Акордеонът – универсален, мобилен и труден Музикалното обучение на децата – мощно средство срещу агресията



Дата10.12.2017
Размер58.23 Kb.
#36454
Акордеонът – универсален, мобилен и труден

Музикалното обучение на децата – мощно средство срещу агресията
Интервю на Добромир Митев – учител по акордеон

реализирано от Галя Маринова

12 април 2009 г.


Добромир Митев започва обучението си по акордеон още в I-ви клас през 1970г., когато акордеонът е на голяма мода в България. Най-напред завършва музикална школа с преподавател Димитър Цветков в град Ловеч. По онова време всяка година над 400 деца кандидатстват в тази школа, а приемат само 120, като на децата се провеждат изпитни музикални тестове – например поредица от почуквания с молив върху масата, които детето трябва да възпроизведе. След завършване на музикалната школа Добромир Митев кандидатства и е приет в Музикалното училище в гр. Плевен, където учи една година. След това се прехвърля в Музикалното училище в Пловдив, което завършва след четири години. През това време е носител на няколко първи и специални награди от републикански конкурси. Той е ученик на Асен Вакарелов и доцент Петър Маринов. Като войник служи в ансамбъла на Строителни Войски. Завършва Софийски Университет със специалност „Педагогика на обучението по музика“ с музикален инструмент акордеон, и магистратура „Музикална педагогика – инструментална или вокална“. Работи 4 години в Швейцария като музикант и участва във фолклорни състави, с които осъществява турнета из Европа и Америка. Носител на първа награда на международен конкурс в гр. Райнах – Швейцария. Добромир Митев е автор на школа за обучение по акордеон, диск „Соло акордеон”, както и на множество композиции и аранжименти.


Галя Маринова: Господин Митев, много Ви благодаря, че се съгласихте да говорим за музикалното образование, която тема за сега не е подобаващо застъпена на сайта на сдружение „ИРИОН”. Нашите читатели не са професионални музиканти и ако не възразявате ще започна с някои въвеждащи въпроси. Вие сте свързал Вашата професионална кариера с един инструмент – акордеона. Какво представлява акордеонът за Вас?
Добромир Митев: Освен кариерата, и целият ми живот е свързан с този инструмент. Ако можех да се върна в детските си години и да разсъждавам по начина по който сега разсъждавам, сигурно отново щях да хвана акордеона. Това е един много интересен и нелек инструмент. Той е създаден в този си вид преди около 100 години и е малко подценяван от своите доста по- големи събратя, като цигулката и пианото. По мобилност, универсалност и масовост – особено в близкото минало може да се спори за неговото място. Не знам как би изглеждал живота ми без този инструмент и мога да се похваля, че съм един от малкото музиканти, които с него си изкарват прехраната.
Галя Маринова: Какво показват Вашите наблюдения – свирят ли днес българите на акордеон?
Добромир Митев: Когато аз се обучавах в детската музикална школа по акордеон, голяма част от българските семейства имаха акордеони в домовете си и родителите насърчаваха децата да свирят на този инструмент. Днес за съжаление старите акордеони са на таваните или продадени. В резултат на липса на внимание и цялостното състояние на държавата ни, липса на заинтересованост от страна на родителите, се стигна до там, че няма кой да насочи децата към обучение по музика и в частност по акордеон.
Галя Маринова: Вие преподавате и в училище. Знаем, че учениците имат задължителен час по музика. Какви са Вашите впечатления от преподаването на музика в училище?
Добромир Митев: Моето впечатление е, че има несериозно отношение към тези часове. Няма да направя голяма грешка ако кажа, че в 50% от училищата почти нищо не се учи по музика и часът се възприема от учениците като един свободен час. В най-добрия случай в часовете се научава някоя известна песен и то едногласно. Според мен има голямо несъответствие между материала заложен в учебниците - особено теоретичния и квалификацията на преподавателите. Така възниква и липса на желание и мотивация у децата.
Галя Маринова: Къде могат да чуят децата и учениците добри изпълнения на акордеон?
Добромир Митев: В България няма ярко изявени концертиращи акордеонисти. Изключение прави само Петър Ралчев, който е водещата фигура в областта на фолклора, и има много изяви в страната и чужбина. По българските медии рядко се пуска нещо добро. Може да се следи канал MEZZO и програмите на НДК и зала „България“, защото най-често там се правят концерти с присъствие на акордеон. В музикалните книжарници има CD-та на известни изпълнители. Най-голямото разнообразие е в Интернет.
Галя Маринова: Защо е трудно да се намерят преподаватели по акордеон?
Добромир Митев: В момента е трудно и намирането на ученици по акордеон. Не са много квалифицираните учители в страната, а издръжката им само с уроци е невъзможна. При необходимост от преподавател, желаещите нека да се обърнат към колега от средно или висше у-ще, или утвърдено име в областта.
Галя Маринова: Какво трябва да се направи според Вас, за да се засили интересът на децата към обучението по акордеон?
Добромир Митев: Децата трябва да чуят добри изпълнения на акордеон, които да събудят техния интерес и желанието им да се научат да свирят. В това отношение са длъжници и радиото и телевизията. Изключение правят няколко кабелни телевизии, по които могат да се чуят изпълнения на народна музика на акордеон. Това не е достатъчно. Трябва да има по-голямо разнообразие, тъй като акордеонът не е инструмент само за народна музика. Друга причина са самите преподаватели по музика, които не си вършат добре работата и не полагат усилия да привлекат децата към допълнително музикално обучение. Причина е и липсата на акордеон в много читалища и училища с разширено изучаване на музика. Не мога да изпусна най-важната роля на родителите, които са най-големият авторитет пред своите деца и които имат решаваща роля за насочване на децата към обучението по музика и в частност по акордеон. Пагубно е музикалната култура на родители и подрастващи да се изчерпва с чалгата, която е една лесно смилаема музикална храна и е далеч от истинското музикално изкуство.

Галя Маринова: Къде са местата, където се изучава сериозна музика на акордеон?
Добромир Митев: Висшите училища в България са в София, Пловдив и Благоевград. Средните са 6. Музикални школи има в цялата страна, но не навсякъде има акордеон. Добри школи са Пловдив, София, Ловеч, Хасково, Казанлък и др. Акордеонът не е инструмент, който може да се изучава без преподавател.
Галя Маринова: Акордеонът е мобилен инструмент, но как може да се купи нов акордеон? Чуваме за акордеони с мелодични баси. Непременно ли трябва детето да има такъв акордеон?
Добромир Митев: На пръсти се броят добрите инструменти, които се продават в момента. Това са старите немски Велтмайстери, произведени в гр. Клингентал. Новите инструменти струват от 5000 лв. нагоре. Доста сериозна сума, особено ако нямаш ясна цел. Най-добри са италианските, но цената им е по-висока.

Мелодичните баси са нещо много важно, но за изпълнители, които са избрали акордеона за своя професия. Необходими са повече средства и труд. Информация за всички видове акордеони има в Интернет и в музикалните магазини.


Галя Маринова: Какво е мястото на компютъра при обучението по музика?
Добромир Митев: Училищата в страната са компютъризирани. Достъп имат всички деца. Използването на учебните програми, Интернет, както и каква насоченост ще се даде на уроците, до голяма степен зависи от преподавателите. Компютърът предлага композиторски, нотописни, аранжорски, звукозаписни и др. програми, с които децата могат да творят, усъвършенстват и се обучават в областта на музиката. Скайп дава още по-големи възможности за директни контакти, уроци и кореспонденции.
Галя Маринова: Как стоят нещата в провинцията?
Добромир Митев: Положението е почти същото.
Галя Маринова: Къде се изявяват младите акордеонисти?
Добромир Митев: Всяко едно музикално учебно заведение провежда множество концерти през учебната година, както и срочни и семестриални изпити. Конкурсите за акордеонисти са: „Танцуващи клавиши“ в гр. Нови пазар, „Орфеева дарба“, „С крилете на музиката“ в гр. София, и още няколко конкурса в страната. Акордеонът е прекрасен инструмент за корепетиция. Във всички сватбарски оркестри фигурира и акордеонът. С една дума универсален инструмент.
Галя Маринова: Как може правителството да подпомогне обучението по акордеон? Могат ли да се ползват Европейските програми?
Добромир Митев: Изкуството в целия свят е на дотация от държавата. Освен желание и добри музиканти са необходими и парични средства. Да се подпомогнат съществуващите музикални школи към читалищата, а там където няма да се открият. Необходими са инструменти, а заплащането на преподавателите да се актуализира. Това важи за всички нива на обучение. Да се осигурят средства за конкурсите – организация, награден фонд, наеми, стимулиране на талантливите изпълнители. Добре би било да се увеличат училищата с разширено изучаване на музика. На въпроса за европейските пари, естествено те са добре дошли, стига да се направят добри програми, а като се отпуснат да стигнат до музикантите.
Галя Маринова: Много Ви благодаря за отделеното време, г-н Митев!
Каталог: pueron -> news
news -> Белградски юридически факултет теомира Десислава Петкова Докторантка в свубит
news -> Закон за висшето образование ( дв бр. 112 от 27 Декември 1995г.) и Закон за научните степени и звания
news -> България и Лисабонската стратегия
news -> България и Лисабонската стратегия
news -> Българо-Немска Конференция „България и Лисабонската стратегия Реформи в образователната система и в законодателството за мотивация в научната кариера”
news -> Академична несправедливост
news -> Инвестициите като начин за управление на качеството при производството на лекарствените средства – опита на Китай
news -> България и Лисабонската стратегия
news -> Академичната автономия демокрация или тоталитаризъм
news -> Книга трета, Нягол Манолов, Издателство темто, София 2007/ Представя ирион, 23. 08. 2008 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница