Корабът общо разположение



страница1/8
Дата15.12.2022
Размер40.39 Kb.
#115912
ТипКодекс
  1   2   3   4   5   6   7   8
Корабът-общо разположение

Корабът - общо разположение
Английския термин шипинг (shipping) има няколко конкретни значения, но за целите на този курс с него обозначаваме търговското корабоплаване (merchant shipping).
В Република България обществените отношения, които възникват във връзка с търговското корабоплаване се уреждат от Кодекса на търговското корабоплаване, КТМ.
Според разпоредбите му търговското корабоплаване обхваща дейностите за превоз на пътници, багажи, товари и поща с кораби, наемане, други сделки с кораби, влачене и тласкане на кораби и товари, търсене, спасяване и оказване на помощ на търпящи бедствия хора и кораби, извършване на морски и речни услуги, свързани с корабоплаването, стопански риболов, експлоатация на морски и речни ресурси и други стопански дейности с използване на кораби.
Търговски кораб по смисъла на този кодекс е всеки самоходен или несамоходен плавателен съд или плавателно съоръжение, предназначено за плаване и за извършване на изброените дейности.
Учебната дисциплина „Въведение в шипинга" (Introduction to shipping) е правно-икономическа дисциплина, която разглежда изключително използването на кораби за превоз на товари между различни държави. Отделните теми в тази учебна дисциплина разглеждат въпроси, които имат за цел да осигурят на всеки, който се стреми да изгради кариера в този бизнес, придобиването на основни общи познания за:

  • кораба, неговото устройство, общо разположение и конструктивни елементи, теорията на кораба, неговите основни линейни, обемни и експлоатационни характеристики, различните типове кораби, както и дейностите, които го превръщат от техническо съоръжение в пълноценен изпълнител на превози на товари по море;

  • разнообразните дейности, които трябва да бъдат извършени, за да бъде изпълнен успешно всеки превоз на товар по море, ролята на всяка от дейностите поотделно и взаимодействието между тях, както и произходът и историята на процесите във всяка една оттях;

  • действащите лица, които участват в подготовката и извършването на морските превози, техните наименования, взаимодействие и йерархия;

  • терминологията, която се използва.

Тъй като професионалистите в шипинга се занимават както със самите кораби (ships), така и с пазарите (markets), на които корабите работят, ще бъдат разгледани елементи от географията на морските превози, както и правни аспекти на управлението на корабния бизнес. И понеже цялата търговия в края на краищата опира до пари, ще хвърлим поглед върху въпросите на фискалната отчетност, и отчетността, нужна на мениджмънта, както и върху фирмената организация.
Качества на кораба като плавателно съоръжение
Търговският кораб е основополагащото начало на всички търговско-ориентирани корабни дейности, поради което основни понятия от теорията и устройството му трябва да се познават от всички, които работят в тази индустрия.
Вероятно дълъг период е бил необходим на homo sapiens sapiens да съобрази, че черупковата форма радикално редуцира теглото на изработеното от него плавателно средство, и му предоставя удобна кухина с многократно увеличена превозна способност. Историята на корабостроенето оттогава до сега представлява, казано най-общо, история на прогреса в знанията и уменията на човека да защити кухината и да я пригоди за разнообразните си нужди, като заедно с това осигури необходимата енергия за придвижването на плавателното средство и прилага модели на управление, които осигуряват безопасност и ефективност на използването му.
Съвременният кораб представлява сложно инженерно съоръжение, което е предназначено да плава във вода в определено изправено положение, да се движи по нея и да изпълнява специфични дейности. Неговият дизайн съответства както на прогреса в науката, техниката и технологиите, така и на предназначението му. Кораби се използват за широко многообразие от дейности на море, всяка от които поставя различни изисквания към архитектурата, здравината, големината и обзавеждането му. За да изпълни тези изисквания корабът трябва да притежава редица качества - експлоатационни, якостни, мореходни, построечни и др., които най-общо можем да групираме така:

  • комплекс от основни качества, общи за всички кораби. Те определят годността на кораба да издържи на въздействието на средата, в която работи, и да се движи в нея със зададени от човека параметри, и обхващат:

о здравината и водонепроницаемостта на корпуса, които се осигуряват от материалите, от които е изработен, както и от оптималното им разположение;
о мореходните качества на кораба, които характеризират поведението на кораба във водата - шест на брой:

  • плавателност е способността на кораба да плава във водата в определено положение и да изпълнява предназначението си;

  • устойчивост е способността на кораба да да се връща в равновесно положение, след прекратяването на действието на сили, които са го извели от него;

  • непотопимост е способността на кораба да остане плаващ, след наводняване на част от помещенията му;

  • движимост и способността на кораба да се придвижва с определена скорост при определена мощност на двигателя му;

  • управляемост е способността на кораба да се движи по зададена траектория;

  • плавност на клатене е способността на кораба ритмично и плавно да се колебае около равновесното си положение;

  • комплекс от специални качества, които определят годността му да изпълни специфичната дейност, за която е създаден.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница