17 март 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/10
Дата25.01.2018
Размер1.55 Mb.
#51448
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
17 март 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Кабинетът - все повече ГЕРБ

Тежка артилерия в христова възраст
Все повече ГЕРБ! Това е най-краткият начин, по който може да бъде описан кабинетът на премиера Бойко Борисов след поредните рокади. Година и три месеца преди парламентарните избори той все повече залага на “тежката си артилерия” - партийните кадри. Те се роят за сметка на експертите, с които Борисов стартира преди 3 г. Явно стяга редиците на партията преди вота, коментираха експерти. И двете най-нови попълнения в кабинета - Десислава Атанасова и Делян Добрев, са с партийни книжки, за разлика от предшествениците им - д-р Стефан Константинов и Трайчо Трайков. С Атанасова и Добрев ГЕРБ-ерите в 17-членния кабинет, включително и Борисов, стават 8.

Премиерът Бойко Борисов пусна “тежката артилерия” на ГЕРБ в действие.

Двама млади мениджъри - на христовата възраст 33 г., са новите попълнения в кабинета. Това са досегашната шефка на здравната комисия в парламента Десислава Атанасова, която поема здравеопазването от Стефан Константинов, и зам.-министърът на икономиката Делян Добрев, който става титуляр на мястото на Трайчо Трайков. В сряда парламентът ще гласува предложенията на министър-председателя, след което двамата трябва да положат клетва пред депутатите.

Премиерът Бойко Борисов представи новите си министри първо пред фотографите и операторите, дошли да отразят началото на политическите консултации на ГЕРБ с президента Росен Плевнелиев вчера.

Ето, водя ви новите министри каза министър-председателят, докато влизаше с ръководството на партията на “Дондуков” 2.

При избора на заместник на Константинов Борисов се е колебал между шефките на здравната и бюджетната комисия - Десислава Атанасова и Менда Стоянова. В последния момент се отказал от втората, защото Атанасова веднага можела да поеме реформата в здравеопазването.

“Тя знае конфликтите в системата, уязвимите места, колебаех се, но прецених, че тя може да влезе с летящ старт”, обоснова се пред медиите премиерът.

Атанасова става четвъртият шеф във ведомството, след като един по един поста освободиха Божидар Нанев, Анна-Мария Борисова, а сега и Константинов.

Би рекорда на царя

С последните си правителствени рокади Борисов вече би рекорда от 12 промени в кабинета на Симеон Сакскобургготски. Иван Костов и Сергей Станишев могат да се похвалят с по 9 смени на министри. С последните двама членове на кабинета Борисов обаче удря тринайсетицата. В списъка, разбира се, са и смените на Росен Плевнелиев и Маргарита Попова, както и оттеглянето на Божидар Димитров, чието място не бе заето от никого.

“Не е хубаво да се сменят често министри, но по-лошо е да се седи просто защото си министър”, възмути се премиерът. Той още веднъж потвърди мотивите за рокадата: “Константинов върви след събитията, носи отговорност за цените на лекарствата.” А по-рано през деня пред БНТ премиерът се пошегува: “Константинов успя да се скара с абсолютно всички. Накрая стана ясно, че само аз съм му фен.”

Премиерът призова новата здравна министърка да се поучи от грешките на предишните и по най-бързия начин да доведе реформата в сектора до край.

“Бих могла да получа подкрепата и на останалите политически партии в парламента.

Смятам, че всички колеги ме познават като консенсусна личност и диалогичен човек, който винаги е изразявал становището, че здравеопазването е надпартийна тема и решенията трябва да се вземат със съгласие”, бяха първите думи на Десислава Атанасова след номинацията й за министър.

По-малко плажни бани

“По-малко да пътува и да се пече на слънце”, препоръча пък с усмивка премиерът на новия си избраник за икономически министър Делян Добрев. С шегата Борисов още веднъж даде да се разбере, че е останал недоволен от гледката на министъра си в оставка Трайчо Трайков на плажа в Катар по време на официалното посещение на българската делегация там.

Пак пред БНТ шефът на кабинета подчерта, че слънчевата баня на министъра се е оказала капката, преляла търпението му.

“В същото това време Ники Младенов се печеше на бавен огън каза Борисов и похвали екипа на дипломат №1. “Кой ще накара арабите да станат толкова рано”, възмути се премиерът за организацията на бизнес форума,според него направена от Трайков. “Независимо какво се говори и пише, срещата ни с катарския бизнес премина добре, крайният резултат беше добър”, потвърди и Младенов.

Че той може ли да чете?

Депутати припомниха, че катарският кутсуз не е първият на Трайков. По време на друга визита в чужбина в разговор с него двама избраници от ГЕРБ помолили министъра да опише резултатите от посещението и да ги предаде на Борисов. А Трайков непохватно се пошегувал: “Че той може ли да чете?” За зла беда думите му били донесени на премиера, който в типичния си стил се зарекъл: “Ще го пратя аз той да се учи да чете.”

“Ако трябва да сравните енергетиката от предишното правителството и сега, разлика няма”, обясни министър-председателят.

Костов и Златев - семейство след развод

Борисов обаче отрече войната на Трайков с “Лукойл” да е причина за рокадата: “Това са абсолютни глупости, това беше преди година”. “Връзката между Иван Костов и Вальо Златев стартира от 20 г. и те сега са като семейство след развод - топят се и търсят трети виновник. Нищо общо нямаме с тях. Да си изваждат кирливите ризи и да си разказват те”, възмути се премиерът.

Борисов нареди на новия си икономически министър Добрев да подпомогне малкия и средния бизнес, да привлича инвестиции и да повиши икономическия растеж.

“Има много какво да се направи в сферата на икономиката и туризма и мисля да съсредоточа повече от своите усилия там. Проблемите в енергетиката всички ги знаем, заедно ще ги решаваме, но проблемите в икономиката си стоят и на тях трябва да бъде обърнато особено внимание”, каза бъдещият икономически министър Делян Добрев.

Енергетика и туризъм

“Смятам, че Десислава Атанасова ще бъде прекрасен здравен министър, познава тематиката. Ще се види положителен напредък веднага, защото е наясно не само с лекарствената политика, а и с промените в системата на болничната помощ. Делян Добрев също познава тематиката”, коментира в Пловдив рокадите вицепремиерът Симеон Дянков. Според него в министерството на икономиката основният фокус трябва да се насочи в ресора енергетика и туризъм, който е перспективен в България.

Без българо-руска АЕЦ

“Българо-руска АЕЦ няма да се строи, докато аз съм премиер”, беше категоричен вчера Бойко Борисов. И отрече проектът да е преобърнал министерското кресло в икономиката. “Лично пратих Трайков и Дянков в Москва да кажат на руснаците, че няма да строим “Белене”, подчерта министър-председателят. И повтори, че без стратегически инвеститор централата няма да се довърши. “Моята категорична воля я знаят отдавна в Москва”, отсече Борисов. Все още се чака и анализ за финансовата рентабилност на проекта, възложен от британската банка HCBS. Бойко Борисов дори допусна поръчаният за “Белене” реактор да бъде монтиран като седми блок в АЕЦ “Козлодуй”. “В противен случай реакторът ще замине за Турция”, предупреди той.

Министър-председателят риторично попита как да обясни на данъкоплатците “къде са потънали инвестирани досега 1 млрд. 380 млн. лв.”, ако се откажем от проекта.

“Не мога да дам отговор на въпроса дали до края на март ще бъдат готови всички факти по проекта АЕЦ “Белене” и ние ще имаме достатъчно време за неговото продължаване или спиране. Според мен по-скоро този срок не е достатъчен и трябва да се търси ново удължаване на срока, в който внимателно да преценим всички факти”, коментира Добрев.

Референдум за “Белене”?

Да, ама не!

Крайното решение за бъдещето на ядрената централа щяло да се вземе след публична дискусия, каза пък пред БНТ премиерът. Той щял да обсъди с президента Росен Плевнелиев възможността да се организира национален референдум. Държавният глава обаче го отряза.

“Законът не позволява референдум за “Белене”, каза той. Допитване можело да се направи само по въпроса “за” или “против” ядрени мощности. Досега идеята за референдум по темата беше активно лансирана от бившия президент Георги Първанов.

Плевнелиев обаче подкрепи идеята България да поеме нов външен дълг. “Няма абсолютно нищо лошо в това, тъй като пазарите са спокойни, Гърция е стабилизирана и България би могла по един добър начин да адресира тази тема”, каза Плевнелиев.



ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ


Константинов подписва до сряда като министър

Тежката” Десислава Атанасова май няма и 50 килограма


Министърът в оставка д-р Стефан Константинов ще подписва документи като титуляр до сряда. Не е определен зам. здравен министър, който да го замества, докато парламентът прати в министерството номинираната за негова наследничка Десислава Атанасова.

“Константинов ще продължи да парафира спешните книжа, но без важни назначения и други подобни решения до сряда”, обясниха от Министерството на здравеопазването (МЗ).

Все още в ГЕРБ не са решили дали екипът от заместници в МЗ трябва да се смени. Неотдавна в кулоарите на парламента номинираната за здравен министър Десислава Атанасова се бе пошегувала: “Ставам министър само ако заместници ми бъдат д-р Ваньо Шарков (от СДС)и д-р Евгений Желев (от БСП)”.Екипът на “Труд” ги потърси, но се оказа, че и двамата не са получавали подобни оферти.

Името на заместничката на Атанасова в здравната комисия - д-р Даниела Дариткова още вчера започна да се спряга за овакантеното място в комисията, но и за зам. здравен министър.

“Труд” обаче научи, че с нея още не са водени конкретни разговори. Депутати от здравния екип на ГЕРБ разказаха, че наистина до момента не е мислено кой ще става шеф на комисията и дали да се промени съставът на заместниците в здравното ведомство. До вчера сутринта първата грижа на управляващите била кой ще поеме министерския пост.

“Чувствам се като тежката артилерия на ГЕРБ, а не като хвърлена на кучетата” (виж стр. 16-18). Така Атанасова реагира на въпрос какво е да си кандидат за най-ветровития пост в кабинета. Обяснението, че новият министър ще е от “тежката партийна артилерия” е на премиера Бойко Борисов отпреди няколко дни.

“Тази артилерия на Борисов се оказа черешово топче”, шегуваха се опозиционери, докато Атанасова отговаряше на въпроси. “Това момиче не знае къде отива”, почти загрижено коментираха избраници в кулоарите. Трети се шегуваха, че не се вписва в премиерската представа за оръжия, защото не тежи дори 50 кг.

“Труд” научи още, че д-р Константинов, който все още е министър, вече се е дистанцирал от държавните дела и от вчера следобед е в провинцията. Към него обаче интерес вече проявявали столични АГ болници, защото специалистът по акушерство и гинекология е работил не само у нас, но и зад граница.

В разпратена официално информация от екипа му пък стана ясно защо е подал оставката си точно във вторник, 13 март. “Липсата на подкрепа за работата ми като министър от страна на управляващата партия и възпрепятстване на осъществяването на реформите, които биха довели до подобряване на здравеопазването”, пише в мотивите му до премиера Бойко Борисов.

В писмото до него се чете още: “Подаваната оставка не е бягство от отговорност, единствената ми цел бе да работя в името на държавата и интереса на гражданите й, но нова е невъзможно без ясна политическа подкрепа”.




Зам. областен сяда на банката
Заместник областният управител на Русе Петър Даскалов ще заеме мястото на Десислава Атанасова в парламента след избирането й за нов здравен министър.

Вицегубернаторът е пети в листата на ГЕРБ от парламентарните избори през 2009 г. Дотогава 54-годишният Даскалов беше изпълнителен директор на “Русенска строителна компания” АД.

Така в областната управа в Русе предстоят поредните промени, след като само преди няколко месеца губернаторът Стефко Бурджиев назначи за свой заместник Веско Маринов.

Самият Бурджиев пък зае този пост, след като предшественикът му Пламен Стоилов спечели местните избори миналата есен и стана кмет на Русе.



НИКОЛАЙ КАЛАМОВ


Енергийният октопод печели битката
“Енергийният октопод засега печели битката.” Така съпредседателят на “Синята коалиция” и лидер на СДС Мартин Димитров обясни смяната на министъра на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков.

“Лично аз очаквах такава оставка, ако тъмните сили около АЕЦ “Белене” започнат да вземат надмощие”, бе категоричен синият лидер, който от години настоява проектът да бъде спрян. Министър Трайков имаше “разумна позиция, която защитаваше българските национални интереси и смятам, че това е истинската причина за оставката му, макар че от ГЕРБ споменават други неща”, продължи Димитров.

Следващият ще довършва АЕЦ “Белене” заподозряха сините, разсъждавайки по темата с какво ще бъде натоварен приемникът на Трайчо Трайков. Другият съпредседател на десницата, лидерът на ДСБ Иван Костов, също прогнозира, че до 15 дни ще стане ясно “кой свали Трайков”, защото на 31 март изтича удълженият срок за преговори с Русия за строежа на “Белене”. Той очерта две възможни решения - едното в полза на енергийната сигурност, другото - на пълно обвързване с Русия.

Сините бяха лаконични в коментарите си за оставката на здравния министър д-р Стефан Константинов.

“Секторът е в пълен безпорядък и има страшно много проблеми - с лекарствената политика, с прозрачността”, изреди Димитров.

Социалистите, за разлика от десницата, попитаха защо чак сега се иска оставката на Трайков, щом в секторите му политиката на кабинета е провал. Обяснението на лидера на БСП Сергей Станишев за смяната на Трайков беше съвсем друго. Според него Трайков си тръгва заради забавените енергийни проекти, липсващите инвестиции, проблемите в туризма.

И Станишев като Борисов упрекна Трайков за това, че не са изградени междусистемните газови връзки с Румъния, Турция и Гърция.

“Необходими, но недостатъчни” - така лидерът на БСП обобщи оставките на Трайков и на Константинов. “Като се сменят пешки, без да се променя посоката на развитие на страната, не се решават проблемите”, каза бившият премиер.

Енергийният министър в кабинета на тройната коалиция Петър Димитров пък с половин уста похвали номинацията на Делян Добрев - познавал го и имал чувство, че случващото се в министерството от месеци насам е благодарение на Добрев, а не на министъра. “Станахме за смях с провежданата икономическа политика от Трайков”, припомни Димитров. И обвини министъра в некадърност, която се плаща от българите - с по-високи цени на тока и парното.

Другият бивш енергиен министър от левицата Румен Овчаров оправда Трайков за проваления бизнес форум в Катар, с който от ГЕРБ обясняват оставката. Но не опроверга версията, че Трайков си отива заради енергетиката.

“Неговата позиция беше очевидно срещу строежа на АЕЦ “Белене”. Беше му трудно да балансира между натиска на едно от посолствата в България и очевидния интерес за България от изграждането на “Белене”. Така трудно се преживява”, каза Овчаров. Имало случаи, когато той бил съгласен с позициите на Трайков.

“Той просто не успяваше да реализира правомощия та си и да отстои позициите си. Аз на моменти съм му съчувствал, защото реагираше правилно, но и той, както всички министри в това правителство, и премиерът усвоиха феномена на мотиката. Те непрекъснато се изненадваха, че нещо ги удря по главата и сменят позиции”, продължи Овчаров.

От ДПС не се впуснаха да коментират персоналните качества нито на отиващите си двама министри, нито на наследяващите ги.

“Персоналните промени в кабинета няма да решат множеството проблеми, които стоят пред страната ни”, каза зам.-председателят на ДПС Лютви Местан. За Делян Добрев и Десислава Атанасова Местан каза, че “това са само две имена”, но няма дебат по промените в политиките на кабинета в тези сфери.

Вместо здравен шеф да има и. д.

“Може би има нужда и от структурни промени. Например в състава на Министерския съвет далеч по-удачно е изразът министър на здравеопазването да се замени с израза временно изпълняващ длъжността министър на здравеопазването”, каза шеговито Местан по повод постоянните смени на титуляря - четвърти поред. Според него ситуацията в страната се влошава драматично, финансите са в колапс, цените ескалират. “И на този фон, ако някой си мисли, че може да спаси положението с две министерски оставки, мисля, че си прави грешни сметки”, каза Местан.

Всяка от опозиционните сили пък си каза, че очаква още оставки. БСП припомни за полицейското насилие и исканата оставка на Цветан Цветанов. Сините от месеци настояват да си ходят и силовият вицепремиер, и земеделският министър Мирослав Найденов.

Лидия Цачева


Ройтерс: Смени с поглед към вота
Българският премиер направи смени в правителството с поглед към изборите - под това заглавие Ройтерс съобщава за промените в кабинета.

Бойко Борисов мотивира рокадите с необходимостта от пришпорване на така необходимите реформи в здравеопазването и енергетиката. Политически анализатори обаче се съмняват, че ще прибегне до непопулярни мерки преди парламентарните избори през 2013 г., посочва агенцията. Според тях Борисов цели повече да демонстрира дейност, отколкото да прави сериозни промени преди вота. “Истината е, че има малък спад в популярността на ГЕРБ, но имиджът й пострада”, казва Боряна Димитрова от “Алфа рисърч”. “Отсега до изборите Борисов ще се опитва да консолидира партията и да потушава пожарите”, добава тя. Ройтерс отбелязва, че ГЕРБ все още има значителна преднина пред социалистите в проучванията. Но слабото възстановяване на икономиката, неотдавнашният скандал с бонусите и високите цени на лекарствата удрят имиджа на Борисов.




Социолозите: Не остана време за реформи
За уволнението на здравния министър има сравнително ясни причини, но оставките на Трайчо Трайков и Иван Драшков бяха изненада, коментира политоложката Татяна Буруджиева.

Според нея, ако се съди по избора на новите министри, има едно затваряне вътре в ГЕРБ. “Оставам скептична какво ще покажат тези кадри от втория ешелон. Партизирането на управлението при правителство на малцинството не е най-доброто нещо”, смята Буруджиева. “Времето е много малко до края на мандата, за да се получи някакъв ефект, дори на максимална скорост да се случват нещата в раздвижването на икономиката. А ни предстоят трудни месеци”, прогнозира политоложката.

Според социолога Кънчо Стойчев от “Галъп” няма никакво значение дали министрите са партийни кадри или експерти. По неговата оценка икономическият министър Трайчо Трайков не е работил и заслужено му е поискана оставката, докато Стефан Константинов го е отнесъл незаслужено. Той не е основният виновник за неразбориите в здравеопазването и просто е поел политическата отговорност, смята социологът.

“За проблемите в здравеопазването е виновно цялото управление. Това е голяма нереформирана система, която е като спукана бъчва, от която изтичат нашите пари по неефективен начин”, каза социологът пред радио “Фокус”. Целта на тези оставки не е свалянето на общественото напрежение, аз не виждам такова. Дълбок сън цари в страната, смята още Кънчев.

Според колегата му социолога Кольо Колев от “Медиана” обаче чрез оставките премиерът Борисов е намерил начин да изпусне “парата” покрай скандалите с бонусите, увеличаващите се цени на горивата, парното и яйцата.

Обикновено рокади се правят под обществен натиск. Сега не виждам такъв, е гледната точка на Васил Тончев от “Сова Харис”. Според него кабинетът и премиерът имат достатъчно висок кредит на доверие и могат да предприемат и по-радикални реформи, свързани със съкращения и икономии.Нещата в здравеопазването не вървят отдавна, ясно е, че там трябва радикална реформа. Тя обаче не е изцяло в компетенцията само на здравния министър.

Зад него трябва да застане целият кабинет, включително и премиерът, за да може тези огромни средства, които изтичат през здравната система, да започнат да се разходват много по-рационално, уточни социологът. Според Тончев основният акцент сега трябва да е върху бюджета и дали ще се изпълни приходната му част.

Смяната ще може да оценим първо, когато новите министри сформират своите екипи, а след това, когато вземат първите си отговорни решения, каза политоложката Румяна Коларова.

Тя смята, че и двете министерски смени изглеждат като направени под външен натиск. Като премиер Бойко Борисов винаги е могъл бързо и лесно да налага волята си вътре в кабинета.

На 22-ата година от българската демокрация най-накрая дойде времето на всички да стане ясно, че простото уволняване на министри, смяната им като бушони е най-неефективният начин за кабинетни промени.




Без Менда в касата
Председателката на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова вероятно ще запази поста си и няма да става управител на здравната каса.

Това споделиха пред “Труд” отлично информирани източници от обкръжението на премиера Бойко Борисов.

Стоянова бе обсъждана като кандидат за поста здравен министър, но след като той отиде при Десислава Атанасова нямаме причина да се лишаваме от Менда като бюджетен експерт, решили в ГЕРБ.

Обсъждало се трънливият пост начело на здравната каса да остане в ръцете на сегашната и. д. шефка Марияна Василева. По ирония на съдбата именно тя бе подуправителка на касата по времето на уволнената заради бонуси Нели Нешева. Василева дори е смятана за вдъхновител на скандалната методика, по която в НЗОК изчисляваха допълнителните възнаграждения, раздавани не само на редови чиновници, но и на началници. И. д. шефката дори се е възползвала повече от бонусите в сравнение с уволнената Нешева. Сумата, която Василева е взела, е 15 000 лева за година, а Нешева - 12 000 лева.

До 22 март т.г. парламентът трябва да избере нов шеф на институцията, защото тогава изтича едномесечният законов срок, в който след овакантяване на поста той трябва да бъде попълнен.


Искат оставката на д-р Райчинов
Председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Цветан Райчинов да подаде оставка заради серия неистини, неясна финансова политика и разцепление на съсловието.

Това поискаха от районната колегия на БЛС в Търговище. Искането е резултат на недопускането на местните представители да участват в гласуването на 54-ия събор на съюза с мотива, че дължат членски внос.

Според шефа на местната организация д-р Добрин Папуров лекарите имат документи, че са внесли дължимата сума. Той не отрече, че преди това са бойкотирали плащането на членски внос, защото са настоявали да има отчет как се харчат парите на БЛС. Такъв нямало от 3 г. „Сегашният председател получава възнаграждение от 10 минимални заплати, ползва служебен автомо* бил и апартамент под наем в София. За това искаме отчет на парите от членски внос", мотивираха се от колегията в Търговище.


Чака ни нервен край на мандата
Още двама министри си отидоха, при това не по собствено желание. Раздялата на Стефан Константинов с властта бе предизвестена, доколкото вече беше публично предупреден от премиера, разлюбен от депутатите от мнозинството, почти отлъчен от собствената си гилдия и всъщност вече уволнен от общественото мнение заради бъркотията в здравеопазването. С приемането на оставката му Бойко Борисов направи това, което най-много обича да прави - да бъде говорител на преобладаващи обществени настроения, да бъде лице и уста на консенсуса.

Изненадата

Обратно, оставката на Трайчо Трайков не бе желана или очаквана нито в парламента, нито в експертните среди, нито от широката публика. Вярно, преди година Борисов го критикува публично по повод темата за цените на горивата, отношението му към “ЛУКойл България” и АЕЦ “Белене”, но оттогава насам отношенията им сякаш бяха безоблачни.

Що се отнася до настроенията в парламента, Трайков се ползваше с доверие отдясно, доколкото се придържаше към по-балансирана позиция за “Белене”. Депутати отляво сега промърморват, че оставката му е закъсняла, но всъщност икономическият министър им беше изгоден, доколкото не пречеше на техните интереси в енергетиката, търговията и туризма. Изобщо всички са изненадани и версията, че катарският гаф с бизнес форума бил прелял чашата, допълнително замъглява разбирането, вместо да прояснява ситуацията. Капката, от която прелива чашата, не ни казва нищо за горчилката, която я е изпълвала до ръба. Известна светлина върху действителните причини за отстраняването би могла да дойде от самите отстранени. И то не толкова от версията на Константинов, от която никой вече не се интересува, а версията на Трайков, която така и няма да чуем, преди да й е дошло времето.

Напълно вероятно е на Трайков да му е наложена възбрана за детайлни публични коментари относно битието му на министър. Репликата му, че ще разбере действителните причини, когато види бъдещото развитие на руските проекти в България, е намек, че знае нещо, което още не е за казване.

Изпреварването

Този намек обаче е сравнително безопасен за премиера, който получава време да развие и размножи своята версия, като опакова предварително всякакви бъдещи Трайкови разкрития. Те би трябвало да засегнат задкулисните игри с Русия и по-специално съдбата на АЕЦ “Белене”, но по тази тема премиерът вече взема преднина. С интервюто си пред БНТ вчера сутринта, което трябваше да осветли внезапното отстрелване на Трайков, Борисов положи огромни усилия да изпревари всякакво бъдещо говорене на бившия му министър, като предложи поне три различни твърдения за проекта “Белене”. Първото, че бил го спрял, изпращайки Дянков и Трайков в Москва, за да съобщят новината; второто, че решението не е взето, защото още не е виждал доклада на консултантите от HSBC; и, третото, че дори продължава да обмисля за “Белене” и проучванията за шистовия газ. Дори се приближи към по-умерената позиция на Трайков за шистовия газ, хвърляйки вината за забраната на проучванията върху неправителствените организации. Сякаш премиерът е стоял отстрани, наблюдавайки протести и мораториуми, а Трайков сам е взел решението за мораториум.

За Бойко Борисов обаче тези противоречия са детайли от пейзажа. Главната му грижа е да не се появи дисидент, да се предотврати възможността да бъде атакуван отвътре, която атака той не би могъл да удържи. Досега премиерът се разделяше с ключовите си фигури по начин, който гарантира спазването на омертата и след напускането на министерските кабинети и парламентарните банки. Ако Трайков се разприказва за принципни и стратегически различия с премиера, ще създаде прецедент, ще развее знаме, зад което да се строяват отстреляните досега фигури на управлението. Защото всеки от тях има нужда от реабилитация, от изчистване на името, от връщане в публичното пространство на бял кон. Дори отстранените поради непригодност, некомпетентност, нечистоплътност и мързел ще се изсипят в медиите с оправдания, че са имали идеи, но премиерът и близкото му обкръжение са ги провалили.

Евентуална атака от бившия министър Трайков е много опасна особено в навечерието на парламентарни избори. Политическата подкрепа за Борисов не може повече да расте или да се удържа вляво. В центъра го атакува Кунева, която започва да се избистря, отдалечавайки се от НДСВ. Вдясно “Синята коалиция” го чака да сбърка по символни за десните избиратели въпроси: отношението към Русия и руските енергийни проекти.

Така че дори да не е съвсем ясно защо Борисов маха изненадващо Трайков, поне е ясно, че ще положи неимоверна грижа да удържа избиратели в дясноцентристкото пространство.

Грешките

Едната грешка на Трайчо Трайков е, че прие да оглави мегаминистерство, отговорно за икономиката, енергетиката и туризма. Човек, външен за системата и без политически опит, трудно може да се справи с него.

Другата му грешка е, че след като пое едно неуправляемо министерство, не успя да наложи свои хора там - нито зам.-министри, нито директори и началници на отдели, нито хора в Енергийния холдинг, НЕК и “Булгаргаз”. Не успя да вземе под контрол изпълнението на оперативна програма “Конкурентоспособност”, нито да надникне в туризма, да не говорим, че не сложи свои хора като търговски представители в чужбина. Закъсня и с реакцията му по “Марица-изток” и ГОРУБСО-Мадан. А някои от дефицитите на управлението му тепърва ще стават видими в цялата им драматичност - като непоносимо нарасналите дългове на НЕК.

Трайков най-вероятно е искал да се справи с всичко това, но не са му позволили, както не му позволиха да напредне в изграждането на междусистемните газови връзки. Истинската му вина е, че е търпял други в действителност да управляват министерството му. И то при положение, че за всички беди ще бъде обвинен той лично. Вече бе обвинен от премиера, че за 3 години в енергетиката нищо не се е променило, и това е само началото. Обвинявайки го обаче, Борисов започва да заема неговите позиции. Ако това се случи не само на думи, но и на дела, ще е истинска новина.

Проблемът за Борисов е, че при постоянните маневри той се лишава не просто от министри, но и от съюзници, чието доверие всеки ден ерозира. Това го изнервя. И вече си личи. Значи чака ни нервен край на мандата.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница