Прес клипинг на тема: „Здравеопазване” 03. 04. 2014 Национални вестници



страница1/4
Дата21.01.2018
Размер0.54 Mb.
#49782
  1   2   3   4
Прес клипинг на тема: „Здравеопазване”
03.04.2014
Национални вестници


Дават с 16 милиона по-малко на болниците

Мария Чипилева

Стандарт  стр. 7  

С 16 млн. лв. по-малко от реалните разходи на болниците през миналата година е прогнозният им бюджет за април. Близо 122 млн. лв. е предвидила здравната каса да се платят на клиниките за този месец. Реалните разходи на болниците за 2013 г. средно месечно обаче са за 138 млн. лв. Според обещанието на касата разликата трябва да се плати след проверка на дейността на болниците. Новите разчети се наложиха, след като здравната каса реши, че няма да има годишни бюджети за клиниките, а ще им казва месец за месец на какво могат да разчитат. Промяната фондът предприе, защото има огромен дефицит от близо 300 млн. лв. в бюджета си. Директорите на клиники обаче се опасяват, че нямат никаква яснота за парите си. Заради това мярката може да има обратния ефект и болниците да приемат все повече пациенти, докато касата още има средства да плаща. От Българския лекарски съюз междувременно поискаха от премиера гаранции за актуализация на бюджета на касата с 200 млн. лв. Ако това не стане, лекарите излизат на протест на 15 май.


Не са луди фирмите, които ядат баницата

Касата трябва да може да преговаря за цените на консумативите

Стандарт  стр. 13  

Болници и фирми за медицински консумативи ни жилят с по 700 лв. за сърце, разкри "Стандарт" в разследване в понеделник. Как и защо се източва НЗОК? Днес ви предлагаме мнението на д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация (НПО).

За съжаление от източването на касата не страдат чиновниците, а пациентите, защото става дума за техните пари и тяхното здраве. Но има причини цените на медицинските изделия у нас да са по-високи. Огромните разлики са резултат от непредвидимата ситуация в България, тъй като производителите не знаят какви продажби могат да направят. У нас липсват механизми, по които НЗОК може да седне с производителите и да договорят обеми за по-ниска цена. Това изкривява пазара и създава предпоставки за повишаване на цените. Имали сме много дискусии в Брюксел с производителите на медицински изделия на тези теми. Много е трудно да се въведе референтна система за ценообразуване, като тази за лекарствата, поради много причини. Първата е, че производителите не са така консолидирани както фармацевтичните и невинаги имат представителства в отделните държави. Често те оперират там чрез дистрибутори. У нас тези търговци са местни фирми, които могат да не закупуват изделия от производител, а от друг търговец на едро. Да не забравяме, че се добавят и ДДС, мита, което също може да доведе до повишаване на цените. Но това, което може да се направи, е да се въведе и поддържа база данни с цените на изделията, които се плащат от обществените фондове в няколко държави, съизмерими с България. Тогава може НЗОК да сравнява цените и да води преговори. Освен това трябва да се въведе механизъм, по който касата да води реално преговори, защото сегашният не е ефективен. Сегашното договаряне е само на база цена, без да има заявки за обем, а без тях то реално не работи. Да не забравяме, че не е луд този, който яде баницата, а този, който му я дава. Така че виновни за по-високите цени у нас са не тези, които ги дават, а тези, които не са въвели механизми да се провежда договаряне.
Доктори върнаха майка от оня свят

Родилката 10 минути без пулс, след 6 часа битка спасиха и бебето й

Кръстина Маринова

Стандарт  стр. 1,7  

Истинско чудо извършиха лекари във Варна, след като върнаха от оня свят родилка. Изключително тежка и успешна битка за живота на майка и бебето й при раждане са водили близо шест часа анестезиолози и акушери в МБАЛ "Св.Анна" край морето. Докторите са върнали буквално от оня свят 27-годишната жена. Те са успели да спасят и детенцето й. При подготовката за раждането по традиционния начин със ставане от леглото родилката изпаднала в тежък шок, обясни за "Стандарт" д-р Милко Папазов, шеф на родилното отделение в болницата. Той връща лентата с уникалния случай, станал на 23 март в полунощ, когато бременната е изпаднала в безсъзнание и клинична смърт. Жената близо 10 минути е била без пулс, сърдечна дейност и дишане. С пациентката се заемат веднага анестезиолозите д-р Милен Славов и д-р Андрей Георгиев, които връщат майката към живота. Дежурният акушер-гинеколог д-р Евгения Георгиева заедно с извикания по спешност шеф на отделението извършват секцио и спасяват бебенцето. На бял свят тогава проплакала малката Денизара - жива и здрава. Оттук нататък до сутринта докторите продължават борбата за живота на майката, която развива диксиндром - обилно кървене отвсякъде. Със скъпо и животоспасяващо лекарство всичко е овладяно до сутринта. От вторник майката е върната от реанимация в родилното отделение, където ще бъде още близо седмица с малкото си момиченце под контрола на лекарите. Жената, която има и по-голямо дете, вече диша сама и е в съзнание и вън от опасност. Но лечението продължава.


Д-р Антония Първанова и д-р Ростислава Димитрова: успех е, че здравеопазването ще фигурира в 4 европрограми

Преборихме се пациентите да се лекуват свободно в ЕС

Скоро ще има стандарти за качеството на медицинските услуги

Мария Чипилева

Стандарт-Здравето стр. 3  

Европейският съюз задава политики във всички сфери на развитието на една страна. Здравеопазването не прави изключение, въпреки че правото на международни регулации в него са по-малки. Какви правила ни наложи досега Европейската комисия (ЕК) и каква посока на здравно развитие ще ни зададе в бъдеще? Попитахме д-р Антония Първанова, евродепутат, зам.-председател на групата на АЛДЕ и лидер на НДСВ, както и д-р Ростислава Димитрова, председател на Консултативния съвет по здравеопазване на НДСВ.



- Как са уредени правата на пациентите в ЕС, какви са последните заявки за промени?

Антония Първанова: На ниво европейски институции започнахме работа през 2007 г. за общо законодателство. Има страни с много добре разработено законодателство и други, като България, в които този въпрос е уреден между другото или не се прилага на практика. Една от най-мощните инициативи на европейско ниво беше подета от неправителствените организации, с които се изработи харта с 19 точки. Тогава направихме и поредното "издание" на българския Закон за правата на пациентите, но той не се прие. През 2007 г. започнахме кампания за създаването на европейски ден за правата на пациентите, който се отбелязва и досега. Успяхме да се преборим правата им да залегнат в Директивата за трансграничните здравни услуги. Успяхме да направим така, че правото на информираност на пациента да проработи реално със създаването на национални референтни центрове, които казват къде заболяването се лекува по-добре. В Директивата заложихме възможността хората да ползват услуги в чужбина, ако самата страна не може да им ги предостави без закъснение, което би довело до увреждане на здравето. Заложихме и първите параметри на е-здравеопазването. С две думи - тази директива даде първите стъпки за уреждане правата на пациентите.



- Адекватно ли се прилага директивата у нас?

АП: По най-рестриктивния начин се прилага. Дори на някои места, например за редките заболявания, държавата се е опитала да направи още по-големи ограничения от тези в директивата. Предполагам, че неправителствените организации ще се преборят и ще има промени.



- ЕС ще се меси ли все повече в здравеопазването?

Ростислава Димитрова: Все повече ще се засилва влиянието на европейските политики и законодателство в сектор здравеопазване. Например Хартата на основните права, която е неразделна и задължителна част в Лисабонския договор за ЕС, включва достъпа до здравеопазване като основно право. Икономическата и финансова политика на ЕС, насочена към засилената икономическа координация и контрол на публичните финанси, неминуемо засягат и здравния сектор.

АП: Страните сега се измъкват по темата здравеопазване с отговора, че то е въпрос на национална компетентност. Но когато става въпрос за фундаментални права, а здравеопазването е такова, има възможност за намеса от ЕС. Когато здравеопазването е извън договора на ЕС, се създава вакуум, който се попълва от различни практики. В момента ЕК може само да засича ефектите на вакуума или неравнопоставеността. А това са тежки диспропорции - в продължителността на живота има 10 г. разлика между напредналите и изостаналите държави, разликата при заболеваемостта от туберкулоза е 15-16 пъти, а при рака 5-6 пъти. Очевидна е разликата в начина на живот. Последните дискусии по проблема ясно показват, че все повече и повече хора в сектора се обединяват, за да може със сегашната правна рамка ЕК да се намеси и да обърне внимание на страните със съществени пропуски в здравеопазването. Комисията търси начин да се преодолеят всички форми, които ограничават качественото здравеопазване. Също така начини да разшири регулацията върху редица сектори - цени на лекарствата, клиничните проучвания.

- Какви са конкретните идеи за промени в областта на лекарствената политика?

РД: Един от механизмите, които Белгия предлага, е да има различни цени на лекарствата за различните държави - по-евтини за по-бедните. Това обаче е трудно постижимо в рамките на единния европейски пазар. Обсъждат се и други модели, предвид това, че референтно ценообразуване на лекарствата дава противоречиви резултати. Целта е да се повиши достъпността до медикаментите. Защото не може да има равнопоставеност, след като човек се отказва от лечение, защото не може да си купи лекарството.

АП: Да, очаква се да продължи работата по директивата за прозрачност и ценообразуване на лекарствата. Защото, когато се забавя един генерик, очевидно става дума за лобизъм и корупция. Когато се забавя оригинално лекарство обаче, очевидно става дума за липса на пари, защото то е по-скъпо при първото си появяване. У нас прави впечатление, че една част от медикаментите се регистрират с 2-3 г. по-късно, защото ниските им цени тук биха се използвали като референтни за останалите по-богати държави и фирмите няма да могат да спечелят там повече. Бихме искали за следващия период да се прави здравна оценка не само на лекарствата, а и на останалите видове терапии. Искаме прозрачност на правилата в комисиите по реимбурсиране, за да няма конфликт на интереси. Освен това знаем, че се дават с тайни договорки за известно време лекарства без пари, а след това те стават платени от фондовете. Тези практики на "зарибяване" трябва да са поне прозрачни. Стимулират се лекари да изписват лекарства чрез ходене на конгреси, дават им се ваучери... Тези практики трябва да се прекратят, убедена съм, че такова лечение не е в интерес на пациента. Ще се работи и за спирането на трафика с фалшиви лекарства в интернет, сега 99% от тях се търгуват там.

- Ще се въвеждат ли още по-големи ограничения за тютюнопушенето?

АП: Те вече се въведоха на европейско ниво. На дневен ред е изработването на обща стратегия за справяне с алкохолната зависимост. Идеята е да се ограничава рекламата на всички видове спиртни напитки, а не само на концентратите, за да не се прави имиджово прехвърляне от един вид алкохол към друг.



- В какви други посоки се очакват промени в сферата на здравеопазването?

АП: Бариерите пред достъпа до здравни услуги и иновации често са икономически, затова искаме в следващия мандат да се обсъдят механизмите за налагане на рестриктивни мерки по време на криза или когато правителствата дисциплинират бюджетните си разходи. Това трябва да става само като се гарантира функционирането на равния достъп и качеството в здравеопазването. Другото, върху което ще се работи, е преминаването на специалисти от една страна към друга, което вече нарушава функционирането на системата.



- Как ще се спрат лекарите от правото им да емигрират?

АП: Идеята не е да се спират, а да се решат проблемите, заради които го правят. А основните причини са невъзможността да специализират, лошите условия на труд, ниското заплащане и бъдещето на семейството им.



- На какво финансиране за здравеопазването можем да разчитаме от ЕС?

АП: На пълен обем дейности и инвестиции и е добре да се заложат повече мерки за здравеопазване в оперативните програми. Ние положихме максимални усилия темата здравеопазване да фигурира в 4 програми и да бъде подприоритет в Споразумението за партньорство, защото в началото нямаше и думичка за него. За тази цел работихме много активно с Комисията по здравеопазване, министерството и вицепремиера Зинаида Златанова и резултати има. Сега трябва да се определят конкретните приоритети в този сектор. Например да се заложат цели като повишаване качеството на лечение в болниците, а не само да се измерва оборотът им по касата. Защото въпросът не е да приемаш безброй пъти един пациент, а

да го излекуваш още първия път. За съжаление засега критерият качество не фигурира при плащането от касата. Може да има финансов ресурс от ЕС и за повишаване на квалификацията на лекарите и стимулиране на специализирането - няма друга сфера, в която специалистите си плащат, за да учат. Може да се използва ресурс и за стимулирането на медицинския туризъм, ресурсът от тази дейност ще подобри като цяло качеството на нашето здравеопазване.

- Въвеждането на единни правила за здравеопазването от ЕС няма ли да остави България извън общия пазар?

РД: Само ако не сме достатъчно адекватни да планираме промените през следващите 7 г., това може да се случи. Миналата година беше въведен нов европейски регламент за стандартизация, който включва и здравните услуги. ЕК още не е започнала работа по тази тема, но скоро ще има стандарти за качество на медицинските услуги и можем да останем извън пазара, ако не инвестираме разумно.

АП: В България е забранено да се говори за здравеопазването като за бизнес, но то е бизнес. По време на кризата то не само че не фалира, а направи ръст от 4%, тоест - независимо какво се случва в държавата, този сектор е работил устойчиво. Защо тогава всички се оплакват, че няма пари, защо секторът печели, а хората не са доволни. Явно този сектор не обслужва интереса на пациента, а само на бизнеса и това трябва да се промени.

- Подобна тенденция има ли и в другите страни?

АП: Да, има тенденция на растеж, но не и на неудовлетвореност. Затова там се инвестира в здравеопазването, защото има огромен потенциал и като заетост, и като услуги. А тук се получава неадекватно положение - колкото повече наливаме пари, толкова повече хората не са доволни.



Николай Хаджидончев, председател на Българската генерична фармацевтична асоциация (БГ фарма):



Психо и неврологични медикаменти изчезват заради пo-високи такси

Диана Тенчева

Труд  стр. 19  



- Г-н Хаджидончев, има ли вероятност да бъдат отменени предложените от Министерството на здравеопазването (МЗ) с до 400% по-високи такси, които плащате на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ)? Ако таксите влязат в сила, както "Труд" съобщи, между 20 и 50% от достъпните генерични медикаменти у нас са застрашени от изтегляне.

- Искрено се надявам поисканата от БГ фарма среща с Министерството на финансите (МФ) да се осъществи, за да обсъдим методиката за повишаването на таксите и да намерим вариант, в който тя да се промени в частта, отнасяща се до здравеопазването и ИАЛ. Както асоциацията ни вече заяви, на европейско ниво се случва точно обратното - правителствата облекчават индустрията от административна тежест. По тази причина Европейската асоциация на генеричните производители на лекарства изпрати писмо до МЗ и свързаните с него институции. В него алармира за проблемите, които биха могли да възникнат заради таксите.



- И какво по-точно каза европейската асоциация?

- В Европа целта на всяка власт е да намали цените на медикаментите и на плащаните от индустрията такси за производството и дистрибуцията на лекарствата. И това е много логично. За съжаление у нас не е така. Да, от една страна, понижаваме цените, но пък се повишават таксите.



- Нашите институции потърсиха ли ви, за да намерите решение на проблема заедно?

- Не. Надяваме се да осъществим контакт с МФ. А с МЗ и ИАЛ вече проведохме среща, на която разбрахме, че предложеното увеличение на таксите не е тяхна идея, а съблюдаване на методика, спусната от финансовото ведомство.



- Генерични достъпни медикаменти срещу кои заболявания са в риск от изтегляне, ако по-високите тарифи станат факт?

- Застрашени са тези лекарства, които са с най-незначителна печалба или на които цените са изключително ниски и продаваните от тях количества са стигнали санитарния минимум. С колеги вече сме говорили, че най-вероятно от пазара ще бъдат изтеглени медикаменти за лечение на психиатрични заболявания, както и тези с масови приложения в неврологията, т.е. срещу тежки заболявания от тази специалност, също така някои кардиопродукти, дори антибиотици. Спектърът е широк - от онкологични, през медикаменти срещу хронични заболявания до всички останали. Става дума все за лекарства, които са напълно или частично платени от НЗОК. Да не говорим, че вече има случаи на изтеглени от България препарати заради ценовото рефериране. Що се отнася до антибиотиците, изчезват и такива, които не са реимбурсирани от НЗОК. В този случай причината е ниското ниво на печалба - под санитарния минимум, а в същото това време се и повишават разходите им за производство и дистрибуция.



- А как генеричната индустрия у нас гледа на предложените от МЗ поправки в закона, които изискват компаниите да дават задължителна отстъпка на здравната каса, в противен случай тя няма да плаща препаратите им? Какви опасни последици виждате и в този акт?

- Рисковете са свързани с това, което говорихме дотук. Но нека да поясним: когато генеричният продукт се регистрира и кандидатства за реимбурсация, цената му трябва да бъде максимум 80% или по-ниска от тази на оригинала. Междувременно със същата молекула в позитивния списък на здравната каса започват да се появяват много други генерични лекарства, които, както е нормално, се конкурират ценово помежду си. Така генеричен медикамент с едно и също активно вещество много често се произвежда поне от тримата или петима производители, а понякога и от петнадесет! Това означава, че всички те се сравняват ценово и НЗОК приема да плаща найниската стойност сред тях. За нас това е най-добрият начин за сваляне на цените - от една страна, имаме референтно ценообразуване със 17 държави от ЕС, а от друга - имаме вътрешно конкуриране в рамките на определената молекула на българския пазар. Ако на този фон говорим и за още допълнителни отстъпки, това още повече поставя пред нас, генеричните производители, намаляването на профитабилността и стигаме до изтегляне на медикаменти още преди да сме навлезли в реалната конкуренция на пазара. Защо? Защото на базата на ценови референции започваме да сравняваме нашия пазар с други доста по-големи като румънския (той е три пъти по-голям от нашия), дори с полския, който пък е огромен. А българският - в почти всички случаи е най-малкият. Съответно, когато правим заявки към заводите ни, ние ги извършваме на базата на съществуващите обеми тук. Съответно те по никакъв начин не могат да се сравняват с другите страни, т.е. ние плащаме производството на много по-високи цени за малки партиди и няма как да променим това положение. Просто казано - разходите, до които се стига, са за сметка на печалбата, идваща от продукта. И когато печалбата падне под санитарния минимум, единственият изход е изтеглянето на медикамента. По всички тези причини исканите допълнително отстъпки трябва да важат само за оригиналните препарати. С тях НЗОК да се разбира дали ще плаща за определен обем, а останалото ще е за сметка на компанията, или да се договаря по други гъвкави модели. При генеричните лекарства конкуренцията е изключително голяма и тези допълнителни отстъпки просто не са приложими и биха довели само до изчезване на стотици медикаменти от пазара ни.



- Дайте конкретен пример с колко процента поевтинява генеричният медикамент, който ценово се сравнява с пет или шест препарата със същото активно вещество.

- Ето пример от онкологията. Първият генеричен продукт бе регистриран на 80% от стойността на оригинала и в рамките на шест месеца пазарната му цена, постигната на търговете след навлизането на други генерици със същата молекула, падна с още 30% (т.е. стана на 50% от цената на оригинала). Нещо, което няма как да се случи при оригиналните лекарства.



- Разбра ли българинът какво означава генеричен медикамент?

- Все още се спекулира с качествата му. Амбицията на БГ фарма е да се спре с некоректните коментари що е това генерик. А той отговаря на абсолютно същите изисквания, регистрира се и се произвежда по същия начин като оригиналния медикамент. Единствената разлика е, че оригиналът е защитен с патент за определен период от време. По този начин се гарантира възвръщаемостта на разходите, които са направени при създаването му. А с падането на защитата той започва да се произвежда от различни компании, които подлежат, пак подчертавам, на същите регулации и изисквания както и производството на оригиналния медикамент. Дори в много случаи се стига до следната ситуация: оригиналният медикамент, който е създаден преди 20-25 г., се произвежда от също толкова време в определени заводи. Активната субстанция за него и за генерика се купува от едно и също място - разликата е в това, че като оборудване заводът, в който се произвежда генерикът, е много по-нов. Примерно той е на 5 или 8 години, а в другия случай - на над 20.



- Т.е. това е плюс.

- Да. А вече се говори и за подобрени версии на генериците - за т.нар. дженерикс плюс молекули, при които във времето се наблюдава позитивна промяна в продукта.



- БЛС съобщи още през есента на миналата година, че бюджетът на НЗОК за 2014-а е най-лошият, откакто тя съществува. В тази връзка какви проблеми в лекарствената политика да очакваме през годината според вас?

- Трудно ми е да коментирам настоящия бюджет в сравнение с предишните. Не мога да дам подобни заключения като БЛС. Но това, което посочва самата НЗОК, е очакване за бюджетен дефицит, и то още през лятото. Това е изключително опасно, тъй като досега преразходът се формираше все в последното тримесечие. Плашещо е изместването му доста по-рано в хода на годината. Поне за момента не е ясно как ще бъде компенсиран, резервът на НЗОК е много ограничен и трябва да се търси адекватно решение, не да се чака моментът на тежкото събитие.



-Заради кризата и немотията от какви медикаменти се лишава българинът?

- Тъй като не разполага с достатъчно средства, той компрометира лечението си - не си купува необходимото количество медикаменти и сам си намалява дозата, което категорично не води до желания лечебен ефект. Заменя едни лекарства с други, все актове, които не се отразяват положително на терапията. За съжаление в немалко случаи има и отказ от лечение по икономически причини. Хората се отказват от лекарства, за да осигурят поне прехраната. А това не трябва да се допуска!


Старт на дело за смърт при безкръвна операция

Труд  стр. 6  

Галина Нигохосян (32 г.), която през февруари 2012 г. издъхна след безкръвна операция на апандисита, е оставила 8-месечно дете сираче. Това стана ясно вчера в Софийския градски съд при старта на делото срещу хирурга от "Пирогов" д-р Виктор Попов. Лекарят е обвинен, че при интервенция (лапароскопия) е наранил с лазарен скалпел коремната аорта на Нигохосян, предизвикал силен кръвоизлив и причинил смъртта й. Тъй като Попов е съпруг на бившата прокурорка от Софийската градска прокуратура Симона Попова, разследването срещу него води Нина Панчева от Окръжна прокуратура-София. Вчера защитата на Попов поиска Панчева да се оттегли, тъй като дала на пострадалите достъп до делото по време на разследването и така демонстрирала предубеденост. Съдия Димитрина Ангелова отказа да отстрани прокурорката, защото имала право да запознае пострадалите с делото. Вчера близките отказаха да предявят граждански искове срещу доктора. "Всичко започна на 26 февруари 2012 г., когато Галина получи болки в корема, които продължиха целия ден", обясни вчера пред съда Атанас Николов, съпруг на Галина и син на бившия зам.-шеф на Върховния касационен съд, а сега конституционен съдия Гроздан Илиев. Николов уточни, че заради болките още вечерта отишли със съпругата му в "Пирогов". Приел ги д-р Петър Антов. Прегледал Галина веднага предположил, че проблемът е апандиситът. Препоръчал да я хоспитализират, за да бъде оперирана на следващия ден. "Решихме да се приберем и сутринта да се върнем", каза Николов. На сутринта станало ясно, че операцията ще направи д-р Попов. Той обяснил, че може да оперира стандартно или безкръвно - чрез лапароскопия, като уточнил, че по втория начин възстановяването е по-бързо. От разказа на Николов стана ясно, че последвали три мъчителни дни. финалът на операцията се забавил. Никой не им давал информация до късно вечерта, когато д-р Попов излязъл от операционния блок. "Каза ни: "Така или иначе ще разберете. Имаше инцидент при операцията, одрасках аортата. Но не мога да изпусна такава млада жена, ще я наблюдавам", обясни Николов. На следващия ден състоянието на Галина останало непроменено. "На 29 февруари бях при дъщеря ми, която тогава бе на 8 месеца, когато бащата на Галина се обади и каза, че е починала", обясни Николов.х По делото предстои да бъде разпитан целият лекарски екип, занимавал се с операцията на Галина.




Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница