Предмет на тп. Функции, система и метод на правно регулиране



Дата25.03.2017
Размер171.21 Kb.
#17719
 Предмет на ТП. Функции, система и метод на правно регулиране

1.    Предмет

Отношения, свърани с труда. Какво е труд? Дейност, присъща единствено на човека, съзнателна, затова може да се върши само от човека /≠ кошер пчели/, целесъобразна /представа относно това, което трябва да се върши/. Свързване на психическата и физическата дейност с оръдията на труда за създаване на блага с потребителска стойност. При това се създават отношения между хората – обществени отношения, които са предмет на регулиране от ТП, чл. 1 КТ. 
Отношенията могат да се отнасят до средата на трудова дейност; до средствата, необходими за възпроизвежадане /заплащане/; до времето за осъществяване на трудовата дейност и времето за възстановяване на изхабените усилия /почивки, работно време, отпуски и др./ Наред с тях съществува и 2ра непосредствено свързана с тях група отношения:
•    отношения, свързани със сдружаването на работноци, служители и работодатели;
•    отношения, свързани със спорове между тях /никога не съвпадат по време с осъществяването на същинските ТПО/;
•    отношения на социален диалог, свързани с участието на работници, служители и работодатели в механизма на създаване на правила за същинските ТПО /тристранно сътрудничество /чл. 3 – 3е КТ/
•    отношения, свързани с контрола за спазване на трудовото законодателство и реализиране на отговорност при неспазването му.
Описаните 2 групи отношения изискват създаването на определени правила за регулирането им. В римското право тези отношения са се уреждали от ГП - наем на труд. Така е до индустриалната епоха, когато тази уредба вече не отговаря на спецификата на отношенията. Работната сила започва да се свързва с личността, въпроси като тези колко време да се извършва трудът и в каква среда са далечни на наемните отношения. На следващо място – цената на работната сила е свързана със стандарта на живот, което налага държавна намеса при определянето й, при наема – чист пазарлък. Други специфики – коопериране на труд, трудова дисциплина, трудът като ценност /=> право на труд/. Всички тези промени налагат създаването на самостоятелен правен отрасъл - ТП.

Трудов договор


Пряко проявление на свободата и доброволността на труда. ЮФ, представляващо съглашение за влизане в трудово правоотношение. Съвпадение на двете волеизявления, които се покриват от гледна точка на резултата (?). КТ – гл. 5, раздел 1 /чл.61 – 74/, няма определение – по своята същност не се различава от договора като 2странна правна сделка; особеностите се коренят в предмета – отдаването на работна сила на работодателя за осъществяване на определена работа /≠ овещестен труд при договора за поръчка по ЗЗД. 
Характеристики:
    рискът от осъществяването на дейността е на работодателя, комуто се престира работна сила
    чл. 1, ал. 1 КТ – формален договор /писмена форма/
    възмезден
    двустранен
    сложен
    консенсуален
    продължаващ се с периодично изпълнение
    intuitu personae, само работникът може да изпълнява, по принцип може и спрямо работодателя, но се среща рядко.
Сключвне, чл. 61 КТ: „преди постъпване на работа”, няма детайлна уредба, съвпада с общите изисквания. Сключва се между страните по ТПО работник/ служител и работодател. Чл. 61, ал. 2 съдържа изключение, при което страните по договора не съвпадат със страните по ТПО. Инициативата за сключване може да е на всяка от страните, на практика идва от работника /молба/. Наредба №4/ 1993 г. на министъра на труда и социалната политика – изреждат се изчерпателно документите, които трябва да съпътстват молбата:
    удостоверение за самоличност, лична карта и др.
    удостоверение за професионална квалификация, диплома и др.
    документ за стаж по специалността
    при постъпване за 1ви път – медицинско свидетелство, че работникът е годен за работа /представя се и при изтекли повече от 3 месеца от предната работа/; изменение от 2004 и 2006 г. медицинскио свидетелство се представя и винаги когато работата се извършва през нощта
    свидетелство за съдимост /Указ 1074/ 1974 г./, за длъжности, които трябва да се заемат от неосъждани лица, на практика работодателите искат и за длъжности извън тези
    разрешение от Инспекцията по труда – за непълнолетни
Прекратяване на ТПО

Разкъсване на ТрП-връзката, акт обратен на възникването. Това оказва влияние върху начините на прекратяване – нови ЮФ, т. нар. основания за прекратяване. Една част от ЮФ са юридически събития, т.е. прекратяване без волеизявление на страните, други ЮФ са юридически действия.

Отграничение от обявяването на недействителност – ЮФ, от който е възникнало ТПО страда от порок, самото ТПО не е годно за съществуване. Две последици на недействителността в зависимост от добросъвестността – прекратяване занапред и заличаване с обратна сила.

Уредбата на прекратяването е законова, изчерпателно изброяване на основанията, императивни ПН, глава 16 КТ.

Основания за прекратяване.

Чл. 326-327: основания за прекратяване от работника

Чл. 328-330: основания за прекратяване от работодателя

Чл. 325: общи основания за прекратяване

Общи основания. При другите два вида има проява на воля, при общите основания има или съгласувана воля на страните или тази воля е в еднаква степен игнорирана /при юридическите събития със сигурност/. Иначе типичният пример е т. 6 /при нарушения – чл 309, чл. 414 КТ/ - работодателят няма право на преценка /трябва да прекрати ТПО, дори самият той да предпочита 1вия работник/.

Други основания. Малко неясни критерии за подбор. По принцип при тези основания преценката трябва да е на страната и тя да е напълно свободна /право/, но при чл. 328, ал. 1, т. 1, 7 – работодателят няма друга възможност освен да прекрати, в противен случай ще трябва да плаща възнаграждение без да се извършва работа. Т. 8 също, а и предизвестието не може да бъде спазено, защото работодателят е длъжен веднага да осигури достъп до работата на стария служител; т. 12 – каква преценка може да има при обективна невъзможност. Т.е. в чл. 328 и 327, 330 също се съдържат общи основания и de lege lata трябва да бъдат включени към тях /Мингов/.

Според Мингов общи основания са:


  • Чл. 325, т. 1

  • Чл. 331 взаимно съгласие

  • Юридически събития, чл. 325, т. 3,4,5, 8, предл. 2,10,11

  • Юридически действия

  • Обективна невъзможност, чл. 325, т. 6,8, предл. 1, 9 и 12; чл. 328, ал. 1, т. 1,2,5,6,7,8,11 и 12; чл. 330, ал. 2, т. 2,3,5,7,8

  • Несъвместимост на личните интереси на р. с продължаването на ТД, чл. 327, т. 4,7 и 9

По взаимно съгласие на страните:

  • Чл. 325, т. 1

ТД се прекратява по взаимно съгласие. Няма взаимно съгласие, ако има порок на волята /пр. работникът се съгласява под заплаха от дисциплинарно уволнение/. Молба до работодателя, на която трябва да се отговори в 7-дневен срок, ако не се отговори – необорима презумпция, че не е прието. Работникът може да определи по-кратък срок, след изтичане на който до 7 дена, ако работодателят вземе отношение, няма да е отговор, а контрапредложение. ТД се прекратява от момента на връчване на заповедта на работника. След това задължение на работодателя за оформяне на трудовата книжка, изплаща се обезщетение за неизползван платен годишен отпуск.

  • Чл. 331

За 1ви път се изпoлзва от компанията Жилет във Франция, идеята е да се купи съгласието на работника, който иначе н би се съгласил. Инициативата трябва да е на работодателя, обезщетението трябва да е минимум 4 пъти брутното трудово възнаграждение. Предложението на работодателя трябва да бъде прието в 7-дневен срок, писмено, иначе необорима презумпция за неприемане. Ако работника приеме ТД се прекратява от момента на достигане на писменото съгласие до работодателя. Изплащане на обезщетението в 1-месечен срок. Ако работодателя не плати в този срок, се счита, че ТПО се възстановява с обратна сила. Ако неизплатената част е пренебрежиелно малка – не е основание за възстановявае на ТПО. В какъв срок работникът може да се яви да си зме работата? Ако има друг на неговото място? Какви са правните последици, ако работникът не се яви? Няма нормативно решение на тези въпроси.

Прекратяване поради неизбежната необходимост от слагане край на трудовоправната връзка



  1. Юридически събития

ЮС изключват волята на страните. Изтичане на срок и смърт.

Срок – чл. 68, ал. 1, т. 1 КТ. Определен срок – при изтичане ТД се прекратява автоматично /трябва да се има в предвид и чл. 69, ал. 1 – може да се превърне в безсрочен/. Опрделяем срок, т. 2, в ТД трябва да е точно описна работата, за да може да се констатира дали е свършена или не; т. 3, до връщане на замествания, това превръща определяемия срок в определен. И при прекраяване на ТД със заместване ще се прекрати ТД със заместника /+ чл. 69, ал. 2/; т. 4 – чл. 325, т. 8 предл. 2.

Смъртта на работника слага край на ТПО, спрямо него ТД е intuitu pesonae. Смърт на работодателя – ако е intuitu personae, същите последици.

08.04.2008 Основания за прекратяване на ТД – продължение


  1. Юридически действия

Чл. 325, т. 2 КТ. Работникът се възползва от възможността да атакува уволнението, 2 основания:

  • Не иска да се върне на работа

  • Иска да се върне на работа, възстановен е, но не се явява в съответния срок

Чл. 325, т. 6 КТ. Работодателят е изпълнил задължението си по чл. 309 и 315, но в дадения момент няма подходящо лице, което да заеме длъжността и работодателят назначава друго. В следващ момент се появява такова лице и работодателят е задължен да прекрати ТД с другото лице /т.е. волята на страните по ТД е ирелевантна/. Трудоустроеният трябва да е работник на съответния работодател.

Чл. 325, т. 8, предл. 1 КТ. Предполага възможност за заемане на изборна длъжност с ТД – предвижда се в специални разпоредби.

Чл. 325, т. 9 КТ. Невъзможност за изпълняване на трудовата f в следствие на:


  • Настъпване на трайна неработоспособност /над 50%/ - да има невъзможност, не затруднение

  • Да не може да изпълнява въобще

  • Да има опасност за влошаване на здравословното състояние/ летален изход при продължаване

  • Здравни противопоказания – алергии и др. подобни

Трябва да липсва друга подходяща работа при работодателя. И тук волята на страните е игнорирана. Работникът има право на обезщетение по чл. 222, ал. 2 КТ

Чл. 325, т. 12 КТ. От МС чрез УП на министерства и други ведомства.

Чл. 326, ал. 2 КТ. Предизвестие, срокове при срочни и безсрочни ТД. Предназначение – уведомяване на работника, че работодателят е упражнил потестативното си право на уволнение. Но част от основанието съдържа ЮФ, външен за ТПО, който налага прекратяване на ТД.Чл. 328, ал. 1

Чл. 328, ал. 1, т. 12 КТ. Обективна невъзможност за изпълнение на ТД /обобщено основание, вкл. и тези по чл. 325, изброени досега, както и част от тези по чл. 328 и 330, въобще дава облик на цялата разгледана група основания. ОН включва и евентуални правни пречки за извършване на дейността, пр. работник е отстранен от работа цел да не пречи на разследване; охранител не получава подновяване на разрешителното за оръжие. Другите точки по чл. 328 са частни случаи.

чл. 220 КТ /обезщетение за неспазване на предизвестие/. Отделно чл. 222, ал. 1 КТ – обезщетение за оставане без работа. „Оставане без работа” – невлизане в ТПО, гражданските договори са ирелевантни, невлизането в ТПО се удостоверява пред работодателя с трудовата книжка.Чл. 328, ал. 1, т. 1 КТ. Закриване на предприятие, чл. 711 ТЗ /несъстоятелност/, ликвидация, по решение на съответен орган и др. NB: чл. 68, ал. 3 – само такива лица, които са необходими за производството по несъстоятелност/ ликвидацията. За какво е предизвестието?

Чл. 328, ал. 1, т. 2 КТ. Закриване на част от предприятието или съкращаване на щата.



  • Закриване на част от предприятието

Решение на орган на предприятието за закриване. Няма закриване на част, ако дейността бъде разхвърляна из други звена. Предизвестие като при т. 1, няма смисъл да бъде спазвано.

  • Съкращение в щата

оператор на биологични единици. Как се определят лицата, с които да се прекрати ТД? Чл. 329 КТ – подбор, при който трябва да останат на работа тези с по-висока квалификация и тези, които работят по-добре. Това е право и задължение на работодателя /трябва да използва само тези два критерия/. По-висока квалификация: по-дълъг опит, курсове, специализации и т.н. относно другият критерий – лошото изпълнение като основание за дисциплинарно наказване не трябва да се включва, конкретните обстоятелства, които ще бъдат взети под внимание, могат да бъдат определни от работодателя предварително.Щат – контингент от работна сла, необходим за изпълненето на определени дейности в предприятието. Съкращаване – закриване на определени дейности. Щатно разписание – там се отразяа премахването. Възможни причини: икономически неизгодно, няма търсене на резултатите от дейността и др. има съкращение когато дейността изцяло или нейни части са прехвърлени към друга длъжност; когато е запазен общият брой работници, но има промяна в длъжностите. Няма съкращение, когато е сменено само името на длъжността, т.е заличена е една длъжност и на нейно място се открива същата или сходна /сходството трябва да е над 50%, преценка на вещо лице/, пр. овчар

Мингов: това е общо основание, защото тук е важно, че властно се налага на работодателя да работи с по-малко хора, не е важно кого уволнява точно.

Незаконно, ако работодателят посочи само т. 2, трябва задължително да се позове на 1 от 2те основания, включени в нея, иначе работникът ще бъде изправен пред процесуална изненада. И тук – чл. 220 и 222 КТ.

09.04.2008. Основания за прекратяване на ТД – продължение

Чл. 328 КТ – общи основания, юридически действия, обективна невъзможност

Т. 5: ТД може да се прекрати пти липса на качества за ефективно изпълнение, от което работодателят да печели. Не е нужно виновно поведение, даже напротив, работникът е ал максимумът от себе си /но възрастови, характерови особености му пречат/. В заповедта работодателят трябва точно да определи качествата, които работникът не притежава и които са довели до липсата на изискуемата ефективност. И тук предизвестието няма смисъл за работодателя. Положението трябва да е трайно, не с инцидентен характер.

Т. 6: липса на образование или необходимата квалификация /две основания, като рабтодателят трябва изрично да посочи на кое се позовава/. Мингов: делението е безсмислено – образованието е част от професионалната квалификация. Предполага се, че към момента на сключване на ТД работникът е имал необходимите знания и умения /ако ги е нямал поначало – недействителност/. Тава въпрос за случаи, когато изискванията за заеманата длъжност се променят, като това трябва да е по обективни причини. По-общо основание в т. 11 /вкл и др. като чужди езици, компютърна грамотност/. Съдебната практика: ще се има в предвид т. 11 винаги, когато не става въпрос за т. 6. Мингов: това деление е изкуствено, т. 11 е достатъчна. И тук предизвестието няма смисъл за работодателя.

обективна невъзможност за използване труда на работниците.Т. 7: работодателят променя мястото на изпълнение на трудовата функция, покана към работниците за преместване, изричен отказ

Т. 8: работодателят дължи обезщетение /в размер на брутното ТВ/ за периода на недопускане на възстановения на работа работник; отделно носи и наказателна отговорност по чл. 172 НК, т.е. предизвестието за прекратяване спрямо другия работник е крайно неизгодно за него /все пак изпълнява съдебно решение/.

Чл. 330, ал. 2: „прекратява”?

Т. 1: трябва да се тълкува като „може да се прекрати” – има друга възможност освен прекратяването – измнение по чл. 119 КТ, т.е. това основание не трябва да се отнася към общите.

Т. 2: няма друга възможност – има нормативна забрана.

Т. 3: - ~ - /заличаването от регистрите става с наказателно постановление, предпоставка е виновно противоправно поведение/.

работодателят не може да използва работника и трябва да прекрати ТД.Т. 5: работодателят не може да даде на трудоустроения предишната работа, работникът от друга страна не иска да изпълнява новата трудова функция

Т. 7 и 8: ТПО в държавната администрация; по т. 7 – виновно неизпълнение на трудово задължение, по принцип възможност за дисциплинарно уволнение, но може да се окаже, че нарушението не е достатъчно тежко, затова е изведено отделно основание за прекратяване /не се изисква винивност/. Работодателят е длъжен да прекрати, за да прекрати несъвместимостта /разпоредбата е реципирана от ЗДСл/. По т. 8 – изпълнено е задължението за уведомяване, но работодателят и тук няма избор поради несъвместимостта.

Чл. 107а, ал. 1, т. 1 КТ – с кого да прекрати? По ЗДСл преценката е на органа по назначаването. В КТ този въпрос не е уреден, de lege lata, ако:


  • прекратява се ТД1ният е държавен служител, а другият – страна по ТПО

  • Ако и двамата са стран по ТПО – прекратява се ТД с контролираното лице, защото другото е по-ценно заради по-високата си квалификация /вж. чл. 329 КТ/

Като цяло т. 7 и 8 са неуместно включени в КТ, има си специални НА за определени категории работници и служители.

15.04.2008. основания за прекратяване – продължение

Чл. 327, т. 4, 7, 9 КТ – невъзможност за съчетаване на интересите на работника с продължаването на ТД.


Т. 4: избор по реда на чл. 86 и сл. или научен конкурс. При избора работникът трябва да постъпи в двуседмичен срок, което прави невъзможно продължаването на ТД. При научния конкурс – ЗНСНЗ, процедура:
Конкурсна процедура
Избор на научния съвет /може да не е класираният на 1во място/
ТД
И тук е невъзможно продължаването на др. ТД. И при двете работникът не само може, но и трябва да прекрати.
Т. 7: работникът е сключил срочен ТД за заместване по чл. 68, ал. 1, т. 3 КТ, едновременно с това си е търсил и работа по безсрочен ТД и в един момент е намерил такава и е сключил ТД. „Преминава” – започва изпълнение, няма как да продължи и стария ТД, затова трябва да го прекрати.
Т. 9: работникът встъпва в служебно правоотношение в държавната администрация /преди това е спечелил конкурс/. Чл. 7 ЗДСл – забрана лице в ТПО да постъпва на държавна служба, трябва да прекрати ТПО поради несъвместимост.
Във всички тези случаи прекратяването става с 1странно писмено заявление. Прекратяването става от момента на получаване на заявлението от работодателя.
В КТ се съдържат още две големи групи основания, които са само право на съответната страна по ТД.
От работника/ служителя
С едностранно ВИ, извънсъдебно, писмена форма, потестативно СП. Чл. 326 и 327 – съответно със и без предизвестие.
Чл. 326 КТ. КРБ дава право свободно да се избира характера и мястото на работа и др. Предизвестие, съдържа клаузата срок. По безсрочен ТД – 30 дена, но повече от 3 месеца, като става въпрос за календарни дни. По срочен ТД – 3 месеца, но не почече от срока на ТД. Ал. 3 – за материално-отчетнически длъжности. Сорокът започва да тече от деня след получаването на предизвестието от работодателя.. срокът не спира да тече при никакви условия.
Заявлението може да бъде оттеглено най-късно до момента на получаването му от работодателя, след това също може, но само със съгласието на последния. Ако работникът продължи да работи след изтичането на срока на предизвестието – недействително ТПО, няма фикция като тази в чл. 69, ако работодателят е ок с това, трябва да се сключи нов ТД.
работникът не е длъжен да посочва причини за прекратяването в предизвестието.Обикновено се издава заповед за прекратяване на ТД, но тя не е от значение за прекратяването, по-скоро съдържа нареждания към др. служители на работодателя /да оформят трудовата книжка на работника и др./. чл. 220 – за неспазване на срока на предизвестието. От това, че е право

Чл. 327 КТ. Само при наличието на определени ЮФ.

Т. 1: работодателят не предоставя работа съобразно предписанията на здравните органи, когато работникът е трудоустроен /няма работа, която здравните органи да смятат за подходяща/. Работникът може да прекрати ТД без предизвестие или да не изпълнява работата и да получава...? За работодателя възниква и задължение за обезвреда по чл. 222, ал. 2 КТ. Прекратяването става със заявление от страна на работника.
Т. 2, 3 и 3а: противоправно поведение на работодателя /нарушава закона/. Т. 2 – работодателят забавя изплащането на ТВ или обезщетение. Касае се за неизплащане на дължимото трудово възнаграждение. Работникът има нужда от тези средства. И един ден забава е достатъчен. Работодателят не с освобождава от отговорността поради липса на средства. Вж. чл. 245 КТ. Т. 3 – промяна на мястото и характера на работа /не вкл. чл. 120, 138а КТ/, намаляване на ТВ, неизпълнение на други задължения като например неосигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.
значително се влошават условията на труд – прекратяване без предизвестие. Обезщетение по чл. 221 КТ.Чл. 123 – преустройство на предприятието и смяна на работодателя
Т. 6 – работникът продължава образованието си в учебно заведение на редовно обучение или постъпва на редовна аспирантура.
Т. 8 – работникът е възстановен на работа по съответния ред поради признаване на уволнението за незаконно, за да заеме работата, на която е възстановен. Той има право да прекрати втория ТД, за да продължи ТПО по първия.

16.04.2008. Основания за прекратяване на ТД – продължение

Едностранно прекратяване на ТД от страна на работодателя – УВОЛНЕНИЕ. Потестативно СП, в изрично и лимитирано изброени в чл. 328 и 330 КТ случаи, т.е. преценката на работодателя е ограничена /закрилна функция на закона/. Правото се упражнява извънсъдбно в писмна форма като условие за действителност. Акт – заповед за уволнение. Две групи:

С предизвестие, чл. 328 КТ
Ал. 1, т. 3: при намаляване обема на работата, различни причини: свиване на пазара, поява на конкурент, преустройство, което води до намаляване на производствения капацитет.
Прекратяването не е единствната възможност на работодателя – по чл. 138а може да намали работното време. Вж. чл. 329 – право на подбор, ако реши да прекрати. Може да се прекрати ТПО с лице на друга длъжност, за да остане лицето с по висока квалификация или което работи по-добре.
Това основание е ралично от съкращения в щата, тук работодателят временно няма нужда от изпълнение на тази длъжност. Мръчков смята, че разликата е в мащаба.
Ал. 1, т. 4: при спиране на работата за повече пт 15 дни. И тук работодателя разполага с други възможности. Работодателят може да остави работниците да бездействат и да им плаща БТВ /ако причината не е в тях/ или без да им плаща /ако причината е в тях/; може да измени едностранно характера и мястото на работа по чл. 120 КТ; може да предостави ползването на РПГО по чл. 173, ал. 4 КТ. Ако работодателят реши да прекрати не трябва да е използвам някоя от другите възможности. Прекратяването може да стане и при предвидим престой /пр. планов ремонт/.
Ал. 1, т. 10: чл. 68 КСО и §4 ДР КСО. Пенсионна възраст за мъжете – 63, за жените 59 и половина години /от догодина 60г./. След това оборима презумпция за неработоспособност, т.е. работникът може да продължи да работи, ако иска, но ако не – има право на пенсия. От своя страна работодателят има право да прекрати ТД. Чл. 222, ал. 3 КТ – благодарствено плащане.
Ал. 2: с оглед ТЗ, става въпрос само за търговски дружества. Договорът за управление е граждански, не трудов. §1, т. 3 ДР КТ. Идеята е възможност за подбор на екипа от непосредствени ръководители от страна на лицето с договор за управление. Преценката му е дискреционна, т.е. няма нужда от мотиви. Срок до 9 месеца от сключването на ДУ. Преценката се прави само веднъж, независимо че срокът още не е изтекъл. Преценката не подлежи на правораздавателен контрол.
Без предизвестие, чл. 330 КТ
Ал. 1: ако работникът бъде задържан за изпълнение на присъда /лишаване от свобода/. Преценката е на работодателя, може да се оформи и като неплатен отпуск.

Ал. 2, т. 1: по чл. 119 могат по взаимно съгласие да изменят характера на работа.

Ал. 2, т. 6: право на работодателя защото налагането на наказание дисциплинарно уволнение винаги е по преценка на работодателя.

Основания за прекратяване на изборно ПО и  ПО въз основа на конкурс

Чл. 337-40 КТ за изборното ПО. чл. 337 КТ – поради изтичане на срока. Не води до прекратяване, ако няма проведен нов избор. В специален закон може да е предвидено друго /пр. за главния прокурор, членовете на КС и др./, лошо решение – важно е работата да не бъде прекъсвана, така се получава подмяна на вота, защото в този отрязък от време работата трябва да се извършва от лица /най-често заместниците/, които не са избирани/.Чл. 338 КТ – отзоваване от избирателното тяло /предсрочно прекратяване/.

Чл. 339, съответно прилагане на правилата за ТД, пр. не става при чл. 325, ал. 6. Дисциплинарното уволнение - не, защото при избор ИТ създава и прекратява ТПО. 



Индивидуални трудови спорове

Исковата защита се явява самочаст от проблематиката. Гл. 18, чл. 357-365 КТ. Легална дефиниция в чл. 357 КТ. субекти – работникът и работодателят. Премет – възникване, съществуване, изпълнение и т.н. на ТПО. Споровете относно възникването на ТПО са уредени в КТ, пр. чл. 87 /активно легитимирани са всички кандидати и работодателя. Спор относно съществуването на ТПО – отнася се до закносъобразността, независимо от основанието за възникване. Претенция за недействително ТПО, което е възникнало, но съдържа в себе си порок и не трябва да продължи да съществува, пр. чл. 76 КТ. Спорове относно изпълнението – относно размера на изплатеното ТВ или обезщетение, относно наложено дисциплинарно наказание, относно дължимо компенсационно плащане и т.н. спорове относно прекратяването, чл. 344 и спорове, свързани с имуществената отговорност на работника предвид прекратяването на ТПО. Това са все спорове относно темпоралното развитие на ТПО.


Други спорове:
•    Относно изпълнение на КТД, когато лицата, върху които се разпростира КТД, претендират нещо, което в КТД е по-благоприятно отколкото в ИТД, чл. 59 КТ.
•    Относно установяването на трудовия стаж /работодателят не вписва в трудовата книжка или друг удостоверителен документ. В Указа за установяване на ТСт. Начало на писмените доказателства /иначе искът е недопустим/.
През 2004 г. – чл. 357, ал. 2. Става дума за правата относно информирането и консултирането. Неуместно, защото представителите не упражняват свои права. Единственото основание – чл. 130в, ал. 4 КТ.
Чл. 360, ред за разглеждане – по реда на ГПК, когато имаме основание за отнасяне на спора пред безпристрастен държавен орган. Не всички спорове са подведени за разглеждане от съдилищата. Чл. 360, ал. 2 КТ, по т. 1 реално не се разглеждат от никого, и по т. 2 не подлежат защото са отношения на доверие, прекратяването е поради целесъобразност. Става въпрос само оза освобождаване. Само съдът е лигитимиран, не арбитражи, помирителни комисии и др. По ГПК, изкл. КТ, свързани с местната подсъдност и други правила.
Каталог: Music,%20Movies,%20Videos,%20Games%20and%20more... -> Lekcii
Lekcii -> Да се разширява ли чрез франчайзинг (продаване на права) към Южно -американския пазар?
Lekcii -> Особености на иновациите и иновационния процес в индустриалното производство
Lekcii -> Глобализация на търговията тенденции и влияние върху българския пазар
Lekcii -> Изложение описание на обекта и предмета
Lekcii -> Т е с т №1 за провеждане на изпит (іv-2005 г. Ббо)
Lekcii -> “top rope”, “all free”, “yo-yo”, “red point”, “flash”, "on sight" и “solo”
Lekcii -> Скалното катерене
Lekcii -> Управление и контрол на качеството в туристическата фирма – общи постановки качеството в туризма като обект на фирмено управление
Lekcii -> Професионална автобиография
Lekcii -> Сигурност във фирма за разработка на


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница