Г. Задръстена държава



Дата24.10.2018
Размер180.03 Kb.
#96201


15.08.2008 г.

Задръстена държава
Километрични задръствания се образуват всекидневно в центъра на София заради ремонти (виж стр. 6).

Прекрасно е, че както винаги командващите благоволиха да започнат ремонтите в столицата през месец август, когато повечето софиянци са извън града. Хубава работа, ама българска, казва народът и отново се оказва прав. Ремонтът по бул. "Сливница" е сериозен проблем, защото стеснява наполовина един от и без това най-задръстените пътища в столицата. Може би нещата щяха да са по-малко неприятни, ако в ремонт беше само той, но уви - затворени са и големи участъци от булеварди и улици покрай НДК и в крайните квартали и по никакъв начин човек не би могъл да пристигне навреме, където и да отива. А по-малките ремонти в наистина цивилизованите страни се правят през нощта, и то за не повече от 3 нощи. Да ти се прииска да отпрашиш към морето. Но... изненада! Километрични задръствания има и натам - всички основни пътни артерии за и от Бургас са претъпкани и мъката е почти същата като в столицата.

Въобще цялата държава е задръстена. Без значение дали заради ремонти, катастрофи или само простотия.


15 – 21.08.2008 г.

Не получиха обещаното увеличение
УЧИТЕЛИТЕ не получиха обеща­ната им от МОН средна заплата в размер на 650 лв. от 1 юли тази година.

Единствено в отбрани училища в големите градове на страната пре­подавателите имат шанс за подобни възнаграж­дения, твърдят пред „168 часа" педагози и синди­кални лидери. Именно с договорката за средна брутна работна заплата за педагогическия пер­сонал от 1 юли приклю­чи и учителската стачка през миналата есен. С въведените по-късно делегирани бюджети за­платите на преподавате­лите преминаха изцяло в ръцете на школските директори. Новата схема остави повечето учили­ща в страната без пари, в резултат на което до увеличение така и не се стигна.

Според наредба на министерството минималното основно възнаграждение на учи­телския персонал след 1 юли трябва да достигне 450 лева и това бе един­ственото изискване към директорите. Специалистите са категорични, че по този начин реално увеличение се наблю­дава единствено при младите учители. Въз­награжденията на педагозите с дълъг трудов стаж и допълнителни квалификации в общия случай не са мръднали. Досега учителите получаваха от общините и допълнителни въз­награждения - пари за 24 май, 13-а заплата. На преподавателите се полагаха и т.нар. пари за работно облекло. С новата система за де­легирани бюджети подобни заплащания не са твърдо фиксирани. В повечето училища пари за дрехи изобщо не се предвиждат, а въпросът за 13-ата заплата ще се реши едва през месец декември.

„650 лева брутна заплата за педагогическия персонал е възможна само за някои училища с над 600-700 ученици. За всички по-малки училища това е практически невъзможно", ко­ментира Янка Такева. Дори директори на споменатите големи учебни заведения признаха, че не знаят дали скоро ще дадат на персонала средни заплати от 650 лева.

„Нашето училище е голямо - има 700 учени­ци, но не вярвам заплатите да надминат 550 лева", коментира шефът на голяма софийска езикова гимназия. Заместник-кметицата по образование в столицата Йорданка Фандъкова също каза, че от есента подобни заплати може да има само в единични училища. Бюджетът им се изчислява на база издръжката, която се получава за всеки един ученик. Цифрата, която е различна за всяка община, беше договорена в края на учителската стачка. Така на база миналогодишни цени са правени изчисления на разходите за отопление, вода, ремонтни дейности. Директори се оплакват, че цените рязко са скочили оттогава и въпреки че по първоначални разчети парите е трябвало да стигнат, при сегашната ситуация скоро ще из­лязат на минус.


15 – 21.08.2008 г.

Бойко Борисов: Може да има и цяла флотилия


  • Г- н Борисов, как ще коментирате снимките на Ахмед Доган на луксозната яхта?

  • Когато си мандатоносител и можеш да си правиш с премиера каквото искаш, можеш да разполагаш и с цяла флотилия, без да те притеснява общественото мнение. В случая г- н Доган е изцяло в правото си. Той публично е заявил, че е много повече от банкер, за обръчите от фирми и т.н. Той демонстрира живот на един успял и богат бизнесмен. Разбира се, всичко това е постигнал чрез политиката. В Европа наричат това корупция. Г- н Доган не е бил и един час в частния бизнес.

  • Според депутати подчинената на премиер ДАНС трябва да се заеме със случая?

  • За мен много по – интересна е реакцията на самия Станишев. Той даде интервю, където на две страници се опитваше да формулира въпрос към мене. От всичко това разбрах, че го интересува дали ще правя коалиция с „Атака”. Веднага казах. Но не видях премиерът да казва и една дума за яхтата, корупцията и Доган.

  • Коментарът му беше, че не одобрява разточителния стил на политиците.

Но той говореше по принцип за политиците. В нормалните страни е прието политиците да бъдат успели и богати хора, защото вземат решения за милиарди евро, долари или левове. Но техните постъпления са ясни – ясно е откъде са дошли средствата им. В случая наблюдаваме политици, които живеят в невероятен разкош, без да са обявили никакви доходи. Не да си премиер, когато човек като Доган ти е дал мандат за това.


15.08.2008 г.

Лято 2008

Пиарски мистерии
Папараци, клане и подписки
Таня ДЖОЕВА

Ако някой още не е за­белязал - на терена на публичните отноше­ния през август 2008-а се во­ди война.

След като депутатите си гласуваха 40 дни ваканция, а опозицията отложи нацио­налния бойкот под предлог да го доизкусури, сражения­та между политическите опоненти се прехвърлиха изцяло в медиите.

Най-енергичните пред­ставители на говорящото политическо войнство не по­чиват. Най-верните партий­ни стражи бдят. В резултат на това папарашки снимки стават обект на дълбок по­литически анализ; нацио­нални символи и историче­ски дати се вграждат в про­пагандни стратегии; улици­те на София се мият по спи­сък; графикът за посещения в домовете за възрастни хо­ра изглежда запълнен.

Но и най-добрият пиар не може да прикрие лошата политика

А какво остава, ако и пиарът куца...

Ударната доза хватки се наложи безспорно от евродоклада. Документът със су­ровите изводи за корупция и срастване на властта с орга­низираната престъпност измачка имиджа на управля­ващите и изостри апетита на опозицията.

Вместо ситуацията да до­веде да разцвет на пиарското изкуство, държавници, партии и скъпоплатените им щабове заложиха в бързи­ната на изтъркани номера. Нещо повече - галопиращи­ят флирт с избирателите до­веде до глупави ходове и хаотични акции, които се обърнаха срещу създатели­те си.

Най-пресният пример за ефекта на бумеранга е онзиденшната визита на премие­ра и вътрешния министър в 3-то РПУ в София. Вместо тихомълком да изненадат пазителите на реда, пре­сцентърът на МС разгласи визитата така, все едно па­пата ще ходи в полицейския участък. Слабостта на стра­тегията моментално бе усе­тена от лидера на „Атака", който посрещна очакваните гости с митинг и плакат: „Станишев, ти ли нареди му­трите в униформа да бият внука на Радой Ралин?"

В интерес на истината първата реакция на упра­вляващите след доклада бе сравнително адекватна - за разлика от близкото мина­ло, когато видни представи­тели на коалицията не из­държаха на изкушението да обвиняват европейците в пристрастност. Този път управляващите в един глас признаха, че Брюксел е прав. Оттам нататък обърка-I ха стъпките.

Първо, нарушиха прави­лото, че при добрия пиар има съответствие между търсенето и предлагането. Докато избирателите чакат реална политика, те извади­ха на тезгяха рекламни ак­ции. Второ, повярваха на лъжливите внушения на ло­шия пиар, че ако всеки ден са в медиите, значи правят добра политика.

Има и трето - управляващите вече работят на прин­ципа „всяка коза за свой крак". Затова, докато имиджмейкъри лъскат обра­за на Мистър Клийн, царисти тръбят за напускане на коа­лицията - ту заради яловата битка с мафията (Минчо Спасов), ту заради плоския данък (Милен Велчев). И ето какъв забавен спектакъл сътвориха

с дружни усилия и управля­ващи, и опозиция.

За социалистите виртуал­ната политика стартира на Бузлуджа, където се презаредиха с исторически оптимизъм. Играта със символите започна със звездата от „Колар", която БСП-Бургас подари на партията. Продължи с червеното шал­че, вързано на китката на премиера. Мина през 117 нови членски книжки, връ­чени там, където преди 117 години е създадена партия­та (скритото послание: ако може, нека друг се похвали с толкова дълга история). Завърши с „Една българска ро­за", пусната от DJ Сергей Станишев, докато купонясваше до полунощ с млади фенове. Изобщо целият му­зикален репертоар бе под­бран крайно старателно: „Само ти!" и „Не умира чер­вената роза" възвърнаха са­мочувствието на симпати­зантите. Седмица по-късно БСП-Бургас натрупа още една червена точка пред "Позитано" 20 - събира левчета за парашут, който ще бъде подарен на кмета от ГЕРБ Димитър Николов със заръката да кацне при про­блемите на съгражданите си. Докато на историческия

за партията връх социали­стите пееха символични хи­тове, опозицията се застяга за бой(кот). Отначало тръг­на със страховитите закли­нания за „сваляне на прави­телството" и "пълна изола­ция на властта". Постепенно гумите й спихнаха, за да при­ключи с... подписка и дебат срещу властта, когато дър­жавата ще чества 100 годи­ни от обявяването на неза­висимостта на България. За­това експерти определят пиар кампанията й като хао­тична. „Вдъхновени", те са решили да организират па­ралелна акция под наслов: „Да спрем да ядем локуми на клечка."

Уверени са, че тя ще за­сегне мандатоносителя точ­но толкова, колкото и съ­вместните усилия на ГЕРБ, СДС и ДСБ - тройната коа­лиция. :

Мандатосителят е и една от любимите медийни дъвки на столичния кмет. Борисов не пропусна да я разтегне и през почивния сезон, след като в медиите се мернаха снимки на Ахмед Доган на яхта. Види се, любопитство­то у кмета надделя и той по­пита премиера: „Така, като гледа Доган на яхтата, дали му е приятно?" Задявките между кмета и премиера не рядко приличат на реплики от мюзикъл. Ето и сега на

кметското „Муш!!!" премие­рът отвърна в стил: „Въх, уби ма!" Или каза по-точно следното: „Нямам време да отго­варям на призиви и въпроси. Обаче бих се радвал, ако той може да отговори на моите. Дали някой ден ще разбе­рем мнението на ГЕРБ за бъдещото развитие на страна­та? Не разбрах „Атака" ли ще бъде негов партньор в управлението, за което меч­тае?"

Много задявки отнесе Станишев и заради култова­та фраза от Бузлуджа, че виждал магистрали в сърце­то си. „Хората около него обаче са виждали комисиони", бодна го виртуозно столичният градоначалник. „Докарва го на приказки", жилна го Станишев, оценя­вайки работата му като кмет.

Кой лежи на плажа и кой работи е един от основополагащите въпроси, които се разискват в разразилата се пиар кам­пания. Станишев каза, че няма да почива, кметът - съ­що. И в този момент коварен номер му скроиха младите социалисти. Те издебнаха в гръб и лидера, и председате­ля на ГЕРБ и ги изловиха да разпускат заедно на плажа

в Обзор. Папарашките снимки на Борисов и Цвета­нов сред морските вълнички обиколиха медиите светка­вично.

„Винаги ми е било чудно как опозицията си отлага протеста, за да отиде на по­чивка. А говорят за ката­строфа! Каква е тази ката­строфа, след като отиват на море, за да съберат сили да протестират", не пропусна да ги ужили старата партий­на пушка Ивелин Николов. Отговорът не закъсня. Цве­танов авторитетно поясни, че с Борисов и на плажа „не спираме да говорим с безпо­койство за всичко, което се случва в държавата." Иронията му бе насочена есте­ствено към управляващите -обяви, че следващото парче на DJ Сергей, ще се нарича „Защо се провалих".

Засега е видно, че пре­миерът не почива. От пре­сцентъра на „Дондуков" 1 се пошегуваха, че нямало кой да му разпише молбата. Не се разбра обаче шега ли е или е истина уверението от същата пресслужба, че ако министър отиде до плажа, щяло да е по работа... Впро­чем, така и става. Днес и ут­ре премиерът е отново във Варна. Само преди три сед­мици той откри там водопро­вод, сега реже лентата на част от реконструирана ули­ца и посети дом за възрастни хора, за да беседва с тях за проблемите им.(Виж сним­ката на стр.12.) Същата беседа направи през юли и социалната министърка Емилия Масларова, само че в друг варненски дом за пен­сионери - „Ривиерата".

През морската столица -все по работа - минаха и други министри.

Три дни след като бе щракнат да отмаря под плажния чадър, кметът се появи отново в София, пъ­лен с енергия. На 7 август преряза лентата пред гра­динката на „Св. Седмочис­леници", на 8-и огледа как върви ремонтът на бул. „Сливница". Остана доволен, но се сети за Борисовата градина и за „Цариград­ско шосе", за които трябва­ло да се погрижи и прави­телството.

В същото време столича­ни, заклещени в задръстванията, се сещат още, че ни­то един от обещаните под­земни и надземни паркинги не е построен, че естакади­те са проект, че столичните гевреци имали една дупка, а столичните улици - много. Не забравят да помечтаят за завод за боклуци и за нов концесионер за чистотата. Иначе на пиара

всички са царе...

Макар че лятото даде учебникарски примери и за обратното.

На фона на изтърканите номера синият лидер Пла­мен Юруков реши да блесне с нестандартна идея - при­зова да не плащаме данъци. Бездарното хрумване свър­ши с това, което и черният пиар на Яне Янев не можа да постигне - отрази се па­губно върху имиджа на Юру­ков и предвожданата от не­го партия. Наложи се лиде­рът на сините несръчно да се оправдава, че казаното било на шега.

Но първенството за екзотичен пиар заслужиха раз­гневените фермери, които край с. Алтимир резнаха главите на две невинни те­лета - Сергей и Ахмед. Тре­тото - Симеон, бе спасено след полицейска акция, но ден по-късно и то легна под ножа. Който е съветвал про­тестиращите да извършат кървавата разправа, сигур­но работи и за управлява­щите Как ще приключат сраже­нията, засега никой не се наема да прогнозира. Но е ясно следното - вместо над церемониални хватки упра­вляващите трябва да залег­нат върху изпълнението на екшън плана от 70 точки. Вместо подписка опозиция­та да предложи алтернатив­на програма за управление. Иначе ще броят след избо­рите колко клиенти са прилъгали с пиарски артикули.





15.08.2008 г.

Волф" обжалва конкурса за почистване на пет столични района


Започна битка за боклука на София
Битката за боклука на София започна и вече е в разгара си. В нея са зало­жени около 70 млн. лв., кои­то годишно общината пла­ща, за да е чист градът. Биз­несът „кръстосва" оферти и жалби в 2 конкурса, обя­вени от кметството под кри­тичния поглед на политиче­ските сили в общинския съ­вет.

Първият е за избор на фирма, която да поеме 180 хил. т отпадъци и да отделя от тях материали за рециклиране. Търси се и друга, която да разпределя оста­налото количество боклук, но като ползва общинската сепарираща машина на сметището в кв. „Суходол". Така обемът на сметта щял да намалее до 35%. Обработката на боклука щяла да струва около 4 млн. лв. Офертите ще бъдат отворени на 20 август, а до

края на септември да се сключат договори за 2 г., обясни вчера зам.-кмети­цата Мария Бояджийска.

В конкурса със сигурност щяла да участва общинска­та „Чистота-Искър". От „Екобулпак" също заявиха вчера, че ще подадат офер­та. Същата фирма вероят­но щяла да атакува и вто­рия конкурс за почистване­то на районите „Младост", „Люлин", „Овча купел", „Триадица" и „Витоша". Ин­терес имали и други наши и международни компании. Но конкурсът вероятно ще се провали. По него е заведена жалба в Коми­сията за защита на конку­ренцията (КЗК) заради процедурни нарушения. Тя е от дъщерната фирма на концесионера „Новера"-„Волф", която сега хигиени-зира районите. Договорът й изтече през април м.г., но бе удължен до 1 март 2009 г. Бояджийска отвърна, че нямало съществени нару­шения при процедурата. Ако се стигне до отмяна на конкурса, нов щял да стар­тира до края на август.



Според БСП общинарите изискванията към кандида­тите обслужвали само го­лемите фирми и така се съ­здавали картели (виж го­ре). „Това им е проблемът на социалистите, че разбиваме монопола. Нашата цел е да участват малки фирми, които могат да отго­ворят на изискванията ни, като се обединят в консор­циуми", отвърна им задоч­но зам.-кметицата Мария Бояджийска.



15.08.2008 г.

Съветници от БСП обвиниха кмeта Борисов в нагласени поръчки
Зам.-кметовете отхвърлиха твърденията
Общинските съветници от БСП вчера за пореден път атакуваха пред медиите управлението на столичния кмет Бойко Борисов и го обвиниха, че всички обществени поръчки са с такива условия, на които могат да отговорят само конкретни фирми. Те изразиха критики към поръчки за отдаване под наем на линии на градския транспорт, за управление на дейностите по чистотата в столицата и за неусвояване на средства. Часове по-късно зам.-кметовете Мария Бояджийска, Минко Герджиков и Велизар Стоилов свикаха среща с медиите, на която отговориха на обвиненията.
Левите общинари не казаха кои конкретно фирми според тях се облагодетелстват от поръчките в столицата. Те възразиха срещу изискването компаниите, които ще вземат под наем 52 транспортни линии, да имат договори за обслужване на общини с над 500 хиляди жители. Те научили от медиите, че спряната в началото на юни от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) процедура е пусната отново, и то с идентични условия. Съветниците поискаха сега КЗК да провери отново процедурата, както и поръчката за чистотата, където също има изискване към фирмите да работят в общини с над 600 хил. души. Общинският съветник Петър Курумбашев пък каза, че тайно е сключен анекс с общинската фирма "Чистота-Искър" за пребалиране на битовите отпадъци на временните площадки около София. Друго обвинение към управлението на общината беше, че са усвоени едва 80 млн. лв. от планираните в инвестиционната и капиталова програма 350 млн. лв.
Действително това са усвоените пари, но прогнозата е голяма част от програмата да бъде изпълнена, коментира Минко Герджиков. През септември щяло да стане ясно кои дейности нямало да се изпълнят изцяло и средствата от тях щели да бъдат пренасочени за инфраструктура. Бояджийска пък заяви, че няма пребалиране, а през декември ще бъде обявен конкурс за завода за отпадъци. Велизар Стоилов посочи, че конкурсът за частно стопанисване на автобусните линии се основава на решение на предния мандат на общината и е взето с участие на съветници от БСП. Действително беше спорен въпросът дали да има изискване за фирмите да работят в общини с над 500 хил. души, но не мисля, че е толкова фатално, просто не можем да ги дадем на фирми с по няколко автобуса, които няма да се справят, добави той. Стоилов обаче не отговори на въпроса защо преди месец столичният кмет е определил условията в поръчката за незаконосъобразни, а сега тя се пуска с почти същите параметри. Не се разбра и защо не е било взето предвид мнението на КЗК.
ВОЛФ обжалва пред КЗК поръчката за чистотата
Фирма ВОЛФ е пуснала жалба пред Комисията за защита на конкуренцията срещу процедурата за обществена поръчка за събирането на битови отпадъци, открита на 18 юли. Това се разбра от думите на зам.-кмета по екология Мария Бояджийска вчера. От компанията възразяват срещу сроковете в процедурата и заявяват, че имат затруднения при покупка на документация. Документите са налични, три фирми вече са си ги набавили, коментира Бояджийска.

15.08.2008 г.



Центърът на София може да бъде защитен от ЮНЕСКО
Историческият център на София може да бъде признат от ЮНЕСКО за част от световното културно наследство, съобщи вчера агенция "Медиапул". За целта общинските съветници от ДСБ са подготвили доклад за стартиране на процедурата по кандидатстване.

Идеята е на държавата, но задължението да се направи това е на общината, каза за ДУМА общинарят от ДСБ Вили Лилков. Той поясни, че ако идеята стане факт, ще може да се спре всякакво вмешателство в историческия център на София. За пример Лилков даде скандалите около желанието за строеж на сграда в двора на Руската църква, както и изграждането на над 20-етажна бизнес сграда на мястото на хотел "Рила", където се намира дворецът на Константин Велики. Заради скандала около Руската църква ДСБ са подготвили и успореден доклад за отмяна на разрешението за строеж.

С кандидатстването пред ЮНЕСКО ще могат да се запазят от строежи двете ядра на софийския исторически център - от черквите "Св. Александър Невски", "Света София" и държавните институции, до историческия център, които са свързани с Ларгото.

15.08.2008 г.



Тая работа не е като оная
Ина Михайлова

Друго си е, когато заговорят цифрите. Тогава става ясно кой какво е направил. Вчера общинските съветници от БСП в столицата извадиха красноречиви факти за "активността" на столичния кмет и ръководената от него община. От 350 млн. лв. през т.г. са усвоени едва 80 млн., а това показва, че проблемите на столицата не се решават, отбелязаха социалистите. За разлика от стотици други населени места в страната се оказва, че в София пари има, но те не се усвояват. В същото време съществуват трайни проблеми, които касаят сериозни финансови ресурси, но никой нищо не прави за отстраняването им. Незнайно защо. А може би знайно? За да се хвърли след време упрекът, че някой пречи и бойкотира, не позволява, възпрепятства и пр.

Защо ли обаче са ми цифри и суми, след като всеки ден изхвърлям боклука си в препълнения контейнер, а през отпускарския август пътувам два часа до работа вместо обичайните 30 минути. И причината не е друга, а пак ремонтите, които незнайно защо все са недомислени и все затапват трафика. Оправдания обаче винаги има. И в повечето случаи звучат толкова героично и самоотвержено в името на хората, че на човек му иде да се замисли 2008-а ли сме или 1958-а.

Добре би било кметът Борисов да отдели повече време и внимание на проблемите на общината си, вместо всеки ден да чертае грандиозни схеми за държавата, да крои планове за сваляне на правителството и да подкрепя безкрайни протести срещу управляващите. Май прекалено си е повярвал. Като че ли не е зле все пак да си спомни, че е избран за кмет, а не за месия. И вместо да се хвали какво и как е отвоювал за софиянци, да се размърда за балите, които септември пак ще са проблем, или за градския транспорт, където решаването на въпросите "на парче" стана практика. Защото проблемът с боклука е сериозен, но три години той не е мръднал дори на йота от времето на Софиянски. Само да не излезе вярно, че онова, дето куца в търговете и в обществените поръчки, не е нищо друго, а чисто и просто конфликт на интереси, както е модерно да се казва.

Кметуването не е като "другата работа". То иска по-малко приказки. А като виждаш, че не ти върви, достойно е да се оттеглиш и да си признаеш хала. (Няма нужда от харакири!)


15.08.2008 г.

РЕПОРТАЖ

Павето - най-големият враг на токчето
Дупки и криви плочки плашат дамите
ЕЛЕОНОРА СИМЕОНОВА

Случвало ли ви се е някога да видите пингвин в града? Денят е сряда, часът - около 10 сутринта, мястото - бул. "Витоша" в столицата. Седя сама на една от пейките на пешеходната зона и наблюдавам минувачите. Точно на този булевард можеш да видиш всякакви хора - от бизнесмени, през шопинг-маниаци, псевдопоследователи на модата, до бързащи за фитнеса и строителни работници. Изведнъж вниманието ми е приковано от невероятно красива жена. Тя беше с дълга, гарвановочерна коса, облечена в изискан бежов костюм и носеше страхотни черни сандали с висок и тънък ток. Жената беше олицетворение на онова, което аз наричам бизнес дама. Стойката є беше идеална, ръцете є почти не мърдаха, а изражението є беше точно като на човек, който знае какво и как да получи. В един момент обаче бизнес образът, който вървеше срещу мен, рухна. Тялото на жената започна да се клатушка като желиран бонбон, а краката и образуваха най-разнообразни геометрични форми - ту осморка, ту триъгълник. Бизнес дамата се превърна в градски пингвин. Причината - жената, без да иска, беше улучила една от хилядите дупки по софийските улици.

Ходенето на висок ток не е кой знае колко трудно - всички сме го правили у дома. Да, ама улиците не са килима вкъщи и фугите между плочките са по-големи от тези на паркета в хола. Те крият много пропасти, дупки и неравности, които простото око пропуска.

А противно на стила на една изтънчена млада дама е да гледа в краката си, докато ходи. Поради тази причина наред с изправената глава трябва да кривим очи, за да следим за дупките по пътя, които заплашват да разрушат изисканата ни походка.

Дамите, които избират високите токчета и платформи често са изправени пред жестоки изпитания. Дали го правят за удоволствие, или етикета в работата го налага - ходенето с такъв тип обувки хич не е лесна работа. Факт е, че една жена се чувства истинска дама, когато се качи на висок ток. Освен че осанката є се изправя, самочувствието є се повдига и вече се чувства по-красива. Излезе ли на улицата обаче ситуацията добива коренно различни измерения. Изправената в един момент фигура започва да се клатушка още на излизането от входа. Погледът, вместо хладнокръвно съсредоточен в една точка, започва да се оглежда в търсене на неравности по пътя. И в този момент влиза в сила приказката, че най-търсеното остава далеч от очите - оглеждайки се за дупки и фуги, пропускаме камъчетата, които строителите са забравили да почистят, или плочките, които бог знае защо са подредени в стил "Дунавски вълни".

Почти няма човек в София, който да не е ставал жертва на бурното море на ул. "Цар Иван Асен" при бул. "Патриарх Евтимий". Там освен че можете да бъдете блъснати от някоя от завиващите коли, като нищо ще се спънете в асфалта. Явно, когато са го поставяли, са си мислели за редене на павета, затова трябва да вдигате високо крака, когато пресичате. Това са около два метра, за които се изискват здрави нерви, самообладание и съсредоточеност. Когато отново се качите на тротоара обаче, не бива да се отпускате, защото много често плочките на него са поставени като стълби - движите се ту нагоре, ту надолу. По този начин можете да оставите у околните впечатление, че сте с изкълчен глезен или просто накуцвате, но в действителност ефектът е заради неправилно подредените плочки.

Стълбите на подлезите пък са като пъзел, който няма изгледи да бъде нареден лесно. Много млади дами се срамуват да се хванат за парапета (когато има такъв) и поради тази причина често стават жертва на липсващите парчета. Подлезите са поредната ситуация, в която дамите на високи обувки изглеждат нелепо - държат с две ръце чантите и са навели ниско глава, вперили поглед в краката си.

Наскоро от столичната община съобщиха, че предпочитат да ремонтират булевардите, като слагат павета, защото така колите се движели по-бавно. Оттам обаче са пропуснали факта, че така по-лесно се разбиват обувки. Всеки ден има поне един случай на заклещени токове между камъните, дори и последните да са правилно наредени. Обикновено работниците гледат да си спестят някой-друг час работа и вършат всичко през пръсти, като между паветата оставят поне по два пръста разстояние. Това може да се види с просто око на някой от столичните булеварди "Ген. Едуард Тотлебен", "Пенчо Славейков" или "Прага". В момента тече усилен ремонт на част от тротоарите на последния, които до скоро бяха в трагично състояние. Освен, че на някои места липсваха плочки, а на други имаше по две една върху друга, бордюрите по целия булевард представляваха каменни плочи, поставени под наклон от около 70 градуса. Това е истинско препятствие дори и за ниската обувка особено през зимата, когато всичко наоколо е заледено. Не е рядкост дори и през дъждовния период от годината много хора да се подхлъзват и да падат в локвите, които се образуват по кьошетата.

Освен че е трудно да се ходи, паветата, плочките с големи фуги и чакълът по улиците разбиват обувки, изтръгват капачки. Това е добре дошло за обущарите, но разваля имиджа на дамите. За да се движиш свободно, трябва да си с много ниски и удобни обувки, прилепнали плътно по стъпалата. За много хора обаче ходенето на висок ток е задължение, което ги прави герои по улицата.



15.08.2008 г.

KPMG прави нова проверка в пътната агенция
Финансовите консултанти от KPMG ще направят нова проверка на агенция "Пътна инфраструктура". Това съобщи вчера финансовият министър Пламен Орешарски. Експертите от финансовата компания вече започват инспекцията в агенцията, а през септември работният вариант на доклада им ще бъде представен на правителството.

Вчера на страницата на финансовото ведомство беше публикувано писмото на директора на Главна дирекция "Регионална политика" на Европейската комисия Дирк Анер, което беше изпратено у нас през миналия месец. Тогава стана ясно, че Брюксел ни спира финансирането по няколко инфраструктурни проекта, които се изпълняват от пътната агенция, заради лошото управление на евросредства във ведомството. Единият от проектите, по които няма да получим европари, беше изграждането на магистрала Люлин - Околовръстно шосе, по който очаквахме 100 млн. евро. По програмата на Европейския съюз "Техническа помощ" пък трябваше да получим финансиране по проекти в размер на 10 млн. евро.



Заради проблемите по управление на средствата управляващите промениха фонд "Пътна инфраструктура" в агенция "Пътища", която вече се контролира не от тримата министри - на транспорта, на финансите и на строителството, а е на прякото подчинение на премиера.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница