"Инвестициите в човешки ресурси и просперитетът на банковата корпорация"



Дата13.10.2018
Размер321.17 Kb.
#85370


Р Е Ф Е Р А Т

на тема: "Инвестициите в човешки ресурси и просперитетът на банковата корпорация"
Варна

декември 2012 г.
ВЪВЕДЕНИЕ
        Банковото дело е област, която непрекъснато се разраства и развива. Ето защо управлението на всяка банка е изправено пред необходимостта и задължението непрекъснато да балансира разнопосочните интереси на различните групи субекти, каквито са: акционерите, клиентите, персонала. Банките работят във високо конкурентна и постоянно изменяща се среда и дейността им има високорисков характер. За успеха на кредитната институция голямо значение има подбора и качеството на работещите управленски и изпълнителни кадри. От банковия персонал се изисква висока отговорност и разбирането , че всеки един служител със своя труд допринася и влияе върху общите резултати на банката и съдейства за укрепване на имиджа на тази институция.

Оттук следва, че персонала играе основна роля при формиране намеренията на държателя на дружеството. Инвестирането в човешки капитал е може би най-сложният и отговорен процес. Всеки човек е субект и/или обект на инвестиции в човешки капитал, но не всеки осъзнава инвестиционния процес към момента на указването му. Инвестициите в човешки капитал са единственият начин за намаляване на безработицата, както и силната диференциация на доходите (особено сред развитите общества доходите на обучените индивиди са в десетки пъти по-големи от тези на необучените такива). Те са основен компонент за увеличаване на продуктивността и ефективността на икономиката, водейки до икономически растеж. 

Инвестирането означава отлагане на част от текущото потребление за сметка на бъдещо нарастване на производството и потреблението. В този смисъл инвестициите в човешки капитал се разглеждат и като доброволна саможертва от страна на индивида, фирмите и обществото с оглед на бъдещи ползи.1 Инвестициите във формиране на човешкия капитал се осъществяват основно под формата на образование на подрастващите и обучение на възрастните, тъй като съвременното информационно общество поставя нови изисквания към знанията и уменията, които трябва да имат хората. През последните десетилетия в света се обръща значително внимание и се правят мащабни инвестиции за обучение – на мъжете, на жените, на хората от всички възрасти. Това се дължи от една страна на развитието на науката и техниката, на изискванията на производството и пазара и, от друга, на засиления стремеж на индивидите и техните семейства за по-добро образование преди началото на професионалния живот, за продължаване на обучението, за по-високо равнище на образование.

За степента на развитие на една страна, за нейния човешки и икономически потенциал може да се съди по образователното равнище. То се определя от образователната структура или от броя години, прекарани в образователната система. Образователното равнище и структура се предопределят от развитата мрежа от учебни заведения в страната, от нейния достъп за всички групи население, от възрастовата структура на населението и изискванията на производството и пазара. В образователната система се придобива общообразователна и професионална подготовка. В нея са включени главно подрастващите, в нея се формира човешкият потенциал на страната. Самата технология на формиране на човешкия капитал представлява съчетаване на инвестиции направени от държавата, работодателите и отделните индивиди /хората и техните семейства/. На различните фази от разпределението на времето за инвестиции и в различните форми и етапи на обучение те участват различно, което се предопределя от техните интереси и стратегии.

Инвестиции от страна на работодателя се състоят в това, че той прави инвестиции в човешки капитал ръководейки се от своите интереси и стратегии, насочени главно за увеличаване на печалбата и свързаното с нея увеличение на производителността, качеството, конкурентноспособността и др. В политиката и стратегията си за развитие на фирмата работодателя определя своето отношение, изразява намерението си за професионално развитие и квалификация т.е. за инвестиции в човешки капитал, които са наели и използват. Те разработват своята политика и планове в тази област, ръководейки се от идеята, че това е в интерес на фирмата, така и на отделните работници и служители. Водещи са следните идеи: създават се условия всеки зает да увеличи своите професионални знания и умения, основната цел на инвестирането е подпомагане усилията на фирмата да постигне своите цели в средносрочна и дългосрочна перспектива, увеличаване на професионалните знания и умения на заетите води до качествено изпълнение на поставените задачи и др. При своята политика по отношение на инвестиции в човешки капитал банковото дружество отчита, че образователната и професионална подготовка на заетите е един от най-важните фактори за: повишаване на производителността на труда, увеличаване на печалбата, увеличаване на възможносттите за бързо реагиране в променящата се среда, намаляване на разходите за производство и реализация на продуктите, увеличаване обема на произвежданата продукция, подобряване на качеството на продукцията, намаляване относително на потребността от работна сила, намаляване на трудовите злополуки, травматизма и професионалните заболявания, намаляване на неудовлетвореността от труда, постигане на по-добра мотивация на заетите, подобряване на комуникацията между персонала, ръководните кадри и сътрудниците във фирмата.

Всяка организация има интерес да насочи своето внимание при формирането на човешкия й капитал главно в онези неини качества, които осигуряват нарастване на производителността на труда, и които няма да облагодетелстват друга организация т.е. в специфична за нея подготовка. Такива се например уменията, използвани в точно определен и специфичен производствен процес, който се осъществява само в дадена фирма. Подобен род инвестиции се правят само тогава, когато може да се разчита на достатъчна продължителност на заетостта в тази фирма т.е. вложените средства ще се рентират. 2 В това именно е съществената разлика между индивида и организацията при инвестирането в човешкия капитал.

Всяка организация избира политиката си по отношение качеството на използания от нея човешки капитал, неговото привличане и използване. Една част от тях предпочитат да наемат, макар и по-скъпо платена квалифицирана работна ръка. Други имат политика да наемат не толкова квалифицирана работна ръка особено, ако става въпрос за специфична професионална подготовка и квалификация, да ги обучава и подготвя в съответствие с конкретните си потребности и интереси.

Колкото повече една организация/фирма е ориентирана към бъдещето, мисли и работи за развитието и усъвършенстването на нейното производство, дейност, толкова повече нейните работодатели са готови да инвестират в квалификацията на сътрудниците си. Всяка фирма сама разработва инвестиционна стратегия за инвестиции в човешки капитал на базата на собствените си изисквания и критерии. Работодателя е този, които определя политиката на организацията в областта на професионалното развитие, но в крайна сметка трябва да се отчита факта, че „хората, които работят във фирмата са най-ценният актив и средствата вложени в тях, са най-добрата инвестиция.3

Най-често срещаните форми на инвестиране в човешки капитал от фирмата са:


  • обучение на работното място;

  • програми за професионално образование;

  • обучение чрез работа.

Обучението е процес на обогатяване на знанията, уменията и нагласите на заетите с цел да се усъвършенства тяхното трудово представяне. Обучението на работното място /on-the-Job/ е не само друга важна форма на инвестиции в човешкия капитал, но чрез него може ясно да се покаже характера на въздействието му върху възнаграждението, заетостта и други икономически процеси. Разходите, които фирмата прави за обучението на работното място като заплащане на преподаватели, поддържане на помещения, за набавяне на учебни помагала и литература са преки разходи. Алтернативните разходи са: пропуснатите приходи на фирмата за времето, през което обучаваният работник не работи; пропуснати ползи от по-ниската производителност на квалифицираните работници, които са заети с обучението на новопостъпилите работници. Обучението на работното място има две форми: общо и специализирано обучение. Общото обучение е обучението провеждано от фирмата, което осигурява по-широка квалификация на работника и по-голяма мобилност. Повишаването на професионалната подготовка на работника има за цел повишаване на бъдещата производителност на труда във фирмата, в която работи. Но тъй като работникът е собственик на придобитата инвестиция4, въпреки финансирането от страна на фирмата-работодател, той може свободно да я предостави и на други фирми. Рискът за фирмата от загуба от инвестицията в човешкия капитал е по-голям отколокото при специализираното обучение. Специализираното обучение увеличава професионалните умения, произтичащи от определени специфични страни на производствения процес на фирмата. То осигурява увеличение на производителността на труда само във фирмата направила инвестицията т.е. няма отношение към другите фирми. Този тип обучение създава двустранна зависимост между работника и работодателя.

Сред най-важните бариери при взимане на решенията на организацията за обучение са разходите за него, ефективността му, икономическата целесъобразност и текучеството на подготвените кадри.

Обучението по време на работа има редица следствия по отношение на пазара на труда: смяна на работници – фирмата губи инвестирани средства, а работниците със специализирано обучение също могат да загубят от напускането на фирмата; вътрешни пазари на труда – за фирмата специализираното обучение е източник за попълване на свободните работни места от налични работници; неоперделеност на заплащането – специализираното обучение води до неоперделеност на надниците; минимално работна заплата – работника приема да работи на по-ниска заплата като в същото време инвестира в себе си с обучението, което ще му осигури по-добра кариера; профил възраст/доход – в резултат на обучението в началото на трудовия живот производителността на индивида е висока, като това нарастване става все по-бавно, а след определено време като резултат от действието на закона за намаляващата възвръщаемост започва да намалява. При вземането на решение за инвестиране в обучението фирмите взимат този факт под внимание. Най-вече работодателите съзират в разнообразието от населяващите земята култури и хора колосален източник на оригиналност – това което очакват клиентите от съвременните продукти5.
1. Кадрова политика на банките в България
Същността на кадровата политика най-добре може да бъде разбрана в контекста на общата политика, която всяка организация трябва да разработва за своята дейност. Смисълът и общественото оправдание от съществуването на всяка организация намират своите управленски решения в разработването и осъществяването на поредица от взаимно свързани и обосновани дейности:6


  1. проучването на средата и формулирането на общите цели, които банката трябва

да постигне за определен период от време;

  1. разработване на различни видове стратегии, чрез които се гарантира

навременната подготовка, устоойчивото развитие и постигането на целите;

  1. съставянето на дългосрочни, годишни и опеативни планове на основата на

конкретни количествени разчети и баланси;

  1. осигуряването на дейността с основните видове ресурси – финансови,

материални, технологични, интелектуални (научни изследвания, ноу-хау и др.), организационно-структурни решения, управление.

Навременното развитие на наетия персонал изправя ръководството и специалистите по персонала пред твърде специфични социални, психологически, организационни, материални и други проблеми. Те произтичат от обстоятелството, че развитието на персонала в голяма степен означава да се разкриват качествата и способностите на всеки индивид, а след това да се предоставят благоприятни условия за тяхното проявление.

Кадровата политика и неините измерения засягат твърде силно проявленията на инвестиционния интегритет. Пренамерено те обозначават “въвличането” на цялата организация към определена цел като основен наблюдател на процесите и явленията се явява заобикалящата околна среда. Инвестициите в човешки капитал са подвластни на конюнктурата на пазара. Така например се установява, че под натискът на придобивания и сливания инвестициите в човешки ресурси в банките остават на заден план. В по-малко турбулентна среда и спокойна конюнктура се наблюдават повече инвестиции в човешки капитал в банките. Факт е обаче, че интелектуалният банков капитал в условията на съвременното развитие на финансовата индустрия притежава нарастващ потенциал при формиране на пазарната стойност на банките7. Необходимо е да се отбележи, че са налице известни разминавания между процеса на извършване на разходи по кадровата политика на банковата организация и тези разходи, които са отговорни за общото икономическо състояние на дружеството. Това е така поради формата на капитала, с които се борави – при кадровото обезпечаване става въпрос за “жив капитал”. При планирането на банковите кадри се преплитат компоненти на икономическата и на социалната ефективност. Ако при финансовите аспекти на банковата дейност се оперира с количествено измерими показатели, то при планирането на кадрите се борави предимно с качествени индикатори8. Определянето на инвестиционните разходи за човешките ресурси във фирмата изисква да се анализира комплекса от разходи, имащи характера на инвестиции. Последните могат да намерят място при изграждане на баланса на дружеството. При анализа на основните етапи от управлението на човешките ресурси може да се установи, че в рамките на управленския процес, се разкриват три основни блока дейности:


  • блок “Подбор” – дейности по поддържането (наемане и уволняване) на

подходящ брой квалифицирани хора на подходяща работа и в подходящо време9;

  • блок “Реализация” – дейности по реализиране на потенциалната стойност на

персонала в рамките на производствените процеси;

  • блок “Развитие” – дейности по развитие ( кариера) и увеличаване на

компетенциите (обучение).

От управленска гледна точка отклоненията в количеството на разполагаемите човешки ресурси в банката индуцират два типа риск на инвестицията:

а) риск от свръхликвидност (излишък) на човешки ресурси. Проявява се при ситуации на свиване на пазарното търсене на произвежданите продукти и услуги. Той изисква редуциране на персонала. При този риск организацията осъществява разходи, свързани с оценката на полезността на всички разполагаеми служители и избора на онези от тях, които трябва да бъдат съкратени в зависимост от избрани от мениджмънта критерии;

б) риск от неликвидност (недостиг) на човешки ресурси, който изисква подбор селекция на нови служители


Фигура 1. Причини за предприемане на инвестиции в човешки капитал10

1.1. Сравнителен анализ на фирмената политика на “Райфайзенбанк България” ЕАД и “УниКредит Булбанк” АД


За да се представи нагледно реализацията на фирмената политика на дадено дружество е необходимо да се проследят финансовите измерения на инвестиционната политика по отношение на човешкия капитал. Не е необходимо да се доказва, че най-големия стимул за служителите се изразява в работната заплата и допълнителните бонуси. Резултатите от проведени изследвания в областта на влиянието на заплатите върху мотивацията на банковите сътрудници показват, че повишаването на заплатата има положителен ефект в рамките на половин до една година, ако повишението е в рамките между 15% и 40% от нетното възнаграждение11. Това повишение на възнаграждението също се причислява към инвестиционната политика на банковото дружество по отношение на осигуреността с човешки ресурси.

Райфайзенбанк (България) ЕАД е сред водещите универсални банки в страната, предлагаща банкови услуги във всички сегменти – корпоративно и инвестиционно банкиране, малки и средни предприятия, услуги за физически лица. “Нашият подход в бизнеса се основава на почтеността, стремим се да поддържаме положителна и стимулираща работна атмосфера. Искаме да привлечем и задържим най-добрите професионалисти, на които предлагаме първокласно обучение и възможности за дългосрочно професионално развитие в нашата институция. Поощряваме инициативните и възнаграждаваме реалните резултати и успехи”12. В допълнение банковото дружество две последователни години получава приз “Таен клиент” за най-добро обслужване според независимо маркетингово проучване на асоциация “Банка на годината”.Това само по себе си означава, че фирмената политика на банката спрямо кадровото обезпечаване, внедрените решения за изисквания и стимулиране спрямо персонала и ефективността на тези решения дават сериозни резултати. В годишния финансов отчет на компанията за 2011 година е посочено, че разходите за персонал включват трудови възнаграждения и разходи за социални и здравни осигуровки съгласно изискванията на българското законодателство. В абсолютно изражение се наблюдава спад на тези разходи спрямо предходната година – от 78 072 хил. лв за 2010 година на 75 901 хил. лв. изплатени за 2011 година. Към края на 2011 година персонала на банката наброява 3474 служители, от които 67% (2336 души) работят в клоновата мрежа, 81% от всички служители са с висше образование, а средната възраст е 35 години13. Банката има задължение да изплаща доход при напускане на тези свои служители, които се пенсионират в съответствие на чл.222, §3 от Кодекса на труда. Съобразно тези изисквания при прекратяване на трудовия договор на служител, придобил право на пенсия, работодателя му изплаща обезщетение в размер на две брутни заплати, а в случай, че е натрупан стаж от 10 или повече години това обезщетение е в размер на шест брутни заплати. В отчета също се наблюдава, че един от акцентите на процеса по усъвършенстване и развитие на системата за управление на операционния риск се състои в повишаване на корпоративната култура и обучения на персонала, чред представяне на периодични презентационни материали, ръководства за работа със системата за контрол на операционния риск, месечни бюлетини и др. Чрез поставянето на такъв акцент директно се оповестява мениджърските решения към пероснала като важно звено не само за осъществяването на бизнес намеренията, но и за стабилността на банковата дейност и обезпечението, което изгражда спрямо оперативния риск. Основна цел на банката е подобряване на ключовите компетентности на персонала. Всички ключови мениджъри на институцията се обучават за усъвършенстване на управленските умения. Друг основен акцент е подобряване качеството на обслужване на клиенти, умения за водене на преговори и продажбени умения, с което се съобразяват програмите за обучение на специалистите, обслужващи клиентите на фирмата. Тези програми водят до разходни плащания под формата на инвестиции, които се отразяват в общото перо “разходи за персонал”. Като цяло се определя, че програмите на Райфайзенбанк за внедряване и поддържане на човешките ресурси дават високи резултати. Удовлетвореността на служителите е мерилото за качествена кадрова политика, а като се има предвид постигнатите резултати на банката може да се състави извода, че корпорацията приспособява своите служители като основна част от бизнес модела, които следва.

УниКредит Булбанк е най-голямата българска банка с активи над 12 млрд. лева към края на септември 2011 г. УниКредит Булбанк има многобройни награди за дейността си, сред които „Банка на клиента за 2011“ на Асоциация Банка на годината, „Най-добра банка в България“ на Фондация „Банки Инвестиции Пари“ за 2012 г. Както е посочено в мисията на банката14 служителите поемат отговорност зда работят в интерес и полза на клиентите. Чрез изградената харта на почтеността се дават насоките на поведението на всички служители и чрез тези насоки се оказва помощ при разрешаване на ежедневни дилеми. С цел да подкрепи мисията на УниКредит и бизнес приоритетите на всички звена, УниКредит Булбанк следва ясна и последователна стратегия за управление на човешките ресурси, което позволява корпорацията да бъде социално отговорен работодател и предпочитано място за работа. Като част от водеща европейска финансова институция, финансовата институция се стреми да привлича, развива и задържа най-добрите таланти. Към 31 декември 2011 година общият брой на персонала на пълно работно време възлиза на 3783 (спрямо същия период на 2010 година броят на числения състав е бил 3799). За разлика от отчета на Райфайзенбанк, УниКредит Булбанк публикува систематнично разпределение на характера на разходите за персонал в следния вид15:




В хиляди лева




2011г.

2010г.

Възнаграждения и работна заплата

79501

79551

Социални осигуровки

10186

10128

Пенсионни и подобни разходи

634

559

Разходи за временно назначен персонал

5925

5325

Плащания базирани на акции

593

56

Други

3006

1306

Общо разходи за персонала

99845

96925

В поясненията за всяко перо в секцията “Други” са включени и разходите по обучение и преквалификация на служителите. Тези преки инвестиционни разходи по отношение на кадровата подготовка и тяхното обозночаване в финансовите документи е ясен знак за волята на банката да сформира екип от служители, чиито лични индивидуални качества да са от полза за банковата дейност, открояването на които е цел на постоянните обучения и професионални наставления. Както се вижда в посочената таблица крайната компания майка УниКредит Италиано С.п.А. е представила на определена група мениджъри капиталови опции и акции.След изтичане на периода, за който се отнасят УниКредит Булбанк има задължението да плати на компанията майка сумите, съответстващи на икономическата стойност на предоставените инструменти. В допълнение служителите могат да участват в план за акционерна собственост, където предимството е, че при закупуване на обикновени акции на УниКредит С.п.А могат да получат безплатни такива като броят на безплатните акции зависи от обема закупени акции от всеки служител в периода на записване.
1.2. Изводи от кадровата политика на банките в България
Икономическото развитие и растеж се реализират на базата на комплекса от резултати, настъпващи вследствие на инвестициите не само във физическия, но и в човешкия капитал. Нещо повече, наличието на потенциал от човешки капитал на практика означава и потенциален икономически растеж. Ако банките подобряват фактора човешки капитал чрез по-добра и качествена подготовка е възможно да постигнат оптималност в максимизирането на ползата и акумулираемостта на всички производствени фактори.

Самото формиране на човешки капитал е форма на инвестиция, която се осъществява чрез системата на подготовката и реализацията на кадри. Процесът на формиране на човешкия капитал е един ресурсопоглъщащ процес, който изисква ангажирането на значителен обем обществени, фирмени и индивидуални финансови средства. Всеки един инвеститор във формиране на човешки капитал ще очаква определена възвръщаемост от тази си инвестиция. Възвръщаемостта може да придобие паричен или непаричен израз. От друга страна, за да стане факт тази възвръщаемост, е необходим определен набор от разходи. Така откроените два основни аспекта на формирането на човешкия капитал – приходния и разходния - налагат при изследването да се приложи класическата методология на анализа „ползи-разходи”. На тази база след това може не само да се аргументира необходимостта от финансиране на процесите по формиране на човешкия капитал, но и да се търсят възможности за тяхното оптимизиране.

В рамките на пазара на труда възнагражденията могат да се изразят като правопропорционална зависимост между индивидуално притежаваното „количество” човешки капитал и пазарната оценка на стойността на единица човешки капитал. По отношение на свързаните с работодателите ползи от образоваността може да се отбележи, че до известна степен банковите работодатели в България се явяват наематели на човешкия капитал, тъй като без образована и квалифицирана работна сила те не биха били в състояние да организират рационален и рентабилен бизнес. Редица изследвания показват, че работодателите заплащат на наетите еквивалента на произведения от тях пределен продукт.

Като извод и от индивидуална гледна точка, човешкия капитал е по-рисков от физическия, тъй като човешкия капитал е пазарно нетъргуваемо благо и не може да бъде отделен от своя притежател. Ето защо, за да диверсифицира своя човешки капитал, индивидът трябва да придобие само „общо” образование и да пропусне предимствата на специализацията. От фирмена гледна точка, човешкия капитал е много по-гъвкъв при своята употреба в различни икономически условия, отколкото физическия капитал.


2. Банковите служители – мерило за качеството на банковите услуги
В зависимост от изпълняваните функции и операции банковият персонал се дели на: касиери, кредитни инспектори, счетоводители, дилъри, супервайзори и т. н.

Според характера на изпълняваните задължения, банковите служители се делят на ръководители и подчинени.

Според начина на участие в банковите услуги, банковият персонал се дели на:

1. Специалисти, непосредствено обслужващи клиентите на банката.

2. Специалисти, обезпечаващи нормална работа във всички структурни

подразделения на банката.

 В процеса на изпълнение на своите функции всички банкови служители и управляващи влизат в различни делови отношения. Важно значение за добрите комуникации и нормалното осъществяване на работата имат добре изградената банкова структура, доброто управление и компетентното изпълнение на поставените цели и задачи. Много важен е подбора и образованието на кадрите, техните професионални и морални качества, тяхната мотивация.

 Съвременният банков мениджмънт разглежда персонала не само като  трудови ресурси, но преди всичко като единен социален организъм, който се състои от отделни личности, реализиращи  своя творчески потенциал в процеса на съвместна дейност.  Управлението на банковия персонал представлява система от организационни мерки, насочени към формирането на единен екип.  Това е процес на привличане, мотивиране, развитие и задържане на талантлив и енергичен персонал, който да работи за постигане на целите и стратегията на банката.

Банките продължават да оперират в сигурна и изолирана среда до 1960 година, когато започват промените. Новата генерация от банкери, необременени от тежестта на фалитите от времето на Великата депресия, отхвърлят традиционния консерватизъм, с който се характеризира индустрията повече от 25 години. Те започват да се стремят към по-бърз ръст на активите, депозитите и приходите16. Тази трактовка има изключителна целенасоченост по отношение на новата генерация служители в банковите офиси и техните личностни качества. Човешкият капитал, като система от полезни качества на хората, се реализира в трудовия процес. Нещо повече, тъй като негов носител е човекът, се създава неправилната представа, че е естествено, едва ли не

природно явление. Способността му да се възстановява и натрупва го прави сравним с

икономическия капитал. Общото между тях е и това, че притежателите им имат статуси, власт, които им позволяват привилегировано присвояване и използване. Икономически субекти с висок статус могат да притежават човешки капитал от по- високо качество. В основата на концепцията за човешкия капитал, като теория на икономическия анализ, стоят няколко положения:

Първо, човекът, върху който са осъществени целенасочени въздействия в интелектуален и професионален план, разполага с по-производителна работна сила, което е свидетелство за продобития човешки капитал.

Второ, формирането на човешки капитал с определено количествено и качествено равнище е съпроводено с инвестиции. Те ангажират огромни финансови ресурси в съвременните банки и се разчита на определена възвръщаемост от тях.

Трето, дейностите, свързани с формирането на човешкия капитал, са твърде разнообразни и включват образователни инициативи и самоинициативи на различни равнища: здравеопазването, инвестициите в географска мобилност, както и формиране

на съответни нагласи и мотивация в личностен и обществен план. При това се предполага, че по-образованите олицетворяват съответно и по-високи инвестиции в кадрите на банката, както и възможност за по-висока производителност на работното

място.

Четвърто, основно положение в теорията за човешкия капитал е изискването за

съответствие между квалификацията и използваната технология. Колкото е по-високо

технико-технологичното равнище на произвоството, в толкова по-голяма степен

нарастват и изискванията към банковите служители.



Пето, доходите от платена работа и самонаемане са функция от инвестициите в

човешки капитал и от съответното образователно и професионално-квалификационно

равнище. Колкото е по-качествен човешкият капитал, толкова по-високи трябва да са и

доходите за съответните служители.



Шесто, човешкият капитал притежава някои от универсалните характеристики

на капитала въобще, но в същото време са му присъщи и особени свойства, доколкото е

свързан с живата човешка личност. Като особено свойство може да се посочи фактът, че инвестицията в човешки капитал не подлежи на национализация или приватизация, тя завинаги е собственост на един единствен индивид, който често пъти се различава от финансиралия инвестицията, в случая банковата организация. Като цяло се откроява политиката на банките в обучението на своя персонал като дял от инвестиционните разходи за персонала.

Таблица 1. Брой дни използвани годишно за обучение по категории персонал17

Държава

Мениджмънт

Специалисти

Администрация

Работници

България

10,65

9,93

6,39

9,66

Естония

8,11

7,65

5,88

4,39

Чехия

7,98

8,00

3,67

3,21

Гърция

7,74

9,47

6,10

6,46

Испания

6,55

7,20

5,19

5,76

Словения

6,72

6,50

2,71

2,75

Словакия

6,10

4,94

4,21

1,75

Франция

4,44

4,17

3,45

3,54

Германия

4,39

3,87

2,86

2,40

Рязкото увеличаване на инвестициите в обучението и развитието на персонала е важно доказателство за оценяването на значението им за създаване на конкурентно предимство на европейския пазар. Въпреки нуждата от по-пълноценно използване на потенциала на наличните служители организациите използват в много малка и недостатъчна степен методите за кариерно развитие18. От общата представа за дейността на фирмата и кадровата политика, която води, следва да се приведе в действие и личностната нагласа на персонала. Това означава, че служителят и изпълняваната он тего работа може да служат за мерило на качеството на продукта, които произвеждат, а банката предлага. Важна е да се отбележи, че банковите продукти въпреки своя системен и еднотипен характер, получават различен “облик” в зависимост от начина, по който се “аранжират” и предлагат на широката публика. Ролята на балансьор се пада на клиента, който с общата си нагласа осъществява покупка на банковия продукт, заема лоялна страна в отношенията си с банковата организация или точно обратното. Вижда се, че подхода на банките е почти еднотипен – те разчитат на служителите си да изградят реномето на организацията и посредством материалните (трудово възнаграждение, бонуси) и нематериалните (кариерно развитие, обучение) стимули да организират вижданията на персонала си към клиентския сегмент и неговото удовлетворяване.



Фигура 2.19

                                                                                                               


2.1. Доход и компенсации в сферата на банковото обслужване
Влиянието на работната заплата като мотивиращ фактор върху различните сътрудници не е еднозначно. Тя не трябва да отразява само резултативните, но и качествените характерестики на служителя – образование, стаж, квалификация и др. Заплатата трябва да е съставена от най-малко три елемента: минимална, но стабилна част; премиални; сума, отразяваща квалификацията и стажа20.

Малка част от банковите организации в страната разкриват индивидуалните трудови възнаграждения на своите служители като характерни особености има средната работна заплата. Неиното обобщаване за конкретното дружество създава предпоставки за смисъла на овъзмездяването на труда на банкерите, а оттам и кадровата политика на банката. Отнасянето на възнаграждението към постигнатите резултати е акцент за стратегията на кадровата политика. Прилежащите бонусни схеми изясняват техниките за поощряване на заложен и изпълнен план, както и съпоставят личните качества на банковия сътрудник към отношението на банковото ръководство към изпълнението на трудовите задължения. За целта се представят обобщени данни на национално ниво за страната като проследяването на динамиката има за цел индиректно да препрати към понятието качествен показател на банковия труд :



Фигура 3.21

Както се вижда на фигурата тренда на средната годишна заплата за периода е положителна величина. Неминуемо трябва да се отбележи, че разглеждания период е характерен с настоящата икономическа криза, а резултатите в абсолютно изражение при формирането на трудовите възнаграждения не се подчинява на негативната тенденция от финансовата рецесия. Това показва силна корелационна зависимост между покачване на доходите в банковата сфера и постигнатите резултати от работата на банковите сътрудници.



Фигура 4. 22

Правопророционално на увеличените годишни доходи на банковите служители се наблюдава и ръст на разходите на банковите работодатели, които се правят за овъзмездяване на труд. Вижда се, че през годините на икономическа и финансова криза плащанията за персонала са се увеличили с 14.22% (спрямо периода на начало на рецесията). Това навежда на мисълта, че банките са склонни да инвестират в човешкия си капитал и изразяват оптимизъм в това решение. На персонала се гледа като възможност за диверсифициране на риска породен от икономическата обстановка. Абстрактният характер на инвестицията определя възможността банковото дружество да създаде механизми за връзка между качеството на продукта/услугата и “качеството” на професионализма на служителите. Имайки предвид, че значителен процент от общото трудово възнаграждение (12.1%)23 се отрежда на бонусните придобивки се определя насоката на политиката на българските банки за плащанията, които се базират на изпълнена работа. Служителите, знаейки че това не е даденост, а би било възможно само като плод на своите усилия, създават допълнителна стойност, която често само се определя в бизнес плана на банката като добра перспектива .


2.2. Удовлетвореност на персонала и връзката на това с общото представяне на банките
Инвестициите в човешки капитал следва да се разглеждат като необходимо условие за развитието на интелектулания капитал на банката. Това трябва да са предварително фиксирани ресурси в бюджета, а не еднократни разходи за потушаване на “тлеещото огнище” на текучеството. Необходимо е да се възприеме визията, че загубата на ценен кадър е загуба на интелектуален капитал за банката. Този тип загуби, за разлика от чисто финансовите, не се възстановяват бързо и не се компенсират лесно за сметка на други източници на капитал. Напускането на ценен специалист и привличането му от конкурентите е възможно най-лошият сценарий за една банка. Тогава тя не само реализира загуби от вложените в този специалист ресурси, но и позволява на “капиталовложението” да работи в полза на конкурента и в ущърб на “инвеститора”24. Удовлетвореният служител е лоялен служител на банката. Освен материалното стимулиране в лицето на изплатеното трудово възнаграждение и постигнатата бонусна схема банките могат да създават лоялни служители и чрез други подходи :

  • финансово подпомагане (например чрез отпускането на безлихвени или чрез

привилегирован режим парични кредити);

  • настаняване във ведомствени жилища и общежития (собственост на

рганизацията) – в България по-известен подход е изплащането на определен процент от режийните разходи при релокация на банков служител;

  • съдействие за настаняване на децата в детски заведения;

  • организирано хранене съобразно рационалните норми и специфичните условия

на труд – в страната банките осигуряват този подход чрез изплащане на ежемесечни суми под формата на ваучери за храна (съгласно и Кодекса на труда).

Освен материалното стимулиране в банковата практика същещствуват и стимули от нематериален характер. Похвалите и признанията, които сътрудниците получават за добре изпълнената работа, са носители на положителни емоции, предизвикват и чувство на самоуважение, престиж, популярност и удовлетворение от постигнатите резултати25 . Индивидуалният подход към всеки служител е труден, но много висока възвръщаемост във времето подход. Чрез пряко участие на мениджмънта във формирането на личните нагласи на банковите служители се проявяват благоприятни позиции спрямо доверието на персонало в своите управници. Нематериалните стимули като похвали, признания, благодарности за добре свършена работа са добрите похвати в кадровата политика на дружествата като част от начина да се запазят добрите сътрудници. За добрия и качествен служител понякога нематериалния стимул играе съществена роля при вземане на решение за напускане на позицията, която заема. Признанието е “по-доходоносна” форма дори и от самия получаван доход. По този начин се изгражда и взаимно доверие между мениджмънта и персонала. Следователно очакванията на сътрудника и очакванията от страна на мениджърите спрямо служителя са разбираеми и за двете страни. Сформира се екипен дух, който спомага за просперитета на банковата дейност и изпълнение на прилагания бизнес модел. Мотивационната програма не е само политика на очакванията, но прилага и резултатите от извършваната работа.

При наличието на висока емоционална връзка между мениджър и служител могат да се прояви и творчески подход към нещата, подход често оставащ незабелязан и неразвит. Изводите са, че наличието на нематериално стимулиране предопределят отношението на персонала към действията на мениджмънта. Чрез индивидуалната нагласа на всеки служител се определя колко дълго той ще работи в интерес на компанията (както и чувството му за сигурност на работното място), с какво може да допринесе за просперитета на дружеството, дали би се чувствал отговорен за слабите резултати, които постига и най-вече дали съществува възможност чрез своите собствени знания, умения и подход да доразвие определен план или извършвана дейност, чрез която банката да стане лидер на пазара в определената сфера.
3. Банковия персонал и необходимостта от реформи по време на финансова криза
Икономичеката криза в България е резултат от световната криза. Тя започна в САЩ, пренесе се в Западна Европа, а от там – у нас. Изходът от кризата ще започне от същото място и ще премине по същия път. Страната е изцяло зависима от кризисните процеси в света и Европа, без да притежава потенциал да им влияе.И още нещо, световната криза се проявява у нас в по-остри форми, отколкото в развитите икономики, защото икономиката е слаба, недостатъчно подготвена и силно уязвима на външни шокове , между другото и поради наличието на режим на валутен борд26.

Инвестирането в хората, придобиването от тях на нови знания и умения, обучението през целия живот са фактори, които ще доведат до постигане на икономически и социален напредък. В този смисъл целите на оперативната програма “Развитие на човешките ресурси” по отношение на образованието и обучението са концентрирани в две приоритетни направления:



  • подобряване на качеството на образованието;

  • обучение в съответствие с потребностите на пазара на труда за изграждане на

икономика, основана на знанието и подобряване на достъпа до образование и обучение.

Несъмнено е влиянието на качественото образование върху успешната бъдеща трудова заетост и професионална реализация. Следователно необходимо е осъществяването на инвестиции в човешкия капитал през целия живот. Количеството и качеството на човешкия капитал в най-голяма степен определят дългосрочния потенциал за развитие на отделния човек, фирма или държава в глобалната икономика. Развитието на човешкия капитал е част от една всеобхватна система на икономика на знанието (иновативни фирми, бизнес среда, информационни и комуникационни технологии), която се подчинява на действието на пазарни фактори извън контрола на правителството. Необходимо е адаптиране към икономиката на знанието при наличието на ясни приоритети за това.

Добре планираните инвестиции в човешки ресурси са основен приоритет в пдългосрочен план за устойчиво социално-икономическо развитие на обществото като цяло и на отделните индивиди в него. Създава се реална предпоставка за изграждане на дългосрочна политика за развитие и специализиране на човешкия ресурс. На микро (фирмено) равнище това ще доведе до по-висока пригодност на работната сила, до подобряване на съответствието на професионалните умения спрямо изискванията на работната среда, преодолявайки по-лесно предизвикателства на пазара на труда в резултат на изпреварващото развитие на новите технологии, иновациите и използването на съвременни информационни и комуникационни технологии в производствения процес. На браншово равнище ефектите ще се реализират с по-голяма гъвкавост и мобилност на персонала в рамките на определен икономически сектор и ще се стимулира клъстърния подход в сдружаването на стопанските субекти. Планирането и успешното реализиране на инвестиции в човешкия капитал е предпоставка за дългосрочна политика в областта на човешкте ресурси.

Развитието на българската икономика, ориентирана към европейската икономика и основана на знанието, налага преосмисляне и засилване на връзките между образованието, научноизследователския сектор и бизнеса. Иновационният подход и създаването на продукт с висока добавена стойност изискват преди всичко наличието на достатъчно и добре подготвени кадри, които да разработват нови продукти и технологии и да подпомагат прилагането им в практиката. Необходимо е осигуряването на квалифицирани кадри за потребностите на бизнеса. Пътят към подготовката на квалифицирани кадри минава през образованието.

На първо място следва да се акцентира върху общообразователната подготовка, след това да се премине през професионалното ориентиране, професионалното образование и обучение през целия живот. В този смисъл е необходимо изграждането на партньорство с работодателите, от което и двете страни биха имали ползи. От една страна, това би дало възможност практическото обучение да се извършва на съществуващата в предприятията производствена база и в реална работна среда, а от друга, бизнесът впоследствие ще разполага с кадри, които имат адекватна подготовка и отговарят на конкретните изисквания по места, важна компонента за развитието на банковата корпорация.

Инвестирането от страна на бизнеса е крайно необходимо както в областта на образованието, така и в областта на науката. На ниво предприятие това е все още неразвита практика, но е осъзната необходимост за голяма част от работодателите. От всичко това следва, че страната не може да разчита на друг ресурс освен на човешкия и интелектуален капитал и би следвало да го развива и модернизира като национален приоритет и антикризисна мярка.


ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Сега, в началото на XXI в., като че ли се събират достатъчно аргументи в полза на твърдението, че бъдещето ще даде приоритет на човешкия капитал по силата на обективните обстоятелства. Знанието, интелектът и качеството на човешките ресурси отдавна са се превърнали в решаващи сили за просперитета на всяка нация, доколкото вече са най-важният елемент на всяка икономическа дейност.

Като цяло постигнето на ефективно планиране и управление на инвестициите в човешкия капитал следва да се извършва по икономически дейности. Чрез стимулиране на инвестиционната инициатива се провокира българските банкови работодатели да изградят по-висока култура на потребление на човешки ресурси, което ще рефлектира пряко върху икономическите показатели от дейността на фирмите им. Различните страни имат различни традиции и национални особености, следствие на тези различия е и употребата на различни методи  на управление на кадровия състав. В България за да се развива успешно банковия бизнес е добре банките да се учат от грешките и да черпят от опита на другите (икономически гиганти каквито са Япония, САЩ и Германия), като по този начин съумеят да извлекат най-доброто.

Изложените в реферата аргументирани становища не “затварят” полемиката, а само провокират нейното начало. Тезата, че човешките ресурси са най-ценният капитал на нацията е неоспорима и достатъчно обоснована. Инвестициите в човешкия капитал, науката и качеството на образованието са сред основните предизвикателства пред България.





1 Устапеткова, Ж., Икономика на труда, Велико Търново, 2007

2 Владимирова, К., Икономика на труда, Нов български университет, 2002,

3 Вачкова, Е., Човешкия капитал, Асоциация на германските търговско-промишлени палати, 2007

4 Устапеткова, Ж., Икономика на труда, Велико Търново, 2007,

5 Петров, Д. Управление на банковия персонал, Наука и кономика, Варна, 2012

6 Кънчев, М. Управление на човешките ресурси, изд.Албатрос, София, 2002

7 Петров, Д. Управление на банковия персонал, Наука и кономика, Варна, 2012

8 Пак там

9 Russ, C. Manpower Planning Systems:Part I.Personnel Journal, 1982

10 www.uni-svishtov.bg/dialog/2009/3.2009-AZ.pdf - Фирмени инвестиции в човешки капитал -

управление на риска /към 15.12.2012/


11 Петров, Д. Управление на банковия персонал, Наука и кономика, Варна, 2012

12 http://rbb.bg/bg-BG/about/02_mision/ /към 15.12.2012/

13 Данните са взети от годишния финансов отчет на “Райфайзенбанк България”ЕАД, поместен в интернет-сайта на Търговския регистър http://www.brra.bg /към 15.12.2012/

14 http://www.unicreditbulbank.bg/bg/About_the_Bank/Mission_and_Values/Mission/index.htm /към 15.12.2012/

15 Данните са взети от годишния финансов отчет на “УниКредит Булбанк”АД, поместен в интернет-сайта на Търговския регистър http://www.brra.bg /към 15.12.2012/


16 Вачков, Ст. и колектив, Финансови измерения на икономическата свобода, Стено, Варна, 2009

17 Вачкова, Е. Управление на човешките ресурси – българският и световният опит, София, 2007 / със съкращения/

18 Пак там

19 Вачкова, Е. Управление на човешките ресурси – българският и световният опит, София, 2007

20 Петров, Д. Управление на банковия персонал, Наука и кономика, Варна, 2012

21 Източник: http://www.nsi.bg /към 15.12.2012/

22 Източник: http://www.nsi.bg /към 15.12.2012/

23 Пак там

24 Петров, Д. Управление на банковия персонал, Наука и кономика, Варна, 2012


25 Петров, Д. Управление на банковия персонал, Наука и кономика, Варна, 2012


26 Ангелов, И. Световната икономическа криза и България, Сборник доклади от юбилейна международна научна конференция том 1, “Наука и икономика”, Варна, 2010


Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница