20 февруари 2013 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата10.02.2018
Размер0.51 Mb.
#57130
  1   2   3   4
20 февруари 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Борисов: До обяд правителството подава оставка
До обяд оставката на правителството ще бъде внесена в Народното събрание. Борисов заяви, че няма да участва в служебно правителство



Бойко Борисов обяви пред Народното събрание, че до обяд правителството на ГЕРБ ще подаде оставка.

Властта ни е дал народът, днес му я връщаме, заяви Борисов.

Той заяви, че няма да участва в служебно правителство.

"Вчера направихме максимума да отговорим на исканията на протестиращите.
От днес нататък протестиращите няма какво повече да направим, за да им помогнем", каза той.

"Не мога да гледам окървавен Орлов мост. Всяка капчица кръв за нас е петно. Аз не мога да гледам парламент ограден с ограда – това не ни е цел, нито изгода, ако трябва да се пазим от народа", каза той.
След като така са поставени въпросите държавата има нужда от нов кредит на доверие и хората да определят как да се управляват от сега нататък.

През тези четири години направихме максимума, каза още Борисов.

Той допълни, че ГЕРБ служебно правителство няма да излъчат.

"Да си направят правителство три месеца до изборите. Винаги сам съм се явявал на избори. Когото искате назначавайте, това си е ваша работа. Така че на изборите са се явявали ГЕРБ винаги, когато ЦИК, РИК и закона са го писали БСП, ДПС.
Няма да участвам в управление, в което полицията ще бие хора или няма да има политически дебат, а ще се плашим с протести", добави още Борисов.


Болниците отказват лимита за пациенти

НЗОК и държавата обещали да ги дофинансират през юли
ЛИЛЯНА ФИЛИПОВА

Големите болници няма да връщат пациенти, а касата ще им плати за надхвърлените лимити през юли. Това стана ясно на среща на шефа на НЗОК Пламен Цеков с шефовете на „Св. Анна", „Св. Екатерина", Националната кардиологична болница, „Пирогов", „Царица Йоанна" (ИСУЛ) и Александровска болница в присъствието на министър Десислава Атанасова и шефката на здравната комисия в НС Даниела Дариткова.

От петък във водещите здравни заведения има огромно напрежение. Според новия ред за финансиране, одобрен от надзора на касата, се въвеждат лимити за брой преминали пациенти.

„Стана ясно, че вместо за 8800 пациенти за тримесечие, както през миналата година, през тази касата ще ни плати за 5360", каза д-р Димитър Димитров, шеф на „Св. Анна" и на асоциацията на работодателите в здравеопазването. По клиничната пътека за кома се определял само 1 случай годишно, за политравми от катастрофи и бедствия - също 1. За лечение на инсулт с тромболиза, в което болницата станала водеща, НЗОК въобще не предвиждала пари.

„За времето от декември до февруари при изработени и отчетени 7,2 млн. лв. по новия прогнозен бюджет "Св. Екатерина" трябва да получи 4,3 млн. Ние сме водеща университетска болница и не подбираме пациенти", възмути се шефът й проф. Генчо Начев.

От касата обяснили, че трябва да има пари и за 20 нови болници.

„Не може обаче частни болници, които още нямат никаква дейност, да бъдат толерирани за сметка на доказаните университетски", отсече проф. Начев.

В крайна сметка шефовете отказаха да подпишат анексите. Здравният министър Десислава Атанасова ги подкрепи и настоя да се търси решение. Пламен Цеков устно им обещал, че дефицитите, които им се отворят сега, ще бъдат покрити през юли, като дотогава регламентът щял да се изчисти.




Лекари и сестри хванати да продават в аптеки
ИЛИЯНА АНГЕЛОВА

Лекари и медсестри продавали медикаменти в аптеки. Аптека в столичня кв. "Лозенец" пък работела без разрешително. Това са някои от нарушенията, констатирани от агенцията по лекарствата през 2012 г., съобщи директорът й д-р Евелин Благоев. Най-честото нарушение е, че аптеки и дрогерии продават продукти по лекарско предписание на пациенти без рецепта. В складове за търговия на едро са открити медикаменти с изтекъл срок на годност. Общо 1004 проверки са извършени през миналата година, наложените глоби са за над 500 хил. лв.




ПРАВО НА ОТГОВОР
Нямаме условие при предаване на тяло на починал пациент да се изискват платени здравни вноски
След консултация с Комисията за журналистическа етика поради огромния обем на предоставеното ни право на отговор публикуваме части от него.

Редакцията благодари на проф. Карен Джамбазов за подробното и информативно изложение на проблемите на здравно неосигурените лица и си запазва правото да използва предоставените факти за бъдещи журналистически разследвания. Що се отнася до мнението на г-жа Маргарита Петкова - утвърдена поетеса и публицистка, то е лична позиция на гражданин, каквито редакцията ще публикува винаги. Такива критични мнения подпомагат обществения дебат, който особено в сферата на здравеопазването ни е крайно необходим. Ето и правото на отговор от УМБАЛ "Свети Георги", Пловдив.
При посещението в лечебното заведение на 7 февруари 2013 г. на Радко Паунов - автор на статията "Морги не пускат трупове без платени здравни вноски", бе предоставен съществуващият регламент за предаване на починали пациенти на близките им.

Г-н Паунов бе информиран и че в болницата не е въвеждано условие към служителите при предаване на тялото на починал пациент на близките да изискват заплащане на здравни осигуровки или представяне на удостоверение за липса на задължения или друг документ от НАП. Както ясно и точно е разписано в правилата, това става единствено чрез представяне на копие от акта за смърт на лицето. Правилата са разписани и въведени с цел да не се допускат злоупотреби от страна на служителите на болницата.

Освен това при посещението в лечебното заведение r-н Паунов разбра, че след като вече има сигнал за случая от медията, ръководството започва проверка и ако се установи нарушение на вътрешния регламент, виновните служители ще понесат съответната отговорност.

Ръководството на УМБАЛ "Свети Георги" ЕАД е обезпокоено от публикуването на непълна и неточна информация под формата на цитат на представител на РЗОК за заплащането на медицинската помощ. Най-обезпокоителното е, че читателите остават с впечатлението, че когато са здравно неосигурени, те могат да получат безплатно лечение само защото са били приети по спешност.

Действащата нормативна уредба ясно и недвусмислено сочи, че разходите по оказване на спешна медицинска помощ до хоспитализиране на пациента се поемат от държавата. НЗОК заплаща на изпълнител на болнична медицинска помощ за всеки отделен случай по клинична пътека, при условие че хоспитализираното лице е с непрекъснати здравноосигури-телни права в деня на хоспитализацията или ги възстанови до датата на дехоспи-тализацията, с изключение на неосигурени жени, на които са оказани акушерски грижи. За седемте дни престой за пациентката са направени разходи от над 17 хил. лева, които няма да бъдат платени нито от бюджета на НЗОК, нито от бюджета на МЗ. Практиката по отношение на здравно неосигурените лица е следната:

Лечебното заведение приема спешните случаи и оказва спешна медицинска помощ безусловно независимо от здравноо-сигурителния статус и независимо от изхода от прегледа в спешно отделение -дали пациентът ще се хоспитализира, или ще се насочи за домашно лечение. Здрав-ноосигурителният статус се проверява при приема на пациента. При хоспитализиран здравнонеосигурен пациент - по време на престоя се обяснява на него и на близките му, че за да се финансира лечението от НЗОК, следва да се възстановят правата му чрез заплащане на дължимите здрав-ноосигурителни вноски до деня на дехос-питализация. При възстановяване на здравноосигурителните права се представя удостоверение от НАП. При отказ да се възстановят здравноосигурителните права пациентът следва да заплати за лечението си съгласно ценоразписа на лечебното заведение.

Намираме за напълно неверни твърденията на Маргарита Петкова, изложени на страниците на вестника в статия на 9 февруари 2013 г. При публикации в медиите трябва да се спазват благоприличие и добър тон. Ето защо обръщаме внимание на читателите към следното изказване: "Не сме тъпи - разбираме, че тази болнична администрация е уцелила момента да предявява щенията си. Браво, господа и дами, някои от които може и да сте полагали Хипократовата клетва, но други сте просто търговци с дебели бакалски тефтери. С безочието, с което отказвате смъртен акт, с потните ръчички, които броят омачканите банкноти ли? И колко пъти номерът ви е минавал? Колко душички сте изпили? Наядохте ли се? Сладко ли ви беше? Да ви преседне дано! Точно така, както вашите скудоумни вътрешни разпоредби пресядат на почернените хора и на чакащите за вечен упокой души."

Според нас твърде снизходително е да се каже, че с посочения цитат не е спазено благоприличие и добър тон. С този текст се насочват обиди към всички служители в лечебното заведение, които ежедневно полагат усилия да оказват медицинска помощ въпреки трудните и специфични условия, в които работят. Дали авторката на статията разбира, че "потните ръчички", както тя ги нарича, са ръцете, които спасяват десетки човешки животи, в чиито ръце се раждат деца и са същите онези ръце, които денонощно се бориха например за пострадалите пътници от злополучния автобус на автомагистрала "Тракия"? Дали г-жа Петкова се осмелява да се извини на всички хора, наречени от нея "търговци с бакалски тефтери", както и на техните близки, които често заспиват без тях, защото те са заети да лекуват и да се борят за здравето и живота на болните? Апелираме към вас да не допускате автори на статии като г-жа Маргарита Петкова да използват медията като плацдарм за извличане на лични ползи на гърба на човешката скръб и тегоби. От подобни репортажи губят всички.



Проф. д-р Карен Джамбазов, изпълнителен директор на УМБАЛ "Свети Георги" ЕАД, Пловдив
Потърсени са три независими източника за информацията
РАДКО ПАУНОВ

Фактите в материала "Морги не пускат трупове без платени здравни вноски" са железни. Първо, Несим Юмер, съпруг на починалата Хавзе Юмер от с. Бели пласт, е категоричен, че е бил пратен в НАП - Пловдив, да плати здравните вноски на покойната си жена, за да може да прибере тленните й останки.

Второ, не с няколко реда, а в пълен обем е представено мнението на зам.-директора на университетската болница "Св. Георги" Момчил Мавров във въпросната публикация.

Трето, никъде в текста не сме твърдели, че в болницата има условие да се изисква заплащане на здравните осигуровки при предаването на телата на близките. В публикацията се разказва за един случай, където това е направено. И е потвърдено както от съпруга на покойната Хавзе Юмер, така и от шефката на дирекция "Обслужване" в НАП - Пловдив, Ася Попхристо-ва, до която този случай е стигнал, факт е, че Несим Юмер е бил пратен в приходната агенция да плати на починалата си жена здравните й осигуровки.

Като журналист съм изпълнил задължението да засека информацията не от два, а от три независими източника.

Първият е потърпевшият Несим Юмер, вторият е Ася Попхристова - длъжностно лице в НАП, която потвърди истинността на казаното от съпруга на покойната.

Потърсил съм и мнение от шефката на "Болнична помощ" в РЗОК - Пловдив, д-р Валерия Петрова, която заяви, че е наясно със случая "Хавзе Юмер" и е парадоксално да се искат. здравни осигуровки от починал.


Генерал от резерва лети на изтребител след трансплантация
Бившият командващ BBC Димитър Георгиев: Съгласието за донорство може да спаси няколко човешки живота
ЛЮБОМИР ДЕНОВ

На 30 януари 2008 г. телефонът на о.р. ген.-лейтенант Димитър Георгиев изненадващо звъннал. Обадила се лекуващата го д-р Мариета Симонова: "Налага се да дойдете веднага в болницата за специална имунизация, която поставяме на всички пациенти с чернодробни заболявания".

"А да си взема ли бойната готовност? ", отвърнал бившият командващ Военновъздушните ни сили. Под бойна готовност той разбирал отдавна приготвената чанта с вещи от първа необходимост, които трябва да носи, щом му се наложи да влезе във Военномедицинската академия. " Вземи я", казала д-р Симонова и Георгиев разбрал, че моментът най-сетне е дошъл.

Повече от година той чакал подходящ след като лекарите се произнесли, че друго спасение няма. Тежко чернодробно заболяване го сполетяло само година след като свалил униформата. После разбрал, че медицината познава над 40 причини за страшната болест. Тя се проявява при хора в различна възраст, дори и при невръстни деца.

Докато се стягал и пътувал към ВМА, военните лекари Никола Владов и Крум Кацаров вече летели към София от Копенхаген, където били поканени на симпозиум. На софийското летище ги чакал медицински екип с малък самолет, който веднага излетял за Варна. От този регион бил млад мъж, изпаднал в мозъчна смърт. Въпреки мъката родителите му проявили висока хуманност и се съгласили да дарят органите му за трансплантация. Така спасили четири човешки живота. Проверка показала, че Георгиев притежава най-добра съвместимост на показателите с дарения черен дроб.

Операцията по присаждането започнала към 22 ч и приключила успешно към 4 часа на следващия ден. След 3 дни Георгиев станал и направил първите няколко крачки. В края на февруари го изписали. Започнали дълги и тягостни дни на самота и безветрие

Близките му вече не се притеснявали, че всеки момент състоянието му може да се влоши, както нерядко се случвало преди операцията. Веднъж лекарите едва го извадили от тридневна кома, в която внезапно изпаднал. Така повече от година периодично влизал в болницата за стабилизиране и излизал в очакване на новата криза.

След трансплантацията не се отдадох на мисли дали организмът няма да отхвърли новия черен дроб, разказва генералът. Чувствал се добре за своите 57 г. и изобщо не си представял как по цял ден ще се мотае вкъщи. Бездействието го измъчвало. Още като се пенсионирал, телефоните спрели да звънят. А пък като излязъл от болницата - съвсем замлъкнали.

Той обаче решил да действа. Сетил се за своя приятел Свилен Иванов, един от най-известните български пилоти, който след пенсионирането си продължавал да лети. Телефона в летище Лесново обаче вдигнал някакъв администратор. Искам да летя, казал директно генералът. Вие луд ли сте, раната ви може да се отвори от вибрациите, отвърнал чиновникът. Георгиев не настоял, защото знаел, че само

авиатор може да го разбере.

За късмет по-късно се обадил Свилен. Идвай веднага, казал той, щом чул молбата на генерала.

Пред хангара на новото летище край Лесново го чакал малък 2-местен витлов самолет - един от тези, с които Иванов вършел чудеса в небето. Излетели нормално, историческият полет траял не повече от 30 минути. Чувствах се прекрасно, пилотирах и изпълнихме различни фигури, си спомня генералът. "Минути след като се приземихме, ми звънна жена ми и ме попита как се чувствам, надявайки се, че съм вкъщи. Искам да ти кажа, че съм много щастлив, току-що слизам от самолета и изпълних успешен полет", разказва Георгиев.

Съпругата му едва не припаднала от ужас, но като разбрала, че е добре, бързо се успокоила. Тя много добре знаела, че един ден той ще опита, но за нищо на света не вярвала, че това ще стане само 3 месеца след трансплантацията. Вторият човек, с когото бившият командващ BBC споделил новината, бил доцент Крум Кацаров." Само така!", го поощрил лекарят и на Георгиев съвсем му олекнало. Значи ще се живее, си казал той и започнал да си търси нова работа. Поканили го приятели в частна авиационна фирма, заел се с разработване на програми за обучението на млади пилоти и техници на самолети.

На 21 ноември 2011 г. полетял отново - този път на реактивен самолет Л-39. Шансът се появил по време на командировка зад граница. Но този път не бил на втората седалка, а

поел изцяло управлението.

Забравил за трансплантацията - все пак натоварванията при полет с изтребител са доста тежки дори и за напълно здрав организъм, и изпробвал всички основни фигури от сложния пилотаж. Чувството било неописуемо. По документи 60 г. е пределната възраст за полет с реактивен самолет. А Георгиев току-що бил започнал 62-ата.

След успешната трансплантация генералът започнал живо да се интересува от проблемите на донорството. Избрали го за зам.-председател на Съюза на транс-плантираните. Бил поразен от големия брой млади хора, които чакат органи за присаждане - сърце, черен дроб и най вече бъбреци. " Повече от половината надяващи се на нов бъбрек са млади хора, има и деца", разказа Георгиев. Според него проблемите у нас не са в законите, а в обществото, което все още не е настроено да дарява. Много кратко е времето, в което може да се използват органите на човек, изпаднал в мозъчна смърт. Работата е там обаче, че близките на пострадалия до последно се надяват на чудо и не дават съгласие. А чудеса не стават! И когато и последната надежда угасне, вече е късно и за онези, които все пак имат още шансове да живеят.

Четири живота може да спаси всеки изпаднал в мозъчна смърт, твърди бившият командващ BBC. Напоследък той заедно с колеги от Съюза на трансплантираните и представители на подобни неправителствани организации са се превърнали в гаранти за справедливия подбор на чакащи за трансплантация. Така пресичат слуховете, че и тук има несправедливост, че и тук се влиза с връзки. Всеки протокол за трансплантация задължително се подписва и от представители на тези организации.

Народът ни е много болен, а профилактиката е на ниско ниво, споделя генерал Георгиев. По думите му България е на последно място в ЕС по трансплантиране на органи. Не че ни липсват специалисти за целта. Напротив, разполагаме с прекрасно подготвени медицински екипи, но те работят в изключително тежки условия. Държавата като че ли е загърбила задълженията си за активна политика в областта на донорството като последно животоспасяващо действие.

Генерал Георгиев никак не обича да говори за начина, по който преди 8 г. напуска армията. А истината ,e че Буквално го притискат да се оттегли

Малцина си спомнят за този казус от 2005 г. Тогава в медиите се промъкна информацията, че на командващия BBC е отказан сертификат за достъп до класифицирана информация NATO Cosmic Top Secret.

За сведение такъв документ в цялата държава имат десетина министри, началникът на отбраната, командващите трите вида въоръжени сили - Сухопътни войски, BBC и ВМС, и няколко офицери от щабовете. Тогавашният шеф на Генщаба ген. Никола Колев се опита да защити своя колега с аргумента, че едва ли ще му се наложи да работи с планове на алианса. Но и той клекна пред Брюксел, откъдето настояли, че няма как ген. Георгиев да остане на поста си.

Какви са истинските причини за скандалния отказ - никой не каза. Тайната на мистериозния отказ не е разбулена и до ден днешен, въпреки че генерал Георгиев няколко пъти пращал писмени запитвания до ДКСИ. Всеки път му отговаряли с формулировката "поради недопустимост"?!


Генерал от резерва
Тъй като по същото време висш офицер бе уволнен заради досие, още тогава бе уточнено, че в архива на ДС няма документи за ген. Георгиев.

Хора от военната авиация обаче си спомнят, че малко преди този случай името на командващия BBC бе свързано с разправия около модернизацията на военните хеликоптери Ми-17 и Ми-24. В средата на януари 2004 г. зам.-министърът на отбраната Илко Димитров директно му наредил да излъчи представители на BBC за преговори с британската фирма "БАЕ системс". Генералът отказал, защото не бил проведен конкурс за изпълнител на проекта съгласно закона за обществените поръчки. Да не говорим, че британците нямали никакъв опит, до този момент не били модернизирали нито Ми-24, нито Ми-17. Едва в края на септември МО стартира процедура за модернизация, която бе спечелена от израелската фирма "Елбит системс". Историята завърши с крупен скандал, защото в крайна сметка се оказа, че задължителният в такива случаи сертификат от завода производител - ОКБ-МИЛ, Русия, е бил фалшифициран. Според подписания договор израелците трябваше да модернизират по натовски стандарти 12 щурмови Ми-24 и 6 транспортни вертолета Ми-17 за 57,8 млн. долара. След 8-месечно изчакване договорът бе прекратен. И до ден днешен 3 разглобени машини все още очакват ремонт в халетата на завод "Летец" край София. Вече 9 г. кога с обвинения, кога с оправдания трето поредно правителство оставя проблема нерешен.




Здравната каса отпуска 103 000 направления
допълнително за преглед при специалист и още 927 000 лв. за изследвания към вече утвърдените лимити за първото тримесечие на годината, съобщиха от пресцентъра й. Решението е по повод недоволството на лични лекари срещу новата методика. Според нея джипитата вече не могат да надвишават лимита си без изрично разрешение на касата.


Агенцията по лекарствата вече проверява аптеките и през нощта

196 медикамента са изтеглени от пазара през 2012 г.
Дина ХРИСТОВА

Засилена контролна дейност, основно през нощта и в почивните дни, обяви за свой приоритет за 2013 г. Изпълнителната агенция по лекарствата. Само за януари са направени 114 проверки на обекти за търговия на дребно, което е ръст в сравнение с януари 2012 г. от 36%, обяви изпълнителният директор на агенцията Ивелин Благоев.

През 2012 г. болниците са получили 358 специални разрешения за употреба на лекарства, нерегистрирани у нас. От пазара са изтеглени 196 медикамента, което е нормална бройка за година. От агенцията обясниха, че това не е свързано с безопасността на продуктите, а по настояване на фирмите вероятно заради маркетингови причини. Следи се обаче стриктно тези медикаменти да имат заместител на пазара, уверяват от агенцията. 320 са сигналите за нежелани странични ефекти, но в повечето случаи ставало въпрос за реакции, които са описани в листовките като очаквани. Няма засечено нито едно фалшиво лекарство. 160 са сигналите за лекарства с отклонения в качеството, но сред тях няма продукти с масова употреба, нито пък такива с вредни съставки. Най-често става дума за продукти, неразрешени за ползване в България, т.е. брошурите им са на чужд език.

Най-честото нарушение продължава да бъде продажбата на медикаменти, които би трябвало да са с рецепта, без издадена такава. Техният дял от общия брой нарушения са около 30%. Често аптеки работят без лиценз или след изтичането му. Дори в центъра на София в кв. "Лозенец" е затворена такава аптека с лиценз, прекратен през 2010 г. Често в аптеките продължават да продават неквалифицирани кадри. Но вече няма екзотични случаи от рода лекарствата да се продават от моряци, бармани, учителки и т.н., а обикновено става дума за лекари, медицински сестри и т.н. Друго нарушение е продължаващата продажба на отделни блистери, което нарушава целостта на опаковката. В граничните райони пък са засечени лекарства, които нямат разрешение за продажба у нас, но влизат на по-ниски цени от съседните страни, например Гърция.


ПРИОРИТЕТИ

Ивелин Благоев обяви за свой приоритет повишаване на административния капацитет на агенцията чрез преструктуриране на дирекции и нови назначения в рамките на закона. Той обаче отказа да каже колко нови чиновници ще му трябват, докато не получи разрешение от МЗ за разширяването на щата. Така според него агенцията няма да бъде само пъдар, който налага санкции, а ще може да прави и обучения за законодателството и новостите в него. Електронните услуги обаче към фирмите обаче засега нямало как да се разширяват, защото все още различните разрешения трябвало да са на хартиен носител.


Всяка година


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница