22 февруари 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата21.12.2017
Размер421.42 Kb.
#37278
  1   2   3
22 февруари 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Свършват талоните, ще ни преглеждат срещу такса?
Направленията, с които пращаме пациентите на преглед при за специалист, са орязани от 20 до 40% в сравнение с изминалото тримесечие. Това съобщи д-р Любомир Киров, шеф на сдружението на джипитата. След 10-ина дни пред кабинетите можело да се появят табели, че няма талони за преглед. При това положение човек трябва да си плаща.

За София има 313 085 направления - с 3000 повече, спрямо същия период на 2010 г., съобщиха от здравната каса. Възможно било при някои лекари бройките да са по-малко, защото били разпределяни по общ критерий.




Три дни умуват Ивайла момче ли е
Рядко заболяване мъчи детето от Шумен. В Австрия чакат професор от САЩ да го лекува
Ивайла Пламенова от Шумен е едно от шестте деца в света с изключително рядкото заболяване аноректална малформация тип клоака - родена е без уретра, анус и полови органи. За лекарите от университетската болница в Грац, Австрия, тя е случай 2010446669.

„Гладко като кукла от кръста надолу. Това беше моето детенце, когато го видях за първи път", казва майката Кристина.

23-годишната жена с невероятна сила и самообладание разказва историята, която преобръща живота на семейството й.

Кристина карала леко първата си бременност. В 6-и месец обаче личният й гинеколог др Веселинка Попова забелязала, че нещо не е наред с отделителната система на плода. Веднага изпратила бременната за консулт във Варна. Доцентът там преценил, че бъбреците са увредени. Дори изказал прогноза, че бебето може да е с тежка аномалия.

„Оказа се на 90% прав, но тогава още не знаехме какво ни чака", споделя Кристина.

От Варна ги препращат към София с препоръка шуменката да роди в „Майчин дом". Така и става на 16 април 2009 г. Леко и бързо нормално раждане.

Появява се обаче бебе, за което лекарите 3 дни умуват с какъв пол е и чакат резултатите от генетично изследване, за да разберат момче или момиче е.

„Беше много тежък момент.

Не знаехме с какво име да запишем бебето ни и какво да кажем на близките", припомнят си мъчителните часове Кристина и съпругът й Пламен.

Заради задържането на урината в бъбреците на новороденото още в утробата на майката се налага единият да бъде отстранен -недоразвит и поликистозен, когато Ивайла става на 6 месеца.

Посреща първия си рожден ден в реанимацията на софийска клиника. Днес, 2 месеца, преди втория си рожден ден, тя е преживяла многократни изследвания, неколкочасови анестезии, 5 операции.

Девет месеца от живота й досега са минали с катетър, включен към единствения й бъбрек. Тръбичката е зашита за кожата й. Дрешките й са срязани, за да излиза през тях тънкият маркуч.

Нощем връзвали ръчичката и крачето й за решетките на леглото с бинт, за да не се извади нефростомата от тялото.

Предпазните мерки са заради нескончаемите инфекции. Заради тях Ивайла не пропълзява, както повечето деца. Родителите я пазят и я приучават направо да проходи, за да не се изтръгне тръбичката от тялото й.

Знаят, че инфекциите могат да бъдат пагубни за крехкия й организъм. След първия тънък катетър се налага операция по спешност. Лекарите слагат друг и родителите ужасени виждат мътната течност, която се отделя в торбичката.

Почти от първия ден на раждането си детето е лекувано с антибиотици. Тялото е станало резистентно до такава степен, че при последната висока температура от настинка лекарите в детско отделение не знаят кой медикамент би подействал.

„Да направя аборт в 6-и месещ и да убия рожбата си? Да родя и да я оставя в

дом? Никога не сме помисляли да се откажем от детето си. Искаме да е с нас. Вярваме, че ще се оправи и ще води относително нормален живот", казват Кристина и Пламен.

Безграничната им вяра и обич към детето дават първите резултати. След консулти и лечение в 3 български болници Ивайла е в малко по-добро състояние.

„Благодарни сме на всички лекари, с които се наложи да се срещнем. Най-вече на проф. Огнян Бранков, шеф на детската хирургия в „Пирогов". Той честно ни каза, че в България няма повече кой да ни помогне

Посъветва ни да подадем молба за финансова помощ във Фонда за лечение на деца и ни насочи към клиниката по детска хирургия в Грац", разказа Кристина.

Фондът одобрява лечението там и на 13 ноември 2010 г. Ивайла и майка й заминават. Пет дни по-рано момиченцето прохожда. Спешно правят прощъпалник и пускат питката

по бялата пътека. Детето уверено хваща черпак и компютърна клавиатура.

В Грац лекарите се отнасят с огромно внимание, намират преводач, настаняват майката и детето в самостоятелна стая. Осигуряват ежедневно памперси и храна, при необходимост адаптирано мляко.

„Храната е чужда на нашия вкус. Когато Ивайла отказваше да яде, веднага я сменяха с пюрета, които и в България познаваме", обяснява бащата.

За да пътува и Пламен до Австрия, с Кристина обикалят фирми с молби за дарения и вземат заеми. Престоят им в Австрия продължава точно 39 дни -до 22 декември, и струва на семейството 3000 лв.

В Австрия Ивайла претърпява 3 операции с общо 17-часова анестезия. Сега вече родителите й дори не отбелязват единия час с упойка за вадене на конци - това чакане пред операционната за тях е минало като миг.

Лекарите под ръководството на шефа на клиниката по детска хирургия проф. Михаел Хьолварт разделят пикочния мехур от дебелото черво и извеждат уретер на повърхността на кожата. Искат съгласието на родителите

Да оставят отвора на ануса малко по-високо от обичайното място

Причината е, че мускулатурата там е здрава и няма да позволи „изпускане".

Двамата се съгласяват, макар да знаят, че това обрича детето им завинаги „да не е нормално".

На Ивайла й предстоят нови операции за довършване и прибиране на ануса и пластика на пикочния мехур. А още по-напред във времето - за оформяне на влагалище и полови органи.

Когато тазът бъде отворен, ще стане ясно дали момиченцето има яйчници и ще се развие ли физиологически нормално. Още сега обаче Кристина и Пламен знаят, че пикочният мехур на детето им ще е без задръжка и тя много трудно ще контролира уринирането. Неясно остава бъдещото й физическо развитие -никой лекар не се наема да даде гаранции какво ще се случи.

Семейството вече знае, че на 7 март тръгват пак за Австрия. Забавянето на поканата от болницата бе, защото медиците там са признали докъде стигат силите им и са потърсили за помощ професор от САЩ. Надеждите са в уменията на специалист точно по аноректалните малформации при деца, който има възможност да пътува през март.

Държавният фонд отново им помага и отпуска пари за продължаване на лечението - Ивайла е едно от 4-те деца, което на 12 януари е получило одобрение..

Родителите й са безкрайно благодарни за голямата помощ и стискат зъби, за да се справят с ежедневните разходи. Кристина ще получава още 2 месеца по 240 лв. майчинство, докато Ивайла навърши 2 г.

В къщата им в шуменския кв. Макак влизат 70 лв. за това, че гледат дете инвалид. Пламен работи във фирма, която е коректна към служителите си, но напоследък и там е намаляла работата.

Кристина и Пламен са притеснени да изтъкват финансови проблеми,

не искат да се оправдават с Ивайла, но е ясно, че покрай нея има много и непредвидени харчове. За едно обикновено българско семейство се оказва непо* стижимо бащата да пътува отново до Грац, за да бъде с детето и съпругата си в мъчителните дни преди и след операциите.

„Никога няма да съжаляваме, че не изоставихме Ивайла в дом и тя живее с нас. Каквото и да ни струва.

Според всички изследвания умствено тя се развива отлично. Сърцето й също е здраво. Сигурни сме, че ще се оправи. Искаме да й помогнем да живее нормален живот", сподели Кристина.

МАЯ КОНОВА


70 000 направления повече дава здравната каса
За първото тримесечие на тази година здравната каса е отпуснала 70 000 направления повече за преглед при специалист от миналата година, отчетоха вчера от ведомството. Парите за изследвания също са увеличени с близо 25%, което прави 3,5 млн. лв. повече.

При разпределението на средствата вече няма да се взема предвид единствено броят на населението в региона, а ще се отчитат и неговите специфични характеристики, поясняват от НЗОК. Още в началото на тримесечието всеки доктор ще знае с какво разполага, за да планира разходването му. Шефовете на районните здравни каси пък ще имат за първи път право да променят броя на направленията, ако част от тях остават неизползвани. Новите правила на НЗОК дават възможност на лекарите да правят вътрешно преразпределяне на средствата. Медиците ще могат също така да прехвърлят направленията, предвидени за диспансерни прегледи или профилактика за остри случаи и обратно.

При нужда договорните партньори ще могат да надвишават отпуснатите им направления с 10%, без после да ги компенсират. Но те няма да могат да се прехвърлят за следващото тримесечие, напомнят от НЗОК. Отделно ще могат да надвишават параметрите си с 15%, които обаче ще бъдат връщани през следващото тримесечие.

СОФИЯ ТОМОВА


Спрян сайт пак пусна хапове менте в нета
Сайтът, който преди месец полицията спря заради продажбата на фалшиви лекарства, отново е активиран. Онлайн магазинът предлага над 100 вида медикаменти и хранителни добавки, предназначени главно за отслабване или полова мощ. На 11 януари тази година МВР разпореди той да спре работа, понеже продаваните препарати са фалшиви и опасни за здравето. Според българското законодателство продажбата на лекарства в мрежата е напълно забранена. В сайта обаче се предлагат дори препарати, които трябва да се инжектират. Други пък ни обещават да намалим теглото си за месец с цели 10 килограма. Освен това интернет търговците търгуват със стероиди, които се дават на коне преди състезание. Според пояснението обаче дозата за хора трябвало да бъде по-малка. Месец след акцията на МВР собствениците на виртуалния магазин правят дори анкета сред потребителите си за качеството на новата си визия. Според Агенцията по лекарствата контролът върху интернет търговията става само след сигнал заради ограничените възможности на ведомството. Според тях нито една държава не може да контролира цялото интернет пространство.


Откриват 6 центъра за болни деца
Шест центъра за деца с увреждания на възраст от 3 до 18 години ще бъдат разкрити в Пазарджишка област до 2013 г., които ще поемат малчуганите със здравословни проблеми, настанени в сегашните социални домове.

Това обяви шефката на Регионалната дирекция „Социално подпомагане” Димитрия Гърдева. Три от бъдещите семейни центрове ще бъдат в областния център Пазарджик и по 1 в Пещера, Панагюрище и Велинград, като новите структурни комплекси ще бъдат изграждани поетапно по проекта „Детство за всички”, така че до декември 2013 г. да бъдат готови да посрещнат най-малките си обитатели. Финансирането ще бъде осигурено по оперативната програма „Развитие на човешките ресурси” чрез Европейския социален фонд. Социалната шефка сподели, че в момента в домовете за медико-социални грижи в Пазарджик и Ветрен се отглеждат общо 17 деца с увреждания, чийто брой обаче ще се увеличи, когато от други домове в страната бъдат върнати хлапета, чиито родители по постоянен адрес се водят в Пазарджишка област. В региона се предвижда да бъдат открити и две защитени жилища за хора с увреждания от 18 до 35 години.



Диана Георгиева


Дълговете на фирмите стигнаха рекордните 157 млрд. лв.
Държавата бави плащанията си средно година и половина, показва анализ на БСК
Бремето на задълженията на фирмите продължава да расте и е достигнало колосалната сума 157 млрд. лева към 1 януари 2010 г. За сравнение - цялото годишно производство на стоки и услуги на българската икономика е 68.5 млрд. лева. Това означава, че за всеки произведен лев предприятията задлъжняват с 2.28 лв. към свои доставчици, банки, работници, бюджета и др.

Това показва най-новият анализ за фирмените борчове на Българската стопанска камара.

"Вече сме близо до критичната точка, а след това следват фалитите", алармира вчера изпълнителният председател на БСК Божидар Данев. Държавата също допринася за проблема, защото бави парите, които дължи на фирми, средно с година и половина.

По принцип задлъжнялостта не е опасна - тя всъщност е сигнал, че икономиката работи. Проблем са обаче просрочените дългове и вземания, а те са стигнали 40 млрд. лв.

Най-много са "затънали" браншовете, които бяха и най-силно ударени от кризата - търговия, строителство, недвижими имоти.

Най-големи са дълговете между фирмите - 104 млрд. лв., следвани от тези към банки, персонал и др. - 48 млрд. лв., и за данъци и осигуровки - 4.7 млрд. лв. Проблемът с бавенето на заплати продължава да се задълбочава. Сумата, която фирмите дължат на работниците си, е огромна - 1.9 млрд. лв., сочат сметките на БСК. Те са на база на балансите на компаниите, обявени в Търговския регистър към 1 януари 2010 г. "Фирмите просто нямат възможност да плащат", заяви зам.-председателят на БСК Камен Колев. Отделно само за осигуровки на служителите работодателите дължат близо 900 млн. лв., като при една немалка част от тази сума просрочието е над 1 г. Това също нарушава пряко правата на работниците.

Държавата бави плащанията си към бизнеса средно с година и половина, заяви още Камен Колев от БСК. Това сочи статистиката за изпълнените и неразплатените обществени поръчки на стойност 833 млн. лв. към края на 2009 г. "Никой не контролира какви срокове за плащане записват възложителите, така понякога съвсем законно се отлагат плащания с по 6 месеца, което поставя бизнеса пред огромни трудности", коментира Камен Колев. По данни на БСК във всеки момент болници и други здравни заведения например дължат на доставчиците си поне 100 млн. лв. Затова камарата настоява възможно най-бързо у нас да се въведе евродирективата за плащанията, която въвежда основен срок за издължаване от 30 дни.

Цветелина Йорданова


Болестта на кмет вече няма да блокира работата на общината

Заради процедурни хватки бюджетът на Пловдив ще се гледа за втори път
Арестът на кмет или тежко негово заболяване вече няма да парализира работата на цялата община, ако бъде приета промяна в закона за общинските бюджети, подготвяна от депутати на ГЕРБ. С измененията общинският съвет ще упълномощи заместник на градоначалника вместо досегашната възможност само кметът да излъчи свой зам. Така всички решения на общинската администрация ще станат легитимни. Промяната идва след писмо от временното ръководство на община Белослав, която се озова в патова ситуация.

Кметът й Емил Дичев, който управлява трети мандат, беше задържан на 17 декември 2010 г. заради подкуп от 5000 лв. Белязаните банкноти са открити при обиск на кабинета му. До момента той все още е в следствения арест. На местните избори през 1999 г. Дичев бе издигнат от СДС, а на следващите два вота се яви като независим кандидат, подкрепен от СДС, НДСВ и ДПС и печели още на първи тур.

Зам.-кметът инж. Галина Тодорова е била упълномощена от общинския съвет да представлява Дичев, но тъй като законът не предвижда такава възможност, областният управител на Варненска област не признава и подписания от нея бюджет на общината за 2011 г. Заради липсата на законово решение областният Данчо Симеонов обжалва пред Административния съд всички решения, приети от общинския съвет по докладни от Галина Тодорова. Самата Тодорова обясни пред "Сега", че това е пропуск в закона и ако не бъде отстранен, ще затрудни финансирането на дейностите в общината. На 1 февруари тя е депозирала и писмо до областния с молба да намери разрешение на проблема. Премиерът Бойко Борисов също е бил информиран за случая.

Драма с приемането на бюджета на общината има и в Пловдив. Нейният бюджет бе върнат от областния управител Иван Тотев, когото ГЕРБ се кани да издигне за кандидат-кмет наесен, и този четвъртък на извънредна сесия бюджетът трябва отново да бъде гласуван. Според шефа на общинския съвет Илко Илиев в четвъртък те ще обсъждат същия бюджет, който вече бе спрян от областния. Мотивите на Тотев са по процедурата - че не е обсъждан в комисии и публично. Според Илиев обаче това не отговаря на истината - просто съветниците на ГЕРБ не се явили в комисиите, когато са гледани параметрите. След прегласуването на бюджета областният може да се обърне към Административен съд, според Илиев обаче независимо от решението на областния бюджетът ще влязъл в сила.


НЕДОВОЛСТВО

Бюджетът на община Пловдив за т.г предвижда облигационен заем в размер на 17 010 900 лв. "Недопустимо е заради някакъв партиен интерес да унищожаваш бъдещето на града. Абсолютно неадекватно и безпринципно е веднъж да заявиш, че няма да пречиш, а сега под партиен натиск да правиш безумия", коментира кметът Славчо Атанасов веднага след като областният спря бюджета на Пловдив.



Наделина Анева


Пак има ощетени от лимитите за прегледи при лекар

В някои медицински центрове талоните до края на март са вече изчерпани
Разпределението на направленията за консултации със специалисти от доболничната помощ и за изследвания породиха недоволство у някои медицински центрове. За януари-март лимитите са намалени с 40-50% спрямо последното тримесечие на 2010 г., обявиха от столичен диагностично-консултативен център. Намалението касае талоните, които се дават на личните лекари и на самите специалисти - за консултации с техни колеги, както и сумите за лабораторни тестове. Освен това здравната каса е раздала на медиците лимитите за тримесечието едва в средата на февруари и заради рязкото им намаление талоните до края на март на практика са вече изчерпани.

Районната лекарска колегия в Пловдив пък призова личните лекари и специалистите да не подписват годишните си договори със здравната каса заради "драстично намалените" лимити. За 2011 г. парите в специализираната извънболнична помощ за града са намалени с 15%, а въпреки увеличението в първичната помощ джипитата няма да успеят да осигурят на всички пациенти необходимите направления за задължителните профилактични изследвания, твърди председателят на местната лекарска колегия д-р Георги Сакакушев.

Няма намаление на лимитите спрямо м.г., но няма и увеличение и талоните отново няма да стигат, коментира обаче председателят на сдружението на общопрактикуващите лекари д-р Любомир Киров.

От здравната каса дори твърдят, че талоните са повече спрямо същия период на миналата година. На национално ниво са разпределени над 70 000 повече направления за консултация със специалист и 25% повече средства за медико-диагностични изследвания, твърдят от НЗОК. В София специално са отпуснати 3000 повече направления, обясниха от касата

РЕГЛАМЕНТ

От тази година е в сила нова методика за определяне лимитите. "Вече няма да се взема предвид единствено броят на населението в региона, а ще се отчитат и неговите специфични характеристики - възрастова структура на населението, вид населено място и др., обуславящи потребяването на здравните услуги", обявиха от НЗОК.



Янина Здравкова


Белите касинки на изчезване
Всяка осма е пенсионерка, по 1000 годишно бягат в чужбина

Детските отделения останаха без медицински сестри
Медицински сестри бягат от детските отделения. За това алармира главната сестра на "Пирогов" Анушка Димитрова. Тя се е видяла в чудо да търси кадри за уникалните звена в болницата, където се лекуват малчугани и тийнейджъри от цялата страна. "Колкото и да ги агитирам, избират да работят в хирургиите и травматологиите за възрастни пациенти", казва шефката на сестрите в спешната болница. И признава - сега в "Пирогов" има глад за 20 педиатрични сестри. "Наскоро няколко кандидатстваха за работа, но категорично отхвърлиха предложението да се занимават с малки пациенти", разкрива Анушка Димитрова, която има дълъг стаж като реанимационна и анестезиологична сестра в "Пирогов". Младите сестри се "пазят" и от операционния блок, реанимацията и гръдните отделения.

Запознайте се е Росица Арсова - старша сестра в Детското гръдно отделение в "Пирогов". Вече 25 г. тя бди над здравето на малчуганите. "Започнах на 19, удоволствието да излекуваш дете не може да се сравни с нищо друго", споделя старшата сестра. По думите й малките безпогрешно разбират кой ги обича и се лепват за него като гербова марка. Наскоро малък пациент дори й подарява плюшената си играчка. "Знаете ли каква чест е това?! Играчката за детето е заместител на мама", разказва с вълнение добрата фея в бяло. Колежките й пък издават - заради леката й ръка и слънчево излъчване болните хлапета искат само тя да им бие инжекциите

"Наследих професията - майка ми работеше в "Пирогов", леля ми също беше медсестра", казва с гордо вдигната глава Росица. Още в трети клас решава, че ще сложи касинката, щом порасне. "Най-важното в тази професия е да обичаш хората", издава тайната си Росица. И досега идват да й благодарят вече пораснали пациенти. Една от тях е Даниела (името е променено - бел. ред.), която се ражда с липсващ хранопровод и се налага хирурзите да й правят пластика. След операцията Дани е съвсем нормално дете, вече е омъжена и има детенце, но не е забравила белите престилки от "Пирогов", радва се старшата сестра.

Росица Арсова се надява в армията на сестрите да се присъединят повече млади жени. Защото тази благородна професия застарява. "От общо 29 000 сестри в страната 3500 са в пенсионна възраст", информира Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи.

Средната възраст на сестрите е 48 г.

По-младите често рискуват и грабват куфарите за Западна Европа - за по-добро заплащане. През 2009 г. към по-богатите страни тръгнали 1200 сестри, а през миналата - 926, сочат данните на асоциацията.

От тази година сестрите са в групата на аналитичните специалисти в Националния класификатор на професиите. Според родното законодателство работодателите трябва да ги осигуряват върху минимален праг от 780 лв., вместо върху 540 лв. Това създаде напрежение в болничните заведения, тъй като не разполагат с финансов ресурс за подобен скок. Вчера синдикатите и Асоциацията на работодателите в здравеопазването се срещнаха именно по този въпрос. "Идеята е сестрите да останат в новата група, но да се осигуряват, както досега", коментира преди срещата за "Стандарт" д-р Иван Кокалов, зам.-председател на КНСБ. Дали обаче това ще мотивира родните касинки да остават на работа в България?

"За да насмогне системата, е нужно медицинските университети да приемат по 1000 сестри годишно", подчертава проф. Станка Маркова, доскорошен лидер и почетен председател на асоциацията. През миналата учебна година обаче в специалността са се записали едва 400 жени.

"Средната възраст на студентките варира между 30 и 35 г.", разказва Ани Димова, която тази година се дипломира. И в момента е на стаж в Централната реанимация на "Пирогов". Ани първо е завършила молекулярна биология, но решава, че тази работа е прекалено скучна, и пробва с медицина. Две години поред не я приемат. И Ани се записва "временно" в сестрински курс. "Взе, че ми хареса", споделя чаровната 28-годишна сестра. Надява се да остане на работа в реанимацията, където освен свръхконцентрация, трябва да имаш и смело сърце. "Справя се отлично!", хвали я пък старшата сестра на Клиниката по интензивно лечение Даниела Стоянова. По-опитната й колежка признава - благодарността на спасените пациенти изтрива като с гъба умората

Пироговските сестри непрекъснато преминават и вътрешни квалификационни курсове заедно с колежки от други болници. От 2 г. пък имат възможност да гонят стреса с хора и ръченици срещу 15 лв. месечна такса. Тренират в специална зала в сградата на болницата заедно с други свои колеги - лекари и санитари. Заниманията са два пъти седмично и се водят от опитната хореографка Елена Бачева.





Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница