4 юни 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура



страница1/10
Дата13.02.2017
Размер1.4 Mb.
#14889
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
4 юни 2008 г.

ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА

Съдържание:

В.Пари 2

В.Пари 2

В.Пари 3

В. Телеграф 20

В. Монитор 26

В. Монитор 27

В. Новинар 31

В. Новинар 33

В. Новинар 33

В.24 часа 34

В.Стандарт 36

В.Земя 40

В.Българска армия 40

В. Труд 41

В. Труд 42

В. Труд 43

В. Труд 53

В. Труд 54

В. Труд 54

В. Труд 55

В. Труд 55

В. Дневник 56

В. Дневник 62

В. Дневник 62

В. Дневник 63

В. Дневник 63

В. Дневник 64

В. Дневник 65

В. Сега 66

В. Сега 67

В. Сега 67

В. Сега 68

В. Сега 68

В. Сега 69

В. Сега 69

В. Сега 69

В. Сега 70

В. Дума 70

В. Дума 71

В. Дума 71

В. Дума 71

В. Дума 71

В. Дума 72

В. Дума 72

В. Дума 74

В. Нощен труд 76




04.06.2008 г., с. 2
Откриват симпозиум за язовирите

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов ще открие в София международен форум за изграждане, рехабилитация и надграждане на язовирите.




04.06.2008 г., с. 2
Дискусия: Парадокси

Панацеята публично-частно партньорство
Липсва законова рамка за институционализиране на този тип партньорства
Петкан Илиев, piliev@pari.bg

Държавната агенция за информационни технологии и съобщения, икономическото и финансовото министерство, подкрепени от Програмата за развитие на ООН, разнищиха публично-частното партньорство (ПЧП) в сектора на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) на кръгла маса в хотел Шератон.

Добре че бяха представителите на бизнеса и на гражданския сектор, за да внесат прагматичен елемент в дискусията, защото представителите на държавната администрация се опитаха да убедят аудиторията единствено в привлекателността на България като най-доброто място за бизнес и инвестиции.

Похвално е, че един сектор като този на ИКТ дискутира проблема за ПЧП, защото досегашната практика в тази сфера е свързана предимно с отрасли като строителството, усвояването на природните ресурси и добивната индустрия.

В това обаче няма нищо озадачаващо, защото ИКТ секторът е на второ място по растеж след туризма с принос към БВП на страната от над 8%. Но за разлика от туристическата индустрия в ИКТ сектора работят предимно транспарентни фирми, т. е. с легализиран бизнес. В същото време България е на 68-о място в света по използване на информационни и комуникационни технологии в света според доклад на Световния икономически форум. Така че публично-частното партньорство би трябвало да бъде един от важните елементи на взаимоотношения между държавата и бизнеса.

Това, което буди размисъл обаче, е фактът, че все още липсва законовата рамка за институционализиране на този тип партньорства. Наистина тече дебат дали да има специален закон за ПЧП, или то да бъде дефинирано в различните закони за концесиите, обществените поръчки и пр. Успокоението идва от факта, че все пак терминът ПЧП не е дефиниран и на равнище ЕС.

В дискусията и направените презентации обаче убягна един съществен проблем за ИКТ сектора, който може да бъде изчистен и чрез механизма на ПЧП, а това е кадровият проблем. България е изправена пред сериозен проблем с човешките ресурси, защото след тридесет години българите в най-продуктивна възраст ще бъдат два пъти по-малко.

Нещо повече, ИКТ секторът страда от липса на квалифицирани кадри в още по-голяма степен, а големите компании са затруднени във взаимоотношенията си с големите държавни университети на принципа на ПЧП.

Ако една компания иска да плати университетското обучение на свои служители например, тя не може да мине това като разход, защото университетът законово е ограничен да издаде фактура на съответната фирма, а може само на физическото лице. Този и други парадокси би трябвало бъдещото законодателство да разреши на принципа на ПЧП.
Снимка на три колони - Работодателите няма да могат да платят образованието на тези студенти, защото университетите нямат право да издават фактури на фирми, а само на физически лица


04.06.2008 г., с. 3
Сблъсък

Ще има ли положителен ефект от промените в Закона за концесиите
Промените узаконяват корупцията

Министерският съвет предложи промени в Закона за концесиите, които узаконяват корупцията в България. Миналата седмица парламентът прояви разум и не разгледа законопроекта. Опасността обаче не е отминала. Между трите партии - БСП, НДСВ и ДПС, тече седмичният пазарлък и всякакви развития са възможни. Едно от нещата, което ме безпокои, е, че се дава възможност за удължаване срока на концесията по преценка на администрацията без конкурс. Общините също ще имат възможност за концесия без конкурс.

Мартин Димитров, депутат от ОДС
Законът цели прозрачност

С промените в Закона за концесиите се цели да се осигури прозрачност на процедурите по отдаване на концесия, да се осигури конкуренция и равен достъп на участниците в процедурата. Пример за непрозрачно концесиониране е автомагистрала Тракия. Още в самото начало процедурата е тръгнала в погрешна посока и затова е завършила с фиаско. Подобни схеми обаче няма да бъдат приветствани от българските институции. Не може концесионерите само да получават облаги и финансови придобивки.

Цвета Каменова, директор на Дирекция Икономическа и социална политика в МС


04.06.2008 г., с. 4-5
Строги правила може да приземят леката авиация
Вместо 60-70 малките летища у нас са само 6-7
Илиана Тончева, itoncheva@pari.bg

Леката авиация у нас едва оцелява, подложена на по-строга регулация дори и от тежката индустрия, стана ясно по време на кръгла маса, посветена на проблемите в този авиационен сектор. Според председателя на Асоциацията на българските авиокомпании Светослав Станулов, който е и управител на Института за въздушен транспорт, изискванията към бранша са много по-големи и от тези в Евросъюза. Става въпрос за въздухоплавателните средства от 495 до 5700 кг. Според статистиката както у нас, така и в ЕС това е значителен дял от авиоиндустрията с дял от над 80% от всички въздухоплавателни средства. В САЩ леката авиация дори е с 90% дял от авиоиндустрията.

Проблеми

Друг въпрос, от който най-много зависи бъдещето на леката авиация, е развитието на учебните центрове, коментира Станулов. В момента у нас, вместо да съществуват 60-70 малки летища, които да се използват за такива центрове, те са само 6-7. Сред тях са Лесново, Приморско, Балчик, Долна Баня. В Пловдив също има център, но той не функционира пълноценно, защото най-много два дни в седмицата може да се провежда реално обучение заради наложените от военните забрани. Липсата на диалог между отделните ведомства спъва модернизацията на малките летища. Нещо повече, този сектор може да генерира печалби, като привлече чужденци да се обучават у нас.


Уредбата

Дори и да искат, инвеститорите не може да вложат пари в оборудването на около 450 летателни площадки заради проблеми със собствениците на земи. Кметовете на общините, където се намират те, също вдигат безпомощно рамене, когато трябва да решат проблема със земите заради недостатъчно добрата нормативна уредба, заяви още Станулов. Все още не е изяснено дали леката авиация трябва да се подчинява на изискванията на Ръководство въздушно движение както всички останали въздухоплавателни средства. Например трябва ли малките самолети да представят т. нар. флайт или летателни планове, когато прелитат от едно вътрешно летище към друго.

Бизнесът също явно не е докрай активен в настояването си да отстоява категорично интересите си и така се получава затворен кръг.

В резултат на всичко това се случват и парадокси - често нашите центрове използват летателни бази в Сърбия, за да обучават кадри за този тип самолети.


Диалог

Това, че браншът постави ребром въпросите, е добър знак, че проблемите не търпят отлагане, коментираха експерти за в. Пари. Не всички, от които зависи тяхното разрешаване, обаче присъстваха на форума. Зам.-министърът на транспорта Даниела Никифорова, която отговаря за въздушния транспорт, не можа да присъства, но от нейно име Михаил Захариев от Главна дирекция Гражданска въздухоплавателна администрация набеляза критичните моменти. Сред тях основно е промяната в нормативната уредба, която да облекчи условията за развитието на сектора.

От Ръководство въздушно движение също признаха, че се е натрупало напрежение и спорните въпроси трябва спешно да се обсъдят. Зам.-директорът на въздушния център Ангел Рачев предложи на всеки шест месеца представители на трите институции - транспортното и военното министерство, както и на РВД да синхронизират действията си, за да подобрят условията за развитие на леката авиация, която също е източник на сериозни постъпления за държавата.


04.06.2008 г., с. 4
Липсват пилоти и за големите авиокомпании
В момента съществува много сериозен проблем с липсата на пилоти и за граж­данската авиация. От една страна, има търсене, а от друга, липсват условия за развитие на учебните центрове, от които излизат кадри­те. Модернизацията на малките летища не може да старти­ра заради проблеми в Законодателството. Как да се инвестира в летателните пло­щадки, когато не приключват споровете около отчуждаването на земи в районите на тези летища. Лека­та авиация е подложе­на на далеч по-строга регулация, отколкото тежката авиоиндустрия.

►Светослав Станулов, управител на Института по въздушен транспорт




04.06.2008 г., с. 5
Браншът трябва да помисли за обединение
Центровете за обучения ще получат подкрепа от държавата, ако се обединят
Илиана Тончева

Леката авиация би могла да извоюва повече права за себе си, ако се обедини, смятат експерти. В момента от страна на бизнеса все още няма ясно формулирано предложение за обединение. Според специалистите съществуващите в момента 6-7 центъра за обучение се борят всеки сам за себе си да оцелее. Всички авиационни клубове преди успешно се развиваха, защото влизаха в състава на Организацията за съдействие на отбраната, по-късно дружеството Войнтех.

Схеми

Известно е обаче какво се случи и как имотите на дружеството бяха разпродадени на частни фирми. Част от тези фирми сега ще конкурират дори държавата в района на второстепенните летища като Горна Оряховица, Търговище и др., като дублират дейността на бившите военни авиопортове. Сега на практика малките летища и учебните центрове към тях възникват наново и се нуждаят пак от подкрепата на държавата.



Настрани

В момента като че ли институциите остават встрани от проблемите на този авиационен сектор, смятат от леката авиация. Едно добро решение би било например част от летищните такси да влизат в бюджета на Главна дирекция Гражданска въздухоплавателна администрация и след това да се връщат отново към малките авиопортове. Засега обаче това е невъзможно. Според източници на в. Пари финансовият министър Пламен Орешарски не е склонил да се премине към такъв вариант. Необходимо е да се подобри взаимодействието между гражданския и военния въздушен контрол, смятат представители на леката авиация. Според тях предишните правителства са пропуснали да договорят например гратисни периоди, в които не е нужно да бъдат лицензирани малките въздухоплавателни средства. Затова трябва сега да се работи за промяна на нормативната уредба, доколкото е възможно да бъдат облекчени условията за този сектор, категорични са от бранша. Според тях Министерството на транспорта трябва да стане двигател за тези промени.

Снимка на три колони – Хеликоптерите също се причисляват към леката авиация и попадат под ударите на строгата регулация


04.06.2008 г., с. 5
Действат познати досега схеми
Трябва политическа воля да се развърже възелът
Илиана Тончева

Необходима е политическа воля отделните ведомства, от които зависи промяната в нормативната уредба, касаеща леката авиация, да подобрят условията за развитието на този сектор. В противен случай ще станем свидетели на познати корупциони схеми,

разигравани досега.

Скандали


Както в. Пари неведнъж писа, продажбата на терени, собственост на бившата Организация за съдействие на отбраната, по-късно преименувана на Войнтех, стопира важни сделки в транспорта и по-специално концесията на второстепенните летища като Горна Оряховица, Търговище и др.

Скандални замени на земи, предоставени на частни фирми срещу апартаменти за армията, решиха съдбата и на други военни летища. Най-ярък пример е този с авиопорта в Божурище. А към него имаше интерес от страна на наши частни инвеститори, които да развиват леката авиация.

Правилата

Ако не променим законодателството, няма как да привлечем за обучение чужденците, които биха предпочели добрите ни специалисти в тази област и приемливите цени, за да правят едновременно бизнес и да използват възможностите на авиацията в България.


Снимка на три колони – Транспортният министър Петър Мутафчиев ще трябва да координира диалога между ведомствата за промени в нормативната база


04.06.2008 г., с. 6
Инвестиции: Обслужване

Над 13 млн. EUR влизат в нов сервиз на Хюндай
Капацитетът на центъра е над 3500 автомобила месечно
Индустриал Комерс откри в София най-големия продажбено-сервизен и дистрибуционен център на южнокорейските автомобили Хюндай в ЕС. Размерът на инвестицията надхвърля 13 млн. EUR, съобщи прокуристът на дружеството Савина Константинова.

Капацитет

Новата база на Хюндай е разположена на обща площ от 13 000 кв. м, като на първото ниво се намира автосалонът, а на второто - администрацията. Капацитетът на сервиза е над 3500 автомобила месечно. В центъра ще работят над 120 души. Очаква се ефективността на сервизния процес да се увеличи с 20%, а времето за извършване на бояджийски и тенекеджийски услуги - с 40 на сто.

Склад


В новия център Индустриал Комерс ще разполага с безмитен склад за над 300 коли. Така клиентите на южнокорейския гигант ще могат да получат автомобила си в рамките на 24 часа. Основно преимущество за клиентите е, че няма да чакат с месеци за избрания автомобил, както се случва нерядко в България, каза Савина Константинова. По думите й отварянето на новия център ще доведе до 50% увеличение на продажбите на Хюндай у нас през 2008 г. Индустриал Комерс увеличава мрежата за обслужване на клиентите си в столицата, тъй като с отварянето на новия център общият брой на базите на Хюндай в столицата стават три.


04.06.2008 г., с. 6
Концесии

Три общини ще управляват 22 плажа
Изтече договорът за курорта Албена
Министерският съвет предостави за управление 22 плажа на общините Балчик, Каварна и Шабла. Първата ще търси стопани на осем плажни ивици, сред които са Кранево и Балчик-Централен, а втората - на Русалка, Тауклиман и др. Шабла ще отговаря за три плажа в селата Крапец и Дуранкулак, за къмпинг Чайка и за пясъчната ивица край общинския град.

Албена


Преди няколко дни изтече договорът за концесия на плажа в курорта Албена. Предстои да се направи оглед и оценка доколко са запазени екологичните и природните характеристики на пясъчната ивица. Очаква се в най-скоро време с решение на Министерския съвет или да бъде обявен нов конкурс за концесия, или плажът в черноморския комплекс да бъде предоставен за управление на община Балчик.

Замърсяване

Инвестицията за подобряване на условията във варненските плажове за този сезон е около 3.5 млн. лв. Обвиненията, че Южният плаж е замърсен, се базират на изследвания от миналата година, коментира Андрей Василев, търговски пълномощник на Лазурен бряг 91 - компанията концесионер на пясъчната ивица.


04.06.2008 г., с. 7
Кредити без самоучастие в Райфайзен
Клиентите на Райфайзенбанк вече могат да получат до 100% финансиране при покупката на жилище, съобщиха от ръководената от Момчил Андреев банка. По този начин хората ще могат да закупят имот дори без да имат собствени средства за самоучастие.

Жилищните кредити на Райфайзенбанк, които позволяват финансиране до 100% от стойността на имота, са със срок на изплащане между 3 и 25 години. Минималната сума, която може да бъде теглена по тях, е 5000 EUR, а максималната - 150 000 ЕUR.

Клиентите може да кандидатстват за жилищни кредити във всички офиси на банката в страната, съобщиха от финансовата институция.


04.06.2008 г., с. 7
Инвестиция

Стомана Индъстри откри цех за 80 млн. EUR
Влагат още 400 млн. EUR в пернишкото предприятие
Мария Василева

Близо 80 млн. EUR инвестира Стомана индъстри в нов цех за производство на прокат в Перник. Вложението е част от проект за цялостно обновяване на стойност 130 млн. EUR, който тече от 2001 г.


Мощности

След подобренията предприятието ще е в състояние да произвежда още 1 млн. т прокат годишно. С това капацитетът му ще нарасне до 1.4 млн т, съобщи Антон Петров, член на съвета на директорите на Стомана индъстри и представител на Виохалко за България. Следващите 5 години в Стомана Индъстри ще бъдат вложени още 400 млн. EUR с цел развитие на нови производства.


Собственост

Стомана индъстри е собственост на гръцката група Сиденор, част от холдинга Виохалко. Концернът е най-големият производител на стоманени изделия в южната ни съседка, като за миналата година продукцията му надхвърля 2 млн. т. В Перник корпорацията е собственик на 25 хил. кв. м производствени мощности, административни сгради и складове.


гаранции

Плановете у нас включват и партньорство с американската компания Нюкор, но за целта са нужни държавни гаранции, че Сиденор ще получи част от емисиите за въглероден двуокис на България по Протокола от Киото. В момента Стомана Перник произвежда 5% от общия износ на страната, а годишният му оборот е 1 млрд. лв. Гости на откриването бяха президентът Георги Първанов, гръцкият зам.-министър на икономиката Йоанис Папатанасиу и главният акционер в Сиденор груп Джон Стасинопулос.


Снимка на две колони – Президентът Първанов и собствениците на Виохалко откриха новата линия


04.06.2008 г., с. 8-9
Докладът от Брюксел ще е остър
Димитър Дженев, mdjenev@pari.bg
Господин Моллов, тия дни валят оставки, министър Николай Цонев започна разследвания в армията. Преодолява ли се вече кризата в държавността?

- Събитията и фактите, които произвежда властта, дават ясен сигнал към обществеността в България, че управляващата коалиция има волята да преодолее кризата в държавността. Разбира се, това, което се случва в различните ведомства, не може да бъде сложено под общия знаменател - борба с корупцията. Защото спецификата на проблемите в Министерството на отбраната е една, а в агенция Митници е съвсем друга. Оставките в митниците не са елемент от борбата с корупцията. Просто става дума за едно усилие да се оптимизират определени структури. Да се даде нов тласък на процесите на управление, да се модернизира държавата, а това минава и през подмяната на хора, които са част от тези процеси. Не трябва да ставаме късогледи от прекалено взиране. Всичко, което сега се решава, е дългосрочно, не се прицелва в края на мандата, а набелязва действащи политики за следващото десетилетие.


Ваш човек ли беше Асен Асенов?

- Той стана шеф на митниците по наше време, но в този мандат вече не е от нашата квота. Доколкото има квотно разпределение, отговорността на отделните политически сили в рамките на тройната коалиция е в границата на отделните министерства, които са им поверени да управляват. В случая митниците са към финансовото министерство, а негов министър е Орешарски. Той е надпартийна, консенсусна фигура, излъчена от Коалиция за България. В този смисъл Асен Асенов не се води от квотата на НДСВ. Искам да подчертая обаче, че моите лични впечатления от неговата работа са добри. Той изнесе реформата в митническата система. Неколкократното увеличение на приходите от митните сборове е доказателство за неговия професионализъм. Ето защо тази смяна не влиза под антикорупционния знаменател. Според мен се търси нова оптимизация в митниците, и то от специалистите отвътре, които я познават най-добре. Ключовата дума в тази последна година от мандата не е нов, а усъвършенстван.


Ще ни повярва ли Европейската комисия, че се правят сериозни промени, а не се хвърля прах в очите?

- Промените през последните дни и седмици са част от сигналите, които се подават към Брюксел. Разбира се, има недовършена работа. За нас като политическа сила е тревожно изоставането в очакваните промени в системата на МВР. Първоначалният по-радикален вариант към днешна дата се размива. Затова ние от НДСВ сме разтревожени, че исканата о т нас структурна реформа боксува. Трябват по-енергични действия за промяна и в други институции и агенции. Първоначалният относително силен подход към промяна взе да се забавя във времето. Ние като политическа сила искаме да се продължи с темпото, с което се започна. Промяната в цялостната структура на държавните институции с оглед на тяхната оптимизация трябва да бъде подчинена на динамиката на общественото очакване. А то е - да има сериозни реформи. Според мен това е по-важно от онова, което ще пише в мониторинговия доклад. Разбира се, важно е какво ще каже Европа, но още по-важно е какво ще каже обществото у нас. В крайна сметка реформите, които правим, са за хората в България, а не за експертите от Брюксел. Сега най-важният въпрос е: как голямата политика стига до джоба и до възгледите на отделния човек, как се отразява на сигурността и на социалния статус на семейството му, на възможностите и перспективите за децата му. НДСВ настоява макроикономиката да се разглежда и анализира от гледна точка на малкия свят, в който се върти всекидневието ни, в който са неблагополучията и успехите ни. Опитваме се като партия в тройната коалиция да държим очакванията на хората да са водещи за това, което политическата класа говори и върши.


Усвояването на парите от еврофондовете ли е сизифовият камък за властта?

- Еврофондовете са основен инструмент в ръцете на управляващото мнозинство и на правителството за правене на политика. Това, което ние от НДСВ винаги сме настоявали, е - управлението на еврофондовете да бъде максимално прозрачно, достъпно и професионално. Парите от Брюксел са за фирми, за инициативни и можещи хора. Голяма грешка ще е някой да си мисли, че еврофондовете може да бъдат някаква форма за финансиране на политическите сили. Европа не би допуснала подобно нещо. Ние като политическа сила винаги сме проявявали нетърпимост към администратори, които знаят механизмите за усвояване на еврофондовете, но гледат на тях като на някаква ведомствена тайна за посветени, вместо да ги разгласят и да прагматизират процедурата по подготовката на проектите и усвояването на еврофондовете. НДСВ е дало специалисти в политическите кабинети на министерствата, които работят по европриоритетите на България. Всички наши заместник-министри под една или друга форма отговарят за еврофондовете. Но през последните седмици се наблюдава един процес на прехвърляне на основните отговорности на някои от тях, без да имат съответните правомощия. Други пък са изолирани от този процес. С едно изречение - това, което трябва да бъде част от решението, не трябва да се превръща в част от проблема. И това е само един пример. Общият принцип е - избраната политика да е в унисон с очакванията на хората, към които е адресирана. Да е полезна, достъпна, лесна за разбиране. Да носи полза. Много важно е освен чисто информационните кампании държавата да разяснява как се подготвят различните проекти и типове документация. Неслучайно по всички тези еврофондове има пари за техническа помощ. Тези средства са за държавната администрация и за коректни легални консултанти, за да помагат на фирмите да избягнат две основни грешки. Първата, поради липса на информация да не могат да подготвят проектите си. И втората, когато кандидатстването е минало успешно, неумело да управляват парите. Тогава следват санкции. Ето за това са парите от техническата помощ - да ориентират и да насочват предприемчивите, а не да влязат като комисиона в нечий джоб.


Вашите очаквания за доклада на Европейската комисия?

- Надявам се в доклада, който вероятно ще бъде остър, да няма крайни решения. Той сигурно ще е критичен, защото се пише сега, когато сме в една сложна ситуация - в мъчителен процес за преодоляване на недостатъците в публичната практика, във взаимодействието между властта и потърпевшите от нея. Докладът няма да се пише през юни, той ще борави с днешна фактология. Затова са необходими енергични действия от страна на правителството. Не бива да се страхуваме от мониторинга на Брюксел. Това, че ще има отрицателни доклади, че те ще бъдат критични, не е толкова страшно. Обществото трябва да разбере, че това е начинът, по който едно правителство се дисциплинира. Това е един сигурен репер, който не разрешава да се случват неща, на които сме се нагледали през годините.

Очевидно е, че необходимата реформа в съдебната система трябва да се състои максимално бързо. Съдебната система дава гаранции на потенциалните инвеститори. А когато в България има сериозни инвестиции, всеки ще усети това по джоба си. Защото ще има развитие, ще има работни места, ще има по-високи заплати. Аз смятам, че тройната коалиция има воля да завърши управлението в рамките на този мандат по начин, който да позволи да се представи успешно на следващите избори.
Вие току-що се завърнахте от конгреса на либералната партия в Германия. НДСВ ли представи там българските либерали?

- Да, НДСВ бе поканена като партньор на либералните партии в Европа. Ние с нашата последователна политика, вече втори мандат в управлението, сме проводник на европейските либерални идеи. Левите правителства вкарват повече държава в управлението. Десните елиминират почти изцяло държавата. Либералите дават шанс на обществото, на гражданите да диктуват поведението на държавата. Либералният подход на НДСВ пролича не само в нашето управление през миналия мандат, но и в поведението на парламентарната група на НДСВ по време на последния вот на недоверие. Макар и част от управляващата коалиция, ние не застанахме зад правителството, защото отчетохме обществените настроения. Обществото искаше радикални структурни промени и ние оставаме гарант в коалицията за тяхното провеждане.


Господин Моллов, основен играч или важен балансьор ще бъде НДСВ в следващия парламент?

- НДСВ има амбицията да се представи успешно на изборите за следващия парламент. Вероятно ще бъдем важен балансьор и ако това е така, значи сме основен играч. Защото в политиката няма значение една политическа сила с колко на брой депутати разполага. По-важното е, ако едно управление и работата на един парламент не може да минат без нея. Тогава тази политическа сила е важна, тя е основен играч. Аз смятам, че в следващото Народно събрание НДСВ ще има важна и съществена роля.


Визитка: Пламен Моллов

Доц. д-р Пламен Моллов е роден на 9.09.1958 г. в Пловдив. Инженер-технолог, завършил е Висшия институт по хранително-вкусова промишленост в Пловдив.

Специализирал е управление на качеството и безопасността на храните в Германия, Англия и Белгия. Депутат от НДСВ в 39-ото и 40-ото народно събрание.

В миналия парламент беше председател на комисията по земеделие, в сегашния е зам.-председател.

Председател е на Националната лозаро-винарска камара.

Председател е на парламентарната група на НДСВ. Женен, с едно дете. Владее немски, английски и руски език.




Каталог: press -> June 2008
press -> Тема: здравеопазване
press -> Обществени и политически нагласи октомври 2014
June 2008 -> 11 юни 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура
June 2008 -> 6 юни 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура
June 2008 -> 24 юни 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура
June 2008 -> 5 юни 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура
June 2008 -> Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали съдържание: В. Труд 2 В. Труд 5
June 2008 -> Съдържание: В. Пари 1 В. Пари 2 В. Телеграф 18


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница