17 септември 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата07.05.2018
Размер468.07 Kb.
#67726
  1   2   3
17 септември 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Д-р Райна Томова беше назначена за управител на Европейската школа по клинична хомеопатия за България
Д-р Райна Томова беше назначена за управител на Европейската школа по клинична хомеопатия за България. Томова е специалист по вътрешни болести и клинична хомеопатия в медицински център "Фитолек", преподава в Нов български университет и във Франкофонския център по администрация и управление. От 2007 до 2009 г. е била маркетинг мениджър в болница "Доверие", а преди това в продължение на осем години е оглавявала дирекция "Международно сътрудничество" на Националната здравноосигурителна каса. Томова е работила в Министерството на здравеопазването и в две големи столични болници. Магистър е по медицина от Медицински университет - София. Има специалност вътрешни болести и магистърска степен по здравен и социален мениджмънт от Университета в Нант, Франция. Владее френски и английски език.


ЕК ОБМИСЛЯ ДА ПРЕМАХНЕ АРОМАТИЗИРАНЕТО НА ТЮТЮНА

Вдигнаха мерника на електронната цигара

Еврокомисарят по здравеопазването Джон Дали обещава мерки срещу заместителите на фасовете
СОНЯ АНГЕЛОВА

Европейската комисия смята максимално да затрудни достъпа на пушачите до електронните цигари. Това обяви в четвъртък пред журналисти в Брюксел комисарят по здравеопазване и защита на потребителите Джон Дали. Според него вече се обмислят подобни мерки, които със сигурност ще засегнат и други от т.нар. алтернативни заместители на тютюна като никотиновите бонбони и дъвки. Причината са резултатите от редица изследвания по света, които доказаха, че електронните цигари повече вредят, отколкото помагат на пушачите. Те трябва да се избягват, понеже очевидно съдържат токсични елементи, коментира д-р Джонатан Уитесун, пулмолог в нюйоркския университет Лангдън медикъл център.

Наистина трябва да направим нещо с електронната цигара, предупреди комисар Дали. Той разказа, че преди време, докато пътувал с нискотарифна самолетна компания, лично бил агитиран да я използва дори по време на полет, понеже нямало да пречи на останалите пътници. Тя обаче пречи на самите й потребители коментира комисарят и се закани да предложи законодателни мерки освен срещу електронната папироса и срещу никотиновите бонбони, които в няколко случая стигнали дори до деца.

Ако Европейската комисия ограничи продажбата или затрудни достъпа, това без съмнение ще се отрази и на българския пазар. В момента родните сайтове масово предлагат електронни цигари, чието съдържание не проверява никой. Няма и статистика какво е потреблението им у нас.

Би Би Си цитира изследване на гръцки учени, според които електронните цигари съвсем не са безвредни. Те алармират, че няма достатъчни данни как въздействат върху човешкото здраве и в дългосрочен план. Заради това в Австралия например са забранени. Все пак учените признават, че при пушенето без дим няма онези субстанции, които се отделят при изгарянето на тютюна и от които поне 50 са канцерогенни. Идеята, че електронните цигари са безопасни, идва още и от факта, че те не изгарят тютюн, а представляват литиева батерия, която засища дробовете с никотинов разтвор под формата на пара. При издишване димът наподобява този, използван при сценичните ефекти. Но проучване на Американската агенция по храните и лекарствата например откри в две от водещите марки диетилен гликол, химикал, използван в антифриза. Другите проби показаха и наличие на канцерогенните нитрозамини. Освен това различните марки съдържат различни количества от съставките. Накрая американските експерти излязоха със становище, че електронните цигари са средства за дрогиране

и не се различават особено от истинските.

У нас обаче електронното изделие се рекламира единствено като напълно безвреден заместител на истинския тютюн. Никъде не се публикуват предупреждения за опасните му съставки.

Според еврокомисар Джон Дали Европейската комисия планира да предприеме законодателни мерки и срещу самата индустрия

Днес цигарите ви могат да имат вкус на пина колада, на ванилия или шоколад. Искаме да премахнем този вид добавъчни вкусове към цигарите, предупреди той.


НОВА КАМПАНИЯ:

Експушачите са неудържими
Еврокомисарят по здравеопазването Джон Дали обяви началото на новата общоевропейска кампания срещу тютюна, наречена „Експушачите са неудържими”. Тя ще е насочена главно към младежите от 25 до 34 години, които в ЕС са към 28 млн. С нея ще се популяризират ползите за пушачите, ако спрат тютюна. Сред тях са физиологическите, личностните и дори финансовите плюсове, които носи отказването от цигарите. Лица на кампанията са 27 младежи, отказали пушенето - по един от всяка страна членка. Българското й лице е младата майка Рая, която заради бременността си отказала пушенето, но после се върнала към него отново. Сега тя отново бори зависимостта си към цигарите и се надява да успее завинаги да скъса с тях.


35 на сто отказват вредния навик
Едва 35% от редовните пушачи успяват да откажат цигарите трайно, показва проучване на Националното дружество по белодробни заболявания. За заклети тютюнджии по стандартите на Световната здравна организация се считат хората, които пафкат повече от десет цигари всеки ден. За трайно отказване пък се счита, когато човек не е припалвал повече от 12 години.

Цигарите са в основата на 80-90% от хроничните заболявания на дихателната система, 80 на сто на рака на белия дроб, 30% от всички злокачествени заболявания и 25-43% от исхемичната болест на сърцето. Тютюнът удря и нервната система. От него тя става по-чувствителна, праговете на дразнимост намаляват. Това се дължи на отровата никотин, която свива до спазми кръвоносните съдове, а така се нарушава кръвоснабдяването на мозъка. Резултатът е главоболие, виене на свят, отслабване на паметта и намаляване на работоспособността, обясниха доктори. При продължително пушене повече от 15 години по над 20 цигари дневно могат да бъдат засегнати слухът и зрението, като се повишава рискът от перде на окото. Същевременно около 25% от всички болести на сърдечносъдовата система са свързани с тютюнопушенето.




В някои страни на ЕС ги третират като лекарство
Фани Серафимова

В повечето страни на Европейския съюз електронните цигари се регистрират като лекарства заради никотина в тях, употребяван в случая като медикамент. Това обясни експертът от отдел „Обществено здраве” в Министерството на здравеопазването д-р Маша Гаврилова. Така е в Австрия, Белгия, Германия, Дания, Естония, Португалия, Словения, Унгария, Финландия и Швеция. В Холандия рекламата им не е позволена, а в Гърция и Норвегия те са забранени, подчерта тя. Според д-р Гаврилова въпросът с вноса и пускането им на пазара не е решен еднозначно нито в България, нито там. Самата Европейска комисия е дала възможност всяка държава да определи сама дали да ги третира като лекарствени средства, медицински изделия или общи продукти.

По думите й това е причината, поради която електронните цигари в България не подлежат на контрол нито по смисъла на Закона за медицинските изделия, нито по смисъла на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.


НА БЪЛГАРСКИЯ ПАЗАР

Без контрол за качеството на пластмасовите папироси

Цената на димящите устройства варира от 10 до 140 лева
СИЛВИЯ Николова

Нито една институция у нас не контролира качеството на електронните цигари и какво точно съдържат те, установи репортерска проверка на „Монитор”.

Изпълнителната агенция по лекарствата не ги регистрира, тъй като те не са медикаменти, защото не съдържат активна субстанция като лекарства, обясниха оттам. Нямаме нищо общо с тези цигари, ние не ги следим, тъй като няма показател, по който да ги класифицираме нито като опасни, нито като безопасни за човешкото здраве, каза д-р Ангелина Вурдова, завеждаща дирекция „Опазване на общественото здраве” в Регионалната здравна инспекция – София.

Този артикул е проблем, тъй като никой не контролира нито вноса му, нито продажбата му. В резултат хората не знаят това, което пушат

дали няма да им навреди

каза пък шефката на дирекция „Контрол на нехранителните обекти” в РЗИ д-р Христина Котларска.

Така, без регистрация и контрол се продават не само електронните цигари в магазините, но и тези в аптеките. Въпросните изделия се търгуват успешно и в интернет. Там цената им тръгва от 9,90 и удря 140 лева.

Пълнителите на електронните цигари съдържат никотин, ако се вярва на надписите върху кутиите. Не е ясно обаче какво още може да има в тях, особено ако са от непроверена марка като тези, които се търгуват по пазарите, коментира шефът на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов.

Пълнителите на цигарите с батерии са три варианта.

Най-силните съдържат 18 мгг никотин

Мераклиите да откажат тютюна обикновено започват с тях. Постепенно преминават към средните по наситеност, в които никотинът е 14 мгг. Най-слаби са пълнителите от т. нар. ниско ниво с 11 мгг никотин.

За разлика от тях лепенките и дъвките за отказване от цигарите съдържат много по-малко количество никотин, но се считат за медикаменти и по смисъла на Закона за лекарствените средства в хуманната медицина задължително се регистрират в Изпълнителната агенция по лекарствата, подчерта Костов.

Дъвките, които се продават в аптеките, са във вариант с 2 и с 4 мгг, а лепенките - със 7, 14 и 21 мгг никотин.


В частната клиника „Хигия”

Жена умря от инфаркт след коронарография
ДИАНА ВАРНИКОВА

Майка на две деца издъхна от инфаркт дни след като й направили коронарография в частната клиника „Хигия” в Пазарджик. Като се почувствала зле, 45-годишната Катя Арнаудова, която по професия е медицинска сестра, потърсила за помощ колегите си от същата болница. Минути по-късно обаче починала в ръцете им.

Жената работела като сестра във Второ детско отделение на местната държавна болница и постъпила в кардиологичното отделение на „Хигия” на 8 септември. Била насочена там, защото се оплаквала от болки в гърдите и от изтръпване на ръцете.

„Беше миналия четвъртък, тръгна си след нощна смяна – не се е оплаквала, толкова жизнерадостна беше”, спомни си старшата сестра от Второ детско отделение, където Катя е работила до последно. Именно тогава тя е била приета в „Хигия”, където й направили коронарография. Лекарите преценили, че кръвоносните й съдове били проходими, без плаки и стесняване. Затова не се налагало поставянето на стент

„Всичко беше направено като по учебник”, споделиха медицинските служители. Обикновено след подобно изследване пациентите се изписвали на следващия ден, но тъй като ставало дума за техен колега, лекарите оставили Арнаудова под наблюдение до понеделник. Рутинно й било изписано лекарството „Плавикс” и още в същия ден тя се прибрала вкъщи.

Късно през нощта в понеделник на Катя внезапно й прилошало и тя потърсила помощ в спешния център на частното здравно заведение, където й е била направена коронарографията.

Катя била приета и в момента, в който започнали да й правят кардиограма тя издъхнала.

Било към 4 часа сутринта. Резултатите от патоанатомията сочели, че смъртта е настъпила от инфаркт.

Старшата сестра на отделението сподели, че още не е изпратила смъртния акт в общинската дирекция ЕСГРАОН. В него имало фактическа грешка. Пишело, че пациентката е починала в МБАЛ-Пазарджик, т.е. в областната болница, където не е била приемана за лечение.

В местната Регионална здравна инспекция няма официално подаден сигнал или жалба за смъртта на Катя Арнаудова, обясни шефката й д-р Фани Петрова. Ако бъде получен такъв или се самосезират, здравни инспектори към Изпълнителната агенция „Медицински одит” ще извършат проверка по документи, за да се уточни кога е приета и е изписана, какви манипулации са извършвани и каква диагноза й е поставена. Ще бъдат изискани и резултатите от аутопсията, а заключението на пазарджишката РЗИ ще е готово до няколко дни. До редакционното приключване на броя от „Хигия” не бяха открити за коментар.

Серия от дела срещу болницата

Серия от дела се водят срещу болница „Хигия” в Пазарджик заради увреждания и смъртни случаи. Някои от тях вече са спечелени от пострадалите пациенти. Студентката Красимира Попова спечели дело за обезщетение срещу лекарите за 33 502 лв. През 2006 г. при операция на полипи в носа й бе пробит черепът. Момичето остана инвалид. Съдят болницата и близките на 28-годишната родилка Десислава Низамова, която издъхна през май 2010 г., докато раждаше. 33-годишният подполк. Даниел Христов, съпруг на починалата преди година и половина пациентка Евелина, на 33 години, също е завел дело.

Преди осем години в „Хигия” почина и бизнесмен след липосукция. От болницата обаче обясниха, че вината била негова, защото дни след операцията консумирал оцет.


Лятото свърши, а перверзиите?
Д-Р ТОТКО НАЙДЕНОВ

Като че ли тъкмо бяхме посвикнали с голотиите в жълтеещите вестници, и - ето ти нов бум на плът, фотографирана с най-големи подробности. Сякаш няма специални нудистки кътчета, където да си показваш голотиите, та повече никой да не си помисли за секс. Няколко дни по-късно - натрисат ни една певица в едър план (този път - поне хубава), също облечена само в няколко песъчинки. Тя отдавна е влязла в мокрите сънища на поне 95% от мъжката популация на България, защото я видяхме, заснета в едър план, разкрачена като на гинекологичен стол, та да й се види чак точката G. Изтипосаха в адамово облекло и телевизионен водещ, който бил готов да си размаха пред целокупния български народ и карантиите. Че дори им съобщава и размерите, сякаш някой се е засилил да му ги купува.

Подобно поведение в психиатрията е описано като ексхибиционизъм и навсякъде по света се преследва от закона. Виж, другата перверзия - воайорството (наблюдаването, „перде кириз”), е безобидна. По принцип съвременната сексология приема всякакви пози и сексуални практики като нормални, дори хомосексуализмът отдавна не се смята за перверзия (извращение), а за отклонение. Условието е обаче да не се прилага насилие, да не се причинява болка и/или унижение, да не се използва служебна или финансова зависимост. Всичко останало не е перверзия - стига да има взаимно съгласие и да се доставя взаимно удоволствие.

Извинете, знаем, че голотата харчи изданията, но всяко нещо трябва да си има мярката. На смесен (не нудистки!) плаж се ходи по бански. Една нация, чиито основни герои са Митьовците (Очите, Пищова, Крика), Ицо 100-те манекенки, Златките-плейметки и всички останали персони с безсмислен живот, една нация, чиито основни занимания и удоволствия са ексхибиционизмът и воайорството, както и меренето на членове, не може да роди нищо смислено.

Миналата зима организирахме славната 90-годишнина на проф. Станко Киров, основател (заедно с проф. Борислав Кръстев) на българската онкохирургия. Този човек без почивка оперира раково болни всеки Божи ден, вече над 65 години! Тържеството беше в Аулата на Националния онкологичен център в кв. “Дървеница”. Разпратих покани до всички български медии. Не дойде нито една... Тогавашният здравен министър учудено ме попита защо не вижда журналисти. Отговорих му: „Ако им бях казал, че ще провеждаме конкурс Мис “Мокра фланелка” или ще покажем силикона в атрибута на някой популярен артист, нямаше да се разминем от камери.”

Това е положението. Идва есен и плажните голотии ще изчезнат, поне за няколко месеца, от нашите славни медии. Азис пак ще ни обяснява в захлас “Ах, как боли...”, плеймейтките ще споделят кубиците силикон, наблъскани в гърдите и устните им, ще ни показват интимните си прически и татуировки, папараците ще надничат под полите им. Весела България. И толкова лековата.



Военните психиатри празнуваха юбилей
Клиниката по психиатрия към ВМА отбеляза на 16 септември 50-годишен юбилей. Началник на клиниката е доц. д-р Емил Калудиев, който оглавява структурата от 2000 г. В нея работят пет отделения - „Остри психози, „Зависимости", „Гранични състояния", „Консултативна и лиазонпсихиатрия" и „Женско отделение". Към клиниката работят и двама

клинични психолози. Отделно от ноември 1992 г. към ВМА се изгражда и Център по психично здраве и превенция, който се занимава с промоция на психичното здраве в армията, превенция на рисковото поведение, повишаване психологичните умения на командния състав, психологичен подбор и обучение на военнослужещи при участие в мисии и др.

На 16 септември 1961 г. е издаден Указ за създаването на Катедрата по военнополева травматология на нервната система, в чийто състав влиза и новосъздадената клиника с началник доц. Ганчо Савов. Клиниката се създава на базата на съществуващото тогава отделение по психиатрия с 12 души персонал. Пръв радетел за разкриването и развитието

на психиатрични отделения във военномедицинските лечебни заведения на българската армия е санитарният майор д-р Марко Костов - началник на 6-а Бдинска дивизионна болница във Враца, който още през 1903 г. поставя въпроса за осигуряването на всякаква специализирана медицинска помощ за войските, включително и психиатрична.




Източили му литър течности

Спасяват дете със смлян бял дроб
Специалистите от детската хирургия към пловдивската УМБАЛ „Свети Георги" спасиха полумъртво 8-годишно момиченце, което било докарано в болничното заведение с почти смлян бял дроб. До тежкото състояние на детето се стигнало вследствие на усложнение при пневмония. „Беше изпратено при нас с почти спряло дишане и съмнение за тумор на белия дроб", уточни ръководителката на клиниката доц. Пенка Стефанова. В резултат на възпалението голяма част от органа е била почти унищожена, но въпреки това по време на операцията специалистите са съумели да източат един литър течност от него и да го съхранят функциониращ. „Вероятно ще се наложи още една интервенция", прогнозира доцент Стефанова. Тя и нейните колеги се превърнаха в спасители и за три новородени с тежки аномалии. Едно от децата, което е тежало едва килограм, е било със запушване на хранопровода и ануса. При другото всички коремни органи са били изкарани навън, а третото се е родило с изсипани черва.


Масова практика сред пластичните хирурзи
Оперират в Хотели и Апартаменти

Има ли нарушение, можело да се каже след проверка
Хирурзи правят операции в хотели и жилищни блокове. Проверка на „Телеграф" установи, че това са предимно пластични хирурзи. Тяхната дейност не е регламентирана в Закона за лечебните заведения, макар че операциите се извършват само в самостоятелни структури за болнична помощ. Наличието на операционни зали в клиники за извънболнична помощ не означава интервенционална намеса. Там според законодателството могат да се извършват само прегледи и леки манипулации. Проверка на „Телеграф" установи няколко случая, при които частни клиники в София, Пловдив и Бургас извършват операции в хотели, жилищни и административни сгради. Така например в столичен хотел е разположена клиника по естетична хирургия Aesthe Clinic. Тя се намира на последните два етажа на сградата. Собственикът на клиниката д-р Ильо Стоянов обясни, че подобни структури няма проблем да са в обществени сгради, но не и в жилищни блокове. По думите му при изграждането й през 2006 г. са спазени всички медицински стандарти, а всички оторизирани органи са издали разрешение за извършване на конкретната дейност. Д-р Стоянов обясни, че и потокът на хората в цялата сграда е разделен, тъй като един от трите асансьора е предназначен само за негови клиенти. Въпросът с биологичните отпадъци е решен и клиниката не замърсява околността. „Нямам никакво притеснение за дейността на клиниката", каза той. Друга клиника по естетична хирургия - „Нефертити", пък е разположена на приземния етаж на жилищен блок 11 в столичния квартал „Бели брези". Входът на блока е в непосредствена близост до този на лечебното заведение, което очевидно е преустроено в такова от апартаменти. Живеещите там обаче не се притесняват от плъзването на евентуални инфекции, тъй като досега реално не са се замисляли за възможните последици. В Пловдив частна клиника оперира на третия етаж в офис сграда на ул. „Любен Каравелов". Медиците там предлагат различни операции, сред които пластична и реконструктивна. Клиниката има договор по някои клинични пътеки със здравната каса. Става въпрос за операции след изгаряния, след тежки или вродени травми и деформации, пластични и естетични операции на лице, шия и гърди, корекция на гърди и корем. В Бургас медицински център „Оксиком" е разположен на приземния етаж на жилищен блок в кв. „Изгрев". Там също с е извършват различни видове оперативни интервенции в областта на общата и съдова хирургия. Закон Според българските закони пластичните хирургии би трябвало да са със статут на специализирани болнични заведения. В медицинските стандарти, издадени от здравното министерство, пък е записано: „Дейността по специалността „Пластично-въз-становителна и естетична хирургия" се осъществява в самостоятелна болнична структура - клиника или отделение". От Министерството на здравеопазването уточниха, че в Наредба 49 е посочено, че лечебни заведения за болнична помощ не могат да бъдат част от жилищни сгради или хотели. Лечебни заведения за извънболнична помощ обаче може да съществуват на подобни места при изпълнение на определени изисквания. В тях отново при определени обстоятелства е допустимо да има и операционни зали. Дали има нарушение при посочените случаи, обаче можело да се каже след проверка.
Здравната комисия изумена
ЦВЕТОМИРА ГЕОРГИЕВА

Председателката на здравната комисия в парламента Десислава Атанасова определи като„безумно" наличието на операционни в хотели и блокове. „Имаше преди време операционни в мазета, приземни етажи и къдели не, а сега в хотели", изуми се депутатката. Тя добави, че всички болници, клиники, хосписи и пр. се регистрират според Закона за лечебните заведение и той трябва да се спазва. „Законодателят е заложил правила кой следи за покриването на изискванията на структурите и на какви условия трябва да отговарят.те. Останалото е въпрос на контрол от страна на Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции", каза Атанасова. Тя добави, че дори и НЗОК, която сключва договори с лечебните заведения; би трябвало да контролира изпълнението на законите. От НЗОК обаче уточниха, че след като едно здравно заведение е получило разрешение за извършване на дейност от страна на здравно министерство, то касата няма как да му откаже договор по конкретни клинични пътеки. Председателят на лекарския съюз д-р Цветан Райчинов обясни, че издаването на разрешително за работа на дадено лечебно заведение е изцяло по преценка на министерството и здравните инспекции. „Ако има издадено разрешение, без необходимите изисквания да са налице, този, който го е из дал, си носи съответната отговорност", каза той.
Във Варна

Конкуренцията закри залите в панелките
ИЛКА КАТРЕВА

Агресивна и мощна конкуренция сред пластичните хирурзи в морския град е закрила панелните операционни зали, каквито имало в началото на демокрацията. Тогава прохождали пластични клиники. Сред най-фрапантните случаи от началото на модата за оперативно разкрасяване на тяло и лице се сочи клиника, която извършвала операции в хол на панелен апартамент. Сега в помещенията, основно в централната част, а някои и в жилищни кооперация се ползват само за консултативни кабинети. Повечето от богатите клиники за пластична хирургия имат лъскави сгради в имоти, частна собственост. Ако клиниката по пластична хирургия не разполага със собствена база, се наема операционна под наем в новите частни болници. За разкриване на частна хирургическа клиника се изискват над 30 разрешителни от няколко контролни институции,обясниха за „Телеграф" лекари - пластични хирурзи. Изискванията за откриване на лекарски и зъболекарски кабинети, клиники и болници започват от етажност, отделен вход, квадратура и кубатура на заеманите помещения и стигат дори до степен на осветеност и вентилация, заявиха от РЗИ във Варна.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница