Тема №21 Свободни икономически зони Същност и развитие



Дата12.03.2018
Размер95.52 Kb.
#62699
тема №21
Свободни икономически зони

1.Същност и развитие

Свободните зони или свободните пристанища са известни в световната история още от древни времена.Те са институции и териториални обекти, чрез които търговците са получавали защита и стимули за дейността си в условията на политическа несигурност и променлива икономическа конюнктура.

Първите свободни безмитни зони започват да функционират от древността – остров Делос е едно от първите свободни пристанища. Същността на тези пристанища е територия, в която се предоставят разнообразни улеснения за осъществяване на промишлена търговия и обслужваща дейност.

Първата зона, в която е разрешено производство е създадена през 1959г. на летище Шанън в Ирландия – с което се слага началото на експортно-ориентираните промишлени зони. По-късно се създават зони в Тайван, Корея, Филипините и Малайзия.

През 70 - те години в САЩ и Бразилия има зони, които са предимно импортно-насочени. В Бразилия функционира безмитна зона с основен предмет на дейност: селско стопанство, която служи и като пилотен обект на тропически модел - аграрно произдводство.

Концепцията за свободните икономически зони се разпространява из целия свят главно в развиващите се страни. Понятието „зона” също е претърпяло еволюция с развитието на концепцията. Първоначално под зона се разбира ограничена географска площ, по-късно се дават привилегии и статут на административни граници – цялата територия на страната, цялата гранична територия с друга страна или цели провинции и градски територии.

През 1992г. е подписано споразумение за създаване на Новата Северноамериканска зона на свободна търговия (НАФТА), включваща Канада, САЩ и Мексико.
2.Принципи и правила за свободните зони

Принципите и правилата за свободните зони са разработени в Приложение 1 на Международната конвенция за опростяване и уеднаквяване на митническите формалности. Тази конвенция е плод на многогодишен труд на Световната митническа организация със седалище Брюксел. Съгласно Приложение 1 свободната митническа зона е част от територията на една държава, в която се счита, че стоките, влезли в нея не се намират на митническата територия, по отношение на заплащаните митнически сборове. Митническият контрол е преди всичко за влизащите и излизащите от зоната стоки.

В международните документи свободните зони се определят като „географски територии”, където се премахват традиционните ограничения, налагани от производителните отрасли.
3.Модели на свободни зони

- Териториално-ограничени, малко на брой ефективно действащи зони, разположени на места с ключово географско и икономическо положение, добре осигурени инфраструктурно и административно. Този модел може да се приложи в България.

- Териториално-ограничени без ограничения като брой, но най-често малки по размер зони. Този модел се прилага в САЩ, Великобритания, Франция и Белгия, като целта му е стимулиране на отделните изостанали региони.

- Териториално-ограничени големи по размер , но малко на брой зони. Този модел се прилага в Китай и Бразилия. Опитва се да съчетае привличането на инвестиции и стимулиране на износа с паралелно подпомагане на изостаналите райони.

- Свободни градове-пристанища – прилага се в много страни от Европа и от останалия свят, опирайки се на конкретни местни предимства, стратегическо положение и други.

- Издаване статут на свободна зона на територията на отделна административна област или цяла страна. Прилага се в Люксембург, Лихтенщайн и множество малки държави или административни единици.


4.Характерни особености

В света има различни типови зони, но всички те имат характерни особености :

-временно освобождаване от данъци или значително съкращаване на нивото на данъчното облагане за предпримачеството;

-освобождаване от импортни такси на стоките, използвани в производството за износ;

-създаване на единен административен център;

-разрешение за създаване на фирми, които да са пълна чуждестранна собственост.


5. Предпоставки за ефективно функциониране на свободните зони :

-законодателни граници;

-значително опростяване на реда на регистрация на инвестиции в зоната чрез намаляване на бюрократичните порядки;

-либерализиран контрол върху пазара на труда, възможност за наемане на работна сила;

-пълно освобождаване от митнически задължения;

-пълно освобождаване от данъчни задължения изобщо или за срок по-малък от 5 години;

-възможност за свободно изнасяне в чужбина на вложения, капитал, дивиденти, хонорари и печалби.
6.Видове свободни зони

- складови и транзитни зони – те са първи в историческото развитие. Създават възможност фирмите да складират, проверяват, опаковат и маркират стоките, които се освобождават от различни налози.

- Свободни промишлени зони – в тях се осъществява производство и монтаж на стоки за експорт с възможност за използване на чуждестранни инвестиции главно в производството на дрехи, електроника, мебели, спортни стоки, домакински уреди. В свободните промишлени зони чуждите фирми внасят полуфабрикати за дообработка, монтаж и опаковка, които след това изнасят без митнически формалности и налози.

- комплексни зони за свободно предприемачество - те са приоритет във всички части на света. Те задоволяват икономическите интереси, както на регионалните единици, така и на чуждестранните партньори. В тях се влагат инвестиции и във финансови сфери и в туризма.


7.Критерии при определяне местоположението на свободна безмитна зона:

-добър транспорт –свободните безмитни зони са разположени във възловите точки, наречени „транспортни коридори”- ивици от земята и водната повърхност или въздушната среда, в която оперират два или повече вида транспорт;

-надеждна инфраструктура: водоснабдяване, електроснабдяване, пародаване, телекомуникации;

-осигурен достъп до пазарите на : труд, суровини, готова продукция ;

Чуждестранните инвеститори придават голямо значение на политическата стабилност в страната, на нейната икономическа програма на законодателна , административна и банкова система.

Свободни икономически зони в България

1.Изграждане и развитие

Изграждането и развитието на свободните зони в България стартира с приемането на Указ 2242 от 1987 г. за свободните безмитни зони и Правилник за прилагане на този указ.

Стратегията за изграждане и развитие на световните икономически зони в България се базира на виждането, че зоните в България ще се използват като инструмент за структурна адаптация на националната икономика към пазарните условия чрез привличане на чужд капитал, съвременни технологии, ноу-хау и други.

2.Тип-зони в страната

Зоните в България са замислени като свободни промишлени зони, но са дефинирани като свободни търговски зони. В тях се извършват преди всичко търговски и складови дейности.



В България функционират 6 свободни зони, създадени въз основа на Указ 2242/1987:
Свободна зона Свиленград: създадена е през 1988г. Тя е една от най-слабо развитите зони у нас. В състояние е да се самоиздържа и разполага с привлекателно разположение за инвеститори, занимаващи се предимно с търговия. Притежава изградена материално-техническа база. Основното й преимущество е близостта до пазарите на Близкия, Средния и Далечния изток. В зоната има сервиз за ремонт на тирове
Свободна зона Видин: създадена е с Разпореждане на МС от 07.03.1988г. Благоприятното местоположение на Видин, добрата транспортна достъпност, оформянето му като една от входно изходните врати на България, чрез която се осъществяват търговско икономически връзки с Централна и Западна Европа оказва положително влияние върху функционирането на зоната. В нея се осъществяват дейности по складиране, съхранение, транспортна обработка и продажба на стоки, в резултат на което се оформя като типична свободна търговска зона.Основните услуги, които се предоставят на клиентите са отдаване под наем на открити и закрити складове и терени, това-ро-разтоварни работи, преоформяне и попълване на документи.Има изключително благоприятно положение, почти завършена инфраструктура и свое място в националната стратегия на развитие на зоните у нас.
Свободна зона Русе: създадена е с разпореждане на МС 2 от 07.03.1988г. Поради неблагоприятната икономическа конюнктура, бюрократичните пречки и сложни процедури и най-вече в резултат на отнемането на едни от последните преференции на зоните с измененията в Указ 2242, касаещи търговията с алкохол, цигари и нефтопродукти, през последните години броят на клиен-тите на зоната постепенно намалява. Тя е една от печелившите свободни зони у нас. Зоната включва пътища на ж.п. гара, ръчно пристанище с възможност за обслужване на кораби, водоснабдяване и канализация, телекомуникации. Капацитетът на зоната е предоставен под наем.
Свободна зона Бургас: създадена е с ПМС 14 от 31.05.1989г. В нея се включват три терминала: сухо пристанище, фризон – БДЖ, летище. Основната дейност, която се осъществява в зоната са складови-транспортни операции с внесени в нея стоки, предназ-начени за износ, внос и реекспорт. Нейното най-голямо преимущество е фактът, че разполага с всички видове транспорт – железопътен, шосеен, воден /морски и речен/, въздушен и дори възможност за тръбопроводен чрез нефтопровода Бургас – Александруполис. Зоната е печелившо предприятие с огромен потенциал за привличане на още инвеститори. Зоната е най-големия склад за нови автомобили в България. Тя разполага с всички видове транспорт – железопътен, шосеен, воден и въздушен.
Свободна зона Пловдив: създадена е с ПМС от 25.10.1989г. Географското разположение на града, добрите транспортни ЖП и автовръзки със Западна Европа и Близкия изток, наличието на международно летище и провеждането на международен панаир мотивират нейното създаване. Отличава се от другите зони в страната, по това, че не е единна територия. Към нея се включват индустриалните райони на града. Успешно си сътрудничи с останалите български зони. Зоната разполага със съвременна складова база с отоплителна, пожарогасителна система, телекомуникационни връзки, товаро-разтоварни машини и съоръжения.

Свободна зона Драгоман: създадена е с ПМС 109 от 10.06.1991г. Работи от 1993г. В създаването на акционерната фирма Общински съвет – Драгоман участва с дялова вноска, която се изразява в отстъпване на правото на ползване върху общинска земя за срок от 50 години. С горе посоченото ПМС се разрешава придобиването на акции от чуждестранни лица в акционерната фирма в размер до 33% от уставния фонд, който е определен с учредителен договор. Това е една от най-слабо развитите зони в страната.

Основната цел е привличане на инвестиции и намаляване на безработицата в региона и спиране на миграционния поток;


Икономическите резултати на 6-те свободни зони у нас, които са постигнати при крайно неблагоприятни макроиконо-мически условия и при липса на последователна политика от страна на държавата за тяхното развитие, доказват жизне-способността на този тип структури и тяхната перспективност.

Свободните зони в България могат да се използват като високо ефективно средство за просперитет на националната иконо-мика, като значително се разшири кръгът от дейности, извършвани в тях с акцент върху високо-технологичните производства.




3.Стратегия за развитие на свободните зони в България

Свободните икономически зони в България преследват 2 основни цели:

-Осъществяване на експортно-ориентирани производства ;

-Създаване на условия за привличане и използване на чуждестранни и собствени научно-технологични продукти;

Стратегията за развитие на свободните зони в България трябва да бъде част от общата икономическа стратегия, за да се реализира заложеният в тях потенциал. Като цяло св.безмитни зони са фактор за стимулиране на ВТД, за развитие на промишлеността в тези райони и превръщането им в големи търговски центрове. Динамичното развитие в икономиката предизвиква значителни изменения в експорта.(износа)

Водещ фактор за социално-икономическия просперитет е самостоятелността на регионите и законодателната гаранция за функционирането на свободните безмитни зони. Тенденциите за развитието на съвременните свободни зони са : нарастване на броя, развитие на зоните за съвместно предприемачество и на технологичните и научни центрове, нарастване на въздействието им върху макроикономическото развитие на страните, на чиято територия са създадени.


4.Цел на изграждане и функциониране на зоните

Свободните зони се създават с цел извършване в тях на експортно-ориентирана транспортна дейност, освобождаване от облагане с мита и данъци.В кръга от дейности се включват :

-производство на стоки за износ, което предполага организиране в тях на самото производство и осъществяване на износа на продукцията на международните пазари;

-износ на стоки, произведени в зоната, но и на такива, които са били произведени на територията на страната било самостоятелно или в сътрудничество с предприятията от зоната, които след извършване на допълнителни дейности (монтаж, опаковка) се изнасят от свободната зона;

-складиране и съхраняване на внесените необмитени стоки, предназначени за износ;

-търговска дейност, представителство и посредничество;

-зареждане на кораби и други транспортни средства, извършващи международни превози;

-банкови, кредитни и други финансови операции, застраховки и презастраховки на имуществото.

Стопанската дейност на територията на свободните зони се осъществява въз основа на договор между предприятието, стопанисващо зоната и съответните фирми. В зоните не се допуска извършване на дейности, забранени от законодателството на страната или противоречащи на международното право, както и дейности, несъвместими със санитарните изисквания или изискванията за опазване на околната среда.
5.Облекчения и преференции за клиентите на зоните

Основни клиенти на зоните са : чуждестранни ФЛ или ЮЛ, български стопански организации с чуждестранно участие.



Важен елемент в нормативната база за развитие на зоните са данъчните и митническите облекчения за дълъг период от време. Чуждестранните инвеститори предпочитат зоните, предлагащи значителни преференции.

Свободните зони и предоставените в тях преференции имат смисъл и значение за икономическия просперитет на страната – домакин в по-дългосрочна преспектива. Страната-домакин се отказва от незабавни финансови изгоди с оглед на постигане на дългосрочни стратегически цели, свързани със заетостта, развитието на определени региони, привличане на чуждестранни инвеститори и прогресивни технологии.
Каталог: 2010
2010 -> Ноември, 2010 Г. Зад Кое е неизвестното число в равенството: (420 Х): 3=310 а) 55 б) 66 в) 85 г) 504 За
2010 -> Регионален инспекторат по образованието – бургас съюз на математиците в българия – секция бургас дванадесето състезание по математика
2010 -> Януари – 2010 тест зад Резултатът от пресмятане на израза А. В, където
2010 -> Библиографски опис на публикациите, свързани със славянските литератури в списание „Панорама” /1980 – 2011
2010 -> Специалисти от отдел кнос, Дирекция „Здравен Контрол при риокоз русе, извършиха проверки в обектите за съхранение и продажба на лекарствени продукти за хуманната медицина на територията на град Русе
2010 -> 7 клас отговори на теста
2010 -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
2010 -> Код на училище Име на училище


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница