6. Запазване на националната идентичност и достойнство в широколъшко



Дата25.10.2018
Размер36.5 Kb.
#98073
6. Запазване на националната идентичност и достойнство в широколъшко

В предишни раздели на книгата бяха описани някои фолклорни ритуали и песни, които са се повтаряли спонтанно допреди повече от половин век. Сега ги виждаме главно на сцената, благодарение на ентусиазма на малкото останали в Широка лъка и околните селца ветерани на фолклора, както и на младите, които все повече тъгуват по донякъде изгубената ни идентичност. И не само тъгуват, но и запазват старите традиции. Много често, особено по празници, в изключителния със своите акустични качества салон на Музикалното училище в Широка лъка, се провеждат празнични фолклорни концерти. Ако ви се отдаде случай, посетете ги, но преди това много си помислете дали ще издържите на удоволствието да понесете в себе си емоционалния товар, с който те са заредени. Аз, да си призная, много често ги пропускам, не издържам, не мога да спра сълзите си.

Особено активен в изявите си днес е самодейният художествен ансамбъл “Манол Радичев” от с. Гела. Съставът на ансамбъла е с 50-годишна история и в него участват изпълнители от 16- до 78-годишна възраст. Признат е за представителен ансамбъл на българската секция на Международния съвет на организаторите на фолклорни фестивали към ЮНЕСКО. През дългогодишната си история е спечелил много престижни международни и национални фестивали. Този самодеен колектив предизвиква възхищение не само с музикално-художествените си изяви, но и с гражданската си позиция. Конкретният повод е отказът на Лондон да пусне фолклорния състав в Обединеното кралство. В броя си от 19 юни 2004 г. вестник “СЕГА” пише: “Решението на Британското посолство в София за втора поредна година да не даде визи на състава за автентичен фолклор “Манол Радичев” проваля представянето му на фестивал в началото на юли 2004 г. в Лангулен, Уелс. От посолството подозират, че съставът е новосформиран с цел емиграция”.

В отговор на това нелепо съмнение и решение, кметството на Гела, фолклорният ансамбъл и цялото село обявяват реципрочна мярка – да не допуснат британски граждани на своя територия. Първи, пострадали от забраната, са група британски туристи, които се опитали да разгледат колоритното село. На 17 юни 2004 г. цялото село, наброяващо не повече от 90 жители, в подкрепа на музикално-фолклорния състав, блокирало пътя Широка лъка – Гела и не допуснало британците с думите: “Пребиваването на британски граждани на територията на с. Гела е нежелано, затова ние няма да допуснем това”. Достойна гражданска позиция, на която са способни само планинци, устояли през петте века османско робство своята национална и верска идентичност! Тя е прекрасен пример и за последните български правителства, които безогледно, на всяка цена, без да държат на националното ни достойнство, се стремят да присъединят България към обединена Европа.

По този повод искам да припомня и една широколъшка поговорка:На крива дупка – крива чувия”. Тя е еквивалент на една от десетте Божи заповеди в Стария Завет. И, въпреки че сега сме в XXI век, три години преди графика, определен за влизането на България в Обединена Европа, се оказва, че ако искаме да запазим националната си гордост и идентичност, е необходимо да спазваме поне някои от десетте Божи заповеди – така, както правят жителите на с. Гела и техният неповторим, горд и достоен художествено-фолклорен ансамбъл!

Тези действия на гелци ми напомнят и за нещо друго – за поведението на Капитан Петко и четата му от среднородопци по време на инспирираните от Сен Клер бунтове в Родопите. Каква аналогия, направена след като са изминали 125 години от тези събития и към какви размисли ни води тя?!

Историята с художествено-фолклорния ансамбъл има и своята развръзка. Няколко седмици след случая с визите и недопускането на британски граждани в с. Гела, Британското посолство в София осъзнава грешката си, поднася своите извинения и издава визи на членовете на ансамбъла. Достойният ансамбъл спечелва три медала от вече осъщественото турне и се връща в пълен състав в България.
Това е една от малкото истории с хубав край. А краят е хубав, защото, както ансамбълът, така и жителите на с. Гела и най-вече техните ръководители, са не само достойни, но и умни хора!
Манол Радичев е роден на 13 март 1928 г. в с. Гела. На една година и три месеца остава без баща и заедно с майка си отиват да живеят в семейството на своя дядо Манол. Голяма е мъката на дядо Манол по загубения единствен син Михо, а преди това и на една от дъщерите си Руса.

Детството на Манол Радичев минава в плач и тъга, въпреки голямата обич, с която са го дарявалт неговата майка и дядо му. Начално и прогимназиално образование получава в Гела и Широка лъка. Завършва пловдивската духовна семинария, а след това учителския институт в гр. Пловдив със специалност български език, литература и музика.

Целия си живот Манол Радичев посвещава на учителската професия. Работи като учител в с. Мугла, с. Гела и най-дълго време в Широка лъка като директор на прогимназиалното училище. В професията си постига високи резултати, за което е награден с орден “Кирил и Методий” – втора и първа степен, а по-късно Българската национална телевизия снима филм за него с наименование “На учителя с любов”.

Неговата дъщеря Мария Каврошилова споделя:



- Татко носеше богата душа, висока ерудиция, беше широко скроен човек, краевед, общественик, изключителен съпруг и баща. За нас с брат ми правеше всичко онова, което той не бе получил в своето детство. Името на баща ми се свързва със самодейния фолклорен състав на с. Гела, на който той е един от основателите и ръководител цели 45 години – от 19.01.1953 г. до 25.12.1998 г.

Сигурно многото тъга и плач по време на детството са изострили чувствителността на баща ми. Той приемаше с възхищение веселбите, съборите, хорáта, свирнята на гайдите, душата на планината. Тази прелест от звуци на чанове, песни, гайди, гайтани, сърма и миндили го омайваха и отекваха дълбоко в неговата душа.

Това, което усещаше татко, се опита да го пресъздаде в музикално-танцовите постановки на самодейния колектив и мисля, че успя. Фолклорният ансамбъл от Гела има 7 златни медала от седем републикански прегледи на художествената самодейност, а през 1985 г. Получи най-високата награда от международния фестивал в полския град Закопане. Самодейният състав от Гела е първият среднородопски състав, получил официална покана за задгранично турне във Франция, което за жалост се провали.

След кончината на татко (25.12.1998) признателните самодейци приеха името му за патрон. Автентичният фолклорен ансамбъл “М. Радичев” с новия си ръководител д-р Димитър Герджиков – лекар в Широка лъка и съседните селца, продължава да разнася славата на родопската музика и песен, да прославя Родопите, Гела и България извън неините граници. (Изказвам своята благодарност на Мария - дъщерята на Манол Радичев за хубавото и синтезирано описание на живота, качествата и делото на своя баща.)

Много бих искал, към написаното до тук за Манол Радичев, да добавя и поздравленията по случай 60-годишнината на чичо Манол написани от моя баща.



Скъпи ми и многоуважаван братовчед,

Един от роднините ми и близките ми когото най-много уважавам, това си ти – Манол Михов Радичев.

............

Възхитен съм от твоята дългогодишна дейност – тиха, упорита, смирена, честна, предана, скромна и всеотдайна в полето на народната просвета, бит и култура. За всичко това, ако аз съм упълномощен да раздавам ордени в република България веднага бих те окичил с най- високия орден.

Посещавал съм Вашия дом в Гела още когато ти беше бебе и твоят ранно починал баща беше още жив. И по-късно съм Ви гостувал.

В твоята 60 - годишнина ти пожелавам, от все сърце много здраве и щастлив есенен живот скъпи ми братовчеде.

Прегръщам те и те целувам от все сърце !
Широка лъка, 15 август 1987 г. (Георги Радичев)
Каталог: fr
fr -> Робърт а. Поуел т р и л о г и я п о с в е т е н а н а е д н а з в е з д н а н о в а м ъ д р о с т з а звездите /астрософия/ херметична астрология том І към една нова звездна мъдрост астрология и реинкарнация изготвил
fr -> Тетра библос и л и
fr -> Memory stirred, but he turned his head, shyingaway from it
fr -> Ангел Бонов Митове и легенди за съзвездията Съдържание: Предговор 3 Съзвездията и техните имена 4
fr -> Отчет за касовото изпълнение на бюджета За периода 01. 01. 2010 г. 31. 12. 2010 г
fr -> Книга първа мойсей мисията на израел монотеистичната традиция и патриарсите на пустинята
fr -> 16. Видни широколъчани след Освобождението
fr -> Учителя методи Константинов Боян Боев Мария Тодорова Борис Николов съдържание
fr -> Захир паулу Коелю посвещение
fr -> 4. Национално училище за фолклорни изкуства (Средно музикално училище) в Широка лъка


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница