27 май 2010 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/12
Дата02.04.2017
Размер1.66 Mb.
#18325
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12
27 май 2010 г.


ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. 24 часа 3

В. 24 часа 5

В. 24 часа 6

В. 24 часа 6

В. 24 часа 7

В. 24 часа 7

В. Земя 7

В. Земя 7

В. Земя 8

В. Земя 9

В. Земя 10

В. Земя 10

В. Земя 13

В. Земя 14

В. Земя 14

В. Земя 16

В. Земя 19

В. Телеграф 19

В. Телеграф 20

В. Телеграф 21

В. Телеграф 21

В. Телеграф 22

В. Телеграф 22

В. Телеграф 22

В. Телеграф 23

В. Телеграф 24

В. Стандарт 24

В. Стандарт 25

В. Стандарт 25

В. Стандарт 25

В. Стандарт 26

В. Стандарт 26

В. Стандарт 27

В. Стандарт 27

В. Стандарт 28

В. Стандарт 29

В. Стандарт 30

В. Стандарт 31

В. Класа 32

В. Класа 33

В. Класа 33

В. Класа 33

В. Класа 34

В.Класа 34

В.Класа 35

В.Класа 35

В. Новинар 35

В. Новинар 36

В.Монитор 36

В.Монитор 37

В.Монитор 37

В.Монитор 38

В.Монитор 38

В.Монитор 38

В.Монитор 39

В.Монитор 39

В.Монитор 40

В.Монитор 41

В.Монитор 41

В.Монитор 42

В.Монитор 42

В.Монитор 43

В.Монитор 43

В. Монитор 45

В.Дневник 46

В.Дневник 47

В.Дневник 48

В.Дневник 48

В.Дневник 49

В.Дневник 49

В.Дневник 50

В.Дневник 50

В.Дневник 51

В.Дневник 52

В.Дневник 52

В.Дневник 53

В. Дневник 53

В. Дневник 54

В. Дневник 56

В. Дневник 57

В. Дневник 58

В. Труд 59

В. Труд 60

В. Труд 60

В. Труд 61

В. Труд 61

В. Труд 62

В. Труд 62

В. Труд 63

В. Труд 63

В. Труд 63

В.Труд 64

В. Дума 64

В. Дума 65

В. Дума 65

В. Дума 66

В. Дума 66

В. Сега 67

В. Сега 68

В. Сега 68

В. Сега 69

В. Сега 71

В. Сега 72

В. Сега 72

В. Сега 75

В. Атака 75

В. Атака 77

В. Атака 77

В.Атака 82

В.Атака 82

В. Пари 83

В. Пари 86




27.05.2010 г.,с. 2- 3
Прокурори: Съдийските имоти в Приморско са подкуп
Роднините на магистрати не са имали законно право да кандидатстват
ВАСИЛИЙ ДРУЖИНИН, СИЛВИЯ ГУРМЕВА

Петимата висши магистрати, уредили роднини с апетитни имоти в Приморско, ще бъдат разследвани за подкуп. А в цялата страна тръгват проверки на общински имоти, дадени за строеж на частни лица, съобщи вчера зам. главният прокурор Валери Първанов.

Панайот Генков, Николай Урумов и Андрей Икономов от Върховния административен съд, шефът на Софийския апелативен съд Веселин Пенгезов и бившият апелативен прокурор на Бургас Йордан Иванов ще бъдат разследвани от Софийската градска прокуратура.

Аферата "Приморско" започна след публикации в пресата. Те станали повод на 12 април 2010 г. по заповед на главния прокурор Борис Велчев да започне проверка.

Преписката била възложена на прокурора Димитър Вълчев. Той поискал от апелативната прокуратура в Бургас и полицията да проверят дали в Приморско е била адресно регистрирана дъщерята на Урумов Деница, на какъв адрес и за какъв период от време.

От полицията докладвали за ситуацията на 21 април. Паралелно с това прокурор Вълчев бил командирован на място за 2 дни. На 26 април той предложил проверката да продължи, защото кметът на Приморско и тамошните прокурори подали сигнали, че освен Урумова право на строеж било дадено и на други роднини на висши магистрати.

Вълчев сочел още, че заради десетки случаи на неправомерно преотстъпено право на строеж в Бургас било образувано досъдебно производство още през 2008 г. На 27 април прокурор

Вълчев помолил да го сменят с друг прокурор, защото бил близък с част от проверяваните магистрати. Така разследването поела прокурор Каролина Хлебарова от ВКП.

Тя веднага изискала от колегите си в Бургас подробна справка какво става със спряното дело.

"Прокурор Величка Костова от Бургаската окръжна прокуратура не е имала никакво основание да го спре. В постановлението си написала, че не може да открие Урумова, която също е магистрат. Не го е обявявала официално за издирване", обясни Първанов.

Така делото било възобновено.

През май Хлебарова била командирована в Приморско. Тя изискала молбите от Ваня Генкова, Елка Икономова, Деница Урумова и Ана Пенгезова до кмета на Приморско, с които им е дадено право на строеж. Така било установено, че те не са живели на посочените адреси и са подали молбите, преди да бъдат адресно регистрирани в Приморско.

Материалите били пратени и на Районната прокуратура в Царево.

Оказало се, че преди това зам. районният прокурор Катя Евтимова отказала да разследва документни измами. Когато получила обаче новите материали, тя отменила постановлението си и образувала дело.

Във ВКП смятат, че близките на магистратите не са имали право да кандидатстват за право на строеж. Те били без адресна регистрация там поне от 5 г., както изисква законът. Комисията към общината не проверила и подадените от тях данни.

На 18 май 2010 г. Първанов изискал от председателя на Върховния административен съд копия от постановените решения на ВАС от 1 януари 2004 до 1 януари 2008 г., по които община Приморско е била страна. Те се оказали около 150. Станало ясно, че и тримата магистрати от ВАС са се произнасяли по дела на община Приморско.

Според шефа на етичната комисия във Висшия съдебен съвет (ВСС) Цони Цонев обаче по-голяма част от жалбите на общината не били уважени.

"Техните роднини по права линия са получили неправомерно облага. Материалите съдържат данни за подкупи. Затова разследването ще бъде дадено на компетентната да разследва магистрати Софийска градска прокуратура", обясни заместникът на Борис Велчев.

Той допълни, че данните засега не са достатъчни за повдигане на обвинения. Според Първанов може да се говори за подкуп, независимо че правата на строеж са дадени не на магистратите, а на техни близки. Той призна, че към този момент няма доказателства магистратите да са знаели за намеренията на роднините си.

Според него Пенгезов също ще бъде разследван за подкуп, независимо че е бил шеф на Военноапелативния съд, а не административен съдия.

"Не можех да знам за Приморско, колегите си подават съответните декларации пред Сметната палата, децата им не са включени в кръга на имоти", каза Валери Първанов. "Районният прокурор на Царево също подал молба да строи, но не му било разрешено", обясни Първанов.

В същото време вчера стана ясно, че инспекторатът към ВСС проверява прокурорите, прекратили разследванията за съдийските имоти в Приморско.

Образуваните през 2008 г. общо 4 досъдебни производства за документна измама и престъпления по служба в Царево и Бургас са прекратени през ноември 2009 г.

Въпреки че върху документите стои подписът на бившия кмет Димитър Димитров, делата за длъжностни престъпления са срещу неизвестен извършител.

В понеделник ВСС ще изслуша Панайот Генков, Николай Урумов и Андрей Икономов, Веселин Пенгезов и Йордан Иванов.

Според ВСС повечето от 222-та акта на общината в полза на "крайно нуждаещите се" са нищожни, тъй като са подписани след 2004 г., когато кметовете вече нямат право да отстъпват право на строеж.

"Около 400 са остъпените права на строеж, повечето са на местри хора", каза Лиляна Димова, кмет ана община Приморско пред Би Ти Ви (виж карето на стр. 2-а).

"През ноември 2004 г. Законът за общинската собственост бе променен и новите разпоредби забраняват на кметовете да отстъпват право на строеж. Това право се дава на общинските съвети", уточни шефът на Етичната комисия на ВСС Цони Цонев.

Имотите могат да се отнемат по всяко време, тъй като искът за нищожност няма давност. "Не е ясно защо кметът на града Димова не е искала разваляне на сделките досега, а е уведомила само прокуратурата", обясни той. По друг начин стои въпросът с онези, които са получили право на строеж преди влизане в сила на новия закон. Между тях са и дъщерята на Панайот Генков и майката на Андрей Икономов. Според юристи актовете на кмета в тяхна полза могат да бъдат атакувани в съда като унищожаеми, но давностният срок от 5 г. е изтекъл.

"Хората от Приморско, на чиито адреси са се регистрирали повечето от "крайно нуждаещите се", за да навъртят 5-годишно жителство, са заявили, че не ги познават и никога не са ги виждали.

Единствено дъщерята на Генков се появявала от време на време", заяви Цонев.

Етичната комисия на ВСС още умува на какво основание да наложи наказания на четиримата действащи магистрати.


Снимка на пет колони - Общинският лидер на ДПС в Шумен Гюнай Тефиков се е сдобил с 11 дка край езерото срещу 900 лв.
Снимка на четири колони – Земята в местността Боруна в Приморско раздадена на „крайно нуждаещите се” (в кръгчето).
Портретна снимка на една колона – Веселин Пенгезов
Портретна снимка на една колона – Андрей Икономов
Портретна снимка на една колона – Николай Урумов
Портретна снимка на една колона – Панайот Генков
Портретна снимка на една колона – Йордан Иванов


27.05.2010 г.,с. 2
Областен прати сигнал за заменки в Шумен
ВЕНЦИ ВЕНКОВ

Съмнителни заменки на земеделски земи през последните 5 г. дава на прокуратурата и МВР областният управител на Шумен Димитър Александров. В тях са имената на депутата от ДПС Георги Колев, бившия му колега Метин Сюлейманов, общинския лидер на ДПС Гюнай Тефиков и бившия депутат Светослав Спасов, сега съветник на премиера.

Сюлейманов заменил през 2009 г. 279 дка ниви в Делиормана срещу 164 дка на главния път София-Варна до изграждащия се там индустриален парк. Платил 173 хил. лв., което прави по лев на квадрат. Зад сделката стои името на майка му Зюбейде, но вчера ексдепутатът призна, че смятали да се преместят в Шумен, земите им били разпокъсани по много села и искали единствено комасация. Парцелът бил засят със слънчоглед.

Депутатът проф. Георги Колев заменил 13 дка в Каолиновско и получил 10 дка нива в с. Мадара.

"Да, става дума за нива в нивата, искахме с мой партньор да участваме в европроект за създаване на посадъчен материал. Това не стана и сделката даже не е регистрирана в Агенцията по вписванията. През пролетта на 2009 г. не бях депутат, а искането направихме 2 г. преди това", обясни Колев.

Бившият депутат Светослав Спасов придобил 17 дка до Шумен. "Няма нищо скандално, парцелът е на 1 км от пътя за Варна и на 2 км от магистралата до селото, където живеят баба и дядо. От нивата половината е бунище", каза пред журналисти Спасов.

Гюнай Тефиков, общински лидер на ДПС в Шумен, дал 19 дка в родното си с. Градище и взел 11 дка за 9377 лв. в Шумен до езерото на края на града. Цената е под лев на квадрат, но пазарната цена на парцела е стократно по-висока според брокери. В списъка е и разследваният бивш депутат от ДПС Гюнай Сефер. Той и съпругата му Бехидже разменили 42 дка в Дуловско за 30 дка в Шумен на крайно апетитно място в местността Беш тепе между пътя за Варна и магистрала "Хемус". Платил 26 803 лв.


27.05.2010 г.,с. 2
Изчезнал архив забавил разплитането на скандала
ДИМЧО РАЙКОВ

Разплитането на скандала с отстъпените права на строеж в Приморско се забавило с 1 година заради мистериозно изчезнали документи от общината. Това твърди пред "24 часа" районният прокурор от Царево Катя Евтимова.

Става въпрос за имотните декларации, попълнени от "крайно нуждаещи" се, въз основа на които са получили апетитните имоти. Сред тях има и роднини на топмагистрати.

"През 2008 г., когато поех случая по сигнал на общински съветници, поисках декларациите, но кметът Лиляна Димова ми каза, че ги няма в архивите на кметството", заяви вчера прокурор Катя Евтимова. После изненадващо се появили в края на 2009 г.

Подозренията на обвинителката са, че с изчезването на декларациите се е целяло да мине давността за обвинение на получилите отстъпено право за строеж, в случай, че са излъгали за имотното си състояние в тях. Давността е 5 г. , повечето молби са от 2004 г.

Бившата председателка на комисията по отстъпените права на строеж Маргарита Серафимова, която бе и заместник на екскмета Димитър Димитров, заяви обаче, че когато се е сдавала властта през 2007 г., всичко е било налице. Официално приемане-предаване на архива обаче нямало.

Прокурор Евтимова e изпратила папките по случая на Окръжна прокуратура - Бургас, с мнение, че има основания за образуване на наказателно производство за извършено престъпление от длъжностни лица. Тя препратила материалите, тъй като не били от компетенцията на районното обвинение в Царево.

Окръжният прокурор Величка Костова, на която е възложена преписката сега, вчера отказа коментар.

"В момента сме на фаза досъдебно производство. Разпитват се огромен брой свидетели и всички, които са получили отстъпено право на строеж. На по-късен етап ще бъде назначена и съдебно-оценъчна експертиза.

Тя трябва да установи дали това, което е платено за отстъпеното право на строеж, отговаря на нормативно уреденото като тарифи, обясни вчерапрокурор Станимир Христов, говорител на окръжната прокуратура в Бургас.




27.05.2010 г.,с. 3
Погнаха шефа на ДНСК заради “Златна перла”
Софийската градска прокуратура ще проверява дали шефът на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) инж. Иван Симидчиев не е извършил престъпление, като не е заповядал събарянето на незаконните строежи на вилно селище "Златна перла". Това съобщи вчера говорителят на Върховната административна прокуратура (ВАП) Милена Беремска.

Прокуратурата се занимава с проблема в землището на село Варвара, община Царево, от 2006 г.



Министър Росен Плевнелиев пратил писмо с указание до Симидчиев, че трябва да издаде заповед за премахване на незаконното строителство там. Според обвинителите бездействието на ДНСК датира от март 2009 г. Тогава приключили всички дела във Върховния административен съд за законноста на "Златна перла". Той се е произнесъл, че строителството е незаконно, но досега то не е премахнато. Шефът на ДНСК се мотивирал, че бил влязъл в сила общ устройствен план за община Царево и затова отказал да бутне постройките. (24часа)
Снимка на три колони – Селището „Златна перла”


27.05.2010 г.,с. 9
ИКЕА първо в София, после и във Варна
Мебелният гигант ИКЕА ще направи първа копка на магазина си в София на 3 юни. Компанията ще има обекти и в други по-големи градове, първо е Варна.


27.05.2010 г.,с. 10
Плащат и 41 млн. по ФАР
Дългове на държавата по 17 пътни проекта по предприсъединителната европрограма ФАР също ще бъдат изплатени на фирмите изпълнители през банката за развитие. Това реши вчера правителството. Сред неизплатените проекти е и вторият тунел в Дупница на международния път за Гърция. Общата стойност на неизплатените проекти е 41 млн. лв. Тези проекти бяха извадени от програма ФАР след скандала с Батко в пътната агенция при предното правителство.


27.05.2010 г.,с. 1
Съветник на Борисов се облажил със заменка на земя
Съветникът на премиера Бойко Борисов по военните въпроси Светослав Спасов се облажил от заменка на земя, съобщи вчера областният управител на Шумен Димитър Александров. През 2005 година държавата е купила от Спасов 23,4 декара нива в землището на село Красен дол, община Никола Козлево, и му е продала 17 декара до шуменския квартал "Макак". Придобитата от бившия царски депутат земя, по информация на областния управител, е до главния път София - Варна и точно до строящата се магистрала „Хемус". При размяната държавата му доплатила 1352 лева.


27.05.2010 г.,с. 2
Проверяват всички общини за неправомерно отстъпено право на строеж
По разпореждане на главния прокурор Борис Велчев и под ръководството на Върховния административен съд ще бъдат проверявани всички общини за неправомерно отстъпено право на строеж, съобщи зам. главният прокурор Валери Първанов. Основната причина е появили се в пресата материали, че подобни случаи като този в Приморско има и на много други места в страната, особено в курортните общини. Относно случая с магистратите, облагодетелствали се с имоти в Приморско, той по компетентност ще бъде прехвърлен на Софийската градска прокуратура. Няма доказателства, че магистратите са знаели, че облагата на близките им от сдобиването с имоти в Приморско е неправомерна. Това сочи проверка на Върховната касационна прокуратура, резултатите от която бяха представени вчера. Има изискване лицата, които се включват с право на строеж, да имат минимум пет години адресна регистрация на съответното място. Такава лицата са нямали, което прави актовете за строеж неправомерни, обясни Валери Първанов. Проверката на ВКП е продължила месец и половина.


27.05.2010 г.,с. 4
Дора ЯНКОВА, кмет на Смолян u председател на НСОРБ: Силно ни изненада решението за намаляване на парите за общините
Огорчени сме, но все още разчитаме на мъжката дума на премиера, който обеща да няма повече съкращения в бюджета ни
- Водещ: Какво мислят кметовете за идеята държавните пари за общините да бъдат намалени с 15 процента? Изобщо можете ли да се справите, ако парите ви бъдат намалени с 15 процента?

- Дора Янкова: Ще бъде изключително трудно, защото ние си даваме сметка, че за образованието, социалните услуги, отбрана и сигурност и за екологичните проекти няма намаление, но аз си направих една проста сметка,.че в моята община администрацията е 141 човека, в които влизат 43 кметове на кметства в селата около общината. Когато ги приспадна и направя 15 процента намаление, ще трябва да съкратя 22 човека, а това са администрации, които са и в по-големите селища, и реално във всичките 43 кметства и в кметството в Смолян ние ще останем със 76 човека, с които ще трябва да гарантираме публичните услуги. Това ще бъде доста трудно, защото ние реално трябва да имаме и по-напрегнат административен капацитет, за да ръководим европейските проекти, да пишем европейски проекти и паралелно с това да бъдем в услуга на гражданите. А още в една сфера ще бъде изключително трудно, в сферата на общинското здравеопазване намалението също ще бъде такова и си задавам въпроса, да речем, 33-те медицински сестри в училищата, които са, когато ние направим такова едно съкращение, те... питам се кои ще бъдат тези медицински сестри и от кои училища ще направим подбор те да нямат медицинско обслужване. Подобно ще бъде положението с капиталовите разходи...

- Водеща: Защо точно в общинската администрация трябва да бъдат тези 15 процента?

Д. Я.: Защото това са бюджетните отношения на общините с държавния бюджет. Ние получаваме делегирана субсидия, която е само за заплати. Издръжката идва от местни дейности, от данъците и таксите и поради тази причина вчера, когато говорихме с КНСБ, синдикатите, те също много се притесниха, защото в диалога просто е било 15 процента за министерства-

та, т.е. издръжката, и тогава може да се правят вътре някакви регулации. Но това, което силно ни безпокои, е, че ние искаме в България да има магистрали, в това число и вашето предаване даде големия лунен пейзаж на четвъртокласната пътна мрежа. Нашите капиталови разходи сега са малко, ние бяхме решили да изкърпим, да сметем и да освежим четвъртокласната и уличната пътна система с тези средства, които ще получим.

- Водеща: Тоест нямате пари за улиците.

- Д. Я.: В това число и парите за зимно поддържане.

- Водеща: А всъщност колко улици в последно време сте имали възможността да направите?

Д. Я.: И реално това, което най-много ни боли, в преговорите, които имахме по Закона за бюджета, се налага споразумение със сдружението на общините по отношение на закона за самия бюджет, когато той се внася в Народното събрание. Ние проведохме разго-

вори с министър Дянков и след това с министър-председателя. Министър-председателят пое ангажимент и сега сме силно изненадани от решението на тристранния съвет. Затова ще се ползваме от всички средства за разговори, за да можем да се преборим с това.

- Водеща: Чувствате ли се подведени, излъгани?

- Д. Я.: Чувстваме се леко огорчени, но разчитаме на кавалерството в политиката и на мъжката дума на премиера. Дано той, внасяйки самия закон, удържи на това, което каза на българските общини, и в това число в дебата в парламента, който ще премине, общините да бъдат разбрани.

- Водеща: Добре, още нещо, което е на фона на тази информация. Искате поскъпването на местните данъци и такси, това ли е начинът тези 15 процента, които са като съкращения, вие да ги избиете?

- Д. Я.: А, няма такова нещо, защото ние вече сме

приели решение на общинските съвети в бюджетните отношения. По-скоро ние искаме нов закон за местни данъци и такси и за общински бюджети за 2011 година. Тъй като сегашният модел за общинско финансиране е изчерпан и ние търсим процент от икономическия данък, който е в момента 10 процента, искаме държавата да отстъпи поне 2 процента от този данък да стане общински и 8 процента да отиват в държавата. Простичко сега ще кажа - един българин, плащайки 100 лева данъци, 97 лева отиват в държавата, само 3 лева остават за общините. В европейските страни това е поне 70 на 30 и ние реално, вървейки към обединена Европа по правилата, ние искаме да направим своите първи стъпки и да имаме възможности да влияем върху икономическия данък, и да има променени бюджетни отношения по отношение на местните финанси, но в никакъв случай сега нагоре, защото няма при народа накъде.

- Водеща: Добре, само по още една тема, която е извън тази, но тъй като нашумя много последната седмица, изминалата. Тогава имаше един случай на човек, който е разкъсан от мечка в района на Смолян-ско. Тя беше убита тази мечка, сега се оказа, че не била съответно тази. Днес в пресата пише, че се е появила нова. И нея ли смятате по същия начин да я убиете?

- Д. Я.: Преди две години община Смолян влезе в дебат за хармония между хората, природата и в това число ние силно дебатирах-ме присъствието на мечките. Тогава приехме определени мерки с околната среда, ловците и риболовците, с горските власти и с неправителствения сектор, но местното население продължава да е силно притеснено. Две различни са селищата - в Кутела е човекът, който беше похи-тен, в Търън мечката се разходи на мегдана в селото. Населението на общината е силно притеснено, популацията е голяма и аз съм помолила нашия областен управител да направим спешно събрание при него с участието на неправителствения сектор, преди всичко природозащитници, да успокоим населението, да има по-ясна информация за популацията на мечките в целия район, за мерките, за превенцията, която еколозите и представителите на околната среда правят, защото хората сега са за гъби, изкарват кравите си на паша, окопават картофите си, събират си дърва и когато това е основният поминък, ние трябва да намерим баланс. В никакъв случай родопчани не са по прирЩа агресивни. Но в крайна сметка ние трябва да ги подкрепим и паралелно с това да намерим баланс с природата и защитените видове.

- Водеща: Накрая оказа ли се действително, че не сте убили вярната мечка?



- Д. Я.: Нямам представа, защото в Кутела няма човек, който да не е имал меча среща, а това, което трябва да го констатират, трябва да го констатират представителите на РИОСВ и на.горите. „Нова телевизия", „Здравей, България" (Със съкращения)
Снимка на три колони – без текст




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница