Октомври 2009 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата01.06.2018
Размер0.55 Mb.
#70177
  1   2   3   4
24 - 26 октомври 2009 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Здравни чиновници си докарват хилядарки от комисии
Променят начина на оценяване заради раздаваните „хонорари”
Служители от здравното министерство са взели между 25 000 и 50 000 лв. за участие в процедури по акредитация на лечебните заведения. Парите са получавани за период от 3 години под формата на хонорари от бюджетите на болници, центрове и др. "Ще променим начина на акредитация и тя няма да изисква договор със здравната каса", каза заместник здравният министър д-р Валерий Митрев.

Служители от Министерството на здравеопазването (МЗ) са взели между 25 000 лв. и 50 000 лв. за участие в процедури по акредитация на лечебните заведения. Парите са получавани в период от 3 години под формата на хонорари от бюджетите на болници, центрове и лаборатории. Това съобщи пред “Труд” д-р Георги Тодоров от Русе, който по Закона за достъп до обществена информация получил финансови отчети за работата на оценяващите органи. Докторът е специалист по клинична лаборатория, работил е по проекти на СЗО и на университета в Кеймбридж.

Наша проверка показа, че членовете на Акредитационния съвет (АС) с председател доц. Красимир Гигов (бившият главен секретар на МЗ) и Звеното за административно-техническо обслужване (с шеф Таня Накева) са вземали въпросните възнаграждения. Информацията бе потвърдена и от ръководството на МЗ. Механизмът за тези доходи обаче е съвсем законен. Според правила за разпределение на средствата от акредитационни процедури (виж последните 2 факсимилета) доц. Красимир Гигов като шеф на АС е получавал по 80 лв. на процедура за оценка на лечебно заведение. Според анализ на МЗ пък от 2006 до 2008 г. вкл. са акредитирани 618 лечебни заведения (152 многопрофилни болници, 69 специализирани, 63 ДКЦ, 133 медицински центъра, 78 лаборатории и др.). Следователно за всички тях доц. Гигов е взел около 50 000 лв. “Присъствал съм на почти всички заседания на АС”, потвърди вчера Гигов, запитан дали се е разписал срещу 50 000 лв. И добави: “Но какви суми съм получил, не мога да ви кажа с точност. Трябва да се видят документите.” Освен тези доходи Гигов е прибирал и заплата от МЗ като главен секретар, но и от “Св. Екатерина” като шеф на борда на директорите й.

На Таня Накева, председател на техническото звено (то оформяло документацията по предстоящата акредитация) за всичките 618 акредитации й се полагат над 30 000 лв. (по 50 лв. на проведена акредитационна процедура). Тя не беше открита за коментар. За работата си като членове на техническото звено останалите 7 експерти са получили над 173 000 лв. за три години или близо по 25 000 лв. на човек, добави д-р Тодоров.

Хонорарите на тези здравни чиновници са идвали от бюджета на лечебните заведения. Те са били задължени чрез договор с МЗ да си платят за акредитацията. Болниците, центровете и лабораториите покривали също пътните, дневните и нощувките на оценителите.

“Ще променим начина на акредитация и тя ще отпадне като изискване за договор със здравната каса”, каза зам. здравният министър д-р Валерий Митрев (виж вдясно). И добави, че от догодина оценяването ще поеме новата Изпълнителна агенция за медицински одит, акредитация и административен контрол.

Срещу сегашния начин на акредитация се обяви и националният консултант по клинична лаборатория проф. Добрин Свинаров, а и омбудсманът Гиньо Ганев


Здравният министър д-р Божидар Нанев:
Имам среща с финансовото министерство, за да установим дали могат да се избегнат фалити на болници. Ще трябва да вземем политическо решение какви ресурси да отпуснем на лечебните заведения, съобщи вчера пред БНР здравният министър д-р Божидар Нанев. Той добави, че просрочените задължения на болниците са 52 млн. лв. А за съжаление парите за здравеопазване догодина ще бъдат намалени с около 10%.


Зам. здравният министър д-р Валерий Митрев: Създадена е възможност за корупция
- Д-р Митрев, нормално ли е служители от МЗ да са получавали по 30 000 и 50 000 лв.?

- Според правилата и нормативите на министерството тези пари са взети правомерно. Но разходването им е било нецелесъобразно! Самата наредба за акредитация на лечебните заведения, за съжаление, не изигра отредената й роля. Тя трябваше да направи вид “инвентаризация” относно нормативни съответствия, стандарти, както и да оцени качеството на дейността. Но това не се случи.

- Защо?

- Много лечебни заведения, които са получили добра оценка, нямат съответствие със стандартите. Нямат необходимата кадрова обезпеченост, мениджмънтът не е предсказуем и прозрачен. Най-фрапантното обаче е, че 90 % от болниците със задължения, с груби нарушения в управлението, които са и разследвани от прокуратурата, са с най-добра акредитационна оценка. И то за най-дълъг период от време. Затова цитираните от вас суми са били дадени за нищо! Ето защо акредитационната процедура следва да се реформира, а нормативът - да се промени.



- Как?

- Механизмът, по който тече акредитацията, трябва да не е свързан с такива финансови разходи за лечебните заведения. Да се изключи и субективният фактор! В документите, които са взети по линия на Закона за достъп до обществена информация, пише, че обучението по някои модули е било в рамките на 2 часа.

Напълно невъзможно е само за 2 часа да се предаде, а и усвои целият този масив от данни за акредитацията на лечебните заведения?! Дори когато става дума само за някои промени в акредитационната процедура. Да не говорим, че чрез това обучение са били сертифицирани конкретни хора, които са получили правото да правят този вид акредитации и да вземат парите от тях.

- Нормално ли е шефът на акредитационния съвет (АС) - бившият главсек на МЗ доц. Красимир Гигов, да е бил и в борда на “Св. Екатерина”?

- За мен не е нормално, но е законосъобразно, има квотно представителство на институции, организации и др. Не можем да упрекнем никого. Но тази досегашна философия не е довела до нищо добро. Напротив - създадени са нерегламентирани отношения и възможности за корупционни практики.


Бивша шефка на болница сключила договор със себе си
Договор за наем сама със себе си сключила доскорошната шефка на болницата в Девин д-р Татяна Пампулова. Лекарката подписала “двустранен” договор за отдаване на кабинет в сградата срещу 6,30 лв. на месец, съобщи зам.-кметът на община Девин Антоний Моллов. Скандалният документ лъснал, след като се запознали с документацията от новото ръководство на общинското здравно заведение. Д-р Пампулова подписала “двустранния” договор на 2 януари 2008 г. Тя не плащала за кабинета си ток и вода. Договорът е разтрогнат, а Пампулова вече не е шеф на болницата. След нейното управление се оказало, че здравното заведение е с около 850 хил. лв. дългове. В същото време тя е участвала в комисии за акредитации на други болници.


Няма пари за психиатриите
Под въпрос е оцеляването на 12-те психиатрични заведения в страната, след като бюджетът им е намален със 150 млн. лв. Това съобщи вчера проф. Вихра Миланова, национален консултант по психиатрия към Министерството на здравеопазването.

Общата задлъжнялост на лечебните заведения към 30 юни т. г. е 1,8 млн. лв. Недофинансирането на психично болните ще доведе до отлив на специалисти, смята проф. Миланова. Сериозните последици от намаляването на бюджета са лекуването с по-евтини медикаменти и изписването на болните предсрочно, след което се налага тяхната рехоспитализация.

“Опасяваме се от фалит в момента, в който доставчиците си поискат дължимите суми. Основните ни цели са да оцелеем тази зима”, каза д-р Цветислава Гълъбова , главен лекар в Държавна психиатрична болница - Нови Искър. Там за един пациент на ден държавата отпуска общо 4 лева - 2 лева за храна и 2 за медикаменти. “Покриваме европейските стандарти, но на техния минимум. В менюто спазваме калоража, но за сметка на по-малко белтъчини и плодове”, допълни Гълъбова.

“Нито една стотинка не е получило Министерството на здравеопазването от обещания 1% от акциза на тютюневите и алкохолните изделия за профилактика и лечение на алкохолици и наркомани”, каза доц. Соня Тотева, директор на Държавна специализирана болница за лечение на алкохолизъм и наркомании.




Как да повярваме, че здравеопазването е зле?
Между 25 000 и 50 000 лв. взели чиновници от здравното министерство за участието си в акредитация на болници.

Машала! Ей това е да си служител в здравното ведомство. Необяснимо защо тогава всеки ден оттам текат информации как бюджетът им е мизерен, как не можело да работят за жълти стотинки.

Докато такива случки продължават да се разказват, то няма как министърът на финансите да повярва, че парите за здравеопазване у нас са недостатъчни. И ще продължи да налага рестриктивни мерки до откат.

Защото колко епидемии и от какви ли не заболявания избухнаха според отчетите на здравната каса само и само лекарите да получават пари за преминал пациент. Толкова се завишават данните на болните българи, че вече никой не знае каква е реалната картина.

За съжаление май стигаме до извода от оня виц - че ако в ЕС крадат 10 % от парите по даден проект или за цял отрасъл, то у нас само 10 % се харчат целево. Другите - изтича в нечии джобове.

До броени дни ще стане ясно с колко ще се намали бюджетът за здраве догодина. Дали ще е с 10 на сто или с повече. Българският пациент и тези 10 на сто по-малко би ги понесъл далеч не толкова тежко, ако всяка стотинка за здравето му наистина отиваше за него. Но това няма как да се случи, докато не се засили контролът. С тази задача се е нагърбвал всеки един от последните 4-ма здравни министри. Те обаче си отидоха. А проблемът пак остава... Нерешен.




Бойкот на данък здраве
Броят на българите, които не плащат здравни осигуровки, ще се увеличи.

Това съобщи зам.-министърът на здравеопазването Любомир Гайдов. В момента над 1 милион българи не си внасят вноската за здраве. Очаква се броят им да нарасне. " Така ще спаднат още по­вече финансовите постъпления в сектора", коментира той.

Всяка година приходите в здравното осигуряване са по-малко от разходите, посочи Гай­дов. За да се преодолее недости­гът на средства, в Закона за здравното осигуряване бяха нап­равени редица промени. В доку­мента са заложени мерки, с кои­то да се намали броят на неосигурените. Сред тях е предложение­то при излизане от системата на здравното осигуряване връща­нето да става след плащане на­куп на 36 вноски.

Проектозаконът предстои да бъде разгледан на второ четене в Народното събрание следваща­та седмица.




СЛЕД ПРОВЕРКА ЛЪСНАХА

ДАЛАВЕРИ ЗА 20 МЛН. В ОНКОЛОГИЯТА
Лекарствата за болни са продавани на черно, твърдят разследващи
ТЕРЕЗАТРЕНЕВА НАТАЛИЯ ФИНАШКОВА

Далавери за над 20 млн. лева лъснаха след проверка на прокурату­рата в Специализирана­та болница за активно лечение по онкология в София, разкриха източници от разследването.

Ръководството начело с бившата шефка на бол­ницата д-р Петранка Троянова сключило няколко неизгодни договора за охрана, почистване и строителни дейности за лечебното заведение с близки до директорката фирми на много високи цени.

Легла


За последните 4 години ръководството отчело 120% заетост на легловата база. В документите било отразено, че паци­ентите са хоспитализира­ни, а всъщност били отпращани за домашно ле­чение. По този начин са били източвани държав­ни пари, защото над 90% от лечението на онкоболните се поема от хазната.

Лекарства

От болницата пред­писвали и поръчвали изк­лючително скъпи лекарства, които така и не сти­гали до пациентите. Та­ка, докато раково болни­те чакали животоспася­ващите медикаменти, те били продавани на чер­но, а парите отивали ди­ректно в Троянова и

приближени, твърдят разследващи. Докато тече проверката, Рако­вата болница се прове­рява и от Националната агенция по приходите за данъчни престъпления, заявиха от Съдебната палата. Продължава и проверката на прокура­турата на 33 обществени поръчки в болницата от началото на 2007 г.

Обвинения

Ексшефката на ле­чебното заведение д-р Троянова вече се сдоби с обвинение за длъжнос­тни престъпления и бе отстранена през пролетта. Освен срещу нея т има образувани дела и срещу служители на здравното министерство и срещу лица от персо­нала на болницата. Очакват се обвинения срещу членове на борда на директорите в лечеб­ното заведение.




10% ПО МАЛКО ЗА ЗДРАВЕ
Чакат фалити на болници
С 10% по-нисък ще е бю­джетът на здравното ми­нистерство догодина, обя­ви д-р Божидар Нанев пред БНР вчера.

При здравната каса сви­ването също е с 10%, пот­върди шефката й д-р Румя­на Тодорова.

Парите се режат заради кризата, коментира минис­тър Нанев. При икономи­чески растеж или увелича­ване на събираемостта на здравните вноски догодина той ще настоява бюдже­тът да се преразгледа.

За закърпване на дупката няма да може да се изпол­зват 700 млн. лв. резерв на здравната каса в БНБ. "Те­зи пари не са съществува­ли реално. Били са използвани за балансиране бю­джета на държавата", каза той.

Нанев ще настоява за плавно увеличение разме­ра на здравната вноска. Се­га тя е 8%.

Дълговете на болниците до края на октомври са 52 млн. лв., а текущите - около 280 млн. лв., каза още На­нев. Държавата обаче няма да може да покрие борчо­вете на всички лечебници. По всяка вероятност чрез законови промени ще бъде спряно източването на държавни пари от болни­ци, които приемат пациенти, въпреки че ня­мат капацитет да ги излекуват. Ще бъде ограничен достъпът до тях и ще се създадат условия болните да попадат там, където има та­къв, каза д-р На­нев.




КЛИНИКИТЕ ИМ ПРЕД ФАЛИТ

Сбили парите на наркоманите
Полагал им се 1 % от акциза за алкохол и тютюн
ДЕЯНА ПАВЛОВА

Милиони левове, кои­то трябвало да отидат за лечение на зависими от наркотици и алкохол,са изчезнали безследно.

Това каза доц. Соня Тотева, шеф на Държавната специализирана болница за лечение на алкохоли­зъм и наркомании, вчера. Те не били преведени на лечебниците за отказване от зависимости от бивше­то ръководство на здрав­ното министерство.

Закон


Според Закона за здра­вето всяка година 1% от събрания акциз от алко­холни и тютюневи изде­лия трябвало да се отделя за лечение на зависими. За миналата година пари­те били събрани от финан­совото министерство, след което ги превели на здравното ведомство. Именно там се загубила връзката и парите потъна­ли. От МЗ не дали средст­вата на болниците за ле­чение на зависимости. Бившето ръководство не могло да обясни на шефо­вете на здравните заведе­ния къде са отишли парите.

Доклад на финансовото министерство показва, че през 2008 г. общо събра­ните акцизи са 4 млрд. ле­ва. От тях около половина­та, или 2 млрд. лв., са били от тютюневи изделия и алкохол. Сметките показ­ват, че за лечение на зави­симости миналата година е трябвало да бъдат полу­чени 20 млн. лева.

Недостиг

У нас има 12 психиатрични болници. Към 31 юни те са имали общо 1,8 млн. лв. дългове към доставчици. Тази година два пъти е бил свиван бюджетът им, който е намалял с 25%. Заради недостига някои лечебни заведения са пред фалит. Те полу­чават по 2 лева дневно за храна на пациент и още толкова за лекарства. За­това болните приемат ме­дикаменти отпреди 15 години. За качествените и нови препарати са нужни поне 15-20 лева дневно.

Затруднена финансово е и Държавната болница за лечение на алкохоли­зъм и наркомании. От 1 декември тя ще закрие половината си легла за лечение и програма, обслужваща 20 наркомани. Всеки момент очаква да й бъде отказана достав­ка на храна. Нуждае се от 100 хил. за гориво, за да си пусне местното парно.

"Не трябва болницата да фалира. Знаете ли каква заплаха биха били за обществото 300 нарко­мани в абстиненция", за­яви доц. Тотева.




Луди за пускане

Психиатриите ни са пред фалит
Навремето, когато орязаха парите за лудниците и пуснаха тихите луди по домовете им, хората се чувстваха като Алиса в страната на чудесата. Жителите на един столичен квартал още помнят как преди години всеки ден по обед, точно в 12 часа, покрай блока им минаваше човек, наскоро пуснат от психиатрична клиника. Минаваше с бойлер на гърба. Понесъл уреда, той изминаваше около километър с него и лека-полека към 4 часа се прибираше пак с бойлера на гръб. Друг пък обираше всички цветя от градинките в квартала и ги подаряваше на минувачите. И всички кимаха в съгласие, че тези хора трябва да са някъде, където има кой да се грижи за тях.

В условията на постоянно стягане на разходи през последните 20 години държавата ни не можа да осигури нормални условия на живот на тези хора. И до днес дневните пари за един човек в психиатриите е 2 лв., а лекарствата, които пият, са отпреди 15 г. Сега пък бюджетът им е намален с 25% заради кризата.

Ако имат късмет, може да им пуснат парното за Коледа! Ако не ще ги видим по улиците.


Пирогов” се мести в Банкя

Глезят пациентите с долекуване и рехабилитация
Пациенти на "Пирогов" вече ще се лекуват в Банкя. Това съобщи директорът на спешната болница доц. Димитър Раденовски. Той обясни, че премиерът Бойко Борисов е обещал да предостави на здравното заведение поликлиниката в курортното градче, която ще се ползва като база за долекуване и рехабилитация. Това ще повиши качеството на медицинските услуги и ще намали опасността от усложнения след тежките операции, коментира д-р Раденовски. Досега тежко пострадали са заемали по-дълго време легла за активно лечение. Независимо че състоянието им е било подобрено, не е било подходящо да си отиват у дома. "Разполагаме с отделение за долекуване с 30 легла в Шкорпиловци от юни тази година. Икономическият и лечебният ефект е отличен", похвали се шефът и на варненската университетска болница "Св. Марина" проф. Красимир Иванов. Хора, прекарали инфаркт и инсулт, се стабилизират по специални програми.

Инвестирахме 90 хил. лв. за ремонт и апаратура, има възможност да разкрием още 70 легла, уточни проф. Иванов. До Нова година ще бъдем готови с експлоатацията на двете бази за долекуване, които ни предостави правителството в Хисаря и Наречен, обясни и шефът на Военномедицинска академия ген. Стоян Тонев. Сградите са в съседство с два санаториума на ВМА. В тях ще се възстановяват предимно пациенти с травматологични и неврологични проблеми не само на Военна болница и нейните структури в страната, но и на други лечебни заведения. Общо със 7 бази за възстановяване и рехабилитация ще разполага ВМА. Останалите са в Поморие, Велинград и Банкя.




Шефове пестят с болнични

Капан в договорите - искат 3 месеца предизвестие
Находчиви фирмаджии намериха нов начин да пестят от заплати. Шефове на пловдивски фирми масово натискат работниците си да ходят на лекар и да си вадят болнични, без реално да имат нужда от тях. Бизнесмените обяснявали на служителите си, че и без това в предприятията няма много работа и сега е моментът за масова профилактика на здравето. Хората излизат в дългосрочен отпуск по болест и така в най-тежките месеци ще им плаща държавата.

Новият трик бе разкрит в ромския квартал на Пловдив "Столипиново", след като местни жители скочиха срещу джипито Веселин Делев. Докторът ни продава болнични листове по 10 лева, за да не ходим на работа, признаха ромите. Това са глупости, коментира д-р Васелин Делев от ДКЦ "Изток". Той взимал по 15, а не по 10 лв., но това била такса за преглед на неосигурени пациенти. Медикът обясни, че от 3000 души, които лекува, 1000 си внасят парите за здраве, макар че много от тях ходят на работа.

Според д-р Делев покрай кризата все повече роми идвали за болнични, принуждавани от шефовете си, защото нямало работа. Специалистите от РУСО-Пловдив признаха, че една трета от проверените през годината над 1000 болнични листове са неправомерно издадени.

Капан в трудовите договори пък залагат за служителите си русенски работодатели. В контрактите бизнесмените включват клауза, според която служителите са длъжни да дадат не едномесечно, а тримесечно предизвестие, преди да напуснат. Ако решат да избягат преди този срок, работниците дължат на шефовете си три брутни работни заплати. Схемата се използва най-често в шивашкия бранш, тъй като там има и най-голямо текучество. Друг трик на работодателите пък пести неустойки, които трябва да изплатят при съкращения. Масово се прилага практиката за устно уведомяване на служителите, че вече не са на работа. От инспекцията по труда обаче съветват работниците да не се самоотлъчват, докато не получат писмен документ за освобождаване. Това ще им гарантира парично обезщетение при съкращението.




След проверка на прокуратурата лъснаха

Далавери за 20 милиона лева в Раковата

Лекарствата за онкоболните продадени на черно
НАТАЛИЯ ФИНАШКОВА
Далавери за над 20 милиона лева лъснаха след проверка на прокуратурата в Специализираната болница за активно лечение по онкология в София, разкриха вчера пред “Монитор” източници от разследването.

Ръководството, начело с бившата шефка на болницата Петранка Троянова, сключило няколко неизгодни договора за охрана, почистване и строителни дейности за лечебното заведение с близки до директорката фирми на безбожно високи цени, разказаха източниците пред вестника.

Разследващите напипали и друга врътка, с която Троянова и приближените й източвали държавни пари. За последните четири години ръководството на лечебното заведение отчело 120% заетост на легловата база.

Това означава,

че на едно легло са настанявани по двама онкоболни

обясниха от разследването. В документите било отразено, че пациентите са хоспитализирани, а всъщност били отпращани за домашно лечение. По този начин била източена и здравната каса, тъй като над 90% от лечението на онкоболните се поема от държавата.

Далаверата, която въртели с медикаментите за пациенти, също лъснала с пълна сила в хода на разследването. От болницата предписвали и

поръчвали безумно скъпи лекарства,

които обаче така и не стигали до пациентите. Така докато онкоболните чакали животоспасяващите си медикаменти, те били продавани на черно, като парите отивали директно в джобовете на Троянова и нейните приближени Докато върви проверката на разследващите, Раковата болница се проверява и от Националната агенция по приходите за данъчни престъпления, заявиха от съдебната палата. Междувременно продължава и проверката на прокуратурата, която се е заела да нищи общо 33 обществени поръчки в болницата от началото на 2007 г. Ексшефката на лечебното заведение Троянова вече се сдоби с обвинение за длъжностни престъпления и бе отстранена още през пролетта. Тогава, още в началото, разследващите надушиха злоупотреби с различни конкурси за 5 млн. лева. Освен това пациенти твърдят, че са принуждавани неправомерно да плащат за различни услуги, като избор на екип например, което им се полага по закон. Освен срещу Троянова дела са образувани и срещу служители на здравното министерство и лица от персонала на болницата. Очакват се обвинения срещу членове на борда на директорите в лечебното заведение. Освен това на разпит ще бъдат викани и служители от здравната каса.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница