града.
Проектирането на автомагистрала "Черно море" започва още през 70-те години на миналия век от държавното предприятие "Пътпроект". Според стратегията за интегрирано развитие на инфраструктурата в страната магистралата трябва да бъде завършена през 2017 г.

Водопроводът "Камчийски пясъци" ще е готов през май





17.03.2008 г., с. VІ
Гръцката "Асос кепитал" купи мола на "Карфур" на Цариградско шосе

Сделката е за близо 200 млн. евро
Гръцкият фонд за инвестиции в недвижими имоти "Асос кепитал" (Assos Capital) купи за близо 200 млн. евро проекта за търговско-развлекателен център от типа мол на френската верига "Карфур" - "Карфур Цариградско". Новината за сделката, която се очакваше от дълго време, беше официално съобщена преди дни. Френската верига продава земята и строящия се на нея комплекс, но ще остане в проекта като наемател със свой хипермаркет.
Сделката е една от най-големите за имоти на българския пазар. С подобни мащаби са само продажбата на "Бизнес парк София" и "Лендмарк".
За това, че "Карфур" се готви да продаде проекта си на "Цариградско шосе", се говори още от миналата година. Представители на пазара на недвижими имоти обаче обясниха, че френската компания има намерение да инвестира в други мащабни проекти за търговско-развлекателни центрове. Информацията съвпада с обявената наскоро стратегия на френския гигант да насочи усилията си към инвестиции в недвижими имоти, които да увеличат приходите на компанията. В София най-вероятно инвестиционният интерес на "Карфур" ще бъде насочен към проектите, които предстои да се изградят около Централна гара, съобщиха представители на пазара. В момента три големи инвеститора - двете испански компании "Риофиса" и "Урбас", планират мащабни проекти там, както и фондът на банкерката Цветелина Бориславова - "Сиесайеф" (CSIF). Там фондът ще инвестира 90 млн. евро в търговски парк, който ще се простира на терен от 40 дка, собственост на фонда. Строителството трябва да започне още тази година и да завърши до две години. Наскоро от фонда обявиха, че водят преговори с потенциални стратегически партньори, сред които е и "Карфур".
След като придоби проекта на "Цариградско", гръцката компания планира да го довърши и открие до втората половина на следващата година. Купувачът е частен гръцки фонд, който набира средства за инвестиране в имоти в някои от страните от региона. Сред основните източници на средства е фамилията Рестис, която има бизнес в областта на превоза на стоки, банкирането, недвижимите имоти и медиите.
"Стратегически това е важна покупка за "Асос кепитал" и нашите инвеститори, тъй като ние се стремим да станем основен инвеститор в търговска площ в Югоизточна Европа и Украйна. Ние силно вярваме, че този проект ще бъде основополагащ за бъдещи проекти за търговско строителство не само в България, а и в Югоизточна Европа като цяло", каза директорът на фонда Александър Папагеоргиу. Компанията има вече и други проекти в София - офис сграда в центъра на града и търговски център на бул. "Александър Малинов" в жк "Младост".
Освен хипермаркет на "Карфур", в комплекса ще има 200 магазина, за повече от половината от които вече има подписани договори. Комплексът ще включва още киносалони, заведения за хранене, места за забавление.


Каталог: press -> March 2008
press -> Европейска комисия Съобщение за медиите
press -> Тема: здравеопазване
press -> Обществени и политически нагласи октомври 2014
March 2008 -> Съдържание: В. Пари 1 В. Пари 8 В. Телеграф 18 В. Труд 18
March 2008 -> Съдържание: В. 24 часа 1 В. Дневник 12 В. Новинар 30 В. Дума 34
March 2008 -> 28 март 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура
March 2008 -> 31 март 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали,архитектура
March 2008 -> Съдържание: В. Труд 1 В. Земя 22 В. Земя 23 В. Новинар 31


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница