Нсорб сдружението на общините излъчи кмета на Самоков Вл. Георгиев за свой представител в Съвета по горите



Дата08.06.2018
Размер264.44 Kb.
#71955
21.04.2013

НСОРБ
Сдружението на общините излъчи кмета на Самоков Вл. Георгиев за свой представител в Съвета по горите

viaranews.com /2014/април/21

Кметът на Самоков Владимир Георгиев е определен за представител на Националното сдружение на общините в България в Националния съвет по горите. Решението е взето от Управителния съвет на сдружението. Кметът ще участва в заседанията на Националния съвет, като се задължава периодично да предоставя информация на НСОРБ за дейността и работата на съвета. За взетото решение кметът Георгиев е уведомен с официално писмо от изпълнителния директор Гинка Чавдарова.
Общинари зоват министър за среща чрез медиите

trud.bg 21.04.2014 21:28



Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) прибегна до медиите, за да призове регионалния министър Десислава Терзиева за среща. В разпространено по време на празниците писмо от сдружението настояват да бъдат изслушани при разпределението на финансовите приоритети на новата оперативна програма “Региони в растеж” (2014-2020 г.).

Виж тук новите електронни издания в MediaMall - цени от 1,20 до 4,80 лева - вечеи с SMS

“Изказваме сериозната си загриженост за прекъснатия за повече от 6 месеца двустранен диалог по подготовката на новата оперативна програма”, се казва в писмото.

Общинарите твърдят, че точно финансовото разпределение на приоритетите, което е най-важно, се прави едностранно, а в същото време ведомството твърди пред медиите, че новата оперативна програма е изцяло съгласувана със сдружението на общините.

От НСОРБ казват, че има нужда от прецизиране на обектите на културното наследство, които ще влязат в програмата, в приоритетна ос “Регионален туризъм” и настояват да се дискутира с тях методологията, по която ще бъдат определени. Те настояват да бъде чуто мнението им за общинската образователна инфраструктура.

От регионалното министерство коментираха пред “Труд”, че министър Десислава Терзиева се среща почти непрекъснато с представители на сдружението на общините.


ФОКУС
В Кюстендил е обявен конкурс за избор на директори на две обединени детски заведения

21 Април 2014 | 11:29 | Агенция "Фокус"

Кюстендил. В Кюстендил е обявен конкурс за избор на директори на две обединени детски заведения, предаде репортер на Радио „Фокус” – Кюстендил. Конкурсът е обявен със заповед на кмета на общината Петър Паунов и ще се проведе в три части – по документи, тест и интервю. Конкурсът е за директорските постове в обединени детски заведения „Слънце” и „Еделвайс”. Директорите ще бъдат ангажирани с управление на институция за отглеждане, възпитание и подготовка на деца до постъпването им в първи клас, както и с организиране и контрол на цялостната дейност на детското заведение. Подаването на заявленията за участие в конкурса и приложенията към тях се извършва лично от всеки кандидат в отдел „Канцелария и управление на собствеността” при Община Кюстендил./Венцеслав ИЛЧЕВ
От 36 населени места в община Велико Търново 24 са с изградено видеонаблюдение

21 Април 2014 | 12:27 | Агенция "Фокус"

Велико Търново. От 36 населени места в община Велико Търново 24 са с изградено видеонаблюдение. Вече е наета фирма, която трябва да изгради нови видео системи в три населени места - Никюп, Миндя и Буковец. Това каза за Радио „Фокус” Велико Търново Благовеста Факирова, председател на Сдружението на кметовете и кметските наместници в Община Велико Търново. По думите и, на територията на общината има населени места, в които гражданите са сключили договори с частни охранителни фирми. Те следят за безопасността не само на територията на селото, но и в землищата, които са в региона. Такива са селата Велчово, Присово, Пчелище, Ресен, Дичин, Хотница и др. „Всеки един гражданин си сключва индивидуален договор с охранителите и заплаща съответната сума. Кметствата нямат нищо общо като институция”, коментира още Благовеста Факирова. Според нея, тези частни фирми работят в много добро сътрудничество с месните власи и това осигурява двойно по-голяма безопасност. „Поставянето на видеонаблюдение даде отражение върху намаляването на битовата престъпност във великотърновските села, но въпреки всичко получаваме сигнали от време на време”, каза още Благовеста Факирова. Според нея и кметовете имат голяма роля в ограничаването на престъпността. Те работят в много тясно сътрудничество с полицейските инспектори и въпреки нуждата от повече кадри се справят с проблемите. Във Великотърновска област има и доброволчески отряди, които са сформирани от местни жители, но тяхната работа е да оказват помощ при евентуални бедствия и аварии. Според Благовеста Факирова, има идея да се сформират и подобни отряди, които да се занимават с ограничаване на битовата престъпност в региона, но това е все още идея.
Във великотърновското село Никюп предстои изграждането на детска площадка на стойност 16 000 лева

21 Април 2014 | 13:58 | Агенция "Фокус"

Велико Търново. Великотърновското село Никюп кандидатства по програма ''Местни инициативи 2014г'' на община Велико Търново. Проектът на селото е за изграждането на детска площадка с терен и спортни съоръжения. Общата сума необходима за реализацията му е около 16 000 лв. Това каза за Радио „Фокус” Велико Търново Йорданка Атанасова, кмет на село Никюп. По думите и, максималните отпуснати средства ще са 12 000 лв. ''Това е и сумата, за която сме кандидатствали. Цялостното създаване на новата детска площадка с терен, ограда и спортни съоръжения ще ни струва около 16 000 лв. Остатъка, който е повече от 3 000 лв., ще бъде доброволният принос, както е изискването на програмата. Той включва и доброволен труд, както и финансова помощ от земеделската кооперация в селото, която се явява и партньор на проекта, коментира още Йорданка Атанасова. Миналата година село Никюп също е кандидатствало с проект по програма ''Местни инициативи. Тогава стойността на проекта за изграждането на зона за отдих е била 5 000 лв. С тях са изградени няколко градинки с цветя, купени са пейки и са направени пешеходни алеи. ''Тази година, за да довърша цялостно идеята съм внесла проект към ПУДООС. Още не е ясно дали съм одобрена, но проектът ми е за ограда от вечнозелена растителност, която да допълва картината, каза още Йорданка Атанасова. По думите й, нестандартните идеи са по-ценени и тя залага на тях. Не държи на създаването на традиционни градски паркове. Тя предпочита градинки, които наподобяват селски дворове и се вписват в обстановката в Никюп.
За стотици хиляди са щетите на пътя Белоградчик - Орешец заради проливните дъждове

21 Април 2014 | 15:07 | Агенция "Фокус"

Белоградчик. Огромно е поражението на пътя Белоградчик - Орешец заради проливните дъждове, каза за Радио „Фокус” - Видин Борис Николов, кмет на община Белоградчик. По думите му, щетите са за стотици хиляди левове. Алтернативният маршрут за пътуващите от града на скалите за Орешец е през Ружинци. Той е с 10-15 км по-дълъг. Проливните дъждове са предизвикали изнасяния на асфалтовата настилка на места по пътя Белоградчик - Видин и по пътя Белоградчик - Извос, в посока село Ружинци. По пътя за село Гранитово има изнесени настилки и пропадания. Малки свлачища са се образували в град Белоградчик, засегнати са лични имоти, каза още кметът. По думите му, като се изключи разрушеният път Белоградчик - Орешец, други тежки поражения няма. Комисия ще извърши оглед на щетите в първия работен ден след великденските празници. Същия ден общината ще подготви документи и ще кандидатства за помощ от държавата. „Без помощ от държавата няма да се справим”, подчерта Борис Николов.

/Стефка ПАВЛОВА


Заседание на Общинския съвет в Бургас ще се проведе на 22 април

21 Април 2014 | 17:12 | Агенция "Фокус"

Бургас. Общинският съвет в Бургас ще заседава на 22 април, първия официален работен ден от седмицата, предаде репортер на Радио „Фокус” - Бургас. Заседанието започва от 09:00 ч. в залата на Общинския съвет в Културния дом на нефтохимика. При неизчерпване на дневния ред заседанието ще продължи на следващия ден, 23 април. В проекта на дневния ред на общинската сесия са заложени 51 точки, от които 12 са за предоставяне на финансова помощ, входирани от заместник-кмета по социалните дейности и здравеопазването, д-р Лорис Мануелян. Има и предложение за отпускане на по 2000 лв. на 15 двойки с репродуктивни проблеми за финансово подпомагане на процедури ин витро. Първата докладна е от кмета на общината Димитър Николов за приемане на средносрочна бюджетна прогноза за периода 2015 - 2017 г. Общинските съветници от ГЕРБ предлагат изменение в Наредбата за преместваемите обекти за търговски и други обслужващи дейности и елементите на градско обзавеждане на територията на община Бургас, с което да отпадне промяна, приета по-рано от общинските съветници. Става въпрос за текста, според който едно лице има право да получи разрешение за поставяне за не повече от един преместваем обект върху имотите общинска собственост, с изключение на обектите за търговия с обектите по чл.2, ал.3, т.2, елементите на градското обзавеждане, обектите разположени в територии отдадени на концесия от общината. Обектите по чл.2, ал.3, т.2 от Наредбата са тези, в които се предлагат печатни произведения, тютюневи изделия и дребно пакетирани стоки. Именно тази докладна предизвика провеждането на протест утре, тъй като представители на дребния и среден бизнес с тази поправка ще се даде възможност на големи търговци да закупуват всеки един обект.

Село Черно море иска да стане квартал на Бургас. Селото е разположено на 6 км. от града. Предложението е внесено в Общинския съвет от кмета на населеното място, Любомир Събев. Ще се разгледат и основните месечни заплати на кметовете на кметства в община Бургас. Съветниците ще решават дали община Бургас да участва в учредяването на юридическо лице с нестопанска цел Сдружение „Доброволци за сигурен и защитен Бургас”, осъществяващо доброволна дейност в обществена полза. /Виолета ТАСЕВА


Владимир Иванов: Всяко застрояване било то еко или не-еко драстично променя един регион

21 Април 2014 | 19:06 | Агенция "Фокус"

София. Всяко застрояване било то еко или не-еко драстично променя един регион, всяко присъствие на десетки хиляди хора налага своя тежък отпечатък и примерите за това са много. Натискът от човешкото присъствие в България върху дивата природа вече е много голям и е много трудно той да бъде ограничен. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” Владимир Иванов от международната правозащитна организация Световен фонд за дивата природа (WWF).

По повод коментара от страна на инвеститорите, че всичко, което се прави там е законно с грижа за природата Владимир Иванов каза: „Аз приветствам подобно говорене от страна на бизнеса,много отдавна то трябваше да се случи, но за съжаление сме свидетели на твърде много проекти, които са заявявани по един начин и след това ние виждаме как се случват, въобще не само с драстично погазване на всякакви видове законодателство, но и с последващо абсолютно неглижиране на законите, така че не знам защо да вярваме, че изведнъж всичко това ще се промени. И второ, тук не става въпрос за още някакво застрояване някъде, а ние след това да имаме един неограничен природен чист ресурс за опазване, а става въпрос наистина за последните места и това трябва да бъде мислено и анализирано на национално ниво”.

Според Владимир Иванов, може да се наложи да няма дори и човешко присъствие на Кара дере, за да мястото наистина да бъде запазено: „Ако това е цената си заслужава така да се действа, но не може този дебат да бъде решаван на парче. Личното ми мнение относно казуса е, че експериментите за развитие на масовия вид туризъм и този вид икономика в България засега са некачествени, заявените резултати не са постигнати, че се работи евтино и недалновидно, и че се превръщаме в дестинация за алкохолен туризъм. Чрез развиването на подобен тип икономика възпитаваме нация от обслужващ персонал, което дългосрочно е изключително некачествено. За мен дебатът „Кара дере" е една чудесна възможност проблемът да бъде изнесен на национално ниво и хората, които би трябвало да поемат отговорността да я поемат и да предвидят дългосрочни програми и действия за опазването на тези последни региони и за създаване на работещи алтернативи за местните хора, а те са много. Възможностите въобще не могат да се ограничат само с изграждането на хотелска база и обещанието за някакви работни места за обслужващ персонал. Не може това да е решението в страна част то Европейския съюз 2014 година”. /Ели ЩЕРЕВА
ДАРИК НЮЗ
Чуждестранни фирми обжалват конкурса за Центъра за управление на трафика

21 април 2014 07:02 | Виктор Кадири | Дарик Пловдив|

Две фирми, от Австрия и Италия, са пуснали жалба в Комисията за защита на конкуренцията срещу конкурса на община Пловдив за изграждане на Центъра за управление на трафика, научи Дарик.

Поръчката е на стойност близо 6 млн. лева и е част от големия транспортен проект на община Пловдив за над 40 млн. лева. Той включва изграждането на 14 км велоалеи, въвеждане на електронно таксуване в градския транспорт, подвижен състав, автобусни спирки и информационни знаци, система за интелигентно управление на трафика и паркинги.

Офертите за изграждане на Център за управление на трафика, който ще се намира в бившия хотел на Ванко 1, бяха отворени в края на месец март, като от общо 11-те участника, 7 отпаднаха.
Проучват дали дряновци са удовлетворени от плана за развитие на общината

21 април 2014 09:37 | Дарик Габрово|

В Дряново проучват удовлетвореността на населението от изпълнението на настоящия план за развитие на общината. Специална покана е отправена към жителите на малките населени места да се включат в "дискусионен панел", по време на който ще се реализира допитването.

От администрацията съобщават още, че очакването е да се идентифицират съществуващите проблеми и да се конкретизират бъдещи приоритети.

Проучването е част от реализацията на проект по ОПАК. Срещата е обявена за 30 април от 10:00 ч. в Ритуалната зала на Община Дряново.
NEWS.bg
100 хил. лева са нужни за спасяването на българския Стоунхендж

21.04.2014, 12:44 (news.bg

Стартира дарителска кампания за теренно проучване на застрашения мегалитен паметник при Чолакова могила в пловдивското село Старо Железаре, съобщи Радио Пловдив по информация на сдружение „Да спасим кромлеха от Старо Железаре".

Кромлехът в Старо Железаре е рядък мегалитен паметник от типа на Стоунхендж.

Състои се от 24 вертикални каменни плочи, подредени в кръг. Предполага се, че съоръжението е било използвано за нещо като обсерватория. При разкриването им от екипа на покойния археолог Георги Китов каменните блокове са били изключително добре запазени, но днес, оставени на стихиите и на недобронамерени хора, каменните стълбове са паднали, а състоянието на паметника се влошава непрекъснато.

Става въпрос единствено за начална финансова подкрепа за извършването на изключително належащо теренно проучване на обекта, без което не може да се пристъпи към каквито и да е спасителни мерки за консервация и укрепване, тъй като към Министерство на финансите няма отделена такава сума за тази година, предвидена за тази година за този обект, съобщават от сдружението.

Необходимо е да се довърши и археологическото проучване на малката северозападна част от могилата, което е останало недовършено от покойния археолог д-р Китов.

За целта е необходимо да се събере първоначално сумата от минимум 10 000 лева, с която ще бъде стартирано теренното проучване и заснемането на новите граници и охранителни зони за могилата, с цел довършване на процедурата за обявяването й за национален паметник на културата.

Сдружението се надява да привлече необходимата подкрепа за спасяването и възстановяването на паметника, който би могъл да се превърне в притегателно място за културен туризъм.
СТАНДАРТ


ТРУД


24ЧАСА


ДУМА


КМЕТА.bg
Кмет на месеца" е интересно начинание в полза на общините

Галина Стоянова получи номинация в конкурса на Kmeta.bg заради множеството реализирани инициативи, които са свързани с положителните екопрактики

Мариела Стефанова, 21 април 2014, понеделник, 08:32 ч.

Градоначалникът на Казанлък е една от номинациите на Kmeta.bg в конкурса "Кмет на месеца", като през април ще се оценяват положителните ЕКО практики в населените места.

Галина Стоянова получи номинация заради множеството реализирани инициативи свързани с положителните екопрактики.

- Г-жо Стоянова, какво е оценката Ви за конкурса "Кмет на месеца" и темата на месеца "Положителни ЕКО практики в нашия град?

- Това е едно много добра инициатива на екипа на Kmeta.bg, която дава възможност на кметовете в България да представят своята работа в различни направления.

Инициативата е полезна както за нас, за да обменим добри практики, идеи, инициативи, така и за самите граждани, които виждат какво се прави в общината, дори и когато тези дейности остават "невидими" за тях, например - една реконструкция на Градската пречиствателна станция за отпадни води край село Овощник, община Казанлък.

Тази дейност е мащабна, а очакваните резултати за подобряване на екосистемата в района Казанлък-Стара Загора, наистина са впечатляващи.

Така че, конкурсът - през март в сферата на културата, през април - в сферата на екологията, дава заявка за интересно начинание в полза на общините и гражданите.

- Как си обяснявате номинацията Ви в конкурса на Kmeta.bg?

- Искрено се надявам, че това се дължи на динамичната работа на ръководството на общината, насочена към подобряване на околната среда в Казанлък и населените места и на водената от нас правилна екополитика.

Общината работи в много направления, различни специалисти от администрацията са включени в различни проекти с европейско финансиране и обекти от общинския бюджет с цел подобряване на градската екосистема и тази на общината като цяло.

Гласуването във вашия сайт за мен като кмет на Казанлък е знак, че хората оценяват нашите усилия в тази посока и ги подкрепят. Освен това, Казанлък е сърцето на България.

- Какви еко-практики прилагате във вашия град?

- Община Казанлък, спазвайки екологичното законодателство и отговаряйки на нуждите на своите граждани, реализира проекти и инициативи, свързани с устойчивото ползване на природните ресурси и тяхното опазване.

Опазването на водните ресурси е свързано с модернизация на пречиствателната станция на общината и изграждане на нова ВиК-инфраструктура в населените места.

Във връзка с екологосъобразното третиране на отпадъците община Казанлък е част от Регионалното сдружение за управление на отпадъците, като на нейна територия ще бъде изградена Претоварна станция. С цел подобряване на околната и жизнената среда в момента се реализира проект за рехабилитация и обновяване на зони за обществен отдих в парк "Розариум" и лесопарк "Тюлбето" със свързваща ги велоалея", чрез който ще се обновят и модернизират 21 850 кв.м паркова площ за близо 50 000 жители на Казанлък.

- По какви проекти работите още?

- За периода 2011 г. към април 2014 г. за община Казанлък са одобрени и се работи по екопроекти в направления "Подобряване на околната и жизнена среда", "Управление на отпадъците" и "Енергийна ефективност". Проектите са на обща стойност 58 821 349,35 лева.

Това съответно са: подобряване на околната и жизнена среда; управление на отпадъците и енергийна ефективност.

- Какви еко мероприятия предстоят да се случат през месец април?

Месец април е месец на природата - честваме Седмицата на гората, Денят на Земята - 22 април, обявена е кампания "Да изчистим България за един ден", предстоят и светлите Великденски празници. Именно на този месец са посветени екоинициативите на Община Казанлък.

На 1-ви април започна залесяването на 9 декара изгоряло младо насаждение - червен дъб в района на местността "Каракос", землище с.Овощник - общо ще бъдат залесени 3560 фиданки.

На 11 април служители от общинска администрация и ученици от ПГ "Иван Хаджиенов" и Техникума по транспорт и транспортен мениджмънт залесиха 110 кипариса в района на лесопарк "Тюлбето", като по желание на дарителите акцията ще бъде ежегодна с идеята е да се поднови и обогати растителността в лесопарка.

Ще посоча и редица екомероприятия във връзка с реализирането на проект "Подобряване на физическата и жизнена среда на градския център за осигуряване на устойчива и екологична градска среда за по-високо качество на живот и нови възможности за социално и икономическо развитие" - обект "Рехабилитация и обновяване на зони за обществен отдих в Парк "Розариум" и Лесопарк "Тюлбето" със свързваща ги велоалея".

Ще бъдат засадени 88 иглолистни дървета, 244 широколистни дървета, 1570 храсти, 2300 цветя, основно рози.

- Какво още бихте направили за околната среда на Казанлък?

- Като кмет и като гражданин на Казанлък считам, че всеки един човек трябва сам да осъзнае необходимостта от опазването на природните красоти и ресурси на нашата община, защото, ще цитирам: "Ние не сме наследили земята от нашите деди, а сме я взели назаем от децата си".

Усилията на всички административни органи и граждани трябва да са насочени към възпитанието на екологично съзнание в най-ранна детска възраст. Това според мен е начинът да превърнем Казанлък в по-добро място за живеене.

- В какво се състои и какъв е потенциалът на Казанлък?

Потенциалът на общината е огромен и бих казала - във всички сфери на живота - икономически, обществен, културен, туристически, образователен. Казанлък е не само географският център на България. Той е столица на Долината на розите и тракийските царе. Казанлъшката маслодайна роза е емблемата на България във всички континенти и краища на света.

Тук, в тази неповторима долина, има повече от 1500 тракийски могили, над 20 от тях са разкрити и показват уникални артефакти от времето на древната тракийска цивилизация. Това е предпоставка за развитие на културния туризъм и интересът към Казанлък е факт на световно ниво.

В града работят водещи промишлени предприятия почти във всички области на машиностроенето и леката промишленост, а съществуващият бизнес климат е подходящ за бъдещи инвестиции. В сферата на образованието - тук се намира Националната школа по физика, която подготвя талантливите млади физици - участници във всички световни първенства и олимпиади.

Казанлък е градът на художниците, на писателите, на фотографите, на музикантите. Това е градът на Чудомир, на акад. Петко Стайнов, на Иван Милев, Дечко Узунов, Ненко Балкански. Казанлък е невероятен град - хармония от природа, древна история, паметници на културата и много талантливи хора, които живеят и работят тук за неговото развитие.



*Гласувайте в конкурса "Кмет на месеца", подкрепете добрите еко практики на общините.
Нова работа започват безработни от Белоградчик

От утре те ще поддържат чисти туристическите обекти и ще развеждат посетители

Цвета Иванова, 21 април 2014, понеделник, 10:06 ч.

От 22 април 9 души, досега безработни, от Белоградчик започват работа, съобщиха от общинската администрация. Заповедите за назначение им връчи заместник-кметът Антон Трифонов.

Срокът за новата заетост е 6 месеца, а основната заплата - 340 лв. Средствата се осигуряват от програма за заетост на социалното министерство. Наетите ще поддържат чистотата около основните сгради и туристическите обекти. В тях са включени и паметниците на културата.

Шестима ще подсилят екипите на екскурзоводите. Броят им се увеличава заради настъпването на активния туристически сезон.

Два от най - посещаваните обекти в града - историческата крепост "Калето" и пещерата "Магура", ще имат по 6 екскурзоводи. Това ще позволи да бъдат обслужвани посетители от 9 до 18 часа всеки ден, без почивни дни.

Новоназначените екскурзоводи са млади хора с широки познания за забележителностите на Белоградчик и с владеене на чужди езици, допълниха от общината.
По-чист Казанлък от 26 април

Започва пролетното почистване на територията на общината

Богиня Венциславова, 21 април 2014, понеделник, 11:16 ч.

Казанлък ще стане по-чист от 26 април, когато в града започва пролетното почистване. Сформирани ще бъдат 30 пункта за раздаване на чували и ръкавици, уточняват от пресцентъра към местната администрация. Те ще бъдат разположени на територията на града.

В населените места на общината също ще има такива сборни пунктове, като те ще се организират от кметовете и кметските наместници.

Хората, които ще се включат в пролетното почистване на града, трябва да оставят събраните отпадъци до най-близко разположените контейнери. Ако обаче някой от участниците в инициативата реши самостоятелно да транспортира събраните от него отпадъци, ще бъде осигурен безплатен достъп до общинските депа, обещават от общината.

Освен почистването на града, предстои и "зелена" акция - ще бъдат засадени 88 иглолистни дървета, 244 широколистни дървета, 1570 храсти и 2300 цветя, основно рози.

Кампанията е част от "Да изчистим България за един ден", а в сайта на местната администрация вече е публикувана и карта със списък на сборните пунктове.
Референдум ще реши дали Черноморец да си върне старото име

Местните настояват градчето да носи името Свети Никола

Богиня Венциславова, 21 април 2014, понеделник, 12:10 ч.

Местните жители в Черноморец искат провеждането на референдум, с който да се реши дали градчето да си върне старото име Свети Никола. Курортът е носил това име до 1951 година, и според хората то трябва да бъде възстановено.

За тази цел е сформиран и Инициативен комитет, който събира подписи в подкрепа на провеждането на референдума. До този момент идеята е подкрепена от 750 от хората в Черноморец, където живеят близо 2000 души.

Мненията по въпроса са двуполюсни - част от местните вярват, че със смяната на името, курортът ще привлича повече туристи. Други обаче твърдят, че идеята ще струва скъпо, а и няма да доведе до коренна промяна. Според друга част от жителите, Свети Никола ще пази градчето и в него няма да се случват толкова беди.

"Може би светията ни се сърди, че дълги години не сме променили името, дълги години ни се случват лоши неща", каза пред БНР председателят на Съвета по туризъм в Черноморец и основател на Инициативния комитет Диана Колчева. За пример тя даде засипването на залива "Вромос" по времето, когато е било изграждано пристанището в Бургас.

Според Колчева заливът е пренебрегван, и когато се преценява за мащабни проекти, като този за петролопровода Бургас-Александруполис, винаги се решава отпадъците да бъдат изсипани във "Вромос". "Бяха дадени около 22 млн. евро за пречистване на всички пясъчни ивици, възстановени са популации, което означава, че заливът е жив", допълни тя.

Отец Стилян, който е свещеник в храма "Свети Никола" от 14 години, посочва религиозните предпоставки Черноморец да си върне старото име.

"Преди 200 години в залива е имало голяма буря, която потопява гръцки гемии. Корабокрушенците успяват да се спасят, като във водата се хващат за отломки, за които си мислят, че са от гемията. Когато стигат до плажа се оказва, че се държат за иконата на Свети Никола. Преди да си тръгнат, решават да я оставят и така местните решават да си направят храм в чест на светеца", разказва духовникът.

Идеята за смяна на името на курорта е от много време. През 2009 година имаше неуспешен опит в тази насока. В резултат името остана същото, но се промени статутът на Черноморец - селото се превърна в най-малкият град у нас.

Свети Никола Чудотворец е покровител на моретата, езерата и реките, на моряците и рибарите, на семейството и рода. Смята се, че още в детството си той е бил пример на добродетелност и аскетизъм. През целия си живот се отказва от материалните облаги и ги раздава на бедните.

По време на пътуването му до Божи гроб силна буря застига кораба и убива един от моряците. С кротка и искрена молитва към Бога, Свети Никола успокоил морето и възкресил убития моряк. Друго предание раказва, че светецът спасил една пробита лодка от потъване като запушил дупката с шаран.

Популярни са и други добродетелни дела на светеца. Например, когато един богаташ с три дъщери се разорил и решил да продаде децата си като робини, светията тайно му подхвърлил три кесии със злато и така спасил момичетата от ужасна участ. Той откупувал и други хора от робство.
TOPNOVINI.com
Жалба спъва поръчката за чистене на София за следващите 5 г.

Сегашните договори на фирмите изтичат през ноември

segabg.com |21 април 2014 | 19:49 | Мария Койчева



Избраните фирми ще трябва да се грижат не само за чистенето на улиците, а и за много други обекти през следващите 5 г.

Поръчката за избор на почистващи фирми в столицата за следващите 5 г. се обжалва и в момента е със статут "спряна" в регистъра на агенцията за обществени поръчки. Причината е жалба за незаконосъобразността й пред Комисията за защита от конкуренцията, подадена от фирма "Алдес".

На закрито заседание на 15 април обаче КЗК е разгледала жалбата и е решила, че оставя без уважение искането на фирмата, защото поръчката засяга обществения интерес. "Отчитайки баланса между интересите на страните, КЗК установи, че спирането на процедурата би накърнило интересите на възложителя, което ще рефлектира върху интересите на обществото", пише в решението. То може да се обжалва пред административния съд в тридневен срок, а той от своя страна трябва да излезе с решение след две седмици. Обжалването обаче не спира разглеждането на самата жалба, по която КЗК трябва да се произнесе до един месец. В този срок общината пак не може да избере изпълнител.

Дългата процедура може да доведе до ситуация, в която общината да остане без почистващи фирми. Причината е, че договорите със сегашните фирми изтичат през ноември. С тях бяха сключени договори през 2010 г., а срокът им на действие е 4 г. От "Московска" 33 обясниха пред "Сега", че няма да коментират, докато не получат официално становище от КЗК.

В обхвата на поръчката, както сега, така и за следващите 5 г., се включват и други дейности освен събиране на боклука - транспортиране на биоотпадъци и зелени отпадъци, метенето на улици, тротоари и пешеходни зони и местата за обществено ползване, както и почистване на спирки на градския транспорт, надлези, подлези към метростанции. Фирмите ще трябва да се грижат и за междублоковите пространства, алеи, детски и спортни площадки.

-----Разпределение

И в новата поръчка почистването на града е разделено на седем зони. Първата зона обхваща районите "Средец", "Лозенец" и "Студентски град". Втората - "Искър", "Панчарево" и "Кремиковци", а третата - "Изгрев", "Слатина" и "Подуяне". Следващата зона ще се грижи за чистотата в "Илинден", "Надежда" и "Сердика". В петата са включени Банкя, "Връбница" и "Нови Искър", в следващата попадат "Красно село" и "Красна поляна", а последната обхваща "Възраждане", "Оборище", "Триадица - център" и пространствата между булевардите "Витоша", "Патриарх Евтимий", "Христо Ботев" и ул. "Позитано".


CROSS.bg
Бедствено положение в Чупрене

cross.bg | 21 Април 2014 | 12:08 Прочетено1579

/КРОСС/ В община Чупрене има наводнени дворове, отнесени мостове и нарушена пътна настилка след падналите дъждове през последните дни. Това съобщи кметът на общината Ваньо Костин. Високото ниво на река Горни Лом е наводнило дворовете и мазетата на всички къщи, които се намират в близост до реката.

Екипи на „Гражданска защита" отводняват къщи и дворове в засегнатите селища. В общината е обявено бедствено положение.

Утре комисия от представители на държавни и общински институции ще установява пораженията, след преминалия порой.
ДРУГИ
ДАНС и прокуратурата си подхвърлят кметския милион като горещ картоф

haskovo.net 21-04-2014 07:45 ч. Тодор Кръшков

След близо осем месеца разследване на милиона на кметската съпруга ДАНС Хасково стигна до задънена улица. Папката е върната на прокуратурата без обвинително заключение, а със служебното „за разпореждане“. Което на практика е подхвърляне на горещия картоф в ръцете на държавното обвинение, смятат запознати с разследването.

Прокурорът Петър Мидов потвърди, че преписката е върната в окръжна прокуратура „за разпореждане“. Той обаче отказа да съобщи дали ще пише обвинителен акт или ще прекратява досъдебното производство. На този етап било рано да се каже.

Както Haskovo.net писа миналото лято в разследване за имотите на властта, съпругата на кмета Георги Иванов – Даниела Захариева, е спечелила милион и четвърт при супер успешна сделка през 2012 година. На 12 март тя е закупила за 5000 лева всички дялове на фирма „Българска строителна компания“, собственост на брата на бившия заместник-кмет на Хасково Минко Ангелов – Делчо Ангелов. Единствената собственост на компанията е нива от 4 декара, с данъчна оценка 582 лв. Теренът бил купен от „Българска строителна компания“ месец преди това от Петко и Мария Бончева от Узунджово. Те пък я купили от община Хасково преди няколко години. Нивата се намира до асфалтовата база на „Европът“ в покрайнините на областния град по пътя за същото село.

На 9 април, или само месец след покупката на компанията, Даниела Захариева я продава, по-точно продава нивата, защото самата фирма няма никаква друга собственост, точно на „Европът“, но срещу 1 320 000 лв. Така за по-малко от месец кметската съпруга реализира печалба от 1 315 000 лв.

На същата дата – 9 април, в хасковския окръжен съд „Европът” сключва споразумение с община Хасково след продължил с години спор. Общината се съгласява да преведе на фирмата 2 515 375 лв., а „Европът” се отказва от претенцията си за лихвата в размер на 572 179 лв. Парите са за ремонтни и строителни дейности по хасковските улици още през 2008-а.

Всичко това е описано в разследването на Haskovo.net от 2 юли 2012 година със заглавие „Как в Хасково се става милионер за месец“. Статията можете да прочетете тук.

След излизането на материала окръжната прокуратура се самосезира, а малко по-късно се намесиха и агентите от ДАНС, които проведоха свое разследване. Осем месеца по-късно агентите стигнаха до задънена улица.

Разследването все пак се натъква на интересни подробности, съобщиха източници на Haskovo.net. Замесените в случая обяснили пред агентите на ДАНС, че на практика има сделка между частни лица, а пазарът е свободен и всеки може да купува и продава на каквато си иска цена. Освен това въпросната „златна нива“ е била оценена от лицензиран оценител, който посочил като приемлива пазарна цена 1 100 000 лв. Лицензираният оценител е фирма „Лиа“ ООД. Несъответствието, което установява ДАНС е, че пазарната оценка е била изготвена на 20 април 2012 г., тоест 11 дни след сключването на самата сделка на 9 април.

Друг парадокс е, че изготвянето на оценката е било възложено на още по-късна дата – 24 април. Възложител е „Българска строителна компания“, а документът е подписан от Делчо Ангелов, който обаче повече от месец преди това - на 12 март, е продал компанията.

Друго любопитно съвпадение е, че милионът е бил преведен на фирмата на Даниела Захариева от същата банкова сметка, в която малко преди това е постъпил преводът от община Хасково.

Въпреки тези интересни съвпадения агентите на ДАНС не виждат на какво законово основание биха могли да формулират обвинение към някого от участниците в сделката. Затова си измиват ръцете с резолюция „За разпореждане“. Не си задават например логичния въпрос – след като тази златна нива струва над милион лева, защо е била продадена от общината за 5000 лв?

А в прокуратурата, след като на свой ред си прехвърлят папката от бюро на бюро известно време, вероятно тихомълком ще прекратят разследването.


Пет нови социални услуги разкриват в Бургас

burgas.topnovini.bg | Понеделник, 21.04.2014 | 10:58

Пет нови социални услуги разкриват в Община Бургас. Те са предвидени в новия годишен план за развитие на социалните услуги през 2015 година. Той ще бъде разгледан на заседанието на местния парламент този вторник.

Предвижда се да бъдат разкрити Дневен център за деца и младежи с увреждания, Център за настаняване от семеен тип, Дневен център за лица с увреждания, Дневен център за стари хора с увреждания и Звено „Майка и бебе“.

Дневният център за деца и младежи с увреждания е с капацитет 30 деца и младежи с физически, умствени, сензорни и психически увреждания. Финансирането ще бъде чрез кандидатстване по Оперативни програми, общински бюджет и дарители.

Има идея още да бъдат изградени пет центъра за настаняване от семеен тип. Капацитетът на всеки един център поотделно ще бъде за 14 деца с увреждания от специализирани институции. Финансирането за сега се предвижда да бъде от републиканския бюджет.

Дневният център за лица с увреждания също е нова услуга, която е предвидена за осъществяване съвместно с Областна администрация и сдружение „Социален център-Бургас”. Капацитетът предвижда място за 20 лица с физически, умствени и сензорни увреждания. За финансирането ще се кандидатства по Оперативни програми, общински бюджет, дарители и държавно делегирана дейност.

Дневният център за стари хора с увреждания е предвиден да бъде към Сдружение „Каритас”. В него ще има място за 20 самотно живеещи стари хора. Също така ще има и пенсионери с ниски доходи, които могат да се обслужват сами.

Звено „Майка и бебе“ също е предвидено да бъде към Сдружение „Каритас”. В него място ще намерят общо 10 бременни жени и майки в риск да изоставят децата си. Финансирането се очаква да бъде от дарители и бюджета на Сдружението.

Сред останалите дейности, предвидени в проекта, влиза и подобряване условията на живот за потребителите, ползващи социални услуги. Това означава да се поддържа материалната база социални заведения, клубове на пенсионер и хора с увреждания. Освен това да се осигури безплатен достъп до голям брой дейности, включени в културната програма на Общината.

Трябва да бъде адаптирана инфраструктурата в града за нуждите на хората със специфични потребности. Да се изградят рампи, елеватори и асансьори за достъп до обществени сгради, както и да се адаптират санитарните помещения в обществените сгради за хора със специфични потребности. Предвидено е реализирането на Обществена трапезария за социално уязвими граждани.

Предвидени са и средства за финансирането и на сега съществуващите социални услуги.


Звукозаписно студио, младежки симфоничен оркестър и онлайн музикална библиотека отчете кюстендилското читалище "Братство" по проект

21 април 2014 / 12:16 / Кюстендил /Елица Иванова, БТА/

Резултатите по проект "Музика, изкуство, туризъм - за обединени Балкани" отчете на пресконференция председателят на читалище "Братство" в Кюстендил Иван Андонов. Проектът е съфинансиран от Европейския съюз чрез програмата за трансгранично сътрудничество България - Сърбия и е реализиран в партньорство с Музикалното училище в гр. Ниш, Сърбия. Андонов посочи, че по проекта в Кюстендил е оборудвано звукозаписно студио, създадени са Балкански младежки симфоничен оркестър, Младежки фолклорен ансамбъл "Балканика" и онлайн музикална библиотека. Председателят на кюстендилското читалище посочи още, че съвместния проект е бил сред номинираните за петте най-добри проекта по трансгранично сътрудничество пред Европейската комисия. Той допълни, че кюстендилското читалище реализира такъв проект с музикалното училище в Ниш за втора поредна година.
Мрежа за управление на туристически атракции създават в Тутракан

публикувано на 21.04.14 в 12:46

Мрежа за управление на туристически атракции създават в Тутракан по проекта „Трансмариска – древното начало на Тутракан”. По проекта, който е по оперативната програма „Регионално развитие”, са инвестирани близо 3 милиона лева. Възстановени са част от северната крепостна стена на античния кастел Трансмариска и пет къщи в архитектурния резерват „Рибарска махала”, създадена е художествено-архитектурна асамблирана система „Звук и светлина”. Членовете на мрежата за управление на туристическите атракции трябва да направят разработки за постигане на устойчивост на резултатите от проекта и за привличане на потенциални туристи. Те ще определят и индикаторите за наблюдение и оценка на пазарната реализация на туристическите атракции. Художествено-архитектурната система "Звук и светлина" обхваща 212 паметника, сред които са единственият по поречието на Дунав етнографски музей „Дунавски риболов и лодкостроене”, централната градска улица, известна като търговската чаршия, останките на античната крепост Трансмариска, паметниците на Левски, Панайот Хитов, Суворов и генерал Пантелей Киселов. В архитектурния резерват "Рибарска махала" - единственото рибарско селище в страната, което се е обособило естествено по поречието на Дунав – са създадени посетителски център, етнографска къща "Битът на рибаря". Възстановени са 36 метра от крепостната стена и е направен консервационен надзид в античния кастел Трансмариска.
Приключва проектът за добро управление на Община Долна Митрополия
infopleven.com · 21.04.2014, 13:25 · Даниела Дочева

Приключва проектът „Създаване на условия и предпоставки за добро управление на територията на Община Долна Митрополия”, информират от пресцентъра на местната власт. Дейностите бяха финансирани по Оперативна програма „Административен капацитет”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд, Приоритетна ос: І „Добро управление”, Подприоритет: 1.1. „Ефективна структура на държавната администрация”.

Отчитането на резултатите ще се състои на заключителна пресконференция, която ще се проведе на 22 април от 11, 30 часа в залата на Общината. Срещата е открита за граждани.
4 000 лева за двойки с репродуктивни проблеми дава Момчилград

dnesplus.bg 21.04.2014 14.26

Втора година община Момчилград заделя средства за подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми.

„В тазгодишния бюджет са гласувани 4 000 лева, като сумата ще бъде разпределена по равно между одобрените кандидати", уточняват от общинска администрация. Целта е двойките да бъдат подпомогнати при извършването на медицинските манипулации и изследвания, които трябва да бъдат направени преди всяка инвитро процедура. С предимство ще бъдат семейства, които през миналата година не са получили финансова помощ от Комисията за определяне на кандидатите с репродуктивни проблеми.

Двойките трябва да представят медицинска документация и удостоверения за липса на задължения към местната хазна и непрекъснати здравноосигурителни права, както и декларация, че не получават средства за финансиране на същите процедури от Център „Фонд за асистирана репродукция". Друго изискване към бъдещите родители е да са сключили граждански брак или да представят декларация за фактическо съжителство. /standartnews.com
Мелничен комплекс правят в Симитли, разкриват 20 работни места

21 април 2014 / 17:00 / Симитли, 21 април /Емил Михайлов, БТА/



Голям мелничен комплекс ще функционира на територията на община Симитлиу съобщиха от общинската управа. Предвижда се той да заработи след около шест месеца. Мелницата ще произвежда по 5 тона брашно на час, ще бъдат разкрити и 20 работни места в комплекса, информираха още от общината. Продукцията ще е насочена предимно за износ в съседните държави Македония и Гърция, ще се реализира и на вътрешния пазар. Първата копка на новия агрокомплекс "Симит" е била направена днес от братята Павел и Николай Стоименови от Симитли. Те, както информират от общината, ръководят фирма, която обработва над 70 хил. декара земя. Инвеститорите са благодарили на кмета на община Симитли Апостол Апостолов, който е подкрепил начинанието им. Отслужен е бил и водосвет за здраве и успех.


Каталог: uploads -> tinymceup -> files -> News
News -> Нсорб кметът на Троян към министър Михайлова: „Не ни взимайте довеждащите водопроводи!“
News -> Г. Фокус Има сключен договор с фирма-изпълнител, която ще изгради новата улица до рибарското пристанище в Бургас
News -> Нсорб кметове се съмняват в лобизъм
News -> Нсорб оценяват категоризирането на общините и населените места в България
News -> Нсорб община получи почетна грамота
News -> Осми клас остава в основните училища amalipe com/14. 03. 2014
News -> Нсорб до края на 2015 г. Опак има амбициите да усвои
News -> Нсорб цветлин Йовчев: Сътрудничеството на мвр с местната власт трябва да е в полза на обществото
News -> Нсорб стартира третата поред процедура за присъждане на Етикета за иновации и добро управление на местно ниво


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница