21 март 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата28.08.2017
Размер0.61 Mb.
#28937
  1   2   3   4
21 март 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



От студентите през последните пет години
Всеки втори, завършил медицина, е в чужбина

Рейтингът на университетите излиза в петък ексклузивно в „24 часа”
Едва 50,6% от завършилите медицина в България през последните 5 години се осигуряват у нас, съобщи вчера Георги Стойчев, директор на институт „Отворено общество". Безработицата сред тях е нула, което означава, че половината от завършилите работят в чужбина. Това е най-високият теч на мозъци от България в историята й. Като цяло от завършилите 226 000 висше образование у нас безработни са 3,98%, 70% са осигурени, което означава, че всеки четвърти млад висшист е или в чужбина, или работи в много сивата икономика, смята Стойчев. Данните, които съобщи, са от новия „Рейтинг на висшите училища в България", който се изработва от " Отворено общество", в. "24 часа" и МОМН.

В тазгодишния рейтинг данните за реализацията на студенти като за плати и заетост са с по-голяма тежест. Пълния рейтинг с всички данни за заплатите на завършилите, адресите и специалностите на висшите училища търсете ексклузивно в „24 часа" в петък.


Режат с 1000 лв. заплати на общински шефове
ДАРИ ИЛКОВА

Около 1000 лв. по-ниски заплати ще получават от следващия месец шефовете на общински фирми в София, след като утре Столичният общински съвет ще гласува нови правила за формирането на възнагражденията. „Максималното възнаграждение, което ще може да се получава, е в размер на 13 минимални работни заплати, или 3770 лв. То обаче може да бъде постигнато много трудно. В някои дружества заплатите на ръководствата ще са с 1000 лв. по-ниски спрямо сегашните", обясни зам.-кметът по финанси Дончо Барбалов. Заплатите на шефовете и бордоваците вече ще се изчисляват всеки месец, а не на тримесечие, както беше досега. Освен това за база ще се ползва минималната работна заплата за страната, а не средната за съответното дружество. Шефските доходи вече ще са обвързани и с конкретните резултати на ръководената от тях фирма. Така те ще бъдат стимулирани да увеличават приходите. Санкция пък очаква всички, които не са внесли навреме осигуровките на работещите в общинските дружества и лечебните заведения. глоби ще има и за директорите, които отчитат отрицателен финансов резултат на приходите от оперативна дейност. Освен това заплатите ще са окончателни и към тях няма да се начисляват допълнителни елементи. По всяка вероятност най-сериозно намаление ще има в шефските заплати в Центъра за градска мобилност, „Столичен електротранспорт", „Столичен автотранспорт", „Топлофикация - София" и „Метрополитен".




Стефан Константинов: Не съм съгласен с кадровика Дянков

След тежката артилерия може би следва ядрено оръжие, каза ексминистърът
"Твърдо заставам зад финансовия министър за това, че не иска да се харчат много пари в момент на криза, но не съм съгласен с кадровика финансов министър". Това заяви вчера по Нова телевизия министърът на здравеопазването в оставка д-р Стефан Константинов. По думите му няма логика и самият Дянков да не е знаел какво се случва с цените на лекарствата. В разгара на спора за медикаментите вицепремиерът заяви, че не е нормално здравният министър да не знае какво става с цените им. Константинов уточни, че никой не е искал оставката му, сам си я подал миналия вторник и я публикувал на сайта на министерството си. " Още ми е криво, но все пак животът продължава. - каза той. - Това ще е една повратна точка в личния ми живот. Много от нещата, които исках да се свършат, не станаха." Така и останали непридвижени здравната карта и планирането на болниците, законът за медицинските изделия, законът за тютюнопушенето. Константинов преценил, че няма подкрепа, не можел да се бори с всички, затова се оттеглил. " След тежката артилерия може би идва ядрено оръжие", каза той по повод изявлението на наследнич-ката си на поста Десислава Атанасова, че се чувства като тежката артилерия на ГЕРБ. Той я определи като млада дама с хъс, амбиция и цели, които ще гони. Важно било, че я подкрепят, което при него не се получило. Според Константинов най-големият проблем в българското здравеопазване е този с болниците. Той отрече обвиненията, че върви след събитията, и подчерта, че отдавна е предвиждал това, което сега става в здравните заведения, и се е мъчел да го предотврати. Въпросът с лекарствата бил решен. Направени били икономии за 4,2 млн. лв., чакали се и още оферти. Ако все пак това не даде ефект, цените за периода на кризата щели да се замразят и да се върнат на нивата от 2010 г. Предложението било не на министерството, а на фирмите.


Обсъждат петима за здравната каса
Пет имена се обсъждат за шеф на здравната каса, съобщи снощи след заседанието на групата зам.-шефът на герберите Димитър Главчев. Той отказа да ги уточни, но според запознати сред тях са депутат и експерт. Утре изтича срокът, според който по закон трябва да е избран нов шеф на здравната каса на мястото на подалата оставка Нели Нешева. Шефът на НЗОК се избира от парламента, но това дори не е включено в седмичната проектопрограма на НС. Днес Десислава Атанасова ще се закълне като министър на здравеопазването. По нейно предложение шеф на здравната комисия ще стане досегашната й заместничка д-р Даниела Дариткова.


След зимата - грипави, гладни и не плащаме

Хората вече са уморени от кризата, искат да харчат
СОФИЯ ГЕОРГИЕВА

Погасяването на задълженията на населението става все по-трудно, твърдят от асоциацията на фирмите за събиране на дългове. Обяснението било в дългата зима, тежките грипни епидемии, разходите за лекарства и високите цени на горивата, които трайно нарушили семейните бюджети. През февруари все повече потребители са отлагали част от плащанията. Всеки трети длъжник обяснил забавянето с растящи ежедневни разходи. По данни на асоциацията в първите месеци на кризата домакинствата ограничавали харчовете за храна и забавления, за да плащат кредити, комунални услуги и да спестяват. Напоследък обаче демонстрирали умора от ограниченията. Това било познато като "дъно" - потребителите не вярват, че нещо ще се подобри, и изпитват безразличие към влошаването на финансовото си положение. Най-смело харчели хората в големите градове. За великденските и майските празници домакинствата планирали пътувания, свързани с допълнителни разходи. От 1 април се очаква по-висока цена и на топлата вода. Всичко това правило планирането на бюджетите по-сложно, а спадът на събираемостта трайна и опасна тенденция, предупреждават от асоциацията. Най-голям - 41,5%, е делът на задълженията под 100 лв. Това било проблем, защото всеки втори имал повече от един дълг. Освен това се трупали и утежнявали с лихви. Около 1/5 от неплатените сметки са между 200 и 500 лв., а 19,3 на сто - от 100 до 200 лв. Намалял делът на големите дългове над 10 000 лв. до 0,96%.




Грабят поделението и болницата в Радомир
Роми грабят бившето военно поделение и болницата в Радомир, алармира кметът Пламен Алексиев.

Само във военния обект са регистрирани над 80 по­сегателства за няколко ме­сеца.

Крадците плячкосвали всичко, което им попадне. Те задигали метални пред­мети и тухли. Скоро започ­нали дори да режат дърве­тата от парковото про­странство в поделението. Отмъкнали част от ограда­та на обекта. Откраднато­то препродавали или изда­вали за старо желязо.

Затова градоначални­кът ще настоява поделе­нието да бъде прехвърлено на общината. В момента то е собственост на МО. Сгра­дите пустеят и се рушат, а не могат да бъдат използ­вани.

„Нападнаха и старата площадка на БКС. Старо­то хирургично отделение в болницата е напълно раз­грабено. Поставили сме COT. Полицията ми съдей­ства винаги за всичко, но не можем да се справим", твърди Алексиев.

Наглостта на ромите стигнала дотам, че се опи­тали да задигнат радиато­рите от закритото учили­ще „Любословие".

Те подготвили за изнася­не 4-5 чугунени отоплител­ни уреда. Вероятно са въз­намерявали да ги предадат за скрап, защото радиато­рите са тежки.

За да избегнат COT сиг­нализацията, проникнали в училището през покрива.




Онколекарства 4 пъти по-скъпи за една година
Държавата загубила над 8,7 млн. лева само от осем медикамента
Осем онколекарства са поскъпнали около 4 пъти само за една година. От това държавата е загубила над 8,7 млн. лева, съобщи общинският съветник от БСП Георги Кадиев. Той публикува във фейсбук таблица с осемте лекарства, цените им и загубите за държавния бюджет. Само за година изброените медикаменти са поскъпнали между 254 на сто и 497 на сто. Средното увеличение е с 386% за периода. От таблицата става ясно каква е цената на всяко лекарство, постигната при търг, организиран от МЗ през 2010 г., както и цената без търг за 2011 г. по методика на НЗОК. Според Георги Кадиев загубата за държавата носи печалба на производителите, на дистрибуторите и на управляващите от ГЕРБ. В подобни схеми Кадиев вижда как се захранват черни каси, с които после се купуват избори. От всичко това губят със сигурност болните, защото се купуват по-малко лекарства, и близките им, защото добавят от семейния бюджет това, което е откраднато от здравната каса, коментира още червеният съветник. Той е категоричен, че губещи са и данъкоплатците, защото парите им захранват онези, които после искат да ги управляват.
Над 8,7 млн. лв. губи държавата от 8 онколекарства

Всеки от медикаментите е поскъпнал с 386% средно на година
От осем лекарства срещу онкологични заболявания държавата губи 8,716 млн. лв. само за една година. За това алармира общинският съветник от БСП Георги Кадиев. Вчера той публикува във фейсбук таблица със седемте лекарства, цените им и загубите за държавния бюджет на годишна база вследствие на по-високите цени, заплащани от НЗОК. Само за година всяко от лекарствата е поскъпнало между 254% и 497%. Средното поскъпване е 386%. Последната колона вдясно показва именно загубата за държавния бюджет на годишна база вследствие на по-високите цени, плащани от НЗОК. От колона 7 на таблицата става ясно каква е цената на всяко лекарство, постигната при търг, организиран от МЗ през 2010 г. Колона 10 пък сочи цената, постигната без търг за 2011 г., вече по методика на НЗОК и с ползване на "референтни стойности", т.е. обвързване на цените с цени в други европейски държави. В колона 9 са записани ужасяващите поскъпвания в проценти, коментира Кадиев. Според него загубата за държавата носи печалба на производителите, на дистрибуторите и на управляващите от ГЕРБ. В подобни схеми Кадиев вижда как се захранват черни каси, с които после се купуват избори. От всичко това губят със сигурност болните, защото се купуват по-малко лекарства, и близките им, защото добавят от семейния бюджет това, което е откраднато от здравната каса, коментира още червеният съветник. Той е категоричен, че губещи са и данъкоплатците, защото парите им захранват онези, които после искат да ги управляват. И всичко това само от 8 лекарства, Представете си какво става за цялата система на здравеопазването, пита още Георги Кадиев.



Константинов иронизира новия здравен министър
Забавно нарече определението за "тежка артилерия", което си даде Десислава Атанасова, здравният министър в оставка д-р Стефан Константинов. След него може би идва ядрено оръжие, това е несериозно, заяви той. Константинов описа Атанасова като млада дама с хъс, амбиция и цели, които гони. По думите му, за разлика от него Атанасова имала подкрепата на парламента и премиера Бойко Борисов. В деня, когато той поемал поста през 2010 г., бил представен от вицепремира, а не от премиера. Константинов обеща да чака Атанасова в кабинета, за да й предаде поста и заяви, че ще я подкрепя. Бомба със закъснител цъка в болниците, предупреди министърът в оставка. Ако парите за лекарства са 500 млн. лв., финансирането за болниците било за 1,1 млрд. лв. Според Константинов при управлението на болниците липсват политики, каквито той е искал да проведе с въвеждането на здравната карта. Той даде за пример онкодиспансера в Пловдив, който имал достъп до милиони европейско финансиране, но в същото време е останал без персонал. Здравният министър в оставка упрекна още вицепремиера Симеон Дянков, че се е опитвал да кадрува във ведомството му. Финансовата система трябва да е благодарна на здравната, която успя да я стабилизира чрез парите от резерва на здравната каза, каза д-р Константинов.


57 на сто от висшистите работят като среднисти
Едва 43% от висшистите у нас заемат позиции, които изискват диплома от университет. Останалите работят на места, за които не се изисква висше образование. На всеки двама инженери се падат по двама икономисти и един администратор. Данните бяха представени от Отворено общество" по време на конференцията "Бизнес и образование". Според статистиката за последните пет години на пазара на труда са излезли 226 000 висшисти, като най-много са кадрите за икономиката, администрацията и управлението. 55 000 са завършилите икономика, което е повече от всички обучени по инженерство и природни науки. В обществения сектор, здравеопазването и IT сектора между 60% и 90% от специалистите работят на места, отговарящи на квалификацията им. Тревожно е обаче положението в промишлеността, където само между 16% и 30% от инженерите се реализират според квалификацията им. Всеки втори, който учи медицина, напуска страната.Най-ниска безработица има в обществения сектор, здравеопазването и IT сектора, а най-висока - в аграрния и туризма.


Дерат лечебниците за отпадъците им
Унищожаването на болничния боклук се оказва истински лукс - между 1,90 и 4,00 лева на килограм плащат лечебните заведения за изгаряне на опасните си отпадъци. И освен по-лесно, както хвърляме фасове, остатъци от храна и дамски превръзки от балконите си, им е и доста по-евтино да струпат човешки органи и тъкани, спринцовки, игли и кървави бинтове в кофите за смет. Една средно голяма лечебница произвежда дневно 200 кг опасни отпадъци, а големите болници в София - и по 300-350 килограма. Общо 4 тона на ден се изгарят в единствения работещ в момента в столицата инсинератор в Александровска болница. Там карат боклука си всички софийски медицински заведения, които са над 250. Унищожаването им струва между 18 000 и 36 000 лева месечно. Съвсем логично при този недоимък, който от години мъчи здравната система, сметките на директорите на болници да излизат криви, ако действат по правилата. И лесно да пестят стотици хиляди левове поне от това, което не застрашава пряко живота на хората. Другият вариант е да икономисват от заплатите на персонала, лекарства, храна, ток или парно. Липсата на достатъчно пари съвсем не оправдава безотговорността, допускана от някои болници, да хвърлят опасните отпадъци в кофите. Но пък обяснява защо кости, ембриони, плаценти, отрязани пръсти и какво ли още не се търкалят по сметищата.


Милиони заровени в недовършения инсинератор на Пловдив
Ваня ДРАГАНОВА

Пловдив строи инсинератор за изгаряне на болнични отпадъци от 2007 г, като единственият резултат до момента са заровените в нереализирания проект над 10 млн. лв. За изграждането на такава пещ се заговори още по време на мандата на Иван Чомаков и като донор беше привлечено швейцарското правителство, което дари оборудване на стойност 3,5 млн. франка. Първата копка беше направена през 2007 г. и оттогава в инсинератора бяха вложени и 8,8 млн. лв. от българска страна - 2,1 млн. лв. от тях отпусна ПУДОСС, 5 млн. лв. - държавният бюджет, и 1,7 млн. лв. - община Пловдив. Сградата бе построена и оборудването доставено, но се оказа, че то е поръчано без свързващите механизими и в този си вид няма как да заработи. Швейцарският доставчик и община Пловдив стигнаха до международен арбитраж, а междувременно Сметната палата обяви, че неправилно в инсинератора се влагат пари от постъпленията от такса смет. Сега новият кметски екип търси изход от ситуацията.




По света u у нас

Изгарят бинтовете и тъканите
Бинтове, марли, игли и всякакви други болнични отпадъци в целия развит свят се отделят от остана-пия боклук и се изгарят при специални условия, показа справка на „Преса". Пътят на една използвана спринцовка например е дълъг. След като убоде пациента, сестрата е длъжна да пусне иглата в контейнер, който, след като се напълни, се затваря и херметизира. Поставя се в плик, обозначен с определен код. След това санитар носи контейнерите до сметище във всяка болница, откъдето камион извозва опакования и складиран боклук до инсинератор. Остатъците от органи след операции пък се събират в хладилници и до дни е задължително да бъдат изгорени. И у нас би трябвало да е така. Българското законодателство от години е хармонизирано с европейското.


Политическият маратон на властта

5 часа трябва да има дебат В НС за рокадите, Властта го прави за час и половина
За час и половина днес властта иска да избере новите министри и да назначи шеф на здравната каса. След това в 10,30 ч. набързо трябва да стане предаването на управлението в министерствата на икономиката и здравеопазването, а по-късно целият кабинет да литне към Кюстендил, където има изнесено заседание на правителството, насрочено за 12 часа. Преди това обаче в 11,30 ч. започва молебен на площада, където има традиционен празник „Кюстендилска пролет" (виж по-долу). Около час е пътят дотам. В 9 ч. днес ръководството на НС трябва да приеме регламент за дебатите. Зам.-шефът на ДПС Пютви Местан сметна, че движението би трябвало да има 24 минути за дебат, БСП - 25, „Атака" и Синята коалиция - по 20, независимите -15, ГЕРБ - 45 минути. Това прави общо два часа и половина само за един от министрите. Две отделни проекторешения са депозирани в петък, което означава, че кандидатурите на Десислава Атанасова и Делян Добрев ще бъдат гласувани отделно, както настояваха от опозицията. Това прави общо пет часови дебати в НС. От опозицията се разгневиха, когато разбраха вчера замисъла на властта да претупа оставките на Трайков и Константинов и избора на новите министри. „МС няма право да планира заседания по време на дебати за персонални промени на кабинета. Това означава, че предварително са взели решение да смачкат дебатите, да не допуснат такива. Това е скандално", каза още Местан и призова управляващите да отменят правителственото заседание днес. БСП, ДПС, Синята коалиция и „Атака" няма да подкрепят двамата нови министри днес. Те ще бъдат гласувани от ГЕРБ и независимите. „Това ще е лош знак за техния старт", коментираха депутати от опозицията. Още по-неприятно ще е, ако премиерът реши да отсъства от клетвата в пленарната зала, както стана при избора на Константинов преди време, твърдят още те. Според депутати от мнозинството Борисов може и да не дойде в НС. „Промяната в управлението може да стане само чрез избори", категоричен бе Станишев. Сините в последния момент ще решат дали да гласуват „против", „въздържал се" или да излязат от зала. Снощи Трайков се сбогува с групата на ГЕРБ.


Вчера плаж, след пет дни - сняг

Парното няма да спира, хипертониците да се пазят
Теодора ЙОЛЧЕВА

На истинско лято се радваха вчера в Сандански. Там живакът удари 25 градуса и стотици избягаха от работа и отидоха на плаж край минералните басейни. Между 19 и 24 градуса беше температурата в по-голямата част от страната. Заради появилия се вятър единствено край морето беше по-хладно. Термометрите във Варна показваха 12 градуса, но това не уплаши група девойки, които решиха да ознаменуват настъпването на пролетта, като се гмурнаха в морето. След почти летните температури и рекордни жеги в последните дни зимата ще направи опит да се върне за кратко от понеделник. Това прогнозира пред „Преса" синоптикът от TV-MET Симеон Матев. В първия ден на следващата седмица живакът ще стига едва до 13 градуса. Задават се и валежи, като в планините дори ще натрупа нов сняг. Времето обаче няма да се развали трайно, застудяването ще трае 2-3 дни, успокои Матев. Март ще завърши с хубаво време, гарантират синоптиците. Дългосрочната прогноза сочи, че вероятно леко захлаждане ще има отново в началото на април. Засега „Топлофикация София" няма да спира парното, понеже не е налице нито една от двете необходими предпоставки - 3 последователни дни със средна денонощна температура от 12 градуса и трайно затопляне на времето. Хората със сърдечни проблеми са най-застрашени от влошаване на здравето заради резките смени на температурата, предупреди д-р Ивайло Даскалов, кардиолог от ВМА. Хипертониците могат да очакват кръвното им да стане по-високо, като най-вероятно е да се наложи лекарят им да повиши дозата на медикаментите, които вземат, или да ги смени с по-силни.




Всеки четвърти студент учи за шеф
Теодора ГЕНОВА

Всеки четвърти студент, завършил у нас през последните 5 години, е учил за шеф. 55 000 от общо 226 000 пресни висшисти са се дипломирали в направленията „Икономика" и „Администрация и управление". Това сочат данните от статистика на фондация „Отворено общество". За сравнение кандидат-мениджърите надвишават броя на получилите диплома в областта на инженерните и природните науки. На практика това означава не само че пазарът на труда е пренаситен от икономисти, но и че в скоро време може да се изправим пред сериозен недостиг на технически кадри. Не по-добро е положението и при медиците. ти зад граница. Въпреки високия процент емигрирали докторите са сред най-добре платените професионалисти заедно със специалистите по информационни технологии и работещите в сферата на добивната промишленост. Под най-малки заплати се разписват работещите в аграрната сфера и туризма. Данните на „Отворено общество" сочат, че висшистите са „с едни гърди напред" при търсенето на работа. Безработицата при тях е под 4 на сто - с 2,5% по-малко в сравнение със средното за страната. Шокиращото обаче е, че цели 25% от завършилите висше образование младежи „изчезват" и за тяхната реализация няма никакви данни. „Вероятно една голяма част от тях отиват да работят зад граница, а други се вливат в сивата икономика", смятат от фондацията.Кои са най-успешните специалности у нас. ще стане ясно в четвъртък, когато просветният министър Сергей Игнатов ще представи рейтингите на висшите училища у нас. Той гарантира, че „отличниците" сред професионалните направления ще получат до 25 на сто по-високо държавно финансиране.




Деца „боледуват" за място в градина

Забавачките в столицата пълни с малчугани с фалшиви диагнози, променят приема


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница