Отчет за дейността на висшия адвокатски съвет за периода от 21. 02. 2015 г до 27. 02. 2016 г



страница1/5
Дата24.09.2017
Размер1.01 Mb.
#30931
ТипОтчет
  1   2   3   4   5
Обхващащ дейността на Висшия адвокатски съвет към 10.02.2016 г.

ОТЧЕТ ЗА ДЕЙНОСТТА НА ВИСШИЯ АДВОКАТСКИ СЪВЕТ ЗА ПЕРИОДА ОТ 21.02.2015 г. до 27.02.2016 г.
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА,

СКЪПИ КОЛЕГИ,

Благодаря Ви, че дойдохте на днешното Общо събрание на адвокатите от страната – най-висшият форум на българската адвокатура.

Придържайки се към практиката, въведена от настоящия съвет, отчетът на Висшия адвокатски съвет е публикуван на сайта на съвета и е разпратен по колегиите, за да могат всички да се запознаят с него и да имат възможност да изразят своето становище и да дадат препоръките си.

В отчета сме се съобразили с решенията на предходното Общо събрание на адвокатите от страната и с препоръките, дадени от проведените през отчетния период национални конференции.

Оценката ви на извършеното е от значение за нас, за да преценим какво още се очаква от Висшия адвокатски съвет.


I. ВСТЪПЛЕНИЕ

1. По данни на адвокатските съвети към 1 януари 2016 г. адвокатите в България са 13 013. От тях 48 % са мъже и 52 % са жени. В общата бройка се включват 551 младши адвокати, от които 216 мъже и 335 жени.

Адвокатите от страната са разделени между 27-те колегии. Най-голяма е Софийската адвокатска колегия– 5420 адвокати, на второ място е Пловдивската адвокатска колегия с 1185 адвокати, а на трето – Варненската адвокатска колегия с 1141 адвокати.

Обобщено може да се каже, че в сравнение с предходната година броят на адвокатите се е увеличил със 384 души, или с 3,04 %. Като цяло броят на адвокатите в страната запазва известна стабилност с лека тенденция към нарастване.
2. В Единния регистър на чуждестранните адвокати са вписани общо 65 адвокати от 13 държави–членки на Европейския съюз, както следва:

от Федерална република Германия – 15;

от Република Гърция – 10;

от Република Чехия – 9;

от Република Австрия – 7;

от Обединеното Кралство Великобритания, Англия и Уелс – 4;

от Република Румъния – 4;

от Република Италия – 6;

от Кралство Испания – 3;

от Кралство Дания – 1;

от Кралство Люксембург – 1;

от Кипър - 1;

от Република Полша – 1;

от Република Франция – 2;

Така за изминалата година общият брой на чуждестранните адвокати е нараснал с 11 души, от които 3 от Федерална република Германия, 1 от Република Гърция, 2 от Република Австрия, 3 от Република Италия, 1 от Кралство Испания и 1 от Република Франция.

От чуждестранните адвокати 55 колеги са мъже (84,62%) и 10 (15,38%) са жени.

За отчетния период не са постъпвали искания до председателя на Висшия адвокатски съвет по реда на чл. 11, чл. 12 във вр. с чл. 10, ал. 4 от Закона за адвокатурата.
II. УТВЪРЖДАВАНЕ КОНСТИТУЦИОННИЯТ СТАТУТ НА АДВОКАТУРАТА
С оглед значимостта на предлаганите изменения в Конституцията на Република България и във връзка със съдебната реформа Висшият адвокатски съвет създаде работна група, свързана с изготвяне на становище по Актуализираната стратегия за реформа на съдебната система. Работната група изготви становища по Проекта на Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България № 554-01-103/ 26.05.2015г. с вносител Цецка Цачева и група народни представители, което бе разгледано и прието на заседание на ВАдвС на 22.06.2015 г. и бе изпратено да Временната комисия за изменение на Конституцията в 43-тото НС.

На 30.06.2015 г. се проведе заседание на временната комисия за обсъждане на ЗИД на КРБ, на което бяха изслушани становищата по ЗИД на КРБ. Присъстваха председателят Ралица Негенцова и заместник-председателят Йордан Цветанов. Председателят на съвета изложи становището на съвета по предлаганите изменения.

На 06.07.2015 г. в СЮБ се проведе кръгла маса на тема: “Конституционният модел на Висшия съдебен съвет и предложенията за промени“ под патронажа и с участието на председателя на 43-тото НС Цецка Цачева. Участие взеха министърът на правосъдието Христо Иванов, председателят на ВКС Лозан Панов, членове на ВСС, конституционни съдии с изтекъл мандат, видни конституционалисти, юристи и представители на НПО.

Участие взеха председателят на съвета Ралица Негенцова, която направи представяне на становището на ВАдвС, както и заместник-председателят Йордан Цветанов и членът на съвета Любомир Денев.

На 23.07.2015 г. Висшият адвокатски съвет даде допълнително становище пред Временната комисия за обсъждане на законопроект за изменение и допълнение на Конституцията на Република България относно Проекта на Закон за изменение и допълнение на Конституцията на Република България № 554-01-103/ 26.05.2015г. с вносител Цецка Цачева и група народни представители.

На 31.08.2015г. Висшият адвокатски съвет даде становище пред Временната комисия за обсъждане на законопроект за изменение и допълнение на Конституцията на Република България относно Проекта на Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България № 554-01-144 / 26.05.2015г. с вносител Цецка Цачева и група народни представители, изготвен от Любомир Денев със съдействието на Емилия Недева и Йордан Цветанов.

Висшият адвокатски съвет твърдо отстоява необходимостта и активно участва в процесите по извършване на цялостна и ефективна реформа на съдебната власт в Република България.

На 26.11.2015 г. се състоя заседание на Временната комисия за обсъждане на Законопроекта за изменение и допълнение на Конституцията на РБ. Комисията обсъди на второ гласуване законопроекта. Присъстваха председателят на съвета Ралица Негенцова и заместник- председателят Йордан Цветанов.

На 3.12.2015 г. преди второто четене участие в заседание на Временната комисия по промени в КРБ взеха председателят и заместник председателят Йордан Цветанов.

На 08.12.2015 г. се състоя среща с представители на ПП „АБВ“ за излагане на доводи за оттегляне на възраженията на парламентарната група срещу създаването на нова ал. 4 на чл. 150 от КРБ. Участваха председателя и главния секретар на ВАдвС. В резултата на това разяснение парламентарната група оттегли възражението си за отпадане на тази норма.

С Шестото допълнение на Конституцията от 16 декември 2015 г. (обн. ДВ, бр. 100 от 18 декември 2015 г.) бе създадена нова ал. 4 на чл. 150, съгласно която „Висшият адвокатски съвет може да сезира Конституционния съд с искане за установяване на противоконституционност на закон, с който се нарушават права и свободи на гражданите.” На основание чл. 5, ал. 5 от Конституцията новата разпоредба влезе в сила на 22 декември 2015 г.

Това е важно събитие в развитието на българския конституционализъм в две насоки.

От една страна, посоченото допълнение е важна стъпка напред в укрепването на българската правова държава, чието създаване е една от основните цели на Конституцията от 12 юли 1991 г. ( абз. 5 от Преамбюла и чл. 4 ). Тя се изразява в разширяване на кръга на органите по чл. 150, които имат право да сезират конституционната юрисдикция, като за първи път включва в тях и Висшия адвокатски съвет. Това не е обикновено увеличаване на броя на тези органи, а разширяването сред тях на кръга на обществените (недържавните) органи и откриването на достъпа до конституционната юрисдикция на обществото. Забележително е, че това разширяване е насочено към защитата на правата и свободите на гражданите и то срещу най-тежката, най-сложната и най-трудната за конституционно противодействие форма на тяхното нарушаване, а имено нарушаване на правата и свободите на гражданите със закон, т.е. от самата държава. Тази категория нарушения погазват правото чрез закона и засилват и без това острия недостиг на справедливост в обществото, общочовешка ценност, във вярност към която Конституцията тържествено се обявява ( абз. 2 от Преамбюла). Най-сетне в обществото ни има висока степен на социална чувствителност и недоволство срещу нарушенията на правата, извършвани въз основа и по силата на закон.

От друга страна, новата функция на Висшия адвокатски съвет е акт на най-високо признание на ролята на адвокатурата в обществото. Понеже признанието се съдържа във върховния закон на държавата Конституцията (чл. 5, ал. 1), то може да бъде определено и като върховно. Няма правова държава без свободна, независима, самоуправляваща се и професионално силна адвокатура. С посоченото допълнение на Конституцията на адвокатурата в лицето на Висшия адвокатски съвет, като неин висш орган, е предоставена съвършено нова конституционна функция. Тя е съществено различна от функцията й, определена в чл. 134 от Конституцията – да подпомага гражданите и юридическите лица при защитата на техните субективни права и законни интереси, която запазва цялото свое конституционно значение и сила. Но е и нейно продължение. Даже може да се приеме, че новата функция има своето основание в защитната й функция на адвокатурата като конституционна институция на правовата държава, съгласно чл. 134 от Конституцията. Това е така защото именно тази функция на адвокатурата я поставя в постоянен и непрекъснат контакт с най-широк кръг от недоволни граждани и други правни субекти, които търсят професионална адвокатска защита при нарушаване на техните права и законни интереси. Адвокатурата се оказва носител на изключително богата информация за реалното спазване на правата на гражданите и зачитане на техните законни интереси, на техните настроения в обществото и към държавата и „банка ” на натрупан професионален и житейски опит от тяхната защита. С чл. 150, ал. 4 Конституцията „се обръща” към адвокатурата в лицето на Висшия адвокатски съвет този богат потенциал да бъде обществено оползотворен чрез откриване на достъпа на адвокатурата до Конституционния съд в битката за правата и свободите на гражданите не само в интерес на техните индивидуални жалби и тежнения, не само на равнище индивидуални правни спорове, водени в „съдебната зала”, но и на най-високо национално и конституционно равнище в интерес на цялото общество и на самата държава. Висшият адвокатски съвет, като висш представител на адвокатурата, е поставен редом с висшите държавни органи на съдебната власт – Върховния касационен съд, Върховния административния съд и главния прокурор. Това е висока чест и признание.

Но високата чест и признание възлагат и натоварват Висшия адвокатски съвет със сериозни допълнителни конституционни задължения и отговорност за изпълнение на възложената нова по съдържание конституционна функция, която адвокатурата в лицето на Висшия адвокатски съвет никога досега в нашата правна история не е упражнявал. Висшият адвокатски съвет има съзнание за новостта, сложността, отговорността и трудността в изпълнението й. Висшият адвокатски съвет в сегашния си състав и във всички състави от предишни мандати от приемането на Конституцията от 1991 г. насам, са полагали усилия и настоявали за предоставяне на това правомощие на адвокатурата от дълго време. Това беше наша обща кауза. Сега, когато нашето искане е удовлетворено, наш дълг е да покажем, че можем достойно да го изпълняваме. Висшият адвокатски съвет си дава сметка за това и ще създаде необходимата организация, благоприятни условия и атмосфера за изпълнение на възложената ни нова конституционна функция. Тя изисква ангажиране на цялата адвокатска общност. В изпълнението на новата ни функция ние разчитаме на вас, на всички наши колеги, на вашите идеи, предложения, инициатива, на вашите професионални правни знания и опит, на вашите лични способности и професионални умения, за да поставим заедно, с общи усилия и с чест началото на изпълнението на новата конституционна функция на Висшия адвокатски съвет. А идващите след нас да имат основата, от която нататък да я продължават и обогатяват.

Висшият адвокатски съвет създаде и консултативен конституционен съвет, който да работи по предложенията за сезиране на Конституционния съд, както и по становищата на внесените предложения. Искрено се надяваме на съдействието и потенциала на всички адвокатски съвети и адвокати в тази дейност.


III. АДВОКАТУРАТА И СЪДЕБНАТА РЕФОРМА
Българската адвокатура като конституционно закрепена, имаща за цел защита на правата, свободите и законните интереси на гражданите и юридическите лица, е неразделна част от съдебната система и без нея не би могло да се осъществи съдебната реформа. Воден от тези идеи Висшият адвокатски съвет се включи активно в работата за осъществяване на тази реформа.

  1. Становища на Висшия адвокатски съвет по ЗИД на Закона за съдебната власт

На 30.06.2015 г. Висшият адвокатски съвет даде становище пред министъра на правосъдието г-н Христо Иванов относно:

Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт (ЗИДЗСВ), предложен за обществено обсъждане от министъра на правосъдието на 29.06.2015 г., което също така бе подготвено от работната група и разгледано и прието в заседание на Висшия адвокатски съвет.

Във връзка със съдебната реформа представители на ВАдвС участваха:

На 14.05.2015 г. в 272 аудитория на СУ Св. Кл. Охридски в конференция, организирана от Американската търговска камара в България, Френско-българска търговска камара и Конфиндустрия България на тема „Върховенството на закона: съдебната реформа в България и алтернативно разрешаване на спорове“. Сред говорителите в конференцията бяха Министърът на правосъдието Хр. Иванов, председателя на ВКС Лозан Панов, конституционният съдия Румен Ненков, председателят на съюза на съдиите Борислав Белазелков, н. пр. Марси Рийс – посланик на САЩ, н. пр. Ксавие Лапер дьо Кабан – посланик на Франция, заместник-посланик на посолството на Италия Емануеле Палио, вицепремиерът Меглена Кунева.

От наша страна присъстваха председателят Ралица Негенцова, заместник-председателят Йордан Цветанов и членът Марио Топчийски.

На 30.06.2015 г. бе изпратено становището на съвета по ЗИД ЗСВ.

На 03.07.2015 г. по TV 7 адвокат Любомир Денев взе участие в предаване, в което изложи становището на ВАдвС по проекта за изменение на КРБ и ЗИД ЗСВ във връзка със съдебната реформа.

На 03.07.2015 г. председателят на съвета Ралица Негенцова взе участие в дискусионен форум на тема “Адвокатурата –необходимият гарант за реформите в съдебната система“, организиран от Асоциацията на младите адвокати с подкрепата на Софийския адвокатски съвет. Участие взеха и членовете на съвета Атанас Железчев, Марио Топчийски и Стоян Желев.

На 15.07.2015 г. председателят Ралица Негенцова взе участие в кръгла маса на тема „Инспекторатът към ВСС – субект или обект на съдебната реформа в България“, където изнесе доклад на тема „Дейността на Инспектората от гледна точка на адвокатурата. Перспективи за сътрудничество“ като представи вижданията на адвокатурата по разглежданите въпроси.

Поради тази своя трайна позиция за необходимостта от извършване на съдебна реформа Висшият адвокатски съвет излезе и с декларация, в която посочи, че подкрепя усилията и на другите професионални общности, както и на българските съдии за отхвърляне на всякакви вмешателства в дейността на независимата съдебна власт. Тези вмешателства подкопават професионализма и почтеността в работата на съда и като конституционно призвани да отстояваме и защитаваме свободите, правата и законните интереси на гражданите и юридическите лица, българските адвокати считат, че само независим съд, воден единствено от закона и морала, е в състояние да въздаде предвидимо, ефективно и справедливо правосъдие. Без достойни съдии добрите закони са нищо!

На 11.01.2016 г. Висшият адвокатски съвет даде становище пред Министъра на правосъдието относно: Проект на Постановление на Министерски съвет за създаване на Съвет по прилагане на Актуализираната стратегия за продължаване на реформата за съдебната система.

Становището изготви Любомир Денев.

На 22.01.2015 г. във ВСС се проведе дискусионна кръгла маса на тема: “Ролята и значението на районния съд за местните общности в контекста на реформата на съдебната карта“. Участие взе Любомир Денев – член на ВАдвС.


2. Това, че адвокатурата е неразделна част от извършването на съдебната реформа се вижда и от факта, че в създадения Съвет по прилагане на Актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната система (създаден с ПМС № 3/13.01.2016г., ДВ, бр. 4/16 г.) е е включен и представител на Висшия адвокатски съвет. За такъв с решение на ВАдвС бе избран заместник- председателят Юрий Бошнаков, който взе участие в работата на съвета. В работната група по промените в ЗСВ бяха включени колегите Любомир Денев, Петър Божков и Емил Ядков.
3. Дейност на Висшия адвокатски съвет в подготовката на Закона за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата

На 23.01.2015 г. осем народни представители от четири парламентарни групи внесоха в Народното събрание за разглеждане Законопроект за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата. Няма да се връщам назад, за да не повтарям всичко, което бе направено, за да бъде факт предлаганият проект на закон. Само ще припомня, че срещу законопроекта се изправиха различни общности – нотариуси, съдебни изпълнители, браншови организации, синдикати, НПО, та дори и вносители на самия законопроект.

Опитахме да се противопоставим на манипулациите, некоректните внушения и откровени лъжи, отправени както срещу законопроекта, така и срещу нас, адвокатите.

В качеството на председател на Висшия адвокатски съвет, участвах в множество телевизионни и радиопредавания, бяха публикувани десетки интервюта във вестници, информационни сайтове и списания. Множество медийни участия имаха и други колеги – членове на работната група, изготвила окончателния вариант на ЗИДЗА, членове на Висшия адвокатски съвет, председатели на адвокатски колегии и членове на адвокатски съвети от страната.

На 26.03.2015 г. се състоя среща с парламентарните групи на БДЦ, ДПС и РФ по законопроекта на ЗИД на ЗА. Участие взеха председателят на ВАдвС Ралица Негенцова, членът на съвета М. Топчийски, Емил Ядков – председател на Благоевградската адвокатска колегия и член на работната група и Петър Петров – председател на Висшия контролен съвет.

На 31.03.2015 г. такава среща бе направена и с цялата парламентарна група на ГЕРБ, в която участие взеха председателят на ВАдвС Ралица Негенцова, Емил Ядков – председател на Благоевградската адвокатска колегия и член на работната група и Петър Петров – председател на Висшия контролен съвет.

На 16.04.2015 г. – в Деня на Конституцията и юриста, адвокатите на България показахме на всички, че заставаме зад нашия законопроект.

Благодаря на всички вас за искрените и енергични усилия да покажем както на българското общество, така и на Законодателя, че промените в Закона за адвокатурата са насочени преди всичко в интерес на гражданите и юридическите лица, а не на тясно професионално обслужващи интереси.

Публичната дискусия относно ЗИД на ЗА го вкара повече в политическа фаза и дебат, отколкото в професионален план. Доказателство са субектите, които вземат отношение: КНСБ, Подкрепа, БСК, КРИБ. Тези субекти ни упрекват в лобизъм и очевидно следват старата латинска сентенция „Светът иска да бъде лъган“.

Очевидно е, че нашите основни опоненти, мотивирани единствено и само от тясно професионалните си или браншови интереси, имат нужда от скандали, с които обществото да свързва законопроекта. А крайната им цел е прозрачна – и вносителите, и гражданите, а в крайна сметка и законодателят да бъдат разколебани. Така целят да се създаде фалшиво усещане, че законопроектът е обществено неприемлив. Според мен товa ознaчaвa, че и стрaтегиятa ни, кaто публично говорене и поведение, трябвa дa сa съобрaзени с този фaкт. На предходното Общото събрание на адвокатите от страната бе отчетено какво е извършено до тогава от Висшия адвокатски съвет и отделните адвокатски колегии.

На базата на отчета и направените изказвания и предложения бяха формулирани препоръки към работата на ВАдвС и отделните адвокатски съвети във връзка с пропагандиране идеите за подкрепа на проекта на ЗИД на ЗА. На свое заседание от 13.03.2015 г. ВАдвС във връзка с направените предложения и препоръки от Общото събрание на адвокатите от страната прие Решение № 1114. Във връзка с него беше свършено следното:

Висшият адвокатски съвет организира медийно представяне и отстояване на проекта за Закон за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата чрез интервюта, десетки публикации в най-влиятелните медии в страната, в т.ч.: В БНТ още през м. февруари, в „Денят започва” участва председателят на Висшия адвокатски съвет. Също така има още няколко участия в БНТ както с мен, така и с колегата Емил Ядков като председател и член на Адвокатската колегия – Благоевград и член на работната група. Имаше интервюта в „България On Air” на колегата Петър Божков, в БНТ на 16 април 2015 г. с колегата Йордан Цветанов – заместник-председател на Висшия адвокатски съвет и Владислав Янев – член на Софийския адвокатски съвет. В „България On Air” колегата Атанас Железчев, член на Висшия адвокатски съвет, в БТВ колегите Марио Топчийски, член на Висшия адвокатски съвет и Марин Марковски, който е член и на Видинската адвокатска колегия. В ТВ+ колегата Елка Пороминска от Софийската адвокатска колегия, в ТВ7 в Нюзрум председателят на Висшия адвокатски съвет, заедно с бившия председател на Нотариалната камара. Имаме видео в сайта на БТА на председателя на Висшия адвокатски съвет, в „Правен свят”, БНР, „Хоризонт преди всички”, в БНР – „Христо Ботев”, програмата „Законът и Темида”, което е едночасово предаване с участник председателят на Висшия адвокатски съвет, БНР в клона на Радио Благоевград – на колегата Емил Ядков, председател на Адвокатската колегия – Благоевград, в БНТ2 – Даниел Маринов от Адвокатска колегия – Добрич, в БНР – Стара Загора, ТВ Стара Загора, ТВ Стара Загора още веднъж на колегата Атанас Стоянов, председател на Адвокатска колегия – Стара Загора, Радио Велико Търново, вестник „Борба”, Велико Търново на колегата Веселка Коева, председател на Адвокатската колегия – Велико Търново, вестник „Утро” - Русе, Николинка Мянкова, председател на Адвокатската колегия – Русе, списание „Лайф”, интервю на председателя на Висшия адвокатски съвет, пресконференция в БТА с участници председателят на Висшия адвокатски съвет, заместник-председателят на Висшия адвокатски съвет, г-н Йордан Цветанов, председателят на Адвокатската колегия – Благоевград Емил Ядков, колегата Стефка Въжарова – председател на Адвокатска колегия – Ямбол, публикации, в т. ч. репортажи, дописки, интервюта в „24 часа”, „Труд”, „Преса”, „Правен свят”, ”Де факто”, „Банкеръ”, „Капитал”, „Стандарт”, „Дневник”, „Сега”, информационните агенции „Блиц”, „Всеки ден”, „Фокус”, „Струма”, „Черно море”, радио „Фокус”, Велико Търново, ТВ канал 6, вестник „Седмица”, вестник „Янтра днес” –Велико Търново, Радио Велико Търново, вестник „Борба” – Велико Търново, вестник „Утро” – Русе, вестник „Отзвук” – Смолян, ТВ „Фотон К” и радио Стара Загора, ТВ Стара Загора, както и интернет страниците на БНТ, Нова телевизия, БТВ, ТВ7, България On Air, ТВ+ и с това присъствието в медиите не е описано изчерпателно. Сами се убеждавате в мащаба на свършеното.

За съжаление не можем да решим въпроса със синхронизиране на усилията, както и с двупосочното, пълно и навременно движение на информацията към и от Висшия адвокатски съвет във връзка с извършваната работа. Една огромна и полезна крачка би било, ако информацията от колегиите бива своевременно дадена.

Висшият адвокатски съвет възложи на Научно-методическия център и получи от колегите Станислав Костов, Георги Димитров, Константина Харизанова и Димитър Илковски сравнително-правен анализ, свързан със спецификите на законодателството по поставените темата в Германия, Франция, Белгия, Естония, Холандия, Италия, Румъния, Гърция и Кипър.

Висшият адвокатски съвет определи 16.04.2015 г. за ден в подкрепа на Закона за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата. За целта бяха изработени и раздадени на адвокатските колегии лентички, изразяващи подкрепата на измененията. В десетки адвокатски колегии бяха проведени различни мероприятия, пропагандиращи както идеите на законопроекта и необходимостта от исканите промени, така и адвокатската професия въобще. Такива събития бяха митинги, интервюта, събрания, дни на отворени врати, хепъниг, организираха се пресконференции. Мероприятието, организирано от САК и подкрепено от ВАдС, попадна в новините на най-големите и влиятелни медии.

Създадохме контактна група, която да работи с другите правни професии във връзка с проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата.

Определени бяха колеги, които да работят с парламентарните групи и отделни народни представители от всички парламентарно представени политически сили. Бяха проведени множество срещи, вкл. и по места с депутатите от съответния район.

Подготвихме и разпространихме експозе по законопроекта още в началото на месец февруари 2015 г.. Обобщихме становищата на всички наши опоненти и им дадохме обоснован отпор в становище, изпратено до председателя на 43-тото Народно събрание и председателя на Правната комисия, както и до всичките 240 депутата. Направихме срещи с парламентарните групи на ГЕРБ, АБВ, ДПС, Реформаторския блок, БДЦ.

На 26.02.2015 г. и на 04.03.2015 г. работна група по проекта на ЗИД на ЗА изготви и становище по законопроекта. Благодарност на всички взели участие: Йордан Цветанов, Емил Ядков, Атанас Стоянов, Меглена Гунчева, Владислав Янев, Таня Градинарова, проф. Красимира Средкова, проф. Дончо Хрусанов, Красимир Недев. Имаше срещи с председателя на парламента и на Правната комисия. Адвокатските колегии, освен разяснения по местните медии в интервюта, по телевизии, радия, печатни издания, направиха срещи с депутати от съответните региони.

В сайта на Висшия адвокатски съвет се качват в отделна рубрика всички изяви, които са на членове на ВАдвС и това, което ни е изпратено от отделните адвокатски колегии.

Сега можем да отчетем какво е извършено и ми позволете да благодаря на Адвокатските колегии и на всички вас, които в публични и лични срещи разяснявахте и убеждавахте за необходимостта и обществената значимост на предлаганите промени. Благодаря на Адвокатските колегии Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Добрич, Кърджали, Ловеч, Перник, Пловдив, Разград, Русе, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Търговище, Хасково, Шумен, Ямбол. Благодаря на колегите Емил Ядков, Веселка Коева, Румен Кирилов, Васил Иванов, Атанас Стоянов, Меглена Гунчева, Стефка Въжарова, Йордан Цветанов, Марио Топчийски, Петър Петров, Любомир Денев, Атанас Железчев, Петър Божков, Стоян Желев.

Подадохме ръка за среща с другите правни професии – нотариуси и ЧСИ. На 20.03.2015 г. осъществихме среща на представители на контактната група на ВАдвС с представители на НК -Кр. Катранджиев, Теодора Вуцова и Св. Микушински и на ЧСИ Георги Дичев, Стоян Якимов. От наша страна участие взеха председателя на съвета, заместник-председателят Йордан Цветанов, членът на съвета Марио Топчийски, Атанас Стоянов – председател на АК Стара Загора и Емил Ядков – председател на АК Благоевград. Насрочихме друга среща за 7.04.2015 г. при нас във ВАдвС, която не се състоя защото не дойдоха.

Колеги, ние не желаем да унищожаваме чуждите интереси, а да защитим интересите на гражданите и юридическите лица, а по този начин и нашия интерес. Явно някои цели да раздели правните професии. Сигналите, които се получават по места са, че колегите от другите правни професии нямат отрицателно отношение към исканите от нас промени.

На всички ни е ясно, че ние имаме редица общи проблеми с другите правни професии. И преди ни се е налагало да си сътрудничим и да бъдем обединени, така че въпросът е не да рушим мостове, а да ги създаваме, защото сме многото лица на свободната юридическа професия. Не може тесният сблъсък по едни проблеми да игнорира общото. Може да звучи популистки, но никога не трябва да се забравя стария и изпитан принцип „разделяй и владей“. За жалост и в нашите среди има такива опити за разделяне и владеене, прикрити под привидността за работа.

На 06.06.2015 г. бе проведена национална конференция на тема: “Приемането на ЗИД на ЗА – първа ефективна крачка на съдебната реформа“, за която подробно отчитаме в раздел XIX от доклад.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница