Чрез г-н михаил миков председател на 42-ото народно събрание



Дата08.06.2018
Размер23.74 Kb.
#72560
ЧРЕЗ

Г-Н МИХАИЛ МИКОВ

ПРЕДСЕДАТЕЛ

НА 42-ОТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

ДО

Г-Н ПЛАМЕН ОРЕШАРСКИ

МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ

НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


П И Т А Н Е

от БОРИСЛАВ ГУЦАНОВ - народен представител, ПГКБ
На основание чл. 90, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 92 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание внасям питане
ОТНОСНО: заема от Японската банка за международно сътрудничество, предназначен за изграждането на нови контейнерни терминали във Варна и Бургас

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ,

През август месец тази година от отговора на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията г-н Данаил Папазов в резултат на мое питане стана ясно, че България е загубила безвъзвратно възможността да използва средствата от отпуснатия от Японската банка за международно сътрудничество заем. Финан­сирането в размер на 36 932 000 000 японски йени или 327 млн. евро беше предвидено за изпълнение на проект, свързан с пристанищата за обществен транспорт с национално значение - Варна и Бургас, както и на прилежащите съоръжения и оборудване.

През юли 2008 г. 40-ото Народно събрание на Република България ратифицира споразумението за заема между България и ЯБМС. На 29 август същата година правителството на г-н Сергей Станишев подписа споразумение за отпускане на средствата. През септември 2012 г. с решение на Министерския съвет правителството на г-н Бойко Борисов одобрява доклад за предприемането на действия за прекратяването на междуправителственото споразумение за предоста­вяне на заем от ЯБМС и упълномощава министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и вицепремиера и министър на финансите да поискат преразпределение по категории на средствата от него. Няма данни решението да е било потвърдено от Народното събрание, с което на практика Министерският съвет отменя негова ратификация.

Както стана ясно вече, споразумението е канцелирано с извършена релокация на средствата по категории и с размяната на ноти, което е прецедент в историята на японската държавна помощ. В случая японската страна се е погрижила да бъде избегнат скандал и да бъде запазен имиджът на България.

На практика изграждането на новите контейнерни терминали щеше да даде много възможности както за държавата, така и за местните икономики във Варна и Бургас. Въвеждането им в експлоатация, което трябваше да е станало до този момент, предоставяше възможност да бъдат привлечени нови товари и увеличен товарооборотът, както и България ефективно да използва европейските транспортни коридори. В краткосрочен план във време на криза строителството на двата терминала щеше да отвори стотици работни места във Варна и Бургас, да раздвижи местните икономики.



В тази връзка питането ми към Вас, господин Министър-председател, е следното - предвид създадената ситуация какви са възможните действия към настоящия момент и какво ще предприеме правителството, за да бъдат построени контейнерните терминали във Варна и Бургас, които са изключително необходими за развитието на икономиката не само в съответните региони, но и за държавата като цяло?
БОРИСЛАВ ГУЦАНОВ

народен представител


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница