Септември 2009 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата26.10.2018
Размер0.51 Mb.
#99413
  1   2   3   4
12 - 14 септември 2009 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Здравната каса иска да плаща с цялата осигурителна вноска
Цялата осемпроцентна вноска да отива за здраве, предвижда проектобюджетът на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за следващата година. В края на 2008 г. при гласуването на бюджета й тогавашните управляващи решиха, че двупроцентното увеличение на осигуровката от 6 на 8% трябва да бъде заделено в резерв в БНБ, тъй като в сектора няма реформи. Сега от здравната каса предлагат да могат да ползват тези пари, тъй като не им достигат средства. През тази година НЗОК има възможност да използва 2.1 млрд. лв., а 58% от разходите й са за лечение в 413-те болници в България - сектор, който продължава да бъде нереформиран. Междувременно председателят на управителния съвет на НЗОК д-р Емил Райнов, заместник-министър на здравето от предишното правителство, подаде оставка. За нов председател беше избран синдикалистът д-р Евгени Душков.


Болни деца на протест на 15 септември
Деца с редки болести ще протестират в Плов­див на първия учебен ден, обяви Национал­ният алианс на хората с редки болести. Причи­ната - дискриминацията при лечението на тези пациенти, които са пре­димно деца. На практи­ка не са им осигурени лекарства, което ги об­рича на смърт, според алианса.


Работодатели у нас

Уволняват жени за ин витро
Всяка трета се страхува, че ще зачева
ДЕЯНА ПАВЛОВА

Работодатели у нас са уволнявали жени, за­щото са излизали в болничен отпуск, за да направят опит за заче­ване ин витро.

Това обяви Анна Зашева, председател на сдру­жение "Зачатие", на кръг­ла маса вчера.

Сигнали


В сдружението постъ­пили няколко сигнала на уволнени. Те обяснявали, че щом работодателите им разбирали за ин витро процедурата, ги оставя­ли без работа.

"Пациенти, които се ле­куват ин витро са били принуждавани да напус­нат", добави Зашева. Ше­фовете им не били съг­ласни те да отсъстват за тестове и подготовка за ин витро, а след това да излязат и по майчинство.

За да съберат данни, от сдружението направили онлайн анкета, на която отговорили 200 жени. Данните показали, че над 10% от тях са изгубили работата си заради ин витро. Други 3% са били заплашвани с уволнение, а 7% още на интервюто за работа разбирали, че не са желани, ако плани­рат да заченат. Всяка трета се страхувала да признае, че се подлага на ин витро. Едва 40% от работодателите ги подк­репяли.

Фонд "Асистирана репродукция" одобрява по 30-40 молби за ин витро на ден, стана ясно на кръглата маса. Досе­га са получени 4000 за­явления, от които са разгледани над 1600 и одобрени около 1300. Вече има и дами, които са забременели и очак­ват рожбите си.

Повечето откази били за жени над 43 години. Според закона за фон­да те нямат право на безплатна процедура.

Повечето одобрени за ин витро не са похарчи­ли всичките 5000 лева, които им се полагат. Та­ка парите остават за следващите семейства.

От здравното минис­терство обявиха подк­репата си за фонда. При обсъждането на бю­джет 2010 г. от МЗ ще поискат минимум 10 млн. лева за ин витро, съобщи д-р Емилия Та­шева, шеф на отдел "Майчино и детско здра­веопазване" към здрав­ното ведомство.


КОГАТО СМЕ С ОТРИЦАТЕЛЕН ПРИРАСТ
ПОЗОР Е ДА СЕ УВОЛНЯВАТ БЪДЕЩИ МАЙКИ
Крайно време е да се проумее, че проблемът на двойките с penродуктивни затруднения е не просто личен или семеен, а ста­ва дума за огромен социален проблем, пред който е изправе­но цялото ми общество.

Това е съществена част от де­мографския спад на България, а и на цяла Европа. Ние, представи­телите на гражданските организа­ции, свикахме Кръглата маса, за да обърнем внимание на няколко основни неща. От една страна за да кажем, че Фондът "Асистирана репродукция", който безплатно осигурява ин витро процедури, ра-

боти добре и прозрачно и настоя­ваме финансирането да продъл­жи и през следващата година. От друга страна да призовем да се започне задълбочена работа по създаването на една цялостна и дългосрочна държавна политика по отношение на тези хора, а не всяка година да информираме чрез медиите за необходимостта от подобна помощ. Защото за не­малка част от хилядите семейст­ва, засегнати от този проблем, средствата от фонда са единстве­ният лъч на надежда, че ще могат да имат свое дете.

Нашата борба е да помагаме не на хора, които съзнателно отказ­ват да създадат поколение, а на двойки, които водят ежедневна битка да дарят живот, И тази бит­ка продължава понякога с години й коства не само пари, но и, повяр­вайте ми, огромни усилия на пси­хиката и волята, Това са млади се­мейства, които искат да раждат в България и да се грижат за децата си с любов. Затова резултатите от данните от анкетата, която прове­доха колегите от Сдружение „За­чатие", са не просто тревожни (виж стр. 7). Те са потресаващи. Според тези данни 10% от жени­те, които са започнали процедури „ин витро", са изгубили работата си, а 30 на сто се страхуват да съ­общят на работодателите си, че планират бременност.

Срамота

Да, процедурата по асистирана репродукция изисква ареме и пос­тоянно медицинско наблюдение. На пациенти, на които се извърш­ват ин витро процедури в друго населено място, често се налага да пътуват стотици километри всяка седмица. Но ако отсъствия­та по тази причина станат повод те да изгубят работата си, това е позор за тези компании.



И не става въпрос само зажени, които зачеват чрез ин витро, а изобщо за отношението на някои работодатели към една бъдеща майка. Срамно е, наистина!

'Радина Велчева е председател на УС на Фондация „Искам бебе"и член на Обществения съвет m Център „Фонд за асистирана репродукция"към МЗ.





Плащат на доктори според броя болни
СМОЛЯН. Общинската болница в Мадан е въвела уникална система за заплащане на лекари и сестри. Възнагражденията на персонала нарастват според притока на пациенти, обясни главният лекар Стефан Хаджиев.
Той обясни, че всичките 102-ма човека, които работят в болницата, веднъж седмично получават пълен отчет за всяка похарчена стотинка, както и за приходите. В зависимост от броя болни заплатите на сестрите стартират от 300 лв. и стигат до 1200 лева, а старша сестра при натоварен график може да вземе и до 1500 на месец. Лекарите пък в най-лошия случай получават 400 лв., но могат да вземат и до 2500 лв. на месец.
За да постигне добрите финансови резултати, още преди въвеждане на новата методика д-р Хаджиев, който е шеф от 10 г., е обновил постепенно както състава, така и структурата на болницата. Лечебницата в Мадан, както и тази в Смолян, разполага с всички специализирани отделения и затова все повече хора от съседните общини предпочитат да се лекуват в нея.
Щиляна Чакърова




Частни фондове ще плащат за ВИП доктор
Инспектори ще следят как ни лекуват, казва Любомир Гайдов
На 15 септември в сила влиза нова наредба на здравното министерство, която забранява продажбата на газирани напитки, вафли и чипс в района на училищата. "Стандарт" потърси зам. здравния министър Любомир Гайдов, който да обясни какво налага строгите ограничения, кой ще следи спазването им, както и какви са идеите на Министерството на здравеопазването за контрол върху медицинската дейност и развитието на здравноосигурителната система.

- Г-н Гайдов, по какъв начин ще се осъществява контролът върху училищата, така че да не се продават вредни за децата храни и напитки?

- Новата наредба за храненето на учениците влиза в сила от 15 септември. Идеята ни е, че училището трябва да възпитава и модел на здравословно хранене - чрез столовете, бюфетите и автоматите за храни и напитки. Естествено, не можем да налагаме ограничителен режим на пазара на стоки изобщо. Можем обаче да дадем здравословен модел в училищата и възможност за избор. В първите месеци ще има по-засилен контрол от страна на РИОКОЗ. Това, разбира се, не означава, че от декември контрол ще липсва.

- Каква е причината за тези ограничения?

- Тенденцията от последните години по отношение на затлъстяването на децата е много сериозна. Изследванията показват, че на всеки 11 деца в първи клас едно е с проблем в здравословното състояние. Всяко пето, или 20,9%, е с проблем със затлъстяването. В седми клас този процент вече е 31,2%. Това е и причината да обърнем внимание на храненето в училище. Ще наблюдаваме менюто и ще се изключи възможността за допълнителното солене - нещо, много типично за храненето у нас.

- Ще настоявате ли пред общините да се забрани продажбата на такива храни и напитки и около училищата? Има подобна практика при продажбата на цигари и алкохол.

- Не можем да се месим в политиката на общините по отношение на местните бизнес инициативи. Аз и не очаквам те да наложат подобна забрана извън училищата.

- Ще се продължи ли и политиката на въвеждане на медицински кабинети, която беше започната от предишното парламентарно мнозинство?

- Знаете, че проблемът със здравните кабинети възникна с въвеждането на общопрактикуващите лекари. Според нас това беше грешка на реформата. Затова и до края на месеца Министерството на здравеопазването ще направи промени в действащата наредба и ще разшири нейния обхват. Става дума не само за училищата, но и за детските градини, и за други заведения.

- Дадохте заявка за по-голям контрол върху здравната дейност. Как ще се осъществява той?

- В момента контролът се осъществява от НЗОК, от лекарския съюз и от министъра на здравеопазването по отношение на медицинското обслужване. Нашата идея е за промяна на нормативната база в областта на здравното осигуряване. Към днешна дата има предвидена агенция, наречена медицински инспекторат, която все още не е създадена. Ние считаме, че тази агенция трябва да бъде видоизменена, функциите й да бъдат разширени, защото й възлагаме малко по-различни очаквания. Според нас тя трябва да осъществява повсевместен последващ контрол, който към момента осъществява НЗОК и е предмет на договаряне в Националния рамков договор. Поради тази причина всяка година се договарят различен механизъм и различни санкции. 10-годишният опит в здравното осигуряване показа, че това не е най-добрият начин. Считаме, че критериите и механизмът трябва да се заложат в закон, също както административните структури, които го осъществяват, и предвидените санкции. Както и редът за оспорването на актовете, издадени във връзка със санкциите.

- Тоест вместо в НРД, занапред контролът и санкциите ще бъдат в закон?

- Да. Ще разпишем няколко промени. Първата ще е структурата, която ще го осъществява. Втората ще е по отношение на механизма и санкциите. Смятаме да завишим размера на санкциите и ще променим наименованията им, за да отговарят на административноправните отношения. Другото, което ще предложим, е да се съкрати пътят на констативния акт за нарушението. Сега той първо се изпраща в арбитражните комисии между лекарския съюз и здравната каса. Практиката показва, че тези арбитражи са неефективни и не стигат до решение. Смятаме, че е по-правилно този, който ще оспорва справедливостта, да го направи в съда.

- Къде ще бъде контролната структура - към здравното министерство или към НЗОК?

- Както и сега е предвидено, това ще е независима структура. Логиката е в това, че здравната каса ще си запази функциите по отношение на превантивния контрол. Когато има сигнали след извършено разплащане, тогава независимият контрол ще проверява и евентуално ще санкционира. Предмет на контрол ще е медицинската документация като цяло.

- Казвате, че ще вземете тези функции от здравната каса. Ясни ли са вече идеите за бъдещето на здравноосигурителния модел? Предвижда ли се демонополизация на НЗОК?

- Едно от нещата, заложени в предизборната програма на ГЕРБ, е демонополизация на здравната каса. Смятаме, че това е естественото развитие. Вече проходиха и се развиха и доброволни здравноосигурнителни дружества. Считаме, че е крайно необходимо за оздравяване и дисциплиниране на системата да се доразвие доброволното здравно осигуряване. Така ще влязат свежи ресурси в системата и пациентът ще може да избира между различните пакети, които ще му се предлагат според интереса и възможностите.

- Това означава ли надграждане на услугите?

- Демонополизацията е един бавен процес - това е политика, която ще бъде провеждана години наред, не само в рамките на този мандат. Нашата задача е да стабилизираме системата, да синхронизираме отделните институции и да намерим път, по който здравноосигуреното лице да търси привлекателността на доброволните дружества. В момента обемът на парите, които общо са събрали доброволните фондове, е между 25 и 30 млн. лв., а месечно НЗОК харчи около 180-190 млн. лв. Това означава, че акумулираният ресурс е крайно недостатъчен, за да може фондовете да бъдат конкурент на здравната каса. Затова трябва да се намери механизъм да се стимулира приходната част на втория стълб. Необходими са не само пари, но и много други неща като например развитие на информационната система на фондовете, която трябва да може да се интегрира и със системата на НЗОК, и с тази на министерството, за да има отчетност.

- Каква ниша ще дадете на фондовете, така че да бъдат привлекателни за гражданите и да могат да се развиват?

- Това ще бъде обект на обсъждане и на законовите промени, които, надявам се, да станат факт до края на годината.

- Възможно ли е това да са регламентираните доплащания?

- Те са предвидени в наредбата за достъпа - за някои услуги извън обхвата на здравното осигуряване лечебното заведение може да ценообразува. Например за консуматив, медицинско изделие или друг тип услуга като избор на екип. Според нас правилата на тези плащания категорично следва да се преразгледат. Това е вид пакет, но не е достатъчен, за да стимулира населението и да подобри развитието на системата на доброволните фондове. Смятаме, че трябва да се промени и наредбата, регламентираща пакета медицински услуги. Може би трябва да се помисли дали да няма някакъв задължителен пакет на доброволните фондове, тъй като в момента законът дава прекалено голяма свобода за оформянето на пакети услуги. Една от идеите е да се въведе базов пакет, но това е въпрос на дискусии. Според нашия екип, промените, които предстои да се предложат на обсъждане в Народното събрание, трябва да са в пакет, а не взети поотделно. Ще спомена само ключовите. Според нас е необходима и промяна в закона за лечебните заведения. Смятаме, че трябва да се преразгледа вече остарялата класификация на болниците на районни, областни, междуобластни, национални. Това райониране е изпразнено от съдържание до голяма степен. Може би ще се разшири възможността на лекарите в извънболничната помощ да регистрират друг статут - например ЕООД, ЕТ. В момента законът позволява да се упражнява само като свободна професия, като физическо лице. Поставя се на обществена дискусия и статутът на университетските болници и взаимоотношенията им с университетите. Всички тези въпроси вероятно ще намерят своя отговор през следващите месеци.

Боряна Йотова


ЕТ ще внася за пенсия според реалния доход

По 100 лв. месечно, докато се обжалва решение на ТЕЛК
Лиляна Филипова

Едноличните търговци ще внасят осигуровки за пенсия върху реалния доход от упражняваната дейност от 1 януари догодина. Това реши вчера надзорът на Националния осигурителен институт с поправки в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж.

Досега облагаемият им доход се намаляваше със загубите. По предложение на НАП обаче това отпада с мотива, че реализираната загуба се отразява върху осигурителния доход за годината. Приспадането й втори път от облагаемата сума водело до изкривяване на принципите и загуби на държавата.

Докато тече обжалването на решения на ТЕЛК, НЕЛК и детските лекарски комисии, занапред хората с увреждания ще получават социалната пенсия за старост, която сега е 100,86 лв.

Идеята е да не мизерстват, докато траят процедурите. След окончателното решение ще се доплаща разликата или съответно човекът ще връща надвзетите пари.

За улеснение възрастните вече ще могат да подават документи за пенсиониране и по настоящ адрес. Досега това ставаше задължително по постоянен.

Залага се и ред за защита на правата на деца, настанени при близки и приемни семейства. Предвижда се те сами да подават документи за пенсия, както и да я получават.


Симеон Дянков видя и трети мандат за ГЕРБ
Дима Максимова

"Сивата икономика трябва да разбере, че ще я гоним и във втория, и в третия ни мандат, ако се наложи", заяви в четвъртък вечерта вицепремиерът Симеон Дянков на среща с бизнеса във Велико Търново. С 60% се свил сивият сектор в земеделието след ограничаването на нелегалния внос. Само за седмица контрабандата при горивата намаляла с 30 на сто. Според вицепремиера и предишните правителства започвали офанзиви, но след 2-3 седмици се изморявали. Мерките сега нямало да са спорадични, защото заедно с офанзивите се променяло и законодателството. "Ако успеем с реформите, до средата на пролетта виждам възможност за излизане от кризата", каза още Дянков. Вследствие на предприетите мерки от новите управляващи в някои от секторите вече имало стабилизиране и дори икономически растеж, като например фармацевтиката.

За един месец от управлението дупката в държавния бюджет вече била свита с 1,15 млрд. лв. при положение, че правителството заварило от кабинета на Сергей Станишев дефицит от около 2,5 млрд. Дянков обеща, че ще направят всичко възможно бюджетът да не приключи на червено.

“Съвсем скоро ще обявя кардинална реформа в НАП и митниците. Целта е те да станат много по-малки, но много по-добре платени, за да не разчитат на неформални плащания, както беше досега", заяви вицепремиерът.




Зам.-шефът на депутатите е свободен

И личен лекар на Бойко
Митът, че докторът е секс символ бил верен, за медсестрата обаче не
Кристина Кръстева

Три периода - на спортист, лекар и на общественик, и цели 4 медицински специалности - АГ, анестезиология, пулмология и здравен мениджмънт, има зам.-председателят на Народното събрание и шеф на столичния ГЕРБ д-р Лъчезар Иванов. Професионалният му актив пращи, личният му обаче в момента е празен. Пред “24 часа” той призна, че сърцето му е свободно, а вечер компания са му книгите.

Роден е в София, възпитаник на 18-а гимназия. Учението и спортът го изграждат от най-ранна възраст. Благодарение на спорта развил усърдието да работи много, колективизъм и сила да знае какво иска и как да го отстоява. Играе баскетбол в ЦСКА, служи в армейската школа за високо спортно майсторство “Чавдар”. През 1980 г. там е част от олимпийския набор. Общува с едни от най-големите ни спортисти, позабравени днес, като щангистите Антонио Кръстев и Минчо Пашов.

“Успявах да намеря баланса между живота на спортистите и един собствен път, който виждах в себе си - влечението ми към медицината. След “Чавдар” не продължих спортната си кариера, а влязох медицина. Предложиха ми да играя в “Академик” (София), но медицина и професионален спорт не вървят”, разказва Иванов.

Именно от Медицинска академия почва вторият период в живота му. Там практикува акушерство и гинекология и след дипломирането си през 1988 г. е разпределен в болницата в Разград. “Бях единственият софиянец, по-късно дойде още един колега. Работихме от сутрин до вечер - понякога отивахме на работа в понеделник и работехме до четвъртък, без да се прибираме. Спяхме си в болницата. Имаше много работа - и висока раждаемост, и доста патологии, и прекъсване на нежелани бременности”, връща се към първите си лекарски години зам.-шефът на парламента. В Разград всъщност получава голямата си закалка в медицината - сам се справя с вземането на бързи решения, учи се от хората, работили дълги години в тази област. “Когато човек завърши академията, той носи титлата доктор, но все още не е доктор”, твърди д-р Иванов.

Споменава имената на учителите си - изключителния професионалист д-р Димитров, който тогава завежда клиниката, и методичния ръководител на изпитите му за специалност доц. Доганов, който допреди година бе шеф на столичния Майчин дом. Огромен брой бебета изражда Иванов през двугодишния си трудов стаж в разградската болница. “Слава на Бога, а благодарение и на късмета, понеже понякога в медицината познанието е недостатъчно, трябва и късмет, нямам смъртен случай нито на родилка, нито на бебе”, казва Иванов. 2 г. и 11 дни в Разград по време на възродителния процес за него са време, по-тежко от казармата. Преди не бил напускал София - живеел до НДК, а му се наложило да отиде в кв. Орел в Разград. Тежко за млад, но вече семеен човек.

10 ноември го заварва в разградската болница. После се връща в София, във Военномедицинска академия, но за съжаление не в същата специалност.

Защото “докато ние трупахме опит и знания в Разград, тук много бързо бяха раздадени в клиниките по АГ”. “Никога няма да забравя думите на един от видните ни акушер-гинеколози - проф. Кацулов, когато ми каза: “Момче, намери си връзки или пари, защото винаги ще бъдеш втори в конкурсите”, порязан е Иванов. Тогава той няма нито едното, нито другото. Запомнил горчивите думи и практиката напълно ги доказала: на конкурсите на Лъчезар му се падали операции, на други - да водят нормални раждания.

Така, понеже няма нито пари, нито връзки, през 1991 г. единствената възможност да работи в София е като анестезиолог и реаниматор във ВМА. “Изключително тежка специалност, пак започнах да уча и да се явявам на колоквиуми, дежурства в реанимацията. А в медицината по-тежка дисциплина от реанимацията няма”, връща се назад Иванов.

Отказва да стане военен, нито пък партиен член. Местят го от катедрата по анестезиология и реанимация в пулмологията на ВМА. През 1994 г. открива собствен медицински център - един от първите плахи опити за частно здравеопазване. Наел с приятел апартамент за центъра “Св. Николай”. Почва нов изнурителен етап - сутрин в болницата, следобед в частната практика, вечерта - пак в болницата, на дежурство. Дава и допълнителни, за да изкарва пари - в тежките Виденови дни трябва да храни семейството. След като доларът се качва от 7 на 300 лв., Иванов фалира. През 2003 г. става директор “Маркетинг и продажби” в “Закрила” на бизнесмена и бивш соцдепутат Добромир Гущеров. После е вече директор на целия медицинско-стоматологичен център. Наскоро Иванов завърши и мениджмънт в здравеопазването.

През 2005-а започва третият му етап - политическият.

Иначе Лъчо е с прошарен перчем, също като героя на Джордж Клуни, който го изстреля на върха, но е с година по-малък от холивудския красавец. За синдрома “секссимвол в бяла престилка”, каращ нежните сърца да туптят неравноделно, който тръгна след хитовите сериали с д-р Рос от “Спешно отделение”, д-р Хаус и д-р Шепърд от “Изгубени”, Иванов признава, че има нещо еротично в образа на доктора. “Когато си лекар, се ангажираш с един човек не само с диагнозата, но и емоционално. Винаги съществува предразположеност към доверие, изграждат се мостове. Особено ако пациентът, в случая пациентката, е с по-тежко заболяване и контактът е по-продължителен, когато лечението има позитивен ефект, малко или много между нея и лекаря се пораждат отношения. И вече зависи те в каква насока ще тръгнат, дали биха могли да бъдат контролирани. Но това са изключения, доброто име на лекаря се гради с години, но авторитетът му може да рухне само за миг. Тоест между лекаря и пациентката може да се каже, че съществува такава “пикантна” част, но човек има нравствени ограничения и спирачки, така че в 99% колегите контролират това положение”, обобщава д-р Иванов. И той е имал ситуации, които метафорично описва като “само да протегнеш ръка, и можеш да откъснеш цветето”, но етичните му критерии не му позволили да се възползва. “Лекарят е излекувал пациентката, тоест той просто си е свършил работата, и оттук нататък няма право да направи нито крачка. Благодарността, емоцията си съществуват - окей, но с това нещата приключват”, пази Иванов неписания етичен кодекс на бялата гилдия.

Другият “медицински” мит - за сестрата като сексуален обект, обаче Лъчезар отрича. “Той битува вероятно за хората, които не са в гилдията. Аз лично за 16 г. активно в медицината не съм имал никога приятелка или някаква авантюра с медицинска сестра, защото винаги съм се ръководил от това, че на работното си място човек трябва да бъде сериозен и отговорен, и никога не съм гледал на тях като на сексуален обект. Да, може би в обществото битува такъв мит, останал от времето, когато имаше млади медицински сестри. Сега няма такъв интерес. Медицинските сестри са в момента на свършване. Дефицит са в лечебните заведения - тази професия вече не е така привлекателна, заплатите са ниски, а тези, които са завършили, напускат страната, което е тъжно и жалко”, обяснява д-р Иванов защо изчезват изкусителките с касинки.

Иначе той харесва породата на интересните жени, без да има предпочитания брюнетка или блондинка. Задължително е да ти е приятно да беседваш с нея, да имаш какво да си споделиш. “Аз съм вече във възраст, в която мимолетни връзки не мога по никакъв начин да си позволя, а и моят характер не е такъв”, категоричен е Иванов.

След като преди няколко месеца разтрогна брака си, днес той признава пред “24 часа”, че емоционално не е ангажиран. “Много глупости се изписаха, което за мен беше, меко казано, неприятно и болно. Хората, които ме познават, знаят, че една хилядна от това не отговаря на истината”, откровен е зам.-шефът на депутатите. Добавя, че живее сам, с книжките и задачите, които му предстоят. “А пък човек, както се казва, докато е жив, очаква нещо позитивно да се случи. Така че, животът е пред нас и е красив”, прелива от енергия и оптимизъм д-р Иванов.

Препоръчва книгите “Светецът, сърфистът и корпоративният директор” и “Силата на изречената дума. Твоята дума е твоята магическа пръчица”. Авторът на първата - Робин Шарма, е уникален, фантастичен, в по-тежки емоционални състояния ти дава напътствия и те държи здраво на земята. Води се от максимата за ценността на автентичния живот, според която човек не бива да изневерява на себе си, а обратното - трябва да вярва на сърцето си, защото има вътрешно огледало, което се оразява във външното му поведение.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница