Издадена от Министерството на транспорта



страница1/8
Дата22.05.2018
Размер1.05 Mb.
#69343
  1   2   3   4   5   6   7   8
    Навигация на страницата:
  • Чл. 30.
НАРЕДБА № 21 ОТ 25 АПРИЛ 2007 Г. ЗА ПРАВИЛАТА ЗА ОСВИДЕТЕЛСТВАНЕ ПРИ ОПРЕДЕЛЯНЕ НА МЕДИЦИНСКАТА ГОДНОСТ ЗА ЛЕТАТЕЛНА РАБОТА И ДРУГИ ВИДОВЕ АВИАЦИОННИ ДЕЙНОСТИ В ГРАЖДАНСКОТО ВЪЗДУХОПЛАВАНЕ

Издадена от Министерството на транспорта

Обн. ДВ. бр.40 от 18 Май 2007г., попр. ДВ. бр.44 от 5 Юни 2007г., изм. ДВ. бр.14 от 20 Февруари 2009г., изм. ДВ. бр.86 от 2 Ноември 2010г.

Чл. 1. С тази наредба се уреждат статутът, съставът и правилата за дейност на специализираната транспортна авиолекарска комисия, наричана "Комисия за авиомедицинско освидетелстване" (КАМО) при определяне на медицинската и психологическата годност на лицата от въздухоплаването и на кандидатите за придобиване на свидетелство за правоспособност, както и изискванията към тях.

Чл. 2. Медицинското и психологическото освидетелстване е задължително за лицата, които кандидатстват за придобиване на свидетелство за правоспособност, както и за лицата от авиационния персонал, за които се изисква свидетелство за медицинска годност по Наредба № 1 от 2003 г. за свидетелствата за правоспособност на авиационния персонал (обн., ДВ, бр. 23 от 2003 г.; изм. и доп., бр. 84 от 2003 г., бр. 56 от 2004 г.; доп., бр. 87 и 112 от 2004 г.; изм. и доп., бр. 99 от 2006 г.), наричана за краткост "Наредба № 1".

Чл. 3. (1) Определянето на наличието или отсъствието на определени физически и психологически качества и състояния на здравето, както и тяхната изразеност се извършва от експерти-специалисти лекари и психолози.

(2) Медицинската годност се определя въз основа на медицински изисквания според съответните правила към Конвенцията за международното гражданско въздухоплаване, посочени в приложение № 1.



Чл. 4. Установяват се следните четири класа свидетелства за медицинска годност:

1. I клас за кандидати и притежатели на свидетелство за правоспособност за:

а) (отм. - ДВ, бр. 86 от 2010 г.)

б) членове на летателния състав от екипажа, различни от пилоти - борден инженер F/EL; щурман (борден навигатор) F/NL; борден радист F/RТOL;

2. II клас за кандидати и притежатели на свидетелство за правоспособност за:

а) (изм. - ДВ, бр. 86 от 2010 г.) малко ВС - PPL(SA);

б) професионален парашутист-инструктор;

в) пилот на планер (и неговите разновидности) PL(G);

г) пилот на свободен балон (и неговите разновидности) PL(FB);

д) мотоделтапланерист (и неговите разновидности) PL(MHG);

3. III клас за кандидати и притежатели на свидетелство за правоспособност за ръководител полети - ATCL, ученик ръководител полети SATCL, както и за вписване на квалификационни класове и разрешения към тях, съгласно глава четиринадесета от Наредба № 1;

4. IV клас за кандидати и притежатели на свидетелство за правоспособност за:

а) стюард/стюардеса C/AL;

б) борден съпроводител F/CL;

в) борден оператор F/OL.


Чл. 5. (1) На първоначално медицинско и психологическо освидетелстване подлежат кандидатите за обучение съобразно посочените в чл. 4 медицински класове.

(2) На периодични освидетелствания подлежат лицата от авиационния персонал в съответствие с медицинските класове по чл. 4.



Чл. 6. (1) Авиационният персонал от военната авиация, който кандидатства за издаване на свидетелство за правоспособност по реда на Наредба № 1, се преосвидетелства с разширен обхват по реда на тази наредба след представяне на документ от последния авиомедицински експертен преглед.

(2) Авиационният персонал, притежаващ свидетелство за правоспособност и свидетелство за медицинска годност, издадени от чуждестранна въздухоплавателна администрация, кандидатстващ за работа в българското гражданско въздухоплаване, се освидетелства с разширен обхват на прегледа по реда на тази наредба след представяне на документ от последния авиомедицински експертен преглед.



Чл. 7. (1) Медицинската годност се удостоверява със свидетелство за медицинска годност със следните срокове на валидност:

1. I клас за кандидати и притежатели на свидетелство за правоспособност за:

а) (изм. - ДВ, бр. 14 от 2009 г., отм. - ДВ, бр. 86 от 2010 г.)

б) членове на летателния състав от екипажа, различни от пилоти - борден инженер F/EL; щурман (борден навигатор) F/NL; борден радист F/ROL - 12 месеца;

2. II клас за кандидати и притежатели на свидетелство за правоспособност за:

а) (заличена - ДВ, бр. 14 от 2009 г.)

б) професионален парашутист-инструктор - 24 месеца;

в) пилот на планер (и неговите разновидности) PL(G) - 60 месеца;

г) пилот на свободен балон (и неговите разновидности) PL(FB) - 60 месеца;

д) мотоделтапланерист (и неговите разновидности) PL(MHG) - 24 месеца;

3. III клас за кандидати и притежатели на свидетелство за правоспособност за ръководител полети - ATCL, ученик ръководител полети, както и за вписване на квалификационни класове и разрешения към тях - 24 месеца;

4. IV клас за кандидати и притежатели на свидетелство за правоспособност за:

а) стюард/стюардеса C/AL - 12 месеца;

б) борден съпроводител F/CL - 12 месеца;

в) борден оператор F/OL - 12 месеца.

(2) Валидността на свидетелствата за медицинска годност за лицата на възраст над 40 години е, както следва:

1. I клас за кандидати и притежатели на свидетелство за правоспособност:

а) (изм. - ДВ, бр. 14 от 2009 г., отм. - ДВ, бр. 86 от 2010 г.)

б) членове на летателния състав от екипажа, различни от пилоти - борден инженер F/EL; щурман (борден навигатор) F/NL; борден радист F/ROL - 12 месеца;

2. II клас за кандидати и притежатели на свидетелство за правоспособност за:

а) (заличена - ДВ, бр. 14 от 2009 г.)

б) професионален парашутист-инструктор - 24 месеца;

в) пилот на планер (и неговите разновидности) PL(G) - 24 месеца, а след 50 години - на 12 месеца;

г) пилот на свободен балон (и неговите разновидности) PL(FB) - 24 месеца, а след 50 години - 12 месеца;

д) мотоделтапланерист (и неговите разновидности) PL(MHG) - 24 месеца;

3. III клас за кандидати и притежатели на свидетелство за правоспособност за ръководител полети ATCL, ученик ръководител полети, както и за вписване на квалификационни класове и разрешения към тях - 12 месеца;

4. IV клас за кандидати и притежатели на свидетелство за правоспособност за:

а) стюард/стюардеса C/AL - 12 месеца;

б) борден съпроводител F/CL - 12 месеца;

в) борден оператор F/OL - 12 месеца.



Чл. 8. (1) Когато притежателят на свидетелство за правоспособност и на медицинско свидетелство, издадено без ограничения, упражнява правата си в Република България и по уважителни причини освидетелстването не може да бъде извършено в срок, медицинската годност може да се удължи веднъж за 60 дни, с изключение на случаите, когато лицето е с индивидуална годност или с насрочен контролен преглед. Удължаването се извършва в съответствие с последното решение на КАМО и след извършване на преглед от лекар в КАМО.

(2) Когато притежателят на свидетелство за правоспособност упражнява правата си извън Република България, срокът на свидетелството за медицинска годност, издадено без ограничения, може да бъде удължен, а медицинският преглед пред КАМО може да се отложи в случаите и при условията, посочени в чл. 12, ал. 2 от Наредба № 1.

(3) Лицето, което не отговаря на изискванията за удължаване на медицинската си годност, се уведомява писмено от КАМО.


Чл. 9. Притежателите на свидетелство за медицинска годност изпълняват задълженията си по чл. 13, чл. 14, ал. 1, чл. 15, ал. 1, чл. 16 и 17 от Наредба № 1.

Чл. 10. Медицинското и психологическото освидетелстване се извършва от КАМО и лабораторията по авиационна психология и безопасност на полетите към КАМО.

Чл. 11. Комисията за авиомедицинско освидетелстване се състои от експерти-специалисти лекари, които отговарят на изискванията по чл. 12, и включва:

1. председател - специалист-лекар;

2. специалист лекар - интернист;

3. специалист лекар - невролог;

4. специалист лекар - офталмолог;

5. специалист лекар - оториноларинголог;

6. специалист лекар - хирург;

7. специалист лекар - акушер-гинеколог;

8. авиационни психолози от лабораторията по авиационна психология и безопасност на полетите.


Чл. 12. (1) Авиомедицински експерт може да бъде лекар с призната специалност, който е преминал курс по авиомедицинска подготовка по JAR-FCL-3 в КАМО в обем 120 часа лекции и практическа работа. На всеки 3 години авиомедицинският експерт преминава най-малко 20 часа опреснително обучение.

(2) В лабораторията по авиационна психология и безопасност на полетите към КАМО работят авиационни психолози, най-малко с магистърска степен по психология, преминали специализирано обучение по авиационна медицина и авиационна психология и последващи опреснителни курсове на всеки 3 години.



Чл. 13. (1) Съставът на КАМО се определя със заповед на директора на Националната многопрофилна транспортна болница "Цар Борис III". В заповедта се посочват председателят и заместник-председателят, които са експерти-специалисти от нейния състав, както и възможността за привличане на експерти-специалисти с други специалности.

(2) Със заповедта по ал. 1 се назначава секретар на КАМО, който извършва административното обслужване на комисията.

(3) Председателят на КАМО при необходимост изисква становище от експерти-специалисти, които не са членове на КАМО.


Чл. 14. (1) Комисията за авиомедицинско освидетелстване извършва:

1. първоначално медицинско освидетелстване на лица, кандидатстващи за издаване на свидетелство за правоспособност при условията и по реда на Наредба № 1, както и медицински подбор на лица, кандидатстващи за първоначално обучение, включително и преминаващите висшия курс на обучение - държавна поръчка;

2. периодично медицинско освидетелстване на лицата от авиационния персонал, притежаващи свидетелство за медицинска годност;

3. извънредно освидетелстване при заболявания, при прекъсване на работа повече от една година или по показания, както и след участие на лицето в авиационно произшествие и сериозен инцидент; в тези случаи освидетелстването се извършва по искане на самото лице, авиационния оператор, доставчика на аеронавигационно обслужване или на Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация";

4. контролни прегледи след по-тежки заболявания и при хронични болестни състояния;

5. научно-приложна дейност по проблеми на авиомедицинското осигуряване, експертиза, лечение, рехабилитация, режим на труд и почивка и безопасност на полетите;

6. теоретична и практическа подготовка на авиомедицински експерти (лекари и психолози).

(2) Членовете на КАМО участват при разследване на авиационни произшествия и изготвят експертни оценки, когато са включени в заповед по чл. 10, ал. 1 от Наредба № 13 за разследване на авиационни произшествия (обн., ДВ, бр. 12 от 1999 г.; изм. и доп., бр. 83 от 2004 г., бр. 77 от 2005 г.).



Чл. 15. Лабораторията по авиационна психология и безопасност на полетите към КАМО осъществява психологическото освидетелстване, което е елемент от освидетелстването по чл. 2. Психологическото освидетелстване се извършва при първоначално медицинско освидетелстване и в случаи, назначени от авиомедицински експерт - невролог.

Чл. 16. Лабораторията по авиационна психология извършва:

1. психологически подбор на кандидати за обучение и на кандидати за получаване на клас медицинска годност;

2. психологически подбор на кандидати за първоначално придобиване на инструкторски права;

3. планови психологически освидетелствания по показания и заболявания;

4. извънредни освидетелствания по показания и при заболявания, при прекъсване на работа повече от една година и след участие на лицето в авиационно произшествие и сериозен инцидент, като в тези случаи освидетелстване се извършва по искане на самото лице, авиационния оператор, доставчика на аеронавигационно обслужване или Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация".


Чл. 17. Комисията за авиомедицинско освидетелстване ползва резултати и консултации от клинични лаборатории, кабинети по функционална диагностика, отоневрология, дерматолог, ортопед, стоматолог и други специализирани изследвания в клиники и лаборатории.

Чл. 18. Комисията за авиомедицинско освидетелстване ползва за нуждите на експертизата и резултати от тренажорни и летателни проверки и други специални проверки на професионалните качества.

Чл. 19. (1) Кандидатът за медицинско освидетелстване подава в КАМО заявление съгласно приложение № 2.

(2) При извънредно освидетелстване след участие в авиационно произшествие и сериозен инцидент лицето подава в КАМО:

1. заявление за извънреден медицински преглед за потвърждаване на медицинската годност;

2. професионална характеристика от работодателя;

3. информационно писмо, изготвено от упълномощения по разследването по Наредба № 13 за разследване на авиационни произшествия, което съдържа описание на авиационното събитие.

(3) Когато освидетелстването по ал. 2 е по искане на авиационния оператор, доставчика на аеронавигационно обслужване или Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация", документите се подават от съответната организация.



Чл. 20. Свидетелство за медицинска годност се издава, след като са направени всички прегледи и изследвания, чрез които се установява физическото и психичното здраве.

Чл. 21. (1) В зависимост от обхвата медицинските прегледи, които извършва КАМО, са първоначални, разширени (при прекъсване на работа повече от една година и по показания), основни (при преосвидетелстване) и контролни (назначени от специалист).

(2) Обхватът на прегледите по ал. 1 включва:

1. снемане на подробна и задълбочена анамнеза, която се формира въз основа на данните в заявлението; попълването на заявлението не освобождава лекарите-специалисти от необходимостта да съберат цялата информация за всички минали заболявания, фамилна обремененост и отклонения от нормата;

2. пълен медицински преглед за установяване на физическото развитие, психическото и здравословното състояние на кандидата, както и на функционалното състояние на зрителния, слуховия и вестибуларния анализатор, психичните функции и особености на личността; основен критерий при определянето на медицинската годност е отсъствието на:

а) вродени или придобити аномалии;

б) явни, скрити, остри или хронични заболявания;

в) рани, телесни увреждания или последствия от операции, които биха могли да предизвикат такава степен на нетрудоспособност, водеща до нарушение безопасността на полета или на безопасността на даденото лице при изпълнение на неговите задължения.


Чл. 22. Първоначален медицински преглед се извършва на кандидатите за първоначално освидетелстване за издаване на свидетелство за правоспособност и/или квалификационен клас и включва:

1. преглед от интернист;

2. офталмологичен преглед;

3. оториноларингологичен преглед;

4. аудиометрия;

5. неврологичен преглед и психиатрична анамнеза;

6. психологическо изследване;

7. хирургичен преглед;

8. гинекологичен преглед;

9. стоматологичен преглед;

10. параклинични изследвания - ПКК, урина, биохимични проби;

11. ЕКГ (12 отвеждания) в покой;

12. ехография на коремни органи;

13. ехография на сърце - за I, II и III клас;

14. функционално стрес-тест изследване (велоергометрия) - за навършилите 40-годишна възраст (за I, II и III клас);

15. функционално изследване на дишането - при първоначално освидетелстване (за I, II и III клас);

16. рентгенова графия на бял дроб и сърце;

17. ЕЕГ.


Чл. 23. Разширен медицински преглед се извършва на всички кандидати за преосвидетелстване за даден квалификационен клас, имащи прекъсване на работа повече от една година след изтичането на срока на валидност на свидетелството им за медицинска годност, както и по показания, и включва:

1. преглед от интернист;

2. офталмологичен преглед;

3. оториноларингологичен преглед;

4. аудиометрия;

5. неврологичен преглед и психиатрична анамнеза;

6. психологическо изследване;

7. хирургичен преглед;

8. гинекологичен преглед;

9. стоматологичен преглед;

10. параклинични изследвания - ПКК, урина, биохимични проби;

11. ЕКГ (12 отвеждания) в покой;

12. ехография на коремни органи;

13. ехография на сърце - само по показания (за I, II и III клас);

14. функционално стрес-тест изследване (велоергометрия) - на 40-годишна възраст (за I, II и III клас), на 50-годишна възраст (за I и III клас), както и по показания - комплекс от рискови фактори, за диагностично уточняване на сърдечно-съдов проблем (за I, II и III клас);

15. функционално изследване на дишането - за I клас (на 30-, 35- и 40-годишна възраст и на всеки 4 години след това), за II и III клас (на 40-годишна възраст и на всеки 4 години след това) и по показания;

16. рентгенова графия на бял дроб и сърце - при прекъсване повече от две години и по показания;

17. ЕЕГ - само по показания.



Чл. 24. Основен медицински преглед се извършва на всички кандидати за преосвидетелстване за даден квалификационен клас и включва:

1. преглед от интернист;

2. офталмологичен преглед;

3. оториноларингологичен преглед;

4. аудиометрия (на всеки две години и по показания);

5. неврологичен преглед и психиатрична анамнеза;

6. психологическо изследване;

7. хирургичен преглед;

8. гинекологичен преглед;

9. стоматологичен преглед;

10. параклинични изследвания - ПКК, урина, биохимични проби;

11. ЕКГ (12 отвеждания) в покой;

12. ехография на коремни органи;

13. ехография на сърце - само по показания (за I, II и III клас);

14. функционално стрес-тест изследване (велоергометрия) - на 40-годишна възраст (за I, II и III клас), на 50-годишна възраст (за I и III клас), както и по показания - комплекс от рискови фактори, за диагностично уточняване на сърдечно-съдов проблем (за I, II и III клас);

15. функционално изследване на дишането - за I клас (на 30-, 35- и 40-годишна възраст и на всеки 4 години след това), за II и III клас (на 40-годишна възраст и на всеки 4 години след това) и по показания;

16. рентгенова графия на бял дроб и сърце - само по показания;

17. ЕЕГ - само по показания.



Чл. 25. (1) Контролни прегледи се извършват на кандидатите за преосвидетелстване с цел диагностично проследяване и уточняване, както и при промяна на физическото и психическото състояние, която може да доведе до невъзможност за безопасно изпълнение на професионалните задължения. Обемът на прегледа се определя индивидуално за всеки отделен случай.

(2) При нужда, по показания, обемът на посочените изследвания в чл. 22, 23 и 24 може да бъде разширен по преценка на съответните медицински специалисти.



Чл. 26. (1) Всеки член на КАМО дава писмено заключение по специалността си след извършване на медицинския преглед и получаване на резултатите от изследванията в съответствие с медицинските изисквания по чл. 3, ал. 2 и го удостоверява с подписа си.

(2) Предоставени мнения от други лечебни заведения или отделни специалисти не са задължителни по отношение на медицинската годност, а служат само при диагностичното обсъждане.

(3) Председателят на КАМО координира извършването на експертните прегледи и оформя и подписва крайното експертно решение след обсъждане становищата на всички членове на комисията.


Чл. 27. (1) Специалистите от КАМО дават заключения по специалността си, въз основа на които комисията общо взема едно от следните експертни решения:

1. годен;

2. индивидуално годен;

3. временно негоден за определен срок;

4. негоден.

(2) В случаите на ал. 1, т. 2 КАМО може да наложи следните ограничения:

1. валиден само за определен срок - TML;

2. да носи корекционни очила или лещи, както и резервен чифт очила - VDL;

3. да носи мултифокални очила, както и резервен чифт очила - VML;

4. да има на разположение корекционни очила за близо виждане, както и резервен чифт очила - VNL;

5. да изпълнява полети само през деня - VCL;

6. (отм. - ДВ, бр. 86 от 2010 г.)

7. (отм. - ДВ, бр. 86 от 2010 г.)

8. да изпълнява полети само с подсигуряващ пилот в самолети с двойно управление - OSL;

9. да изпълнява полети само на определен тип ВС - OAL;

10. да изпълнява полети без превоз на пътници - OPL;

11. да изпълнява полети само с одобрени протези - APL;

12. да изпълнява полети само с одобрени предпазни очила - AGL;

13. да изпълнява полети само като борден инженер - OFL;

14. да изпълнява полети само като борден радиооператор;

15. да изпълнява полети само като щурман (борден навигатор);

16. да извършва обслужване на въздушното движение съвместно с РП без медицински ограничения и притежаващ същия квалификационен клас и разрешения към него;

17. да работи с подсигуряващ правоспособен стюард (стюардеса) без медицински ограничения.

(3) Комисията за авиомедицинско освидетелстване може да вземе решение по ал. 1, т. 3 за срок до една година, след което се извършва освидетелстване за определяне на годността.

(4) При заболявания, изискващи по-продължително лечение с добра прогноза, по изключение може да се вземе решение по ал. 1, т. 4 за срок повече от една година.


Чл. 28. (1) По време на медицинското освидетелстване лицата се считат за негодни до приключване на прегледите и издаване на свидетелството за медицинска годност или до вземане на експертно решение по чл. 27, ал. 1, т. 4. Ако медицинското освидетелстване не приключи до 30 дни, кандидатът подлежи на ново освидетелстване. Срокът на медицинската годност е с дата от датата на започването на медицинския преглед и се определя от класа, възрастта и медицинските ограничения.

(2) След отпадане на причината, наложила медицинско ограничение, на освидетелстваното лице се извършва извънреден преглед при специалиста, наложил ограничението, и с решение на КАМО се издава ново свидетелство за медицинска годност с валидност на основния му медицински преглед.

(3) При констатиране на остро, бързопреходно заболяване по време на медицинското освидетелстване изследването се отлага и се определя временна забрана за работа, след което освидетелстването продължава според възможностите на КАМО за това.


Чл. 29. (1) (Изм. - ДВ, бр. 14 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 86 от 2010 г.) При психологическо освидетелстване (психологически подбор) на кандидати за първоначално обучение за ATСL за медицинска годност I и III клас се поставя оценка по шестобалната система. Кандидатите, получили оценка под добър 4,00, са негодни.

(2) Оценката за II и IV клас е в съответствие с чл. 27, ал. 1 и се представя под формата на заключение, подписано от председателя на КАМО.



Чл. 30. Решенията на КАМО се оформят в протокол и се отразяват в медицинската книжка на лицето съгласно приложение № 3.

Чл. 31. (1) (Попр. - ДВ, бр. 44 от 2007 г.) Решенията на КАМО по чл. 27, ал. 1, т. 1, 2 и 3 се оформят в свидетелство за медицинска годност съгласно приложение № 4.

(2) (Попр. - ДВ, бр. 44 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 86 от 2010 г.) Решенията по чл. 27, ал. 1, т. 2, 3 и 4 може да се обжалват от освидетелстваното лице пред Транспортната централна лекарска експертна комисия (ТЦЛЕК) към Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията по реда на Административнопроцесуалния кодекс.



Преходни и Заключителни разпоредби


Каталог: files -> documents
documents -> Наредба №36 от 30 ноември 2005 Г. За изискванията към козметичните продукти
documents -> Чл. С наредбата се определят условията и редът за осъществяване на дейностите с взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите
documents -> Закон за устройство на територията в сила от 31. 03. 2001 г
documents -> На 14 февруари съвпадат три празника
documents -> Наредба № рд-02-20-16 от 5 август 2011 Г. За планирането, изпълнението, контролирането и приемането на аерозаснемане и на резултатите от различни дистанционни методи за сканиране и интерпретиране на земната повърхност
documents -> Наредба № н-9 от 16 декември 2009 Г
documents -> Световния ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия 16 ноември 2014 година


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница