Цели на администрацията за 2015 г. Наименование на администрацията



страница1/6
Дата26.03.2017
Размер1.18 Mb.
#17821
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6
Цели на администрацията за 2015 г.
Наименование на администрацията: Министерство на околната среда и водите


1

2

3

4

5

6

7

Цели за 2015 г.

Стратегически цели

Стратегически документ

Дейности

Срок

/месец през 2015 г./



Очакван резултат

Индикатор за изпълнение

Индикатор за текущо състояние

Индикатор за целево състояние

1. Опазване и подобряване състоянието на водните ресурси.

Приоритет 15.2. „Изграждане на екологична инфраструктура“ на Програмата на правителството.

Програма на правителството за стабилно развитие на Република България за периода 2014 - 2018 г.

Реализиране на инвестиции в изграждане, рехабилитация и модернизиране на ВиК инфраструктура, насочени приоритетно към агломерации с над 10 000 екв. ж.

Януари-декември

Подобряване на инфраструктурата за събиране и пречистване на отпадъчните води от агломерациите с над 10 000 еквивалентни жители, както и за агломерациите с над 2 000 еквивалентни жители, в изпълнение на ангажиментите на страната, което ще доведе до намаляване на замърсяването на подземните и отпадъчните води чрез намаляване на количеството товар и подобряване на химическото състояние на повърхностните води (отстраняване на биогенните елементи – азот и фосфор).

В началото на 2015 г. общият размер на договорените средства по Приоритетна ос 1 „Води” на Оперативна програма „Околна среда“ 2007-2013 г. (ОПОС 2007-2013 г.) възлиза на 4,280 млрд. лв. (над 170 % от средствата за сектора). Изплатени са близо 2,046 млрд. лв. (над 81 % от средствата за сектора).
Успешно изпълнени са 106 проекта с усвоена безвъзмездна финансова помощ (БФП) в размер на 209 млн. лв., от които 94 договора по процедурата за техническа помощ за подготовка на инвестиционни проекти, 11 договора за изграждане на инфраструктура на общините Бургас (кв. Долно Езерово), Вълчи Дол, Вършец, Главиница, Каварна, Перник, Попово, Приморско, Столична община, Руен и Хисаря.
По приоритетната ос се изпълняват 129 договора/заповеди за предоставяне на БФП, в т.ч. 16 за техническа помощ, 14 за изграждане на ВиК инфраструктура, 26 за подготовка и изграждане на ВиК инфраструктура, 63 за изграждане на ВиК инфраструктура.

Изградени са 13 пречиствателни станции за отпадъчни води (ПСОВ) – Троян, Хисаря, Вършец, Руен, Провадия, Сопот, Лозница, Пирдоп, Тунджа, Ябланица, Бяла Слатина и Козлодуй.

Със средства по програма ИСПА са изпълнени 16 проекта (финансови меморандума), по които са изградени:


  • 15 ПСОВ за 2 705 379 е.ж. с общ капацитет 829 101 м³/ден за градовете Горна Оряховица, Благоевград, Пазарджик, Смолян, Севлиево, Бургас - кв. Меден Рудник, Монтана, Ловеч, Попово, Балчик, Кюстендил, Кубратово (София), Варна, Сливен, Търговище;

  • 283,6 км водопроводна мрежа и 168,2 км канализационна мрежа на градовете Варна, Кюстендил, Търговище, Горна Оряховица, Смолян, София, Шумен, Балчик и на с. Ивайло, област Пазарджик;

  • Пречиствателни станции за питейни води в с. Мала Църква и с. Пасарел.

От Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) се финансират проекти за: довършване на довеждащи и главни колектори до ГПСОВ за агломерации с над 10 000 еквивалентни жители; довършване на канализационни мрежи, захранващи главни и довеждащи колектори до ГПСОВ/МПСОВ за агломерации над 2 000 еквивалент жители с цел натоварване на капацитета на ГПСОВ/МПСОВ.

Изпълняват се 70 проекта, финансирани от ПУДООС/държавен бюджет, по които се изгражда 68 км канализационна и 50 км водопроводна мрежа.


Очаква се до края на 2015 г. да бъдат изградени или реконструирани със средства от ОПОС 2007-2013 г. над 1 925 км канализационна инфраструктура, над 1 367 км водопроводна инфраструктура и 61 пречиствателни станции, отговарящи на европейските изисквания. Изградените/реконструираните съоръжения ще обхванат 2,5 млн. жители.

Предвижда се да бъдат обявени следните процедури за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ от ОПОС 2014-2020 г.:



  • Разработване на регионални прединвестиционни проучвания (feasibility studies), които ще определят дългосрочните приоритети за оптимално финансиране във ВиК инфраструктура, въз основа на разработените стратегически документи в сектора и подкрепа за реализиране на ВиК реформата с оглед принос към Стратегията за развитие и управление на водоснабдяването и канализацията в Република България 2014-2023 г. и укрепване капацитета на заинтересованите страни, в т.ч. ВиК оператори, асоциации по ВиК.

  • Разработване на методи за анализи на води, седименти и биота и оборудване на лаборатории на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС).




2. Въвеждане на интегрирани подходи за управлението на водите, насочени към подобряване на мониторинга и повишаване на капацитета за оценка на екологичния статус.

Приоритет 15.3. „Прилагане на принципите за интегрирано управление на водите за устойчиво управление и развитие на инфраструктурата в секторите ВиК, хидромелиорации, хидроенергетика и защита от вредното въздействие на водите“ на Програмата на правителството.


Програма на правителството за стабилно развитие на Република България за периода 2014 - 2018 г.

Приемане на изготвен проект на Закон за изменение и допълнение (ЗИД) на Закона за водите и подзаконови нормативни актове.

Февруари (внасяне на ЗИД на Закона за водите в МС)

Юли

Октомври

До 1 година от влизане в сила на ЗИД на Закона за водите (срок за приемане)

До 1 година от влизане в сила на ЗИД на Закона за водите (срок за приемане)


Създаване на единен контролен орган по отношение на техническата изправност на язовирните стени. Отстраняване на недостатъци по процедура за нарушение № 2009/2256 и бележки от ЕК във връзка с непълно или неправилно транспониране на Директива за водите 2000/60/ЕО, Директива за наводненията 2007/60/ЕО и Директива за подземните води.

Осигуряване на възможност за изпълнение на препоръки на ЕК във връзка с оценката на Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) 2010-2015 г. и предварително условие 6.1 „Воден сектор“ за програмен период 2014-2020 г.



Изготвен проект на ЗИД на Закона за водите, с който ще се:

  • Осигури въвеждането на принципа „замърсителят плаща” и законовите механизми за възстановяване на ресурсните разходи и разходите за околна среда в рамките на възстановяването на разходите за водни услуги за възможно най-широк кръг услуги, като елемент от изпълнение на предварителните условия за предоставяне на средства от фондовете на Европейския съюз за програмен период 2014-2020 г.

  • Отстранят пропуски в транспонирането на Директива 2000/60/ЕО на Европейския парламент и на Съвета за установяване на рамка за действията на Общността в областта на политиката за водите, във връзка с постъпило допълнително официално уведомително писмо от Европейската комисия по открита процедура по нарушение №2009/2256.

  • Отстранят пропуски в транспонирането на Директива 2007/60/ЕО относно оценката и управлението на риска от наводнения в българското законодателство с оглед избягване на процедура за нарушение.

  • Отменят някои наредби към закона, поради осъвременяване на нормативната база с европейското законодателство и по-доброто му прилагане.

  • Ускори процеса по определяне на санитарно – охранителни зони около водовземните съоръжения за питейно-битово водоснабдяване.

  • Въведат разпоредби, свързани с планиране, разработване и изпълнение на Морската стратегия и на програмите от мерки към нея с цел опазване и подобряване на състоянието на околната среда в морските води.

  • Изпълняват препоръки на Ев-ропейската Комисия във връзка с оценката на първите планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и с проведената двустранна среща относно преодоляване на пропуските в процеса на втория цикъл на планиране (2015-2021 г.).

  • Регламентира контрола по изпълнение на мерките за поддържане на язовирните стени и съоръженията към тях в изправно техническото състояние, осигуряване на безопасната им експлоатация и изпълнението на дейности по извеждането им от експлоатация до възстановяване на технологичната и конструктивната сигурност или по ликвидира-нето им. Контролът се възлага на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.

Прието е от Министерския съвет (МС) изменение на Наредба № Н-4 за характеризиране на повърхностните води С направените промени се постига точно транспониране на конкретни разпоредби от Директива 2000/60/ЕС. Посочени са изисквания за определяне на стандарти за качество за приоритетни вещества на национално ниво, ако такива не бъдат въведени на ниво ЕС. Редуциран е списъкът на веществата – специфични замърсители. Въведени са: промени в класификационната система за оценка на екологично състояние вследствие на успешно реализирани научни разработки за биологичните елементи за качество фитопланктон (езера) и макрофити (реки и езера), нови методи за анализ за биологичните елементи риби (реки) и макроводорасли (крайбрежни води), редакция на класификационната система за оценка на физико-химични елементи за качество (в съответствие с изискванията на Рамковата директива за водите), както и критерии за нейното прилагане при оценката за качеството на водите и определяне на екологичното състояние на водните тела.


Обнародвано е в ДВ изменение на Наредба № 1 за мониторинг на водите (22 юли 2014 г.). С промените се осигурява актуализация на методите за вземане на проби за макробезгръбначни в пресни води и се осигурява прилагането на всички стандарти от Приложение V, точка 1.3.6. на Директива 2000/60/ЕО.
Прието е от МС допълнението на Наредба № 1 за проучване, ползване и опазване на подземните води. С наредбата се отстранява непълно транспониране на изискване на Директива 2000/60/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23.10.2000 г. за установяване на рамка за действията на Общността на политиката в областта на водите, свързано с осигуряването на достатъчно данни за изчисляване на дългосрочната годишна средна степен на пълното възстановяване на подземните води.

Приет проект на ЗИД на Закона за водите.

Прието постановление на МС за изменение и допълнение на Наредба за стандарти за качество на околната среда за приоритетни вещества и някои други замърсители, във връзка с привеждане в съответствие на българското законодателство в областта на водите с европейското по отношение на установяване на стандарти за качество на околната среда за приоритетните вещества, определени в Директива 2013/39/ЕС, с оглед постигане на добро химично състояние на повърхностните води.

Приет проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 1 за проучване, ползване и опазване на подземните води, във връзка с транспониране в националното законодателство на измененията и допълненията на Директива 118/2006 за опазване на подземните води от замърсяване и влошаване.
Изготвяне на проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба за условията и реда за заустване на производствени отпадъчни води в канализационните системи на населените места, във връзка с осъвременяване на наредбата с изискванията на европейското законодателство, актуализиране на подхода за контрол и събиране на информация за производствените отпадъчни води, зауствани в канализационните системи на населените места.
Изготвяне на проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба за издаване на разрешителни за заустване на отпадъчни води във водни обекти и определяне на индивидуалните емисионни ограничения на точкови източници на замърсяване, във връзка с осъвременяване на наредбата спрямо изискванията на европейското законодателство.


Изпълнение на програма BG 02 „Интегрирано управление на морските и вътрешните води”, съфинансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.

Януари-декември

Подобряване на екологичния статус на морските и вътрешните води чрез интегрирано управление, подобрен мониторинг и повишен капацитет за оценка на екологичния статус.

През 2013 г. се подписаха Програмното споразумение и Споразумението за изпълнение на програма BG02 „Интегрирано управление на морските и вътрешни води“. През 2014 г. са обявени ( от Министерството на околната среда и водите, програмен оператор в област „Околна среда” по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г.) покани за подаване на проектни предложения и са оценени административно 13-те проектни предложения по Програма BG02:

  • Покана BG02.01: Интегрирано управление на морските и вътрешните водни ресурси. Бюджет на поканата: 2 800 000 евро.

  • Покана BG02.02: Подобрен мониторинг на морските води. Бюджет на поканата: 2 800 000 евро.

  • Покана BG02.03: Подобрен капацитет за оценка и предвиждане на екологичния статус в морските и вътрешните води. Бюджет на поканата: 1 400 000 евро.

Разработен е и приключи одобряването на предефиниран проект по Програма BG02: „Надграждане на геоинформационната система за управление на водите и докладване“. По проекта се предвижда разработване на нови модули/интерфейси за интегрирано управление и отчитане, в т.ч. в системата на Европейския съюз за докладване WISE.


Програма BG02 „Интегрирано управление на морските и вътрешни води“ е насочена към:

  • Надграждане на геоинформационната система за управление на водите и докладване.

  • Нови и подобрени инструменти/ структури за интегрирано управление на морските и вътрешни води, взаимодействия между заинтересованите лица, планове и стратегии.

  • Мониторинг на морската околна среда.

  • Подобрен капацитет за оценка и прогнозиране на екологичния статус на морските и вътрешните води; подобрен обмен на опит между заинтересованите страни.

Оценка и избор на проекти, сключване, начало на изпълнението и мониторинг на договори за финансиране на избраните проекти по Програма BG02.

Стартиране и изпълнение на предефиниран проект „Надграждане на геоинформационната система за управление на водите и докладване.“



Изпълнение на проект „Интегрирано управление на водите на р. Дунав (WATER)”.

Април

Съвместно покриване на изискванията на Рамковата директива за водите 2000/60/EО от България и Румъния и усъвършенстване на методите за събирането, обработката и анализа на данни и прилагане на стандартна мониторингова програма за състоянието на река Дунав.



Продължи изпълнението на проект „Интегрирано управление на водите на река Дунав (WATER)”, финансиран от Оперативна програма за трансгранично сътрудничество (ОП ТГС) Румъния – България 2007-2013 г. Целта на проекта е да се разработи обща информационна система и трансграничен геопортал, от който обществеността ще се информира за състоянието на река Дунав.

Изпълнение на основните експертни дейности в условията на бюджетен дефицит.


3. Ефективно използване на водния ресурс.

Приоритет 15.3. „Прилагане на принципите за интегрирано управление на водите за устойчиво управление и развитие на инфраструктурата в секторите ВиК, хидромелиорации, хидроенергетика и защита от вредното въздействие на водите“ на Програмата на правителството.


Програма на правителството за стабилно развитие на Република България за периода 2014 - 2018 г.

Разработване на ценова политика, която осигурява, от една страна, адекватен принос на различните водоползватели към възстановяването на разходите, а от друга – въвеждане на подходящи стимули и механизми за постигане на ефективно използване на водите.
Определяне на прости и приложими принципи за изчисляване на размера на таксите за замърсяване.



До 6 месеца след приемане ЗИД на Закона за водите и изпълнението на обществена поръчка с предмет „Оценка на възстановяването на разходите за водни услуги. Разработване на подход за определяне на ресурсните разходи и разходите за опазване на околната среда при оценката на възстановяването на разходите, както и подход за определяне на приноса на различните водоползватели към възстановяването”.

Икономическо регулиране и ценова политика в сектор „Води”, съобразени с принципа „замърсителят плаща”, принципа на възстановяване на разходите за водни услуги и осигуряване на адекватен принос на различните водоползватели към възстановяването на разходите.
Разработване и прилагане на икономически инструменти, осигуряващи устойчиво разпределение и ефективно използване на водите и намаляване на замърсяването, по възможност, още при източника.

Възложена е и се изпълнява обществена поръчка с предмет „Оценка на възстановяването на разходите за водни услуги. Разработване на подход за определяне на ресурсните разходи и разходите за опазване на околната среда при оценката на възстановяването на разходите, както и подход за определяне на приноса на различните водоползватели към възстановяването”. Предоставен е резултатът от трите етапа от поръчката, в рамките на които е извършена оценка на възстановяването на разходите. Финансирането е осигурено по Приоритетна ос 4 на Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.“
Изпълнява се първия етап на обществена поръчка с предмет „Икономически анализ на водоползването за периода 2008- 2012 г. и прогнози до 2021 г.” Тя предвижда извършване на икономически анализ на водоползването за периода 2007-2012 г. за всеки от районите за басейново управление на водите в България; анализ на тенденциите във водоползването и прогнози; изчисляване на единичните цени на мерките за постигане на целите за опазване на околната среда, включени в националния каталог от мерки и разработване на методика и оценка на ефективността на програмите от мерки от вторите ПУРБ. Частично са осигурени средства от Публична инвестиционна програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите“.

Прието изменение на тарифата за таксите за водовземане, за ползване на воден обект и за замърсяване с цел въвеждане на такси за всички дейности, определени съгласно Рамковата директива по водите като „водни услуги” и идентифицирани в ПУРБ, както и въвеждане на принципа „замърсителят плаща“ и изискванията за възстановяване на разходите за водни услуги.
Приключване изпълнението на обществените поръчки.

4. Опазване и подобряване на състоянието на водните тела, определени в четирите плана за управление на речни басейни (ПУРБ) –Дунавския район, Черноморския район, Източнобеломорския район и Западнобеломорски район.

Приоритет 15.5. „Въвеждане на последователна политика за стимулиране на развитието на ресурсна и енергийна ефективност и постигане на целите,свързани с политиките по изменение на климата“ на Програмата на правителството.

Програма на правителството за стабилно развитие на Република България за периода 2014 - 2018 г.

Разработване на ПУРБ 2016-2021 г., включително идентифициране на мерки и предложение за стратегическа алтернатива за използване на водните ресурси на басейново равнище.

Януари-декември

Определяне на стратегията за използване и опазване на водите за периода 2016 – 2021 г. и мерките, които трябва да бъдат изпълнени за подобряване на състоянието на всички води в страната.

Разработват се ПУРБ, които ще установят мерките за подобряване на състоянието на водите за периода 2016 - 2021 г. В изпълнение на забележките и препоръките на ЕК в оценката на първите ПУРБ и предварителните условия за водния сектор за следващия програмен период на фондовете на ЕС (ЕСИФ) – 2014-2020 г., през септември 2014 г. са сключени 7 договора за изпълнение на обществени поръчки, с които ще се осигури информация и национални методики за разработване на вторите ПУРБ, на обща стойност 6 827 856 лв. Обществените поръчки са с предмет:

  1. Актуализиране на типологията и класификационната система за оценка на повърхностните водни тела от категории „река“, „езеро“ и „преходни води“ в периода на първия ПУРБ.

  2. Проучване и оценка на въздействието на дифузните източници на замърсяване върху състоянието на повърхностните води.

  3. Проучване и оценка на химичното състояние на повърхностните води.

  4. Разработване на методика за определяне на масовия товар от обектите, формиращи отпадъчни води.

  5. Разработване на методика за относно инвентаризация на емисиите, заустванията и загубите на приоритетни вещества и някои други замърсители.

  6. Икономически анализ на водоползването за периода 2008- 2012 г. и прогнози до 2021 г.

  7. Оценка на натиска и въздействието върху повърхностните и подземните води от изменението на климата и оценка на наличието на вода за икономическите сектори.

За 3 от планираните национални проучвания (оценка на хидроморфологичното състояние на водните тела от категории ,,реки“, ,,езера“ и ,,преходни води“ и определяне на въздействието върху екологичното състояние от хидроморфологични изменения; проучване и оценка на химичното състояние на подземните водни тела; проучване и оценка на количественото състояние на подземните водни тела) не са сключени договори за възлагане на обществени поръчки.





Изпълнение. на обществените поръчки, свързани с разработване на вторите ПУРБ и изпълнение на предварителните условия за Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) 2014-2020 г., както и разработване на вторите ПУРБ от басейновите дирекции, по единни критерии и методи за оценка.

Извършени национални проучвания и оценки във връзка с ПУРБ.




5. Постигане и поддържане на добро състояние на околната среда в морските

води (морската околна среда).

Приоритет 15.5. „Въвеждане на последователна политика за стимулиране на развитието на ресурсна и енергийна ефективност и постигане на целите,свързани с политиките по изменение на климата“ на Програмата на правителството.

Програма на правителството за стабилно развитие на Република България за периода 2014 - 2018 г.

Разработване на Стратегия за опазване на околната среда в морските води на

Черно море (Морска стратегия) на Република България.



Януари - декември

Проучване на цялостния комплекс от въздействия и натиск от природни и антропогенни фактори върху морската околна среда и най-вече върху нейното биоразнообразие и живи ресурси, социален и икономически анализ на ползванията и определяне на екологични цели за постигане на добро състояние на околната среда в морските води.
Разработване, на първоначален етап, на стратегическа рамка за защита, съхранение и подобряване на морската околна среда на Черно море, за предотвратяване на нейното влошаване, както и за възстановяване на неблагоприятно засегнатите черноморски екосистеми.


Изготвена и публикувана Първоначална оценка на състоянието, формулиране на критерии за добро състояние и екологични цели за морската околна среда на Република България - етап от разработването на Морската стратегия на България и в изпълнение на чл. 8, чл. 9 и чл. 10 от Рамкова директива за морска стратегия.

Подготвителните дейности като извършване на първоначална оценка, анализ на въздействията и натиска върху морската околна среда, социален и икономически анализ на ползванията и определяне на екологични цели за постигане на добро състояние са възложени на експертен екип с водещата роля на учени от Института по океанология на БАН.

Разработени са Програмите за мониторинг за текуща оценка на състоянието на морската околна среда в съответствие с изискванията на Наредбата за опазване на околната среда в морските води и Решение 2010/477/ЕО относно критериите и методологичните стандарти за добро екологично състояние на морските води. Програмите за мониторинг са докладвани пред Европейската комисия (ЕК) и Европейската агенция по околна среда (ЕАОС).


Разработен проект на Стратегия за опазване на околната среда в морските води на Черно море на Р. България и Програма от мерки за постигане на добро състояние на морската околна среда - стартиране на работа по създаване на набор от стратегически документи, които планово да осигурят постигането на добро състояние на морската околна среда в Черно море.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница