Пресклипинг на тема: „Здравеопазване” 27. 03. 2017 Национални вестници



Дата27.10.2018
Размер275.91 Kb.
#102069



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
27.03.2017
Национални вестници


Баба Селима пътува с него, ще ме дари бъбрека си

В Тюбинген очакват малкия Байрям днес


Шефката на Фонда за лечение на деца д-р Тинка Троева дойде в с. Тъжа, за да го изпрати за Германия

Христо ХРИСТОВ

Монитор  стр. 9  

Страдащият от остра бъбречна недостатъчност Байрям Али от павелбанското село Тъжа отпътува за Германия и трябва да постъпи днес в 8,00 часа за лечение в университетската болница на град Тюбинген.

9.-годишният пациент, който тежи едва 15 кг и от година е подложен на хемодиализа тръгна на дългия път с реаномобил на ЦСМП - Стара Загора към 8,00 часа в неделя. За да го изпрати и да се запознае лично с детето и баба му Селима , която ще бъде донор на бъбрека в селото пристигна новият шеф на Фонда за лечение на деца д-р Тинка Троева. Тя не пожела да застане пред телевизионните камери, но намери време да се срещне с Мисис Европа - България 2016 Ива Гургуриева, която от есента на миналата година е лице на кампанията за набиране на средства, които да послужат за лечението на малчугана.

Заедно с детето и бабата пътува и дядото Баирям Нафиз

който ще бъде заедно с тях като придружител. Средствата за мъничкия пациент и донора се поемат изцяло от фонда, за престоя на дядото са се погрижили дарители от пялата страна, коментира Гургуриева.

По телефона д-р Христо Димитров, който съпровожда момченцето съобщи към 12,00 часа в неделя, че са преминали на Калотина границата със Сърбия и продължават по предварително уговорения маршрут към крайната цел. Малко преди границата на Байрям , който тръгна от България с кръвно 170 /130 му е прилошало и се е наложило да бъде направена кратка почивка, за да се съвземе.

Ден преди пътуването, в неделя хлапето премина през хемодиализа

в центъра "Виа Диал" в Стара Загора. Докато специалистите изпълняваха вече рутинната процедура той си играеше с подарен му таблет, но беше видимо изтормозени без настроение.

От 6 години детенцето е на хемодиализа, като от февруари т.г., след остро вирусно заболяване се наложило това да става на два дни, коментира Гургуриева. Красавицата разбрала за трагедията на Байрям покрай проблеми със собственото си дете и от средата на м.г. прави и невъзможното да облекчи съдбата му и да съдейства за лечението му. Със съдействието на лекари от частната МБАЛ "Тракия" - Стара Загора са били направени изследвания на бабата на момченцето. 42-годишната Селима е изразила готовност

да дари единия от бъбреците си за да оздравее внучето й

Пак със съдействието на Гургуриева са били изготвени всички необходими документи за кандидатстване пред Фонда за лечение на деца, направени са преводите и е била задвижена тежката бюрократична машина за отпускане на необходимите средства за лечение в чужбина.

Само тя си знае как е решен проблемът със здравното осигуряване на Селима, как са търсени и намерени пари за престоя на дядото Байрям Назиф.

Дядото признава, че не знае и думичка немски, но се надява че в университетската болница ще има преводач, който да му помогне да се ориентира Той се надява на 1 септември, когато ще навърши 10 години, внукът му да е оздравял и да си бъде обратно у дома.



160 000 на месец отсъстват от работа заради болежки


26 лв. компенсация за заменилите бюрото с леглото

Анна ЕФТИМОВА

Монитор  стр. 7  

Средно по 160 590 служители на месец са отсъствали от работа, заради болежки. Данни на националния осигурителен институт (НОИ) показва, че през миналата година над 1,9 млн. трудещи се са излизали в болнични. В сравнение с 2015 г. служители сменили бюрото с болничното легло през миналата година са се увеличили със 136 000. Традиционно



най-болнавите работници са кюстендилици и перничани

На всеки 100 осигурени служители в Кюстендил 13 са прекъсвали работа заради заболяване. В Перник на 100 трудещи се 11 души са излизали в болнични през 2016 г. На другия полюс са служителите в Добрич и Шумен, където на 100 осигурени едва 5 са преустановили служба заради настинки и болежки. За всеки ден на легло работниците получават средно по 26,86 лв. Най-високо обезщетение за общо заболяване са получавали софиянци - средно по 33,26 лв., следвани от старозагорци, които са взимали средно по 30,82 лв. на ден. Най-ниски обезщетения и през миналата година са получавали служителите в Благоевград -по 21,30 лв. за ден отсъствие от офиса. Разликата в обезщетенията за временна неработоспособност се дължи на сумите, на които се осигуряват служителите.

За една година получилите обезщетенията за трудова злополука и професионално заболяване са се увеличили с 533 души до 14 117 работници. Най-много инциденти и професионални заболявания са регистрирани в Перник -близо 13 от 10 000 души.

35 лв. е било обезщетението за професионална болест

и инциденти на работното място, показват още данни на НОИ.

В Стара Загора средната сума на обезщетение за трудова злополука е била най-висока - 41,65 лв., което над 2 пъти повече спрямо размера на компенсацията в Силистра, където сумата е малко над 21 лв.

Според статистиката през миналата година са регистрирани 2848 трудови злополуки, 88 от които са завършили със смърт на работника. Най-много инциденти на служебното място са отчетени в сектор "Преработваща промишленост" - 623, следвани от "Транспорт" - 311, "Търговия и ремонт на автомобили" - 227.



Болни или мързеливи?


Монитор  стр. 12  

Средно по 160 000 работници са излизали в болнични всеки месец през миналата година, показват данни на Националния осигурителен институт (виж стр. 7). Тази солидна цифра води до въпроса - много болнави ли са българските служители, или просто са много мързеливи и затова се възползват от вратички в системата, които им позволяват често да си взимат болнични? Може би истината е някъде по средата. Първо, нацията ни не може да се похвали нито с добро здраве, нито с култура на здравеопазването. Преди седмица здравният индекс на Bloomberg нареди страната ни на 68-о място от 163 държави в класацията. В същото време нашенците продължават да "бягат" от профилактичните прегледи като дявол на тамян. Но тези факти бледнеят пред мързела на нашенеца. Да, един от митовете, които всячески се опитваме да поддържаме е, че сме работлив народ. Докато яростно захранваме този мит, трескаво грабим фалшиви болнични от личния лекар, за да удължим празничния ден в празнична седмица. Но "работните" българи не са виновни. Виновни са тези, които са им създали условия да сливат делници с празници. Накрая обаче може да се окаже, че обществото върви към нация на безделници.



Направиха 2 чернодробни трансплантации във ВМА


Монитор  стр. 9  

Специалисти от Военномедицинска академия са извършили втора чернодробна трансплантация в рамките на 24 часа и четвърта от началото на годината. Това съобщиха от лечебното заведение. След като на 23 март екипът на проф. д-р Никола Владов, д.м.н. от Клиника по чернодробно-панкреатична и трансплантационна хирургия трансплантира черен дроб на мъж от Карнобат, ден по-късно медиците дадоха шанс за втори живот на 42-годишен мъж с крайна фаза на чернодробна цироза.

Шефът на агенцията по трансплантации: Бих предпочела да сбъркам и да помогна Донорът е 36-годишен мъж, а реципиентът е бил в списъка на чакащите от 6 месеца. Операцията е продължила близо 5 часа, като пациентът е в добро състояние. Експлантацията на органите е направена в УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ" от екипи на ВМА и Университетска болница "Лозенец".

Колективът на ВМА изказа своята благодарност към близките, които въпреки трудния за тях момент, са разрешили експлантацията, благодарение на която ще бъде спасен човешки живот. Това е общо четвъртата трансплантация на черен дроб от началото на годината във ВМА, припомниха от лечебното заведение.





Шефката на фонда за лечение на деца изпрати Байрям за Германия


24 часа  стр. 10  

Лично директорката на фонда за лечение на деца д-р Тинка Троева изпрати дискретно 9-годишния Байрям Али от родното му село Тъжа за Германия. Там му предстои операция за присаждане на бъбрек. Детето замина с линейка на Спешния център в Стара Загора за детската клиника в университетската болница на град Тюбинген. Донор ще бъде 43-годишната баба на детето Селима, която се грижи за него.

Д-р Христо Димитров, който придружава детето, увери, че линейката е оборудвана с необходимата апаратура, която да помогне на малкия да издържи дългия почти 1800 км път. В Германия очакват малкия си пациент към 8 часа в понеделник. Все още не е ясно на коя дата ще бъде извършена операцията за трансплантацията на бъбрека.



Нова 6D маса в онкологичния център


Труд  стр. 26  

С модерна 6D маса ще се прецизира лъчелечението на пациентите в Комплексния онкологичен център в Бургас. Това съобщават от пресцентъра на общината в морския град.

Спомагателният уред ще увеличи ефективността на двата линейни ускорителя. "По този начин ще може максимално точно да се позиционира лъчът към тумора с много висока доза", обясни Николай Муткуров, медицински физик в онкологичния център в Бургас.


Глобиха болница в Добрич


Телеграф  стр. 7  

Директорът на Районната здравноосигурителна каса д-р Бисерка Пачолова е подписала заповед за санкция на Многопрофилната болница за активно лечение в Добрич. Това стана, след като Нова телевизия излъчи репортаж за нарушението. Тя е въз основа на извършената проверка по подадени две жалби от майки за това, че са били принуждавани да плащат за ваксина, която е безплатна. Става дума за Анти D Гама глобулин. Цената варирала от 160 до 180 лева.



Ваксинират 700 птици срещу грип


Телеграф  стр. 9  

700 домашни птици са ваксинирани в зоната на огнището на птичи грип в Рудоземско. Това заяви директорът на Областната дирекция по безопасност на храните - Смолян д-р Сава Бозуков. Инспекторите обявиха, че продължават да извършват клинични прегледи в 10-километрова зона. За сега няма сигнали за второ огнище. В района ще се прави четирикратна дезинфекция, така че мероприятията продължават и след ваксинацията. В Рудозем бе установено огнище на нюкасълска болест по птиците. Умъртвени бяха 138 броя птици, а яйцата унищожени и загробени.





4 университета ще поемат големия удар с приема


11 висши училища са пощадени от намалението на местата за първокурсници

Силвия Георгиева

Сега  стр. 12-13  

План-приемът на студентите за следващата академична година традиционно се утвърждава към края на април. Тази година обаче просветното министерство побърза с предложенията си, водено от намерението да продължи започнатата през м.г. реформа във висшето образование. Таблиците с конкретните бройки за всеки вуз и за всяко професионално направление са вече факт, остава само да бъдат одобрени от МС. Предложеният от МОН брой на студентите, които ще бъдат субсидирани от държавата за 2017/18 г., е на базата на оценката на учебната и научната дейност на даденото висше училище, данните за реализацията на завършилите студенти и приоритетите за обществено-икономическото развитие на страната. Взети са предвид и още показатели, сред които актуалният капацитет на висшите училища, професионалните направления и специалностите от регулираните професии, получената оценка от програмна акредитация на съответното направление, реализираният прием за предходната учебна година и др. Ето какво предстои в някои от по-големите университети:

За 26 университета държавата е определила по-нисък прием на студенти за 2017/18 г., като най-дълбоко е орязването при Стопанската академия в Свищов, Медицинския университет в Пловдив, Висшето транспортно училище "Т. Каблешков" и Икономическия университет във Варна. 11 вуза пък ще бъдат "пощадени" от реформата, тъй като ще имат право да приемат повече кандидат-висшисти от м.г. по ред причини - добро качество на предлаганите професионални направления, нужни за бизнеса специалности и т.н. В тази група се открояват медицинските университети в София и Варна, Техническият университет в София и УАСГ.

Икономика

Като цяло икономиката е орязана в една или друга степен в почти всички вузове, които я предлагат, включително и в най-големия ни икономически университет - УНСС (близо 200 бройки по-малко). Софийският университет е сред малкото, ако не единственият, който получава правото да обучава повече студенти по икономика от м.г. - 91 вместо 87 души.

Най-сериозен ще е ударът за Стопанската академия в Свищов. Неслучайно ректорът се оплака от драстично занижения прием, който му е отреден за наближаващата академична година - от 1346 на 742 души, или с 44% по-малко. Реално обаче щетите ще са по-малки, тъй като за м.г. вузът не е успял да запълни предоставената му, макар и още тогава орязана, квота (приети са 979 студенти при планирани 1346). Все пак университетът ще бъде изправен пред сериозни трудности, тъй като предлага обучение само в две направления - тъкмо масовите икономика и администрация и управление, "нарочени" от държавата. Засега обаче апелът на свищовския университет - държавата да помисли компромисен вариант за специализираните университети, които от години предлагат само 1-2 направления и по тази причина трудно могат да открият нови специалности - остава без подкрепа.

Икономическият университет във Варна бе сред групата на 7 вуза от Северна България, които недоволстваха най-силно от одобрените вече промени в приема. За разлика от останалите вузове обаче, където орязването не приема се оказва не чак толкова голямо - между 6 и 14%, той има най-големи основания да бъде недоволен заради отредените му 22% по-малко студенти по държавна поръчка - от 2415 на 1865 души.



Останалите ощетени

Висшето транспортно училище "Т. Каблешков" ще понесе своя дял от реформата с 26% по-нисък прием - при 596 утвърдени бройки за м.г. (но реализирани 402) за т.г. отпуснатите места са за 441 души. Университетът е подкрепен само по линия на комуникационната и компютърна техника, където държавата е сметнала, че има шансове за развитие (отпуснатите места са увеличени от 70 на 80). Приемът в останалите му направления, например икономика, архитектура, общо инженерство у др., е доста намален.

Проблемно ще е положението и с още около 4-5 университета, където намалението на приема е с около 20%. Аграрният университет в Пловдив например ще има право да приеме наполовина по-малко студенти по администрация и управление, туризъм, науки за земята, общо инженерство и др. Две негови специалности обаче се очертават като перспективни - растителна защита, където приемът е завишен от 143 на 160 души, и животновъдство (от 72 на 75 човека). Висшето строително училище "Л. Каравелов" ще може да приеме т.г. максимум 142-ма студенти при 182 отпуснати за м.г., макар че изглежда и това ще му е трудно, имайки предвид реализирания му план-прием за м.г. - едва на 55%.

При у-т "Проф. А. Златаров" в Бургас намалението е с 19.7% - от 1001 на 803-ма студенти. При икономика, администрация и управление и туризъм свиването е наполовина, намаление има и при повечето от останалите му специалности. Ниша за развитие тук се откроява при 5-6 професионални направления, при които държавата дава възможност на вуза да опита да привлече повече бройки - филология, педагогика, машинно инженерство, комуникационна и компютърна техника, материали и материалознание и медицинска сестра. Още може да се работи и по отношение на други две "медицински" специалности, за които университетът се жалваше, че се орязват драстично - обществено здраве (намаление от 50 на 9 бройки) и помощник-фармацевт (от 27 на 12 души) - при тях причината е не липсата на качество, а липса на свободен капацитет.

Минно-геоложкият университет пък ще трябва да "промотира" специалност "маркшайдерство и геодезия" - единствената, при която има повече отпуснати бройки от м.г. - от 45 на 55 човека. При всички останали специалности има намаление, като то е двойно при науки за земята и машинно инженерство.

Сред университетите, които получават съществено намаление на план-приема, се откроява изненадващо и Медицинският университет в Пловдив. За разлика от останалите медицински вузове, които могат да се похвалят с по-голям утвърден прием, за това висше училище е планирано 30% намаление на кандидат-висшистите. Причината е прозаична - липса на свободен капацитет, поради което т.г. университетът изобщо няма да може да приема студенти по медицина (при 150 прието в тази специалност за м.г.). За сметка на това обаче МУ-Пловдив ще може да привлече повече студенти в четири свои направления - фармация, зъботехник, рентгенов лаборант, инспектор по обществено здраве. Непроменен остава и план-приемът при специалностите медицинска сестра, акушерка и рехабилитатор.



Многопрофилните университети

Многопрофилните университети могат да отдъхнат с известно облекчение, защото при тях намалението на приема е между 5% (например при Тракийския университет) и 13% (при Шуменския университет). Най-голямо намаление на одобрените за държавно субсидиране студенти се забелязва при Югозападния у-т "Н. Рилски" (минус 17%). От 32 направления, в които вузът предлага обучение, само пет са тези, забелязани като перспективни за развитие, поради което са с по-висок одобрен прием - педагогика (най-голямо увеличение от 380 на 434 студенти), филология, физически науки, информатика и компютърни науки и кинезитерапия.

Великотърновският университет пък трябва да се съсредоточи върху обучението по филология, история и археология, информатика и компютърни науки и изобразително изкуство за сметка на останалите си 15 специалности, където приемът ще бъде свит (9% намаление на одобрените бройки). Силните страни на Шуменския университет пък (13% намаление) са педагогика, филология и математика, където приемът се запазва на същото ниво от м.г., както и религия (увеличен прием от 10 на 15 души) и още три специалности с леко завишен прием - архитектура, геодезия и общо инженерство. Пловдивският "П. Хилендарски" и "А. Кънчев" в Русе са с 10% по-нисък план-прием.

На плюс

Университетите, предлагащи обучение в сферата на изкуствата, ще бъдат традиционно зарадвани с малко по-висок прием. НАТФИЗ например ще може да приеме 20 човека повече в театрално и филмово изкуство, Националната музикална академия - 7 студенти повече от м.г. по педагогика на обучението по... и трима в повече по музикално и танцово изкуство, а Националната художествена академия "получава" 4 бройки повече в направление изобразително изкуство. Академията на МВР получава картбланш да приеме повече кандидат-висшисти в национална сигурност и в архитектура, строителство и геодезия (тук обучението е насочено към защита на населението, противопожарна техника и пр.). Висшето училище по телекомуникации и пощи ще има повече места за комуникационна и компютърна техника (за сметка на двойното орязване на приема по администрация и управление).

МУ-София ще може да привлече повече студенти по направленията обществено здраве, управление на здравните грижи, медицинска сестра и акушерка, а МУ-Варна - по същите направления плюс медицина, фармация, инспектор по обществено здраве и рехабилитатор. МУ-Плевен пък е с повече утвърдени места за медицина, обществено здраве, управление на здравните грижи, медицинска сестра и помощник-фармацевт.

По-висок прием имат право да направят и УАСГ и ТУ-София. Архитектурният вуз има право да приеме 103-ма студенти повече в основната си специалност "архитектура, строителство и геодезия", а ТУ-София ще има възможност да привлече повече студенти в 5 от общо 8-те си направления - математика, машинно инженерство, електротехника, енергетика и транспорт.

Специално внимание тук заслужава Библиотекарският университет, често свързван с властта. Той е с увеличени бройки по информатика и компютърни науки (от 178 на 214) и по национална сигурност (от 96 на 101), освен това получава и 57 бройки в новооткритата си специалност "история и археология". Каква е реализацията на завършилите тези специалности студенти? 62% от възпитаниците му в направление информатика и компютърни науки се реализират по призвание, безработицата е 2.12%, а средният осигурителен доход - около 1400 лв., показват данните в рейтинга на висшите училища у нас. При най-силното направление на вуза - национална сигурност, реализацията по призвание е около 45%, безработицата - 3.13%, а осигурителният доход на завършилите - 895 лв. Имаме ли нужда от още историци и археолози? За ориентация можем да погледнем реализацията в това направление на лидера във висшето образование у нас - СУ. Тази диплома е свършила работа на 38% от притежаващите я.

СУ

Утвърденият прием в най-старото ни висше учебно заведение е свит с около 6% - от 6362 на 5969 души. Реално загубата тук също ще е по-малка, имайки предвид, че университетът успя да запълни дадените му места за м.г. едва на 83% - реално приетите студенти за м.г. са 5335. Въпреки че СУ е лидер по качество в повече направления, в които предлага обучение, той "получава" намаление на местата в 22 от 28-те си направления с изключение на психология, икономика, биологически науки, математика, медицина, обществено здраве, плюс двете новооткрити за него специалности - изобразително изкуство и музикално и танцово изкуство.

НОВИ

Шест са новооткритите професионални направления за т.г. в 4 висши училища, в които МОН разрешава прием след изготвяне на оценка за потребностите на пазара на труда от тези специалности. Това са професионално направление "Здравни грижи" с нерегулирана специалност "медицински козметик" в МУ-Плевен (10 бройки), "биотехнологии" и "изобразително изкуство" в Пловдивския у-т (съответно 30 и 15 души), "изобразително изкуство" и музикално и танцово изкуство" в СУ (по 15 души) и споменатата вече "история и археология" в УниБИТ (57 души).



ВИПУСКЪТ

Поне около 8900 младежи, завършващи средно образование през т.г., няма да бъдат субсидирани от държавата, за да продължат висшето си образование, сочат данните на МОН. Според тях 54 346 младежи завършват училище през 2016/17 г., а финансиране ще получат 37 държавни висши училища за общо 45 429 студенти (от които 38 400 след средно образование). Общо приемът по държавна поръчка през 2017/18 г. ще бъде намален с 8% спрямо предходната година - от 49 хил. души на 45 хил. души.



Тръмп внася данъчна реформа, след като се провали със здравната


Сега  стр. 7  

Президентът на САЩ Доналд Тръмп се заема с данъчната реформа, след като се провали да прокара промяна в здравното осигуряване в края на миналата седмица. Отхвърляне на здравната реформа на Барак Обама бе едно от ключовите предизборни обещания на Тръмп и републиканците внесоха в Конгреса проектозакон за замяна на Обамакеър с ново здравно осигуряване. В петък обаче Тръмп бе принуден да оттегли законопроекта, след като стана ясно, че той няма да получи подкрепата не само на демократите, но и на около 30 конгресмени републиканци.

След това тежко поражение Тръмп заяви пред журналисти, че "скоро вероятно ще действаме много силно за големи данъчни съкращения и данъчна реформа. Това ще е следващото", предаде Би Би Си. Медията припомня, че според плановете на администрацията данъчната реформа трябваше да се финансира от спестените средства от отменената Обамакеър. С провала на законопроекта няма и съкращения в публичните разходи и това ще означава, че евентуални данъчни съкращения ще се поемат от федералния бюджет.

В много отношения данъчната реформа е по-проста от реформа на здравноосигурителната система, коментира финансовият министър Стив Мнучин.





Глобиха добричката болница за ваксини


Дума  стр. 4  

Директорът на РЗОК в Добрич д-р Бисерка Пачолова подписала заповед за налагане на санкция на Многопрофилната болница за активно лечение в града. Тя е въз основа на извършената проверка по подадени две жалби от майки за това, че са били принуждавани да плащат за ваксина, която е безплатна - Анти Д Гама глобулин, която се поставя на родилки с отрицателен резус фактор. Въпреки че като здравноосигурени лица тези жени имат право на безплатни ваксини, те трябва да си ги купуват. Цената е около 160-180 лв.

Проверката бе за два случая: единият от 2016 г., а другият от януари т.г. По сумите на изпълнителния директор на МБАЛ в Добрич д-р Трифон Йорданов допреди 2 години се предлагала такава ваксина на българския пазар, чиято цена е била около 10 лв., но към момента я нямало, затова се внасяла, чиято цена е около 180 лв. Имало затруднения с осигуряването на ваксината, тъй като стойността й не отговаряла на стойността на клиничната пътека за раждане - 580 лв., а тази за аборт по медицински показатели е 180 лв. Затова д-р Йорданов посочва, че болницата е във финансова невъзможност да осигури такава ваксина при тези цени на клиничните пътеки. Той подчерта, че няма друга клинична пътека, където да има такова разминаване. Санкцията, която се налага на МБАЛ от РЗОК, е по 200 лв. на пътека. В РЗОК са започнали да подават аналогични жалби и други майки от Добрич и областта.


Реформата в здравеопазването на Тръмп бе блокирана още в Конгреса


Поне 30 републикански конгресмени не пожелаха да подкрепят изпълнението на едно от водещите обещания на новия президент

Мартин ДИМИТРОВ

Капитал Daily  стр. 10  

В петък американските конгресмени от Републиканската партия изоставиха предложението си за отмяна на здравноосигурителната реформа на предишния държавен глава Барак Обама (Affordable Care Act, или още Obamacare). В последните седмици те търсиха подкрепа, за да я заменят с предложената от настоящия президент Доналд Тръмп система, наречена American Health Care Act, но не успяха да намерят такава. Освен всички демократични конгресмени се оказа, че още над 30 републиканци подкрепят старата застрахователна система - поне за известно време.

Премахването на Obamacare бе едно от водещите обещания на Тръмп по време на кампанията му и ако партията му не направи повторен опит да прокара алтернативния законопроект, президентът ще се окаже бламиран още преди края на първите си 100 дни на поста.

Нещо повече - различията в Републиканската партия може да са сигнал за разцепление в нея спрямо плановете на новия президент и да доведат до саботиране при гласуването на първия бюджет на Тръмп, който президентът трябва да предложи до средата на май. Държавният глава все още не е публикувал цялостния си планиран бюджет, но засега е дал да се разбере, че парите за отбрана ще бъдат увеличени значително за сметка на социални и културни програми, пари за международна помощ и средства, отпускани за Държавния департамент на САЩ.



Провалът на Trumpcare

"Ще живеем с Obamacare в обозримото бъдеще", заяви на пресконференция лидерът на Камарата на представителите Пол Райън и добави: "Преминаването от опозиционна към управляваща партия е болезнено и се учим. Правенето на големи неща е трудно." Падането на републиканската реформа бе счетено за победа за предишния президент Барак Обама, който прекара значителна част от първия си мандат в опити да прокара своя Affordable Care Act.

Вместо да се фокусират върху отмяната на Obamacare, републиканците ще пренасочат усилията си към други важни приоритети - въвеждането на големи данъчни облекчения, засилване на граничния контрол и на армията, добави още Райън. Очаква се републиканците да прокарат по-лесно данъчната си реформа, макар все още да има значителни спорове по отношение на една водеща мярка - тази за корекцията на граничните такси върху корпоративните данъци.

"Сега, да ви кажа, това е невероятно сложна тема. Никой не е предполагал, че здравеопазването е толкова сложно", заяви миналия месец Доналд Тръмп.

Самият той обвини демократите за провала на опита за реформа и написа в Twitter: "Obamacare ще експлодира и после всички ще се съберем и ще направим велик план за здравеопазването ЗА ХОРАТА. Не се притеснявайте."

Какво предвиждаше планът

Планът за здравноосигурителна реформа предвиждаше вместо субсидии хората с по-ниски доходи да получават данъчни облекчения, вариращи според възрастта им. Според бюджетния департамент на Конгреса обаче подобен подход ще лиши 24 млн. души от застраховка. Новините за това предизвикаха протести в различни части на САЩ, като те бяха организирани и от пациентски организации, и от представители на болниците и лекарските съюзи, пише CNBC.


26.03.2017
Национални телевизии


Разговор с д-р Йован Даскалов, акушер-гинеколог в „Шейново”


БНТ  Денят започва



Водещ: Вчера църквата отбеляза един от богородичните празници Благовещение, денят, в който пресветата божия майка е получила вестта, че ще роди сина Божи. В днешни дни вестта за бъдеща рожба си остава една от най-благите за всяка жена. От момента, в който разбере, че носи дете в утробата си до раждането, съвременната жена има помощта на лекаря гинеколог. Добро утро и на доктор Йоан Даскалов, гинеколог в АГБ „Шейново”.

д-р Йоан Даскалов, акушер-гинеколог: Добро утро.

Водещ: Добре дошъл. Обявихте една ваша инициатива да платите образованието на беден студент по медицина?

д-р Йоан Даскалов, акушер-гинеколог: Да.

Водещ: Защо?

д-р Йоан Даскалов, акушер-гинеколог: Защото първо това нещо беше провокирано от една кампания за да помогнем на хора в неравностойно положение – с автомобили, с рокли, дрехи и т.н. Важно е човек да се чувства добре на абитуриентския си бал, но смятам, че още по-важното е да се чувства добре занапред в живота. Следването в България, казах, че е скъпо, най-евтино наистина е в ЕС, но е доста скъпо. За едно семейство това са доста средства и по този начин се надявам, че помогна ли на един такъв студент, ще се намерят още хора, които да помогнат и на други такива деца. Защото наистина имаме нужда от лекари, имаме нужда от хора, които ще дадат всичко, ще влязат в тази професия със сърце и с глава, но нямат тази възможност финансова. По този начин ще им се даде един старт и те ще успеят да се развиват занапред.

Водещ: Как ще изберете този студент?

д-р Йоан Даскалов, акушер-гинеколог: При всички случаи, има вече доста хора, които са се свързали с мен, при всички случаи ще искам да се срещна и с родители на такова лице, на ръководители, на хора от училище, класни ръководители, директори, педагози в училища, за да знам, че няма да има злоупотреба, да знам, че няма да се появи такова лице, което да злоупотреби с тези неща. Естествено човек трябва да дава всичко от себе си, за да го направи, в смисъл да следва. Другото, което е важно за мен, този човек да остане да работи в България, по простата причина, че много от медиците заминават в чужбина, заплатите са доста високи, хората на много болни в България и имат нужда от лечение, имат нужда от лекари.

Водещ: Въпросът сега е само финансово ли ще го подпомогнете, или през цялото време на неговото учене ще го водите със себе си да види медицината отвътре, какво се случва в болницата, как се случва, защо се случва?

д-р Йоан Даскалов, акушер-гинеколог: Медицината е едно изкуство, аз както казахте в началото, работя в специализирана акушеро-гинекологична болница, ако този човек иска да стане акушер-гинеколог, с удоволствие ще го водя още от първия му ден заедно с мен да види как се работи, появата на нова живот. Всичко, което е свързано с дейността на нашата болница. Естествено, че ще помагам с каквото мога, с учебни помагала, със средства и т.н., в смисъл с всичко, което мога, бих помогнал на това лице.

Водещ: По моя представа гинекологията би трябвало да е една от най-осигурените дейности в медицината.

д-р Йоан Даскалов, акушер-гинеколог: В смисъл, най-осигурени като?

Водещ: Като възможност за достъп до нея.

д-р Йоан Даскалов, акушер-гинеколог: Напротив, не е най-осигурената. Това, което е проблем като цяло е, че хората нямат профилактика, нямат нищо... в смисъл достъпно. Какво означава достъпно? Да отиде човек на лекар достъпно, или да стане специалист по гинекология?

Водещ: Не, да отиде човек на лекар.

д-р Йоан Даскалов, акушер-гинеколог: Това е наистина един много голям проблем, това го има само при нас. Само при нас пациентът отива директно при специалист. Има проблем, отива при специалист, прескачат се лични лекари, прескача се тази пирамида, която е в здравеопазването. Няма профилактика... в смисъл достъпността до лекар специалист при нас е много лесна и по този начин има едно свръхнатоварване и случаи, които не е нужно да бъдат решени от специалист се натоварват и карат... натоварват като цяло системата. В смисъл, човек, който наистина няма нужда от акушер-гинеколог, той решил, че има нужда от гинеколог и пристига при него...

Водещ: Добре, обаче съвременната, модерната жена трябва да се вижда със своя гинеколог поне два пъти в годината. Така ли е?

д-р Йоан Даскалов, акушер-гинеколог: Задължително.

Водещ: А не само когато има проблем.

д-р Йоан Даскалов, акушер-гинеколог: Задължително, но това е един наистина много сериозен проблем в България, самата профилактика.

Водещ: Защо българката не спазва това правило според вас?

д-р Йоан Даскалов, акушер-гинеколог: Наистина не мога да ви обясня, но това е нещо, което...

Водещ: Защото сам казвате – много лесно е да се стигне до специалист и в същото време идва при вас, когато...

д-р Йоан Даскалов, акушер-гинеколог: Българинът като цяло ходи на лекар вече на свършен факт. Никой не ходи на лекар, защото трябва да направи профилактика. Българинът ходи на лекар, когато има болка, а в много от случаите, особено при жените, когато се появи болката, вече наистина е доста късно. Просто нямаме тази култура.

Водещ: Толкова ли е страшен гинеколога?

д-р Йоан Даскалов, акушер-гинеколог: Напротив, нищо страшно няма. Това е нещо, което на шест месеца отнема не повече от час на една жена, просто един астрономически час от живота на всеки шест месеца, за да сме сигурни, че абсолютно всичко ще бъде наред.

Водещ: Тогава няма да идват при вас с толкова много проблеми и да е така натоварено, нещата ще се променят...

д-р Йоан Даскалов, акушер-гинеколог: Тогава нещата наистина ще се променят доста. Ще има много голяма промяна. х

Водещ: В същото време модерна ли е българската гинекология?

д-р Йоан Даскалов, акушер-гинеколог: Абсолютно, смело мога да твърдя, че сме доста напред в гинекологията като цяло в световен мащаб. В смисъл, разполага се с апаратура, която много от страните даже нямат, разполагаме с доста модерна апаратура, и в една общинска болника, каквато е „Шейново”, тя е с трето ниво на компетентност, разполагаме с... в неонатологията могат да се поддържат жизнени показатели и да се развиват и да се отглеждат деца, които са с ниско тегло при раждането. Апаратурата, ултразвуци, оперативна техника, като техника и като апаратура, всичко е на много високо ниво.

Водещ: Може да бъдете спокойни, че когато една жена дойде при вас навреме, има как хем да я диагностицирате, хем да и помогнете?

д-р Йоан Даскалов, акушер-гинеколог: Естествено.

Водещ: Благодаря ви много за този разговор. След кратко прекъсване следват Новините.


Пътят на малкия Байрям


bTV   Тази неделя



Водещ: Една много човешка история, много трогателна, историята на малкия Байрям, на който му се наложи и му се налага да плаща със здравето си за абсолютни безобразия, направени от чиновници. Нека да си припомним историята на Байрям, разказана в сутрешния блок на БТВ.

Репортер: Четири пъти в седмицата Байрям, баба му и дядо му изминаваха по 150 километра от село Тъжа до Стара Загора за хемодиализа. Момчето се ражда с вродени бъбречни аномалии, когато е на 11 месеца лекарите откриват хронична бъбречна недостатъчност. Детето е одобрено за трансплантация с решение на фонда от ноември миналата година. Заедно с баба му трябва да летят за Германия на 20 февруари, за да бъдат приети в немска клиника. Официален отказ и писмено становище от Фонда за лечение на деца няма. В телефонен разговор казват на близките, че от Министерството на здравеопазването не са одобрили така наречения формуляр S2 с аргумента, че трансплантацията може да бъде извършена в България.

Байрям: Болеше ме главата, мина дето ми даде хап...

Репортер: И сега всеки ден идваш тук?

Байрям: Да.

д-р Атанас Кундурджиев, служебен зам.-министър на здравеопазването: По мнението само на доктор Русинов, който не е трансплантолог и не се е занимавал с трансплантации, фондът взема решение за лечение в чужбина. Това може да се случи в България и ние сме се спрели на експертизата на двама водещи трансплантолози, така е по реда.

Репортер: БТВ научи, че едва ден по-рано, Фондът за лечение на деца е попитал болниците в България биха ли трансплантирали момчето. Междувременно състоянието на Байрям се влоши.

Али, дядо на Байрям: За нас всеки един час е ценен, а те, вместо да вървим напред, ние вървим назад.

Репортер: Деветгодишният Байрям пристигна в болница „Лозенец”, където трябваше да му трансплантират бъбрек. След прегледа семейството разбра, че всъщност детето ще се лекува в чужбина.

Али, дядо на Байрям: Благодаря на всичките, които ни помогнаха

Репортер: Последваха и оставки. Директорът на Фонда за лечение на деца професор Владимир Пилософ си тръгна от институцията.

проф. Владимир Пилософ, бивш директор на Фонда за лечение на деца: И Общественият съвет в този случай, и аз като директор, съм издал заповед за отиването на детето в чужбина, тоест тази процедура беше приключена. Да, добре, винаги така се прави, ние пращаме документацията до министерството, министерството имаше някакви въпроси. Те са в края на краищата горната инстанция.

Репортер: До решение се стигна, Фондът за лечение на деца съобщи дълго чаканата дата – Байрям и баба му ще бъдат приети в университетска клиника в Тюбинген на 27 март. Разходите по лечението и престоя на двамата ще бъдат поети от българската държава.

Байрям: Радвам се, че ще оздравея, ще карам колело и ще скачам...

Пътят на малкия Байрям; Днес болното дете тръгва към Германия


bTV   Тази неделя



Водещ: Сега към историята, която ви обещах малко по-рано в предаването. Историята на мъничкия Байрям, който заради грешки на администрацията, чиновнически грешки е принуден години наред да чака за трансплантация и да плаща със здравето си за тези чиновнически грешки. Най-накрая има добра новина, т очно днес той тръгва с родителите си за Германия. Дани Атанасова ще ни разкаже повече за това пътуване.

Репортер: Добър ден от село Тъжа, ние сме пред дома на Байрям. Както може да видите в момента той тръгва за Германия. По решение на Фонда за лечение на деца в чужбина детето ще пътува с линейка до Тюбинген, немският град, където в Клиника по детска хирургия той ще бъде опериран, там ще бъде направена трансплантацията. Аргументите на фонда са вероятно да има постоянен медицински контрол по време на пътуването, защото състоянието на детето се влоши в последния един месец. Ще попитам доктор Георгиев, който ще пътува с него – по какъв начин ще контролирате състоянието на детето по време на пътя? Линейката оборудвана ли е, имате ли готовност?

д-р Георгиев: Линейката е оборудвана с достатъчно апаратура за превеждане на /.../ за проследяване жизнените показатели на детето. От там нататък, друго какво?

Репортер: Вие сте от Спешна помощ – Стара Загора, какъв екип точно, колко лекари?

д-р Георгиев: Аз съм лекарят, колегата е достатъчно квалифициран да ми помага при необходимост.

Репортер: Има ли достатъчно добри условия в линейката за бабата, дядото и детето? Пътят е дълъг?

д-р Георгиев: Мисля, че условията са... линейката е 2015 година, условията по-добри от това... Смятам, че са достатъчно добри.

Репортер: Благодаря, ще попитам и бабата на Байрям, която е донор на детето. Селима, как се чувства той, как се чувствате вие, вълнувате ли се, имате ли опасения по пътя някакви, детето не се чувстваше добре в последните дни?

Селима, баба на Байрям: Малко сме притеснени заради детето, да не се влоши нещо, да не повърне, защото получава главоболие, повръща. Все пак се радваме, благодаря, че са се задействали нещата, въпреки че малко късничко, но пак им благодаря, че съдействаха нещата, за да заминем. Надяваме се всичко да мине добре.

Репортер: А казали ли са ви, когато пристигнете какво точно очаква там Байрям, освен трансплантацията имате ли вие някаква информация от фонда, друга операция ще има ли?

Селима, баба на Байрям: Не, нищо не знаем. Нищо друго не знаем, освен за трансплантацията, нищо друго.

Репортер: Вие също ще пътувате, вие сте дядото на Байрям, също ще пътувате с тях като придружител. Разходите ви поети ли са, казали ли са ви там, ще можете ли да останете при тях в болницата? Знаете ли нещо?

Али, дядо на Байрям: Да ви кажа, и това не го знам, но там ще научим каквото трябва, те ще ни кажат. Евентуално те са се погрижили сигурно от фонда, така че надяваме се там да ни посрещнат от наша страна, които са взели мерките във фонда. Все пак сме благодарни на тях, сигурен съм, че те са предприели всичките мерки, които трябва да се правят за нас и са ги направили, сигурен съм.

Репортер: Много хора ви изпращат, вие как се чувствате? Дълга беше борбата да стигнем до тук заедно?

Али, дядо на Байрям: Вълнуващо е това нещо, да, наистина така е.

Репортер: Вълнува ли се Байрям в последните дни, ние сега ще го питаме?

Али, дядо на Байрям: Вълнува се, да, радва се, постоянно пита, тази сутрин стана рано, радва се, весел е, виждате го, защото той знае, че отива там на лечение, ще се излекува, ще се върне живи и здрави от там и ще спрем вече диализата. Защото то му омръзна вече, виждате каква беше ситуацията, вие бяхте във всичките ни мероприятия там, видяхте за какво става въпрос. Радваме се в това нещо, в което ни съдействаха и дай Боже да се случат нещата най-нормално.

Репортер: Майката на Байрям ще попитам, ти оставаш тук. С какви чувства изпращаш го?

Майка на Байрям: Имам надежда, всичко ще мине добре, най-важно здравето да се върне на Байрям.

Репортер: Най-важен разбира се е Байрям, сега ще вляза при него в линейката. Той е с нашият подарък, който му дадохме преди малко, една китара. Байрям, как се чувстваш? Много хора те гледат в момента. Най-после тръгваш за Германия.

Байрям: Да.

Репортер: Какво ще стане там, кажи ми?

Байрям: Ще оздравявам. Ще се върна здрав, ще имам нови бъбреци...

Репортер: Приятели ще имаш, това, което си пожела помниш ли, ще ходиш на училище?

Байрям: Да. Ще карам колело, ще скачам, ще играя...

Репортер: Това е най-важното. Надяваме се, мечтите да Байрям да се сбъднат. Когато за пръв път го видяхме неговата най-голяма мечта беше да може да пие вода и да ходи на училище. Тепърва му предстоят много изпитания, но всички ние се надяваме всичко да бъде наред. По преценка на лекарите в Тюбинген, освен трансплантацията ще бъдат извършени една, или няколко операции. Надяваме се така, както го изпращаме да го посрещнем жив и здрав.

Водещ: Благодаря ти много, Дани за това, че ни разкажа за това как мъничкия Байрям тръгва към Германия. Моля се разбира се това пътуване за него да бъде успешно. В Германия той да бъде успешно трансплантиран, да се прибере при родителите си, да се прибере у дома и да се сбъдне неговата детска мечта, да може да ходи на училище.



Zdrave.net

София, бул. Др. Цанков” 31 Б, офис 10; Тел.: 0893 33 53 07



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница