20 май 2009 г. Тема: здравеопазване



Дата26.10.2018
Размер221.99 Kb.
#99355
20 май 2009 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Въздухът ни най-прашен в Европа
България е на едно от пър­вите места в Европа по за­прашеност на въздуха. Това се казва в стратегията за опазване на околната среда до 2018 г., която бе приета неотдавна от правителство­то.

Данните показват, че във всички райони са регистри­рани превишения на норми­те за нивата на фини прахо­ви частици. Най-високи кон­центрации са измерени в Перник, където средного­дишната стойност за 2007 г. е 92 микрограма на куб. м. Нивото, отчетено в Пловдив, е 70,9 микрограма.

Според европейските норми средногодишното за­мърсяване с фини прахови частици, на което можем да бъдем изложени, е 40 ми­крограма.

Много високи са и стойностите в Димитровград, къде­то имаме 59,9 микрограма на куб. м. В София квартали­те с най-лош въздух са „Красно село" със средного­дишна стойност от 57,04 ми­крограма, „Надежда" - 56,4 микрограма, и „Дружба" -62,3 микрограма. С много по-чист въздух обаче не мо­гат да се похвалят и остана­лите части на столицата.

Основни източници на за­мърсяване са автомобилни­ят транспорт, индустриални­те предприятия, сред които най-вече тецовете и мета­лургичните комбинати, ло­шата инфраструктура и не­редовното миене на улици­те. Отоплението на дърва и въглища също влияе върху качеството на въздуха. За­това има голямо запрашаване и в планински градове ка­то в Смолян.


Заради неясен закон дават Фелдшери на съд
Диана ТЕНЧЕВА

Законът за здравето не ут­очнява каква дейност имат право да извършват фелд­шерите. „Статутът ни е неиз­яснен както и компетенции­те ни и по тази причина попа­даме под ударите на Нака­зателния кодекс", съобщи вчера Александър Алексан­дров, председател на Сдру­жението на медицинските фелдшери, бакалаври по медицина в България.

В същото време т. 4 на чл. 183 от закона разрешава на медсестри, акушерки и асо­циираните медицински спе­циалисти (в това число лаборантки и масажистки) да упражняват медицинската професия. Депутати добави­ха, че имало заведени дела от пострадали в катастрофи граждани. Някои от тях били инвалидизирани и като от­крили, че дошлият специа­лист с екипа на „Бърза по­мощ" е фелдшер, а в закона не е разписано дали има право да оказва медицинска помощ, го атакували в съда. Александров добави, че близо 50 % от персонала в „Бърза помощ" се пада на фелдшерите. В много затън­тени райони те изпълняват и функциите за редица меди­цински специалисти. Депу­тати от парламентарната Комисия по здравеопазване са написали промени в зако­на, които регламентират дейността на фелдшерите. В ЕС те се наричат лекарски асистенти, затова и в проме­ните фелдшерите са записа­ни по този начин.



Сред първите сме в Европа по болни от хепатит
За близо 500 хиляди души у нас се предполага, че са носи­тели на вируса на хепатит В и С. Това съобщи вчера по повод Световния ден за бор­ба с хепатита д-р Стани­мир Хасърджиев, секретар на Националното дружество за борба с хепатита "Хепатист". Той обясни, че в повечето случаи болестта протича без симптоми. Според статистиката Бъл­гария се нарежда на едно от първите места в Европа по разпространение на инфек­цията от двата типа.

"За лечението на болните от хепатит държавата от­пуска около 11 млн. лв., а са необходими поне 20 млн.", коментира проф. Констан­тин Чернев, национален кон­султант по вътрешни боле­сти. Той обясни, че годишно от хепатит в света уми­рат четири пъти повече хо­ра, отколкото от СПИН.

В момента у нас по про­грамите на здравната каса годишно се лекуват около 250 души за хепатит С и 150 за хепатит Б. Още 250 ча­кат за лечение. "Очакваме

сега, след като влезе в сила новият реинбурсен списък, да отпаднат листите на ча­кащите и всички болни, ще могат да се лекуват", съоб­щи д-р Хасърджиев. Той по­ясни, че заразяването с хепа­тит В и С може да стане след претърпяна операция, кръвопреливане, татуиров­ка или пиърсинг, ниска хигиена и др.

Сега стандартното лече­ние на болен от хепатит струва 2500 лева месечно. То се поема от НЗОК за ед­на година.


АРХ ЖЕЛЯЗКО ХРИСТОВ, ПРЕЗИДЕНТ НА КНСБ:
Няма да призоваваме да не се гласува

България не е катастрофирала и за първите 4 месеца имаме бюджетен излишък 600 млн. лева


Александър Сивилов

Г-н Христов, адекватно ли реагира дьржавата при опитите си да нама­ли отражението на ико­номическата криза? И да, и не. Ако изходим от това, което правят САЩ и европейските държави, както и от факта, че България е най-I бедната не само по дохо­ди и налични ресурси, но и от това, че загубихме усвояване на европейски ресурси, очевидно не се граби достатъчно. Каби­нетът реагира с бюджетни мерки. Говорим за 5 млрд. и 6 млн. лева инвестиции В инфра­структура. Ние подкре­пяме тази идея. В криза не бива да се връщаме към философията да се снишаваме и скатаваме. I В криза трябва да се ин­вестира. Това, което е най-важно в момента, е инфраструктурата. Това са болниците, пътищата, училищата, ре­сурсите на гражданите. За целта има доста европейски средства. В криза освен това трябва да се инвестира и в чо­вешкия капитал. И без това е мит, че българският работник е Високо квалифициран и високо образован. Огромна част от българските граждани са извън пазара на труда. Ромите не само, че не се трудят и нямат достъп до пазара на тру­да, но няма и да го имат, ако карат по този начин - с ленивост, без да се учат, а да чакат на по­мощи. Този сюжет Веднъж за винаги трябва да приключи. Трябва да се инвестира и в обхвата на децата в училище, както и здравната си­стема. Все по-болен и стареещ е народът ни. Все по-рискова е здравна­та ни система.

Какво ще се случи с наши­те сънародници в Запад­на Европа, които губят работата си там и тряб­ва да се върнат у нас? В България очевидно не се чува гласът на евро­пейските и българските работници. Само преди дни 150 хиляди души из­лязоха на улиците в Мад­рид. Там безработицата е 18% и драмата е огромна. Българинът няма сили да се върне и да преживее отново безработица над 20%. Така или иначе в момента имаме едни нор­мални европейски нива на безработица, постигна­ти с оживяването на икономиката и мерките на пазара на труда. Аз не съм за това с ресурсите на българския данъкопла­тец да се съживяват

банките, както се случва например в САЩ. Не ис­кам на гърба на работе­щите да се съживяват тези, които предизвика­ха кризата. Не се прави достатъчно от българ­ската дьржава и за да бъ­де поставен човекът в основата на политика­та. Това искат работни­ците навсякъде. Това ис­кат работниците в Ис­пания, това искат 100 хиляди души по улиците на Берлин, 30 хиляди в Прага, това ще поискат и българските работни­ци на протестите през месец юни.

Де подкрепите ли проте­ста на КТ "Подкрепа" на 16 кши и декларацията 1м да не се гласува за Тройната коалиция? Нашите структури ще участват солидарно с КТ "Подкрепа" на 26-ти, както те обявиха или' пък ще направим само­стоятелен социален про­тест. За сьжаление де­кларацията на "Подкрепа" е доста мрачна. Тя

напълно отрича всичко, освен това има и политизация в нея. Лозунгът да не гласуваш за този или онзи беше игран вече през 90-а година. През 21-ви век положението е различно. КНСБ ще остане и ще върви по своя независим път, без да се намесва в полити­ческата тежка мъгла. КНСБ припознава ценно­стите на свободата, на демокрацията, солидар­ността и справедли­востта и в този кон­текст ще развива по-на­татъшната си полити­ка. Ако прочете българ­ското правителство ма­нифеста за икономическо и социално развитие на конфедерацията и при­познае поне част от иде­ите, това ще означава, че работи за ценности­те на европейския иконо­мически и социален мо­дел, а няма да правят на­шенска, доморасла, бал­канска политика на как­вато се нагледахме. Има много идеи, които могат да бъдат развити. На-

пример испанското пра­вителство, което при криза подпомага семей­ствата, в които има двама безработни. Тога­ва то поема плащането на кредита на семей­ството, което е изпад­нало в криза. При нас сигурно ще потриват ръце, защото ще се продаде имуществото му евти­но. Това е далавераджийство. Всеки може да по­падне в беда и да закъса. За това сме граждани на държавата, за да получа­ваме подкрепа от нея.

Правителството има ли ресурси, за да реагира с подобни мерки?

Новината на деня е доб­ра за България. Имаме 600 млн. бюджетен из­лишък за първите 4 месе­ца на годината. Българ­ската държава за разлика от Литва не е ката­строфирала. Важно е да не Живеем мракобесно и с отрицание. Важно е 6 благородното състеза­ние за европейския парла­мент да няма пълно

отричане едни от други. Всеки е сторил нещо добро и е пропуснал мно­го* Проблемът е, че всич­ки са пропуснали основа­та на политиките да стане човекът.

Достатъчно ли направи правителството за "Кремиковци"?

В управлението на ком­бината държавата има 25%. Пропусна обаче да се намеси в програмата за Жизнеспособност на предприятието, при условие че държавата имаше свои представи­тели в органите. Разбира се, в "Кремиковци" се вихри страшен бандит­изъм. Там са крадец след крадец и в момента също е така. Корпоративни интереси и лапачи се кач­ват на гърба на работни­ците и за тях няма от­говорност, нито Видов ден. Държавата пропусна шанса да развие и приеме идеята на КНСБ да капи­тализира дълга. Тя бяга от собственост. А в мо­мента в Европа се стига дори до национализация на водещи компании за тяхното спасение. Ние не искаме да се стига чак до там, но в същото вре­ме при капитализиране на дълга щяха да получат над 50% от предприя­тието. "Кремиковци" има своето право на Жи­вот, но не и във вида, в който е днес. Не с не еко-логичното производ­ство, не с нарушаването на здравето на работни­ците и хората, които Живеят около него. То може да бъде Жизнеспо­собно и модерно пред­приятие. Това е реал­ност и спасението мина­ва през оздравителен план. Ние работим с бордхолдърите и се надя­ваме най-късно до месец да имаме такъв план. Те­зи, които потриват ръце и се надяват да напълнят гушите като продават от него, не са в час. Пак повтарям, ако държава­та беше капитализирала дълга, тя сега можеше да влияе в посока на устой­чиво развитие и да размете авгиевите обори от българските крадци.

Каква ще е съдбата на ра­ботещите в комбината?

За работниците се прави малко. Има дефицит в закони и правила. Пред­приятието навлиза в не­състоятелност. Когато на работниците не са им плащани осигуровките, те не могат да отидат във фонда за гарантиране на вземанията при несъ­стоятелност. На тях им остава единствено­то спасение - да чакат възмездието от труда

си през продажба на недвижимост. Може да ча­кат и много дълго, ако същите тарикати сто­ят вътре. Започвам да съм недоволен и от синдика. Той имаше успешен мандат в "Стомана" -Перник, но сега не виждам светлината в туне­ла. Огромната част от работниците там имат своята перспектива при модернизиране на произ­водството. Арх. Петър Диков има много добра идея в част от недвижимостта да се монтират слънчеви батерии и да се изгради цяла слънчева централа. Там ще могат да работят от 800 до 1000 души. Трябва да е ясно, че "Кремиковци" няма да възкръсне в този си вид.

Как възприемате закона за митингите, който приемат управляващи­те?

По този проблем имаме ясна и последователна позиция. Не само, че не го приемаме, а осъждаме ре­шението на правител­ството да даде път на този закон. Аз водих раз­говор с министър-председателя на тази тема. Той ми каза, че няма да го пусне към Народното съ­брание. Сега не ни остава нищо друго, освен да приложим натиск в парла­мента чрез експерти, а включително и публично през месец юли. Пред Бе­лия дом има прекрасен паркс трибуна, на 50 ме­тра от портала на Обама. Там има протести, тропат с тъпани, сто­ят на колене и реват. На тази трибуна тогава из­лиза представител на президентската админи­страция, приема посла­нията на гражданите и ги носи за разглеждане от управляващите. Това се случва в една Америка, в която не харесвам неолибералния модел, мразя ипотечната й криза и банковата и спекула. Въ­преки това Вижте какво отношение към гражда­ните има там. У нас все се заграждаме някъде. От време на време поли­цията понабива проте­стиращите. Скоро ще забранят протестите и по Околовръстното. Ви­наги когато силово се на­лага нещо, има голяма опасност то да се върне също така силово върху този, който го е наложил. Това е един безраз­съден и неевропейски закон. В Брюксел цялата централна улица беше за­творена за цял ден. При нас явно се работи по си­стемата: "Душата - в рая, а радостта - в ръце­те и джоба."


Драмата с лекарствата приключва
Промяната в наредбата за цените на лекарствата, която предвиждаше всички медикаменти за едно и също заболяване да са на еднакви цени, ще отпадне. За това са се договорили здравният министър Евгений Желев и представителите на фирмите производители и доставчици на медикаменти.

По този начин всички лекарствени продукти, които са частично или напълно заплащани от НЗОК, ще могат да се продават на техните регистрирани най-ниски цени в Европа, касата ще реимбурсира част от цената на медикаментите, а пациентите ще доплащат остатъка до стойността на продукта.

Новата наредба просъществува само десетина дни. След като обаче фирмите заплашиха, че ще изтеглят лекарствата си от позитивния списък, а аптеките, че няма да продават медикаментите по здравна каса, документът отново ще бъде променен.


Връщат стария ред за лекарства

Пациентът с право на избор между медикаменти
АННА БОТИНОВА

Здравното министер­ство и чуждите произво­дители се разбраха да вър­нат стария ред за допла­щане при по-голямата част от лекарствата на здравната каса, стана ясно вчера.

От 1 юни касата ще пла­ща по една и съща референтна цена във всяка ле­карствена група от ча­стично реимбурсираните лекарства, а пациентът ще доплаща разликата между тази сума и крайна­та цена. С промяната в на­редба от 8 май касата ще­ше да плаща само най-ев­тините лекарства в група­та, без намалението да се

начислява върху по-скъ­пите препарати. Това оз­начава, че ако касата по­крива 25 % при лекарства­та за кръвно с активна съ­ставка еналаприл, нама­лението се изчислява върху най-ниската цена в групата. Получават се 29 ст., които се отчисляват от цените на всичките 25 продукта с тази активна съставка. В момента само 3 от тях покриват най-ни­ската цена, наречена референтна. Очаква се и други производители да „слязат" до нея. Доплаща­нето от пациента ще бъде от 29 ст. до крайната цена. Според предния вариант пациентите трябваше да плащат изцяло всички ле­карства над 1,15 лв.

Позитивният списък влиза в сила от 1 юни, па­циенти и лекари ще имат избор между повече ле­карства, увериха от асо­циацията на чуждите фар­мацевтични производите­ли вчера.

Договорката била по­стигната на среща в поне­делник. Днес здравният министър Евгений Желев ще има разговор и с пред­ставителите на Българ­ската генерична фармацевтична асоциация. Ре­шението за промяната ще бъде обявено официално след това.

За безплатните лекар­ства на касата обаче оста­ват в сила правилата от 18 май. Заради принципа ка­сата да плаща само медика­ментите, за които са дадени най-ниските цени, важни лекарства отпадат от спи­съка. Това вече стана с инсулините на „Ново Нордиск", с които се поддър­жат над 40 000 диабетици и трябва да ги сменят.


Свинският грип стигна и до Гърция

Светът призова да се изчака преди обявяването на пандемия
Първият случай на щама N1H1, по-познат като свински грип, беше засечен в Гърция. Това съобщи държавният секретар на министерството на здравеопазването Георгиос Папагиоргос. Заболелият е 19-годишен гръцки гражданин, който неотдавна се е завърнал от САЩ. Тестовете за потвърждаване на заразяване с новия грипен вирус А(H1N1) в Гърция бяха направени в Института Пастьор. Междувременно пак вчера стана ясно, че няколко държави са отправили призиви към Световната здравна организация за променяне на критериите за обявяване на пандемия.

Сред тях са Великобритания, Япония, Китай, които поискаха под внимание да се взимат не само териториалното разпространение на заболяването, но и процентът смъртни случаи.



Според отправилите призивите страни евентуално обявяване на пандемия ще предизвика паника и може да има разрушителни последствия за техните икономики. От Токио съобщиха, че броят на заразените с щама A(H1N1) е минал 120 души.


Искат звезди за СПА центровете
БУРГАС. СПА центровете да имат звезди като хотелите. За това настоя Сийка Кацарова от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на Петата световна среща на българските медии. Форумът, организиран от БТА, се проведе в Поморие вчера. Експерти дискутираха как да популяризират богатствата на България. Кацарова бе категорична, че не може един хотел да се пише за СПА, а да има само едно джакузи. В момента експертите на ръководения от Стефан Шарлопов съюз настояват пред Агенцията по туризъм да се въведат ясни критерии за СПА услугите в родните хотели. Преговаря се с Европейската СПА асоциация за експертна помощ. Българският съюз по балнеология и СПА туризъм предлага страната ни да се превърне в целогодишна туристическа дестинация. България може да стане център за превенция и рехабилитация на европейците, обясни Кацарова. Ние сме единствената държава на Стария континент, в която има едновременно над 600 сертифицирани минерални извора, перфектен климат и лечебна кал. Освен това родните минерални извори не са универсални. В Сандански например хората могат да лекуват астма и заболявания на горните дихателни пътища, Велинград е подходящ за хора със ставни проблеми, а Хисаря - за оплакващи се от бъбреци. Асоциацията на Шарлопов настоява държавата да подготви цялостен туристически продукт за балнео- и СПА лечение, на базата на който да се изработи стратегия за превръщането на страната ни в целогодишна туристическа дестинация. След това вече може да се подготви подходящата рекламна стратегия и да се изберат целевите пазари. През последните години българите залагат много на СПА туризъм. През почивните дни от 1 до 6 май в страната ни са се напълнили първо СПА хотелите. Хората от бранша отчитат двойно по-голям интерес в сравнение с миналата година. Родните СПА комплекси обаче са предпочитано място предимно от българи за момента.

Антоанета Петева


Желев оправя гафа с безплатните хапове
СОФИЯ. Здравното министерство обеща да оправи грешката в наредбата за безплатните хапчета до края на седмицата. Това съобщиха от Асоциацията на фармацевтичните производители вчера. Гафът в наредба на ведомството гласеше, че от 1 юни касата трябва да плаща лекарствата за дадено заболяване на еднаква цена. Заради това много от фармацевтичните фирми решиха да не работят с фонда. Така пък болните хора щяха да получат безплатно само най-евтините и некачествени медикаменти от Китай и Индия. Занапред касата ще продължи да плаща най-ниската цена за всички хапчета от един вид. Хората обаче ще имат право да си доплащат до реалната им цена.

Мария Чипилева


Скъпите хапчета ще се плащат от джоба на пациента

Вдигат глобата за фас на улицата
Суходол вони, търсим ново сметище за София, казва д-р Стоян Стоянов
Защо държавата се намеси в събирането на столичния боклук? Има ли криза с лекарствата на здравната каса? И защо все не се случва реформата в болниците? С тези въпроси "Стандарт" се обърна към д-р Стоян Стоянов, зам.-министър на здравеопазването и член на Кризисния щаб за боклука на София.
- Д-р Стоянов, доволен ли сте от работата на кризисния щаб, който чисти в София?

- Да, всички знаем каква беше ситуацията в София и каква е в момента. Столичани бяха свикнали кофата да се препълни и тогава да мине колата на чистотата, но в нормалните страни не е така. София никога досега не е била толкова чиста, улиците, градинките, парковете, училищата, висшите заведения - всички са измити и почистени. Всичко това се направи не само благодарение на Националния кризисен щаб, а и на общината. Ние й помогнахме да си свърши работата, защото тя няма тази възможност. Общината разполага с осем фирми, които сега чистят 4 общини - Младост, Люлин, Витоша, Средец. Но тези фирми имат сключени договори и в провинцията - прехвърлят техника, хора, затрудняват се и затова не успяха да свършат работата на "Новера". Изключвам кои са собственици на фирмата, но тя е мощна. Когато се пристъпваше към смяната й, трябваше да се намери подходяща алтернатива, а не тепърва да се търсят варианти. Това наложи да се намеси държавата, за да се избегне екокатастрофа и епидемия. Затова се налага и затварянето на Суходол, капацитетът на сметището отдавна е изчерпан.

- Как софиянци да са сигурни, че столицата ще е чиста и занапред?

- Националният кризисен щаб няма да престане да работи, докато държавата не започне да се грижи за чистотата на столицата. Законът, който предлагаме, предвижда държавата с остатъка от средствата в бюджета да продължи да чисти. Това няма да повиши разходите на хората за смет. За един месец дадохме 600 000 лв., да ги направим дори милион или три, това са 36-40 милиона на година. В момента се дават 80-120. Със 120 милиона ще се построи завод за обработка на боклука. Затова решихме, след като се затвори Суходол през януари 2010 г., да се открие ново сметище. То ще приема боклука до построяването на завода.

- Къде ще се намира новото сметище?

- На този етап не е уместно да се посочи точното място, защото от опит знаем, че започват живи вериги, протести.

- Не се ли опасявате, че пак ще е така?

- Не, защото всички досегашни площадки не бяха добре подбрани. Този път мястото на сметището ще се обмисли добре, така че да не е близо до някое населено място.

След 4 години ще има завод за боклука

- Кой и кога ще строи завода?

- Това не е проста работа, още Стефан Софиянски изпусна момента, след това Бойко Борисов. Но сега смятаме, че завод може да се построи в рамките на три-четири години. Дотогава ще поддържаме това ниво на чистота. Но хората трябва да разберат, че не можем да продължаваме по този начин - трябва да има контрол и самоконтрол. В Прага има дори катинари на кофите - ако някой от съседен блок си хвърля боклука там, се оплакват. У нас хората минават, ядат, хвърлят боклука си на улицата и нищо.

- Ще се въведат ли санкции за недобросъвестните граждани?

- При всички случаи ще помислим за въвеждането на по-високи глоби, а и на други санкции. Защото, ако човек изхвърля безразборно боклука си, може да причини екокатастрофа, епидемия. Не знаем какво се изхвърля в момента. Затова може да се потърси и друга отговорност освен глобата. Мисля, че 2010 г. е един реалистичен срок за въвеждането на подобни промени.

- Как ще изглежда Суходол занапред?

- Ще санираме и култивираме сметището. Това означава, че ще го запръстим. Там има система, която трябва да сепарира боклука, след това да го кара на сметището и да го запръстява. В момента обаче това не се прави, лично се убедих в това. Сега има могили от отпадъци, мирише страшно, пълно е с мухи. Затова аз разбирам суходолци - този район е опасен за здравето. Там хората казаха, че вече са се увеличили случаите на астма.

Качествени лекарства ще има за всички

- Ще има ли проблеми с лекарствата на здравната каса от 1 юни, когато влиза в сила новият списък?

- Не, хората трябва да бъдат спокойни. За всяка група заболявания са осигурени лекарства по здравна каса и те са по-евтини от досегашните. Фирмите обаче искат да се плаща на техните цени и затова заплашват, че ще изтеглят лекарствата си. Ние като министерство сме длъжни да осигурим ниски цени, така че хората да не ходят да си пазаруват медикаменти в Румъния и Гърция.

- Така касата няма ли да плаща само най-евтините и некачествени медикаменти от Китай и Индия?

- Такава опасност няма, защото лекарствата, които внасяме от тези страни, задължително трябва да отговарят на европейските стандарти. Ще направим така, че цените у нас да не са по-високи от тези в Гърция и Румъния. Всеки, който иска да пие лекарството на фирмата Хикс, а касата не го плаща, ще трябва да си го купува свободно от пазара. Ние обаче трябва да мислим за частта от населението, която не може да си позволи подобен лукс.

- Намаляването на ДДС няма ли да има по-добър ефект върху цените на лекарствата?

- Това е друг въпрос. За да се направи подобна стъпка обаче, трябва да има политическо решение и воля.

- Бюджетът на касата ще издържи ли до края на годината?

- Категорично да. Аз съм член на управителния съвет на касата и съм убеден, че ще издържи. Хората трябва да бъдат спокойни - няма да има проблем.

- Не ви ли плаши ниската събираемост на здравни вноски?

- Не, нормално е в условия на финансова криза хората да не плащат не само здравни вноски, но и данъци.

Общините решават дали да закриват болници

- Защо няма здравна карта и промени в болниците?

- Промени безспорно са необходими, но остана да се направи прословутата национална здравна карта. Тя не се прави толкова бързо, както всички искаме, трябва да бъде огледана отвсякъде. Не само да кажем: Това са европейските стандарти и ако няма 1000 операции - затваряме отделението. А и да се види колко е отдалечен районът, дали е труднодостъпен и тогава да се решава дали да се запази отделението, или да се транспортира пациентът до по-голямо лечебно заведение в региона. Тук става въпрос за общините с население до 20 000 души, защото при по-големите той е решен. Самите общински съвети по тези места трябва да преценят дали имат нужда от подобна болница. Ние може да дадем идеи - да си направят хоспис, отделение за долекуване, но решението е тяхно. Но през последните години в здравеопазването беше постигнато много. От 2005 до 2009 г. са инвестирани над 500 милиона лева в модерна апаратура за диагностика и лечение, за оборудване на отделения, за ремонтни дейности и подобряване на условията в лечебните заведения. На път сме да приключим цялостното обновяване на автопарка на спешната медицинска помощ и до средата на юни всичките 28 центъра на територията на България ще разполагат с над 420 нови реанимобила. Бюджетните средства бяха инвестирани в тези болници, които със сигурност ще останат във всяка здравна карта и са в забранителния списък за приватизация.

- Ще се затегне ли откриването на нови болници?

- Трябва да има конкуренция, защото тя води до добро качество. Проблемът е, че сега има само една здравноосигурителна каса. Ако на пазара се появят частните здравноосигурителни фондове, нещата ще се нормализират. Сигурен съм, че при следващото правителство те ще се направят. Все още обаче е спорен моделът, по който ще стане. Трябва да е ясно, че всеки може да създава болница, но не всеки ще може да я финансира с публични средства. С касата трябва да работят само лечебните заведения, които са включени в здравната карта. Те ще отговарят и на критериите за качество като брой операции или раждания.

- Ще се увеличават ли парите за здраве?

- Постепенно да. Но не парите са най-важното. В други страни имат повече средства и също като нас много проблеми.

- Мислите ли, че ще има приемственост в здравната политика при следващия кабинет?

- В здравеопазването не трябва да има политика и делене на червени, жълти, зелени. Затова в следващото правителство не трябва да се търсят конфронтации или настройки, че вашето е така, а нашето е по-хубаво. Всички трябва да работят за по-доброто здравеопазване.

Мария Чипилева



Линейки пазят опасните кръстовища
Линейки на Спешна медицинска помощ ще бъдат изнесени на конфликтни точки по пътищата на страната и през този летен сезон. Това съобщи главният секретар на Министерството на здравеопазването доц. Красимир Гигов. Инициативата е на министъра на здравеопазването д-р Евгений Желев и се провежда съвместно с КАТ. Местата, където ще бъдат линейките, са определени от КАТ. Това са пътните участъци с най-голяма концентрация на пътни инциденти. Поне по една линейка ще има разположена на конфликтни точки във всички областни градове. „Линейките ще бъдат разположени на почти същите места като миналата година. Само за тези участъци, за които има писмено предложение на КАТ, няма да бъдат променени", обясни доц. Гигов. Целта на кампанията е да се осигури бърза медицинска помощ на пострадалите при катастрофи лица.


Властта си разпредели постовете в 7 институции
СИЛВИЯ ГЕОРГИЕВА

Трите управляващи пар­тии постигнаха вчера съг­ласие за хората, които да попълнят вакантните пос­тове в 7 институции, чийто мандат изтича. Заради раз­ногласия в коалицията за­сега няма определен канди­дат за шеф на БНБ. Манда­тът на сегаш­ния Иван Искров изтича през октомври. След заседа­ние на лявата ПГ председа­телят й Ангел Найденов обясни, че при издигането на номинациите не се е робувало на квотно разпределение и те ще бъ­дат гласувани от депутати­те до края на седмицата.

За шеф на Комисията по финансов надзор ще бъде предложен сегашният из­пълнителен директор на Агенцията за икономичес­ки анализи и прогнози Пе­тър Чобанов, който е бли­зък до БСП. За негови за­местници са излъчени бив­шият ректор на Стопанска­та академия в Свищов проф. Нено Павлов, отново представител на левицата, Ралица Агайн, която и досе­га беше заместник в КФН от квотата на НДСВ, и Емил Атанасов. За членове на комисията пък са пред­ложени зам.-министърът на финансите Кирил Желев (БСП), жълтата депутатка Марияна Костадинова и ня­когашният мюфтия Недим Генджев.

Шеф на Комисията за за­щита на конкуренцията ос­тава сегашният й председа­тел Петко Николов, който се води жълта кандидатура. Негови заместници ще бъ­дат говорителят на ЦИК Александър Александров

(БСП) и Реджеб Мустафа (ДПС). Членове на КЗК ще са соцдепутатите Ненко Темелков и Дияна Хитова, Весела Антонова и Евгени Иванов.

Сегашният шеф на Аген­цията по заетостта Сотир .Ушев е предложен за шеф на НОИ на мястото на Йордан Христосков, а като подуправител на института остава Весела Караиванова от НДСВ.

За членове на КРС са из­дигнати Вяра Минчева, Сви­лен Попов и зам.-шефът на парламентар­ната транспортна комисия Радослав Илиевски. Соцде-путатът Надя Антонова пък се очаква да стане член на надзорния съвет на Агенцията по приватиза­ция. За член на Сметната палата е предложена съвет-ничката на Сергей Стани-шев - Лидия Руменова.

Зам.-министърът на пра­восъдието Бойко Рашков е посочен за шеф на бюрото за контрол на СРС. Замест­ник ще му е бившият правосъден министър Антон Станков. Има и две предло­жения за членове - няко­гашният софийски градски прокурор Нестор Несторов и кърджалийският юрист Мухидин Шабан. През 2001 г. Несторов бе понижен от главен прокурор на София до редови обвинител заради умишлено протакане на делото „Валтер Папазки". Срещу него имаше и пре­писка за драстично разми­наване между. доходите и разходите му.

Премиерът Сергей Станишев пък възстанови като зам.-шеф на ДАМС оправ­дания за далавери във фут­бола Иван Леков.


Част от лекарствата все пак няма дa са на една цена
ЯНИНА ЗДРАВКОВА

До края на седмицата здравното министерство ще промени наредбата, в която задължи произво­дителите на лекарства да продават продуктите си на НЗОК на една и съща цена - най-ниската, съоб­щи Деян Денев, директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични произво­дители в България. Изис­кването препаратите от една и съща терапевтич­на група да са на една стойност ще се запази сaмо за 100% поетите от ка­сата лекарства.

Преди 10 дни МЗ поста­нови, че от 1 юни всички лекарства по, каса ще трябва да са на една цена - тази на най-евтиния препарат в групата. Тези. които са над тази стой­ност, изобщо няма да се продават с отстъпка, т.е. пациентите ще трябва да си ги плащат кеш. Произ­водителите обаче обяви­ха, че това ще доведе де оттеглянето на 70% oт медикаментите списъ­ка.

Затова сега от министерството са обещали да върнат старото положе­ние - касата ще плаща процент от най-ниската стойност, а болните ще си доплащат за разликата. Така за някои по-скъпи препарати може да се окаже, че пациентите ще доплащат повече, откол­кото сега, тъй като поета­та от касата референтна стойност е доста ниска и за болния остава много за доплащане. Според Денев обаче ще стане обратното - пациентът ще доплаща по-малко, защото цените на производител за новия

позитивен списък са на­малени с между 10 и 30%. Надценките за аптеките обаче са увеличени почти двойно и крайната цена не е особено променена.

При 100% платените от НЗОК медикаменти пра­вилото за най-ниската и . единствена цена ще остане - продуктите или ще намаляват цената си до най- ниската, или просто не се поемат от касата. Точно заради тази промяна от договор с касата се отка­за производителят на ин­сулин с най-голям пазарен дял у нас - „Ново Нордиск". От 1 юни 50 000 диабетици, които ползват техните инсулини, ще трябва да минат на препаратите на други фирми.

Според запознати ще има и други фирми и 100% поети лекарства, които ще се откажат да сработят с касата, защото няма да могат да намалят цените си. Вероятно оба­че по-голямата част от производителите ще сва­лят стойностите си до най-ниските, за да си осигурят гарантирания пазар на здравната каса.


НАТО не иска да пращаме болница в Афганистан
ДИЯН МОРКИН

Оперативното ръко­водство на НАТО не е приело идеята на президента Георги Първанов страната ни да изпра­ти военнополева болница в Афганистан, научи „Сега". На срещата на върха на алианса в началото на ап­рил в Страсбург главноко­мандващият на армията ни сам предложи България да разшири участието си в Аф­ганистан с военнополева болница на Военномеди­цинска академия (ВМА).

За момента обаче алианса не вижда нужда от предло­жението, тъй като то включва да бъдат изпрате­ни преносимите контейне­ри на болницата с няколко екипа лекари. Не е ясно обаче коя страна ще поеме разходите по издръжката на самата лечебница и купуването на скъпите меди­каменти.

От Министерството на отбраната вече обясниха, че след взимане на политичес­ко решение от МС и парла­мента ще трябва да минат шест месеца в подготовка

на личния състав, на техни­ката, на дооборудването на болницата, за да замине тя в Афганистан.

Като щат болницата се състои от 28 медицински специалисти, които изграж­дат четири екипа - хирурги­чен, травматологичен и два екипа от специалисти по коремна хирургия. Идеята бе полевата болница да извършва животоспасяващи и стабилизиращи състояние­то дейности на ранени и пострадали в близост до ра­йона на военните действия. Първата ни военнополева болница от контейнерен тип бе доставена преди по­вече от година. Тя струваше около 30 млн. евро, но про­ектът бе финансиран чрез една от най-мощните хума­нитарни организации в све­та - департамент ECHO (European Community Humanitarian Aid depart­ment) към Европейската комисия. Полевата болни­ца се съхранява на авиобаза Крумово. След 5 г. според европейските стандарти животът на болницата ще изтече и тя ще бъде дарена на българската армия.



zdrave.net

Европейският съд: Собствеността на аптеките може да се ограничи само до фармацевтите

Свободата на установяване и изискването за свободно движение на капитали не изключват национално законодателство, което не позволява нефармацевти да притежават аптеки и да работят в тях. Това е заключението на Съда на Европейските общности, който се произнесе днес едновременно по два случая, свързани със собствеността на аптеките в Германия и Италия. Законодателството в двете страни позволява само лица с фармацевтично образование да бъдат собственици и да работят в аптеки.


В аргументите си Съдът посочва, че трябва да се обърне внимание на самата същност на лекарствените продукти, чиито терапевтични ефекти съществено ги отличават от останалите стоки. Ако се приемат неправилно или без да е необходимо, те могат да причинят сериозно увреждане на здравето и да доведат до загуба на финансови ресурси. Европейският съд отбелязва, че и фармацевтите, както и останалите хора, имат за цел постигането на печалба, но допълва, че професията им предполага да действат, водени не само от икономически цели, но и от професионални подбуди.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница