Г. Тъпкачи в софийското метро



Дата27.10.2018
Размер141.9 Kb.
#101367


1-2.11.2008 г.

Тъпкачи в софийското метро
Общината наема специален персонал да избутва пътниците в мотрисите
С пускането на метрото до „Младост” и в отсечката между „Надежда” и „Лозенец” през следващата година пътниците по спирките на подземната железница ще станат много повече. С това се затруднява нормалното пътуване в пиковите часове сутрин и вечер, което довежда до необходимостта да се назначат служители, които силово да натъпкват хората във влакчетата. В Япония тази длъжност се нарича „натъпквач”.

Според заместник-кмета на София Велизар Стоилов тази необходимост вече е назряла, но най-рано през пролетта столицата ни може да се уреди с такива служители. Вратите на влакчетата са автоматични и не могат да се затворят, ако не са добре натъпкани хората. А те са недисциплинирани и така бавят машиниста, който закъснява с графика, каза още Стоилов.

Идеята за „натъпквачите” е реализирана на практика в Япония и Украйна. Неотдавна в интернет бяха качени първите видеоклипове от работата на японските служители. В 13-милионното Токио те се отличават с белите си ръкавици. Яките мъже донатъпкват чакащите на станцията, които обаче нямат против, тъй като всички еднакво бързат за работа. Когато слезеш от такъв влак, усещаш физическа болка там, където си бил притиснат.

Вътре във вагона наистина не можеш да дишаш, защото си сплескан като при удар в бетонна стена, разказват българи, които от години живеят там. Средно в Токио се пътува по час и половина в едната посока. За връщане от работа - още толкова.

Няма да се стигне до такова нещо в София, гарантирам, категоричен беше директорът на столичния «Метрополитен» Стоян Братоев. Не искам да обиждам зам.-кмета Стоилов, но според мен това е фолклор. Най-логичното, което може да се направи в нашия случай, е да се намали интервалът на преминаване на метровлакчетата от 5 на 3 минути, каза Братоев. В пиковите часове на деня през метрото минават над 80 000 души, което е около 40 на сто от пътникопотока.


01.11.2008 г.

Бойко: Методите, а не целта на преименуването бяха порочни
Не целите, а методите на възродителния процес били порочни, каза вчера Бой­ко Борисов по БиТиВи, запитан за това от водещия Николай Бареков.

Много услужливо някои започват да го­ворят, че аз съм участвал във възродител­ния процес, каза още Борисов.

„Трябваше да стане по-обмислено и по-безболезнено, например като в САЩ. Пър­вото име на децата, които се раждат, да бъде българско и това да стане постепенно. Оттам името на бащите и дедите. Наложе­ното във фами­лиите да има „-ов" и ,,-ев" бе до­брият вариант. И с новите гражда­ни да се започне този процес, обясни тезата си кметът.

Ние сме охра­нявали прибира­нето на реколта­та и сигурността на гражданите в тези региони. Няма нито един факт, от който да се срамувам, обясни своето участие във въз­родителния про­цес генералът.

По повод предсмъртното писмо на Ахмед Емин Борисов поиска служби­те да проверят кой е подал грешната 1985 г. към медиите и предположи, че къртицата е про­курор.

По-късно Бо­рисов доуточни: „Навярно всеки българин има своя позиция за възродителния процес. Лично за себе си знам, че дълбоко не съм съгласен нито с неговата философия, нито с неговото провеждане. Както обаче не съм съгласен и с обратния процес - на насилственото налагане на турско-арабски имена на българи-мохамедани, за кое­то също има десетки примери. Опитите да се внуши, че съществува заплаха от нов възродителен процес цели да консолидира българите мюсюлмани, да създаде запла­ха, да отвлече внимание от това, което се случва в ДПС".

Всяко поведение и говорене, което на­сажда етническо напрежение, е опасно, заяви по-късно в парламента премиерът Сергей Станишев. Според него има опит за демонизиране на ДПС.

„Започва да се говори против турците. За първи път след демократичните промени чух тези за правилността на възродител­ния процес", коментира премиерът думите на Борисов пред bTV. Като „недопустимо, разминаващо се с цялата философия на прехода, разбиране по отношение на Възродителния процес" опреде­ли коментара на Борисов прези­дентът Георги Първанов. Въз­родителният процес не е про­сто сгрешен в механизмите на провеждане. Не е верен в целите си, както твърди г-н Борисов, ка­за президентът. Целите са в съ­здаването на ет­нически хомо­генна нация. Ако Борисов смята, че това е задача на демократич­ното развитие на България, не­ка да го обосно­ве. Ако не, да се извини, да приз­нае, че се е изка­зал за пореден път неподгот­вен, защото то­ва вече може да създаде опреде­лено етническо напрежение, призова Първа­нов. Представе­те си, че в съсед­ните нам страни някой реши да преименува българите, да им

сложи имена, различни от нашата тради­ция, заяви той.

ДПС може да се обърне към Европарламента и Европейската народна партия по повод изявленията на Борисов, заяви пред Дарик радио депутатът от движението Ах­мед Юсеин. „Възмутен съм, че някой иска да ме пъди от страната, за която моите деди са проливали кръв", каза той и посъветва европейската десница „да си види кандида­та за премиер".




01.11.2008 г.

Първанов за Борисов:
Някой да му каже, че има право да мълчи
Думите на кмета надхвърлят рамките на дребните закачки, заяви президентът
Вили Гаврилова
Някой трябва да каже на г-н Борисов, че има право да мълчи. Не може да не прави впечатление, че с всяко свое изказване той произвежда сериозни гафове, произвежда лъжи. Това заяви вчера президентът Георги Първанов по повод думите на кмета на столицата Бойко Борисов относно възродителния процес в интервю за БТВ. В интервюто си пред медията Борисов нарече президента адвокат на Доган. В същото време той цитира изказване на Първанов от 1994 г. Пред БТВ Борисов каза още, че целият възродителен процес е бил тотално объркан. По думите му за новородените от семейства на български турци е трябвало да се избира име от списък, а фамилиите да са на бащите и дедите, но да завършват на "ов". В отговор на въпрос дали "не целите, а методите на възродителния процес са порочни и заслужават критика", Борисов отговори "разбира се".

Вие си спомняте, че преди броени дни той ми приписа едно изказване, което аз отрекох и той на момента изостави тази своя теза. Като разбра, че Първанов никога не е твърдял, че без ДПС във властта няма етнически мир, той започва да чете стари мои статии, което е един положителен факт. Добре е, каза президентът Първанов. Той допълни, че би посъветвал Борисов да прочете цялата книга със статии, в която подчертава еволюцията на целия проблем. Онова, което сутринта прозвуча, вече надхвърля рамките на дребните закачки. Беше направено едно недопустимо изказване, разминаващо се с цялата философия на прехода по отношение на възродителния процес, бе категоричен държавният глава. Ако Борисов смята, че това е задача на демократичното развитие на България, нека да го обоснове. Ако не - да се извини и да признае, че за пореден път се е изказал неподготвен. Защото това вече може да създаде определено етническо напрежение, продължи президентът. Той даде пример с това да си представим, че в съседните ни страни някой реши да преименува българи и да им сложи различни имена от нашата традиция. Първанов каза още, че не вярва да има сценарий за етническо напрежение, коментирайки думите на лидера на ДПС Ахмед Доган по-рано тази седмица. Тук става дума за една много елементарна битка за един електорат от порядъка на 8-10-12 процента. Това е битката между Волен Сидеров и Бойко Борисов, каза още президентът.

На базата на омразата може да се прави само краткосрочна политика, заяви междувременно премиерът Сергей Станишев. По думите му политиците не бива да се заиграват с тази тема, защото етническият мир трябва да се развива, а не да се разрушава. "Това е опасна игра с огъня", каза Станишев.

ДПС обмисля да се обърне към Европейския парламент и Европейската народна партия по повод изказването на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов пред Би Ти Ви. ЕНП трябва да си види кандидата за премиер, заяви пред Дарик радио депутатът от ДПС Ахмед Юсейн. Той допълни, че това са скандални неща и не е очаквал от човек с такъв рейтинг да каже това. Юсейн поиска Борисов да направи пълен отчет на дейността си в Дулово.

Разбирам желанието и воплите на президента Първанов и на ДПС, че някой отново иска да направи възродителен процес, защото с това целят отклоняване на вниманието от действителните проблеми на движението - разкритията около смъртта на Ахмед Емин и обръчите от фирми около Ахмед Доган, бе отговорът на кмета Борисов по-късно през деня.


01-07.11.2008 г.

ЗАЛОЗИТЕ ОКОЛО СТОЛИЧНОТО ПАРНО НАРАСТВАТ

Битката между правителството и кмета Борисов не е за абонатите на столичното парно, а за инсталираните в “Топлофикация - София” 3000 топлинни и 230 електрически мегавата.



Вместо очакваната щастлива развръзка общото събрание на "Топлофикация - София" забърка нови батаци, които прехвърлиха границата на страната и замесиха в конфликта не само Световната банка и ЕБРВ, но и властите в Брюксел. Този път обаче никой не се осмели да предложи вариант за изход от кризата. Единственото, на което станахме свидетели, бе почти истеричната ескалация на добре познатото предизборно надвикване. И докато кметът Борисов и хората около него призоваваха апокалипсисът за парното да се превърне в крах на правителството, то за пореден път декларира, че "държавата изцяло подкрепя увеличаването на капитала на "Топлофикация София" чрез записване и издаване на нови акции за сметка на Столичната община, в размер до 55 млн. лева". В прессъобщение на Министерството на икономиката и енергетиката, разпространено веднага след провала на общото събрание на 28 октомври, цитираното уверение е повторено два пъти. В него са посочени и "пропуските" на общината, всеки от които би направил "незаконосъобразно планираното увеличение на капитала на столичното дружество".
На първо място е отбелязана липсата на "разрешение от компетентен орган съгласно Закона за държавните помощи, че увеличението на капитала не представлява държавна помощ". Според министерството досега такова разрешение от страна на Европейската комисия липсва, а това води до опасност впоследствие на страната ни да бъде наложена санкция от 110 млн. лв. (двойния размер на предоставената държавна помощ). По думите на главния секретар на Столичната община Росен Желязков консултации с Брюксел в тази посока вече са проведени и документите по запитването щели да бъдат изпратени до дни. Отговорът пък щял да пристигне през ноември, преди прехвърлянето на акциите да бъде вписано в съда.
Юристите на икономическото ведомство изтъкват и липса на становище от Сметната палата, от което да е видно дали ако увеличението на капитала на топлофикационното дружество се извърши с пари от Общинския приватизационен фонд, няма да има нарушение на чл.10, ал.1 от Закона за приватизация и следприватизационен контрол, визиращ начините за изразходване на натрупаните във фонда средства. Само че такова становище има, научи "БАНКЕРЪ". То е, че купуването на акциите може да стане единствено с пари от бюджета на общината, а в решението за увеличаването на капитала не е записан изричен източник на гласуваните 55 млн. лева.
"Няма и уведомления до банките кредитори по държавно гарантираните заеми с оглед предотвратяване на обявяването им за предсрочно изискуеми, което би поставило дружеството и държавата в още по-тежко положение", допълват от Министерството на икономиката и енергетиката. Кметът Борисов обаче заяви, че такова писмо до двете банки вече е изпратено, и то от самото министерство. Получен бил и отговор, че финансовите институции не възразяват срещу смяната на собствеността, но от ведомството на Петър Димитров го криели. По наша информация министерството наистина е изпратило подобни писма още на 17 октомври. От своя страна ЕБВР е подкрепила увеличението на капитала, а от Световната банка са потвърдили, че държат на държавните гаранции по заема.
В четвъртък (30 октомври) от Столичния общински съвет съобщиха, че ще се съгласят да прехвърлят своите акции в "Топлофикация - София" на държавата само ако правителството ясно каже какво смята да прави с предприятието. Председателите на трите политически групи Малина Едрева (ГЕРБ), Димитър Бъчваров (ДСБ) и Николай Желев (СДС) отбелязаха, че действията на енергийния министър Димитров са предпоставени или от неговата некомпетентност, или от корпоративни интереси. "Спирането на дружеството ще бъде не само софийски проблем, а енергиен колапс в държавен мащаб", коментира Желев.
Всъщност причините за провала на общото събрание на "Топлофикация - София" не са нито нечии гафове, нито пък проблемите там са свързани с тежкото финансово състояние на дружеството. Въпросът е кой да го приватизира, твърдят от Столичната община. Бойко Борисов обяви, че правителството вече е договорило продажбата с конкретна компания и комисионите са платени. "Те очакват в момента ние да им прехвърлим общинския дял, за да приватизират. Цялата игра беше да оберат и политическия дивидент", каза столичният кмет.
Министър Петър Димитров не отговори на обвиненията, но според запознати в края на миналата седмица е уведомил премиера за ситуацията около парното и е изразил опасенията, че на "Московска" 33 подготвят скритата му приватизация. Както писахме в предишния брой, идеята била общината да сключи договор за синьо гориво с алтернативен на "Булгаргаз" източник на доставки. При ниската събираемост на сметките обаче, която вече е около 53%, до края на сегашния отоплителен сезон задълженията на софийската топлофикация към външния доставчик ще достигнат поне стотина милиона лева, така че той ще може да я придобие само срещу неплатения природен газ. Това на свой ред ще се отрази твърде негативно на "Булгаргаз", който не само ще трябва да намали продаваните количества с около една трета, а и на практика ще кредитира бъдещия частен собственик. По данни на "БАНКЕРЪ" газовото дружество е подписало с "Топлофикация - София" петгодишен погасителен план за старите дългове в размер малко над 120 млн. лв., като дължимата за просрочието лихва - ОЛП плюс 0.5 пункта, е доста по-ниска от сегашните пазарни лихвени равнища.
Именно тези опасения са довели до решението да бъде бламирано общото събрание на 28 октомври и миналия петък (24 октомври) от икономическото ведомство са изпратили писмо до Столичната община, в което подробно са изброени трите условия, които трябва да бъдат спазени, за да е законосъобразно увеличаването на капитала на столичното парно. Абсурдно е да се смята, че в двата работни дни до събранието е можело да се получат исканите становища. С което, естествено, са били наясно и в министерството.
Според осведомени източници Столичната община вече води разговори за продажбата на "Топлофикация - София". Преговаря се с френската кампания "Сюез", която се сля с "Газ дьо Франс", както и с офшорната "Ню енерджи", което е изцяло собственост на "Газпром". Отправена е покана и до американската "Хорайзън". Същата предлагаше преди три години да модернизира съществуващите когенерациионни мощности в ТЕЦ "София-изток", като дели приходите от продадения ток със столичното предприятие. Четвъртата фирма, която е мераклия за столичното парно, е регистрирана в Унгария, частна е и разполага с контракти за доставка на туркменистански газ в Европа. Не е изключено да става въпрос за "РосУкрЕнерго", която доставяше синьото гориво за Украйна и бе разследвана от властите в Киев за връзки с организираната престъпност.
Кои са фаворитите на Министерството на икономиката и енергетиката засега не е ясно. Но е сигурно, че управляващото мнозинство едва ли ще разреши на политическите си конкуренти от ГЕРБ сами да приватизират "Топлофикация - София". Сигурно е още, че никой не би си позволил да остави 400-те хиляди столични домакинства и всички властови институции в страната на студено в предизборната зима. Което означава, че "Булгаргаз" няма да врътне кранчето на закъсалото дружество, както не го стори и досега, независимо от заканите. Колкото до газовата компания, проблемите там са доста по-тежки от тези в топлофикацията, но, изглежда, ще бъдат туширани до изборите.


01.11.2008 г.

4 сейфа имал у нас Валентин Димитров
Ивайло КРАЧУНОВ

Четири сейфа с пари в По­щенска банка имал бивши­ят шеф на „Топлофикация-София" Валентин Дими­тров. Това разкри вчера пред Софийския градски съд бившият отговорник на банковия трезор Петър Лефтеров. Думите му пре­дизвикаха оживени комен­тари в претъпканата съдеб­на зала по време на делото за източване на „Топлофикация-София". Освен Ди­митров обвинени са и бив­шите служители на парното Георги Рогачев, Емил Антонов, Лина Абланска и бизнесдамата Мая Стоило­ва.

През април 2006 г. босът на парното поискал да ос­вободи два от сейфовете, за да ги ползват негови близки. Само за няколко часа касите били прехвър­лени на бизнесдамата Мая Стоилова и Силвия Виде­нова. Димитров поискал да

бъдат унищожени старите договори, с които той се определя като наемател на сейфовете.

Дни след като през ок­томври Димитров бе аре­стуван, в четирите сейфа бяха открити 3,7 млн. лева. Тогава магистратите оста­наха поразени от горещите връзки на Мая Стоилова с ръководството на „Топлофикация-София" АД. Спо­ред обвинителния акт пар­ното е било източено със сложна схема чрез една от фирмите на Стоилова - „Шибър".

„Г-н Лефтеров нямаше място в това дело, тъй като сейфовете нямат общо с присвояванията от друже­ството. Този свидетел се слага, за да се повлияе на гражданите, че парите от „Топлофикация" се нами­рат у моя клиент", заяви пред „Труд" адвокат Лъчезар Таков, който заедно с колегата си Хаджииван До­нчев защитават Димитров.




01.11.2008 г.

Столичното парно става държавно
Таня Петрова
Столична община ще прехвърли безвъзмездно дела си от 58% в "Топлофикация-София" на енергийното министерство. Така парното на столичани ще стане изцяло държавно, споразумяха се вчера председателят на общинския съвет Андрей Иванов и енергийният министър Петър Димитров.

София няма да иска пари срещу акциите си, защото преди години ги е получила от държавата също безвъзмездно, се разбра след срещата. Подробностите около сделката ще бъдат уточнени идната седмица, а окончателното решение ще се гласува от СОС. Министерството гарантира, че проблемът със задълженията ще бъде решен и отоплителният сезон ще тръгне нормално. Междувременно от самата топлофикация съобщиха, че вероятно пускането на парното в столицата ще тръгне от идния четвъртък.




01-07.11.2008 г.

Имаме ли план Б?

Правителството обмисля как да налее още пари в проекта на Николай Гигов за завод за отпадъци

Патосът, с който пловдивските медии разказват за продължаващото вече близо пет години строителство на завода за преработка на отпадъци в Шишманци, силно напомня онези забравени оди от "Работническо дело", които възпяват индустриалните успехи на комунизма. Ако вярваме на публикациите там, фабриката е била пред откриване поне дузина пъти. Още толкова пъти е била готова да поеме боклука на едва ли не цяла България.


Истината обаче е друга - вероятността заводът, зад който стоят фирми на президента на футболния клуб "Локомотив" София Николай Гигов и някогашния шампион по овчарски скок Атанас Търев, да бъде построен изглежда все по-малка. Или поне по начина, който си представят строителите му.
На хартия инсталацията в Шишманци трябваше да е готова преди три години. Към днешна дата свързаните с Търев и Гигов дружества, които са избрани от община Пловдив за партньори, са усвоили близо 25 милиона лева (от предвидените 30 млн. лева), а завод практически няма. Обяснението на изпълнителите е, че проектът се нуждае от допълнително финансиране от 17 млн. лева.
Преди няколко седмици лично премиерът Сергей Станишев отиде да Пловдив, за да гарантира, че държавата ще отпусне необходимите средства.
В отговор на запитване на "Капитал" от Министерството на финансите обаче заявиха, че "към настоящия момент не се предвижда допълнително финансиране по проекта" и че всички ангажименти по контрола и усвояване на финансирането е от "компетенцията на община Пловдив в качеството й на възложител и собственик". Заключението на финансовото министерство дойде, след като община Пловдив предостави подробен отчет на изразходваните средства и мотивировката на искането на нови.
За инсталацията в Шишманци се заговори отново покрай последната криза със софийския боклук. Тогава Столичната община се обърна към Пловдив с молба сметището край Цалапица да поеме още 120 хил. тона балирани отпадъци. Кметът на града Славчо Атанасов отказа с мотив, че пловдивското сметище е с ограничен капацитет. Той обаче не изключи възможността, ако въпросните 17 млн. лева бъдат осигурени, балите да потеглят отново към Пловдив. Преди няколко седмици представители на Министерството на околната среда и водите са обсъждали възможността софийските бали да бъдат складирани на територията на завода.
Проектът в Шишманци е обект на две проверки на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). Едната от тях, приключила в края на 2007 г., дори констатира фрапантни нарушения около изграждането на завода. Така се оказва, че след приключване на строителството собственик на завода ще е консорциумът от фирми на Атанас Търев и Николай Гигов, а не община Пловдив, която практически е платила за него. Според фирмените регистри в момента общината притежава само около 11.5% от дружеството. Инспекторите на АДФИ установяват още, че консорциумът "Предприятие за преработка на отпадъци" (който изпълнява проекта) не е легитимен изпълнител на поръчката на общината, тъй като договорът е бил подписан от общината и сдружение от други фирми.
Отделно от финансовата инспекция, финансирането на изграждането на завода в Шишманци е и обект на проверка от пловдивската окръжна прокуратура.
От Министерството на финансите заявиха, че резултатите от проверките "са отразени в инспекционни доклади, предоставени на кмета на община Пловдив в качеството му на ръководител на проверяваната организация, на председателя на общинския съвет, както и на лицата, чиято дейност е била обект на проверката".
Въпреки констатираните нарушения и твърдението на Министерството на финансите, че допълнително финансиране не се предвижда, при посещението си в Пловдив Сергей Станишев заяви, че министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров "ще му докладва за степента на изграждане на завода в Шишманци и колко средства са необходими за довършване на съоръжението, за да заработи с пълен капацитет". Това практически означава, че премиерът и пловдивският кмет търсят страничен начин, за да финансират закъсняващия с три години и прочул се с множество нарушения проект.
Ако правителството е загрижено за интересите на данъкоплатците, то би трябвало да разпореди незабавно пълна финансова и данъчна проверка на скандалния завод, за да се види къде са потънали предишните пари, вместо да налива с лека ръка нови милиони. Да не говорим, че е пълен нонсенс държавата или общината да влагат пари в частен проект. Именно заради подобни схеми в пътищата и земеделието ЕК спря еврофондовете за България. Явно обаче санкциите на Брюксел не са стреснали достатъчно управляващите, които продължават да делят парите на европейски и български.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница