Законите здравната система ще рухне Лични лекари ще дежурят в общински болници в районите с дефицит на специалисти Анна Ботинова



страница1/7
Дата30.08.2017
Размер1.03 Mb.
#29145
ТипЗакон
  1   2   3   4   5   6   7
Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
15.05.2014
Национални вестници


Д-р Румяна Тодорова, управител на здравната каса:

Без спешни промени в законите здравната система ще рухне

Лични лекари ще дежурят в общински болници в районите с дефицит на специалисти

Анна Ботинова

24 часа  стр. 1,11  



- Д-р Тодорова, с какво е свързано напрежението в здравната система? За днес е обявен протест на Българския лекарски съюз (БЛС), още един може да има в края на месеца.

- Парите свършват. Тази година проблемите, очертани през 2013 г., са се задълбочили и отпускането на пари не е достатъчно. Има организационна криза в здравеопазването, на всички нива. Ако не се преразгледа из основи нормативната база и говорим само за финансиране, ще рухне системата. Този хаос води и до по-големи разходи. Системата трябва да се подреди - структурно, като начин на финансиране и като законова база. Има законови текстове, които се бият.



- Ще дадете ли пример?

- Да, това е и най-големият проблем за нас. Законът за публичните финанси казва, че касата не може да поема задължения, които нарушават бюджетното салдо на държавата. Това значи, че не е редно да плащаме нищо извън бюджета на касата. Законът за здравното осигуряване обаче казва, че касата е длъжна да плати всички медицински дейности, които реално са извършени. Съдът винаги се опира на втория закон, като заключава, че пациентът е спасен или излекуван, не може да не се плати дейността, зад нея стоят лекарски труд, сестрински, консумативи и лекарства и т.н. Друг голям проблем е, че неограниченото откриване на болници продължава, както и разширяването на дейността. Здравната карта е важна не толкова, за да очертае пътя на пациента, а за да изясни необходимостите за всеки регион. Пренасищане на медицинска дейност има в София, Пловдив, Пазарджик, Сливен. В останалите райони се очертава трагедия Фалитът на общинските болници ще доведе до фалит и на областни.



- Каква е връзката?

- Частните лечебни заведения предлагат по-добри условия и заплати, изтеглят лекарите и се вижда недостиг на лекарски екипи в другите. Същевременно тежката патология отива основно в общинските и областните болници, а те остават без кадри и с много здравнонеосигурени пациенти. Няма нищо лошо в пазара, но при здравните услуги той не е реален пазар. Логиката на пазара е да търси ниша за печалба. Тук държавата е абдикирала, останал е само пазарът и се търси печалба. Ето, нова тенденция са частните онкологии - много от старите частни болници разкриват такива клиники. Новите задължително имат онкологично отделение. Преди пък имаше бум за инвазивни кардиологии и очни центрове. В един момент пазарът се успокоява, но това води до залпово изтегляне на ресурс, който е можело да се изтегли по-плавно. И изведнъж няма пари, няма и резерв.



- Причината?

- Липса на регулация. Държавата трябва да каже как плавно да се развива дейността, така че да няма финансово страдащи. Пак тя трябва да определи и какво е спешност. От отчетите на болниците не мога да разбера, че има критерии за спешност. Само косвено можем да установим реална ли е тази спешност, и то след като е платена дейността. В райони, където областната болница е останала единствено лечебно заведение, се оплакват, че не откриват личните си лекари и отиват направо в спешното отделение. Защо трябва човек да ходи в най-скъпото звено, за да получи елементарна услуга?



- Какво ще промените?

- Подготвяме пакет от предложения. Дадохме си сметка, че здравеопазването е сложено в рамки и не позволяваме да има гъвкавост. Най-близо до пациента трябва да е първичната помощ Защо общопрактикуващият лекар да не бъде обвързан с общинската болница? Вместо да дава талон на възрастния пациент, който не знае къде да търси специалист или лаборатория, може да го насочи към специалистите в най-близката общинска болница. Възрастните имат нужда от интернист, невролог, кардиолог, ендокринолог - има ги в общинската болница. Болницата може да изпълнява и извънболнична помощ в райони, където има нужда. Друго предложение е личните лекари да дават дежурства в болницата. Има глад за специалисти. На джипито сме казали да дава 24-часово разположение. Добре, само че в болницата ще е много по-ефективен, отколкото на телефона си.



- По желание ли ще дежурят? А ако не искат?

- Няма лекар, който да не иска пациентите да почувстват, че нещо се прави за тях. Навсякъде в Европа малките болници, които са най-близо до населението, се занимават с хроничните заболявания. Там не е нужно да има последно ниво хирургия например. Всички погрешни решения от последните години почват да рефлектират. Никой не изчисли риска, когато механично бяха прехвърлени дейности от МЗ към НЗОК. Не се запитахме можем ли да се справим например с редките болести, с интензивните грижи с наличната приходна част на бюджета. И за сметка на какво да стане това - на онкопрепаратите, на медицинските изделия, които и без това са малко с финансиране от касата. Приходите не съответстват на разходите. Промените трябва да започнат спешно и всички институции трябва да бъдат ангажирани, защото ще има и недоволни. Трябва да заявим какво искаме да направим - нещо за хората или нещо за лобитата. Ако нещата не се променят първо законово, максимално бързо, ще има много сериозни сътресения в системата.



- Болниците наистина ли няма да получат парите си за над лимитната дейност, както се тълкува едно правителствено постановление? Това е и един от поводите за лекарския протест.

- Не разбрах кое точно е притеснителното в постановлението. В чл. 22 е казано как ще се плаща т.нар. надлимитна дейност - с решение на надзорния съвет на касата. Нека разсъждаваме логично, защото тук се учудвам и от исканията на колегите от лекарския съюз. И аз съм редовен член на БЛС, значи мога да изляза на протест. Само че, ако изляза, ще кажа - да, и аз искам повече пари, но в нормално структурирано здравеопазване и при равен достъп на пациента. Сега нямаме равен достъп, дори и във финансирането. Държавата изпълнила ли си е ангажимента към категориите хора, които осигурява? Нека всички по веригата да си ги изпълнят и тогава да искаме повече пари. Едва тогава, ако касата не ги дава тези пари и си трупа някакъв резерв, ще стачкувам срещу нея. При положение, че БЛС подписа онова споразумение, с което тогавашното правителство взе резерва от 1,4 млрд. лв. на касата, сега да протестира за пари - не съм съгласна. Тогава БЛС можеше да бъде толкова остър, колкото сега, но прояви малодушие. Бих призовала БЛС, ако наистина иска системата да работи като в другите страни от ЕС, нека дойде да работим заедно. Най-лесно е да се подадат оставките. Ако това ще докара 500 млн. лв., веднага си я подавам. Още в началото на годината знаехме, че бюджетът за болниците е с 20% по-нисък от реално платените за 2013 г. Тенденцията за високи отчети на болниците се запази, т.е. преразходът е още по-голям и това не бе предвидено. Никой не е допускал, че обемите в болничната помощ ще са толкова големи. Общ обем от 1,9 млн. хоспитализации е огромен, а за 2014 г. ще бъде още повече. Възможна е и друга тенденция - хоспитализациите може да не са толкова много, защото има преориентация към скъпите пътеки във всяка специалност. За дейностите над лимита ще има проверки, след това надзорният съвет ще решава. Всичко зависи от финансовото състояние на касата.

***

CV

Родена е на 25 юни 1958 г. в София

Завършила е медицина в София. Има специалност "Кожни болести и венерология"

Работила е в районната болница в Сливница, в VIII и XXIV поликлиника в София и в Областния кожен диспансер. Негов директор е от 1995 до 2004 г.

От 2004 до 2009 г. работи в Националната здравноосигурителна каса

През 2006 г. оглавява касата до 2009 г.

На 10 юли 2013 г. отново е избрана за управител на НЗОК
Лекари протестират днес за час

24 часа  стр. 7  

Днес български лекари ще се присъединят към протеста на европейските си колеги символично за час - от 12 до 13 ч. Те ще излязат пред сградата, в която работят. Спешно болните ще бъдат подсигурени с лекарски грижи.


Медсестра вкъщи за старци и инвалиди

Правителството готово с проект, услугата може да е само срещу левче

Виктор Иванов

24 часа  стр. 2  

Медицински сестри ще обслужват по домовете им възрастни хора над 65 г. и инвалиди. Те ще са част от екипа на общински интегрирани центрове за медико-социални грижи.

Създаването на центровете вече е одобрено от правителството с промени в закона за здравето, а парламентът трябва да го направи веднага след изборите.

Медсестрите ще извършват прости манипулации като поставяне на инжекции, превръзки, измерване на кръвното. Те ще поддържат и връзка с личните лекари на хората.

Центровете ще предлагат и домашни помощници и асистенти на възрастните и инвалидите.

Те ще им помагат с чистене, пране, покупки и други, казаха експерти от социалното министерство.

Законът предвижда интегрирани центрове да създават както общините, така и частни фирми. За дейността си те ще получават от клиентите си такса, която ще се определя съответно от кмета или собственика.

Все още обаче не е сигурно за кои от дейностите ще плащат хората, за кои - общините и кои ще се поемат от държавата. Възможно било дори включването на здравно-осигурителната каса, която да заплаща част от медицинските услуги.

По-вероятно е обаче посещенията на медсестрите да са платени, но до размера на потребителската такса за посещение при лекар, която за пенсионерите е само 1 лв.

За създаването на новата услуга за възрастни и хора с увреждания са предвидени средства и от еврофондовете по новата Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси".




Борчовете на болниците се вдигнаха с 4 млн.

Мария Чипилева

Стандарт  стр. 6  

Само за един месец просрочените задължения на болниците са се увеличили с 4 млн. лв. Това показва справка на здравното министерство.

401 млн. лв. са всички дългове на държавните и общинските клиники, през 2013-а те са били 339 млн. лв. От тях в края на април просрочени са били 125.7 млн. лв. Само месец по-рано борчовете, които са минали падежа за плащане, са били 121.7 млн. лв. Година назад пък просрочените дългове на болниците са били едва 86.8 млн. лв. Огромната част от дълговете е на държавните болници - 339. 4 млн., от които забавени са 95.8 млн. лв. Първенци в борчовете и просрочията им са областната болница в Стара Загора с 23.9 млн. лв., от които 18.1 млн. лв. са забавени, УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив с 43.2 млн. лв., от които 10.3 млн. лв. са просрочени, и "Пирогов" с 20.9 млн. лв., от които 9.9 млн. лв. са извън срока за плащане. Основната причина за тенденцията на декапитализация на болниците е недофинансирането на клиничните пътеки, по които плаща касата, категорични са от здравното ведомство. Точно заради недостига на пари в здравеопазването днес лекарите излизат на протест. Те са притеснени от очертаващия се дефицит от над 400 млн. лв. в НЗОК. Също така от новата методика, по която касата ще им плаща. Според нея тя не е длъжна да им дава парите над лимитите, които им е определила за всеки месец. Ако това стане факт, клиниките ще получават с близо 30% по-малко от 2013 г.
Евтини лекарства напускат БГ пазара

Медикаменти "призраци" от Индия и Китай правят дъмпинг, алармират от бранша

Мария Чипилева

Стандарт-Здравето  стр. 3  

Редица евтини медикаменти са на път да напуснат пазара ни. Така ще се увеличат разходите за лечение както за пациентите, така и за здравната каса. За това предупредиха от Българската генерична асоциация в края на миналата седмица. Причините за изтеглянето на медикаментите са най-вече нормативни неуредици.

Само за последните няколко месеца от нашия пазар са изчезнали около 30 евтини лекарства за различни сериозни заболявания. 3 от тях са имуносупресори за трансплантирани пациенти. "Това ще доведе до увеличаване на разходите на пациентите или на касата за тях двойно", каза д-р Евгени Тасовски от "БГ Фарма". По изчисления на специалистите до края на годината само, заради оттеглянето на имуносупресорите, НЗОК ще трябва да намери още 1 млн. лв. Това не е единствената област, в която изчезват достъпни лекарства. Генеричните компании са на път да изтеглят евтини продукти в областта на психиатрията и онкологията, което автоматично ще доведе до повишаване на разходите за лечение и при тях. Сред застрашените диагнози са шизофренията, ракът на храносмилателната система, на гърдата и белия дроб, обясни д-р Тасовски. "На път е да изчезне и единственият по-евтин продукт за паркинсон, така на пазара ще остане само оригиналният, който е много по-скъп", добави Николай Хаджидончев, председател на "БГ Фарма".

Основната причина за оттеглянето на медикаментите е изпиляването на цените им от държавата

Това се дължи най-вече на сравнението на стойността им с тази в 17 други европейски страни, като у нас се взема най-ниската. "Проблемът е, че сред държавите има такива, които образуват цените си по съвсем различна система и няма как да се сравняваме с тях. Една такава страна е Дания, затова искаме тя да се замени с Австрия", каза Росен Казаков, директор на "БГ Фарма".

Друга причина за прекаленото намаляване на цените и изчезването на някои евтини продукти стават т.нар. лекарства призраци. Обикновено това са медикаменти, които регистрират индийски или китайски компании с нереално ниска цена. Така те подбиват пазара, но след това спират да внасят продукта. Междувременно обаче останалите генерични компании изтеглят евтините си медикаменти заради дъмпинга. Накрая остават само по-скъпите оригинални продукти, които трябва да плаща касата, обясниха специалистите. За да се избегне този риск, трябва да се усъвършенства системата за регистриране на подобни медикаменти.

Ниският процент на реимбурсация също е сред проблемите, които притискат генеричната индустрия. В останалите държави здравните фондове плащат по-висок процент от лекарствата, а имат и договорки, с които им гарантират определен обем, който покриват. "При нас това липсва, а се искат отново допълнителни отстъпки от цената, ако ги направим при тези условия, те може да са за сметка на пациента", предупреди Владимир Афенлиев, член на УС на "БГ Фарма". Причината е, че разликата между цената на медикамента и частта, която плаща касата, трябва да се поеме от пациента. Така, колкото по-малко плаща здравният фонд, толкова повече остава болният човек да вади сам от джоба си. Според Афенлиев искането на отстъпки без такива последици може да се предприеме само срещу гарантиране на определен обем продажби от страна на НЗОК. Все още не е ясно обаче какви законодателни промени ще приемат народните представители в тази посока.

Генеричните компании са категорични и че ако държавата иска да осигури по-добър достъп до лечение на хората и да намали доплащането за медикаменти, трябва да стимулира предписването на евтини медикаменти. Това може да стане по различни начини. Един от тях е лекарите да са задължени да изписват определен процент генерични медикаменти. Във Франция например тази цифра е 65%, уточни Афенлиев. Подобно е положението и в Белгия. Друг механизъм е контролирането на изписваните продукти чрез софтуер. Когато те са генерични, лекарите могат да изписват без проблем и заявката им е приета от съответната електронна система на местната здравна каса. Когато изпишат скъп медикамент при наличието на евтин обаче, системата алармира и здравният фонд прави проверка дали е уместно издаването на подобна рецепта. Подобна е системата в Унгария. Досега обаче подобни стъпки не са направени от нито едно правителство у нас, въпреки много обещания, отчитат от "БГ Фарма".

***

Николай Хаджидончев, председател на "БГ Фарма": Трябва консенсус за промени

От години реформата в здравеопазването не се случва. Нужно е политиците да се обединят около харта за развитие на здравеопазването. В нея може да има пет основни точки, като едната е за лекарствената употреба. Само по този начин ще има приемственост в политиката и реални резултати в подобряването на здравната система, които ще се усетят след 5-6 г.



Произвеждаме 21 млрд. хапчета

Генеричната индустрия е сред важните икономически отрасли у нас. Всяка година от българските фармацевтични заводи излизат 21 млрд. таблетки и капсули, 200 млн. ампули и сиропи, 125 тона субстанции. Огромна част от тези лекарства се изнасят. В генеричната индустрия са ангажирани 15 000 души.



Генериците пестят пари

Генеричните продукти имат изключително важна роля за здравеопазването на всяка държава, тъй като пестят пари за лечение. Благодарение на появата им падат цените на оригиналните медикаменти и така остават средства, които да се пренасочат за включването на нови терапии без алтернатива. У нас около 61% от лекарствата, които плаща касата, са генерични. Заради ниските им цени разходът за тях е едва 25% от всички средства за медикаменти на здравния фонд.


Спешни отделения и в Карнобат и Поморие

През лятото в Бургаско се стичат 1,5 млн. души, казва д-р Красимир Маринов

Мария Чипилева

Стандарт-Здравето  стр. 3  

От години властта обещава да подобри спешната помощ у нас. Здравното министерство (МЗ) има нова стратегия за оптимизирането на тази система, част от нея е изграждането на 11 спешни болнични комплекса или т.нар. пироговчета. Как тя ще се отрази на общинските болници? "Стандарт" попита д-р Красимир Маринов, управител на МБАЛ-Карнобат.

Мисля, че концепцията на здравното министерство за развитие на спешната помощ у нас е добра. Идеята е да се създадат 10 високотехнологични болници в цяла България, като едната от тях ще е в Бургас. Това е нужно, защото макар че градът е 200 000 души, през лятото заради туристите населението му нараства до 1.5 млн. В същото време в областната болница няма отделение дори по изгаряния, а не може да няма медицинско обслужване по някои от специалностите.

Смятам, че е удачно и да се създадат спешни отделения към болниците в Карнобат и Поморие, тъй като сега такива няма. По този начин ще се компенсира донякъде и недостигът с кадри. В спешните филиали сега няма лекари, а работят предимно фелдшери, но такива специалисти вече не се произвеждат. Освен това ще се подобри обслужването на пациентите, защото лекарите ще имат по-бърз контакт с пострадалите. Полезно ще бъде и изграждането на спешни центрове или отделения в 8 от 10-те общини. В момента спешната помощ в Карнобат покрива и община Сунгурларе, в която има села на 120 км оттук. Но когато се изгради нов филиал, това неудобство ще се преодолее. Единственият проблем, който не знам как ще се реши, е липсата на кадри. Много от специалистите и фелдшерите вече са в пенсионна възраст, а младите колеги не желаят да работят в България.


Д-р Клаес ще прави чудеса във "Вижън"

Хирургът е спасил от слепота безброй пациенти с отлепена ретина

Лора Симеонова

Стандарт-Здравето  стр. 1,2  

Д-р Карл Клаес прави чудеса - това ще ви каже всеки пациент, имал шанса да се докосне до световноизвестния очен хирург от Белгия. "У нас има много добри лекари, но д-р Клаес сякаш има някаква дарба. Той спаси окото ми!", признава Екатерина Бончева. Всички я познаваме като член на Комисията по досиетата. В столичната клиника "Вижън" обаче г-жа Бончева е дошла като пациент. Д-р Клаес я е оперирал 4 пъти от 2010 г. насам заради отлепване на ретината. Последната интервенция е била в клиниката му в Антверпен на 17 март. На 10 май, при втората визита на светилото от Белгия във "Вижън", Екатерина Бончева минава на контролен преглед. Наред с Видинския митрополит Дометиан и 10-месечната Вики. Мечтата на всички им е д-р Клаес по-често да консултира, а защо не - и да оперира у нас. Хубавото е, че съвсем скоро тя ще се сбъдне, издава управителят на "Вижън" Елена Кумбиева.

Най-късно наесен д-р Карл Клаес ще започне да оперира във "Вижън", обяви за "Стандарт" управителят на столичната клиника Елена Кумбиева. "В ход е процедура за получаване на разрешително от Министерството на здравеопазването (МЗ). Д-р Клаес ще оперира при нас през последната седмица на август или първата на октомври", уточни Кумбиева.

Световноизвестният белгиец е ученик на пионера във витреоретиналната хирургия д-р Живойнович. "За него казват, че можел от събрано в ръката око да възстанови зрението", разкрива Екатерина Бончева. "Похвално е, че "Вижън" го привлече да идва тук и да оперира. Това е световноизвестен офталмолог, при който е щастие да попаднеш. Не всеки може да си позволи да се лекува в Антверпен", признава експертът от Комисията по досиетата. Да се докосне до дарбата на д-р Клаес има шанс и Видинският митрополит Дометиан. Преди 10 г. владиката си е направил две операции заради катаракта (перде) във "Вижън". "Сега, преди 10 дни, отново се получи дефект - оправиха го идеално. Мнението на д-р Клаес е, че всичко е много сполучливо, което ме радва. Като българин се гордея да имаме клиника на такава висота, с прекрасен колектив. Вежливи, мили, поддържат блестящ ред и чистота. Затова и имат пациенти от целия Балкански полуостров, дори от арабските страни хвали клиниката дядо Дометиан. За консултация са дошли и трима мъници, оперирани от светилото заради ретинопатия на недоносеното. Две бебенца - на 4 и 10 месеца, и кака на 2 г. "Златните ръце" на д-р Клаес им дават шанс да запазят зрението си. "Той е откривател на много авангардни техники в ретиналната хирургия. Спасил е и е дарил зрение на десетки хиляди пациенти с тежки заболявания на ретината, на жълтото петно на макулата, с кръвоизливи, след травми", обяснява офталмологът д-р Анна Ганчева от "Вижън", която е специалист по заболявания на ретината. "Д-р Клаес сподели ноу-хау с нас - нови методи при заболявания на макулата, отстраняване на стъкловидното тяло през много малки отвори. И ние тук ги лекуваме успешно, но при него става въпрос за авангардни техники - щадящи операции, при които периодът за възстановяване на зрението е скъсен.



Още на другия ден проглеждат

разказва д-р Ганчева. И разкрива, че д-р Клаес ще обучава витреоретиналните специалисти във "Вижън" и дистанционно.

В клиниката в София д-р Ганчева консултира много от пациентите на световноизвестния хирург, оперирани в Антверпен. "Спасил е зрението на безброй недоносени бебета. Много българи плащат хиляди евро, търсят Фонда за лечение в чужбина, чакат с месеци, за да ги консултира и оперира в Антверпен", разказва д-р Ганчева. И не крие, че д-р Клаес има сантимент към БГ пациентите - винаги им прави отстъпки.

Операциите, които светилото от Белгия прави, колегите му наричат "висш пилотаж в офталмологията". "През минимум 3 много фини отвора - под 1 мм, се влиза във вътрешността на окото и очното дъно се осветява. Изисква се страхотна прецизност. Отлепената ретина е диагноза, която респектира всеки очен лекар", не крие д-р Ганчева. Оставена без лечение, завършва не само със слепота, а може да отключи редица усложнения. "Стига се до там пациентите да имат око, което не вижда, но боли.

Такива очи преди време у нас се махаха", признава д-р Ганчева. Най-застрашени от отлепване на ретината са пациентите със захарен диабет, които постоянно се увеличават. На тях д-р Ганчева препоръчва да посещават очен лекар поне 1-2 годишно. В рисковата група са още късогледите. Затова, освен да следят диоптъра и да коригират очилата си, офталмологът им препоръчва да си правят изследвания на ретината редовно. "Трябва да се оглеждат и скритите й части, където често има малки дупчици", уточнява д-р Ганчева. "Това е нервна тъкан и увреди ли се веднъж, е необратимо. Затова борбата е за всяка клетка", казва д-р Ганчева. И припомня кои са симптомите при отлепяне на ретината - поява на светкавици пред погледа, плуващи мътнини и черни точки, които нарастват, дефицит в зрителното поле. "Когато моята се отлепи, просто не виждах от средата на окото нагоре", спомня си Екатерина Бончева. "Някои пациенти, като преминат светкавиците, си казват: "Добре съм!". Но това е точно моментът, в който се "тегли" ретината и след това започва да се отлепва. При някои може да отнеме минути, при други - дни или месец", обяснява д-р Ганчева. Затова е важно лечението да започне навреме. "Окото няма механизъм, по който да оздрави само ретината - напротив, процесът се задълбочава. За да слегне, първо се пробва със серклажна лента (която пристяга окото). Но при тежки случаи - когато трябва да се почиства увредената ретина, се поставя и силикон - като превръзка в самото око", разяснява д-р Ганчева. И предупреждава, че при доста пациенти с тази диагноза се налагат и повторни операции. Лазер пази от скалпела. Със специален лазер, който предотвратява отлепянето на ретината, работят в клиника "Вижън". От него безплатно могат да се възползват пациенти с диабет или късогледство, обяснява д-р Анна Ганчева. "Ако се установи, че има изтъняване или повреда на ретината, тя се "обшива" с лазера, за да се предотврати отлепването и да не се стигне до операция", уточнява д-р Ганчева. Процедурата се прави без упойка - само с капки в окото, като пациентът дори е седнал. "Безболезнено е, а лазерите, с които разполагаме, не облъчват нито пациента, нито лекаря", успокоява д-р Ганчева. Във "Вижън" имат и супермодерен скенер, който дава точна оценка на степента на увреждане на ретината.
Елена Кумбиева, управител на клиника "Вижън":


Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница