30 ноември 2011 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/4
Дата05.01.2017
Размер0.61 Mb.
#11824
  1   2   3   4
30 ноември 2011 г.
ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. 24 часа 1

В. 24 часа 2

В. 24 часа 2

В. 24 часа 2

В. Дума 6

В. Дума 7

В. Дума 7

В. Капитал Daily 9

В. Капитал Daily 10

В. Капитал Daily 11

В. Телеграф 12

В. Телеграф 12

В. Класа 13

В. Класа 14

В. Класа 14

В. Класа 14

В. Земя 16

В. Монитор 17

В. Сега 22

В. Труд 24

В. Труд 25

В. Труд 25

В. Труд 26

В. Труд 29

В. Стандарт 30

В. Стандарт 30

В. Стандарт 30

В. Атака 31




30.11.2011 г., с. 5
Ситуацията според Плевнелиев: „Перфектно лоша комбинация"
ВАНЬО СТОИЛОВ

Доволен съм, че Конституционният съд ще вземе отношение по изборния резултат, заяви край Стара Загора новоизбраният президент Росен Плевнелиев.

Надявам се, когато становището на магистратите стане ясно, да престанат всякакви спекулации. Искам да припомня на опозиционните лидери и още нещо - изборите свършиха преди месец, глупаво е още да живеем в изборна ситуация, време е да се работи, каза още Плевнелиев.С встъпването си в длъжност като държавен глава той имал намерение да създаде консултативни съвети по приоритетните за България проекти в областта на инфраструктурата, образованието, икономиката и здравеопазването.За целта още сега Плевнелиев прави обиколка на 7-те големи града, определени като центрове за икономически растеж. 2012 г. е ключова за България, защото тогава трябва да сме наясно кои са нашите приоритети - сега питаме всички вас, в градовете, после ще направим обобщението. Тези проекти ще залегнат в програмата за развитие на България 2020 и за изпълнението им няма да е нужно да се чака да изпадне някой милион отнякъде, финансиране за тях ще има веднага, обеща бъдещият президент.Ситуацията в Европа към момента Плевнелиев определи като 3 в 1 -„перфектно лошата комбинация" -икономическа, фискална и дългова криза. Ако ние имаме в добавка към глобалния проблем конфликти, стачки и проблеми, цената, която ще трябва да платим, ще е много висока, предупреди Плевнелиев.Според него пътят за спасение се нарича единение - има реформи, които повече не могат да чакат и трябва да се случат - категоричен бе Плевнелиев. Като пример той посочи пенсионната, административната, здравната реформа и тази в БДЖ. Специално пред железниците имало два варианта - първият е през 2013 г. от София до Бургас да се стига за 3 ч, а от Стара Загора до София с влак да се стига за около час и 40 мин. В същия вариант през 2016 г. би следвало хората да стигат от София до Варна за 4 ч, а не за 7, както е в момента. Вторият вариант е фалит на БДЖ, коментира новоизбраният държавен глава.

Ако погледнете статистиката на Световната банка, България е сред първите 30 държави по богатство. Но ако говорим за клуба на бедните - България е най-бедната сред богатите, обобщи Плевнелиев.


Снимка на две колони - Росен Плевнелиев и кметът на Стара Загора Живко Тодоров (вдясно) огледаха ЛОТ2 на магистрала ..Тракия".


30.11.2011 г., с. 8
40 млн. отгоре за ремонт на жп линия
Димитровград-Свиленград ще плати държавата, след като в конкурса е победила фирма „Терна" АД с оферта от 136 млн. лв. Според цената тя е едва пета, първата е предложила 95 млн. лв. Това съобщи вчера Борис Марков от ръководството на СДС. По думите му така спестеното от съкращенията в железниците ще бъде по-малко от парите за този ремонт. „Насред кризата в БДЖ управляващите с едната ръка правят „реформи" и шамаросват служителите, а с другата отварят нови течове", възмути се Марков.


30.11.2011 г., с. 9
Изграждат ново сметище в Перник
Проектът е по програма "Околна среда" и е за 22 млн. лв. Депото ще се използва от шестте общини в Пернишка област за 20 г. Договорът е подписан в понеделник, съобщи кметът на града Росица Янакиева. Планът на депото от 140 дка над кв. Това е одобрен от общинския съвет. Ще има сепарираща и компостираща инсталация.


30.11.2011 г., с. 18
Първите банкери обикаляли селата на колело
ДСК стана на 60 г. В началото клиентите се страхували, че компютърът им яде лихвите
СОФИЯ ТЕРЗИЙСКА

Трудна задача са имали първите банкови служители у нас преди 60 г. Те сами трябвало да рекламират ползите от откриването на спестовен влог. Обикаляли на колело градове и села и популяризирали дейността на Държавната спестовна каса.

През този месец наследникът й - Банка ДСК, отпразнува 60-годишнината от създаването. Това става с указ от 1951 г. Първоначално касата е имала за цел набиране на влогове, а през 1967 г. дейността й е разширена и

Чак през 1999 г. ДСК се трансформира в търговска банка, а през 2003 г. е приватизирана от унгарската ОТП.

През 1971 г. на работа в Държавната спестовна каса постъпва Виолина Маринова. Тя прекарва там 40 г. на различни позиции и днес е на върха - главен изпълнителен директор.

"Моят личен юбилей заедно с годишнината на банката правят 100 г. - това е един век на предизвикателство ", обобщава Маринова. През годините е била един от първите учители по финансова грамотност на българите.

Началото обаче било трудно. Когато постъпих, по-възрастните служители разказваха как са обикаляли България на колела, за да популяризират влогонабирането. Но и на мен ми се налагаше да ходя в предприятията и да обяснявам пред служителите какво представлява спестовният влог и какви ползи носят разплащателните сметки, спомня си Маринова.

Трудно било на хората да свикнат, че заплатите им ще се превеждат на сметка в Държаната спестовна каса, а тя ще плаща вместо тях тока, водата, детската градина и т.н. През 1975-1976 г. пуснали разплащателни сметки за безкасовото плащане на консумативи, а впоследствие добавили възможност да се спестява.

Към него издавали само картонче с основни данни. Хората бяха свикнали със спестовни книжки и така не бяха сигурни какъв е авоарът им, връща се назад във времето банкерката. Ето защо ръководството на касата въвело специална карта, която

Хората били спокойни и когато от сметката се превеждали парите за комунални услуги. Ако клиент смята, че е изразходил по-малко електроенергия например, а сметката му е висока, инспекторите на ДСК имали право да правят проверки в дружествата. Ако открият разминаване, удържат правилната сума. Освен това можели да съставят актове за нарушения.

Някои клиенти пък не вярвали на машините. През 1980 г. била внедрена нова информационна система, при която лихвите се нанасят автоматично в книжката. "Тогава бях директор на клона на ул. "Калоян" в София и при мен пристигна възмутен

мъж, че компютърът, му "яде" парите, спомня си Маринова. Тя извадила калкулатор и без да гледа написаното в книжката, изчислила каква лихва трябва да получи клиентът. Сумата била същата. Едва тогава той се убедил, че няма грешка. - Поколения българи са работили с ДСК и си спомнят за социалната й роля, казва Маринова. Много добре се приел например кредитът за новобрачни семейства. Отпускали се 10 000 лв. При раждане на второ дете държавата опрощавала 50% от дълга, а при трето - цялата сума.

Освен това мечтата на много българи да си купят кола, без да чакат, също се осъществила чрез ДСК. Преди 1989 г. отпускали кредити за "Вартбург", "Залорожец" и "Трабант". Издавал се акредитив, с който хората отивали в "Мототехника" и

По това време трябвало да се чака с години за "Москвич" и "Лада".

Не всички продукти на Държавната спестовна каса по това време били успешни. Чековете например се оказали неподходящи за българските условия. Някои клиенти започнаха да пускат такива без покритие и да купуват с

тях кожени палта, златни бижута и др. луксозни стоки.

В средата на 90-те години започнали да навлизат дебитните карти. Постепенно през годините се разпространили и кредитните, а напоследък най-новите технологии са безконтактните пластики, банкирането през интернет и по телефон.

Виолина Маринова отчита, че ДСК се е развила много след 2003 г., когато бе приватизирана. Новите собственици стартирали 40 проекта от трансформационната програма, осъвременили и подобрили много процеси и продължавали да инвестират в модернизирането и обучението на служителите.

Днес Банка ДСК има 2,9 млн. клиенти, 386 клона и е лидер при кредитите и депозитите за граждани.

Главният изпълнителен директор не разкрива подробности за бъдещите продукти на банката, но е категорична, че ще се залага на информационните технологии, безкасовите разплащания с карти, интернет и по телефон.

ДСК е с дълга история, но е модерна банка, отчита Виолина Маринова. Тя вижда символика в двете сгради - старата централа на ул. "Московска", която е паметник на културата, и новопостроената в непосредствена близост до нея -на ул. "Г. Бенковски". Това е обликът на ДСК - съчетание на традиция и обновление, обобщава Маринова.


30.11.2011 г., с. 18
За пътя от гишето до директорския стол
Целият ми живот е преминал в ДСК, признава Виолина Маринова. Тя започва да работи там през 1971 г, а от януари 2005 г. е главен изпълнителен директор. В началото работи на гише и предлага кредити за текущо потребление, Същата година започнала да учи задочно в академията в Свищов, специалност "финанси и кредит". Преминала през различни позиции - била в отдел "Текущи сметки на обществени организации", главен счетоводител на клон, негов заместник-директор и после директор, заместник-председател на ДСК и изпълнителен директор. "Никога не съм имала амбиции да стана голям шеф, но винаги съм правила нещата истински и очевидно са го оценили", казва Маринова. Тя е категорична, че е имала предизвикателства, с които да се справя, и никога не й е било скучно. Затова не съжалява, че се е задържала на едно място. Вижда като свой плюс това, че е открита за новости. Определя себе си като позитивен човек.

Ръководи се от мотото "строг, но справедлив". Вярва, че ръководителят^не трябва да се страхува от подчинените си. Смята, ^че мисията й е да споделя опита си с младите, Непрекъснато чете и се усъвършенства и смята, че всеки трябва да се образова през целия си живот.

Определя всички работещи в банката като едно семейство. В личния си живот също е успяла да създаде .здраво семейство. Благодарна е, че съпругът й е поел по-голямата тежест по отглеждането и възпитанието на децата и признава, че "зад всяка успяла жена стои един стабилен мъж". Въпреки това не крие, че тъгува, защото не е отделяла достатъчно време на децата си, но сега компенсира с по-голямо внимание към двете си внучки.
Снимка на пет колони - Рекламни брошури (включително вдясно и долу), с които се популяризирали продуктите на Държавната спестовна каса.
Снимка на една колона - Виолина Маринова получи почетния знак на президента за принос в развитието на банковата система.


30.11.2011 г., с. 20
Пазят в сутерен посмъртната маска на Кирил Христов
Домът на Николай Лилиев стои под ключ
ВАНЬО СТОИЛОВ

Казват, че край Стара Загора се пресичали магнитни линии, заради това в града се раждат толкова много поети. Едва ли някой може да докаже подобна теория. Безспорен факт е обаче, че музеят "Литературна Стара Загора" вече 19 г. се помещава в мазе.

"Заприличахме на Флоренция, която се е отказала от своя Дайте Алигиери още през 1302 г., а флорентинците сринали до основи дома му", прави тъжно сравнение директорът Иван Матев.

Музеят " Литературна Стара Загора" е създаден през март 1961 г. Тогава експозицията е подредена в сграда, свързана със семейната история на фамилията на

Веселин Ханчев - в къщата, където е била АГ клиниката на баща му

В известен смисъл това е и родният дом на поета, защото той видял бял свят тъкмо в тази клиника. Домът на семейството е в съседния двор. През 30-те г. на миналия век Ханчеви продават болницата си на д-р Славов, много по-късно къщата става общинска.

Музеят пази 1800 експоната. В клиниката на Ханчеви бе настанено и дружеството на старозагорските писатели, а някогашната морга на болницата бе превърната в емблематичното за града писателско кафене "Пегас".

По силата на реституцията наследниците на Славови си връщат имота през 1992 г. Тогава те толкова бързат, че експозицията и всички фондове на музея са прибрани и нахвърляни набързо в някогашен ОФ клуб, разположен в приземния етаж на жилищен блок.

Следват митарства на 6 различни адреса, кой от кой по-неподходящи. На една от" спирките"дори успяват да наводнят част от литературното наследство на Стара Загора. Въпреки това нищо от експонатите не е изгубено, казва Матев. През 1993 г. обаче общинските власти твърдяха, че липсват близо 600 фондови единици, но не можеха да кажат кога са изчезнали.

"От март 1999 г. до момента сме в сутерен, ползван навремето от счетоводството на Спортния тотализатор ", допълва директорът. Той показва част от експонатите, съхранявани в кашони и кутии: пишещата машина на Кирил Христов, върху която

се пишело само

с палец и

показалец,

посмъртната маска на поета, свалена от проф. Андрей Николов в деня, когато починал - 7 ноември 1944 г., колекция от лули на писатели и поети... Човек може да седне и на виенския стол на Веселин Ханчев.

В съседната стая събира прах цялата библиотека на автора на "Пръстен" и "Жив съм" - 2216 книги, нахвърляни в найлонови чували, дарение от дъщерите на Ханчев. Много от тях са с оригиналните автографи на авторите им. В папките кротко лежат ръкописи и оригинали на Николай Лилиев, Иван Мирчев, Иван Хаджихристов, Павел Матев...

Малцина знаят, че първите фантастични романи в нашата литература -"O'Kopc" и Теут се бунтува", писани в началото на 30-те години на миналия век, са дело на старозагореца Георги Илиев. Първият български роман на пролетарска тема "Блуждение", също е сътворен от старозагорец -Богдан Баров.

Целият този фонд е събиран чрез дарения и от-купки. "Музей без експозиция обаче няма и позиция", римува ситуацията Иван Матев. Самият той продължава изследователската дейност върху заключеното в сутерена богатство.

Последната засега докладна записка до общинското ръководство на Матев е от 28 юли м. г. В нея той е представил и концепцията си за подредбата на музея с надеждата един ден за него да бъде построена специална сграда.

Според него експозицията трябва да бъде разположена на две нива с обща площ 190 кв. м, да има специализирана музейна зала "Веселин Ханчев", мултимедиен салон със

стотина места.

Според арх. Иван Иванов, бивш главен архитект на Стара Загора, в момента

Съществува подходящ

свободен терен за подобно строителство -общински парцел с лице към ул. "Христо Ботев", където по линия на пубlично-частното партньорство общината и строителен предприемач могат да вдигнат сграда, в която да се разположи музеят.

"Площта не е голяма и експозицията ще има по-малка площ, отколкото си представя Иван Матев. За мен обаче по-големият проблем е, че в тази криза трудно ще се намери мераклия да строи", казва арх. Иванов.

От общината потвърждават, че процедурата по актуването на въпросния

Родната къща на поета вероятно скоро 3? ще бъде съборена.

парцел като общински е пред финал, но не са решили как точно ще го използват. На този етап няма и подходяща къща, свързана с живота на някой от творците, която да бъде подходяща и да приюти музея.

Някогашната болница на Ханчеви например е дадена под наем, а наследниците, които живеят в Париж, искали неприемлива сума, за да я продадат, твърдят от общината. Фамилната къща в съседство пък е продадена на грък и вероятно скоро ще изчезне - новият собственик смятал да строи на апетитното място в центъра съвременна жилищна сграда.

По подобен начин неотдавна изчезна и къщата на поета Иван Мирчев, съборена заради ново строителство. Синът му - д-р Владимир Мирчев, покойник от няколко години, приживе пожелал да размени бащиния си дом срещу 2 апартамента от общината, но ударил на камък. Негова бе идеята в къщата да се подреди музей на символизма

в българската поезия.

Домът на лирика Николай Лилиев, който е държавна собственост, е в окаяно състояние и далеч не е подходящ за музей. В момента стои заключен и необитаем. "Трябва да обсъдим проблема в общинския съвет", каза новият кмет на Стара Загора Живко Тодоров. С това дава знак, че ще търси решение.

Той има пред себе си добрия пример на по-малката община Раднево. Преди година тя брои 76 000 лева на наследниците на родния дом на поета Гео Милев, която също бе реституирана и дори превърната в кръчма. Сега намерението е отново къщата да стане музей, може би филиал на къщата музей "Гео Милев" в Стара Загора, където е живяло семейството след 1900 г.

В момента идейният проект е даден за съгласуване в Националния институт за паметници на културата.
Снимка на две колони - Пишещата машина на Кирил Христов. На снимката вляво-бастунът му и виенският стол на Веселин Ханчев
Снимка на две колони - Директорът на „Литературна Стара Загора" Иван Матев показва посмъртната Маска на Кирир Христов.
Снимка на две колони – В бившата клиника на Ханчеви сега са под наем различни фирми и ресторант
Снимка на три колони – Домът на Николай Лилиев е в окаяно състояние и необитаем
Снимка на три колони – без текст
Снимка на една колона – без текст


30.11.2011 г., с. 3
Плевнелиев: Кризата е вече тройна
Христо ДИМИТРОВ

Световната криза стана тройна, освен финансовата тя вече е и икономическа, а най-лошото -ото- и дългова. Планини от дългове трябва да бъдат обслужвани устойчиво, България не прави изключение, заяви преди срещата си с кмета на Стара Загора Живко Тодоров новоизбраният президент Росен Плевнелиев. За да напомни, че доскоро е бил министър на регионалното развитие и благоустройството той инспектира първо част от ново стоящата се магистрала "Тракия" и похвали строителите от "Магистрали Трейс", че работят в договорените срокове. Плевнелиев отказа обаче да коментира скандала с незаконната кариера на гръцката компания "Актор", разкрита от кмета на Сливен Кольо Милев.


Снимка на една колона - Кметът на Стара Загора посрещна бъдещия президент на един от надлезите по трасето на автомагистрала "Тракия"



30.11.2011 г., с. 6
Между 7 и 10 млрд. евро била цената на „Белене"
Между 7.3 млрд. и 10 млрд. евро може да се предположи, че е цената на АЕЦ "Белене", заявява пред руския делови всекидневник "Коммерсант" ръководителят на независимото онлайн издание AtomInfo.Ru Александър Уваров.

Според него размерът на кредита за българската АЕЦ "Белене" би трябвало да е съпоставим с този, обещан от руската държавна корпорация "Росатом" за "БелАЕЦ" в Беларус. Той не посочи цената на проекта, но припомни, че минималната му стойност, спомената от президента на "Росатом" Сергей Кириенко, е 6.3 млрд. евро, като поне 1 млрд. евро би трябвало да са разходите на българската страна за изграждането на необходимата инфраструктура. "Така общите разходи по проекта надвиша-

ват 7 млрд., което е съпоставимо с размера на заема, обещан на Минск", казва Уваров.

Българският енергиен експерт, член на Българския енергиен форум (БЕФ) Атанас Тасев коментира за LiveBiz, че най-оптималната цена би трябвало да е около 5.5 млрд. евро, като над 1 млрд. евро, вече инвестирани в площадката и оборудването, би трябвало да се броят за разходи за инфраструктурата, направени от българската страна. Лихвата според експерта би трябвало да е сравнително ниска, от рода на 4-5% на година.



Според "Коммерсант" в следващите години Русия планира да "раздаде" общо около 30 млрд. долара под вид на кредити за изграждане на атомни централи по света.
Снимка на две колони – без текст


30.11.2011 г., с. 16
БЛЯН ЗА МЕТРО
След девет месеца подземни влакчета ще возят по 420 000 пътници на ден в София
- Карти и. билети за проверка., другари., подвиква начумерено строга контрольорка в претъпкан автобус от градския транспорт.

- Първо си оправете транспорта, после ни искайте билети. Докога тези блъсканици, отвръщат възмутени граждани.

- Аз се надявам на метрото, отвръща престаряла жена на видима възраст над 80 години.
Деси ВЕЛЕВА

Бабата обаче остава само с надеждите си. Защото разговорът не е отпреди 4, а се води преди 24 години и проведен в популярната тогава телевизионна поредица "Дом за нашите деца". През 1987 г. бляновете за метрото са актуални. Актуални са и днес за по-голяма част от столичани. За много от тях да ползват удобния и отдавна съществуващ по света начин за придвижване още е мираж. В момента в неголяма част от столицата може да се използват услугите на метрото, а необлагодетелстваните софиянци тръпнат в очакване, че и в техния квартал ще изникне метростанция. След години на проектиране, обсъждане и промени най-накрая е ясна окончателната генерална схема за развитие на линиите на метрото в София.В момента в експлоатация е въведена основната част от първия диаметър на метрото. Той започва в жк "Обеля" и завършва в "Младост 1". По маршрута има 14 метростанции, а последната е открита през 2009 г. По план след "Младост 1" линията на метрото се разклонява на два лъча -южен и северен. Северният обхваща 6 станции -от "Младост 3", през "Цариградско шосе", район "Искър" до аерогара София. Южният лъч минава през всички части на "Младост" и завършва на Околовръстния път до бизнес парка.Разширяването на първия метродиаметър, което включва участъка от "Младост 1" до "Цариградско шосе", е на път да приключи до месеци. През май от общината обещават в експлоатация да са 2,5 км от трасето, за което са изразходвани 80 млн. евро. През април ще бъдат направени първите изпитания на трасето.Най-мащабната част от строежа на това разширение е буферният паркинг, който ще бъде на две нива под була-варда. Паркингът е с разгъната площ от 35 дка и има места за 1500 автомобила. Идеята за местоположението на тази метростанция е идващите от страната гости да оставят там колите си и да продължават с метрото. Така щял да се облекчи тежкият трафик в София. Лошата новина за най-близко живеещите - хората от жк "Дружба 2" е, че засега не се предвижда те да имат специално изграден път за достъп до метро станцията на булеварда. Сега съществуващите пешеходни маршрути до бул. "Цариградско шосе" са обиколни и неудобни за изкачване на възвишенията в района и на практика метростанция-та няма да може да се използва от дружбенци. На тях им остава да чакат още почти три години, когато трябва да стане готова следващата метростанция между улиците "Проф. Цветан Лазаров" и "Димитър Списаревски". По първоначален план се предвижда работата по това трасе да започне още следващата година, а до края на 2014 г. да бъде готова не само тази станция, но и целият маршрут от северния лъч на първия метродиаметър до аерогарата, разказа за ДУМА шефът на общинското дружество "Метрополитен" Стоян Братоев.През август следващата година ударно ще бъде пуснат и целият втори диаметър на подземната железница, обещават от общината. Цялото трасе е от 11 км и започва от жк "Обеля", преминава през Централна гара и завършва до бул. "Черни връх". Според Стоян Братоев 80 на сто от работата по този участък е приключила, релсовият път също е изграден на около 80%. Не са готови само конструкциите на 4 метростанции. Довършителните дейности в 6 гари ще приключат през януари, а през юли се предвижда да са изпитанията по маршрута.

Проектът за строителството на осмата метростанция от втория метродиаметър в София бе променян четири пъти заради археологическите открития от град Сердика, напомниха от "Метрополитен". Заради разкриването на богат пласт на археологически находки бе решено там да не се прави планираният подземен паркинг. През 2010 г. във фейсбук дори бе създадена група, апелираща да се спасят археологическите находки, намерени при строителството на метрото.По втория диаметър ще има 11 подземни метростанции. Първата е "Ломско шосе", а средващите са "Бели Дунав", "Надежда", "Хан Кубрат", "Банишора", Централна гара, Лъвов мост, площад "Света Неделя", НДК, "Свети Наум" и "Джеймс Баучър". За новооткритите трасета са закупени 18 нови влакчета. Така в края на следващата година цялото метро - новооткритото второ трасе и разширението на първия диаметър, трябва да обслужва дневно по над 420 хил. пътници.

15-километровото трасе на третия метродиаметър все още е в сферата на далечните бъдещи намерения. В най-добрия случай столичани ще могат да стигнат от жк "Обеля" до кв. "Левски" без да преминават през задръстванията през 2018-2019 г. Реализацията на трасето по първоначални планове ще струва 720 млн. евро и ще започне вероятно през 2014 г.Каква част от метрото да бъде подземна и къде да бъдат станциите, бяха най-обсъжданите теми, които предизвикаха обществен отзвук през последните месеци. Много столичани изразиха категоричното си несъгласие част от метрото да е надземно, други пък настояваха станциите да са по-близко до домовете им. Разработените от общината варианти бяха представени за запознаване във всички общини по маршрута на бъдещото метро, а предложенията на столичани се чуха на голямо обществено

обсъждане преди два месеца. Последната дума бе на експертен съвет, който реши да направи корекции в краищата на трасето. "Имаше както разумни, така и много неприемливи идеи, като например от "Овча купел" да има отклонение до "Суходол" или връзка с "Люлин". Никой няма да позволи 3 км метро през полето", коментира Стоян Братоев.Така генералният план на метрото предвижда трети диаметър да е дълъг 15 километра, от които половината са подземни, а останалите са открити. Подземната част ще минава под центъра на столицата, като 9 от 18-те метростанции ще бъдат също под земята.По проект ще бъде изградено ново депо за нощуване и ремонт на влакчетата, тъй като това в "Обеля" изчерпва капацитета си. Депото ще бъде след кв. "Левски" на терен, където е предвиден нов национален стадион. То ще бъде подземно и ще се разположи под бъдещите тренировъчни игрища.В най-далечно бъдеще планът на общината е диаметрите да имат отклонения към кварталите "Слатина", "Илиянци", към Околовръстното шосе, Студентски град и така всичките линии да имат хиксобразна форма. Засега обаче бързият преход през всички части на София остава в сферата на мечтите.


Снимка на две колони - Строежът на първия диаметър на метрото ще приключи до пет месеца
Снимка на три колони - Метростанция 18 в "Младост 3" е почти готова
Снимка на четири колони - Генерална схема за развитието на метрото в София




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница