Личностноориентирана образователна технология за формиране на азбукаря като читател



страница1/7
Дата21.08.2023
Размер163.61 Kb.
#118465
  1   2   3   4   5   6   7
Иновативна образователна технология за формиране на азбукаря като читател

иновативна образователна технология
за формиране на азбукаря като читател

Гл.ас. Теодора власева




An innovative educational technology
for the formation of the ABC-learner as a reader

The focus of the technology is a student-centered reading education: personally-oriented, personally-developing and personally–supporting. The personally-oriented vector traces the movement from the student to the subject, develops the individual experience and the reading’s value giving, stimulates the child’s self-awareness and self- development as a reader. The personally-developing vector moulds constructively the exteriorization of the new competencies as the processes of the reader’s self –development and self–realization. The personally–supporting vector approves the student as a subject of the learning, who successfully overcomes the positional and the subject difficulties in the reading mastering.


Иновирането на началното обучение по четене и литература е белязано с противоречивото и не лесно/трудното преобразуване на традиционния предметноцентриран образователен модел в личностноцентриран. Несъстоялият се собствено методически прочит на новопарадигмалните идеи затруднява създаването на адекватен инструментариум за тяхната реализация, а стихийното прилагане на т.н. методи за активно обучение не успява да персонализира педагогическото взаимодействие, тъй като не променя качествено нито характера му, нито резултата му. Ето защо представяме експериментираната от нас технология за формиране на азбукаря като читател чрез историята на нейното създаване. Считаме, че възхождането от основанията на личностноцентрирания модел към неговото технологизиране и последващо операционализиране полага път и за успешното му внедряване като иновация.


1. Концептуализация на модела за личностноцентрирано обучение, приобщаващо детето към книгата и четенето.


Необходимостта от личностноцентрирано обучение по четене произтича от противоречието между новите образователни приоритети в развиващото се общество на знанието и задълбочаващата се криза в четенето. От една страна, нараства обективната ценност на четенето като инкултурираща практика, развиваща творческия потенциал и автономността на личността и като универсален инструмент за самоактуализация чрез учене през целия живот. От друга страна, обективно са налице признаци за срив в количествените и качествените параметри на четеното, в т.ч. на детското. Фактите сочат, че средностатистически българският ученик по-скоро не чете - 40 % от седмокласниците са функционално неграмотни, а 28 % - вторично неграмотни [5].
Логично е да се запитаме - ако специалистите са прави, че читател се става до 12-та година на човека, то не трябва ли корените на кризата да се търсят в колизии на читателското развитие още в началния образователен етап? И да се обяснява дистанцирането на детето от четенето с промяна в медийните му приоритети и обусловената от тях насоченост към моделите на т.н. бързо и лесно четене (за информация, за развлечение или по задължение...), [2; 4] не означава ли да признаем, че обучението следва стихийното развитие под влияние на средата, а не създава среда за същинското развитие на читателя? Защото читателят се ражда именно чрез опита, придобит в практикуване на модела на т.н. „бавно”, творческо четене [4], свързано с литературата и книгата и съизмеримо с личностноформиращите функции на четенето. Възниква въпросът как този модел следва да се актуализира в контекста на приобщаването към книгата, за да стане и остане литертурното четене индивидулно и социално значима културна практика.
В парадигмата на личностноцентрираното образование [6; 7] три са ключовите направления, в които обучението на читателя може да се концептуализира и да се конструира като личноориентирано, личностноразвиващо и личностноподкрепящо.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница