Утвърдил директор: (Име, фамилия, подпис) примерно годишно тематично разпределение



Дата15.10.2018
Размер338.81 Kb.
#87772
УТВЪРДИЛ

Директор: ………………………........................….



(Име, фамилия, подпис)

ПРИМЕРНО ГОДИШНО ТЕМАТИЧНО РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ
по учебния предмет история и цивилизации
за 7. клас

ПЪРВИ УЧЕБЕН СРОК – 18 седмици х 2 часа седмично = 36 часа

по ред

Учебна седмица по ред

Тема на урочната единица

Вид урочна единица

Компетентности като очаквани резултати от обучението

Нови понятия

Контекст и дейности

Методи и форми на оценяване

Забележка

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

(6)

(7)

(8)

(9)

1

1

Европейско средновековие

Начален преговор

Разбира процеси на възникването и развитието на средновековните държави. Описва техни основни характеристики чрез примера на Византия, Франкската империя, Арабския халифат, средновековна Англия, Франция и Свещената Римска империя. Описва структурата и основните социални групи (трите съсловия) в средновековното общество във Византия и Западна Европа. Идентифицира културни паметници във Византия, Западна Европа и на арабската цивилизация. Проследява развитието на Църквата на изток и на запад. Сравнява християнството и исляма по зададени показатели.

Средновековие, „варварско кралство“, империя, кралство, халифат; феодализъм, сеньор, васал, съсловие, съсловна монархия; християнство, ислям, православие, католицизъм

Беседа, работа с карта и линия на времето, характеристика на държави и исторически личности по зададени показатели, проблемни въпроси, разпознаване на писмени извори и културни паметници

Устна проверка




(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

(6)

(7)

(8)

(9)

2

1

България в средновековна Европа

Начален преговор

Описва възникването, развитието и периодизацията на българската средновековна държавност. Познава приносите на нейните най-бележити владетели. Познава особеностите на българското средновековно общество и ролята на Българската православна църква. Дава примери за значението на българската средновековна култура в Европа. Идентифицира паметници на националното културно наследство. Разбира ролята на религията, езика и традициите за съхраняването на българската народност под османско владичество.

хан/кан, княз, цар, боляри, „Златен век“, книжовна школа, патриарх, православие, султан, спахии, еничари, община, традиции, манастир

Задачи за хронологична и пространствена ориентация, характеристика на исторически личности, беседа, проблемни задачи, работа в малки групи, игрови форми, разпознаване на културни паметници

Устна проверка




3

2

Какво знам и мога от 6. клас

Входно ниво

Базовите знания, умения и компетентности по учебната програма за 6. клас

Основните понятия

Писмено изпитване

Тест




БЪЛГАРСКОТО ВЪЗРАЖДАНЕ (XVIII – XIX в.)

4

2

1. Новото време и българите

Нови знания

Представя Българското възраждане като период на преход на българското общество от Средновековието към Новото време. Познава най-важните стопански, духовни, политически особености на европейската Модерна епоха.

Ново време, Българско възраждане, реформа, революция, модернизация

Беседа, разказ, проблемна ситуация мозъчна атака; развиване на уменията на учениците за работа с карта, схема и линия на времето, писмени извори и изображения; умения за работа в екип; решаване на задачи от учебната тетрадка; излагане на аргументирано мнение по тема за дискусия

Формираща устна проверка (на знания, умения и компетентности), проверка на домашна работа и резултати от писмен текст за самостоятелно проучване и малък ученически проект




5

3

2. Стопански промени през

XVIII – XIX в.



Нови знания

Свързва стопанските промени в българските земи с реформите в Османската империя. Дава примери за ролята на стопанското развитие върху живота на българите. Извлича информация от писмени исторически извори и изображения за стопанското развитие през Възраждането.

предприемач, манифактура, фабрика, индустриална революция, корупция




6

3

3. Първите будители: Паисий Хилендарски и Софроний Врачански

Нови знания

Познава духовни процеси в българското общество. Познава делото на Паисий Хилендарски и Софроний Врачански. Извлича информация от писмен извор: „История славянобългарска“. Описва историческа личност по зададени опори.

национална общност (нация), будител, родолюбие, Просвещение




7

4

4. Новото българско училище

Нови знания

Разбира необходимостта от светска просвета. Съставя разширен план на урока, схема и хронология на етапите и видовете български светски училища. Характеризира исторически личности: Петър Берон, Васил Априлов.

светско образование; елино-българско, взаимно, класно училище, взаимоучителен метод, гимназия




8

4

„Помогни ми да те возвися“

Упражнение и формиране на умения

Извлича информация и сравнява различни видове исторически източници: писмени документи, биографична справка, изображения, откъс от художествен текст („Под игото“). Разбира особености на възрожденското училище: светски характер, демократичност, равнопоставеност, безплатно образование. Описва личности по зададени показатели.

светско образование

Развиване на умения за тълкуване на информация от различни източници; за работа в малки групи
Беседа, разказ, работа с линия на времето, тълкуване на изображения, писмени извори, изработване на схема, съставяне на разширен план, работа по групи, решаване на задачи в тетрадката, представяне на исторически личности и обекти на националното културно чрез индивидуални проучвания в справочници, интернет и др.

Формираща устна проверка (на знания, умения и компетентности)




9

5

5. Светът на възрожденските българи

Нови знания

Познава духовни процеси в българското възрожденско общество. Описва на основата на изображения и писмени извори белезите на европеизация на облеклото на възрожденските българи и интериора на домовете им. Различава традиционни и нови празници, налагащи се в българското общество през Възраждането.

традиция, ценности




10

5

6. Българската възрожденска култура

Нови знания

Дава примери за промени в духовния живот на българите в резултат на европейското културно влияние: издаване на вестници и списания, поява на театрални трупи, хорове, оркестри и др. Свързва възрожденски творци с техните произведения (Добри Чинтулов, Христо Ботев, Любен Каравелов, Иван Вазов).

Разпознава образци на българската възрожденска живопис и архитектура.

читалище, периодичен печат, изобразително изкуство, архитектура

Формираща устна проверка, проверка на домашна работа и резултати от самостоятелно проучване и съставени писмен текст




11

6

Културното възраждане

Преговор и обобщение

Всички компетентности като очаквани резултати от теми 1 – 6.

Понятията от теми
1 – 6




12

6

7. Движение за независима Българска църква

Нови знания

Представя действията на българите за постигане на църковна независимост. Търси и подбира информация чрез ИКТ за исторически личности от епохата.

Българска екзархия, владика, Високата порта, юрисдикция




13

7

8. Промените в българското общество

Нови знания

Представя новите социални групи в българското общество през Възраждането.

интелигенция, чорбаджии

Беседа, разказ, представяне на исторически процес по карта, съставяне на хронология/ линия на времето, обсъждане и отговор на проблемни въпроси, тълкуване на писмени извори и изображения, работа по групи, работа в учебната тетрадка, представяне на исторически личности и събития чрез проучвания и презентации,

попълване на таблица, игрови форми за обобщаване на знанията и изявяване на знанията и уменията



Формираща устна проверка, проверка на домашна работа и представяне на мултимедийна презентация и съобщение по зададена тема





14

7

Новите хора между Ориента и Европа

Упражнение и формиране на умения

Извлича информация от различни източници за: нови професии, свързани с модернизацията на българското общество през Възраждането; новите явления в бита и забавленията; възприемането на новостите в културния живот, нравите и положението на жената в обществото. Дава примери за устойчивост и промени в начина на живот през Възраждането. Работи в екип по зададени задачи за проучване. Развива умение за изготвяне на доклад и съобщение.







15

8

9. Начало на организирано националноосвободително движение

Нови знания

Познава идеите и дейността на Георги Стойков Раковски като основоположник на организираното националноосвободително движение. Извлича информация от писмени източници и историческа карта. Съставя хронология. Описва историческа личност по зададени показатели.

Велики сили, автономен




16

8

10. Националноосвободителното движение (1869 – 1875)

Нови знания

Описва основните идеи и дейността на Любен Каравелов, Васил Левски, Христо Ботев. Извлича информация от изображение (картина на историческа тема) и историческа карта. Съставя хронология, писмено описание на историческа личност по зададени опори.

национална революция, комитет, хъшове




17

9

„Нашата свобода от нас зависи“. Подвигът на българските революционери в името на свободата

Упражнение и формиране на умения

Описва исторически личности по зададени показатели. Извлича и сравнява информация от различни по вид исторически източници и произведение на художествената литература.

национална революция, революционер, свобода




18

9

11. Априлското въстание на българите (1876)

Нови знания

Представя подготовката, избухването и последиците от Априлското въстание (1876).

административна автономия




19

10

12. Освобождението на България (1876 – 1878).

Нови знания

Описва участието на българите във военните действия по време на Руско-турската освободителна война (1877 – 1878) въз основа на информация от различни исторически източници.







20

10

От признаване на нацията към независима държава

Преговор и обобщение

Всички компетентности като очаквани резултати от теми 7 – 12.

Всички понятия от теми 1 – 12










БЪЛГАРИЯ ОТ ОСВОБОЖДЕНИЕТО ДО КРАЯ НА ВТОРАТА СВЕТОВНА ВОЙНА

21

11

13. Изграждане на Княжество България

Нови знания

Познава основни идеи на либерали и консерватори за устройството на България. Представя устройството на Княжество България според Търновската конституция. Разграничава видовете власти и техните институции. Изброява основни права и задължения на българските граждани според Търновската конституция.

конституция, граждански права, законодателна, изпълнителна и съдебна власт, Народно събрание, Министерски съвет

Беседа, разказ, извличане на информация от карта и схема, съставяне на хронология,

проблемна ситуация, тълкуване писмени извори, работа по групи, решаване на задачи в тетрадката, представяне на исторически личности по зададени показатели чрез проучвания и презентации, ролеви и симулативни игри, дискусии, индивидуални и групови проучвания чрез ИКТ и работа с електронни архивни документи, формиране на умение за работа с фотографски изображения



Формираща устна проверка, проверка на домашна работа в тетрадката и електронни презентации, оценка на презентационни умения





22

11

14. Първите години на Княжеството (1879 – 1884)

Нови знания

Познава основни идеи и действия на първите политически партии: Либерална и Консервативна.

политическа партия, парламентарни избори, институция, опозиция




23

12

15. Българският национален въпрос

Нови знания

Разбира възникването на българския национален въпрос като резултат от решенията на Берлинския конгрес.

български национален въпрос




24

12

16. Съединението (1885) и неговата военна защита

Нови знания

Представя последици от Съединението на Източна Румелия с Княжество България.







25

13

Архивите говорят

Упражнение и формиране на умения

Работи с различни източници на информация: интернет. Работи в екип по предварително зададени задачи за проучване.

архиви




26

13

17. България в края на XIX в.

Нови знания

Дава примери за модернизацията и ги свързва с български държавници: Стефан Стамболов и Константин Стоилов.

държавен преврат, политическа криза, абдикация

Формираща устна проверка, проверка на домашна работа, презентации,

презентационни умения






27

14

18. Българите извън пределите на свободната държава

Нови знания

Описва основни моменти от освободителното движение на българите в Македония и Одринско.

пропаганда




28

14

19. България в началото на ХХ в. Обявяване на Независимостта

Нови знания

Обяснява значението на обявяването на Независимостта (1908) на България във вътрешно- и външнополитически аспект.







29

15

20. България в Балканските войни

Нови знания

Открива причини и последици от Балканските войни.

примирие




30

15

21. Участие на България в Първата световна война

Нови знания

Открива причини и последици от участието на България в Първата световна война. Разпознава елементи на термина „национална катастрофа“. Търси и подбира информация чрез ИКТ от различни исторически източници за участието на българи във войните за национално обединение.

национална катастрофа




31

16

22. Българското стопанство (1878 – 1911)

Нови знания

Посочва елементи на стопанската модернизация на България.

мито, капитал, кооперация, стокова борса




32

16

23. Модернизация на българското общество

Нови знания

Посочва елементи на модернизацията на бита в града и селото. Търси и подбира информация чрез ИКТ за модернизацията на живота в селището/областта.

европеизация




33

17

България в черно-бели снимки

Формиране на умения

Развива умение за извличане на информация от фотографски изображения.







34

17

24. Българската култура след Освобождението

Нови знания

Посочва примери за напредъка на българското образование и наука. Свързва български творци и произведения в областта на литературата, изкуството и архитектурата с европейски културни течения.

културни институции




35

18

Държава и общество (1878 – 1918)

Преговор и обобщение

Всички компетентности като очаквани резултати от теми 13 – 24

Понятията от теми
13 – 24




36

18

Какво знам и мога

Текущ контрол

Знания, умения и компетентности, придобити през първия учебен срок

Всички понятия

Тест

Писмена проверка





ВТОРИ УЧЕБЕН СРОК − 16 седмици х 2 часа седмично = 32 часа

по ред

Учебна седмица по ред

Тема на урочната единица

Вид урочна единица

Компетентности като очаквани резултати от обучението

Нови понятия

Контекст и дейности

Методи и форми на оценяване

Забележка

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

(6)

(7)

(8)

(9)

37

19

25. Политически живот (1918 – 1926)

Нови знания

Дава примери за вътрешнополитически конфликти и противопоставяния през 20-те години на ХХ в.

атентат, терор

Беседа, разказ, проблемни въпроси, работа с карта и линия на времето, тълкуване на изображения, писмени извори, статистически данни, работа в малки групи, представяне на исторически събития и процеси, характеристика на исторически личности, съставяне на разширен план, писмен отговор на исторически въпрос по зададени опори, самостоятелни и групови проучвания и малки учебни проекти със средствата на ИКТ и от печатни издания в библиотеки и архив

Формираща устна проверка на знанията и уменията за работа с документи и карта




38

19

26. От партийно към безпартийно управление

Нови знания

Дава примери за вътрешнополитически конфликти и противопоставяния през 30-те години на ХХ в.

авторитарна власт




39

20

„Пътят на сълзите“: българските бежанци

Упражнение и формиране на умения

Разбира българския национален въпрос. Открива последици от борбите в Македония и Одринско, Балканските и Първата световна война. Разпознава елементи на термина „национална катастрофа“.







40

20

27. Българското стопанство между двете световни войни

Нови знания

Посочва елементи на стопанската модернизация на България.




Формираща устна проверка, проверка при представяне на електронни презентации и проучвания за личности от българската история по зададени показатели




41

21

28. Българското образование и култура (1919 – 1939)

Нови знания

Посочва примери за напредъка на българското образование и наука. Свързва български творци и произведения в областта на литературата, изкуството и архитектурата с европейски културни течения.







42

21

29. Животът на българите между двете световни войни

Нови знания

Посочва елементи на модернизацията на бита в града и селото. Търси и подбира информация чрез ИКТ за модернизацията на живота в селището/областта.







43

22

30. Външната политика на България (1919 – 1939)

Нови знания

Разбира българския национален въпрос. Обяснява избора на България във Втората световна война.

пакт, Съветски съюз




(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

(6)

(7)

(8)

(9)

44

22

31. България в годините на Втората световна война

Нови знания

Обяснява избора и действията на България по време на Втората световна война. Проследява с помощта на карта промените в границите на България от 1878 до 1940 г.













45

23

„Който спаси един човешки живот, спасява целия свят“

Упражнение и формиране на умения

Разбира значението на действията за спасяването на българските евреи по време на Втората световна война.










46

23

Държава и общество (1919 – 1944)

Преговор и обобщение

Всички компетентности като очаквани резултати в теми 25 – 31.

Понятията в теми 25 – 31







БЪЛГАРИЯ СЛЕД ВТОРАТА СВЕТОВНА ВОЙНА ДО 1989 г.

47

24

32. Промяната в политическата система

Нови знания

Проследява промени в политическото развитие на България, настъпили след Втората световна война. Дава примери за нарушаване на граждански права от комунистическия режим.

комунистически режим, политическа система, референдум

Беседа, разказ, проблемна ситуация, мозъчна атака, дискусия, устно излагане на аргументирано лично мнение по даден въпрос, работа с карта и изработване на хронологогична таблица, тълкуване на изображения, писмени извори и схеми, статистически данни, работа по групи, работа по задачи в учебната тетрадка, устно и писмено представяне на личности чрез проучвания със средствата на ИКТ, изработване на мултимедийни презентации, формиране на умения за провеждане на анкета/интервю по зададени опори

Формираща устна проверка, проверка на домашна работа, на проучвания чрез средствата на ИКТ, на презентации, на писмен отговор на исторически въпрос, на съобщения по зададена тема, на интервюта със съвременници




48

24

33. Установяване на тоталитарно управление

Нови знания

Познава основни характеристики на тоталитарната държава. Дава примери за нарушаване на граждански права от комунистическия режим. Описва чрез изображения от периода характерни белези на култа към личността. Разбира ролята на пропагандата сред децата и младегжите.

тоталитарно управление, култ към личността




49

25

34. Икономически промени в града и селото

Нови знания

Обяснява стопански промени, настъпили при комунистическия режим. Дава примери за нарушаване на граждански права от комунистическия режим. Разбира причините за миграции от селото към града.

национализация, колективизация, индустриализация




50

25

35. Българското общество

Нови знания

Разбира причините за миграции от селото към града. Дава примери за нарушаване на граждански права от комунистическия режим. Посочва нововъведения, подобрили бита на хората.

миграции




51

26

36. Режимът на Тодор Живков

Нови знания

Проследява промени в политическото развитие, настъпили след Втората световна война. Познава основни характеристики на тоталитарната държава. Описва чрез писмени документи от периода характерни белези на култа към личността. Дава примери за нарушаване на граждански права от комунистическия режим.







52

26

37. Българската култура

Нови знания

Посочва приноси на България в европейското и световното културно наследство. Търси и подбира по зададени показатели информация за световно известни български творци. Дава примери за нарушаване на гражданските права при комунистическия режим.







53

27

Да живееш при социализма

Упражнение и формиране на умения

Дава примери за нарушаване на граждански права при комунистическия режим. Разбира ролята на пропагандата сред децата и младежите.







54

27

38. България в Източния блок

Нови знания

Дава примери за ролята на СССР във външната политика на България след Втората световна война.

НАТО




РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ СЛЕД 1989 г.

55

28

39. Краят на комунистическия режим

Нови знания

Описва прехода към многопартийна политическа система. Свързва видовете власти в Република България с държавните органи, които ги представляват. Изброява основни права и задължения на гражданите според Конституцията на Република България.




Беседа, разказ, проблемна ситуация, мозъчна атака, дискусия, устно излагане на аргументирано лично мнение, работа с карта и хронологогична таблица, тълкуване на изображения, писмени извори, статистически данни, работа по групи, представяне на личности чрез ИКТ, презентации, умения за провеждане на анкета/интервю по зададени опори

Устна формираща проверка, проверка на писмени самостоятелни проучвания, съобщения, доклади, резултати от малки учебни проекти, интервюта със съвременници




56

28

40. България в обединяваща се Европа

Нови знания

Разбира значението на присъединяването на Република България към НАТО и Европейския съюз.

Европейски съюз




57

29

41. Съвременните българи в Европа и света

Нови знания

Дава примери за промени в ежедневието на българите. Разбира положителната роля на новите технологии. Дава примери за българското културно присъствие по света. Представя чрез примери влиянието на съвременната глобална култура върху българската. Представя чрез средствата на ИКТ българи със световни постижения в различни области.







58

29

България след Втората световна война

Преговор и обобщение

Всички компетентности като очаквани резултати в теми 32 – 41.

Понятията от теми 32 – 41

Устна проверка




59

30

Какво знам и мога

Текущ контрол

Знания, умения и компетентности, придобити през втория учебен срок

Всички понятия

Тест

Писмена проверка




60

30

Учебна екскурзия

Извънкласна дейност

Придобива компетентности чрез екскурзия до селища, богати на културноисторически паметници от периода на Възраждането.

Всички понятия

Наблюдение на обекти, групова работа, презентационни умения

Устна формираща проверка




61

31

Урок в архива или в музея




Обобщава знанията и уменията си за България след Освобождението чрез урок в архив/ музей.

Всички понятия

Индивидуална и групова работа

Устна формираща проверка




62

31

Годишен преговор и обобщение

Преговор и обобщение

Знания, умения и компетентности, придобити през цялата учебна година

Всички понятия




Устна проверка




63

32

Какво знам и мога

Контрол

Знания, умения и компетентности, придобити през цялата учебна година

Всички понятия

Тест за изходно ниво

Писмена проверка




64

32

Годишен преговор и обобщение

Преговор и обобщение

Знания, умения и компетентности, придобити през цялата учебна година

Всички понятия




Устна проверка



Разработил: ……………………………………..



(Име, фамилия, подпис)

ПОЯСНИТЕЛНИ БЕЛЕЖКИ:



  1. Годишното тематично разпределение се разработва от преподаващия учител за всяка учебна година и за всеки клас (а при необходимост – и по паралелки), като се отчитат интересите на учениците и спецификата на образователната среда.

  2. Годишното тематично разпределение на учителя по т. 1 се утвърждава от директора на училището преди началото на учебната година.

  3. В колона 1 се записва поредният номер на учебния час. Броят на учебните часове в тематичното разпределение трябва да отговаря на броя на часовете по училищен учебен план за съответния клас.

  4. В колона 2 се посочва учебната седмица по ред, като следва да се отчита броят на учебните седмици по заповед на министъра за графика на учебното време.

  5. В колона 3 се посочва темата на урочната единица, като тя трябва да отговаря на темата, записана в дневника. Темата на урочната единица се определя от учителя и може да не е същата като темата на урока в учебника или темата в учебната програма.

  6. В колона 4 се посочва урочната единица, като за ориентир може да се използва съответната таблица в учебната програма за препоръчителното процентно разпределение.

  7. В колона 5 се описват накратко компетентностите като очаквани резултати от обучението в рамките на конкретната урочна единица.

  8. В колона 6 се описват новите понятия за конкретната урочна единица (ако има такива).

  9. В колона 7 се записват учебни дейности, свързани с преподаване на нов учебен материал, упражнения, преговор, както и за гарантиране на изпълнението на учебната програма в съответствие с предвиденото в раздел „Дейности за придобиване на ключови компетентности и междупредметни връзки“ на съответната учебна програма.

  10. В колона 8 се посочват методите и формите за оценяване (те може да са свързани с конкетната тема на урочната единица, но може да са и ориентирани върху цял раздел) при спазване на ДОС за оценяване на резултатите от обучението на учениците, както и за оценяване на другите дейности (домашни работи, лабораторни упражнения, семинари, работа по проекти и др.), и при отчитане на съотношението при формиране на срочна и годишна оценка в раздел „Специфични методи и форми за оценяване на постиженията на учениците“ на съответната учебна програма.

  11. При възникнали обстоятелства от обективен характер годишното тематично разпределение подлежи на изменение, допълнение и преструктуриране, което се отразява в колона 9 или в допълнителна таблица и се утвърждава допълнително от директора на училището при спазване на препоръчителното процентно разпределение на задължителните учебни часове за годината.


Каталог: uploads -> files -> PGR 2017-2018 -> PGR 7kl
PGR 2017-2018 -> Утвърдил директор
PGR 2017-2018 -> Примерно годишно тематично разпределение по география и икономика за клас
PGR 7kl -> Примерно годишно тематично разпределение по география и икономика за клас
PGR 7kl -> Първи учебен срок – 18 седмици X 2 часа седмично = 36 часа
PGR 7kl -> Годишно тематично разпределение по учебния предмет биология и здравно образование
PGR 7kl -> Годишно тематично разпределение по учебния предмет математика за клас
PGR 7kl -> Музика за клас годишен брой на часовете – 51 часа
PGR 7kl -> Примерно годишно тематично разпределение по учебния предмет химия и опазване на околната среда
PGR 7kl -> Утвърдил директор: (Име и фамилия; подпис) годишно тематично разпределение по биология и здравно образование за клас учебна година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница