Аюрведа за начинаещи



страница1/13
Дата30.05.2023
Размер0.61 Mb.
#117905
ТипУрок
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13
Амит Радж - Основи на Аюрведа -
Свързани:
Голяма книга на Таро Джоан Бънинг, Бунтът на роботите (Петров Иван Миланов) (z-lib.org), Мозъци - Робин Кук, МИСЛИ ЗА СВЕТЛИНАТА Трендафила Балдевска Ангел Ст Кермедчиев, 02 Държавата 681 г




Амит Радж
ОСНОВИ НА АЮРВЕДА
АЮРВЕДА ЗА НАЧИНАЕЩИ


Издателство „Паритет“
2013
Радж A.
Основь! Аюрведь( для новичков. 6 уроков здоровья
и молодости. СПб.: Вектор, 2012. 160 с. (Зкспресс-прак- тикум). ISBN 978-5-9684-1757-2
Амит Радж
ОСНОВИ НА АЮРВЕДА
АЮРВЕДА ЗА НАЧИНАЕЩИ
ШЕСТ УРОКА ЗА ЗДРАВЕ И МЛАДОСТ
Първо издание на български език
© Издателство, Даритет“, 2013 г.
© Петя Талева-превод
© Предпечатна подготовка, Даритет“
© Печат “Анториери”
Аюрведа е древна наука за основните принципи на живо­та, прамайка на всички съществуващи днес системи за ме­дицина и психология. Хората, които овладеят дори само осно­вите на Аюрведа, тръгват по сигурен път към здравето, мла­достта, дълголетието и любовта.
В книгата са дадени шест урока за начинаещи, в които те ще могат да научат за дошите - основата на характера на всеки човек, да определят своя тип и да изберат начина на живот, който най-много подхожда на този тип. Заключител­ният урок е посветен на правилата за хранене.
Всички права са защитени. Никаква част от тази книга
не може да бъде възпроизведена в каквато и да е форма
без писменото разрешение на притежателя
на авторските права.

ISBN 978-619-153-017-5
УРОК 1.
ВЪВЕДЕНИЕ В АЮРВЕДА
Най-доброто лекарство за човека е човекът.
Теофраст Парацелз
Понякога ми се струва, че когато е създавал човека, Бог е бил в лошо настроение. Защото заедно с него е съз­дал от същия земен прах и най-различни болести и проб­леми. И от древни времена ние, нещастните, плуваме в една лодка, наречена „болести“. И всички имат едно же­лание - колкото може по-бързо да оздравеят и да пос­тигнат благополучие. Тръгваме да търсим лекарства, смя­тайки, че те ще ни излекуват, и главното, няма да ни от­къснат от обичайните дела. Скочило е кръвното - взе­маш хапче и всичко е наред; не можеш да заспиш - гъл­таш сънотворно и пак всичко е наред. И така пак, и пак, и пак...
Каква наивност, каква илюзия! Така нищо не се опра­вя! Защо?
Отговорът е прост: уморени сме, имаме депресия. Съ­буждаме се е чувство за умора и със същото чувство ля­гаме да спим. Умора и липса на радост. А ако няма ра­дост, няма и здраве. А има депресия и болежки. Задъне­на улица. Омагьосан кръг.
И все пак изход има. И мнозина го намират. Въпреки различните трудности, някои хора успяват да преодоле­ят всички вътрешни и външни прегради.
Защото веднъж се поглеждаме в огледалото и се ужа­сяваме - трябва да се погрижим за себе си, да направим така, че здравето да се върне, а ентусиазмът, силата, кра­сотата и смелостта от младите години да останат винаги с нас. И никой не може да помогне на човек по-добре от самия него!
Ако сте се замислили над това, знайте: за вас е дошло време да започнете да изучавате Аюрведа, да овладеете нейните основи.
До неотдавна Аюрведа се смяташе за езотерична нау­ка. В действителност това е практическа наука за живо­та. Тя съдържа универсални принципи, които могат да се приложат в ежедневието на всеки човек.
Васант Лад в книгата „Аюрведа за начинаещи. Най- древната наука за самолечение и дълголетие“ пише: .Аюр­веда разказва за всеки елемент, за всяка страна от човеш­кия живот, предлагайки метод, изпробван и усъвършен­стван през вековете от онези, които са търсили великата хармония, мир и дълголетие... Науката Аюрведа е из­градена не върху постоянно променящи се научни от­крития, а върху вечната мъдрост на ришите1, които пос­редством религиозния самоанализ и медитацията въз­приели тази наука, изразяваща Космическото Съзнание.“
Най-важното, според мен е, че Аюрведа не е някаква „новоизмислена“ система за „алтернативно лечение“.
Това е проверена от времето наука за живота, която в течение на вековете не е загубила своята актуалност. И, повярвайте: за 5 000 години последователите на Аюрве­да са натрупали много мъдрост и практически знания! Около 900 г. пр.н.е. устната традиция на Аюрведа доби­ва нова форма. Трима велики учени - Чарака, Сушрута и Вагбхата - за пръв път записват принципите на тази древ­на мъдрост. И до днес студенти, практикуващи лекари и преподаватели в аюрведическите медицински школи и колежи из цяла Индия използват техните учебници.
Аюрведа може да бъде наречена прамайката на всич­ки системи за лечение. От педиатрията, акушерството и гинекологията, офталмологията, гериатрията, отоларин- гологията, токсикологията, общата медицина и хирурги­ята на Аюрведа произлизат основните направления на съвременната практическа медицина. Също така много от използваните в наши дни средства и техники за лече­ние, включително масажът, диетата и рационалното хра­нене, фитотерапията, пластичната хирургия, психиатри­ята, шиацу2, акупунктурата и акупресурата, лечението с цветове и скъпоценни камъни, медитацията. Корените на всички тях са във философията и практиката на Аюр­веда.
Защо древната мъдрост на Аюрведа е успяла да из­държи проверката на времето и до днес тя си остава един от най-успешните начини за възстановяване и запазва­не на здравето? Вероятно защото Аюрведа се базира вър­ху принципи, стари като живота. Тези принципи са уни­версални и действат навсякъде във Вселената.
Основният метод на Аюрведа е задълбоченото наб­людение на природата. Наблюдение как е устроено и фун­кционира всичко. Така могат да бъдат разгадани прин­ципите на взаимодействието между материалното и не­материалното. Аюрведа признава съществуването на дъл­бока връзка между всички процеси, ставащи в природа­та и в организма. Аюрведическият лекар прокарва пара­лели между онова, което наблюдава около себе си, и оно­ва, което става същевременно с неговия пациент.
Но причината за поразителното дълголетие на Аюр­веда вероятно се крие и в друго. Великият лекар и мъд­рец Чарака, един от основателите на аюрведическата ме­дицина, казва: „Колкото и да е опитен лекарят в познава­нето и лечението на болестта, ако не внася в сърцето на пациента добродетелите на светлината и любовта, няма да може да му помогне да се излекува.“
Любовта ще спаси света... Заедно с Аюрведа, която позволява на човек да започне малък разговор със свое­то тяло.
ТЯЛОТО - ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Сигурно вече можем да наречем аксиома твърдение­то, че тялото е огледало на нашата душа. Думите, мисли­те и дори чувствата могат да лъжат. Единственото, което не лъже, са сънищата и нашето тяло.
В него се отразяват всичките ни преживявания. То е чувствително като индикатор и показва и най-малкото вътрешно напрежение чрез промяна в характера на ди­шането, осанката и напрежението на мускулите.
Езикът на тялото е основният език на Земята, в това съм убеден. Всички хора говорят на него, дори ако този факт не винаги се осъзнава. При това повечето от наши­те съвременници носят в себе си познаването на езика на тялото в латентна, скрита форма. А той, този език, се отнася към онези неизчислими съкровища от знания, ко­ито дремят в нас от най-древни времена и чакат момен­та на своето пробуждане.
Ако искате, може да разговаряте със своето тяло по системата на Аюрведа. Готвейки се за този разговор, трябва да направите следното.
- Преместете поглед нагоре. Това не е случайно. Наб­людавайте по-внимателно децата. В ситуации на емо­ционално напрежение децата често започват да разглеж­дат нещо на тавана. Мислите, че това е просто така? Ка­тегорично не. По този начин те избягват емоционално от нас.
Обяснението е следното: за преживяванията - а ние преживяваме непрекъснато, всеки момент - отговаря дясното полукълбо на главния мозък. То е активно в момента, когато буквално се удавяме в емоции, „гла­вата ни се пръска“ от проблеми и болежки. За да кон­тролираме вътрешното си състояние, е достатъчно да се научим да активизираме в нужния момент лявото полукълбо.
Един от начините да го направим, е да включим зри­телната система за възприятия, т.е. да насочим поглед нагоре. А после да си зададем въпроса: „Какво става?“ И да започнем да описваме ситуацията. Важно е да нап­равим просто описание, без да даваме оценка, без да де­лим на добро и лошо. Дайте си няколко минути. Най- добре да започнете „да изброявате“ онова, което става с вашето тяло.
— Следете каква е позата ви. Тялото на своя език за­почва да разказва за дълбочината и качеството на ваши­те преживявания. Често пъти ние още не сме осъзнали какво става, а тялото вече ни сигнализира с вътрешния си дискомфорт. Писателят Петер Алтенберг3, за съжале­ние слабо известен в Русия, казва: „Болестта е вик на ос­кърбената душа.“
Дискомфортът е един от елементите на този „вик“. Тогава главата неволно се отпуска, раменете се преви­ват и напрягат. Ако в този момент сте неподвижни, кра­ката или ръцете се кръстосват, заемайки защитна поза.
Как да се върнете към състоянието на радост и леко­та? Отпуснете и опънете раменете. Изправете гърба. Съ­ществува не само пряка зависимост: емоции-реакция на тялото, но и обратна връзка: промяната на позата, на то­нуса на мускулите предизвиква изменение в емоционал­ното състояние. Следователно границата за врага - бо­лестта, ще бъде защитена.
- Наблюдавайте как дишате. Вероятно в състояние на стрес или остра болка сте чували съвета:, Дишайте дъл­боко.“ Това не е съвсем правилно. Дишането следи на­шето душевно и физическо състояние, нещо повече, то влияе на всички физиологически и психически процеси в организма. При разговора със своето тяло можете да приложите най-проста дихателна практика, която за пет­десет минути ще ви позволи да успокоите викащата от оскърбление душа. За тази цел започнете да следите про­цеса на дишането.
Не трябва да правите нищо, достатъчно е просто да следите вдишването и издишването. А след това съзна­телно да удължавате издишването. При стрес (а болест­та е стрес) издишването става по-кратко от вдишването. Като удължавате издишването и то става по-дълго от вдишването, всеки път можете да се върнете в състоя­ние на дълбок покой.
Може би този начин на общуване със собственото тя­ло вече ви е познат. Да, той е много прост. Но ако все още не е станал вашият малък помощник, предлагам ви да започнете тази практика. Да знаеш и да правиш не е едно и също.
Но - внимателно! Не рядко физическата болест въз­никва в резултат от прекомерното внимание към собст­веното тяло и материалната страна на битието. Ако от­даваме твърде много енергия на физическото си състоя­ние, можем да влошим своята болест. Тялото не трябва да господства над другите аспекти на нашия живот.
Така че след диалога със собствения си организъм не се втурвайте да се лекувате! В наше време някои хора страдат от прекомерно лекуване. Ние пием прекалено много лекарства и - няма да се уморя да го повтарям - ходим твърде много по лекари и лечители. Мога със си­гурност да кажа: прекомерните усилия за възстановява­не на здравето също са вредни. Те водят дотам, че наше­то скъпоценно здраве се разс тройва още повече.
Изключително важно е умно да слушаме своя органи­зъм. Още по-добре е да разбираме неговия език. Защото тогава можем съвсем безплатно да използваме открити­ята, средствата и практиките, създадени от човечество­то и усъвършенствани от лекарите-аюрведисти в про­дължение на много векове.
За целите на самолечението Аюрведа дава препо­ръки за хранене и начин на живот, физически упраж-
10 Амит Радж нения, почивка и отдих, медитация, дихателни упраж­нения и лечебни растения, също така предлага проце­дури за прочистване и подмладяване. Освен това съ­ществуват многобройни спомагателни методи. Нап­ример лечение със звук, цвят и аромати. Целта на тази книга е да ви запознае с редица естествени методи, за да можете да си създадете такъв начин на живот, кой­то е най-подходящ за възстановяване и поддържане на вашето здраве.
УРОК 2.
ОСНОВИ НА УЧЕНИЕТО
ПЕТТЕ ПЪРВОЕЛЕМЕНТА
НА МИРОЗДАНИЕТО



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница