Наказателно право



страница1/103
Дата22.12.2022
Размер0.89 Mb.
#116014
ТипКодекс
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   103
ok Markov
Свързани:
162637256138562

НАКАЗАТЕЛНО ПРАВО. ОСОБЕНА ЧАСТ Доц. Румен Марков
Особената част на Наказателния кодекс е структуриран в 14 глави, всяка от които озаглавена. В заглавието на главите се съдържа уточнения за родовия обект на всички престъпления събрани в тази глава или с други думи какви видове обществени отношения засяга едно или друго престъпление. Главите са структурирани в раздели, които също са наименови.
Принципно положение: Първо се изтъкват обективните признаци на състава и след това субективните такива. Освен това самите обективни признаци имат следната последователст:
1. обекта на престъплението /обикновено посочен в заглавието на раздела/;
2. субект;
3. изпълнителното деяние. Във всеки един състав ясно трябва да се открои изпълнителното деяние, в какво се изразява престъпната дейност. Във връзка с това, изпълнително деяние трябва да се посочи чрез: началото на изпълнителното деяние, с какви действия се започва и е вече в стадия на опита и от друга страна особено важно е да се очертае кога престъплението е довършено – какво трябва да стане в обективната действителност, за да се смята престъплението за довършено;
4. на следващо място се изясняват такива обективни признаци като начин и средства, условие на време, място, обстановка, които се изискват за наличието на този вид престъпление.
Следват субективните признаци – задължителен субективен признак е вината, т.е. трябва да се посочи с каква форма на вина трябва да е участвал деецът, за да осъществи това престъпление. На следващо място следва да се посочат факултативните признаци /ако има такива/ - цел на дееца или намерение, мотиви и др.


2. Престъпления против републиката. Родов обект на тези престъпления е държавата с нейната републиканска форма на управление. Наречени са още противодържавни престъпления. Всички те уреждат политическите обществени отношения установени в страната, възникващи и съществуващи в процеса на упражняване на властта в страната от държавните органи. От обективна страна всички тези престъпления са обективно годни да засегнат държавата или властта в страната. От субективна страна става дума единствено и само за умишлени престапления /тук няма непредпазливи престъпления/ и са извършени почти всички с пряк умисъл. Освен това почти всички престъпления от субективна страна се характеризират и със специална цел – деецът трябва да преследва тази специална цел, която най-общо казано е политическа цел или цел за засягане властта в републиката.
Системата на тези престъпления обхваща разпоредбита на чл. 95-110 от НК. Тези текстове са разпределени в четири раздела. Първите два раздела съдържат преките посегателства срещу властта. Това е което ги отличава от останалите престъпления в тази глава.
Разликата между тях. Раздел І “Измяна” съдържа в себе си посегателства срещу вътрешната сигурност в държавата или посегателствата срещу властта от вътре.
Раздел ІІ “Предателство и шпионство” съдържа престъпления, които засягат външната сигурност в страната или националния суверенитет, териториалната цялост и военната мощ на държавата. С други думи в този раздел ІІ се съдържат такива престъпления, които представляват съдействие на друга държава в нейната дейност срещу България.
В следващия раздел ІІІ “Диверсия и вредителство” се съдържат политическите престъпления, които представляват косвено, опосредствено посегателство срещу властта и това са престъпленията диверсия и вредителство, които имат сложен или комплексен обект. Това са престъпления, които въздействат пряко върху икономическата база на страната, като чрез това въздействие в крайна сметка се цели да се дестабилизира политическата власт в страната.
Последният раздел ІV “Други престъплени”. Още в края на 1989г. с промени в НК са засегнати тогава съществуващите раздел ІV и V, като много текстове са отменени, други променени и всъщност остатъците от двата раздела са събрани в раздел ІV. Понеже е трудно да се групират, законодателят е излязъл от полежение именовайки ги други. Освен това през 2002г. е включен чл. 102а - тероризъм, с което става съвсем невъзможно тези престъпления да бъдат вкарани в една категория. Може да се каже, че в този раздел намираме инкриминирана една предварителна престъпна дейност срещу държавата и други престъпления.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   103




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница