Доклад за дейността 2016 г. Годишен индивидуален доклад за дейността 2016 г



страница1/7
Дата17.08.2018
Размер0.79 Mb.
#79759
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6   7

Параходство Българско речно плаване АД

Годишен индивидуален доклад за дейността

2016 г.

Годишен индивидуален доклад за дейността 2016 г.


Настоящият годишен доклад за дейността на Параходство Българско речно плаване АД (Дружеството) представя коментар и анализ на финансовите отчети и друга съществена информация относно финансовото състояние и резултатите от дейността на Дружеството като обхваща едногодишния период от 01 януари 2016 г. до 31 декември 2016 г.
Докладът е изготвен в съответствие с изискванията на чл. 39 от Закона за счетоводството и чл. 100н, ал. 7 от Закона за публичното предлагане на ценни книжа (ЗППЦК).
Параходство Българско речно плаване АД е публично дружество със седалище и адрес на управление Република България, гр. Русе, пл. Отец Паисий 2. Акциите му са регистрирани на Българската фондова борса – София АД.
Дружеството се управлява чрез двустепенна система на управление, включваща Надзорен и Управителен съвет.
Членове на Надзорния съвет:

  • Химимпорт АД

  • Българска корабна компания ЕAД

  • Тодор Йотов Йотов

Членове на Управителния съвет:



  • Тихомир Иванов Митев

  • Любомир Тодоров Чакъров

  • Александър Димитров Керезов

  • Йордан Стефанов Йорданов

  • Румен Стефанов Попов

Дружеството е представлявано от изпълнителните директори - Тихомир Иванов Митев и Драгомир Неделчев Кочанов само заедно.

През периода не е налице информация за сключени договори от членовете на съветите или свързани с тях лица, които излизат извън обичайната му дейност или съществено се отклоняват от пазарните условия.
Капитал: Регистрираният капитал на Дружеството се състои от 35 708 674 на брой обикновени акции с номинална стойност в размер на 1 лв. за акция. Всички акции са с право на получаване на дивидент и ликвидационен дял и представляват един глас от Общото събрание на акционерите на Дружеството.
Към 31 декември 2016 г. мажоритарният собственик на  Дружеството е Българска Kорабна Kомпания ЕАД, притежаваща 76.15 % от капитала му. Собственик на Българска Корабна Компания ЕАД е Химимпорт АД, чийто инструменти на собствения капитал се котират на Българска фондова борса - София АД. Крайният собственик, който изготвя консолидирани финансови отчети е Инвест Кепитъл АД, регистрирано в България, чиито инструменти на собствения капитал не се котират на фондова борса.
Дружеството не притежава собствени акции. През периода не е извършвано придобиване и прехвърляне на собствени акции на Дружеството.

Предмет на дейност: търговско корабоплаване по река, море и свързаните с тях вътрешни водни пътища и басейни (пространства), в т. ч.: превоз на товари по воден път и в комбиниран транспорт, превоз на пътници и багаж, наемане и отдаване на кораби, други плавателни и други транспортни средства, буксировка и тласкане на плавателни средства и товари, корабно снабдяване, извършване на речни и морски услуги и други помощни търговски и технически дейности и операции, свързани с търговското мореплаване, осъществяване дейност на специализиран пристанищен оператор, чрез извършване на пристанищни дейности, свързани с обработка на ро-ро и фериботни товари, фрахтова и транспортно - спедиционна дейност, търговско представителство, посредничество и корабно агентиране, вътрешна и външна търговия, кораборемонт за свои и чужди нужди, инвеститорска и инженерингова дейност, научно развойна дейност, подготовка и квалификация на кадри, други видове търговска дейност, за които няма нормативна забрана. В своята дейност Дружеството може да сключва сделки в страната и чужбина, включително да придобива и отчуждава, недвижими и движими вещи и вещни права, ценни книги, права върху изобретения, търговски марки, ноу-хау и други обекти на интелектуална собственост, да предявява и отговаря по искове, свързани с дейността му и спазване на действащото законодателство. Допълнителен предмет на дейност - производствена, търговска и други дейности с горива, петролни, нефтохимически, химически и други продукти.
Дружеството няма регистрирани клонове в страната или чужбина.


  1. Основни финансови инструменти, използвани от Дружеството и рискове, на които е изложено

Дружеството не е използвало специални финансови инструменти при осъществяване на финансовата си политика, включително за управление и хеджиране на финансовия риск. Основните финансови активи на Дружеството са търговски и други вземания, предоставени заеми и парични средства, а основните финансови пасиви – търговски и други задължения и получени заеми.




  1. Климатични условия

Климатичните факторите - основния фактор тук е нивото на р. Дунав, както и атмосферните условия през периода. Нивото на р. Дунав влияе пряко както върху количеството товар на съдовете, така и върху скоростта на конвоите. И двете крайности- критично ниско и критично високо ниво на реката са изключително проблематични за корабоплаването, тъй като в резултат на затруднената или изцяло прекратена навигация се увеличават разходите, а приходите рязко намаляват.



  1. Повишаване цената на горивото

Елементът от разходите на Дружеството, който е подложен най-силно на влиянието на външните пазарни фактори е цената на горивото. Цената на горивото е силно променлива величина и може да се предвиди на база информацията, получавана от борсовите котировки и фючърсни сделки. Съобразявайки се с тази тенденция, Дружеството предприема мерки за съответни корекции в навлата най-вече по спот договорите или по тези с кратък срок на изпълнение. При дългосрочните договори Дружеството използва системата за бункерни добавки за актуализиране на навлата спрямо измененията в цената на горивото. Чрез тази система навлата се променят във възходяща или низходяща посока, в зависимост от промените, настъпили в цената на горивото.


Дружеството е изложено на различни видове рискове по отношение на финансовите си инструменти. Най-значимите финансови рискове, на които е изложено Дружеството са пазарен риск, кредитен риск и ликвиден риск.


  1. Валутен риск

По-голямата част от сделките на Дружеството се осъществяват в български лева и евро. Чуждестранните транзакции на Дружеството, деноминирани главно в щатски долари излагат Дружеството на валутен риск. За да намали валутния риск, Дружеството следи паричните потоци, които не са в български лева.



  1. Лихвен риск

Политиката на Дружеството е насочена към минимизиране на лихвения риск при дългосрочно финансиране. Затова заемите са обикновено с фиксирани лихвени проценти. Към края и на двата сравними периода Дружеството не е изложено на риск от промяна на пазарните лихвени проценти поради факта, че няма финансови активи и пасиви с плаващи лихвени проценти..



  1. Други ценови рискове

Дружеството е изложено и на други ценови рискове във връзка с притежавани публично търгувани акции в ЗАД Булстрад Виена иншурънс груп – София, но предвид несъществения размер на инвестицията ценовия риск е минимизиран в максимална степен.




  1. Кредитен риск

Кредитният риск представлява рискът даден контрагент да не заплати задължението си към Дружеството. Дружеството е изложено на този риск във връзка с различни финансови инструменти, като напр. при предоставянето на заеми, възникване на вземания от клиенти, депозиране на средства и други. Излагането на Дружеството на кредитен риск е ограничено до размера на балансовата стойност на финансовите активи, признати в края на отчетния период. Дружеството редовно следи за неизпълнението на задълженията на свои клиенти и други контрагенти, установени индивидуално или на групи, и използва тази информация за контрол на кредитния риск. Политика на Дружеството е да извършва транзакции само с контрагенти с добър кредитен рейтинг. Ръководството на Дружеството счита, че всички гореспоменати финансови активи, които не са били обезценявани или са с настъпил падеж през представените отчетни периоди, са финансови активи с висока кредитна оценка.




  1. Ликвиден риск

Ликвидният риск представлява рискът Дружеството да не може да погаси своите задължения. Дружеството посреща нуждите си от ликвидни средства, като внимателно следи плащанията по погасителните планове на дългосрочните финансови задължения, както и входящите и изходящи парични потоци, възникващи в хода на оперативната дейност. Нуждите от парични средства се сравняват със заемите на разположение, за да бъдат установени излишъци или дефицити. Този анализ определя дали заемите на разположение ще са достатъчни, за да покрият нуждите на Дружеството за периода. Дружеството държи пари в брой, за да посреща ликвидните си нужди за периоди до 30 дни. Средства за дългосрочните ликвидни нужди се осигуряват чрез заеми в съответния размер. При оценяването и управлението на ликвидния риск Дружеството отчита очакваните парични потоци от финансови инструменти, по-специално наличните парични средства и търговски вземания. Наличните парични ресурси и търговски вземания не надвишават значително текущите нужди от изходящ паричен поток. Съгласно сключените договори всички парични потоци от търговски и други вземания са дължими в срок до един месец.


Експозициите към различните видове риск, на които е изложено Дружеството са представени в пояснение 38 от индивидуалния финансов отчет.


  1. Резултати от дейността

Финансовият резултат на Дружеството за отчетната 2016 г. е печалба преди облагане с данък в размер на 1 270 хил. лв. (2015 г.: 1 764 хил. лв.) и общо всеобхватен доход за годината – 1 170 хил. лв. (2015 г.: 1 859 хил. лв.).


В таблицата по-долу са представени основни финансови и други показатели за дейността на Дружеството през двата сравними периода.


Финансови и оперативни

показатели

2016

2015

Увеличение/

(Намаление)




`000 лв.

`000 лв.

%

Печалба преди лихви и данъци (EBIT)

1 564

1 921

(18.6)

Печалба преди данъци

1 270

1 764

(28.0)

Нетна печалба

1 151

1 819

(36.7)

Текущи активи

4 277

3 336

28.2

Текущи пасиви

12 086

13 771

(12.2)

Оборотен капитал

(7 809)

(10 435)

(25.2)

Нетна стойност на активите

73 617

72 447

1.6

Текуща ликвидност (текущи активи/текущи пасиви)

0.35

0.24

45.8

Други показатели

2016

2015

Увеличение/

(Намаление)

Средносписъчен брой на служителите (бр.)

229

242

(5.4)

Превозени товари (хил. т.)

585.3

591.8

(1.1)

Изработени тонкилометри (хил. тклм.)

594 244

544 712

9.1

Натовареност на разполагаемия капацитет (%)

71.3

73.9

(3.5)

За текущия период Дружеството отчита спад в печалбата главно порази спад в приходите от товарни превози, чиито размер е повлиян от неблагоприятните климатични условия през част от годината. Това неизменно рефлектира и по-малка натовареност на разполагаемия капацитет.


Текущата ликвидност бележи ръст спрямо 2015 г. поради спад в текущите пасиви и ръст на текущите активи.

Структура на приходите
През отчетната финансова година не са настъпили значими промени в източниците на приходи на Дружеството, като основните такива са от товарни превози. Делът им от общите приходи от продажби бележи лек ръст до 85 % спрямо 77 % за сравнимия период.

Каталог: regulation -> regulyear2016 01
regulation -> Отчет за доходите 5 Междинен консолидиран отчет за паричните потоци 6
regulation -> Закон за устройство на територията в сила от 31. 03. 2001 г
regulation -> Наредба №7 от 14 януари 1999 Г. За регистрация на гражданските въздухоплавателни средства в република българия
regulation -> Отчет за доходите 5 Междинен консолидиран отчет за паричните потоци 6
regulation -> Отчет за дохода 4 Междинен отчет за паричните потоци
regulation -> Наредба № рд-02-20-16 от 5 август 2011 Г. За планирането, изпълнението, контролирането и приемането на аерозаснемане и на резултатите от различни дистанционни методи за сканиране и интерпретиране на земната повърхност
regulation -> Кн. 2/2004 г., стр. 219; кн. 3/2004 г., ст
regulation -> Синдикат на българските учители българска работническа федерация "спорт и здраве"
regulyear2016 01 -> Доклад за дейността 2016 г


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница