Кой уби Ахмед?



Дата02.02.2018
Размер268.5 Kb.
#53250

21.10.2008 г.



Кой уби Ахмед?
Много жалко ще е за бедната ни държавица, ако самоубийството на Емин всъщност е убийство, в което е замесена политическа сила и което е прикривано от МВР
Петьо Цеков

Зная, че политическата, медийната и дори обществената памет в България е кратка, но съм сигурен в едно - дори и след десет години при споменаването на ДПС спонтанно ще изниква един въпрос и той е: "Кой уби Ахмед Емин"?

Възможно е разследването на смъртта на най-близкия сътрудник на Ахмед Доган, който през последните дни бе наречен от политиците и "ковчежник", и "консилиере", и "сив кардинал", и какво ли още не, да забие в девета глуха - както убийството на сестрите Белнейски. Но оттук нататък няма начин Боянските сараи на Доган да се свързват с друго освен със смъртта на Ахмед.
Самоубил ли се е Ахмед Емин или е бил убит...

Не би трябвало да прибързваме с изводите, най-вече за да не заприличаме на родното МВР, което през последните 2-3 дни не спира да ни удивлява със смешните си реакции във връзка с тази трагедия. В петък привечер, часове след фаталния изстрел, МВР светкавично обяви смъртта на Емин за самоубийство. Човекът е намерен с личния си пистолет в ръка и един куршум в дясното слепоочие - всеки, който види тази картина, сигурно ще си помисли, че става дума за самоубийство. Но МВР не е "всеки", че да предрешава едно разследване с подобни заключения. И то, забележете - преди да бъде направена аутопсия, преди да бъдат разпитани всички свидетели.


Това МВР ли е или служба за оневиняване и злепоставяне?
Защото да лепнеш на един правоверен мюсюлманин етикет "самоубиец" е много, много гадно злепоставяне. Добре е, че 10 ходжи не повярваха на МВР и приеха, че Емин е "самоубит", иначе нямаше да бъде погребан според обичаите им. Имамите не опяват самоубийци.

Но да се върнем на МВР. Там наясно ли са кога са получили сигнала за смъртта на Емин? Според първото съобщение - около 18 часа. Според второто - около 16.50... Може ли най-накрая да стане ясно - поне на роднините на Емин, в колко часа се е самоубил. Някои депутати, като Атанас Атанасов, твърдят, че според писменото заключение на патолозите това е станало между 12.30 и 13.30 часа. Ако това е вярно, инцидентът е потулван пет часа, а министърът на земеделието е разговарял с призрак в 15.30. Че има забавяне между инцидента и пристигането на полицията, говори и друг официален факт - ръководството на ДПС вече е било в Бояна, когато е пристигнала полицията. А всички знаем официално, че ръководството на ДПС е било на рожден ден на бул. "Стамболийски" по време на инцидента... Всъщност може би не е толкова странно, че лешоядите и гаргите са пристигнали преди полицията!? И може ли най-накрая поне роднините да разберат къде точно е станал инцидентът - в коридор, на стълбище, в кабинет... Ритуално или не...?

Поне роднините би трябвало да бъдат уведомени от МВР и за друго - видял ли се е Ахмед с Ахмед в онзи злополучен ден. Всички твърдят, че Емин е човекът, който е бил връзка на Доган с целия останал свят. Ако някой търси Доган, звъни за връзка с Емин - така стоели нещата. Онзи ден обаче стана ясно, че пристигналият на "Беловодски път" Емин научава какво иска Доган от него (да яде супа) от трети човек. Е, хайде в ДПС да се уточнят - близък ли е бил Емин до Доган или не.

От неприсъствието на Доган на погребението става ясно, че не са си чак толкова близки. Дори шокът на председателя да е толкова голям, колкото го описва един депутат, пак не се разбра защо Сокола не отиде там, където го чакаха 400 опечалени.

Разбира се, най-парадоксална е историята около предсмъртното писмо на Емин. Не друг, а генералният комисар на МВР Павлин Димитров твърдеше, че такова не съществува. Два дни по-късно и забележете - няколко часа след погребението, МВР оповести, че писмо има, то е предълго и е намерено във вътрешния джоб на сакото на Емин. Очевидно е, че комисар Димитров, за когото дори Бойко Борисов твърди, че е професионалист, трябва да има основателен довод, за да жертва репутацията си с подобни прибързани и противоречиви обяснения.
Същото се отнася и за прокурор Руси Алексиев, който все още не знае дали в дома на Ахмед Демир Доган има камери... А ние си мислехме, че вече са иззели записите, прегледали са ги...

Много жалко за бедната ни държавица ще е, ако историята на Емин е история, завършваща с убийство, в което е замесена политическа сила и което е прикривано от МВР. Отвратителни неща се случват на всяка крачка, но това заключение е толкова гадно, че всеки трезво мислещ човек сигурно би го изключил априори.

Нека смъртта на Емин да е резултат от самоубийство.

Но нека да изключим, че става дума за самоубийство на психически нестабилен човек - никой и никога не е твърдял, че Емин е такъв и ще бъде истинско престъпление срещу паметта му, ако го изкарат накрая неуравновесен. Труден ще е опитът да бъде нарочен Ахмед Емин за шахид, който се е самоубил в двореца на Доган с една едничка цел - да го дискредитира. А точно натам отиват работите май.

Зад всяко самоубийство обаче се крие човек, който го е инспирирал.
Няма значение дали става дума за самоубийство след лична драма, бизнес провал или партийна разпра - винаги има подбудител. Ако Емин се е самоубил, както твърдят МВР и ДПС, би трябвало в партията да съществува лице, което е накарало уравновесеният мюсюлманин, баща на три деца, да предприеме отчаян и необратим ход. Не ме интересува какво казал Осман Октай или Сезгин Мюмюн, Асен Агов, Иван Костов. От цялата тази редица стойностно говорене имаше май само при Бойко Борисов, който с чисто полицейски интерес попита дали все пак са вземани натривки от присъстващите на ул. "Беловодски път" - така лесно щеше да се разбере дали някой друг е стрелял в петък в сарая на Доган.

Интересува ме дали разследването ще посочи човека, който подбуди Емин да се самоубие. Човекът или групата лица, които инспирираха това самоубийство. Това е важно, защото всеки подбудител носи отговорност за деянието си. Защото синоним на подбудител е "съизвършител".

Та, накратко, интересува ме кой уби Емин?


21.10.2008 г.

Андрей Иванов: Ще търсим външен мениджър за "Топлофикация - София"Христо

Ковачки може да е сред купувачите на дружеството, казва председателят на Столичния общински съвет:
Зорница Латева

Наскоро Столичният общински съвет изненадващо смени позицията си по спасяването на "Топлофикация - София". Седмици наред мнозинството на ГЕРБ в съвета и кметът Бойко Борисов твърдяха, че правителството в лицето на Министерството на икономиката и енергетиката трябва да поеме дълговете на компанията срещу увеличаване на акционерния си дял в нея. На края общинският съвет реши точно обратното - София ще отпусне 55 млн. лв. за увеличаване на капитала на "Топлофикация" и на дела си в дружеството, за да се погасят задълженията към доставчика на газ "Булгаргаз".
Г-н Иванов, какво накара мнозинството на ГЕРБ в общинския съвет да промени решението си за "Топлофикация"?

- Основната причина е, че вече е октомври и въпреки че времето засега е на наша страна, това няма да продължи дълго. Приехме решение, което ще бъде реализирано най-рано след месец, защото, ако не бъдат погасени задълженията към "Булгаргаз", отоплителният сезон може и да не започне. След като две седмици министерството на икономиката не отговори на предложението ни да изпълни ангажимента си към "Топлофикация", трябваше да вземем нещата в свои ръце.


Искахме държавата да поеме отговорност не защото бягаме, а защото тя държи всички инструменти за стабилизирането на фирмата - промяната на нормативната база, регулирането на цените. Притеснението, че крайното решение се бави и има опасност да влезем в отоплителния сезон, без да са погасени текущите задължения, ни накара да предложим това решение, което е лошо за развитието на града. То не е и най-доброто за гражданите, но е единственото, което ние без правителството можем да вземем, за да получим отсрочка за месец-два. Парите, които ще налеем в дружеството, са за сметка на асфалтирани улици или построени детски градини, но се водим от интереса на повечето хора. Ако "Топлофикация" спре доставките за битовите потребители, електросистемата на свой ред няма да издържи. Това вече засяга не само тези, които са топлофицирани, а всички столичани.
Имаше ли натиск от страна на "Булгаргаз" бързо да се вземе решение?

- Безспорно "Булгаргаз" е в тежко състояние и е нормално да искат уреждане на задълженията.


Поставиха ли ви краен срок?

- Няколко пъти. Първият изтече на 1 септември. Той беше отложен, когато поехме ангажимент да се намери решение.


В отговора на предложението ви министерството на икономиката обяви, че е възможно безвъзмездно прехвърляне на акции от държавата към общината и обратно. Какво мислите по въпроса?

- В дългосрочен план може да се разглеждат и тези варианти, но сега трябва да налеем свежи пари в "Топлофикация", за да погаси задълженията си към "Булгаргаз" и да започне отоплителният сезон. Това са повече предложения за пред медиите. Условие за прехвърлянето е и поемането на гаранциите по двата заема на дружеството от Световната банка и Европейската банка за възстановяване и развитие. Не знаем обаче как ще реагират кредиторите. Възможно е да не се съгласят или да увеличат лихвите, ако общината стане единствен собственик и така да навредим на "Топлофикация".


Срещу отпускането на общински пари за "Топлофикация" поискахте от правителството промяна на нормативната база. Очаквате ли да ги изпълни?

- Да. Очакваме и по-голямо разбиране от гражданските организации и столичани. Не може хората да се призовават официално да не си плащат. Това е обидно за коректните клиенти, а те са повечето.


След като общината придобие пълен контрол върху "Топлофикация", каква е визията ви за развитието на дружеството, при положение че отсега се предвиждат още по-големи загуби догодина?

- Трябва да се върви към приватизация, но този процес е дълъг. Ще изберем консултант, който да предложи как да се приватизира дружеството - изцяло, частично или даже да остане общинско. Но според консултанти и в това състояние фирмата може да се продаде за около 500 млн. лв. Ако това се случи след година, когато "Топлофикация" може да е натрупала 200 - 250 млн. лв. дългове, общината ще получи 200 - 300 млн. лв., които ще се използват за развитието на града.

Временното отнемане на пари от софийския бюджет за погасяването на дълговете ще се изплати. Наливането на средствата обаче не означава, че хората са освободени от задължението си да плащат. Обратното, усилено търсим по-ефективни начини за събиране на вземанията.
Преди няколко седмици казахте, че в момента няма сериозен стратегически инвеститор, който да купи "Топлофикация". Как тогава ще я продадете?

- Ако във фирмата бъдат вложени пари за модернизация, тя ще стане рентабилно предприятие. Общината обаче няма средствата, а и не е редно да ги дава. Купувач ще се намери. Въпросът е каква ще е цената. Заявен интерес вече има, но лошото състояние на фирмата и нормативната база са дадености, които демотивират стратегическите инвеститори. Затова е възможно да изберем консултант и за мениджмънта на компанията. Фирма, която е водеща в света в този тип дейности, ще оздрави "Топлофикация". След това ще тръгнем към приватизация.


Кои са компаниите, които проявяват интерес към "Топлофикация"?

- Очаквам сред потенциалните купувачи да са дружества, които развиват подобна дейност в страната като "Далкия", EVN, Христо Ковачки. По аналогия е възможно сред тях да е и ЧЕЗ, която държи електроразпределението в столицата.


Имаше спекулации, че "Газпром" също се интересува от топлофикационното дружество.

- Изглежда ми логично, но нямам конкретна информация.


А може ли когенерациите на ток да бъдат продадени отделно от производството и доставката на топлинна енергия?

- "Топлофикация" има четири теца, а когенерация в истинския вид има само в ТЕЦ "Изток". Възможно е дялове от когенерациите в два от тецовете да бъдат продадени и с получените средства да се развие производството на ток в другите два теца. Това ще даде глътка въздух на дружеството.


Една от причините за състоянието на "Топлофикация" е и ниската събираемост. Обмисляте ли вариант за събирането на задълженията бъде наета външна фирма?

- Такива опити са правени, но тези, които са си го позволявали, са разследвани от прокуратурата. В този случай се намесва трето лице - посредник между клиента и производителя, и мисля, че това само ще увеличи напрежението между "Топлофикация" и абонатите. Ниската събираемост сега се дължи на липсата на законови възможности за бързо събиране на дълговете. Това става чрез гражданско дело, което се точи три-четири години.

Единственият начин е задълженията да се събират по съкратената процедура от съдия изпълнител. Това може да го реши законодателството. Задължително е "Топлофикация" също да направи нещо, за да върне доверието на потребителите си - да привлече европейски фондове за подобряване на енергийната ефективност на сградите например. Ако хората наистина смятат, че топлинните счетоводители ги лъжат, трябва да има и възможност да се върнат към старото отчитане при съгласие на целия вход. Въобще, при положение че толкова години е рушено, крайно време е да върнем доверието на потребителите.
Може ли да има бонуси за коректните платци?

- Масова практика по света е, когато човек си плаща навреме или е голям потребител, да получава отстъпка. Тази логика обаче не се прилага от "Булгаргаз". "Топлофикация - София" потребява една трета от газа в България, а плаща същата цена, както една баничарница - преференции за големите потребители няма.


Придвижихте приватизацията на Общинска банка, като приехте доклада на консултанта по продажбата. Казахте, че това няма нищо общо със световната финансова криза, но не мислите ли, че тя може да затрудни намирането на купувач и да смъкне цената на банката?

- Реалната продажба ще стане след година-година и половина. Ако кризата продължава дотогава или се задълбочи, приватизацията ще бъде спряна. Няма смисъл да продаваме, когато няма търсене.


20.10.2008 г.



Да се събудиш милионер след яка врътка
С криминална реституция бетонират Южния парк, сега го продават по 1900 евро/ кв. м
С криминална реституция е за­строен Южният парк в зоната око­ло ул. Козяк, където е посолството на САЩ, установи НТ-разследване.

Тя е задействана с твърдението, че паркът там не е бил реализи­ран, сиреч си е било гола поляна. Твърдението е на бившия главен архитект на София Стоян Янев, който със замах парцелира 64 дка от Южния парк. После те са отку­пени от строителната компания Никми АД срещу обезщетение с апартаменти в бъдещите суперлъскави блокове. Защо точно Никми се урежда? Защото зад нея ни се хилят бившият (тогава настоящ)

кмет Стефан Софиянски и синият земеделец и вицепремиер Евге­ний Бакърджиев.

Собствениците на Никми АД (и феновете им във властта) стават милионери само от врътката с ре­ституцията в Южния парк.

И сега те продават апартаменти на ул. Козяк по 1900 евро/кв. м. А са продали вече цели декари с апартаменти. Никми АД се упра­влява от бивши шефове на Софстройпроект.

Днес те си играят с милиони, тех­ни са Гранд хотел София, скандал­ният Милениум център, хотели в Банско и т. н.



Максим КАРАДЖОВ


20.10.2008 г.

Арх.Иван Шишков,район Триадица
- Арх. Шишков, защо точно фир­ма Никми АД строи повечето блокове в Южния парк?

- Сьс сигурност става въпрос за по­купка, иначе те няма как да строят. Ако са взели имот на реститут, те ще си го обезщетяват.



- И не е имало конкурс, спечелен от Никми?

- Ама не може да има конкурс за общински имот изобщо, защото не става въпрос за общински имот. Очевидно е, че през 1997 г. е взето генерално реше­ние - да се изготви цялостен план на мя­стото с квартали, с улици и регула­ция, а не да се ра­боти на парче с ча­стично изменение за всеки парцел.



-Този цялостен план за застрояване в Южния парк от ко­го е одобрен?

- От главния архитект на София (арх. Стоян Янев тогава - б. p.), но преди това от министъра на терито­риалното развитие (Евге­ний Бакърджиев - б. p.). Минало е през всички ин­ституции...



Интервю на Милена МИНЧЕВА
Арх. Магда Карлова,автор на парка
- Арх. Карлова, вярно ли е, че Южният парк -около ул. Козяк не бил реализиран и затова можело да се реституира и застрои?

- Не, той си беше изграден в главни линии - цяла­та алейна мрежа имаше чешма, детска площадка. По алпинеума имаше още тънки работи. Но много хора настояваха,че паркът не е реализиран.



- Кои са тези хора?

- Които искаха да го застроят. Това беше по времето на главния архитект на София Стоян Янев. И 7 са реституирали парка с клетвени декларации! Значи без документ за собственост, а "аз на тебе - ти на мене"!?




21.10.2008 г.

Няма да режат повече от Борисовата градина
Няма да се режат повече парчета от Борисовата гра­дина. Строителството на територията на парка се за­бранява и той ще остане та­къв, какъвто е в момента.

През последните десети­летия от централната гра­дина на столицата бяха орязани десетки декари, особено в местността По­гребите. За няколко години на мястото на гората там изникнаха високи сгради. „Тези хапки са вече изяде­ни", категоричен бе главни­ят архитект Петър Диков. В плана за развитието на града се залага Борисова­та градина да се обяви за резерват. По този начин ще стане недосегаема за инвеститорите. Все още в По­гребите не е застроено мя­стото, където доскоро бе атракционът „Софияленд". Там щяло

да стане зона с многофункционално, пред­назначение, но с ограниче­ни параметри за строежи. „Ще трябва да признаем, че местността е извадена от парка още преди 10 г", каза Диков.

До 2020 г. се предвижда в София да бъдат изградени 7 тематични парка. Първи­ят ще се казва „Искър" и ще предлага водни атракциони. Ще се разполага между яз. „Искър" по дефилето на едноименната река. Бал­неоложки парк „Жива во­да" се планира в гр. Банкя, „Горна баня" и езерото в „Суходол". На север ще се появи спортно-атракционен комплекс „Полето", а в южните склонове на Стара планина - „Софийската све­та гора". Нов градски парк ще се направи върху 200 хектара на североизток, като така ще се обособи Южен парк III. Така в края на периода на всеки столи­чанин ще се падат по 38 кв. м зеленина, което е близо 2 пъти повече от cera.




21.10.2008 г.

Емел Етем: Нека не истеризираме
Ахмед Емин е човекът, който е контактувал с обръчите от фирми, с политическите лидери и властта от името на Доган. Това заяви вчера по Нова телевизия бившият организационен секретар на ДПС Осман Октай Така той коментира самоубий­ството на Емин, началник на кабинета на лидера на ДПС Ахмед Доган. „Тези, които преди години са били много приближени на Ахмед Доган, са били де­монстративно убити", каза още Октай. И обясни, че ед­на от причините Доган да бъде толкова тайнствен, е неговата лабилност. „Паниката и прикриване­то на подробности около смъртта на Емин навяват на мисълта, че не става въпрос за самоубийство", смята Октай. Интерес от това биха имали тези, които са финан­сирали, и тези, които са би­ли финансирани. Октай ка­за още, че от предсрочни избори печели БСП и пре­зидентът Георги Първанов, защото след тежката зима на редовния вот през лятото ГЕРБ щял да има абсолют­но мнозинство, „Атака" щя­ла да бъде втора политичес­ка сила и те заедно можели да образуват мнозинство.

„Управляващите правят всичко възможно инфор­мацията от разработката „Лиани" да не излезе наяве. В нея има конкретни данни за управлението на черната каса на ДПС", за­яви по същата телевизия депутатът от ДСБ и бивш шеф на контраразузна­ването Атанас Атанасов. В „Лиани" било описано как са събирани парите в ДПС от обществените по­ръчки - от всяка една по­ръчка фирмата, която я по­лучи, внасяла до 30% под­куп. В разработката се споменавали депутати и представители на ръко­водството на ДПС, допълни Атанасов.

„Смъртта на Емин е една лична трагедия", каза вицепремиерката и зам.-шефка на ДПС Емел Етем. На въпрос как ще коменти­ра собственото си отсъствие и това на Ахмед Доган от погребението на Емин, Емел Етем отговори: „Това е една доста неприятна ситуация. Нека да не дълбаем в раните на близките. Нека да оставим съответните компетентни органи да при­ключат своето разследва­не." „Да не истеризираме", призова Етем. „Бивше ченге не може да наложи на настоящо ченге да поеме вината." Така лидерът на Националното турско обединение Мендерес Кунгюн коментира самоубийството на Емин. Според Кунгюн имало ясни индикации, че покойният бил вербуван от службите. „Няма начин след тежък разговор с лидера, когато заговори усещането за лично достойнство и чест, да бъдеш допуснат да напус­неш резиденцията, тъй като не се знае къде ще отидеш", е версията на Кунгюн.


21.10.2008 г.

Жеваго къса договора с “Кремиковци”
Украинците готови да делят ишлемето с други фирми
ТЕОДОРА ТОДОРОВА

Украинската компания "Ворскла стийл- България" на милиардера Константин Жеваго е подала предизвестие, че се отказва от договора за ишлеме с "Кремиковци". Това съобщи вчера изпълнителният директор Виктор Демянюк. Според него срокът на предизвестието дори е изтекъл миналия петък.

"Ворскла стийл" не срещала разбиране в желанието си да съхрани жизнеспособността на комбината от страна на синдиците, ръководството на завода и синдикатите, съобщиха оттам. С прекратяването на договора украинците ще станат обикновен кредитор на комбината. От "Ворскла стийл" обаче заявиха, че са готови да водят преговори, за да се промени ситуацията. Както и че са отворени към включването на други фирми в договора за ишлеме.

Според Васил Яначков от федерацията "Металици" към КНСБ в "Кремиковци" няма депозирано такова предизвестие. Според него напускането на украинците не било непреодолима пречка, защото имало фирма, готова да заработи в комбината. Това била "Екометалинженеринг", съобщи за пореден път Яначков.

Колегата му от федерация "Металурзи" към КТ "Подкрепа" Людмил Павлов обаче е категоричен, че няма други кандидати за ишлеме освен "Ворскла стийл". "Ако украинците се откажат, "Кремиковци" тръгва към спиране", коментира Павлов.


21.10.2008 г.

Не пипайте “Славейков”, общинари!
ДЕЯН ЕНЕВ

Защо ни е необходим площад "Славейков" като книжарница на открито и като нищо друго? Ще се опитам да обясня.

Първо, защото вече е част от новата софийска история. Всеки град е сложен конгломерат от места, спомени и хора, които одухотворяват лицето му. Точно такова нещо е площад "Славейков". Огромната книжарница на открито възникна спонтанно в началото на 90-те и изнесе на плещите си, на практика спаси книгата от тотална маргинализация. Това е историческата заслуга на площада.

Второ, защото със своите близо 60 маси площад "Славейков" храни поне 150 човека, а като включим и семействата им, цифрата става доста впечатляваща. Никой управляващ не би посегнал на толкова работни места, ако му пука да не му изстине столът.

Трето, защото повечето от продавачите на книги на площад "Славейков" са от братството на посветените. Те знаят всичко за книгите и за авторите. За различните издания на книгите на български и за качеството на преводите. Такива са Пламен, Ваньо, Едуард, Ивака, Асен. Както не можеш да затвориш тигър в хола на апартамента си, така не можеш да затвориш тези хора в книжарница. Те могат да обитават само подобен резерват на книгата, какъвто понастоящем е площад "Славейков".

Четвърто, защото със своето разнообразие от нови, стари и антикварни книги, събрани на едно място, площад "Славейков" е една много точна диаграма за актуалното състояние на книгоиздателското дело у нас.

Пето, защото в трудното, да не кажа зверско софийско всекидневие, специалното посещение в книжарница дори за заклети читатели е символен акт, граничещ с подвиг. Ако човек работи от девет до шест, за да посети след края на работния ден някоя от книжарниците в центъра, като се имат предвид ексцесиите на градския транспорт, трябва да е готов да пожертва поне още два часа от времето си. Докато дори и забързаното служебно преминаване през "Славейков" ще те информира за новоизлезлите книги или пък някоя стара и любима книга ще те повика.

Шесто, защото в крайна сметка общинарите изобщо не ги вълнува чист ли е или е мръсен площад "Славейков". Ако ги вълнуваше, огромният наем от площада щеше да храни така или иначе едно звено чистачи. Тях не ги вълнува също така какво точно трябва да представлява този площад - дали на него да има пагода, билетен център, химическо чистене или трафопост. Те са си намислили да усвоят едни пари и толкоз. Това са намислили те.

За беда градските средища трудно се подчиняват на изкуствени концепции. Площад "Славейков" е одухотворен от десетилетните усилия на всички тези влюбени в книгата хора, които в студ и пек продават своята "стока". Те са осветили площад "Славейков" със своя труд, със своите познания, с хамалогията, която извършват ден след ден. Прекалено много места има из София, които изискват незабавна общинска намеса, за да си позволяваме да разбутваме една перфектно работеща търговска площ, която освен това има ранг на духовно средище.

Но какво се чудим! Понеже темата позволява, тук ще спомена набързо като финален акорд изчезналата книжарска будка в двора на Софийския университет. Доколкото чувам, това се е случило с личната санкция на ректора Иван Илчев. Щом в сърцето на книжовността - Софийския университет - не изтърпяха това малко прекрасно обиталище на книгата, какво остава за площад "Славейков". Нито текстовете, нито подписките ще го спасят. Единствено ако двамата бронзови Славейкови по чудо се надигнат от пейката, има някаква надежда. Но и тя не е много голяма.


21.10.2008 г.



Депутатите олигавиха националната сигурност с корупция

Мнозинството в парламента не се трогва от критиките на Европа
от Аделина Делийска

С гласовете на левицата и “въздържали се” на НДСВ на 2 октомври т.г. парламентът отхвърли внесения от ДСБ проект за решение за определянето на политическата корупция като заплаха за националната сигурност на България. Това стана в момент, когато държавата се тресе от корупционни скандали, европейски контролни органи и институции ни хокат нонстоп заради подкупните ни властници и чиновници, а медиите на стария континент и отвъд океана периодично ни приветстват с острокритични публикации за ширещата се мафия у нас и бездействието на управниците ни.
Председателят на парламентарната група на НДСВ Пламен Моллов по време на яловия дебат в пленарната зала тогава заяви от трибуната, че принципно царските хора не били против проекторешението в “неговата инструментална част”, а в “партийната политико-пропагандно-предизборна част”. Той определи проекторешението като “самобичуване”. “Не е необходимо да казваме на света, че националната сигурност на страната е под въпрос заради фактора корупция”, заяви депутатът. И какво друго да каже горкичкият, като има за цел да прави наколенки пред своя лидер и патрон, който пък стана безпроблемно горд собственик на гори имоти.

Председателят на парламентарната група на Коалиция за България Ангел Найденов обяви без грам свян от трибуната, че е гласувал "против", защото, според него, проекторешението било „тенденциозно, декларативно, политически спекулативно и затова неефективно”. От името на вносителя ДСБ депутатът Веселин Методиев заяви, че „явлението” политическа корупция е заплаха за националната сигурност.

Наложи се бившият просветен министър да прочете идеята за решението, тъй като формалният му съставител Асен Агов по това време беше в командировка. Според Методиев решението е било необходимо, за да има основа, върху която да се стъпи в по-нататъшната законодателна работа в битката с корупцията и организираната престъпност.

Нужно е било и за да се даде регламент за контрол върху изпълнителната власт, която е в основата на явлението политическа корупция, каза той. Не може да се отрече, че в това има логика. Още повече, че в наказателния ни кодекс липсва точна и ясна формулировка въобще за корупцията, поради което магистратите се жалват, че била трудно доказуема и съответно наказуема.

На 16 октомври в „Интернешънъл хералд трибюн” излезе огромна статия, която отново разкрива връзки на властта у нас с организираната престъпност. „Това са чужди журналисти, които не са били повлияни по някакъв начин от онова, което се случва у нас или пък от българските взаимоотношения. В тази статия се казва много ясно, че ако една страна има мафия, то в България мафията си има държава”, припомни вносителят на предложението Асен Агов.

И не пропусна да отбележи, че този перифразиран израз често-често се подмята в публичното пространство от колегата му Атанас Атанасов. Много впечатляващо е, че в тази статия се потвърждават данните, които преди време бяха дадени от Цветан Цветанов на главния прокурор Борис Велчев за финансирането на БСП под егидата на Станишев и за сделките на станалите скандално известни бизнесмени Стойков-Николов. „Двамата са финансирали БСП с 250 000 лв. Това е парекселанс политическа корупция”, се гневи човекът на Костов.

Защо политическата корупция е заплаха за Националната сигурност?

В закона за защита на класифицираната информация е дадено много точно определение какво е национална сигурност. В него се казва: „Национална сигурност е състояние на обществото и държавата, при което са защитени основните права и свободи на човека и гражданина, териториалната цялост, независимостта и суверенитета на страната и е гарантирано демократично функциониране на държавата и гражданските институции, в резултат на което нацията запазва и увеличава своето благосъстояние и се развива. Ако погледнем какво се случва в България през последната година, ще установим, че благосъстоянието далеч не се увеличава, инфлацията расте, доходите на хората на този фон практически намаляват.

Загубени са над един милиард евро свежи пари от европейските фондове, което със сигурност намалява благосъстоянието на нацията. Ако погледнем изборите в Петрич, виждаме, че там се купуват гласове открито и безнаказано, което е също така ярка демонстрация на политическа корупция и което нарушава демократичното функциониране на държавата и гражданските институции според дефиницията, цитирана по-горе.

Следователно националната сигурност е силно застрашена, са категорични народните представители от опозицията. Затова те поискаха да бъде прието решение от НС, с което да се даде квалификация на политическата корупция, застрашаваща националната сигурност. И то правна квалификация, защото решението на законотворците има силата на закон и така щеше да се регламентира опасното явление, което се превръща в октопод през последните години.


Отказа на мнозинството да приеме това решение показва, че то толерира политическата корупция, са категорични протестиращите опозиционери. Отказът им се дължи на две причини – едната е глупава упоритост, която е характерна за много мнозинства в парламента, да не се приеме инициативата на опозицията, защото това се смята за някакво отстъпление.

Това е нелеп политически инат, коментира Асен Агов. Другата е гузна съвест затова, че когато бъде формулирано, че политическата корупция е заплаха за националната сигурност, всички, които упражняват политическа корупция, могат да бъдат подведени под отговорност по текстове от наказателния кодекс. Факт е, че от много години в НК няма текст за корупция, а съществуващите обтекаеми текстове изискват сложни процедури и не са ефективни.

Предложението на ДБС и опозицията можеше да отключи път за решаването на този болен за съвремието ни проблем. От дългото депутатско лигавене в пленарна зала обаче стана ясно едно – че в България няма политическа воля за справяне с политическата корупция. Затова не бива да се чудим, че получаваме наказателни санкции от ЕС, че там не вярват на съдебната ни система.

Затова хич няма да е чудно скоро да дойдат нови сразяващи данни и нов смазващ доклад от ЕК в края на ноември, който нищо чудно да наложи и използването на предпазни клаузи към нас. „Депутатите неглижираха предложението ни от гузна съвест. Тя не им позволи да бъдат уличени като евентуална заплаха за националната сигурност”, заключи вносителят от тъмносинята група.

Опозицията се кани да продължи да отстоява това свое предложение. Обстановката според десните народни избраници ще се нагнетява и скандалът с ДАНС щял да изглежда като детска пиеска в сравнение с това, което предстои да се разразява и разиграва в страната. Новият доклад от Европа щял да е жесток и обиден за българите благодарение на това правителство, пророкуват ядно критиците на властта.


21.10.2008 г.



Съседи пищят от купони в резиденция “Лозенец”

СОФИЯ. До резиденция "Лозенец" живеем на затворени прозорци с тапи в ушите. Това са написали в жалбата си до Столичната община съседи на двореца. Елиа и Николай Илиеви се жалват от децибелите, които се носят откъм сградата в почивните дни. От ранно лято до късна есен в градината се провеждат много тържества с изнесени навън тонколони, оплакват се гражданите от квартала. По думите им нощем, след 22 часа, също дънели яки децибели. Фамилията често подавала сигнали до полицията за шума. Организаторите обаче намалявали музиката само в присъствието на униформените, а после пак надували колоните. С жалбата на Илиеви ще се занимават днес съветниците от комисията по ред и сигурност.

Резиденция "Лозенец" се стопанисва от Министерството на отбраната. Бившият военен министър Николай Свинаров я ремонтира за малко под милион лева. Сега за нея се грижи бившият шеф на Изпълнителна агенция "Военни клубове и информация" Стоян Стоянов. След промените в министерството той стана зам.-директор на новата агенция "Социални дейности".

Сияна Севова


21.10.2008 г.
НДСВ - абонирано за властта?

Ново име, стар лидер и протегната ръка към ГЕРБ са резултатите от четвъртия конгрес на жълтите
Ина Михайлова

Без драми и сътресения, като по картинка, мина четвъртият конгрес на НДСВ в Габрово. Допуснатите грешки от скандалния трети форум този път бяха избегнати след предварително взети мерки от организаторите. Дисциплина, изказвания, ръкопляскания, без заговори в кулоарите, при строго съблюдаване на дневния ред жълтите в събота си свършиха основната работа преди парламентарните избори. Избраха си ново ръководство, гласуваха си основополагащи за предизборната платформа документи и начертаха в общи линии бъдещето си.

Ако трябва телеграфно да обобщим резултатите от партийния форум, то четвъртият конгрес на НДСВ произведе две важни новини. Първата е преименуването на партията, от чиято абревиатура излезе "Симеон Втори", а влезе "Стабилност и Възход". Така от втори път, след като решенията на предишния трети конгрес бяха оспорени в съда, царистите успяха да сменят името на партията. Семантичният анализ на Камелия Касабова аргументира промяната: стабилността е водещата персонална характеристика на Симеон Сакскобургготски, а възходът е следствие от стабилната ситуация.

Е, не липсваха сълзливи излияния, но те останаха глас в пустиня. "За Бога, не ни изоставяйте!", проплака делегат от Плевен. Думите му поядосаха Сакскобургготски, но в крайна сметка, независимо от безпочвените предконгресни спекулации, лидерът на НДСВ бе преизбран на поста си. Заради стабилността и възхода в името, някои наблюдатели определиха конгреса в Габрово като възродителен.

Втората новина, която произведе форумът, е гласно изреченият знак към ГЕРБ за възможна следизборна коалиция. Според наблюдатели това превръщало форума в повратен за партията и нейното бъдеще.

Царят - отново номер едно

Лидерът на НДСВ Симеон Сакскобургготски отново бе безспорен хит сред делегатите на конгреса. И този път думите му, прекъсвани от аплодисменти, станаха повод за безброй коментари. Все още има хора, които приемат участието си в партията като абонамент за депутатски и други кресла във властта, изрази ясно недоволството си лидерът на жълтите. Има хора на различни нива, които се опитват да насаждат противоречия и интриги, разчупи дипломатичния тон Сакскобургготски. Критиките към НДСВ са много, защото тази партия промени статуквото в България, подчерта Симеон. При закриването на партийния форум старият нов лидер остана верен на аристократичните си принципи. "Въпреки многото критики и умишлено очерняне на моята личност, няма нищо по-силно като противодействие да носим в сърцата си волята да служим на България", отбеляза в заключение царят.

Симеон Сакскобургготски посочи 11 от общо 19-членния Политически съвет на НДСВ. Той и председателят на парламентарната група Пламен Моллов влизат в него по право, останалите шестима бяха гласувани от делегатите. По волята на последните в Политическия съвет влязоха Антония Първанова, Станимир Илчев, Минчо Спасов, Владимир Каролев, Соломон Паси и Владимир Даскалов. Лидерът посочи Нина Чилова, Илия Лингорски, Христина Христова, Милен Велчев, Огнян Герджиков, Марина Дикова, Деница Димитрова и Олимпи Кътев. Наред с познатите имена в новия орган от т.нар. "царска квота" влязоха трима, не толкова известни на национално ниво, активисти - кметът на Симитли Апостол Апостолов, зам.-кметицата на Стражица Верка Божкова и областният управител на Враца Антонио Георгиев. С това Сакскобургготски затвърди вече обявената линия, че ще бъдат дадени по-силни позиции на общинските и областните активисти и организации.

На дневен ред сега е определянето на заместници на лидера. Очаква се това да стане много скоро, пророкуваха жълти депутати, като някои дори посочиха 22 октомври като краен срок. Най-вероятно тримата зам.-председатели ще запазят своите постове - Марина Дикова, Милен Велчев и Илия Лингорски. За двете вакантни места не липсват номинации, като източници от жълтата централа спрягат за единия пост Христина Христова. Тя е като дялан камък и няма предизвикателство, с което да не може да се справи, коментират нейни колеги. Активната й роля в социалната сфера, която е сред приоритетите на НДСВ, й "отрежда" поста, допълват те. Христова бе сред основните организатори на конгреса в Габрово и получи поздравления за добрата работа лично от лидера. За второто вакантно място се спрягат три имена - тези на Олимпи Кътев, Огнян Герджиков и Минчо Спасов. Преди форума делегати предвещаваха най-главоломна партийна кариера на Спасов и засега техните прогнози по отношение на "устатия" председател на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред се сбъдват. Не без достойнства са и кандидатурите на Кътев и проф. Герджиков. От "Врабча" обаче се опасяват, че понякога острите изказвания на Кътев можели да навредят на НДСВ.



Формулата 8+3-5

Защо формулата 8:5:3 не се прилага на местно ниво, а само на централно? Защо партньорите от НДСВ уволняват нашите хора от регионите при положение, че нашите хора са по-подготвени? Тези въпроси провокираха стрянето от страна на лидера на НДСВ заради боричканията за власт. Репликите на някои областни координатори не можа да чуе и лидерът на БСП и министър-председател Сергей Станишев, който преди това даде обективна и висока оценка за ролята на жълтата партия в тройната коалиция и управлението на страната.

Антикоалиционен бе и тонът на министъра на държавната администрация Николай Василев. Според него формулата на управление не била 8:5:3, а 8 плюс 3 минус 5, защото "ние в много случаи сме слаби и безлични в тази коалиция". Василев окачестви още правителството като "средно успешно". Само дето не стана ясно кое е средно успешното - може би недокрай овластяването на всеки с партиен билет от НДСВ? За да не се сраства партията с властта, с промени в устава занапред министрите няма да заемат ръководни постове в НДСВ, гласуваха делегатите на конгреса.

"Министрите на НДСВ сме дисциплинирани и отговорни членове на кабинета", посочи Василев. "Но питате ли ни как се чувстваме, когато в Министерския съвет и в държавата се случват неща, твърде различни от нашите принципи и разбирания", обърна се той към делегатите. И понаруши коалиционния тон на общуване, за който Симеон Сакскобургготски твърди, че се налага от НДСВ като нов стил на общяване в българската политика.

Василев обвини още коалиционните си партньори, че не подкрепяли НДСВ-представителите във властта за предлаганите от тях мерки на прозрачност. "През този мандат няма нито една концесионирана магистрала или летище, в много сектори реформите са напълно замрели", посочи администратор номер едно в държавата. Което със сигурност ще му отвори нови фронтове сред коалиционните партньори.

"През този месец Сергей Станишев и Бойко Борисов изостриха своя кандидат-премиерски дуел, но мен най-много ме боли, че в момента НДСВ не участва в подобен дебат", отбеляза Николай Василев и попита защо НДСВ не е в епицентъра на политическите събития. Отговорът дойде бързо и то от устата на дясната ръка на Симеон - Милен Велчев. Той в прав текст каза, че настоящият дебат между БСП и ГЕРБ не е дебат на НДСВ. "НДСВ е центристка сила и ние нямаме идеологическите бариери и предубеденост, с които подхождат други политически сили, заявявайки че не могат да бъдат в коалиция с другата част на спектъра. В цял свят центристките политически сили подхождат прагматично към построяването на коалиции и обикновено успяват да работят добре с всички политически сили", заяви Велчев и с това практически показа готовност за бъдеща коалиция с ГЕРБ.



На изборите - соло, след тях...

Имаме амбиция и сме готови да участваме самостоятелно на парламентарните избори, бе посланието, което витаеше в конгресната зала. И ако част от делегатите окачествяваха словото на премиера Станишев като "оферта" за ново съвместно управление, други категорично бяха на мнение, че не такива трябва да са тълкуванията на казаното от БСП-лидера. Самият Симеон Сакскобургготски за пореден път подходи с известната си дипломатичност, отбелязвайки, че не е "гадач", но се надява за коалицията. Членът на Политическия съвет на НДСВ Владимир Каролев вчера заяви, че според проучвания на социологически агенции НДСВ се радва на 6% от общественото внимание, което било по-реалистично от оповестяваните умишлено занижени резултати за движението под и в границите на 1%.

Освен че според свои съпартийци Милен Велчев се оказва в позицията на най-силния в НДСВ, заместникът на Сакскобургготски с думите си даде ясен знак за следизборно сътрудничество с ГЕРБ. Евентуална стъпка от страна на НДСВ не е лишена от логика, като се има предвид, че лидерът на герберите е рожба на жълтата партия.

НДСВ няма да се оттегли от своята отговорност, но и няма да приеме да му се приписват чужди грехове, каза Сакскобургготски пред делегатите. Някои изтълкуваха това като сигнал за разграничение от БСП и ДПС. Вчера Каролев заяви в прав текст, че ако ДПС се оттегли от тройната коалиция НДСВ и БСП ще отбележат ръст на доверието и това ще им донесе плюсове. Веднага след това обаче допълни, че подобно нещо никой не иска, защото има ангажименти, подписано споразумение и всичко се спазва.



Ако трябва да използваме стилистиката на лидера Сакскобургготски, по отношение на следизборното поведение и евентуалното участие на жълтите във властта, би следвало да се направи следната прогноза. В политиката трябва да се отстояват позиции и при нужда да се извличат дивиденти от определени успехи, не обаче с цената на всичко. Ситуациите са различни и не трябва да се правят обобщения заради едни или други прояви на някои особи. Не трябва да се чертаят планове въз основа на това какво може да се е случило, а въз основа на това къде е бъдещето и какво се очаква. Важно е в политиката да има гъвкавост и да не се губи крайната цел. Подходящо за НДСВ, нали?


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница